Nederland-lndonesië Buitenlands Overzicht De plechtige Bisschopswijding te Bolsward. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „EEN GLIMLACH 0 F 5 E o S F item Xa'ituna>' Ze JAARGANG No. 78 VRIJDAG 10 OCTOBER o o 1947 FEÜILLETON door GERARD REVERS 5 t Mgr. Nicolaas Hettinga gewijd tot Bisschop van Rawalpindi (Pakistan) een '5 n z. 3 HOOFDSTUK 2 Wordt vervolgd. 7 5 8 8 9 0 6 0 5 0 5 0 3 0 0 5 5 ZWARTE HANDEL IN SUIKER. Een omvangrijke zwarte handel in suiker en kunsthonig is te Meppel ont dekt. Er bleken niet minder dan vijf tig verdachten bij betrokken, hoofd zakelijk vertegenwoordigers, winke liers en bakkers uit Groningen, Over ijssel, Friesland en Drenthe. Verschijnt: DINSDAGS lette itste sta- K.M. ider, Tip- ?lost vind 'elke t de 2.42 ater erde om een per chts men Idag aat- zg- ge- ;mie dies aars looi, nie: ong. 9. :0 ir 7 5 5 5 5 0 5 d CON SUMENTENCREDIET. Tweede helft October nieuwe bonnen. Naar het Vrije Volk verneemt zul len in de tweede helft van October weer enige consumentencrediet-bon- nen geldig worden verklaard. In 1947 zijn tot nu toe van de 19 bonnen a 5.die elk voorschot- boekje bevat, tien aangewezen. Door de nieuwe aanwijzing komen daar nog enige bonnen bij. Het restant zal in 1948 kunnen worden besteed. Ab.-prijs f2.50 per half jaai Franco per post f3.75 per half jaar re en voor ontzaglijke som- a ■k; ider lelijk cc- sprak en dat dan met een bijzonder klankvolle stem. Ik wist het nu, op een morgen zo te arrangeren, dat ik Ira zo heette zij wederom ontmoette. Mijn vaste voornemen was om haar die morgen te vragen mijn vrouw te worden. Ik vleide mij met de hoop, dat mijn aan zoek haar niet onverschillig zou laten en dat ze het zou aannemen. Toen ik haar zag, liet ik mijn auto stoppen en zei maar direct wat ik op mijn hart had. „Ira”, zei ik, „ik wou je graag iets vragen, iets heel gewichtigs”. Ik had gedacht, dat zij op deze in leiding wel het een of ander zou heb ben geantwoord, iets kwasi-spottends met die gewichtige inleiding en dat dan de kogel spoedig genoeg door de kerk zou zijn en dat ik zou weten of ze mij wilde, ja of neen. Maar tot mijn onuitsprekelijke ver bazing en tot mijn niet geringe ont steltenis ook, viel ze mij in de rede en ze zei: „Ja, ik wilde u ook iets vragen, meneer Spalker... Ik geloof niet, dat het zin heeft, dat we elkaar nog weer ontmoeten... Het heeft geen doel...” Hoewel ik op geen kilometers na kon bevroeden waaraan de verande ring in haar houding tegenover mij was toe te schrijven, weigerde ik te geloven, dat zij meende wat ze zei. En HEEG. Mgr. N. Hettinga zal Za terdag 11 Oct., ’s avonds 7.30 uur in de parochiekerk van de H. Jozef al hier het plechtig sluitingslof celebre- n van het 40-uren-gebed, terwijl Z D.H. Zondag het H. Misoffer zal op- d <en ter gelegenheid van de feeste lijke herdenking van het 2e eeuwfeest dezer parochie. (H. K.) Met een toespraak van monseigneur Hettinga zelf, waarna hij zijn eerste bisschoppelijke zegen gaf, eindigde deze bijeenkomst. De ontvangst ten stadhuize. Staande tussen zijn wethouders, sprak burgemeester Bruinsma de nieuwe bisschop tob. Nu gij, zo ving de burgemeester aan, op de feestelijke dag Uwer bisschopswijding enige ogenblikken de gast wilt zijn van het gemeentebestuur, is het mij een bij zonder voorrecht U namens het col lege van B. en W. hatelijk welkom te heten. ik zocht haar te bewijzen, dat onze ontmoetingen wel terdege een doel hadden, en wat mijn bedoelingen aan ging, dat die zeer ernstig waren enz. Enfin, ik zei alles wat een jonge man in dergelijke omstandigheden pleegt te zeggen, en hoewel ik heel weinig heb van een dweper of een dichter, ben ik er toch van overtuigd, dat er uit mijn woorden een echt en sterk gevoel sprak, dat dan ook niet naliet indruk te maken op het meisje. Ze bepaalde zich er echter toe om te zeggen, dat het haar zeer speet als ik dergelijke gevoelens voor haar koesterde, maar dat zij ze niet kon beantwoorden. En ze herhaalde, dat dus de ontmoetingen, die ik zo handig wist te arrangeren, generlei doel had den. Ze ging weg en mij bleef niets anders over dan mijn wagen kilome ters te laten verslinden en van de dodelijkste minachting blijk te geven voor alle politie-verordeningen op maximum-snelheid. Andere dwaashe den deed ik niet. De vierde maal liet ik mijn auto stoppen en stapte het terras op, waar ik haar moeder had gezien. Ik wilde proberen de oude da me te winnen voor een bondgenoot schap, opdat het afschuwelijke mis verstand, want anders kon ik het mij niet verklaren, uit de wereld zou wor den geholpen. De oude dame ontving m3 uiterst verbaasd van het zo spoedig gebracht te hebben tot het hoofd van een be langrijke handelsonderneming, die laties had met Nederlands-Indië Brits-Indië en men omzette. Zo werd het nu voor de tweede maal zomer sinds ik in zulke veran derde verhoudingen leefde. Ik behoef de nu niet meer als destijds mij op een slinkse manier vrij te maken om aan mijn oude behoefte te voldoen van in mijn eentje naar buiten te trek ken, ik begaf mij nu bijna dagelijks met mijn wagen of met mijn motor naar het Gooi om mij daar in vrije natuur, in de hei of in de bossen wat te verstrooien. Het was intussen niet alleen de liefde voor de natuur, die mij ’s morgens al naar het Gooi dreef, doch het was de liefde voor iejs an ders ook. Ik wist namelijk op een meesterlijke manier het „toeval” te begunstigen, dat mij een meisje bijna elke morgen deed ontmoeten, dat in één dier smaakvolle villa’s woonde, die bijna onder het groen van de bo men en onder de rijkdom van de bloe men schuil gaan. We hadden gelegenheid gehad elkaar te leren kennen op een soirée te Amsterdam in de afgelopen winter, waar aij met haar moeder was. Haar moeder was een prettige, oude dame, Zelf had hij 5 a 6 lesuren per dag, zorgde voor een parochie van 500 zie len, bezocht buitenstaties, bouwde en dirigeerde een weeshuis en hield het onder zijn persoonlijk toezicht. Daar bij was hij nog hoofdredacteur van het Urdu-maandblad „de Goede Herder” (Accha Charwaha), waarvan hij de stichter is. Hij ondervond daarbij veel tegenwerking. Hij was omringd door vijandig gezinde mensen. Daarenbo ven moest er enkele maanden, van het jaar gewerkt worden in een tempera tuur van 115 gr. F. Thans heeft de Goddelijke Voorzienigheid de stoere Fries uitgekozen, om Herder te wor den van de schaapstal van Rawal pindi, aldus „Ons Noorden”. R. iste- van het bij iren heb- ver- i. de leke 18)J wen en 934, >ber ter- bjj „De i ’t sten ich- <tra lar- :tri- ter- toe- 'oor de lan- Mgr. Hettinga dankt. God dank ik, dat ik Bolsward heb uitverkozen om te worden gewijd, zo zeide Mgr. Hettinga in zijn dank woord. Allen hebben hier prachtig meegewerkt. Ik ga ar een land, waar een ieder klaar staat een ander te verpletteren, maar hier heb ik ge vonden echte verdraagzaamheid. Het had vandaag een familiefeest, wellicht een parochiefeest kunnen zijn, maar het is geworden een volksfeest. God zegene het Friese volk, het volk van Bolsward. Nadat de heer T. van der Zee uit naam van het ere-comité dank had gebracht aan het gemeentebestuur voor deze ontvangst, werden ver versingen rondgediend. De levensloop. Mgr. Nicolaas Hettinga werd op 8 Juli 1908 te Heeg geboren. Na de la gere school studeerde hij aan ’t Bis schoppelijk College te Weert en deed daarna zijn filosophische studie in het St. Joseph Missiehuis te Roosendaal. Na de theologische studie te hebben voltooid in het St. Joseph’s College te Mill Hill, werd hij daar Priester ge wijd op 9 Juli 1933. In October van hetzelfde jaar vertrok hij naar de Mis sie van Kashmir en Kafiristan, waar van Rawalpindi de hoofdstad is. Deze Missie is onlangs van Apostolische Prefectuur verheven tot een Bisdom, waarvan Mgr. Hettinga nu de eerste Bisschop is. De naam van de Missie is hierbij ook veranderd en heet nu het Diocees van Rawalpindi. Father Het tinga verbleef na aankomst in de Mis sie een half jaar te Baramulla, Kash mir, waar hij zich de Urdu-taal eigen maakte. In 1934 werd hij benoemd tot( missionaris in Rawalpindi. Veel werk heeft hij daar verricht, waarvoor de Katholieken en Katechumenen hem nog steeds dankbaar zijn. In Dec. 1936 werd hij benoemd tot bouwpastoor in Peshawar-City. Een stukje woestenij werd daar aangekocht, maar in 10 jaren, van 19361946 /heeft Father Hettinga daar een waarachtige oase van gemaakt. Hij bouwde een huisje voor zichzelf, maar het kan beter als schuilplaats betiteld worden, want ge rief heeft Father Hettinga nooit voor zich zelf nodig gehad. Gerief gaf hij aan zijn mensen. Voor 120 families bouwde hij huisjes naast zijn pastorie. Voor hun kinderen begon en bouwde hij een school. Voor het onderwijs personeel bouwde hij weer huizen. In die 10 jaren heeft hij zijn school van bewaarschool tot H.B.S. opgewerkt. SKEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK In de Veiligheidsraad. Pillai heeft namens India Dinsdag in de Veiligheidsraad nog eens ver zocht dat deze raad zal bevelen dat beide legers op hun oude posities te rugtrekken, anders kan men niet ver wachten, dat aan de gevechten een einde zal komen. Volgens Pillai had het consulaire rapport aangetoond, dat het Neder landse leger getracht had zijn'posities te consolideren, ondanks de uitspraak van de Veiligheidsraad en het bevel „staakt het vuren!” Hij achtte het noodzakelijk, dat de Veiligheidsraad zich er van verzékerde, dat het be- standsbevel wordt geëerbiedigd voor dat de verzoeningscommissie van drie 'haar werkzaamheden aanvangt. De wreedheden door mr. Van Klef- fens opgesomd, maakten op hem geen indruk. „Vanzelfsprekend” kon een even uitgebreid verhaal over Neder landse wreedheden overgelegd wor den. Ook de Poolse afgevaardigde steun de het Russische voorstel om de troe pen terug te trekken op de oude de marcatielijnen. Hij meende dat van de oude consulaire commissie minstens drie van de zes vertegenwoordigers de politiële actie steunen. Ook de Chinese afgevaardigde oor deelde het beroep op de wreedheden der Republiek van mr. Van Klef fens geen sterk argument. In ieder geval 'meende hij dat de Republiek daar voor niet in haar geheel verantwoor delijk gesteld kon worden. Overigens verklaarde hg zich tegen *t Russische voorstel en wilde eerst het definitieve rapport van de consuls afwachten, daar dit wel eens enigs zins anders kon luiden dan het voor lopige. Volgens deze gedelegeerde diende de commissie van drie zo spoe dig mogelijk met haar werkzaamhe den te beginnen en als basis voor de besprekingen uit te gaan van het doel dat Nederland en de Republiek zich gemeenschappelijk gesteld hebben: de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, binnen een Unie met Ne derland. Als laatste spreker kwam de nieu we leider van de Indonesische delega tie, het oud Tweede Kamerlid Palar aan het woord. Deze achtte de aanwezigheid van Nederlandse troepen een voortdurende bedreiging van de vrede, omdat de Nederlandse legerleiding zo machtig is, dat zij in aanzienlijke mate de Ne derlandse politiek in Indonesië be paalt. Hij bepleitte voorts een garantie van de Veiligheidsraad om elke op lossing, waartoe de commissie van drie straks mocht komen, bindend te verklaren voor beide partijen. De Ne derlanders hebben, aldus Palar, eerst Linggadjati eenzijdig vastgesteld en daarna er een eenzijdige interpretatie aan gegeven en tenslotte hebben zij de demarcatielijnen eenzijdig vastge steld. Daarom achtte hij thans een bindende arbitrage onder internatio nale leiding noodzakelijk. Dat de toestanden in de Republiek niet zo donker waren als door mr. Van Kleffens werd voorgesteld, be wees hij met uitlatingen van dr. Van Mook en andere Nederlanders in het vorige jaar. Over de wreedheden zei hij: „De Nederlanders hebben wreed- Zo werd ik dus een rijk man. De manier is stellig weinig alledaags, ik liet geen bank springen, ik had niet gespeculeerd, ik trok geen prijs uit de loterij, al deze beproefde manieren jm rgk te worden waren door mij ver smaad. Ik had het anders aangelegd, aan anderen overlatende het mij na te doen... Overigens vermeed ik wijse lijk aan iemand te vertellen hoe ik mijn fortuin gevonden had. Het was juist in die dagen, dat ik door een groot verdriet werd getrof fen. Mijn vader kwam te overlijden en bij de schok, die mij dit verlies deed ondergaan, geraakte de gedachte aan mijn pas verworven rijkdom ’n weinig op de achtergrond. Ik wist intussen mijn moeder en mijn zuster over te halen met mij te Amsterdam te gaan wonen en daar ik in verband met de nalatenschap van mijn vader, die zeer bescheiden was, enige bankzaken had Kantooi voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 n DECEMBER 120 GRAM SPIJSOLIE EXTRA. In December zal wederom extra-rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar worden gesteld. Op 18 December wordt een bon bekend ge maakt, waarop onmiddellijk gekocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie van spijsolie kan in gevaar worden gebracht doordat te weinig flessen beschikbaar zijn. Publiek en winkelier kunnen door tijdige terug levering van de ledige flessen de ver strekking in December verzekeren. i DE ZOMER VAN 1947. In een beschouwing over de zomer van 1947 wijst de weerkundige mede werker zvan de N. R. Crt. er op dat we dit jaar 5 zomermaanden hebben ge had, nl. Mei t.e.m. September, Mei had de temperatuur van een normale Juni-, September van een normale Julimaand. Andere jaren zijn er maar 3 zomermaanden en die zijn vaak maar zó zó! Dit is de langdurigste zomer sedert 1706 geweest, er waren 62 zomerse dagen een record dat 1947 echter deelt met 1868. Het is driemaal zoveel als normaal. Overigens biedt deze warme en vaste zomer geen en kele aanwijzing omtrent hetgeen ons deze winter te wachten staat. heden bedreven op Zuid-Celebes, waar zij meer dan een jaar lang een politi ële actie uitvoerden”. De vergadering werd vervolgens tot Donderdag verdaagd. te behartigen, zette ik tegelijkertijd mijn kapitaal op een bank vhst, of liever bij enige banken. Het gelukte mij mijn moeder, die door het verdriet om vaders dood overigens vrijwel de belangstelling in wat er om haar heen gebeurde scheen te hebben verloren, de overtuiging bij te brengen, dat zij zich over de toekomst geen zorgen be hoefde te maken, omdat ik voldoende in staat was om voor haar en mijn zuster te zorgen. We richtten ons te Amsterdam behagelijk in en daar ik nimmer iets hoorde omtrent de eige naar van de gevonden portefeuille, noch iets vernam omtrent de her komst van de steen, die ik nog altijd in mijn bezit had en voor ieders oog verborgen hield, begon ik van liever lede mijn bezit als mijn rechtmatig eigendom te beschouwen. Intussen weerhield mij het besef, dat te eniger- tijd de eigenaar zou kunnen komen opdagen er mij van om mij in onvoor zichtige transacties te begeven of om mijn geld te verkwisten. Ik deed wat kleinere zaken, had daarbij tamelijk geluk, en herkreeg na een jaar volko men mijn evenwichtigheid, omdat ik wist, dat als de eigenaar kwam opda gen, ik in staat zou zijn hem zijn eigendom terug te geven, zonder daar bij mijzelf te ruïneren. Mijn geluk in zaken hield aan, alles wat ik aan pakte, gelukte mij. Ik stond er zelf een Indische, die het liefst Engels Russen het Oostelijk blok nog vaster in handen krijgen, daar de communistische partijen in Polen, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Hongarije, Zuid-Slavië en Roemenië in de regeringen dier landen een beslissende of zeer grote rol spelen. In Frankrijk en Italië vormen de com munistische partijen machten van grote betekenis, vooral ook door hun invloed in de vakbonden, de laatste tijd maken zij geen deel meer uit van de regeringen daar, en thans schijnt haar de rol toe bedeeld scherpe oppositie te voeren en eventueel partij te trekken van een re- volutionnaire situatie. Dat geen andere West-Europese landen bij het bureau zijn aangesloten, wordt door beoorde laars in het Westen verklaard uit het feit dat de communisten daar niet sterk genoeg zijn om met revolutionnaire mid delen aan het bewind te komen. Nu de politieke strijd op deze wijze tussen de Ver. Staten en Rusland meer en meer met open vizier wordt gestreden en vooral Italië en Frankrijk tot eerste in zet schijnt te zullen hebben, krijgt gene raal de Gaulle’s rede voor een half mil- lioen toehoorders te Parijs nog groter betekenis. De Gaulle, die een verkie- zingsrede hield in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, adviseerde tot Franse aansluiting bij het Ameri kaanse blok, terwijl Frankrijk boven dien de leiding moest nemen van een West-Europese groepering, die in dat blok gewicht in de schaal zou kunnen leggen. Men zal zich er niet over moe ten verwonderen, wanneer de Gaulle’s partij, nu de communistische actie in Frankrijk waarschijnlijk nog zal toe nemen, en de regering heel weinig kan doen om de economische toestand te verbeteren, een grote aantrekkings kracht op bepaalde Franse kringen zal gaan uitoefenen. Het feit dat het Saar- gebied Zondag met 87 der kiezers zich verklaarde voor economische aan sluiting bij Frankrijk kan op de duur die economische toestand ten goede komen, ogenblikkelijk kan alleen steun der Ver. Staten die verlichten. Die Truman ook toegezegd heeft en waartoe hij het con gres heeft opgewekt o.a. met het betoog dat zonder die economische steun landen als Frankrijk en Italië ook politiek verloren zouden gaan voor het Westen, welk betoog nog wordt versterkt nu een nieuw soort Komintern zijn oog op der gelijke landen richt. In de Ver. Staten neemt men dan ook aan dat het gehele plan Marshall nu gemakkelijker door het Congres zal worden geaccepteerd. Scherper dan ooit zal ook de politieke strijd ojn Italië zijn, nog,altijd een be langrijke pion in het spel van de Mid dellandse Zee, en waaromtrent al ge ruchten de ronde doen de Ameri kanen stonden de Italiaanse regering hun aandeel in de Italiaanse vloot weer af dat het met Griekenland, Turkije en de Arabische liga verbonden, nu En geland Palestina gaat verlaten, een blok zal vormen om Russische invloed uit de Middellandse Zee te weren. Men mag zich ook afvragen welke invloed de ver scherping der verhouding tussen de Ver. Staten en Rusland op de oplossing der Palestijnse kwestie zelf zal hebben. Zal het Joodse belang in Palestina worden opgeofferr’ aan de Arabische vriend schap, welke alleen is te verkrijgen als Palestina een Arabische staat wordt? De Ver. Staten hebben in dit vraagstuk nog geen beslist standpunt ingenomen, ofschoon er toch een sterke stroming is voor een verdeling van Palestina, waar mede de officiële instanties der Joden nu wèl accoord gaan. In Engeland is het kabinet opnieuw ingrijpend gewijzigd, enige belangrijke figuren die het ver trouwen van uiterst links genoten zijn naar de achtergrond geschoven, ander zijds is echter ook de rechtse oppositie niet tevreden omdat de wijzigingen toch duidelijk aantonen dat het kabinet de socialisatie der industrie wil voortzetten. vriendelijk, ze vroeg mij of ik een prettige ^autotocht had gehad en toen ik dat bevestigde, natuurlijk in de mening, dat dit harerzijds slechts een eenvoudige beleefdheidsvraag was ge weest, zeide ze op een -zo ongemeen hartelijke wijze, dat ze daar blij om was, dat het mij opeens duidelijk was, dat ze van het onderhoud, hetwelk ik met haar dochter had gehad, alles wist. Zo was ik dus wel gedwongen om enigszins bruusk met mijn ver zoek voor de dag te komen»ik ver telde trouwhartig van mijn gesprek en van onze vrij regelmatige ontmoe tingen van de laatste dagen en of ze mij niet wilde helpen of in elk geval wilde zeggen, waaraan die plotselinge verandering, in de houding harer dochter ten opzichte van mij, toe te schrijven zou kunnen zijn. De oude dame had aandachtig ge luisterd naar wat ik zei. „Ik begrijp uwe bedoelingen”, zei ze vriendelijk, en ze ging peinzend voort: „in mijn land wordt er met de wen sen van de vrouwen weinig rekening gehouden... Mijn dochter echter heb ik een Europese opvoeding gegeven en haar geluk is mij meer waard dan wat ook ter wereld...* 8 6 7 ;3 E .e iJ I is Er is grote beroering in de politieke wereld ontstaan door de oprichting in een geheime conferentie te Warschau van een internationaal communistisch informatiebureau, dat zijn zetel te Bel grado krijgt. De communistische par tijen uit Rusland, Polen, Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Tsjecho Slowakije, Zuid-Slavië, Italië en Frankrijk zijn er bij aangesloten en het bureau zal, waar nodig, de werkzaamheden van deze communistische partijen op basis van wederzijdse overeenstemming samen bundelen. Toen in 1943 de Komintern, de communistische internationale, werd op geheven, werd dit in het Westen be schouwd als een gebaar der Sovjet unie, dat het er van had afgezien zich door middel van deze organisatie te be moeien met de binnenlandse politiek van andere landen en te trachten het com munisme over de wereld te verbreiden. De oorlog woedde toen op zijn hevigst, Rusland had grote wapenleveranties van zijn mede-geallieerden nodig en on derlinge afspraken waren gewenst voor eventuele vredesonderhandelingen. De Komintern werd steeds met wantrouwen door de grote en ook kleine bondgeno- ten van Rusland gadegeslagen en toen ze dus werd opgeheven, werd dat door de bondgenoten opgevat als een bewijs dat Rusland had afgezien van z’n voor oorlogse bedoelingen, wat de onderlinge verstandhouding verbeterde, welke ver betering men hoopte dat na de oorlog zou standhouden. In het laatste is men bedrogen uitgekomen en niet verwonder lijk is het dat nu er weer een internatio nale organisatie van de communistische partijen tot stand is gekomen, men ook deze weer vereenzelvigt met de Russi sche regering en als een instrument in haar handen beschouwt. Trouwens de beschouwingen van Russische zijde aan deze gebeurtenis gewijd, geven daar zelf aanleiding toe. Het Russische blad de Prawda noemde dit bureau een mobi lisatie van alle democratische krachten in Europa tegen het imperialisme, en het wordt als een voorspel beschouwd tot het gemeenschappelijk uitwerken van plannen om de imperialistische dol- lar-expansie te bestrijden, die Moskou als een grote bedreiging van de vrede beschouwt. Ook de resolutie der com munistische partijen die te Warschau vergaderden zelf geeft deze opvatting weer, ze zegt dat het plan Marshall slechts het Europese gedeelte is van een algemeen plan der Ver. Staten tot ex pansie over de gehele wereld, dat ook Duitsland en Japan als wapen voor een imperialistische politiek wil gebruiken. Een speciale plaats in het imperialisti sche arsenaal nemen de rechts-georiën- teerde socialisten in, voegt de resolutie hieraan toe en met name worden Ra- madier en Blum in Frankrijk, Attlee en Bevin in Engeland, Schumacher in Duitsland, de Oostenrijker Renner en de Italiaan Saragat genoemd. De resolutie gaat uit van de basis dat de wereld thans in twee kampen is verdeeld. Zo wordt het geval ook in de Ver. Staten bekeken, waar gezagh ;bbende kringen verklaren,dat dit feitelijk een politieke oorlogsverklaring aan de Ver. Staten is. Ziet men het zo, dan is het duidelijk, dat door de stichting van dit bureau de en VRIJDAG! Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Nadat Maandag Mgr. Hettinga, van Sneek ten huize van de heer J. Joh. Tromp, lid van het ere-comité afge haald door bij de plechtigheid tegen woordig zijnde missie-bisschoppen en enige comité-leden, een grootse in tocht in Bolsward had gehouden, volg de daar Dinsdag de plechtige wijding. Deze werd met alle luister, waar over de katholieke liturgie beschikt, in de St. Franciscuskerk, verricht door Mgr. J. Reesinck, apostolisch vi caris van Thoroeo (Oeganda) die we volgen hier het verslag van het dagblad Ons Noorden daarbij werd geassisteerd door Mgr. N. Stam en Mgr. W. Panis, troondiakens waren Deken J. van Galkom van Sneek en Pastoor D. van Wijk van Heeg, pres byter assistens was de weleerw. heer Th. Mc. Laughlin, diaken J. v. d. Dries, gub-diaken L. Poel. Als as sistent priesters traden op de wel eerw. heren G. van Dongen, W. Zui- dervliet, A. Kerkvliet en A. Hermus, terwijl de weleerw. heer J. Kuipers als ceremoniarius en de weleerw. heer A. Geerdes als sub-ceremoniarius fun geerden. De kerk was tot op de laatste plaats bezet. Behalve de familieleden van de wijdeling en een grote schare geestelijken waren er de Commissaris der Koningin in de provincie Fries land, Mr. H. Linthorst Homan, de vic.-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. Huurdeman, de apost. prefect van Sarawak, Mgr. J. Buis, de apost. prefect van de Belgische Congo, Mgr. Wantenaar. Voorts tal van leden van provinciale staten, de burgemeester van Bolsward, de heer Bruinsma, leden van de gemeenteraad van Bols ward en besturen van allerlei corpora ties uit katholiek Friesland. Het koor der St. Franciscuskerk zong onder leiding van zijn dirigent Alphons Smit de negende Gregori aanse Mis „Gaudeamus”, aan het or gel begeleid door I. Ettema. Bijeenkomst in de Doele. Aan de Friese koffietafel in de Doele spraken de heer F. B. v. d. Meer, tafelpresident, de Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Ho man, die deze provincie gelukkig prees, dat een van zijn vooraanstaan de zonen de eer der bisschopswijding ten deel /iel, en z jn gelukwensen aanbood, evenals mgr. Reesinck en mgr. Huurdeman dat deden. Maar hoogtepunt van deze bijeenkomst was de rede van de heer J. J. Tromp van Sneek, waarop het wijdingsgeschenk aan mgr. Hettinga werd aangeboden een prachtig étui met het opschrift „foar eigen soan fan eigen folk”. Uit R.K. Friesland was 4000 gulden inge zameld als gave aan de bisschop voor zijn missiewerk. De Algemene Overste van Mill Hill sprak in het Engels, ter wijl Deken van Galkom van Sneek een ernstig woord sprak. DE SURINAAMSE SINAAS APPELEN. Naar de N. Ct. erneemt zullen de sinaasappelen uit Suriname, die in de komende maanden zullen worden ge distribueerd, niet meer vrij verkocht mogen worden, maar worden opge nomen in de distributieregeling. Dit brengt met zich mede dat dan ook de prijs van deze sinaasappelen aan banden wordt gelegd. Hiermede wordt tevens voldaan aan het verlangen van de gouverneur van Surjname om de prijzen van het Surinaams product niet te hoog te houden. t l 1 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1