Mevrouw Spoor zorgt or voor in 1 Buitenlands Overzicht r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Levensvreugde 3k „EEN GLIMLACH 2e JAARGANG No. 84 VRIJDAG 31 OCTOBER K? ?5. de 38 mt >er iet ré. ys 2 EL FEUILLETON (ACMl ^oïüuia door GERARD REVERS SCHOENENBONNEN, DIE ONGELDIG WORDEN. 1947 i BONNENLIJST MEER BRANDSTOFFEN VOOR GROTE GEZINNEN? n. n. ir- 5 l S i uiteenlopen, 9 ,.u i 3 KONINKLIJKE GIFTEN VOOR NIWIN. H. M. de Koningin heeft een gift van 20.000.ter beschikking ge steld van de NIWIN voor haar kerst- pakketten-actie. Bovendien schonk de Koningin een gift van 50.000. voor de hospitaalzorg in Indië, vooral bestemd voor de aankoop van mate rialen voor radio-installaties en voor de arbeidstherapie in de hospitalen c.q. huisvlijtartikelen in het algemeen. een dan bevestigend de minister bestaande toewijzing aan te brengen, dat aan gezinnen van een bepaalde omvang een grotere hoeveelheid dan twaalf eenheden wordt verstrekt? Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar ik. Bureau voor Advertenties F*. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIE Z EB RINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 tan ol- rau ma 5k- £e- CE lix, BIJZ. RAAD VAN CASSATIE. J. Gorter uit Sneek, die wegens ver raad door het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden tot 8 jaar RWI met aftrek van voorarrest veroordeeld was, hoorde zijn beroep verwerpen conform de conclusie van de procu- reur-fiscaal. Weet u wat dat betekent? Heeft de radio of pers u al voldoende inge licht? Zo niet, dan willen wij het gaarne doen, want onbekend, maakt onbemind. Welnu, onze zieke en ge wonde militairen in Indië, denken na tuurlijk veel aan hun geliefden (in het Vaderland) thuis. Mevrouw Spoor en haar staf van helpsters en helpers zullen nu gere geld de hospitalen bezoeken, om zo de jongens een hart onder de riem te steken. De Band NederlandIndië wil hen daartoe gaarne behulpzaam zijn en hoopt er voor te zorgen, dat er ge regeld een flink bedrag beschikbaar is, om iedere patiënt met een bloe metje of wat fruit te verrassen. Van de eerste 1400.die verant woord kon worden, heeft Sneek 150 bijgedragen. Weet u hoe dat kwam? Twee collectes van Advendo brach ten 65.op. De pot van een vrien denclubje werd leeggehaald en 28. werd bij mij aan huis bezorgd. Twee omgekeerde beurzen maakten net de 100.vol. 65.werd door enige stadgenoten bijeen gebracht, voor dit zo sympathieke doel. De eerste 150 is voor de maand October bestemd. De resterende 15.is het begin van onze gezamenlijke Nov. en Dec.-actie. Ieder feestje of jubileum is een ge schikte gelegenheid even aan onze jongens te denken en te bewijzen hoe dicht verbonden wij met hen opleven. Sportclubs realiseer u goed, wat de voordelen van gezondheid en thuis zijn betekenen en neem een voorbeeld aan Advendo, dat in alles de sport- makkers in de verte ter zijde staat. Zo kunnen wij gezamenlijk, met een betrekkelijk klein offer, het zieken bezoek in Indië tot een vreugde voor beide partijen maken. De groet en het „van harte beter schap” van hun landgenoten zal me nig beproefde sterken en moed geven. Wie doet mee? Giften worden in dit blad verant woord en kunnen afgedragen aan het bestuur van de Band Nederland Indië: dhr. Bijlsma, dhr. Kanon, mevr. Kingma, mevr. Jongejans en mevr. Castelein, allen te Sneek. HOE LANGER HOE MEER WILDE ZWIJNEN. De wilde zwijnen-invasie in Zuid- Limburg begint bedenkelijke afme tingen aan te nemen. Na de troep wilde zwijnen, welke midden in Maas tricht kon worden neergeschoten, bla ken er toch nog overal van deze on gewenste gasten rond te zwerven in Zuid-Limburg. In de nabijheid van Eijgelshoven is Vrijdag een troep van niet minder dan 21 wilde zwijnen gesignaleerd. u ze mij niet dade- KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ IN CONGRES BIJEEN. De voorzitter van de Tweede Ka merfractie, prof. mr. C. Romme, heeft op het eerste congres de Katho lieke Volkspartij, dat te Utrecht ge houden werd, verslag uitgebracht over het parlementaire werk in de af gelopen periode. Het allervoornaam ste noemde hij het besluit om steun te geven aan het parlementaire kabinet- Beel, in welks program men de geest van het urgentie-program der Katho lieke Volkspartij herkent. In het pro gram der regering kon men echter, omdat deze op twee partijen steunt, niet alles uit het urgentieprogram overgenomen krijgen. Men heeft ook rekening te houden met de verlan gens van hen, die uit andere beginse len leven. De bezitsspreiding zal thans, zeven tien jaar nadat daarover in een pau selijke encycliek is gesproken, aan de orde komen. Het is een dure plicht om aan de bezitloosheid een der onchristelijke schandemerken in ons toch zich christelijk noemende land een einde te maken. Ten aanzien van het vraagstuk van lonen en prijzen betoogde spr., dat er een ogenblik kan komen, dat men de indruk krijgt, dat er aan de rechtvaardige verdeling van onze armoede iets ha pert en dat men het gevoel heeft, dat er iets moet worden gedaan. Spr. noemde het zeker geen fout, de sa menwerking met de P. v. d. A. in het steunen van het Kabinet-Beel. Ver breding van samenwerking ware toe te juichen, versmalling zou spr. be treuren. Mr. Romme verklaarde een doorbraak te willen, niet van organi satorische vormen, maar van de be ginselen, niet van geloof, doch van zeden, omdat ’s lands belang dat eist. Ten aanzien van het Indonesische be leid zeide spr. dat het doel blijft de inlossing van de belofte van de Ko- De schoenenbonnen, in de linker bovenhoek waarvan één der letters A t.m. H of AA t.m. AH voorkomen, zijn na 15 November niet meer geldig. Deze bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen, gemerkt met BA t.m. BH, blijven tot nader order geldig evenals de bonnen, die met ingang van 1 November worden uitgereikt. Op deze bonnen zal de aanduiding van de soort schoenen voorkomen, evenals een der letterparen CA, CB enz. tot en met CH. VIER ONS VERSNAPERINGEN EXTRA. Naar „Ons N -den” verneemt, zal zowel met St. Nicolaas als met Kerst mis aan de gehele Nederlandse bevol king een extra bon voor 200 gram versnaperingen verstrekt worden. Het vorig jaar ontving men slechts 100 gr. met St. Nicolaas en 100 gr. met Kerstmis. Voor dit jaar dus een verdubbeling. Een verheugend feit. De handel zal van 2 tot 8 Nov. hiervoor bevoorraad worden, op basis van de in de inleveringsweek van 1925 October uitgereikte versnape- rings-coupures. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK gericht, getuige de opneming der Franse en Italiaanse communistische partijen in de Kominform, waardoor deze partijen slechts als uitvoerders van Moskou’s wensen worden beschouwd. Wel heeft Maarschalk Stalin dezer dagen ontkend dat de oprichting van het communistisch informatiebureau te Belgrado een her leving van de communistische interna tionale en haar bedoelingen zou zijn, maar men neemt in de Ver. Staten noch in Engeland die woorden nog voetstoots als waarheid aan. Het wederzijdse ver trouwen is nu eenmaal zoek. In de poli tieke commissie der Ver. Naties is op het geringe vertrouwen dat men in Rus sische verklaringen kan hebben gewe zen door de Engelsman Mc Neil, toen men debatteerde over de kwestie hoe ophitsing tot oorlog te voorkomen. De Russische vertegenwoordiger viel daar bij o.a. de Turkse regering scherp aan, welker vertegenwoordiger had geklaagd dat radio Moskou voortdurend propa ganda tegen Turkije voerde. De Rus be wees met stukken in de Duitse archieven gevonden dat Turkije in de oorlog hoopte op een Russische nederlaag. De Engels man dreigde daarop Rusland er mee, dat Engeland ook nog enige stukken achter de hand had, maar deze niet zou gebruiken tenzij daartoe beslist uit de tent gelokt. Maar blijkbaar wisselde de Russische mening over oorlogsophit- sers, aldus Mc Neil, met de seizoenen, want hadden de Russen, toen Engeland en Frankrijk reeds in oorlog waren met Hitler, maar Moskou met hem een ver bond sloot, de westelijke democratieën niet voor imperialistische oorlogsdrijvers uitgemaakt? De Russische vertegen woordiger antwoordde slechts dat hij zou onthouden, dat Engeland nog docu menten tegen Rusland achter de hand hield. Een voorstel om de diverse reso luties tegen de oorlogsophitsing door een subcommissie te doen onderzoeken werd verworpen en tenslotte werd een voorstel waarin „elke vorm van oorlogs propaganda in welk land ook” werd ver oordeeld met algemene stemmen aan genomen. Zo eindigde dit debat over oorlogsophitsing nog vrij mak maar het had toch aangetoond hoe scherp men wel tegenover elkaar staat. Inderdaad de tegenstellingen spitsen zich toe. Dat heeft waarschijnlijk de leider der Poolse boerenpartij, Mikolajczyk ook gedacht toen hij besloot met enige zijner naaste medewerkers en hun echtgenoten uit Polen te vluchten. Hij is inmiddels in Zweden aangekomen en schijnt naar de Ver. Staten te gaan. De vluchtelingen vreesden uit de handen der Poolse rege ring, waarin de communisten grote in vloed hebben, het zelfde lot te zullen ondergaan als Petkof, de Bulgaarse op positieleider, in zijn land onderging. Op hun beurt dragen dergelijke gebeurte nissen ook weer bij de verhoudingen tussen de landen slechter te maken, om dat de landen, vta welke belangrijke en invloedrijke oppositieleiders in balling- schafy gaan, steeds meer wantrouwen gaan koesteren tegen de naties, waar ze onderdak vinden. Bij zoveel wanbe grip en tegenstellingen tussen vele lan den is het verfrissend ook nog eens op gevoel voor een andermans standpunt te kunnen wijzen. Dat toonde de En gelse minister Bevin toen hij in het La gerhuis de ontmanteling van een aantal Duitse fabrieken voor herstelbetalingen verdedigde. Hij zeide dat vele buurlan den hij noemde Frankrijk, België, Ne derland en Zuid-Slavië door de Duit sers van een groot deel van hun in dustrieel vermogen zijn beroofd. Deze landen hebben recht op vergoeding en hier past geen weekhartigheid jegens de Duitsers”. Bij de verkiezingen in De nemarken hebben de socialisten aanzien lijk gewonnen, zodat ze nu de grootste fractie in de Kamer vormen; in Zwitser land verloren zij daarentegen iets. digd was, maar dat er nu eenmaal in dit geval principiële bezwaren voor mij bestonden om bij deze transactie een tussenpersoon te be nutten, te meer waar hier belangen van derden op het spel stonden. De consul glimlachte slim „Dus u zou van mij geen bod ac cepteren „Neen”, antwoordde ik. „Ook niet, als ik tien duizend pond bood „Ook dan nog niet”. „Of twintig duizend pond „Neen”, zei ik kortaf. De consul lachte. „U bent een echte Hollander”. En hij citeerde het oude versje „In matters of commerce, The fault of the Dutch Is giving too little And asking too much... I" „Er is in uw taal een spreekwoord van wie het onderste uit de kan wil hebben Ik haalde de schouders op en liet hem uit. Bij het afscheidnemen her haalde hij nog „Dus u slaat twintig duizend pond af Mijn antwoord luidde „Ik wens met uw opdrachtgever rechtstreeks te onderhandelen”. En met een beleefde buiging nam ik afscheid. Wordt vervolgd. Steeds scherper worden de Verhoudin gen tussen de communisten en andere groeperingen in de wereld. In Frankrijk heeft ook bij de tweede ronde der ge meenteraadsverkiezingen de vrees voor het communisme de groep-de Gaulle winst bezorgd, al wonnen ditmaal ook de socialisten ten koste der communis ten. De grote aahhang welke de Gaulle bij deze verkiezingen in den lande bleek te bezitten heeft de generaal aanleiding gegeven ook zijn mening omtrent wat er nu moet gebeuren, uiteen te zetten. Z.i. moet de nationale vergadering onmid dellijk ontbonden worden en moeten er nieuwe verkiezingen voor de volksver tegenwoordiging worden gehouden, om dat de huidige nationale vergadering nog slechts een minderheid van het volk vertegenwoordigt. De communis ten hadden een zevende van hun kiezers verloren en die achteruitgang zou zich, naar de Gaulle meende verder voort zetten. De generaal wenste bij de ver kiezingen ook het systeem der evenre dige vertegenwoordiging weer aan de kant te zetten en het te vervangen door dat van de enkelvoudige meerderheid, dan zou er behoorlijk werk in de Kamer gedaan kunnen worden. Ook wordt ge meld dat de generaal zich naar Parijs zou begeven in verband met de ontwik keling der politieke situatie. Het lijkt er echter geenszins op dat de Gaulle’s wensen zo maar in vervulling zullen gaan, want èn de socialistische partij èn de meerderheid der afgevaardigden van de republikeinse volksbeweging, die sa men in de huidige nationale vergadering de lakens uitdelen schijnen niet van plan ruim baan voor hem te maken en keren zich zowel tegen een dictatuur van rechts als links. 'Heen als in de partij der republikeinse volksbeweging zelve zich een breuk voordeed, waardoor het haar afgevaardigden in de nationale ver gadering niet meer mogelijk zou worden hun bovengenoemd standpunt te hand haven zou de Gaulle misschien een kans krijgen; anders zal hij moeten wachten tot 1948, wanneer er weer parlemen taire verkiezingen worden gehouden. Tenzij zich intussen een chaos in Frank rijk voordoet, waaruit van alles zou kun nen voortkomen, en welke zou kunnen ontstaan wanneer de communisten met hun invloed in de vakverenigingen er in zouden slagen, het land door werksta kingen voortdurend in onrust te houden. Voor een niet gering deel acht men deze mogelijkheid de oorzaak dat president Truman toch heeft besloten het Ameri kaanse Congres tegen 17 November in buitengewone zitting bijeen te roepen. Frankrijk en Italië zitten economisch aan de grond en hebben dus onmiddel lijk hulp nodig, daarover zal deze bui tengewone zitting van het Congres heb ben te beslissen, een hulp, waarachter ook politieke bedoelingen zitten omdat als deze uitblijft, in regeringskringen te Washington gevreesd wordt dat deze landen onder communistisch bewind zul len geraken, waarmee Moskou een bres zou hebben geschoten in het West-Euro- pees blok. Waarop Rusland volgens Amerikaans oordeel ook het oog heeft naar het en werd In een klas vol levenslustige schoolkinderen zit Pietje. Of mis schien heet hij Eeesje, dat is van wei nig belang. Pietje kijkt meestal ver drietig. Hij zit vaak uit ’t raam te kij ken, of op zijn penhouder te bijten. Dan begint hij weer eens te schrijven, om na enige ogenblikken weer mismoedig zijn hoofd te schud den. Het lukt niet. Hoe hij ook z’n best doet, hij kan niet meekomen. Hij begrijpt de sommen niet, die de ande re kinderen spelenderwijs maken; lezen kan hij nog nauwelijks en zelfs met schrijven heeft hij moeite. Vele malen op een dag schudt de meester het hoofd, misprijzend, of zuchtend, terwijl andere kinderen toch ieder op z’n tijd eens een goedkeurend knikje, of zelfs een openlijk pluimpje krijgen. Voor Pietje is zoiets blijkbaar niet weggelegd. Die doet toch nooit iets goed. Zelfs z’n klasgenootjes spreken er smalend over: „Pietje, die is toch zo dom!” Welk een wereld van kinderleed ligt hierin opgesloten. Pietje, die in huis geen bijzondere reden tot klachten gaf, maar die op school als minder waardig wordt beschouwd en nergens meetelt; die toch nergens voor zal deugen. Hij is nu eenmaal met minder verstand bedeeld dan zijn kornuiten. Een jaar later komen we Pietje weer tegen, nu op een andere school, maar we zouden hem bijna niet meer kennen. Met een kleur van inspanning en ijver zit hij te schrijven. Als hij zijn werk af heeft gaat hij met een blij ge zicht naar de juffrouw voor de klas. De juffrouw kijkt z’n schrift in; „Keurig hoor Pietje”. Hij krijgt een bemoedigend tikje op de schouder en gaat vol ijver weer aan zijn werk. Vanwaar deze verandering? Het zielige kereltje, dat vroeger met te genzin naar school ging, zit nu met een blij gezicht aan z’n tafeltje te zwoegetr. Dat komt omdat Pietje nu op een school voor buitengewoon la ger onderwijs is gekomen, die speciaal bestemd is voor jongens en meisjes als hijvoor de verstandelijk misdeel den, die een aparte, individuele vor ming nodig hebben. Met behulp daar van worden zij vaak nog zeer bruik bare leden der maatschappij. Niet alle leerlingen die een school voor buitengewoon onderwijs volgen komen even ver. Van Vs gedeelte der leerlingen staat vast dat ze een plaatsje in de maatschappij veroveren waar ze zich zelfstandig kunnen handhaven. Een ander derde gedeelte kan zich met hulp handhaver^ De minstbegaafden zullen echter nooit in staat zijn zelfstandig hun brood te verdienen en zullen, zelfs in een gunstig milieu, geen kans heb ben enige bruikbaarheid te bereiken in het gewone bedrijf. Over deze laatste groep een vol gende keer. ninklijke rede in Dec. 1942 gedaan. Het Indonesische probleem moet ge zien worden als een kwestie van op bouw en spr. zou het gehele volk wil len toeroepen: sla de handen ineen voor het opbouwwerk in Indonesië. In sectievergaderingen zijn behan deld vraagstukken over bedrijfsorga nisatie, oorlogsschade, verhouding van het rijk in Europa tot de West, lonen en prijzen, overheid en openbare zedelijkheid, communisme en over volkshuisvesting. In de verschillende secties zijn de besprekingen geëindigd met de aan vaarding van resoluties. Hierin stemde ik geredelijk toe en het onderhoud, dat ik daarna met de Britse consul had was merkwaar dig genoeg om hier te vermelden. Ik ontving de consul in mijn kan toor, we spraken op een bondige en zakelijke manier met elkander. „Ik geloof, dat we spoedig ge noeg tot een overeenkomst kunnen komen”, zei de consul, „mijn op drachtgever biedt u 1000 pond voor die beide amuletten Ik dankte de consul voor zijn be middeling, maar ik gaf te kennen, dat ik met de opdrachtgever zelf wilde onderhandelen. „Ónmogelijk”, zei de consul, „ik kan u zeggen, dat het een hoge In dische persoonlijkheid is, het heeft voor u niet de minste zin om recht streeks met hem te onderhandelen en hij zal het trouwens ook niet doen”. Ik was daar nog niet zo vast van overtuigd. En het was mij juist te doen om rechtstreekse onderhande- lingen, omdat dit voor mij de enige manier was om op het spoor van Ira te komen. Ik zeide dus dat het geen zin had om verder te spreken, maar dat ik er op bleef staan om recht streeks met de opdrachtgever te on- dc-handelen. De consul voelde zich enigszins gekrenktik h astte mij hem te ver zekeren, dat zulks ongerechtvaar- daar door de hoofdcommissaris da delijk ontvangen. „Is dit uw portefeuille vroeg hij. „Ja”, zei ik. „Wilt u de inhoud controleren Ik deed dit, alles was aanwezig op de beide amuletten na. De commissaris van politie krab de zich achter de oren. „Ja zei hij, „de man beweert, dat die beide amuletten zijn eigen dom zijnhet zou dus goed zijn, indien u zoudt kunnen bewijzen, dat ze inderdaad van u zijn. Bent u daartoe in staat „Niets is gemakkelijker”, ant woordde ik; ik gaf een nauwkeurige beschrijving van de beide amulet ten. Voorts deelde ik mede, dat ik gisteren juist met die dingen naar een professor was geweest, die naar ik zeker wist een afschrift had ge maakt van de opschriften „Mooi”, zei de commissaris, „dan zullen wij de man, die bij u blijkbaar heeft ingebroken, eveneens vragen een beschrijving te geven en weergave van de opschriften en zal wel zonneklaar blijken, dat de amuletten uw eigendom zijn. Ze zijn zeker van grote waarde „Ongetwijfeld”, zei ik. „Nu”, zei de commissaris, „u bent een zakenman, ik t zijfel niet of de zaak komt in orde...... Staat u er op, dat de man in kwestie wordt vervolgd Ik haalde de schouders op „Och”, zei ik, „het is mij voorna melijk te doen om die beide amulet- t.n weer in mijn bezit te krijgen, ze zijn, zoals u terecht opmerkte, van grote waarde. Voor de rest kan het mij niet schelen". „Ja”, zei de politie-commissaris na denkend, „het is mij gebleken, dat men op het Britse consulaat de grootste belangstelling koestert voor deze aangelegenheid. Ik zou haast tot de conclusie komen, dat die in breker machtige beschermers heeft”. „Het is een werktuig”, antwoord de ik kortaf. De politiecommissaris knikte toe stemmend. „Daarom juich ik des te meer uw voornemen toe om de man niet te vervolgen. En als het nu, zoals u zegt, om niets anders te doen is, dan om die amuletten, dan zult u wel tot een overeenkomst komen, stel ik me voor „Ja”, zei ik, „ik heb er hoege naamd geen belang bij, dat die man de gevangenis in gaat „Juist”, zei de commissaris, bent een zakenman”. „Precies”, hernam ik, „en die bei de amuletten zijn van mij en ik sta er op. dat ik ze zo spoedig mogelijk Ik ging niet meer naar bed, ik nam een bad en wachtte, gelaten de dingen af die zouden komen. Toen nog vlugger dan ik het ha vermoed kwam het bericht, dat de dader was gepakt. In een oogwenk was ik bij de telefoon en hoorde daar het ver heugende nieuv.3. De commissaris van politie was zelf aan de telefoon, hij deelde mij mede, dat de porte feuille in goeden staat was gevon den en tevens de beide amuletten. Ook deelde hij mij mede, dat het Britse consulaat in kennis was ge steld van de zaak i dat van die zijde zou gezorgd worden voor de eventuele juridische verdediging van de inbreker. De commissaris verzocht ^ij ver der aan de zaak geen ruchtbaarheid te willen geven en voorts vroeg hij of het mij mogelijk was even op het hoofdbureau te komen. Ik begaf mij onmiddellijk hoofdbureau van politie voor het tijdvak van 2 t.e.m. 15 Nov. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q-03 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel Q-04 Diversen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen Q-05 Diversen 250 gram zachte zeep Bonkaarten KD, KE 711 (Serie Q) Q-13 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits Q-14, Q-15, Q-16 Diversen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Q-17 Diversen 500 gram zachte zeep Q-16 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MD, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie Q) Q-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 Q-01, Q-03 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak Q-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. Q-03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. EXTRA-RANTSOENEN WORDEN RUIMER. Voor zware arbeid. Op 23 November zal een nieuwe re geling in werking treden voor de toe wijzing van levensmiddelentoeslagen voor bijzondere arbeid. De nieuwe re geling vormt in een groot aantal ge vallen een verruiming in vergelijking met de oude regeling, waarbij men het bezwaar geopperd heeft, dat er tussen de theorie en practijk der toe wijzingen een te groot verschil be stond. Thans zullen b.v. allen, die voor toeslag in aanmerking komen, suiker krijgen; ook landarbeiders zul len gedurende een heel jaar toeslagen ontvangen. Door de heer Andriessen zijn aan de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister van oordeel, dat de bestaande brandstoffentpewijzing, waarbij elk gezin, ongeacht de samen stelling, twaalf eenheden krijgt toege wezen, terwijl toch de behoef1 ?n in deze gezinnen wel sterk billijk is? Indien deze vraag wordt beantwoordt, wil dan mededelen, waarop dit oordeel berust? Indien de eerste Vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid zodanige wijzigingen in de terug krijg. Kunt lijk geven „Ze blijven hier onder mijn berus ting”, zei de commissaris, „maar u behoeft er zich in het minst niet on gerust over te maken. Ik heb de overtuiging, dat ze uw eigendom zijn, het betreft dus enkel maar een formaliteit. Intussen zou u misschien met het Britse consulaat „Meneer de commissaris”, zei ik, „indien het Britse consulaat of wie ter wereld ook met mij over die amuletten wil onderhandelen, dan moet ik ze eerst in mijn bezit heb ben. Het zijn, zoals ik u reeds zeide, zeer kostbare dingen „Goed”, zei de commissaris, „ik zal in deze zin aan het Britse con sulaat mededelingen doen. Die zaak moeten ze dan maar met u persoon lijk verder uitvechten De volgende dag reeds gewerd mij de mededeling, dat de beide amuletten tot mijn b -schikking ston den; ik liet ze onmiddellijk halen en nam de voorzichtigheidsmaatregel om ze bij de bank in een kluis te laten opbergen. Nu wachtte ik af wat ik er ver der van zou horen en mijn geduld werd niet op een lan^e proef gesteld. Na enige dagen kreeg ik een brief van het Britse consulaat, waariii mij om een onderhoud werd verzocht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1