AANWINSTEN Museum, De Plaatselijke Prijzencommissie tot cLiv-a$&i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DE LANDBOUW en de Prijspolitiek Belangrijk Noordelijk Filmfeest DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 M 3 (vn.) *n ui NOG EEN EXTRA BON VLEES. GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG PEETMOEDER VAN PRINSES MARIJKE. De heer E. Veen te Zaandam be- 1 jn ut MOTIES BETREFFENDE DE PRIJZEN DER LANDBOUW PRODUCTEN IN DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft twee mo ties betreffende de toestand in de landbouw aangenomen. In de eerste plaats de motie-Vondeling met 49 te gen 35 st. Deze motie gewaagt van de veront rusting over de slechte bedrijfsresul taten op de van nature onvruchtbare gronden, spreekt de mening uit, dat het streven van de regering met inachtneming van onze nationale ar moede op de verzekering van een behoorlijk bestaan van alle werkers in economisch verantwoorde land- en tuinbouwbedrijven gericht moet blij- ven en nodigt de regering uit om op B 1 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAG! we- een ;n jk prijsbepaling in nadere overweging te T7 WT Tl TXT BBC riemen en daarbii in het hnznnrier U 11 XlZlij Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 ren bevaren konden worden. Gemak kelijk heeft de schipper het niet ge had, als hij met ,deze notendop bui tengaats slecht weer trof. Bij gele genheid hopen wij uitvoeriger op dit' journaal terug te komen en hem op enkele van zijn reizen te vergezellen. Het Bestuur is nog in onderhande- ling over de aankoop van een geheel compleet „tüchje”, een rijk uitgesne den mastversiering, bestaande uit ver gulde knop en staak, met lange wim pel. Dergelijke mastversieringen wer den in vroeger tijd tot in het begin van deze eeuw gevoerd bij hardzeil- partijen en andere hoogtijdagen, zo wel door schippers van de binnen-, als buitenvaart. De Oudheidkamer kon, daartoe in staat gesteld door de heer W. Becke- o.a. „Dead of Night”. Tevens zal dan een kort filmpje van Cavalcanti wor den vertoond „Night Mail”, Donder dag 2 October zal het bestuur van de Ned. bioscoopbond op het stadhuis te Groningen worden ontvangen. Hier na zal gezamenlijk een lunch worden gebruikt in „Frigge”. Des middags zal er in de aula van de Groninger Uni- versiteit een rede worden uitgespro ken door prof. dr. J. Ariëns Kappers, voorzitter van de filmliga Groningen, getiteld „Film en C 'tuur”. Het be stuur van de afd. „Het Noorden” van de Ned. bioscoopbond zal des mid dags in „Frigge” recipiëren, waarna een diner volgt. Des avonds vinden dan in de vier bioscopen te Groningen gala-voorstel- lingen plaats. De eerste dag zal wor den besloten met nachtfeesten in Frigge en Huize Maas. Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar door de firma Hogeveen. Bij het jong ste bezoek van Z.E. Minister Gielen trokken zij veler aandacht. Reeds eerder werd in deze courant melding gemaakt van de beide foto grafieën, geschonken door de heer S. Bakker; een herinnering aan het koninklijk bezoek van 1892. De heer Bakker schonk het Museum vroeger al enige fraai uitgesneden taaivor- men, alsmede papieren, betrekking hebbende op Sneker instellingen. Van Mevr. BakkerHofstra werd ontvangen een foto in lijst, voorstel- lenfle de hoek van de Houkesloot en de Oudvaart, met de voormalige hel ling van Asselman en de molens Kok en Zwart. Een typisch hoekje verdwe nen oud-Sneek. Aan al deze gevers hartelijk dank. Alleen op deze wijze kan het Museum werkelijk worden wat het Bestuur be oogt: een getrouwe spiegel van het Sneker leven in de loop der eeuwen. H. HALBERTSMA. In- en uitvoer. Met betrekking op de invoer kan meegedeeld worden, dat uit Duitsland over 1947 1.086.723 ton kolen en bruinkoolbriketten komen; uit Ame rika 2.413.337 ton kolen en uit Polen 338.396 ton. Onze uitvoer van cokes welke naar verwacht vordt 525.000 ton zal bedragen, gaat naar België Luxmeburg, F krijk, Zweden, Zwit serland, Finland en Ned. O.-Indië. Tal van premières. De provincies Groningen, Friesland en Drente maken zich op voor een filmfeest, dat Donderdag 2 October a.s. zal worden ingezet. Het wordt ge houden ter gehg» enheid van het 20- jarig bestaan van de afdeling „Het Noorden” van de Nederlandse bios coopbond. Op een in „Frigge” te Gro- i gehouden persconferentie lichtten diverse sprekers het een en ander op dit filmfeest toe. De heer J. Milius, voorzitter van de jubilerende afdeling wees erop, dat men geduren de deze 20. jaren met vele moeilijkhe den op bioscoopgebied te kampen heeft gehad. De komende filmweek, Welke in het Noorden georganiseerd wordt, aldus spreker, is niet alleen voor het Noordelijke gedeelte van Ne derland van betekenis, maar voor het gehele bioscoopbedrijf. Dank zij het streven van de bioscoop-exploitanten, om vooral die films te brengen, die op een hoger peil staan, is het pu bliek voor de film gewonnen. De voorzitter van het filmfeest-comité, de heer J. Start, gaf een uiteenzet ting over het programma van de filmweek. Gedurende deze week (van 3 tot 9 October) zullen in alle ge meenten in Groningen, Friesland en Drente, welke ovei een bioscoop be schikken, de beste films, waarover Nederland de beschikking heeft, wor den gedraaid. In Leeuwarden en Gro ningen worden premières gegeven» Zo zullen in Groningen de premières gaan van „Bad Bascomb”, de „Woeste Hoogte”, „hpt verbond met de dui vel” en de' nieuwe Nederlandse film „Walvis in zicht”. In Leeuwarden gaat de première van „Arsenicum en oude kant”. In Amicitia Sneek wordt de bekroonde film van Wilder „The Lokt Weekend” uitgebracht. Door Po lygoon werd een filmpje vervaardigd van de drie Noordelijke provinciën, welke rolprent een beeld zal geven van het karakteristieke van dit ge deelte van ons land. Door het feest comité zal tevens een feestcourant worden uitgegeven. De filmliga te Zo zal de zwijgzame broeder met het getijdenboek in de hand weer lange tijd kunnen dromen van zijn klooster. Alleen zal hij het uitzicht van de mo len over de groene landerijen van het klooster missen, nu de witte Museum muren hem weer herinneren aan zijn kloostercel. De heer G. Veen te Sneek wilde niet bij zijn neef achterblijven en schonk het Museum een oude wind wijzer. Deze versierde jaren geleden het dak van de voormalige zeepzie- derij aan de Rienck Bockemakade, thans kantoor van N.V. Lankhorst Touwfabrieken. Deze ziederij droeg de naam van „Het Hert”, en werd door koop in het jaar 1868 eigendom van de familie Gorter. De windwijzer zin speelt op deze naam en vertoont een springend hert, terwijl een pistool de tegenovergestelde richting uitwijst: het hijgend hert der jacht ontkomen! Terug kwamen de klokken van het ^lokkesnel 1770. k^iriz gereinigd Het Fries Scheepvaart Museum, tevens Ouheidkamer voor Sneek en omgeving mocht de laatste weken weer de volgende aanwinsten boeken: Voor de afdeling Scheepvaart werd in bruikleen ontvangen van de heer L. Frankena te Molkwerum een log boek, aangelegd door schipper J. A. Postma van Ymedam. Deze bevoer het tjalkschip „Jacoba Henderika”. Het logboek begint met het jaar 1856 en is bggehouïten tot 1884, in welk jaar het schip een (laatste?) reis maakte naar Joure. Met dit kleine schip werden lange reizen gemaakt, enerzijds naar Brussel, anderzijds naar Bremen en Hamburg, terwijl ook zonder bezwaar de Friese binnenwate- de-streek van Friesland ongeveer 65.per hectare. In 1946 200. of ruim drie keer zoveel. In de veen- weide-streek van Friesland worden deze cijfers 55.en 180.dus ook ruim driemaal zoveel. Zolang ieder 1% maal verdient van' wat hij voor de oorlog verdiende, heeft hij geen klagen. Spreker concludeerde, dat de boe renstand in de eerste’ plaats niet on gunstiger wordt behandeld dan de industrie en in de tweede plaats, dat de beschikbare cijfers er eerder op wijzen,dat de landbouw er belangrijk beter aan toe is dan voor de oorlog. In ’t algemeen zeide spr. nog dat hij verwachttte dat binnenkort de inter nationale concurrentie weer in volle hevigheid zal losbarsten en om dan aan de storm het hoofd te kunnen bie den, moeten onze productiekosten zo laag mogelijk zijn. kostigde het vervaardigen van een getrouwe copie van het molenbord, dat eens de naam van molen „De Monnik” te lezen gaf, aan de Frane- kervaart. Deze molen, waarvan de oorsprong zich verliest in de grijze Middeleeuwen, toen in de nabijheid de kloosterlingen van Hospitaal hun woonplaats hadden, werd op 18 Mei 1833 door Antonie Veen tezamen met zijn zwager Wybrandi uit Leeuwarden bij onderhandse acte gekocht van Wouter Beerents Wouters als eige naar van de wederhelft van deze mo len. Als achterkleinzoon van Antonie Veen heeft de heer E. Veen de her innering aan de molen op deze wijze willen bewaren. Genoemde heer deel de ons nog mede, dat de andere helft van de molen na 'e dood van Wou ters (17 Maart 1846) in het openbaar werd geveild, welke helft eveneens door de beide zwagers werd gekocht. (17 Juni 1846). De totale koopsom bedropg J11.452.74» ging dus, nieuwe stakingen, meer el lende. Nieuwe redders van het vader land zouden opstaan en wellicht een al te gretig oor vinden van vele ont moedigden en berooiden. En wat dan Het is daarom een ieders plicht naar zijn beste vermogen mede te werken tot volledige respectering der regeringsmaatregelen, onverschillig of we ’t met de regering overigens eens zijn of niet. In een volgend artikel hopen we uiteen te zetten wat de Plaatselijke Prijzencommissie is en hoe ze haar taak denkt uit te voeren. We willen er nu al vast van zeggen, dat ze er evengoed voor winkeliers en onderne mers is, van wie ook velen ’t lang niet gemakkelijk hebben, als voor de con sument en principaaldat ze geen verlengstuk is van de bestaande ainb- telijke prijzencontróledat ze geen opsporings- of andere politiebevoegd- heid heeft en dat ze hoopt door be middelend optreden mede te werken tot verbetering van de verstandhou ding tussen winkeliers en onderne mers enerzijds en de klant anderzijds. afgewerkte producten van Juli 1946 tot Juli 1947 met 6 pet. gestegeh. Maar als men in merking neemt, hoeveel duurder geworden geïmpor teerde materialen daarin zijn ver werkt, blijken de rijzen van afge werkte producten een relat; daling van 5 pet. te hebben ondergaan, wat meer is dan de daling in de agrarische sector. Zoals vroeger de vrije concurrentie de afgod van het zakenleven was zij is dat nu, tot op zekere hoogte helaas, al lang niet meer zo is nu de kostprijscalculatie de afgod. Spre ker noemde vervolgens enkele cijfers- uit de landbouw. In de drie jaren, die aan de oorlog voc.rfgingen bedroeg b.v. het netto overschot in de kleiwei- Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK gevonden worden om tot herstel van de internationale handel te komen, anders wordt ieder land gedwongen binnen eigen grenzen te verkomme ren. Het is wel droevig, dat in een tijd, waarin de internationale ver keersmiddelen een nooit gekende per fectie bereikt hebben en bij de ope ning van iedere nieuwe luchtlijn weer wordt betoogd, dat de luchtvaart de volken dichter bij elkaar brengt, de afstanden te niet doet en bedraagt tot een toenemende wederzijdse waarde ring, deze zelfde volken elkander min der dan ooit hulp weten te bieden. Welk een hoon! riemen en daarbij in het bijzonder aandacht te schenken aan: a. het ver lenen van een compensatiebijslag voor de lichtere gronden; b. het bovendien verlenen van een overbruggingstoela- ge aan het kleine landbouwbedrijf; c. het alsnog vergoeden van die groen ten, welke op de veilingen het prijs peil van respectievelijk 50 en 70 pet. der productiekosten niet hebben ge haald. Deze motie is met alg. st. aan genomen. Van 26 Sept, t.e.m. 11 Oct. is voor personen geboren in 1942 en eerder de bon N-03 Vlees geldig voor 100 gram vlees of vleeswaren. TEXTIEL. Het C. D. K. deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel van de serie B na 18 October niet meer gel dig zijn. Na die datum zijn alleen de rantsoenbonnen voor textiel van de serie C geldig. De geldigheid van de punten der gewone textielkaarten on dergaat geen wijziging. DE VOORZIENING VAN BRANDSTOFFEN. 12 eenheden voor seizoen 1947-’48. Voor 1947 zal, naar verwacht wordt, in totaal 3.650.000 ton huis- brandkolen beschikbaar komen, waar- bij het niet mogelijk zal zijn, het huis- brandrantsoen hoger te stellen dan 12 eenheden voor dit seizoen. Indien de geraamde productie van 12 mil- lioen ton voor 1948 verwezenlijkt kan worden dan zal er in dat jaar naar gestreefd worden het huisbrand- rantsoen te verhogen. In de 12 eenheden, die dit seizoen beschikbaar gesteld worden, zullen voor een deel ongewilde soorten zit ten, waarvoor geen betere kunnen worden gegeven, omdat deze er niet zijn. Als regel komt er iedere maand gerekend vanaf Mei 1947 1/12 gedeelte beschikbaar. Het zal niet mogelijk zijn om b.v. in de koudste maanden de Maart- of April-eenheid in voorschot te geven, omdat deze ko len dan nog zullen moeten worden ge dolven. In het algemeen1' kan gezegd worden, dat het tempo der levering aan het publiek sneller zal zijn dan in het vorig jaar. Half October zal men gereed zijn met de levering van de zes eerste eenheden. Naast gasfabrieken, electriciteits- bedrijven, spoor- en tramwegen en de voedselgroepen waaraan de beno digde brandstoffen practisch geheel kunnen worden toegewezen zal ook de industrie-secto” op ruimere schaal over brandstoffen kunnen be schikken. Het verzoek door Prinses Juliana gedaan aan de groot-hertogin Char lotte van Luxemburg om peetmoeder van prinses Marijke te zijn, is door deze ingewilligd. Met haar zal zich Prins Felix naar Nederland begeven om de doopplechtigheid op 9 October bij te wonen. De doop heeft plaats in de Dom kerk te Utrecht. Nader wordt gemeld dat ook de Kroonprins van Zweden, mr. Winston Churchill, mevrouw RöellFeith, mevrouw J. Post—Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens als peten zijn uitgenodigd. Mevrouw Post Is de weduwe van Johannes, een der landelijke hoofd figuren van de K.P., die gevallen is bij de overval op het Huis van Bewa ring op de Weteringschans te Am sterdam. De heer Andree Wiltens was de voorzitter van de raad van negen uit het studen£enverzet en een voor aanstaand figuur van het geestelijk verzet in Nederland. Gas en electriciteit. Wat de gas- en electriciteitsvoorzie- ning betreft, blijft de distributie zo, dat een normaal g^-ir. met normale behoeften daarmee rond kan. De nor men zijn voor het Loslating van gas distributie acht men alleen verant woord, wanrieer de kolen geheel vrij komen. De turf is geheel vrij geko men, doch daar de Drentse bedrijven, die altijd turf a’s indstof gebruik ten, door de grote vraag in gedrang kwamen, heeft de Ministei een ver- voersverbod afg'konligd. Zodra 'e voorziening van deze bedrijven is ver zekerd, zal het v? bod weer worden opgeheven. Men schrijft ons: Sedert enige tijd oefent ook in onze gemeente een Prijzencommissie haar taak uit. Omdat wij vernamen, dat velen een verkeerde voorstelling om trent aard en werkwijze onzer com missie hebben, achten wij het wense lijk, in een tweetal artikelen een enigs zins uitvoerige toelichting op een en ander te geven. Ons land is heel arm, niemand zal daaraan nog twijfelen. Nog dagelijks wordt er veel meer verbruikt ver teerd) dan er wordt voorgebracht verdiend). Daarom is de armoede voorlopig niet op te heffen. Het streven onzer regering is daar op dan ook niet gericht. Ze tracht slechts door allerlei maatregelen te voorkomen, dat onze armoede zal toenemen en leiden tot een volkomen ontwearding van onze gulden. Een van die maatregelen is de door haar gevoerde loon- en prijspolitiek. Deze heeft tot doel prijzen en lonen zodanig met elkaar in overeenstem ming te brengen en vast te stellen, dat de massa van ons volk, zonder verdere loonsverhoging een eenvoudig bestaan vindt, zonder dat de nering doende in de ruimste zin genoemd de kans op een redelijk bestaan wordt ontnomen. Natuurlijk ligt het voor de hand, dat zowel producent als winkelier en consument terug verlangen naar de tijd van onbelemmerde prijsvorming, toen voor de consument in het alge meen slechts de vraag gold, waar hij de beste waren voor de laagste ppijs kon kopen en producent en winkelier door de vrije concurrentie gedwongen, hun best deden om onder inschakeling van hun energie en handelstalenten zoveel mogelijk aan die vraag tege moet te komen. Maar even natuurlijk, hoewel minder goed aan te nemen is het, dat we helaas de loon- en prijs regeling tot heden en ook voorlopig niet missen kunnen. We moeten ze noodgedwongen aan vaarden. Tot op heden heeft demassa van ons volk hoewel zoals bekend niet zonder hevige protesten hier en daar zich dan ook bij de loon- en prijs politiek neergelegd. Geweldige stakingen, zoals in meer of minder naburige landen, kwamen hier niet voor. Onze honderdduizenden georganiseerde arbeiders hebben ge lukkig de van liefde voor ons geteis terd vaderland getuigende adviezen van hun leiders opgevolgd. Deze ad viezen zijn gegeven in de veronderstel ling, dat de maatregelen, voortvloei ende uit de loon- en prijspolitiek niet alleen getroffen, maar ook volledig toegepast worden. En heel goed dienen we allemaal in te zien, dat niet alleen de arbeidende stand, al vormt hij het hoofdbestand deel van ons volk, maar allen, van hoog tot laag, daarbij belang heb ben: ook de fabrikant, de groothan delaar. ook de winkelier! Als de ontduiking van de prijsvoor- schniften ook maar enige omvang zou aannamen, zou dat tot mislukking van een der belangrijkste maatregelen voeren met als gevolg ontwrichting van ons gehele stelsel van hand having en wederopbouw. Hogere lo nen, salarissen en pensioenen zouden het onvermijdelijke gevolg zijn. Ramp zalige stakingen, stopzetting van de productie en erger misschien zouden niet uitblijven. Onze gulden zou op de internationale markt meer en meer in waarde dalen. En ook dat geldt voor iedereennaar de tegenwoordige maatstaf zou iedere daling van de gulden met één cent neerkomen op verlaging van ieders inkomen met enige percenten. Nieuwe loonsverho- Wie arm is zal nog armer worden. Niemand zal beweren, dat de reld van vandaag uitmunt door hoopvolle en gezonde genezing van de oorlogswonden. Binnenslands mogen we niet pntevreden zijn, maar zodra er internationale kwesties aan de orde komen, is het mis. We voeren uit, wat we kunnen, sparen ons zelf in letterlijke zin het voedsel uit de mond, zien er van af onze linnenkast weer aan te vullen en toch worden we armer in plaats van rijker. Natuur lijk is daarvan voor een zeer groot deel de oorzaak te zoeken in de te genslag in Indië. Terwijl wij aan alle kanten geld nodig hebben om de pro ductie van landbouw en industrie weer op peil te brengen en volgens een onlangs gemaakte berekening 120.000 arbeidskrachten te kort komen, heb ben we in Indië120.000 man on der de wapenen en geven we iedere dag enkele millioenen uit aan oorlog voering. Ons land is door de loop der omstandigheden in een toestand ge- gingen raakt, die het bijna onmogelijk maakt de oorlogsgevolgen van zich af te schudden. Wij zullen er ons in dit ar tikel niet in verdiepen, wie daarvan de oorzaak zijn, wij stellen het feit slechts vast, omdat het ons verklaart, waarom wij ondanks ons harde werk niet vooruit komen. Hadden wij die tegenslag in Indië niet gehad, dan zou ons land alle andere landen van West- Europa reeds verre vooruit zijn. Het schijnt echter wel of de verar ming een soort drijfzand is, waarin men al werkende dieper verzinkt. Want het is niet alleen Nederland, dat de toekomst aonker in moet zien. Engeland, Denemarken, Zweden, Frankrijk en zelfs Zwitserland leven aan de rand van een armoede-crisis, die de crisis van een kleine twintig jaar geleden in kwaadaardigheid nog overtreft. Toen was het een crisis door een teveel aan productie, thans door een tekort. Het verschil is, dat destijds de kosten van levensonder houd belachelijk laag waren, terwijl nu alles even duur is en nog steeds duurder wordt. De jongste staat van indexcijfers geeft ten minste al weer een verhoging van de groothandel- prijzen der grondstoffen te zien. In die tijd kon men de werkloosheid, die het gevolg was van het teveel aan productie, gedeeltelijk opvangen door huizenbouw, openbare werken, e.d. Het was destijds voordelig te bouwen, nu is het onbetaalbaar. Als enige middel wordt geroepen om credieten, credieten en nog eens credieten en bij gebrek daaraan moet ieder land zijn invoer beperken, en zijn uitgaven verlagen. Het is om die re den, dat in Engeland 31.000 vacantie- Prof. G. Brouwers heeft dezer da gen voor de Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) gesproken over de prijs- en loonpolitiek. Hij begon met te consta teren, dat daarover in brede kringen van ons volk ontevredenheid heerst. De boerenstand acht zich te kort ge daan, vergeleken bij handel en industrie en de oude tegenstelling stadplatteland komt opnieuw ter sprake. Maar ook de middenstand en de grote massa der loontrekkenden voelen zich te kort gedaan en ook de industrie betoogt, dat de prijsregelin gen wurgend werken. Anderzijds be toogt men, dat de winsten welke thans gemaakt worden, grotendeels schijnwinsten zijn, omdat onvoldoende rekening wordt gehouden met de ver vangingswaarde van machines en grondstoffen. Bovendien worden steeds zwaardere sociale lasten opge legd en mogen prijsverhogingen van grondstoffen niet doorberekend wor den. Zo denkt ieder, dat hij, als het er op aankomt, de zwaarst getroffene is, waarna de gezamenlijke toorn zich tegen de overheid richt. Wat de landbouw betreft becijfert spr. dat de granen theoretisch met 21/2 pet. in prijs zijn gedaald, de con- sumptie-aardappelen met 6 pet., doch hij constateert, dat de marktnoterin- gen voor granen boven de richtprijzen zijn gebleven. De suikerbieten zijn ge- daalc doch men vergeet dat de hoge prijs van 1946 een aanmoedigingsprijs was. Bij de melk is de prijsverlaging i van de gemiddelde jaa"prijs) tot 1 cent beperk' gebleven. De eierprijs acht hij nog steeds hoger dan de productiekosten. Groenten en fruit zijn in het eerste halfjaar van 1947 korte termijn maatregelen te nemen, twee maal zo duur geweest (in de die voor de vervulling van dat begin- kleinhandel) dan nodig zou zijn ge- sel noodzakelijk zijn, zonder dat deze weest. De industrieprijzen zijn voor maatregelen invloed hebben op het reële inkomen van de minder draag- krachtigen. Voor deze motie stemden de P. v. d. A„ de meeste katholieken en de communisten. De heer Groen stelde een andere motie voor. In .eze motie wordt over wogen, dat het algemene welzijn even zeer uit het oogpunt van rechtvaardig heid als uit het oogpunt;van doelma tigheid vordert, dat boeren en tuin ders op hun bedrijven een redelijk lo nend bestaan kunnen vinden en dat de uitvoering van de regeringsvoorne- mens voor een jelangrijk deel van de land- en tuinbouw niet voldoende zal blijken. In verband hiermede wordt de regering uitgenodigd, om op korte termijn in overleg met de georgani seerde boeren- en tuindersstand de ringh Lankhorst, verrijkt worden door de aankoop van een zeer bijzondere zilveren lepel. Deze draagt het op schrift: „Uitgedeelt van ’t Schilders gild tot Sneek 1768”. Aan het uit einde van de steel is een wapen in gegraveerd, voorstellende een ossen kop, waaronder drie ruiten. Van wel ke persoon dit wapen geweest kan zijn, is nog niet bekend. Op de achter zijde van het blad ziet men een kunstschilder aan het werk. Wij dan ken deze belangrijke aanwinst mede aan de heer H. Faber, conservator van het museum ,,’t Coopmanshüs” te Franeker, die de lepel opmerkte op een veiling te Amsterdam. De vitrine met terpoudheden werd aangevuld met een bijna complete pot, daterende uit de derde of vierde eeuw van onze jaartelling. Schenker was de heer Elgersma, eigenaar van de terp, waaruit de pot te voorschijn kwam, de terp „Swynserhüs” bij Britsum. ehele land gelijk. rejzen naar Zwitserland zijn afgelast, Groningen zal eveneens met een spe en electriciteits- zocjat de Zwitserse volkshuisvesting ciaal programma uitkomen en brengt de kwade gevolgen ondervindt van het tekort aan dollars in Engeland, want de Zwitsers moeten voor een groot deel bestaan van het toeristen verkeer. Denemarken lijdt er ook al onder, getuige de weigering van de Engelse regering om voor de Deense landbouwproducten de productieprijs te betalen. De Denen hadden eerst bij de export naar Engeland een deel van de prijs voor rekening van de staats kas genomen, maar dat kunnen ze niet langer volhouden. Engeland wei gert nu de volle prijs te betalen, maar dan kan Denemarken geen Engelse producten terug kopen en wordt dus in beide landen de armoede alleen maar groter. Zo leidt de armoede tot voortgaan de verschrompeling van de wereld handel en wordt de toestand van dwaas tot dwazer. Er moet een middel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1