I J E Buitenlands Overzicht 11 Begroting 1947 Gemeente Sneek De Plaatselijke Prijzencommissie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i n F „EEN GLIMLACH I3 Ze JAARGANG No. 76 F »r n Ie n FEUILLETON 5 s. (Aan door GERARD REVERS Geraamd tekort 3 ton n BONNENLIJST VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 9 rk’ i- l >r 1- HOOFDSTUK 1. De Amerikaanse steun aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk. Balkan- en Palestina- kwestie in de Ver. Naties. Kabinetswijziging in Enge land. Ab.-prijs f2.50 per half jaor Franco per post f3.75 per half jaar is n n >r Ik werkte op een handelskantoor. Het was een geacht Rotterdams huis, een grote firma en mijn vooruitzichten waren waarlijk niet zo slecht. Maar het was niettemin een feit, dat ik desondanks weinig bevrediging vond in mijn werkkring. Ik was jong en ik achtte mg zelve eigenlijk veel te goed om de ganse dag op een kantoor door te brengen, ik was er heilig van over tuigd, dat ik voor heel wat betere dingen in de wereld was en dat ik het ste’lig nog wel eens tot iets behoor- lijks brengen zou. Op die dag echter was het zulk ha telijk mooi weer, dat ik had laten meedelen, dat mijn gezondheidstoe stand van die aard was, dat mijn fir ma maar moest zien zonder mijn on waar deerbare hulp haar zaken te be hartigen, de posten te boeken en de correspondentie te verzorgen. Rort «ezesd.: ik had deze mooie zonnige Verschijnt DINSDAGS VRIJDAG: IN OCTOBER EEN EI. Op 9 October a.s. zal voor alle leef- tijasgroepen een bon voor een ei be kend worden gemaakt. It n Ie I. n e Ie Kantoor voor Abonnementen» Fa. K.IEZEBRLNK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 ijd 1- >r 11 t- n ip d. ie P. •k ik in s r Ie tr t. :e e- r. it i” in at lll| I mini D" in in ar ie 5- I. a. r. leid, waarbij sir Stafford Cripps als mi nister van economische zaken verant woordelijk wordt voor de gehele econo mische politiek en een commissie uit het kabinet onder voorzitterschap van de eerste minister zelf zich bemoeien zal met het overwegen der economische vooruitzichten en plannen. Cripps is een krachtige figuur, van wie men hoopt dat hij de vakbonden en hun leden, die met hun eisen de regeringsplarmen in de weg schijnen te staan, zal weten over te halen tot medewerking. pen, maar dat was niet het geval ge-1 zonder adres, waarin eerf stukje zijde weest. Ik zei, dat ik maar op mijn ka- bedrukt met lettertekens, die ik mij mer zou blijven, een boek nemen en wat uitrusten. „Maar meneer, u bent toch niet ziek?” Ik herinner me, dat ik vermoeid lachte en geen antwoord gaf. En op haar gezicht las ik, dat zij er het hare van dacht; die jonge lui zijn direct van de eerste teleurstelling in de liefde terneergeslagenHet was een hartelijk mens, ik zag, dat ze wel iets troostbaars zou hebben willen zeggen, zoiets, dat het wel weer over zou gaan voor ik getrouwd was Maar ik trok een zó ongenaakbaar ge zicht, dat ze haar raadgevingen maar voor zich hield. Ik maakte een tragisch gebaar: ,,’t Zal wel weer over gaan!” Zenuwachtig liep ik in mijn kamer op en neer en pas toen ik er zeker van was, dat mijn hospita zich niet zou laten verleiden om naar mijn toestand te komen informeren of mij het een of ander huismiddeltje aan de hand te doen, ging ik naar de deur toe en draaide zachtjes de sleutel om. Toen ging ik de inhoud van de portefeuille minutieus onderzoeken. Er zaten tienduizend pond in aan Engels bankpapier, negen biljetten van duizend pond en de rest aan klei nere coupures. Verder een envelop Igelijke som in mjin bezit was. Ook Bureau voo» Advertentie» F*. DRIJF®00’ GROOTZAND 55 f,1. 3005 De Amerikaanse president, enige mi nisters en de toonaangevende leiders uit het Congres zijn-thans bijeen om de on- middellijke hulpverlening aan die Euro pese landen te bespreken, welke niet op het inwerkingtreden van het plan Mars hall kunnen wachten; het rapport over dit plan zal immers eerst eind van dit jaar in een gewone zitting van het con gres worden besproken, en deze winter zal extra zwaar voor Europa en spe ciaal voor landen als Frankrijk, Italië en Oostenrijk zijn, die niet, of niet meer over dollars beschikken om overzee te kopen. In Frankrijk wordt bijv, al^over- wogen om het broodrantsoen op 150 gr. per dag te brengen, het laagste in Europa. Naast levensmiddelen gaat het om brandstoffen dus kolen en olie. Tru man heeft reeds een beroep op de Ame rikaanse bevolking gedaan om zuinig te zijn met broodgebruik enz. om noodlij dend Europa te helpen. Of het iets zal geven is een andere vraag. Want de grootste bezuiniging zou van de zijde der Amerikaanse boeren moeten komen, die nu de maisoogst mislukt is, de vee stapel in de oorlogsjaren belangrijk uitgebreid met broodgraan voeren. Intussen heeft Truman reeds een voor lopig plan opgesteld, waarbij Frankrijk, Italië en Oostenrijk deze winter voor een totaal van 580 millioen dollar aan nodige grondstoffen zouden krijgen, het is alleen jammer dat de prijzen in Ame rika door de mislukking der oogsten, zo gestegen zijn, zodat men voor deze 580 millioen nu al weer veel minder kan ko pen dan enige tijd geleden. Ook om de hulp aan Europa afdoend te doen zijn, zou het dtis gewenst zijn dat in de Ver. Staten de prijsbeheersing na de oor log geleidelijk afgeschaft weer werd ingevoerd, wat van betekenis zou zijn niet alleen bij de overbruggingssteun welke de Ver. Staten nu de landen gaan verlenen welke het slechtst er aan toe zijn doch ook bij een eventueel uitvoeren van het plan Marshall, waarvoor de Ver. Staten in de loop van een viertal jaren ongeveer 20 milliai dollar aan goede ren zouden moeten leveren. Wanneer het om dergelijke geweldige sommen gaat zou enige ordening aan Ameri kaanse zijde ongetwijfeld gewenst zijn, daar Europa anders misschien heel duur aan zijn hulp zou komen. Maar zeer be langrijke groepen in het congres hebben aan alle ordening het land, zelfs al in het buitenland, laat staan in het eigen land. En met de presidentsverkiezingen in 1948 in het vooruitzicht zal Truman dan ook stellig niet al te straf in dezen tegen de Amerikaanse industrie durven optreden. Het is zelfs nog onzeker wat het Congres in het algemeen ten op zichte van de overbruggingssteun zowel als het plan-Marshall zal doen. Eerst schijnt Truman van plan geweest te zijn om tijd te besparen het Congres niet in bijzondere zitting bijeen te doen ko men voor behandeling van de overbrug gingssteun. Hij wilde dat afdoen met al leen de partijleiders uit het Congres, maar nu de republikeinse leiders blijk baar de verantwoordelijkheid voor een beslissing niet alleen op zich wilden ne men, zijn de commissies uit het Congres ingeschakeld én zal er allicht een spe ciale zitting voor de kwestie van de overbruggingssteun nodig zijn en dan wordt ’t toch al zeer laat.' Overigens zijn de toonaangevende Amerikaanse politici er wel van overtuigd dat er iets dient gedaan, omdat de ineenstorting van West-Europa ook een zware economi sche crisis in de Ver. Staten zou ver- inhoud leerde mij, dat er in die porte feuille een vermogen was geborgen... Waar kwam die portefeuille van daan? En hoe was die portefeuille daar gekomen? Al deze en nog veel andere vragen drongen zich aan mij op, ik was wer kelijk in niet geringe mate beduusd van mijn vondst. Totdat een van de koeien plotseling begon te loeien, dat riep mij tot de werkelijkheid terug. Ik stak de portefeuille in de zak en reed naar de stad terug. Men kan zich mijn gemoedsgesteldheid voorstellen. Bij elke auto, die ik tegenkwam, ver wachtte ik, dat iemand uit zou stap pen om mij inlichtingen te vragen om trent een verloren portefeuilleik was o; gelucht als voetgangers mij pas seerden zonder mij aan te spreken en toen ik in de stad terug kwam, ver baasde het mij, dat de politie-agenten mij niet staande hielden om te vragen of ik wellicht daar en daar, in het gras langs de weg, een portefeuille had gevondenNiets van dat alles ge beurde echter. Ik kwam veilig en wel op mijn kamer, tot grote verbazing van mijn hospita, die mij nog lang niet thuis had verwacht. „Wel meneer, bent u nu al terug?” Ik legde het goede mens uit, dat het fietsen mij toch al te zeer vermoei de... Ik had weliswaar gedacht, dat een fietstochtje mij wat zou opknap- saldo van het waterleidingbedrijf 1572.lager dan in ’46, doch daf van het gasbedrijf ruim 2100.ho ger. In aanzienlijke mate dragen de ondersteuning aan behoeftigen en werklozen bij tot het groter tekort; de eerste is met 211217 14569 hoger geraamd dan vorig jaar; de tweede met 16370 9091 hoger dan in 1946. De diverse onderwijsparagra- fen dragen totaal 11000 tot het groter tekort bij, al is dat voor hoger onderwijs (gymnasium) ongeveer 3700 lager geraamd dan over 1946 (ƒ33767.— tegen ƒ37466.—). Van openbare werken was in 1946 het te kort geraamd op 176108,19 thans op 193601.98, dus 17493.79 meer, vooral gevolg van meerdere uitgaven voor jaarwedden en voor onderhoud van straten enz. Dat de netto inkom- stgp uit eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd ditmaal met bijna 44000 ongeveer 3000 lager dan in 1946 zijn geraamd vindt uiter aard zijn verklaring in de hogere kos ten van onderhoud. Van het hoofd stuk algemeen beheer is echter het batig saldo 11329.hoger dan vo rig jaar. In het algemeen gemeentelijk reservefonds zal eind van het dienst jaar 11538.47 beschikbaar zijn, welk bedrag kan aangewend voor gedeelte lijke dekking van het begrotingste kort. In het fonds voor uitbreiding van het stadhuis zal eind 1947 voor overbrenging naar de begroting 1948 beschikbaar zijn 174.404. moet worden gezegd, dat ik nog lang niet bij mij zelf had uitgemaakt, wat ik zou doen. Natuurlijk zou het mijn plicht zijn om de vondst bij de politie te deponeren. Maar ik vond, dat dit in dit buitengewone geval toch eigen lijk niet nodig was. Stellig zou de eigenaar van dit fortuin zijn verlies niet verzwijgen, er zouden grote belo ningen worden uitgeloofd en dan zou ik altijd nog wel kunnen overleggen wat ik zou doenMaar ik wil het wel bekennen: achter al die redene ringen waarmee ik mijn geweten paai de, lag de begeerte verborgen om de som te behouden. Ik zou een rijk man zijn, jaren en jaren van de meest noeste vlijt zouden mij zulk een schat niet opleveren. Tienduizend pond ik rekende uit: dat is honderdtwintig duizend gulden, dat is tegen 4 pct.„ dat is per jaarJa, de gedachten vlogen me met bliksemsnelheid door het brein, totdat daar weer die ge dachte kwam aan die steen en aan mijn vermoeden, dat het alles valse papieren zouden zijn en dat ook die steen, een vrijwel waardeloze imitatie wasIk bekeek nog eens de bank biljetten, ze, leken mij op doodgewoon wit papier gedrukt te zijn.. Manmoedig probeerde ik mg over mijn teleurstelling heen te zettent „En toch is het een goede mop?” Wordt vervolgd. We mogen ons als commissie in middels gelukkig achten. Tot nu toe zijn niet veel klachten binnengeko men. De prijsvoorschriften worden hier dus behoorlijk gehandhaafd of men heeft geen lust de hulp van de Prijzencommissie in te roepen. Van andere plaatsen hebben we op een vergadering in Utrecht wel heel wat anders gehoord. In die plaatsen werd voor artikelen van dagelijks gebruik telkens en telkens maar weer één of meer centen per kg .te veel berekend of men ging voor allerlei reparaties boven de vastgestelde prijs. We kunnen het ons voorstellen. Wie maakt nu drukte over een stui ver, een dubbeltje of een kwartje? Toch is dat een droevig verschijn sel. Het betekent immers een zeer be langrijke deprimatie van de week lonen Gunden die Commissies dan die winkelier zijn extra winstje niet? Daar gaat het niet om. De prijzen zijn zodanig vastgesteld, dat de winkelier er behoorlijk aan verdient en dan moet hij zich in het belang van de ge meenschap aan die prijzen houden. Meent hij reden tot klagen te heb ben, dan kan hij zich tot zijn vak organisatie wenden, die zijn belangen zal behartigen en hem de weg zal wij zen hoe in zijn geval te handelen. Ten slotte spreken wij de hoop uit, dat de winkelier en ondernemer in deze stad en omgeving in hun goede en eerlijke handelwijze mogen vol harden. Hebt U klachten, lezer, aarzel dan niet langer en kom eens met ons praten. Dit is niet alleen in Uw be lang, doch ook in het belang van de bonafide ondernemer. Wij hebben geen opsporingsbe voegdheid. Wij tre’.en op als vertrou wensmannen en de ervaring die we tot nu toe opdeden, bëwijst dat we op de goede weg zijn. Zonder terug houding hebben de belanghebbenden ons tot op heden inzage verleend van alles wat we nodig hadden om ons oordeel te kunnen i nspreken. We zien hier en daar wel eens iets verkeerds, evenals i reen dat kan zien; ongeprijsde artikelen in de eta lages b.v. Bij het constateren van dergelijke dingen wordt de zakenman door ons op zijn fout attent gemaakt. Wij zijn echter geen spionnen of dwarskijkers, zoals vele zakenmensen veronderstel len. Wat we ten slotte wel doen? Wij nemen klachten in ontvangst, onderzoeken die zeer nauwgezetsoms bleek zo’n onderzoek vrij eenvoudig, soms ook lang niet gemakkelijk. Wij hebben echter de beschikking over alle gegevens betreffende de prijs vaststelling en deskundigen op ieder terrein. Staat ten slotte ons oordeel, na het horen van beide partijen ^vast, dan volgt onze uitspraak in de vorm van een voorstel tot terugbetaling van het te veel berekend' bedr?~. Voorop staat, dat in ieder geval een gemaakte fout of vergissing moet worden hersteld. De klachten, die op deze njanier behandeld worden, betreffen niet al leen de zaken, die zo O”er de toon bank verkocht worden, zo"ls sommige mensen menen. Onze werkzaamheid strekt zich uit over al1' soorten arti kelen, over alle reparaties, alle am- bachtswerk, alle diensten. Men .schrijft ons: In ons eerste artikel betoogden we, dat de handhaving der vastgesteine. prijzen en ons aller medewerking daarbij nodig zijn in het belang van de gehele gemeenschap. Omdat wij daarvan in de eerste plaats zelf over tuigd zijn, namen we zitting in de Prijzencommissie. Over haar taak en ons werk als leden der commissie zul len we U in dit artikel inlichten. Heel globaal zouden we kunnen zeggen, dat ze door haar morele in vloed plaatselijke verkeerde toestan den moet voorkomen of verbeteren, geheel buiten inmenging van politie en van de prijzencontróle om. Nu zijn er al enkele honderden com missies over het gehele land in het leven geroepen en In de grote steden blijken zelfs wijkcommissies nuttig. In ons vorig artikel merkten we reeds op, dat de commissies niet al leen de belangen van de klant voor ogen hebben, maar ook die van de winkelier of ondernemer. Daarom be staan de commissies ook, volgens voorschrift, uit vertegenwoordigers van alle belangrijke volksgroepen huisvrouwen, middenstanders en ar beiders. De commissie moet haar eigen weg zoeken, haar eigen werkwijze bepalen. Ze is om te beginnen niet ambte lijk. Ze krijgt en verwacht van nie mand bevelen en ze is omgekeerd aan, niemand verantwoording schuldig. Dit betekent echter niet, dat ze be paalde wenken van officiële zijde niet ter harte zou nemen. Wij worden dan ook door het Directoraat-Generaal van de Prijzen regelmatig uitvoerig ingelicht. De thans verschenen begroting der gemeente Sneek voor het lopende jaar sluit met een ongedekt tekort van ruim 3 ton om nauwkeurig te zijn 311180.dat ter voorlopige dekking als uitgaafpost in de kapi- taaldienst is opgenomen. Over 1946 was een aanvankelijk tekort geraamd van 199442.71, dus 111737.29 min der dan dit jaar. De oorzaken van dit grotere tekort zijn verschillend. De opbrengst van liet hoofdstuk be lastingen is met een batig slot van 348812.ongeveer 45000.lager geraamd dan over 1946 toen ze 393865.bedroeg, de ondeme- mingsbelasting die 23000.en de vermakelijkheidsbelasting welke 30.000.50000.tegen in 1946 80000.lager geraamd is, zijn hier debet aan; de hondenbelasting is met ƒ3000.— ƒ1500.— hoger geraamd dan ’t vorig jaar. Een andere post welke in belangrijke mate tot het ho ger tekort bijdraagt is die betref fende het reinigingsbedrijf, waarvan het nadelig slot ditmaal geraamd is op 83638.zjjnde ruim 21.000. hoger dan in 1946. Oorzaak hogere uitgaven voor jaarwedden en lonen 6450.en de sneeuw-opruiming waarvan de kosten over 1946 ge raamd waren op 1000, thans op ƒ12500.in verband met de sneeuwval enz. in het begin van dit jaar. Het nadelig saldo van het slacht- huisbedrijf wordt ook iets hoger ge raamd, nl. 1878.het voordelig voor het tijdvak van 518 October. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB KC 711 (Serie N) N-02 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits N-03 Diversen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen N-04 Diversen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N) N-12 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel, of kin dermeel of kinderbiscuits N-13, N-14 Diversen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen N-15 Diversen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep N-16 Diversen 500 gram bananen voorinlevering) N-16 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MD 711 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie N) N-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 N-01, N-03 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak N-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. N 93 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve 5 Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 October worden gebruikt. De bon voor scheerzeep blijft voorlo pig geldig. Bon N-16 Diversen voor bananen moet uiterlijk op 11 October a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. TWINTIG 'IEUVVE TEXTIEL PUNTEN. Het C.D.K. deelt mede, dat weder om twintig punten op de textielkaar- ten V A 705 worden aangewezen. Met onmiddellijke ingang worden geldig verklaard de bonnen gemerkt: textiel E één punt, textiel E vijf punten, tex tiel F één punt en textiel F vijf pun ten. De bonnen textiel E reserve en tex tiel F reserve zijn derhalve niet aan gewezen voor de aankoop van textiel- go-.deren. FIETSBANDEN. Tot en met 30 November is op de bon C 30 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 610 een toerbuitenband verkrijgbaar. Voor het kopen van een binnenband is tot die datum geldig bon D 42 van ’t inschrijvingsbewijs voor vervanging vc/i fietsbanden B I 609. Verder is eveneens op genoemde da tum op bon A 11 van het inschrij vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 11 van dit in schrijvingsbewijs een binnenband ver krijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen worden be trokken. Inwissèling tegen een ban denbon bij de distributiedienst is niet nodig. VOORINLEVERINGSBON VOOR BANANEN. In de bonnenlijfet van heden is voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend ge maakt. Aangezieu de verstrekking van bananen afhankelijk is van aller lei factoren, die m;t de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzakelijk dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aange wezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribueerd. Voor zo ver op de op 13 Augustus j.l. aange wezen bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. oorzaken en Amerika bovendien op ver lies van zijn invloed daar zou komen te staan, waarvan slechts de Russen zou den profiteren, die dan him invloed ook meer en meer in bepaalde delen van West-Europa zouden zien toenemen. De Russische poltiek wijst echter niet op dergelijke verwachtingen. Gemeld wordt dat zij in hun Duitse bezettingszone al lerlei maatregelen nemen, welke er op wijzen, dat zij deze gaandeweg gaan ontruimen, maar ze eerst leeghalen. Er zijn zelfs geruchten, die melding maken dat deze ontruiming een gevolg zou zijn van geheime besprekingen met de Ame rikanen, die bereid zouden zijn de Pool- se OderNeisse grens, welke een gewel dig stuk Duitsland in handen van Polen laat, te erkennen en andere concessies te doen o.a. in Korea, mits Rusland het spoedig sluiten van de vrede met Oostenrijk mogelijk maakt en zijn bezet ting van Duits gebied tot zodanige sterkte terugbrengt, dat daaruit duide lijk blijkt dat het er niet zal blijven. Wat hiervan waar is zal de tijd moeten leren. Openlijk staan deze kolossen nog even vijandig tegenover elkaar. Dat is ook weer gebleken bij de debatten in de po litieke commissie uit de alg. vergadering der Ver. Naties over de Balkankwestie. Ondanks verzet van de Sovjet afge vaardigde, die Griekenland verantwoor delijk stelde voor de ongeregeldheden aan de Griekse grens, is het besluit ge nomen dat Bulgarije en Albanië geen voldoende waarborg hebben gegeven voor de nakoming van de verplichtingen volgens het Handvest en dus niet als volwaardige leden aan de besprekingen over de Balkankwestie kunnen deelne men. In deze beide Balkanlanden wor den de processen tegen leden der opposi- tie-partijen voortgezet, in Hongarije hebben de soc. dem. en communistische partijen, die beide deel uitmaken der regering een gezamenlijk programma dat door de communisten is opgesteld, aangenomen en in Roemenië schijnt de soc. dem. partij zich te gaan verenigen met de communistische tot een nieuwe partij. Dat alles toont de richting aan waarin in Oost-Europa de wind waait. Spraken we hierboven over de behan deling der Balkankwestie in de Ver. Na ties, een nog hardere noot moet daar gekraakt in de Palestina-kwestie. Enge land heeft thans openlijk verklaard Palestina te zullen ontruimen als de Ver. Naties geen behoorlijke oplossing aan de hand doen en medeverantwoorde lijkheid daarvoor aanvaarden. Blijkbaar doet het dit om druk op dat lichaam uit te oefenen, doch het is hoogst twijfel achtig of die organisatie in staat zal zijn een bevredigende oplossing te ge ven en nog twijfelachtiger of, als En geland zijn troepen terugtrekt, Joden en Arabieren zich toch nog zullen vinden in een onderlinge oplossing, zoals Hin does en Mohammedanen dat deden toen Engeland hun voor het beslissende feit plaatste, dat het India ging ontruimen. Ten slotte zijn het niet alleen de Pales tijnse Arabieren die in deze kwestie een duit in het zakje doen maar alle Arabische staten verenigd ih de liga, die ook van Palestina een Arabische staat willen maken en deze staten hebben in politiek opzicht nog al wat in de melk te brokken. Trouwens al werden in India de leiders van Hindoestan en Pakistan het eens, nu de beide dominions op eigen benen staan is er zo grote wrijving over de grenzen, de nodige volksverhuizingen en de moorden daarbij gepleegd, dat men zelfs spreekt van een gewapend conflict tussen deze beide, zelfs Gandhi heeft het daarover gehad. Pakistan heeft al een beroep gedaan op de andere leden van het Britse Gemenebest, Enge land incluis, om te helpen bij het oplos sen der geschillen, en toch heeft Enge land al meer dan genoeg zorgen. De binnenlandse toestand heeft tot enige wijzigingen in het Engelse kabinet ge- zonder adres, waarin eerf stukje zijde bedrukt met lettertekens, die ik mij niet herinnerde ooit eerder te hebben gezien. En verder zat er een ovaal doosje in van een goudglanzend me taal, waarin uiterst fijne, serlijke te kens waren gegraveerd. Het gebikte mij niet direct het doosje te openen, dit was een gevolg van mijn branden de nieuwsgierigheid naar de inhoud. Toen, door een druk óp ’n vrijwel on zichtbaar aangebracht knobbeltje, sprong het open en glinsterde mij een steen tegemoet, van grotere afmetin gen, dan ik mij ooit had voorgesteld, dat edelstenen konden zijn. En onmid aellijk kwam de gedachte bij mij op, dat die steen niet echt kon zijn en ik knoopte daar even onmiddellijk het vermoeden aan vast, dat ook die bank biljetten waardeloze papieren zouden zijn. Dit dempte in niet geringe mate de hevige blijdschap, die zich van mij had meester gemaakt bij het zien van deze geweldige schat. Ik denk, dat niem ind mij die oJpdschap euvel zal duiden. Het was waar, ik wist, dar dit ge!d mijn eigendom niet was, en dat ik 'iet dus geenszins als zodanig kon be schouwen Maar aan de andere kant was ik er evenzeer van overtuigd, dat niemand, menselijkerwijze gesproken, wist of weten kon, dat deze ontzag-j dag uitgezocht om te spijbelen. Een andere verontschuldiging dan het mooie weer en mijn geringe werklust zou ik niet hebben kunnen aanvoeren. Ove- gens dacht ik er ook geenszins aan rm mij daarover drek te maken, ik peddelde in al mijn overmoed langs een stil landweggetje en bouwde vlij tig aan allerlei luchtkastelen. Ik meende in die dagen over een nogal stoute fantasie te beschikken, maar de werkelijkheid bleek verras sender, dan ik ze ooit in mijn stoutste fantasie had durven dromen. Terwijl ik namelijk daar zc rustig voortpeddel, zie ik aan de kant van de weg een ding liggen, dat een porte feuille b’eek te zijn. Het svas stillig een portefeuille van een uitzonderlijk maaksel; toen ik van mijn fiets was gesprongen en het ding had opge raapt, herinnerde ik mij niet ooit zo’n portefeuille te hebben gezien. Om eer lijk te zijn wil ik er direct bij zeggen, dat ik instinctmatig om mjj heen keek om te zien of er ook mensen in de buurt waren, die getuigen waren van mijn vondst. Er was heinde en verre niemand te zien, alleen een paar koeien stonden mij verbaasd aan te kijken. Ik opende de portefeuille en ik schrok. Ik denk, dat ieder ander in mijn plaats geschrokken zou zijn... Een onnervlakki^ onderzoek van de SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren i L. KIEZEBRINK en C. SMIT RedactieadresKLEINZAND 7 SNEEK De vondst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1