n Buitenlands Overzicht ONZE RANTSOENEN J Nederland-Indonesië. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST R „Moord onder getuige” door 2e JAARGANG No. 74 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 FEUILLETON ANTHONY BERKELEY 75. Het melkrantsoen 40 EINDE. goedwillende elementen in de republiek. Onze uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de handhaving van veilig heid en recht ook binnen het gebied NIEUWE POSTZEGEL. De serie frankeerzegels van 1, 2 en 4 cent, ontworpen door de heer J. van Krimpen, is uitgebreid met een zegel van 21/2 cent; kleur oranje. Men is tot vervaardiging van dit zegel overge gaan, omdat bij het publiek behoefte bleek te bestaan aan een zegelwaarde van 2% cent ter bijfrankering. Bureau voor Advertentie! Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Kantoor voor Abonnementen» Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Ab.-prij» 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per hall jaar Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS iet IN llo G OS. tk. „Had U die foto’s nodig voor een identificatie „Ja, ik had twee vergrotingen laten maken, een van Judith en een van Benson. Maar de zaak bereikte haar climax toen zo snel, dat dit deel van het werk in handen van de politie is overgegaan”. „En die was in staat Judy te identi ficeren als de vrouw, die op de dag voor de moord een kamer in het Pic cadilly Hotel nam?” „Ja. Zij verkleedde zich daar als ser veerster, zoals ik al verondersteld had”. „Maar de politie is er niet in geslaagd om uit te vinden, hoe zij aan het ver gif kwam, is het wel „Neen. Wij denken, dat zij het Prui sisch zuur reeds lang in haar bezit schavot te redden. Inderdaad handel de hij zo, maar hij overdreef het, net als hij het Oxford-accent van Eccles overdreef”. „Oh, ja, dat was hij natuurlijk. Judith zal hem daartoe wel instructies heb ben gegeven”. Mijnheer Chitterwick dacht een ogen blik na. „Ik heb dat incident altijd als een waardevolle leidraad beschouwd. Het bewees me, dat de „man” achter de schermen in zeer nauwe relatie met de majoor moest staan. Deze veronderstelling werd nog ver sterkt door het feit, dat de dader of daderes er in geslaagd was om het verraderlijke buisje, dat juffrouw Sinclair in de hand gedrukt werd, van de vingerafdrukken van de majoor te voorzien. Dit sloot voor mij de onbe kende neef als moordenaar uit. En nu geloof ik, dat ik alles verteld heb”. Lady Milborne antwoordde niet on middellijk. Misschien dacht zij aan een klein meisje met een ernstig gezicht, dat elk spelletje, dat zij als kinderen speelden, begon met de woorden „La ten wij doen, alsofEn dat kleine meisje was haar hele leven toneel blijven spelen, zonder dat haar in- even drastisch besluit* inzake Palestina genomen, waaruit zij het 100.000 man sterke leger zal terugtrekken, tenzij de algemene vergadering der Ver. Naties met een uitvoerbaar plan komt. Uit de meeste andere landen komen berichten over maatregelen op het gebied der rantsoenering, om de moeilijke winter door te komen; in West-Duitsland met rantsoenen die vrijwel de laagste in Europa zijn gaan er nog eens 100 calo rieën per dag af. Een Amerikaan, die een belangrijk aandeel had in de ver lichting van de nood in Europa in de laatste jaren, is op 64-jarige leeftijd overleden, het was La Guardia, oud bur gemeester van New York, en oud direc teur generaal van de U.N.R.R.A. On danks de protesten van de Ver. Staten en Engeland is in Bulgarije de leider der oppositie Petkov opgehangen. Ge volg grote verontwaardiging in eerst genoemde landen. In Hongarije is een nieuw kabinet gevormd met grote com munistische invloed, al is de eerste mi nister een vertegenwoordiger der partij van de kleine boeren. De Arabische liga zal de betrekkingen met alle landen verbreken, die stemmen voor het voor stel der Palestina-commissie tot ver deling van dat land. Werd aanvankelijk in het productie jaar ’47-’48 de van de veehouders te ontvangen hoeveelheid melk geschat op 3.2 milliard kg., met een verlies van 200.000 ton tenminste moet rekening gehouden worden. De Regering tracht het peil van de rantsoenering zo goed mogelijk te handhaven, maar zij mag het er niet op aan laten komen. Het eind zou dan de lasten moeten dragen. Reeds thans zullen wij de rantsoenen moeten verminderen, om critieke pe rioden in de toekomst op te vangen en te ingrijpende besnoeiingen te voor komen. der republiek, een verantwoordelijk heid, zelfs door dc president der repu bliek in zijn antwoord op de Ameri kaanse aide-memoire, waarin deze uitdrukkelijk werd gesteld, erkend, blijft uiteraard bestaan. Mochten bin nen het gebied der republiek toestan den blijven voortduren, die een gevaar vormen voor de veiligheid in het Verre Oosten, mocht daar een haard van onrust en terreur bleven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het beter begrip zal vinden voor de taak, die ook tegenover de Verenigde Volken op haar rust: de taak om te zamen met Indonesische gezagsdra- bespaard hebben, zich als serveerster te verkleden?” „Dat zou te gevaa -lijk geweest zijjj. Pruisisch zuur werk1 zeer snel en was dus uitermate geschikt voor haar doel, maar het heeft een sterke geur. Indien Benson slechts aan het buisje rook, zou hij het bedrog hebben moe ten ontdekken en geweigero hebben, zich verder met de zaak in te laten. Hij rook echter niet aan het buisje en daarom kon zij hem laten geloven, dat hij het was, die het vergif aan juffrouw Sinclair gaf”. „En daarna ging hij naar Amerika terug?” „Ja, zij had hem geheel in haar hand en gaf hem eenvoudig haar orders. Volgens zijn verklaring heeft hij haai nog voorgesteld om majoor Sinclair op een of andere wijze te ontlasten, maar dit werd door haar geweigerd. Zij gebood hem naar Amerika terug te gaan en zich in de toekomst te ge dragen, alsof hij dit land nooit ver laten had. Zij had natuurlijk voorzien dat de advocaat van juffrouw Sinclair en de majoor moeite zou doen om hem te vinden. Was hem dat eenmaal gelukt, dan moest Benson onmiddel- voor de eigen bevolking blijft primair. Ik ben er mij van bewust, dat hetgeen ik u heb moeten aankondigen, onple zierig voor u is, maar ik kan u de ver zekering geven, dat ik goede hoop heb, dat wanneer er geen verdefe tegenslagen komen, het bij deze beper- f kingen zal kunnen blijven, aldus be- maarden moeten werken daar waar de sloot de minister. j regering dat nodig acht. Zij heeft een „En zij was zo overtuigd van Lynn’s onschuld”, zei zij hardop. „Even ze ker als de rest van ons. Of eigenlijk nog zekerder. En zij scheen er zo ka pot van te- zijn. Wij vreesden eerst, dat zij er aan te gronde zou gaan”. Mijnheer Chitterwick knikte. „Dat behoorde bij het karakter, dat zij uit beeldde. De liefhebbende, vertrouwen de vrouw”. „Maar wat ik niet begrijp, is, dat zij U zo gaarne naar Riversmead wilde halen om te trachten U van Lynn’s onschuld te overtuigen”. „Wiens plan was dat eigenlijk?” vroeg mijnheer Chitterwick. Lady Milborne keek schuldig. „Ik ben bang, dat het van my afkomstig was”. „Wel, wat kon zij in dat geval anders doen dan er mee instemmen. Het ka rakter, dat zij speelde, eiste dat”. „Dat eeuwige toneelspel moet toch wel buitengewoon inspannend geweest zijn. En dat alles om hertogin te wor den. Lieve hemel, wat is een her togin?” vroeg lady Milborne. Mijnheer Chitterwick, die het niet wist, gaf geen antwoord...™, DE KONINGIN MOET RUST NEMEN. Zij wenst sobere viering van haar jubileum. De Koningin zal wederom haar in trek op Het Loo nemen. Toen zij aan het begin van deze zomer haar voor nemen te kennen gaf om zes weken vacantie te nemen, hoopte zij in de loop van September weer geheel uit gerust haar arbeid te kunnen hervat ten. De uitzonderlijke warmte en de vele noodzakelijk gebleken onderbre kingen van deze rustperiode maken, dat de Koningin zich nog zeer ver moeid gevoelt en zich opnieuw ge noopt ziet rust te nemen. In verband hiermede en met het oog op thans reeds binnen komende verzogen, acht de Koningin het ge wenst er reeds nu de aandacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtig heden naar aanleiding van haar re geringsjubileum zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal hun nen mede maken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand jubi leum in soberheid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin een persoonlijk ge noegen mee doen de gelden, die men aan de jubileumfeesten ten koste zou willen leggen, te gebruiken ter leni ging van de noden hier te lande en in Indonesië. gers de veiligheid te waarborgen, het recht gelding te verschaffen en de voorwaarden te scheppen voor het economisch en geestelijk welzijn der Indonesische volken en voor de duur zame samenwerking met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit is echter alleen mogelijk, indien de beginselen van Linggadjati ook ten aanzien van de republiek weer tot le ven kunnen komen. Wil de regering der republiek langs vreedzame weg tot oplossing van de gerezen moeilijk heden geraken, dan zal de leiding moe ten berusten bij de constructieve ele menten, waarop de regering bij dezen nogmaals een beroep op samenwer king doet. KATERVEERSE BRUG WEER IN GEBRUIK. De belangrijke verkeersbrug bij het Katerveer te Zwolle, die in 1945 door oorlogshandelingen werd verwoest, zal op Zaterdag 4 October a.s. om streeks 15.00 uur, geheel hersteld, weer in gebruik genomen worden. De Minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos, zal de officiële opening verrichten. legenheid voordeed. Het is zeer wel I om de zaak, die gevaar jk voor haar mogeojk, dat het juist het bezit van dreigde te worden, een nieuwe wen- dit vergif was, dat haar op het denk beeld van de misdaad bracht”. Lady Milborne lachte een lach zonder vrolijkheid. „Het blijft bijna ongeloof lijk voor me. Wij beschouwden Judy steeds alsen nu schijnt het, dat ze ook nog juffrouw Goole heeft wil len vermoorden”. „Ja, dat is zeer waarschijnlijk”, zei mijnheer Chitterwick ernstig. „Juf frouw Goole had niet slechts een be zoek aan het Piccadilly Hotel ge bracht, waardoor zij getuige werd van Judith’s aandeel in de zaak, mhar bo vendien had zij getracht Judith op grond van dit feit geld af te persen. Oorspronkelijk sloeg Judith geen ge loof aan het verhaal van juffrouw Goole en beschouwde dit slechts als een bangmakerij. Helaas liet ik mij echter ontvallen, dat ik juffrouw Goole in het Piccadilly Hotel gezien had en daarmede tekende ik bijna haar doodvonnis. Judith zou zich nooit veilig gevoeld hebben, zolang een getuige van haar daad nog leefde. Maar met haar gave om ge bruik van de omstandigheden te ma- zich afvragen wat Rusland dan zal doen. Door de instelling van de bedoelde com missie immers wordt het vetorecht in de Veiligheidsraad min of meer waarde loos en een Russisch vertegenwoordiger heeft reeds vroeger eens gezegd dat met de verdwijning van het vetorecht de Ver. Naties geen betekenis meer zou den hebben. Zal Rusland dan misschien uittleden e-. zullen de Ver. Naties niet anders worden dan een soort Westelijk blok, waaraan de Ver. Staten leiding geven Dit zal de Russen misschien nog een veel groter gevaar toelijken en daar om zullen zij ook bij eventuele aanvaar ding van het Amerikaanse voorstel wel licht toch in de Ver. Naties blijven, al zou hun vetorecht omzeild zijn. Natuur lijk is dat recht zelf ook al in de alge mene vergadering, zowel als in een der commissies aan de orde geweest. Een voorstel van Argentinië werd op de agenda geplaatst. Het behelst dat de algemene vergadering een conferentie zal bijeenroepen ter bestudering van een wijziging van dit vetorecht. Rusland en Polen waren er tegen dat het voorstel op de agenda kwam, China, Frankrijk en India onthielden zich van stemmen. Maar al komt dit voorstel op de agenda, het zal wel niet worden aangenomen, daar China zowel als Groot-Brittannië thans nog niet voor een wijziging van het vetorecht zijn, maar geen bezwaar hebben tegen een Amerikaans voorstel om deze kwestie door een commissie in studie te doen nemen, die dan op de volgende algemene vergadering rapport kan uitbrengen. Een redelijke oplossing gaf ook Australië aan, dat voorstelde dat als de Veiligheidsraad vanwege een veto niet verder kan met een kwestie, deze automatisch naar een speciale commissie van de Algemene Vergade ring gaat. Eigenlijk beoogt dat voorstel hetzelfde als het Amerikaanse betref fende de instelling van een commissie voor vrede en veiligheid. Er zal over deze en andere kwesties nog heel wat in de algemene vergadering gesproken worden, Griekenland, Palestina, Korea, de atoomenergie enz. enz. komen nog aan de orde en steeds zal daarbij de kloof tussen de Ver. Staten en Rusland zichtbaar worden, ze is nog wijder ge worden door de toon der discussie tus sen deze mogendheden in de algemene vergadering, en pogingen tot verzoe ning, o.a. door de secretaris-generaal der Ver. Naties de Noor Lie, zullen niet veel helpen, de geschillen blijven en zo lang de grote mogendheden blijven stre ven naar vergroting van eigen macht en invloed zal men op geen volmaakt wer kende organisatie der Ver. Naties mo gen hopen. Al zouden we er zonder deze thans nog minder aan toe zijn, nu ver vult ze tenminste de rol van veiligheids klep. Met dat al verkeert Europa in een zeer ongunstige positie, liggende tussen de twee kolossen en bovendien niet in staat door eigen krac’ t enig gewicht in de schaal te leggen. De zestien Europese landen welke het I'TSh-” plan hebben aanvaard zullen in de komende 4 jaar een ernstige poging doen weer op eigen benen te staan. Zij hebben thans een voorlopig rapport opgesteld en naar Amerika gezonden, waar het Congres het in December zal bespreken, terwijl Marshall zal trachten die landen die niet langer kunnen wachten, als Frank rijk en Italië, een overbruggingssteun te verzekeren. We moeten nu afwachten in welke mate ieder der 16 landen er in slaagt te verwezenlijken wat het zich in het rapport voorstelt en of de Ver. Sta ten inderdaad bereid zullen zijn de rest te doen. Intussen baart dj ogenblikke lijke toestand in Puropa de grootste zorg. In Engeland heeft de regering binnenkort schijnt er een wijziging in het kabinet te zullen komen, men streeft naar sterke figuren al een soort arbeidsBwang ingevoerd, de ar beid s zullen de eerstvolgende 15 ding te geven. Zij schreef de brief, die de schuld van Lynn en juffrouw Goole bevestigde, zelf en postte hem in Londen. Vervolgens kwam ze naar Chiswick om mij in het oog te kunnen houden. Ik moet toegeven, dat deze vervalste brief me enige minuten lang op een dwaalspoor bracht, maar ge lukkig rees er spoedig twijfel bij me op. Ik ben er van overtuigd, dat we juffrouw Goole op het nippertje ge red hebben”. „Maar die Benson moet toch ook ge weten hebben, dat Judy juffrouw Sin clair vermoord had?” „Dat deed hij inderdaad. De moeilijk heid voor hem was echter, dat hij ge loofde, dat Judy het vergif door zijn hand aan juffrouw Sinclair had laten toedienen. In het buisje, dat zij hem gegeven had, zat natuurlijk slechts water, maar zij vertelde hem later, dat het vergif was geweest en hij twij felde daar niet aan. Zodoende was hij wel verplicht, zich geheel aan haar zijde te scharen en behoefde zij van hem niets te vrezen”. „Maar waarom heeft Judy niet wer- Brood 200 gr. per week minder. Ook melkrant soen verlaagd. Tijdelij ke halvering kaasrantsoen. De Minister van Landbouw, Visserij en VoedseJl'oorz’ ing, de heer S. L. Mansholt, heeft een radiorede gehou den over het onderwerp: „Onze voed selvoorziening in de naaste toekomst” De Minister achtte het een redelijke veronderstelling, dat velen zich zul len hebben afgevraagd, welke gevol gen het wereldtekort aan voedsel en de minder goede oogst tengevolge van de droge zomer voor de voedsel voorziening van ons volk zullen Heb ben. Moeten wij drastische verlagin gen verwachten van de ons toege meten rantsoenen? Op deze vraag past een ontkennend antwoord. Het laat zich niet aenzien, dat er gebrek zal optreden. Wel moet men zich voor bereiden op enkele beperkingen, waar toe de regering heeft besloten. Er be staat echter geen grond voor ernstige ongerustheid. Om de voeding te ver zekeren, is herstel en opvoering van de alttfd ontwrichte voortbrenging noodzakelijk. N steeds ligt in grote gebieden de productie beneden het vooroorlogse peil. Aan de behoefte aan graan kunnen de graan-exporte- rende gebieden, de Ver. Staten van Noord-Amerika, niet voldoen. In het wereldtekort aan granen deelt ons land. Wij zijn voor een belangrijk deel op import aangewezen, zodat een weerslag op onze voorziening onver mijdelijk is. Met een vermindering van de graanleveranties moet rekening worden gehouden. Is de voedselvoor ziening van ons volk met nationale middelen niet te verzekeren, nog moeilrjker wordt de situatie, wanneer zoals thans, bijzondere omstandighe den zijn opgetreden, die ook de eigen productie aantasten. Minister Mans holt zeide geen nieuws mee te delen, wanneer hij vertelde, dat de gevolgen van de strenge winter in West-Europa en de droge zomer op het gehele Wes telijke halfrond een nadelige invloed hebben uitgeoefend op de agrarische productie. De droogte en de strenge winter hebben onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.000 ton, waardoor een oogstderving van 25 ten opzichte van 1946 is ontstaan. Üit eigen oogst is derhalve 200.000 ton minder beschikbaar. De Internatio nale Noodvoedselraad kon bij zijn toe wijzing aan Nederland niet voldoende rekening houden met onze gestegen importbehoefte. Door de droogte was er dit jaar gebrek aan gras. De oogs’ aan hooi, stro en ruwvoeder, zoals voederbieten, bedroeg 50 a 60 procent van normaal. Dit heeft geleid tot het teruglopen van de melkproductie. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Brood. Met ingang van 28 September a.s. zal het broodrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder met twee hon derd gram per week worden verlaagd. Daarnaast moet binnenkort vijf pro cent aardappelmeel in de broodbloem- melange opgenomen worden. De be sparing, op deze wijze bereikt, geeft een belangrijke verlichting van het tekort. Kaas. De grote aanvoer van slachtvee maakt in de laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakelijk. Rekening houdend met deze situatie is, in het kader van het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijdelijke halvering van het kaasrantsoen verantwoord te achten. De extra toeslag van de 1520-jarigen van vijftig gram blijft gehandhaafd. Zodra een verminderde aar voer van slachtvee geen extra vlèésbonnen meer mogelijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden ver hoogd. Het ligt tevens in de bedoe ling, tezelfder tijd het basisrantsoen van 150 gram vlees per week tot het oude peil van 200 gram te verhogen, aangenomen Het vleestekort van eigen productie ze' dan uit import moeten worden aangevuld. Export zuivelproducten. Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten in overeenstemming worden gebracht met de gewijzigde omstandigheden. Het is natuurlijk waar, dat deze ons de zo broodnodige deviezen verschaft, maar een redelijk voedselrantsoen De Algemene Vergadering der Ver. Naties. Plan Marshall Zorgelyke toestand in Europa Terwijl in landen als Griekenland, Perzië en Korea de strijd om de macht tussen de Ver. Staten en RusF"d in de praktijk wordt gevoerd, zij het niet met de wapenen misschien moeten we schrijven „nog niet” woedt in de Algemene Vergadering der Ver. Naties en haar commissies die strijd in de theo rie. Marshall opende ,’t gevecht met een rede, waarin hij voorstelde over te gaan tot oprichting van een vaste commissie uit de vergadering voor vrede en veilig heid, waarin alle leden der Ver. Naties zouden zijn vertegenwoordigd en welke voortdurend zitting zou houden tot de volgende algemene wergadering in 1948 waarna zou worden beslist of de com missie ?en blijvende zou worden. Blijk baar beoogt het voorstel de bemoeienis met de internationale toestand gedeel telijk van de Veiligheidsraad naar de al gemene vergadering via de bed 'de commissie ‘"5 verleg jen, al kan de Vei ligheidsraad niet worden tgc"'"’’eld, daar deze volgens het Handvest in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het handhaven van de vrede in de we reld. Men weet dat de Ver. Staten in die raad echter meermalen hun zin niet konden krijgen bij belangrijke beslissin gen, doordat een Russisch veto dat ver hinderde. Zij hebben dat in de Griekse kwestie herhaaldelijk ondervonden en toen reeds aangekondigd, dat zij on danks het Russisch veto wel een weg zouden weten te vinden Griek enF--1 te helpen. Zij konden die bijstand zelfstan dig verlenen maa- zij geven er de voor keur aan dat via de Ver. Naties te doen. Deze komen echter maar eenmaal per jaar bijeen en hebben dan een zo over laden programma voor zich, dat elke kwestie er niet voldoende behandeld kan worden. Stellen de Ver. Naties echter de door de Ver. Staten voorgestelde com missie in, dan is de algemene vergade ring practisch het gehele jaar bijeen en kan een mogendheid die in de Veilig heidsraad wel een meerderheid achter zich heeft, maar door het veto van een der grote landen wordt belet haar be doelingen te verwezenlijken, de zaak di rect in de commissie brengen. Het was j voren al 'uidelijk, dat Ame- rika’s plan óm de Ver. Naties op deze wijze practischer te doen werken, in stemming bij landen zou vinden, welke achter de Westelijke mogendheden staan en kritiek btj de andere zijde. De woordvoerder van Rusland, Wysjinski heeft het laatste zeer fel gedaan. De Amerikaanse voorstellen, zo betoogde hij, beoge een omzeiling van de Veilig heidsraad en hij verweet de Ver. Sta ten op een oorlog me’; zijn land aan te sturen. Hij diende een voorstel in dat veroordeelt: de misdadige propaganda voer een nieuwe oorlog, welke door re- actionnaire kringen in een aantal lan de" in het bijzonder de Ver. Staten, Turkije en Griekenland wordt gevoerd, ei dat bestraffing van zulke propagan da verlangt, die als schending van ver plichtingen ten a?."zien van Ver. ”a- ties wordt gebrandmerkt, en het voor stel dringt aan op de uitvoering van de ontwapeningsregelen. Zowel het Ameri kaanse als Russische voorstel zullen in dc algemene vergadering worden be handeld, ongetwijfeld heeft het Ameri kaanse, of iets dat cr op gelijkt kans om te worden, en men mag Melk. wordt per 28 September a.s. verlaagd en wel als volgt Voor kinderen van 04 jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 weken; voor kinderen van 514 *vv' jaar van zeven liter per 2 weken tot Ik. e zes en een halve liter per 2 weken; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes liter per 2 weken; voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 weken tot drie en een drie-kwart liter per 2 weken. Regeringsverklaring. In de Tweede Kamer heeft minister president Beel Dinsdag de verwachte regeringsverklaring afgelegd, die wei nig nieuws bracht. Na een historisch overzicht gegeven te hebben, zeide spr. dat ofschoon de regering op het standpunt staat, dat de Veiligheids raad onbevbegd was, zij meende zich aan de besluiten van dat lichaam te moeten houden, omdat zo enigszins mogelijk verzwakking van het aanzien der organisatie "an de Ver. Naties waardoor op de duur de rechtsorde zou worden geschaad, moet worden vermeden. De regering hoopt dat het rapport der consuls spoedig zal ver schijnen. Nadat de toestand in Indo nesië door de ophitsing en geweten loze propaganda der republiek slech ter was geworden is later weer een verbetering ingetreden doordat de rep lek in de Veilig heidsraad uiteindelijk geen enkel we zenlijk succes bereikte, De Nederland se troepen bleven waar zij waren, de republiek verliest haar vat op de be volking der bevrijde gebieden en het terrein wordt rijp voor consolidatie. Het gebied, waarover de politiële actie zich uitstrekte bevat voldoende economische levensmogelijkheden voor de hele binnen dit gebied wonen de bevolking. Deze verlangt slechts één ding in ruil voor haar medewer king aan de vreedzame opbouw: de verzekering dat het terreur-regime der onverantwoordelijke elementen niet terugkeert. Dr. v. I'ook heeft daartoe reeds een verklaring afgelegd en de regering herhaalt het in de Ka mer. Dr. Beel verzekerde nog eens dat Linggadjati blijft geh. dhaafd en kondigde een Grondwetsherziening aan. En wel een beperkte om de mo gelijkheid te openen, dat wettelijke voorzieningen ter voorbereiding van de nieuwe staatkundige structuur van het koninkrijk op de kortst mogelijke termijn kunnen worden getroffen. Ter voorbereiding van ven definitieve her ziening der Grondwet zal een beperkte commissie worden benoemd. Een col legiaal orgaan zal worden gevormd, waarin de It. gouverneur generaal zijn verantwoordelijkheid mede door an deren gedragen zal zien, de commis- sie-generaal v-.-dt opgeheven, de bei de leden zullen de regering voorlopig van advies blijven dienen. De regering houdt vast aan het beginsel ook de re publiek weer in te schakelen, die zij te gelegener tijd in het federatieve verband met de andere delen van In donesië wil opnemen. De constructieve elementen in de republiek, die vóór de politiële actie, het onderspit moes ten delven, zullen daartoe eerst weer het regeringsgezag op zich moeten nemen, waartoe de commissie van drie (uit de Veiligheidsraad) bc’ang- rijk werk kan doen. De regering wijst er met nadruk op, dat de thans be staande toestand niet bestendigd kan blijven en dat het „staakt het vuren” bevel door de republiek in woord en daad dient te worden toegepast. Zij spreekt de dringende wens uit dat binnen zeer korte tijd de arbeid der commissie tot resultaten zal leiden. De verklaring eindigt met een beroep op de N nen gebruiken, als zich eens een ge- liever wilde, dan zijn neef van het daan? Dat zou haar toch de moeite van juffrouw Goole met een poging den, dacht lady Milborne.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1