Amicitia Theater Sneek Nederland 'ndonesië Hare Majesteit legt tijdelijk het Koninklijk gezag neer. I i i 3 L I a lel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST n I I <1 iimiiiiilT J a I I u „EEN GLIMLACH 2e JAARGANG No. 77 i K fa 9 FEUILLETON F.50 i o Prinses Juliana zal in die periode als regentes optreden RF 084 k. k. I tl ■K 1'1 I PI 1 I Jgg r 11 1 DINSDAG 7 OCTOBER 1947 u-an J-oïtuna’ lining Een bijzonder jubileum-programma. :n i tot wezen een vereen- te Rotterdam. overleden. 2 4 1 een Wordt vervolgd. k ter geen kans bestaat, dat genoemd vergunningsstelsel en vervoersverbod voor hooi opnieuw in het leven zullen j worden geroepen, achtte het Bedrijf- zal gaan zwemmen en bang is om in het water te gaan. Ik keek hoeveel geld ik nog in mijn portemonnaie had, behalve de twee bankbiljetten bleek ik nog twee rijks- daalders te bezitten. De eerste van de» maand~was nog ver af, ik zou hiervan nog een hele week moeten rondkomen. Niettemin besloot ik niet naar huis te gaan om te eten en liever in de stati- ons-restauratie iets te gaan gebrui ken. En misschien, dat ik dan de moed zou hebben om aan de kellner... Maar toen ik gegeten had en ging af rekenen, betaalde ik toch in Hollands geld. Ik herinner me, dat ik een ruime fooi gaf en toen de kellner niet be leefd onderdanig, maar bijna amicaal vertrouwelijk bedankte, vatte ik moed en ik zei: „Apropos... eh... kellner”, en ter wijl ik mijn best deed om mijn stem gewoon te laten klinken, toonde ik mijn Engelse bankbiljet. „Ik zou dat graag gewisseld hebben!” „Dat kan, meneer, dat kan...” zei de kellner gedienstig. Hij bekeek het biljet, greep een handvol geld uit de zak, maar liet het onmiddellijk er weer in glijden. Blijkbaar had hij niet ge noeg bij zich. Hij zei: „Een ogenblikje meneer, ogenblikje!” KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Bedankt voor Oppen- Ab.-prijs f2.50 per half jaa> Franco per post f3.75 per half jaar Fau- ima ins da- SUIKER. De bietencampagne is begonnen, de geraamde opbrengst van 1750 milli- oen kg. het vooroorlogse kwantufii wordt in verband met de droogte niet gehaald; men schat nu de op brengst op 1530 millioen kg., d.i. nog 70 millioen kg. minder dan verleden jaar, hoewel er nu 6000 ha meer be zaaid was. i er ij ES KOLENBON. Naar het Vrije Volk meldt zal half October een nieuwe kolenbon bekend gemaakt worden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG! Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 oor der rien 'ere re- van gen ien. zeer nen ver mor ver deed had latkr izich :oals Kol. rlijn. von- n te ekjk Zjjn S.S. haar 7est- i dit -twin r ge- nnen 450 ver- 1000 de - S. aan iterf- nden e hjj >zag- ?ots- van van ype- boo- te st en en; en 'iet ske m; Jge lle- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 I I ters- Heeg i be- otaal vordt den e ar- aast- erva- iern- ’ere- door ge- h fer >eth een ins der ma >rt- de ilo- irk- zia- ek, de en en, er- EN ed- in el- Ien en-j i ri- ig. el- iio erts. zijn •men land 1. Cdel- eild: o.d. Fon- lauw l. m de ver ben tra >el- ds- tra v. te rp- ?e- en Je ter :ns met san- cra- Hoewel mijn geloof in de echtheid van de bankbiljetten en van de steen buitengewoon gering was, besloot ik geen mens iets van mijn vondst te vertellen. Want tenslotte je kon het toch nie' weten! Zo is een mens! Pas had ik getwij feld aan de echtheid van de biljetten en nu weer kwam er twijfel bij me opaan de valsheid! Als ze nu tenslotte toch echt bleken? Ik kende wel Engels geld, bij ons op kantoor had ik het dikwijls genoeg in handen gehad en in elk geval, als de biljetten vals waren, dan waren ze meesterlijk nagemaakt. Maar ja, die valse mun ters, dat zijn ook geen kwajongens, mensen, die zoiets doen, maken na tuurlijk geen bankbiljet van 1000 pond zo stumperig na, dat het bij de eerste oogopslag als vals te herken nen is Ik overdacht lang wat ik doen zou. Van officiële zijde wordt gemeld: Reeds in een vorig bericht is medegedeeld, dat de Koningin zich nog zeer vermoeid gevoelt en zich opnieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltreffend zijn, wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de Staat. Teneinde hiertoe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaags bij de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig worden gemaakt, waarin met toepassing van artikel 43 van de Grondwet de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Majesteit, zodra Haar gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uit oefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dat voor de tijd gedurende welke de Koningin het Koninklijk gezag neerlegt Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk zal optreden. Hare Majesteit is voornemens om terstond na de totstandkoming van deze wet daaraan voor enige tijd toepassing te geven. De Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te delen, dat voor enige onge rustheid voor Haar gezondheid geen aanleiding bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zorgen, welke op Haar hebben gedrukt en nog steeds drukken, niet ongemerkt aan Haar gezondheid zijn voorbij gegaan. Staten-Generaal tegen mor gen bijeengeroepen. Er wordt bekwame spoed gemaakt met het wetsontwerp inzake de tijde lijke neerlegging van het Koninklijk gezag door H. M. de Koningin. Het is de Raad van State reeds gepasseerd en de beide Kamers der Staten-Gene raal zijn tegen morgen, Woensdag, bijeen geroepen om het in verenigde vergadering te behandelen en dezelfde dag nog af te doen. Moge de Koningin dan een onge stoorde rust kunnen genieten op dat zij het volgend jaar in goede ge zondheid haar gouden regeringsjubi leum temidden van haar volk zal kun nen vieren. 1945. De in deze laatste 1 De prijs van consumptiemelk blijft voorkomende artikelen, betreffende ongewijzigd. INLEVERING BONNEN VOOR SPIJSOLIE, WAAROP NOG GEEN OLIE BETROKKEN IS. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij, die op de bonnen K-01 Algemeen, welke van 17 Aug. t.e.m. 13 Sept. jl. recht gaven op het kopen va 120 gram spijsolie, geen olie hebben kunnen krjgen, deze bon nen tot uiterlijk 6 October a.s. in kun nen leveren bij een detaillist. Bij een volgende verstrekking van olie zal alsnog op deze bonnen olie worden af geleverd. it wurd fierd troch de Commissaris fan ’e Keninginne, de Boargemaster fan Boalsert, de Fryske Akademy en de Fryske Biwegingsried. Ek prof. J. H. Brouwer sil it wurd fiere foar de advyskommisje. It leit yn ’e bidoeling dat it hege selskip ek de Gysbert-ütstalling bi- sjodftt en it konsert yn- ’e Martini- tsjerke dat de jouns om 5 ure hal- den würdt, bywennet. Yn it ramt fan it konsert sil it frij- sinnich tsjerkekoar in Psalm fan Gys- bert Japicx sjonge. J. Piebenga sil in taspraek halde oer „Om it Erfskip fan Gysbert Japicx”, wylst mefr. Brouwer—Prakke mei G. Schrik oan it oargel lieten fan Gysbert Japicx sjongt en D. A. Tamminga foar- draecht üt it wurk fan Dr. O. Post- ma. De oargenist Schrik forsoarget it muzikale diel.Hy sil 17e-ieuske wi zen hearre litte. Nei ófrin biedt de Stifting it Fryske Boek in kofjetafel oan, dêr’t ek de Commissaris en Deputearre Steaten oansitte sille, om dar tagelyk de Fryske Boekewike to iepen jen, dy’t op 11 Oktober bigjint. Gans lanslju wurde dy deis yn Boalsert forwachte. Eindelijk had ik mijn besluit genomen Ik nam uit de portefeuille twee bank biljetten van één pond, stak ze bij me en borg de portefeuille toen zorgvul dig op in mijn koffer, helemaal op de bodem. Ik pakte er kleren en boeken bovenop, prenttte mij de ligging goed m het geheugen, zodat ik zou kunnen zien of er bijgeval iemand bij zou zijn geweest en sloot de koffer zorgvul dig. De sleutel, die ik anders zorge loos liet rondslingeren, stak ik in mijn zak. Ik inspecteerde nog eens goed de kamer of ik niets had achtergelaten, om daarna weg te gaan. „Wel, meneer, gaat u nu weer uit?” „Ja, juffrouw”, zei ik tamelijk kortaf. „Bent u weer beter?” ,,’t Gaat...” „Meneer moet maar voorzichtig zijn!” zei de juffrouw. Voorzichtig?... Waarom?... Het duurde een ogenblik vóór het tot mijn bewustzijn doordrong dat de- goede juffrouw mij die voorzichtigheid aan beval met het oog op mijn geschokte gezondheidstoestand... Ik lachte: „Ik kom niet thuis eten... ik geloot niet, dat ik vanavönd vroeg thuis zal zijn”, zei ik. En ik ging. Hoofdschuddend ging de juffrouw PAP EN YOGHURT EEN CENT PER LITER DUURDER. In verband met de verhoging van de omzetbelasting van 2 op 3 op melkproducten, zijn nieuwe maxi- irum-verkoopprijzen voor pap en sumptie zouden een nadelige invloed op de arbeidsproductie kunnen heb ben en de zwarte handel doen .her leven. Minister Lieftinck deelt het boven staande mede aar de Tweede Kamer in zijn memorie van Antwoord op het verslag van de Commissie van Over leg met de Regering over Handelspo litieke aangelegenheden. Voorts be vestigt de minister dat de schoenen distributie zo zaï worden geregeld, dat ieder in anderhalf jaar één paar schoenen kan krijgen, afgezien van bijzondere verstrekkingen en bepaalde categorieën. lijke provincies, een indrukwekkende beschrijving van president Roosevelts leven, ’n alleraardigste teken-film en als hoófdnummer de aangrijpende film „The lost Vreek-enc”’, met in de I hoofdrollen Ray Milland en Jane Wy man. Een film, welke de hoogste film- onderscheiding ten deel viel: de Aca demy Award. Het was een film-avond van bete kenis in de volle zin van het woord. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZFBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Ei DE NIEUWE BONKAARTEN. De thans in gebruik zijnde bonkaar ten voor voedingsmiddelen hebben aanleiding gegeven tot de klacht, dat deze niet voldoende overzichtelijk zijn. Op deze bonkaarten zijn de bonnen „Diversen”, „Reserve”, „Brood”, „Vlees”, „Boter” en „Melk” ten dele voorzien van dezelfde nummers. Het is gebleken, dat dit tot vergissingen aanleiding heeft gegeven. Teneinde aan de bezwaren tegemoet te komen is thans een nieuw model bonkaart ontworpen, welke op 23 No vember a.s. in gebruik zal worden ge nomen. Op deze kaart komen bonnen „Algemeen”, „Reserve”, „Boter”, „Vlees” en „Melk” voor, welke voor zien zijn van een doorlopende num mering. Voor verschillende artikelen kan dus nimmer een bon met het zelfde nummer worden aangewezen. In de provincie Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht is bovendien op deze kaart op de vlees- en melkbon- nen de opdruk „West” aangebracht. Hierdoor is het, wanneer dit wen selijk zou blijken, mogelijk voor de bo vengenoemde provincies bonnen voor deze artikelen aan te wijzen, welke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of een zodanige maat regel zal worden genomen staat nog niet vast. GEEN KANS OP RANTSOENVERHOGING. Het verbruik van tabak en levens middelen zal niet worden uitgebreid. Voor thee, kc'fie en cacao kunnen alsnog verlagingen noodzakelijk blij ken. aan de ingekuilde aardappelen nog be- HOOIVERORDENING 1947. Op 2 October is een nieuwe hooi- yoghurt vastgesteld. De nieuwe prij- verordening in werking getreden. Deze zen, welke op Zaterdag 4 October zijn verordening is in ingegaan, zijn één cent per liter hoger voudiging van de Hooiverordening dan de tot nu toe geldende prijzen. 1945. De in deze laatste T GYSBERT JAPICXPRIIS FRYSKE BOEKEWIKE. De ütrikking fan de Gysbert Ja- picxpriis foar Frysjke literatuer op Freed 10 Okt. o.s. sil grif foar hiel Fryslan, mar yn it bysünder foar Boalsert in dei fen greate bitsjutting wurde. De middeis wurdt op it stêdhüs ü.o. door GERARD REVERS MAATREGELEN TER VERZEKERING VAN DE AARDAPPEL VOORZIENING. De aardappelvoorziening in de win termaanden is door een goede oog CLANDESTIENE SLACHTINGEN. De aandacht van de C.C.D.-ambte- naren blijft onverslapt gericht op ge vallen van clandestiene slachtingen. Behalve recente gevallen worden veelal ook nog slachtingen van oude re datum aan het licht gebracht. Zo werd o.a. geconstateerd, dat vier koeien, die van Poortvliet naar Ber gen op Zoom waren vervoerd, in laatstgenoemde plaats clandestien waren geslacht. Het verkregen vlees werd verkócht, o.m. aan vier slagers. De in deze zaak betrokken personen werden in verzekering gesteld en de vier van de slachting afkomstige huiden in beslag genomen. Er zijn aan wijzingen, dat er meer slachtingen hebben plaats gehad. Het onderzoek, dat in samenwerking met de politie geschiedde, wordt '‘oortgezet. In Slochteren werd geconstateerd, dat twee schapen clandestien waren geslacht. Eén der in deze zaak betrok ken verdachten bekende, dat er de laatste weken ongeveer een tiental schapen was geslacht. Drie verdach ten werden in verzekering gesteld. Vijf processen-verbaal werden op gemaakt in IJlst in verband met het clandestien slachten van een rund. 80 kg. vlees en afvallen, alsmede slachtgereedschap werden in beslag genomen. Drie personen, verdacht van het frauduleus slachten van drie schapen te Wehl, werden in verzekering ge steld, terwijl 58 kg. vlees en drie hui den in beslag werden genomen. En hij begaf zich met het biljet naar het buffet en reikte het over aan zijn chef. Ik deed mijn best om zo gewoon mogelijk te doen, maar ik voelde de ogen van de gasten in de restauratie-zaal 2 maal op mij ge vestigd. Ook deed ik mijn best om mijn bankbiljet met de ogen 'te vol gen. Maar het lukte niet... Verbeeldde ik mij, dat die chef daar achter het buffet het biljet wantrouwend be keek? Na een kleine eeuwigheid kwam de kellner terug, hij had het biljet nog in de hand. Ik verwachtte mijn vonnis... „Meneer”, zei hij, „het spijt mij...” Ik voelde koude rillingen over mijn rug gaan. „Het spijt me zeer meneer, maar we zullen u voor vijf gulden kwartjes er bij moeten geven... Als u daar geen bezwaar tegen hebt?” Mij viel een centenaarslast van het hart. En zo kalm als ik kon zei ik: „Och nee, dat hindert niet...” Ik stak het geld bij me. Ik zou mijn hoed hebben vergeten als de kellner hem mij niet had aangereikt. Ik dankte. En ik ging de stad in met het ge voel alsof ik heel Rotterdam zou hebben kunnen kopen. Het 20-jarig bestaan van de Noor delijke afdeling van de Ned. Bioscoop Bond werd Vrijdagavond in het Ami citia Theater alhier met een groot aantal genodigden herdacht met een voor deze gelegenheid speciaal samen gesteld programma. De directeur, de heer Joh. Miedema, heette de genodigden welkom; in het bijzonder de burgemeesters van Sneek en omliggende gemeenten. De Noordelijke afdeling van de Bond is de kleinst^, maar tevens de oudste afdeling. Men heeft zijn pres taties van nabij kunnen volgen en daardoor ook kunnen constateren, dat zijn streven gericht is op een goede, ontwikkeling van de bioscopie. Door contact met de overheid is op dit ter rein reeds veel bereikt en het uitein- delijke doel is, niet uitsluitend ont- spanningsfilms maar ook cultureel werk te brengen. Het film-festival werd in Gronin gen geopend en bij de officiële ont vangst werden woorden van grote, waardering gesproken over het werk van de bioscoop. Veel kan de film tot de algemene ontwikkeling bij dragen al zal ook het hoofdnummer van deze avond „The lost weekend” niet door iedereen kunnen worden ge waardeerd. Niettemin staat het op hoger peil dan de normale Ameri kaanse film. Spr. dankt de autoritei ten van Sneek voor hunne voortdu rende medewerking en hoopt, dat deze samenwerking ook in de toekomst zal blijven voortbestaan. Burgemeester Rasterhoff acht zich de tolk der aanwezigen, als hij de Noordelijke afdeling zijn gelukwensen aanbiedt. Bioscoop en film hebben zich een plaats veroverd in de maatschap- pj en in het cuhurel leven. Niette min kunnen zij een gevaar in zich slui ten. De overheid tracht ook op dit ge bied de uitwassen te voorkomen, maar in een bep'-'lde richting sturen, kan zij niet. Daartoe is de medewer king nodig van de bedrijfsgenoten. Het stemt spr. tot voldoening, dat er alles op wordt gezet, om de film aan haar werkelij doel te laten be- I antwoorden. Daarom bieden wij bij dit I jubileum onze gelukwensen aan, en danken we de directie voor de bui tengewoon verzorgde avond. U hebt uw hart verpand aan dit theater, mijnheer Miedema, maar ook wij, Snekers, zijn er trots op, want wij tonen steeds onze gasten met in genomenheid deze mooie inrichting. Spr. stelt er prijs op, de goede sa menwerking in de toekomst voort te zetten en dankt, mede namens de Bioscoopcommissie, voor de uitnodi ging op deze avond. Een bij uitstek verzorgd program ma passeert witte doek. Een serie mooie snapshots van de drie noorde- BISSCHOPSWUDING VAN MGR. HETTINGA TE BOLSWARD. Maandag en heden staat Bolsward in het teken van de bisschopswijding van mgr. Hettinga. Maandagmid dag 5 uur had de begroeting plaats van Mgr. Hettinga en gevolg, aan de rand der stad, bij het begin der Sne- kerweg, door de voorzitter van het erecomité, burgemeester J. G. S. Bruinsma. Daarna volgde een feeste lijke intocht door de stad naar de St. Franciscuskerk. Op het plein werd Mgr. verwelkomd door de voorzitter der ontvangst-commissie, waarna het St. Franciscuskoor een welkomstlied zong. Na een toespraak van de heer F. v. d. Meer werd gemeenschappelijk „Aan U, o Koning der Eeuwen” ge zongen. Heden ’s morgens 10 uur, zou de plechtige bisschopswijding plaats vin den, door Mgr. Reesinck, met assis tentie van Mgr. Stam en Mgr. Panis. Na afloop begeven de genodigden zich naar „De Doele” voor een Friese koffietafel. Te kwart voor 3 officiële ontvangst ten stadhuize, van de ho ge autoriteiten, erecomité en genodig den. Te vijf voor 4 uur zanghulde der kinderen van lagere en uloscholen voor „De Doele”. Van 4 tot 5 uur re ceptie in „De Doele”, waar ieder werd verwacht, die onze Friese Bisschop I persoonlijk geluk wilde wensen. Tot besluit om 6 uur plechtig lof van dank. DS. B. J. ARIS t. Na een ziekbed van slechts 2 dagen alleen niet ten volle verzekerd. Een schap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder is de bekende ds. B. J. Aris, pred. der zeer strenge winter kan bovendien het gewenst, de verordening opnieuw Ver. v. Vrijzinnig Hervormden te Am- en in vereenvoudigde vorm te con- sterdam, aldaar op 48-jarige leeftijd Verdere beperkingen van de con- J langrijke schade aanrichten. Hoewel cipiëren. naar de keuken. Ja, ja, die jongelui van tegenwoordig... Maar, enfin, mo gelijk dacht.ze aan haar eigen jeugd. Ze was toch-ook eens jong geweest!... Ik ging ettelijke malen voorbij een wisselkantoor. Maar ik waagde het niet naar binnen te gaan. Het was niet uit Vrees om als verdacht van valse munterij bij de kraag te worden gepakt, maar het was veeleer de angst voor het vonnis, dat ik uit de mond van de bediende van het wissel kantoor verwachtte en dat ik reeds als een huivering langs mijn rug voel de gaan. Ik was bang de bediende te horen zeggen: „Meneer, dat biljet is vals!”... Dat zou immers betekenen, dat mijn fata-morgana van rijkdom voor mijn ogen zou vervagen en dat ik weer vol maakt dezelfde zou zijn als die ik vier en twintig uur geleden was: een een voudige jongen, die te Rotterdam op een handelskantoor werkte en die mis schien, als het hem erg meeliep, een maal chef de bureau zou worden en een burgermans-inkomen zou genie ten. Mijn droom van onafhankelijk heid zou wreed ver .heurd zijn...... En zo liep ik alle wisselkantoren voorbij tot er geen enkele meer ge opend was en ik op mijzelf schold als een schooljongen, die voor het eerst de oogst aan consumptie-aardappelen ondanks de droge zomer over het al gemeen niet onbevredigend is geweest, dient, nu de graanpositie bij een on verhoopt tekortschieten van de voor ziening met consumptie-aardappelen niet de mogelijkheid geeft om met graanproducten voor de handhaving van het rantsoeneringspeil bij te springen, de regering op andere wijze een zekere reserve te vormen. Zij doet dat door reeds nu een belangrijk kwantum gedacht wordt aan 400.000 ton van de telers in de Noordelijke provincies op te kopen, welke reserve indien zulks *nodig zou blijken, als aanvulling van de voor- j raden consumptie-aardappelen ge bruikt zal kunnen worden. De kwestie weer in de Veiligheidsraad. Vrijdag is de Indonesische kwestie weer in de Veiligheidsraad aan de orde geweest naar aanleiding van een tussentijds rapport van de consuls- generaal te Batavia. In dit rapport wordt o.a. gezegd: „De vorderingen van de Nederlandse troepen tussen 20 Juli en 4 Augustus waren wigvo^mig. Terwijl de hoofdmacht der republiek zich terug trok, bleef een aantal man schappen tussen de wiggen achter. s Indonesische tactiek der ver- ^“roeide aarde, met inbegrip van plundering, in het bijzonder van Chi- jRezen, werd tussen de wiggen ge ïntensiveerd. De Nederlanders beslo ten het gebied tussen hun wiggen te zuiveren en dit leidde tot voortduring der gevechten, met veronachtzaming van het „staakt het vuren”. De Australiër Evatt was van me ning dat ten spoedigste moest wor den opgetreden om de gevechten te doen staken en de verzoening in te leiden. Hij achtte het in tegenspraak met de opvatting van de Veiligheids raad dat het Nederlandse leger voort ging al het land tussen zijn vooruitge schoven stellingen te bezetten. De Rus Gromyko noemde Nederland natuur lijk weer „de aanvaller” en zeide dat onze regering, daarbij door verschil lende mogendheden gesteund, de be slissingen van de Veiligheidsraad naast zich neerlegt. Hij diende een voorstel in, waarbij wederom de te rugtrekking van de troepen van beide partijen op de uitgangsstellingen werd geëist. Dit voorstel komt heden in be handeling. Mr. van Kleffens heeft in een uitvoerige rede verklaard dat het enige wat nodig is om de vrede te her stellen was dat de republiek er toe gebracht wordt opbouwende positieve, inplaats van destructieve negatieve methodes te volgen. Hij waarschuwde zeer ernstig tegen de gevolgen van ’t terugtrekken van de troepen, zoals de Russen voorstelden. Nederland zou daarvoor de verantwoordelijkheid niet kunnen aanvaarden. Tenslotte werd Vrijdag op voorstel van Australië al leen besloten de secretaris-generaal der Ver. Naties te verzoeken de com missie van drie bijeen te roepen, en deze te verzoeken haar functie ten spoedigste uit te oefenen. Dit voorstel verwierf 9 st„ de Sovjet-Unie en Po len onthielden zich van stemmen. Krachtens de Hooiverordening 1947 is een ieder verplicht, om op door het Bedrijfschap voor Hooi, Stro en Ruw voeder te bepalen wijze en tijdstippen, desverlangd opgave te verstrekken t.a.v. voorraden en handelingen met hooi. Ook is een ieder verplicht, om desverlangd een bepaalde hoeveelheid hooi ter beschikking te houden van genoemd Bedrijfschap en/of in te le veren bij een door het Bedrijfschap aan te wijzen natuurlijk- of rechts persoon of maatschap. Deze ter be schikking houding en inlevering kun nen worden gevorderd bij algemene bekendmaking of door afgifte van een schriftelijke last. Voorts is het kopen en ontvangen van hooi verboden. Dit verbod geldt niet voor het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten, voor de uiteindelijke gebruikers, voor erkende groot- en kleinhandelaren in hooi, voor exporteurs, voor buitenlandse afnemers en voorzover het ontvangen geschiedt via het Bedrijfschap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder. Eveneens is het verkopen en afle veren van hooi verboden. Niet van kracht is dit verbod voor het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwpro ducten, voor verbouwers, voor er- I kende groot- en kleinhandelaren I in hooi en voor de exporteur die als monopoliehouder de uit- voer zelf kan bewerkstelligen of die 1 als gemachtigde van een monopolie houder voor eigen risico en kosten uitvoert. Ook geldt dit verbod niet wanneer de aflevering geschiedt via het Bedrijfschap voor Hooi, Stro en 1 Ruwvoeder. Deze „Hooiverordening 1947” is ge- I publiceerd in het Voedselvoorzienings- i blad No. 76 van 1 October 1947. verordening <71 4- V» r\ -p-p 1-1 Z-» vergunningen voor het kopen en ver kopen van hooi en het vervoersverbod van hooi werden reeds eind 1945 bui ten werking gesteld. Aangezien er ech- huizen en Uitwellingerga Th. Struys L 11L JW w.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1