I I I I I IS N Buitenlands Overzicht SN l Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER ABEEL en IJLST tent se d 18 ng agen 7Ö d tak K 13 k a.s. - „EEN GLIMLACH u-an %aïtima Raadsvergadering Wymbritseradeel. E VRIJDAG 24 OCTOBER 1942 2e JAARGANG No. 82 'R" S I >T LTIE TIEK FEUILLETON 7 HOOFDSTUK 5. S.B.B. i” - door GERARD REVERS JWE f ihoed g Ieren g t r E SNEEKER NIEUWSBLAD I wij •OD”. Tel. 2341 ■ek □WARD m wKlke WOOD", llliilllllllllllHlIlll V. im ing or YWOOD” VOOD”. het beschikbaar 1 OOD” - ndt irdi gang, die tussen de Chinese regering de laatsten schijnen even een Caroline grenzen de tegenstelling gemaakt. Als de MARKTEN VOOR DE OVER NEMING VAN SLACHTSCHAPEN VOOR EXPORT. n traan, eftjjd. len kin- ivond te Her van rfilmd. 3 jaar. zijn aan evragen: lige cen- inkbiljet, en zwart £4 ia, ren wij ■ol iën Verschijnt: DINSDAG! en VRIJDAG: B7Ü or i ÏS t leintje straat). -i de lü. '47 ng- r-r I J tengewoon interessant „Zeker professor, zeker...” De professor was op zijn praatstoel gekomen. Ik begreep, dat het initia tief voor een zakelijk gesprek van mij diende uit te gaan in dit geval. Daar- le man verried niets van wat hij dacht. Hij moest wel een liefdesaffaire ver moeden. Dit was mij trouwens onver schillig. Het enige wat ik nu nog wil de weten, dat was de betekenis van de opschriften op de amuletten. Als ik dat zou weten, dan zou naar ik ge loofde, het moment gekomen zijn om deze episode af te sluiten. Tenslotte was ik toch geen achttienjarige dich terlijke jongeling; de tijd van de ro mantiek was voor mij voorbij, ten slotte was ik een nuchter zakenman... Spoedig zou ik dit schrijnende gevoel kwijt zijnhet verlangen naar Ira was nog hevig in mij, maar ik wist, dat ze voor mij onbereikbaar was. Dus, na niet al te lange tijd zou ik er over heen zijn, dan zou ik die amuletten kunnen bekijken met weemoedige zelf spot en alleen een herinnering zou overblijven... Een herinnering, ja, want vergeten zou ik haar nooit... >te huis- Zwijger- ithaven- oter, de wart ge- asterdijk jendorp, trtruitje, pen, van net inh., in zwart nklipstr. Jeinzand iwarder- vagen of uurt 1; ansbuurt •ingeving aat la; ie Kerk- Schaap- 'oethout, Gorter, uur, Jel- bril, Sie- pen, Pos- arapluie, t; rozen- Looxma- kinder- 7illem de Brattin- manchet- Ik ben burger van een land, dat in vele opzichten klein is, maar dat niet temin op velerlei gebied mannen op leverde, die wat hun uitnemende ken nis betreft, ver over de grenzen van dit land hun namen hebben doen klin ken. Ik heb altijd een buitengewoon grote eerbied gekoesterd voor man- plan is de macht van het Hogerhuis, waarin de conservatieven nog de door slag geven, verder te beperken, bl'.kbaar om de regering nog meer vrij baan te gevén voor haar plannen betreffende de nationalisatie der industrieën. Nu staan de gasbedrijven, die in Engelcnd nog particulier eigendom zijn, het eerst op het programma, de nationalisatie van de ijzer- en staal-industrie is min of meer op de achtergrond geraakt. En dat is geen wonder, want waarschijnlijk zal het Hogerhuis eerst moeten worden her vormd voor het deze laatste maatregel zal aanvaarden. Tegen de npt’nnalisatie van de gasindustrie zal wel niet zo’n groot verzet zijn, reeds in 1944 kwam een commissie van onderzoek, ingesteld door de toenmalige regering, waarin zowel de conservatieve als labourpartij zitting hadden, tot de conclusie dat dit gewenst was. Overigens werd in de troonrede niet onder stoelen en banken gestoken, dat het Engelse volk zich nog heel wat opofferingen zal hebben te ge troosten voor het economisch evenwicht weer is hersteld. Waarvoor echter ook. zoals voor bijna alle West-Europese lan den de uitvoering van het plan-Marshall nodig is. De Amerikaanse minster van t.nnenland.jt zaken heeft in een rapport ••.an pres' a* Truman verklaard, dat de Ver. S'.a en in staat zijn een dergelijk uitgebreid hulpplan uit te voeren, zonder dat afbreuk gedaan wordt aan de na tionale veLigheid en de levensstandaard vai het, Am< rikaanse volk. Dit schijnt de eerste stap te zijn van de president om het Congres te overtuigen, dat het plan kan en ook moet worden uitge- Bureau voo» Advertenties Fa. jRaJFHOUT GROOTZA*ID ,55 lel. 3005 wijl zo het rechtse element in Frc-krijk versterkt aan de dag is getreden, heeft de Engelse koning in zijn troonrede bij de heropening van het parlement mee gedeeld dat de Engelse regering van trekkingen kelijke bevolking van Voor-Indië, dat door de Hindoes werd veroverd, die zijn, zoals ge weet, van een geheel andere oorsprong...” Ik waagde het de professor in de rede te vallen. „Professor”, zeide ik, „u veronder stelt bij mij meer kennis, dan ik bezit. Het meeste van wat u mij daar ver telt is volkomen nieuw voor mij... Ik ben u zeer dankbaar voor de moeite, die u zich getroost om mij kennis bij te brengen, maar ik vrees, dat ze ver geefs zal zijn...” De professor lachte: „Dat moet u niet zeggen, ik zie, dat u belangstelling hebt voor dit onder werp, ik kan mij trouwens niet voor stellen, dat iemand wiens belangstel ling ook maar in geringe mate gewekt is, ’t feit bijvoorbeeld koud kan laten dat ons Hollandse woord „zwerk”... u weet wel het „zwerk” waarlangs de wolken worden voortgejaagd... dat dit woord, dat u in geen enkele Euro pese taal terugvindt, rechtstreeks uit het Sanskriet is voortgekomen. Het Sanskriet kent het woord „suer- noemd land ook met Tsjecho Slowakije afgebroken in verband met de vor ming van de nieuwe Komintern enz. In Noorwegen hebben de verkiezingen ook al een zwenking naar rechts getoond, ten nadele van communisten en socialis ten. Ten slotte: de algemene vergade ring der Ver. Naties heeft eindelijk het Amerikaanse voorstel inzake het instel len van een nieuwe Balkan-commissie aangenomen, Rusland en zijn aanhan gers waren er natuurlijk tegen. Toen ik dit briefje gelezen had wer den mij vele/ dingen duidelijk, die mij gisteren nog als onoplosbare raadse len waren voorgekomen. Een dood eenvoudige oplossing bracht het voor de houding van mijn bezoekster, die mij zo onbegrijpelijk was voorgeko men, eerst haar vraag: „u wilde mij immers vragen wat de beteekenis is van wat daar op dat lapje zijde ge schreven staat?” en later haar opge wondenheid toen ze sprak over „het andere”... Zo gaat het met de meeste geheimzinnige kwesties, ze zijn dood eenvoudig in hun oplossing, maar van vele mysteriën missen wij de sleutel... Ik belde de huisknecht en -vroeg hem waarom hij gister die bezoekster niet eerst bij mij had aangediend. „De dame zei, dat ze werd ver wacht, meneer!” antwoordde de huis knecht. „Zo”, zei ik. „En je hebt haar ook weer uitgelaten?” „Ja, meneer”. Het onverstoorbare gezicht van de llllllllllllllllllllffll n een Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar De eerste ronde van de gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk is ge wonnen door de R.P.F., de Rassemble- ment du People Francais, de .beweging van generaal de Gaulle, welke de ver sterking van het uitvoerend gezag als een harer oelangrijkste programpunten heeft. Die versterking van het uitvoe rend gezag wil -r bij een belangrijk deel van het Franse volk wel in, nu aanhou- dende stakingen de economtsche toe stand in Frankrijk ontwrichten en de huidige regering-Ramadier niet veel er tegen vermag. Evenzeer is het begrij pelijk dat niet de communistische en so cialistische partijen verliezen van bete kenis in deze verkiezingsstrijd schijnen te hebben geleden, van haar aanhangers was het nauwelijks te verwachten dat een belangrijk deel zou overlopen naar een beweging, die omdat zij versterking van de uitvoerende macht wil, en daar om wijziging van de zeer vooruitstre vende grondwet, door hen altijd voor fascistisch is uitgemaakt. Uiteraard is de republikeinse volk'beweging, de par tij van Bidault, het meest gehavend, de burgerlijke vooruitstrevende regerings partij, welker aanhangers in grote getale naar rechts zijn gezwenkt, ontevreden als ze zijn over de wakheid der huidige regering en uit vrees voor het verbond deé Franse communisten met de Komin tern. Deze partij verloor zo ongeveer de helft van haar kiezers, en verwierf thans ruim 8 der stemmen, de bewe- ging van de Gaulle kreeg 42 de com munisten verwierven ongeveer 30 der stemmen, en hebben iets verloren, de socialisten wonnen met hun 20 iets. Opmerkelijk is het aantal ster~onthou- voerd. Zal het plan Marshall echter lei den tot blijvend herstel van Europa dan moet ook het Duitse productie-apparaat weer worden ingeschakeld in de Euro pese economie. Rekent men het verzet der Duitsers tegen de overbrenging van een aantal fabrieken naar de landen die door de Duitse bezetting hebben ge leden, welk verzet tot sabotage kan lei den, niet als een belangrijk beletsel voor het Duitse herstel, dan blijft nog altijd de Russische weigering om mede te werken aan een regeling van de Duitse kwestie zoals Amerika en Engeland die wensen. Frankrijk heeft Rusland reeds doen weten dat als Moskou zich tegen een billijke regeling blijft verzetten, het de Franse bezettingszone ook zal moe ten invoegen in de samengesmolten AmerikaansEngelse zónes. Veel hel pen zal dat dreigement wel niet. Zoals bekend heeft de Amerikaanse oud-mi- nister van buitenlandse zaken Byrnes al voorgesteld, de Russen maar uit Oost- Duitsland weg te slaan, als ze het niet vrijwillig opgeven, maar zover is het nog lang niet al blijft de verhouding Ver. StatenRusland slecht. Hetgeen ook al weer bleek uit de laatste debat ten in de alg. vergadering der Ver. Na ties en haar commissies. Opnieuw ston den daar beide landen scherp tegenover elkaar in de Balkankwestie en trachtte Rusland te verhinderen dat de Ver. Na ties een nieuwe Balkancommissie instel den; ook verklaarde het niet te zullen deelnemen aan de werkzaamheden van een subcommissie der V. N. welke het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een commissie, die, anders dan de al gemene vergadering, voortdurend zal I zitting houden om belangrijke kwesties I te behandelen, zal onderzoeken. Dit wat I betreft de z.g. „koude” oorlog tussen de I Ver. Staten en Rusland. Er is echter ook nog altijd een „echte” oorlog aan de J gang, die tussen de Chinese regering en economisch zo belangrijk genieten. communisten, de laatsten schijnen daar dan tegenover zullen -t»Hen. Ter- voorai in Mantsjoerije thans weer eens aan de winnende hand. In Zuid-Amerika woedt de politieke slag tegen het com munisme wel op z’n hevigst. Zowel Chili als Brazilië hebben de diplomatieke be- i met Rusl-nd eerstge- Openbare school IJsbrechtum. Het gemiddeld aantal leerlingen van dtÖpenbare lagere school te IJsbrech- tum zal over 1947 34 leerlingen bedra gen, het wettelijk minimum is 50. Daarom zal de raad tot opheffing moe ten besluiten of moeten verklaren, dat de instandhouding van de school inge volge art. 19 der wet wordt gevorderd. Gezien het feit, dat dit de enige open bare school in de gemeente is en ook vorige jaren raadsbesluiten om de school in stand te houden, steeds de goedkeu ring van de hogere instanties hebben verworven, stellen B. en W. voor dat de raad opnieuw zal uitspreken dat de in standhouding van de o.l. school te IJs- brechtum wordt gevorderd. Z. h. s. aldus besloten. Z. h. s. stelt de raad vast de door B. en W. voorgestelde vergoedingen ex art. 103, 2e lid L.O.wet 1920 aan de bijz. schoolbesturen over 1946, alsmede van het bedrag der voor vergoeding volgens art. 101 le lid dier wet in aanmerking komende uitgaven. Grondduiker inplaats van brug in weg door Ypecolsga. B. en W. stellen voor ter vervanging van het brugje in de weg door Ype colsga een grondduiker te maken met daarmede' verband houdende werken. Het brugje verkeert in zodanige slechte staat, dat het zware verkeer moest wor den, geweerd. In overleg met het water schap Woudsend c.a. is thans door de directeur van gemeentewerken een plan ontworpen dat beoogt het brugje over de wegsloot te vervangen door een In de week van 27 October t.e.m. 1 November zullen slachtschapen voor export worden overgenomen op de overnamemarkten te Groningen, Sneek, Leeuwarden, Leiden, Rotter dam, Utrecht, Alkmaar, Purmerend, Hoorn en Schagen. ning van een gratificatie aan secreta rissen en ontvangers in deze provincie, die daarvoor op grond van him jaarwed de jn aanmerking komen, in overeen stemming met de voor rijks- en ge- meentepersoneel getroffen regeling. Een verzoek van het bestuur van de ver. „Het Groene Kruis” te Woudsend om een jaarlijks subsidie’ van 1200. zal op voorstel van B. en W. bij de be- meentebegroting 1948 behandeld wor den. Op voorstel van B en W. wordt ad- haesie betuigd aan een adres van de raad van de gemeente Diever aan de voorzitter van de ministerraad, waarin er op aangedrongen wordt maatregelen te beramen, waardoor het verschil in loonpeil tussen stad en platteland wordt opgeheven. Op voorstel van B. en W. besluit de raad z. h. s. van de Ned. Tramweg Maatschappij voor 3000.aan te ko pen de voormalige trambrug, thans dienst doende als hulpbrug over de Ee te Woudsend. Tot dusver werd hiervoor 150.aan huur betaald. Huur sportterrein Nijland. Het bestuur van de bijzondere school te Nijland verzoekt om vergoeding in gevolge art. 72 L.O.wet 1920 voor huur van een terrein voor lichamelijke oefe ning. Het schoolbestuur moet voor het gebruik van het sportterrein 120.per jaar betalen en B. en W. stellen nu voor van de „Stichting Sportterrein Nijland” dit terrein voor bovengenoemd doel voor 120.per jaar te huren voor een nader te bepalen aantal uren per week en nader aan te geven tijd van het jaar. Z. h. s. aldus besloten. onterp en eigen aan de heer J. J. Feen- stra te Sneek. Het gaat hier om 9270 M2, waarvan in eerste instantie ten minste benodigd is 6720 M2. Of de ver krijging van dit perceel ook, evenals voor de onder a. en b. genoemden, langs minnelijke weg mogelijk is voor dezelfde prijs als hierboven aangegeven, kunnen wij op ’t moment dat wij dit schrijven, nog niet zeggen. Blijkt dit niet mogelijk dan zal hier volgens verkorte procedure onteigend moeten worden. De V o r z. deelt mede da- B. en W. het gedeelte c van het voorstel nu terug nemen. De heer Gerbrandy vraagt of als liet onderdeel b dus inzake IJs- brechtum wordt aangenomen,-het de be doeling is alle terreir direct bouwrijp te maken of slechts gedeeltelijk. Spr. is van mening dat nu volstaan kan met het bouwrijp maken van het terrein voor 4 woningen aan de weg naar Tirns. Voor de rest kan men afwachten of inderdaad particulieren bereid zijn hier te bouwen, wat spr- nog niet ziet. De V o o r z. ant woordt dat ook B. en W. menen te kun nen volstaan met de door de heer Ger brandy genoemde woningen, maar in ieder geval wordt nu de gelegenheid ge schapen dat particulieren grond voor bouwterrein kunnen krijgen. B. en W. zullen de wenk van de heer G. in ge dachte houden. De heer Brouwer zegt betreffende het onderdeel c dat het nu gewenst is dat B. en W. daar het oog richten op een ander terrein. De V o o r z. antwoordt dat dit ook de be doeling is, B. en W. komen zo spoedig mogelijk met een voorstel bij de raad. Z. h. s. wordt alsnu conform het voor stel van B. en W. besloten. Instelling grondbedrijf. B. en W. adviseren: Ten behoeve van de woningbouw zijn in de laatste tijd di verse percelen grond door de gemeente aangekocht. Ook in het verleden werden reeds grondaankopen door de gemeente gedaan. In een zo uitgestrekte gemeente als de onze is op de duur geen goed overzicht te houden van al de gronden, welke voor woningbouw zijn of worden bestemd. Daar komt nog bij, dat alle percelen wellicht niet onmiddellijk be- -bouwd zullen worden of in andere ge vallen niet geheel worden aangewend en dit heeft te meer tot gevolg dat in de loop der jaren de overzichtelijkheid ver dwijnt. De gemeentewet kent de moge lijkheid om van dergelijke gronden een afzonderlijke administratie te voeren en deze onder te brengen in een bedrijf, een gemeentelijk grondbedrijf. Deze bedrijfs administratie heeft het voordeel dat de financiële administratie van de bouw terreinen in de praktijk beter tot haar recht komt. Het bedrijf berust nl. op de methode der zg. dubbele boekhouding, waardoor de waarde der gronden beter tot uitdrukking komt en waarbij reke-, ning kan worden gehouden met waarde vermeerderingen enz. terwijl berekening van de kostprijs van de grond minder moeilijkheden geeft. De gang van zaken is in het kort als volgt: 1. De gronden worden door het bedrijf van de ge meente overgenomen tegen het bedrag der werkelijke kosten, tenzij de gronden al langer dan een jaar in het bezit van de gemeente zijn, in welk geval de waar de geschat wordt. 2. Bij de boekwaarde dezer gronden wordt jaarlijks bijge schreven het eventueel exploitatie tekort op het bedrijf. Gewoonlijk zal dit tekort kunnen zijn het verschil tussen rente, belasting en administratiekosten enerzijds en de ontvangen pachtsom men anderzijds. Voor de aflossing van de leningsschuld worden, voor zover de gemeente geen eigen kapitaal ter beleg ging beschikbaar heeft, steeds opnieuw gelden opgenomen uit An geldlening, zodat de schuld, welke op een perceel grond rust, gelijk blijft en eerst bij ver koop wordt afgelost. 3. Bovendien wor den óp de boekwaarde bijgeschreven de kosten van aanleg van straten, riole- Wij zaten tegenover elkander. De professor voor zijn schrijftafel te mid den van zijn boeken, ik in de gemak- keljjke stoel vlak bij hem en ik voelde mij volkomen op mijn gemak. De pro fessor, blijkbaar verrast weetgierig heid aan te treffen, waar hij ze zelden ontmoette, sprak vriendelijk tot mij, naar jarenlange gewoonte docerend en voorlichtend. „De Indische talen, mijn jonge vriend, daartoe moeten alle talen ge rekend worden, die in Voor-Indië worden gesproken, of in engere zin alle tot de Indo-germaanse taalstam behorende Indo-arische en vaak Ari sche talen... daarvan is het Sans kriet de moeder...” Ik knikte en de professor ging voort, aangemoedigd door de belang stelling waarmee ik naar hem luis terde „Ja... het Sanskriet leeft sinds 600 voor onze jaartelling alleen als heilige en klassieke literatuurtaal voort, maar in de volksmond is het verdron gen door het uit het Sanskriet voort gekomen Prakriet... Een dialect daar van is het Pali... en daaruit zijn weerlga” voor hemel... Is dat nu niet bui- nieuwere dialecten voortgekomen, het Hindui, het Hindawi, het Hindostani, het Bengali, Sindhi, Pendsjabi enzoo- voort... het Kawi op Java is daar ook een dialect van evenals de zogenaam- dingen dat ongeveer 30 van het aan tal kiezers bedroeg. In Parijs, tal van andere grote steden in Frankrijk en ook in Algiers behaalde de partij van de Gaulle de absolute meerderheid, in het rode Marseille werd ze toch de grootste partij. Van onmiddellijke bete'" 's voor de practische landspolitiek is de uitslag niet, immers het geldt hier slechts ge meenteraadsverkiezingen. Maar de re gering zal toch met de strekking van deze kiezers-uitspraak er volgt er nog een want in de kleinere gemeenten valt de beslissing eerst a.s. Zondag rekening moeten houden, die eigenlijk deze is dat er zich nu een zeer sterk rechts blok aftekent tegenover een ster ke communistische partij cn dn so cialistische partij als derde belangrijke groep zich daartussen be'ïndt. Waren dit verkiezingen voor de Nationale Ver gadering geweest, dan zou de Gaulle de nieuwe kabinetsformateur zijn gewor den. Nu wordt uit diens kamp ver klaard dat de ge eraal, als de presid it der republiek hem de macht zou aanbie den, deze niet dan na een volksstem ming zou aanvaarden, waaruit hij een opdracht van het volk verwachtte. Het i' nog geenszins duidelijk hoe zich de gebeurtenissen in Frankrijk in de naaste toekomst verder zullen ontwikkelen, maar wel kan men zeggen dat deze ver kiezingsuitslag de grenzen scherper heeft getrokken en rechtslinks grot huidige regering aanblijft en met haar de economische onrust voortduurt is het de vraag of de beweging van de Gaulle, welke haar kracht nog niet in nationale vergadering of regering kan doen ge voelen, toch niet naar buitenparlemen taire middelen zal grijpen, welke de ge neraal zegt niet te willen, en wat de communisten, die zich sterk voelen door de steun wc'ke zij in de vakbonden beide amuletten voor de dag en legde ze de professor voor. „Wat ik heel graag wilde weten is eenvoudig de betekenis van de op schriften op deze lapjes”, zei ik. De professor was een en al aan dacht. Hij bestudeerde de opschriften met de grootste belangstelling en, naar ik onmiddellijk zag, met het grootste begrip tevens... „Dat zijn prachtige dingen”, zei hij, „verzamelt u?...” „Neen professor, ik ben geen taal geleerde en ook geen verzamelmaniak, ik ben maar een doodgewoon handels man. Maar ik ben door een zeer bij zonder toeval in het bezit geraakt van deze beide amuletten en het enige wat ik van u vraag is: zoudt u die op schriften voor mij kunnen verta len?...” Welwillend bekeek de professor op nieuw nauwkeurig de beide lapjes zij de. Toen zei hij: „Ja, wat die lettertekens aangaat... dat is eenvoudig genoeg. Maar dat zegt u niet veel. De zaak is, dat de beide doekjes samen een bijelkaar be horend paar vormen, dat naar alle waarschijnlijkheid eeuwenlang in het bezit van bepaalde vorstenfamilies is geweest... Kijk op dit ene staat... neen, het is zo niet te vertalen...” „Waarom niet, professor?” vroeg ik. .pelijke c litairen 8 Redacteuren: L. KIF2FBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Vergadering op Woensdag 22 Oct., ’s voorm. 10.30 uur. Voorzitter: de heer F. Tjaberings bur gemeester; secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle leden. Beëdigd en geïnstalleerd wordt het nieuw benoemde raadslid, de heer J. v. d. Bos. Na de beëdiging heet de Voorzit ter het nieuwbenoemde raadslid wel kom en wenst hem geluk met zijn be noeming en het vertrouwen dat de kie zers in hem stelden. Moge u een hoge opvatting van uw taak hebben en bij het uitbrengen van uw stem uitsluitend naar uw eigen overtuiging te werk gaan en u slechts voor ogen stellen, wat u daar net hebt bezworen, nl. de beharti ging van het algemeen belang. Aldus doende zult u zich verdienstelijk voor de gehele gemeenschap maken en aan spraak mogen maken op de dankbaar heid van die gemeenschap. Moge het vervullen van het raadslidmaatschap u voldoening schenken. De heer v. d. B o s dankt voor deze vriendelijke woorden en hoopt zijn beste krachten te geven aan de behartiging van de belangen van deze gemeenschap. De notulen der vergadering van 13 Sept. 1947 worden op advies der com missie bestaande uit de leden Walt je, Westra en Zwaagstra onveranderd vast gesteld. De nieuwe commissie bestaat uit de leden Bootsma, Brandsma en Brouwer. Onder de ingekomen stukken komt een schrijven van de heer W. Atsma te Gaastmeer voor, meedelende dat hij zijn benoeming tot lid der comm. v. toezicht op het l.o. niet kan aannemen, omdat hij niet behoort tot de categorie „ouders van kinderen, die een bijzondere lagere school bezoeken”. Mevr. SjjbesAlge ra, onderwijzeres aan de o.l. school te Us- brechtum neemt haar benoeming in de zelfde commissie wel aan, terwijl de h.h. H. de Vries, Woudsend, O. v. d. Zee te Westhem, R. Schaap te Heeg en M. K. Feenstra te Nijland meedelen hun be noeming als lid der comm. v. advies voor de woonruimteverdeling aan te nemen. Ingekomen zijn een aantal re soluties van Ged. Staten tot goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Bij het stuk betreffende de goedkeu ring van het raadsbesluit tot aankoop van land ten behoeve van de uitbreiding van de asbelt te Tirns vraagt de heer Brandsma of het in dienst stellen van de auto op deze goedkeuring wachtte. De V o o r z. deelt mede dat ook de goedkeuring ingevolge de Hin derwet nog moet afkomen, daarna zaï de zaak met bekwame spoed ter hand worden genomen. Schorsing raadsbesluit inzake uitbreiding bakkerij van P. Tjalsma te Offingawier. Van het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting is bericht in gekomen, dat bij Kon. Besl tot 1 Maart 1948 is geschorst het raadsbesluit van 31 Juli jl. waarbij in beroep aan P. Tjalsma te Offingawier, vergunning is verleend tot uitbreiding van zgn bak kerij. Op voorstel van B. en W. betuigt de raad instemming met een ingekomen ontwerp-besluit van Ged. St. tot toeken- Grondaankoop eventueel onteigening voor bouw terrein. B. en W. adviseren: Voorgaande met onze pogingen om op zo kort mogelijke termijn in verschillende dorpen gronden te verkrijgen voor bouwterrein, hebben wij thans weer met enige landeigenaren overeenstemming bereikt om langs min nelijke weg de benodigde grond aan de gemeente af te staan. Het betreft hier: a. Woudsend. 1. Aan te kopen pl.m. 3750 M2, van het perceel kad. bekend ge meente Woudsend, sectie A, no. 1812, in eigendom behorende aan de heer Mr. R. Pollema te Leeuwarden; 2. Aan te kopen plm. 7880 M2, van .et perceel kad. bekend gemeente Woudsend, Sectie A, no. 1740, toebehorende aan de heer Mr. K. S. van Andringa te Sneek. Beide percelen land liggen aan de reed naar ’t zg. koetshuis aan de Oostkant en komen op het uitbreidingsplan voor als bouwterrein. Zij zijn de enige percelen te Woudsend welke voorshands zonder al te hoge kosten en bijkomende bezwaren de bepalingen bouwrijp zijn te maken. Voor de over te nemen perceelsgedeel- ten wor^t ’n prijs betaald van 0.35. b. IJsbrechtum. Aan te kopen, na nader gepleegd overleg met de eigenaar de heer Dr. J. E. van Welderen baron Ren- gers te IJsbrechtum, een gedeelte van het perceel kadastraal bekend ggmeente Nieuwland, Sectie C, no. 1015 tot een zodanige oppervlakte als bij nadere op meting zal blijken. Voor het uitvoeren van woningbouw en krijgen van voldoende bouwterrein te IJsbrechtum vormt de overeenkomst met de heer Rengers geen beletsel. De prijs van de grond bedraagt ook hier ƒ0.35 per M2, c. Westhem (Blauwhuis) Wij onderhandelen nog over aankoop van grord te Westhem. Het betreft hier een perceel, gelegen aan de weg daar Gre- grondduiker van betonbuizen. Voorts wordt van gemeentewege t.z.t. de be staande brug in de weg naar Indijk ver vangen door een vaste overgang met duiker en schuifinstallatie, teneinde daarmede de waterstand van de weg sloot c.a. te kunnen regelen. Ter vergoe ding van het vervallen der vaargele- genheid langs de wegsloot wordt door de gemeente aan het waterschap be taald de nog op de wegsloot rustende schuld van plm. 650.benevens een ronde som van 3000.daarbij er van uitgaande dat het onderhoud van de wegsloot volledig bij het waterschap blijft. De wegsloot zal dus als vaarwater vervallen en het vaartgedeelte van de ophaalbrug naar Indijk tot aan de Fok- kesloot op de grens van de gemeente Gaasterland van het boezemwater af gesloten worden. De totale kosten van de werken worden geraamd op 22835.74. Indien met het waterschap geen transactie was bereikt zou ter plaatse een nieuwe brug van gew. beton moeten zijn gebouwd diet handhaving van de bestaande doorvaarthoogte van 2.25 M. en aanverwante werken en zou den de kosten voor de gemeente aan merkelijk hoger zijn gekomen. De heer Jongstra veronderstelt dat het plaatsen van de waterkering met inlaatschuif een voorwaarde van het wa terschap is geweest. Is het wel redelijk, dat de gemeente dit moet betalen? Het waterschap beoogt er immers mede het peil te verlagen en ontkomt daardoor aan het onderhoud van de polderdijken, die anders nodig opgehoogd moesten worden, wat wel plm. 10000.zou kosten. Daarom vindt spr. de voorwaar de niet billijk. De Voorz. zet uiteen dat dit een onderdeel van de gehele transactie is, waaraan voor beide par tijen voor- en nadelen verbonden zijn. Dit nadeel voor de gemeente moet ver disconteerd in de gehele zaak. De heer Jongstra acht het toch niet rede lijk. Het voorstel wordt daarna z. h. s. aangenomen. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 I nen als een Lorentz, een van ’t Hoff er vele andere, grote figu.en op het gebied van de wetenschap. Zelf echter was ik nog nooit met een dezer ver tegenwoordigers van de wetenschap in aanraking gekomen en ik had dan ook geen flauw besef hoe ik deze mensen moest naderen. En zo is de schroom te begrijpen, waarmee ik aan de bel trok bij een dier grote Hol landse taalgeleerden van wereldroem, aan wie ik besloten had het mysterie van de opschriften der amuletten voor te leggen. Ik werd binnengelaten en onmid dellijk persoonlijk ontvangen door de grijze geleerde, een man, de eenvoud in persoon, met de prettigste en har telijkste omgangsvormen, die men zich maar denken kan. Ik was ver baasd te vernemen, dat de geleerde zelfs mijn naam kende en wist de handelsbetrekkingen van mijn firma met Nederlands-Indië, Brits-Indië, met China en Japan... Ja, ik kreeg zelfs spoedig de zekerheid, dat hij veel meer wist van de economische om standigheden van deze landen, dan ik. Klaarblijkelijk had de geleerde dan ook verwacht, dat ik op dit gebied iets van hem wilde vernemen en even gleed er een glimp van verbazing over zijn gezicht, toen ik zeide: „Neen, professor, wat ik u wilde vragen, ligt op het gebied van del de Zigeunertalen... De Dravidische Indische talen.JL J ^Ign, dat js de taal yaa de oojsgroa- om .haalde portefeuille metd< te 6.30 I uur en van de •n groot THIEU - KOOP- j t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1