I I I K I I I I I I Nederland-Indonesië. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST dinsdag 4 november 1 „EEN GLIMLACH E 1947 2e JAARGANG No. 85 r- FEUILLETON I l 2 1, c 6 J: NIEUWE SCHOENENBONNEN EERST OP 1 DECEMBER. OVERDRACHT VAN VEELEVERINGSBONNEN. VERDRONKEN. ctan Jxïïtcaia’ door GERARD REVERS I J i j i i- d, 1. >r onge- i i 10 HOOFDSTUK 8. I I I k o, 4 5 5 5 5 5 5 5 8 5 J de rug was en ik uitkeek naar een gelegenheid om de Britse consul te naderen, zie ik tussen de vele zwart gerokte heren en hun modieus ge klede dames, plotseling de slanke ver schijning van... miss Sakyamoena. Ze is prachtig gekleed en beweegt zich hier in deze kringen met het gemak, dat bewijst, dat zij er in thuis hoort. Haar ogen gaan zoekend langs de gasten totdat ze mij ontdekt. Ik maak een stijve buiging als blijk van her kenning als onze ogen elkaar ont moeten en zij beduidt mij met haar ogen, dat ze mij iets te zeggen heeft. Dan gaat ze terzijde ih een zaal, die met palmen en bloemen tot een waar lustoord is gemaakt en waar tafeltjes en stoelen als het ware uitnodigen tot intieme gesprekken. Mi^s Sakyamoena gaat daar zitten en beduidt mij tegenover haar plaats te nemen. Ik brand van verlangen dat ze iets zal zeggen omtrent Ira. „Miss Sakyamoena”, zeg ik, „wat hebt u mij te zeggen?” Mijn verlangen wordt niet vervuld. Miss Sakyamoena geeft er de voor keur aan om mij met lichte spot te behandelen, zij weet blijkbaar alles van mijn onderhandelingen met het Britse consulaat en van mijn eis tot rechtstreekse onderhandelingen. Na TELEGRAFISCHE SPOED BEHANDELING CHEQUES. Met ingang van 1 November kan wederom telegrafische machtiging tot het uitbetalen van cheque-adviezen worden gevraagd. Op de cheque-adviezen, alsmede op de enveloppen, waarin deze adviezen aan het giro-kantoor worden verzon den, behoort de aanwijzing „telegrafi sche spoedbehandeling” te worden ge plaatst. De verzending van het tele- Ab.-prijs 12.50 pei half jaar Franco per post 13.75 per halt jaar 3 EEN ONS VLEES EXTRA. Voor het tijdvak van 30 October tot en met 8 November zal de bon Q-06 Bureau voor Advertenties Fa. oRiJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS es VKIJDAG! MARKTEN VOOR OVERNEMING VAN SLACHTSCHAPEN VOOR EXPORT. In de week van 10 t.e.m. 15 Novem ber a.s. zal een nader te bepalen aan tal slachtschapen voor export worden overgenomen op de markten te Sneek, Purmerend, Hoorn, Schagen, Rotter dam, Woerden, Gouda, Delft en Lei den. sa- der >n Kantoor voor Abonnementem Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 In afwijking van hetgeen onlangs door het C.D.K. werd bekend gemaakt deelt dit kantoor thans mede, dat de schoenenbonnen van de C-serie (schoenenbonnen met in de linkerbo venhoek de letter C, gevolgd door een andere letter), niet op 1 November, doch eerst op 1 December in gebruik zullen worden genomen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Friesland kwamen in de week van 12 t.e.m. 18 Oct. 16 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 1 typhus, 2 roodvonk, 7 diphtheritis, 1 nekkramp, en 5 kinderverlamming. De overeenkomstige cijfers voor het gehele land waren 385, 15, 16, 120, 154, 7 en 40. M.O. heeft deze als haar mening uit gesproken, dat het de taak van de re gering is nu haar bijdrage te leveren voor een terugkeer van de zo hoog nodige rust in het lerarencorps en daarom in overleg moet treden met de lerarenorganisaties om aan een larisregeling naar de wensen leraren tegemoet te komen. Het consulaire eindrapport. Dezer dagen is het eindrapport der buitenlandse consuls verschenen, door de Veiligheidsraad belast met het onderzoek waarom de order „Staakt het vuren” niet werd opgevolgd. Reeds in een voorlopig rapport, waar van ook in dit blad melding werd ge maakt, heeft de commissie destijds haar conclusies meegedeeld. Vermeldenswaard is echter nog het hoofdstuk, dat de algemene toestand van de bevolking behandelt. Hierin staat o.m. het volgende te lezen: „Er bestaat in het Republikeinse gebied zonder twijfel een levend nati onaal bewustzijn onder het gedeelte van de bevolking, dat onderwijs ge noten heeft en het openbaart zich niet alleen in de steden maar ook op het platteland. Tegelijkertijd maakt dit Jvwustzijn de indruk van anti-Neder- lands te zijn, maar bij nader onder zoek blijkt, dat deze anti-Nederlandse gezindheid niet de Nederlander als zodanig betreft, maar tegen het kolo niale systeem is gericht. Het is even eens voor de hand liggend, dat de po litiële actie de anti-Nederlandse stem ming heeft doen toenemen. Hierbij dient in aanmerking te worden geno- fen, dat de intellectuelen, die in poli tiek opzicht en anderszins de meest invloedrijke groep vormen, naar schatting niet meer dan vijf procent van de gehele bevolking uitmaken. Het is moeilijk te constateren, in wel ke mate de nationalistische gevoelens in de massa zijn doorgedrongen, maar het is duidelijk, dat zij in het alge meen geen gevoel voor politiek heeft. Het is bekend, dat lieden, die blijk geven van anti-Republikeinse gezind heid en zij, die verdacht worden van Nederlandse sympathieën, aan stren ge maatregelen blootstaan, gewoon lijk in de vorm van gevangenneming en vrijheidsberoving (zonder proces) voor lange tijd. Het algemene bestuur en de verzorging van de welvaart zijn redelijk goed en de publieke nutsbe drijven marcheren, waar mogelijk. got4 Er is voldoende voedsel voor de bevolking, maar er bestaat op Ja va (op Sumatra is de kledingpositie gunstiger) een groot tekort aan kle ding. Betreffende de toestand in de door Nederland bezette gebieden wordt opgemerkt, dat de handhaving van recht en orde in de reeds voor de politiële actie door Nederland bezette steden verzekerd is en dat het econo misch herstel hier reeds in volle gang is. Er bestaat een algemene vrees voor hetgeen zal geschieden, wanneer het Republikeins gezag weer zal terugke ren, aangezien velen menen beschouwd te zullen worden al' medewerkers met de Nederlanders en het hun kwalijk zal genomen worden, dat zij niet naar Republikeins gebied zijn teruggekeerd (de gelegenheid daartoe bestaat met toestemming van de Nederlanders)”. EEN 40-JARIG EN EEN 25-JARIG JUBILEUM BIJ DE BELASTINGEN Men schrijft ons: Het was Zaterdag, de le November, een belangrijke dag voor de ambtena ren van de belastingdienst in Sneek. Immers de populaire collega H. J. de Vries, was die dag gedurende 40 jaren in ’s Rijks dienst. Achtereenvolgens was hij werkzaam bij het Gerechtshof te Leeuwarden, waar hij als jongen, die pas van de lagere school wam, werd aangesteld. Later kwam hij bij de dienst der Registratie en Domei nen, en toen deze beide dienstvakken werden samengevoegd, bij die der Be lastingen. Hij woont reeds jaren in Sneek, en geniet hier algemene be kendheid. Op hartelijke wijze heeft de Inspec teur der Belastingen te Sneek, de heer M. A. Wisselink, zijn trouwe mede werker toegesproken. De Vries, zeide hij o.a., was altijd bereid dat wat van hem gevraagd werd, naar zijn beste kunnen te doen. Zowel voor zijn col lega’s als voor het publiek stond hij altijd klaar, en hij wist hen steeds met een vrolijk woord en een leuke grap op te vrolijken. Zijn prettige aard heeft hem dan ook vele vrienden be zorgd. Spr. wenste de jubilaris nog vele jaren trouwe dienst en gezond heid toe in de hoop dat hij tot aan zijn pensioen met ambitie zal kunnen blij ven werken. Daarna werd hem namens het ge hele personeel een cadeau aangebo den, terwijl zijn echtgenote, die even eens aanwezig was, met een bloemen mand vereerd werd. Vele ambtenaren kwamen hem feliciteren, zowel uit Sneek als daarbuiten en onder de gas ten bevond zich ook de Directeur van ’s Rijks Belastingen en Domeinen te van Groningen, die speciaal voor deze ge legenheid was overgekomen. Hiermede was echter nog niet alles gezegd .Immers ook collega J. Bol, die nog slechts een jaar in Sneek ver toeft, vierde zijn 25-jarig ambtsjubi leum. Ook hij werd op dezelfde wijze gefeliciteerd en toegesproken, terwijl ook aan hem en zijn echtgenote een cadeau en bloemen werden aangebo den. De zaal, waarin de jubilea gevierd werden, was voor deze gelegenheid feestelijk versierd, en de prettige mor gen werd opgevrolijkt door declama- PAX-TABAK ZONDER BON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 November af tabak van het merk „Pax” in veertig- grams-verpakking zonder inlevering van bonnen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax-rooktabak als voor Pax-shag- en pruimtabak, bene vens Pax-pruimrollen. Ook kunnen van 1 November af sigaretten, vervaardigd van Zuid- Amerikaanse tabak (hetgeen op de verpakking is vermeld), vrij worden verkocht. Alle andere merken tabak en alle andere soorten sigaretten, met uitzondering van Volksherstel- sigaretten, mogen niet dan tegen in- ontvangstneming van bonnen worden verkocht. In het Amstel-hotel bewoont de prins met zijn gevolg bijkans een hele vleugel van het grote gebouw. Ik verschijn op het afgesproken uur en begeef mij naar binnen. Men laat mij een kamer binnen gaan, waar een sta tige bediende mijn kaartje zwijgend in ontvangst neemt. Hij buigt en laat mij alleen. Even later evenwel komen an dere bedienden, die mij verversingen aanbieden. Ik heb echter aan niets behoefte. Het duurt verscheidene minuten voor de bediende terug komt en mij wenkt hem te willen volgen. Hij opent voor mij de deuren en laat mij ten slotte weer een kamer binnen gaan, waar ik door een heer van ’s prinsen gevolg wordt ontvangen. Hij nodigt mij uit plaats te nemen en deelt me mee, dat het de prins dadelijk zal be hagen om bij mij te komen..-. TREINVERWARMING EN -VERLICHTING IN DE KOMENDE WINTER. Nu we de eerste koude dagen ach ter de rug hebben en de duisternis steeds vroeger intreedt, vragen vele reizigers zich af hoe het de komende winter met de verwarming en verlich ting der treinen zal staan. Nog ieder jaar baren deze de Nederlandse Spoorwegen zorg, omdat er nog steeds een nijpend gebrek aan materialen en onderdelen heerst. Niettemin waren reeds verleden jaar de grootste moei lijkheden overwonnen en dit jaar zijn de vooruitzichten nog gunstiger. De stoomverwarming zal deze winter normaal bruikbaar zijn en de rijtuigen met gasverlichting zijn voor het over grote deel in orde. Gedeeltelijk moest weer gebruik worden gemaakt van vleermuisbranders. De verlichting van het electrisch verlichte materieel zal belangrijk beter zijn dan verleden jaar. Enkele rijtuigen hebben echter nog geen complete installatie en vele zuurbatterijen verkeren in een zeer slechte toestand. De zuurbatterijen zullen zo spoedig mogelijk door loog- batterijen worden vervangen. Te Amsterdam was een Indische prins op bezoek. In de kranten stond zijn portret, ook werden uitvoerige verslagen gegeven van zijn bezoek aan de Amsterdamse bezienswaardighe den; het feit werd vermeld, dat de prins in het Rijksmuseum de onster felijke neesterwerken van de Holland se schilderkunst had bewonderd, dat hij een tocht door de haven had ge maakt en dat hij een der grootste diamantslijperijen met zijn bezoek had vereerd. Ik dacht er mij niets bijzonders bij, toen ik van het Britse consulaat een uitnodiging kreeg om deel te nemen aan een diner, dat ter ere van de prins in de Industriële Club zou wor den gegeven; ik meende hierin niets meer dan een beleefdheid te moeten zien van het Britse consulaat, waar- In tegenstelling met de tot nu toe geldende voorschriften inzake de over dracht van veeleveringsbonnen zullen veehouders in het vervolg in de gele genheid worden gesteld leveringsbon- nen voor slachtvee na de levering over te dragen, onder voorwaarde, dat, a. de betrokkene aan de op zijn bedrijf rustende leveringsplicht heeft voldaan; b. de aanvraag voor over schrijving van een leveringsbon bij de Plaatselijke Bureauhouder wordt in gediend binnen drie weken na het tijd stip, waarop het betreffende rund werd geleverd. Tot en met 15 November a.s. zal het tijdelijk mogelijk zijn leverings- bonnen voor slachtvee, dat na 31 Mei 1947 is geleverd, over te dragen, waarbij de hierboven genoemde ter mijn van drie weken niet in acht zal worden genomen. Met ingang van 16 November a.s. echter wordt aan deze termijn streng de hand gehouden. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZFBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK enige zinspelingen, die aan duidelijk heid niets te wensen overlaten,, en die zogenaamd mijn koopmanschap prij zen, vraagt ze op de man af: „U denkt er zeker een goede prijs voor te maken?...” Ik meen in haar stem een zweem van minachting te kunnen horen, die mij alle zelfbeheersing doet verliezen. Mij stijgt het bloed naar het hoofd en terwijl zij mij verrast aankijkt, pro beer ik haar te zeggen wat ik op het hart heb. „Miss Sakyamoena”, zeg ik, „ik heb u geen twijfel gelaten omtrent mijn gevoelens ten opzichte van Ira... ik ken de betekenis van die amuletten... Ik zal ze voor al het geld van de we reld niet verkopen. Ik zal ze aan Ira aanbieden en aan niemand anders, zodra ik weet waar en hoe ik haar bereiken kan. Als Ira ze van mij wil aannemen, sta ik ze aan haar onmid dellijk af en... mijn gevoelens ten op zichte van haar zijn onveranderd”. Op het gelaat van Miss Sakyamoe na tekende zich verrassing af en te vens verlegenheid, dat zij mij zo on gerechtvaardigd had veroordeeld. „Maar”, zei ze, „vanwaar dan die eis van u tot rechtstreekse onderhan delingen „Ik wist geen beter middel om Ira’s DE LERAARSSALARISSEN. Toeloop van leerlingen naar M.O. en V.H. te groot. De minister van O., K. en W. heeft geantwoord op vragen, die het Twee de Kamerlid, de heer Deering, gesteld heeft in verband met de ernstige toe stand bij het V.H. en M.O. Uit dit antwoord stippen wij aan, dat naar de mening van de minister een onvoldoende salariëring niet de hoofdzaak is van deze situatie. De minister zal een wijziging in het systeem van de salariëring bevorde ren. Door een verhoging van de aan- vangswedden zal de juiste verhouding tot de bezoldiging der onderwijzers worden hersteld. H'j is echter niet be reid de maximum-wedde te verhogen, daar dan een onredelijke verhouding zou ontstaan tot de soortgelijke in tellectuele beroepen. De resultaten van het werk der sa lariscommissie kunnen binnen zeer korte tijd verwacht worden en de mi nister is bereid alle wensen der lera renorganisaties, voor rover deze voor hen specifiek zijn, in te willigen. Hij acht het rechtvaardig, dat de zg. vol ledige betrekking hersteld wordt en hetzelfde geldt voor het terugbren gen van het maximum aantal lesuren tot 26, behoudens een eventuele ver meerdering tot 29. De minister merkt nog op," dat de toeloop naar het V.H. en M.O. groter is dan wenselijk. Een te klein percen tage der leerlingen bereikt het eind examen. Overwogen wordt de instel ling van een commissie van deskundi gen om middelen te vinden aan die ongezonde toestand een einde te ma ken en toch te verzekeren, dat de wer kelijk begaafden, ondanks hun sociale omstandigheden, op de juiste school komen. In een buitengewone vergadering van de Alg. Ver. v. Leraren bij het TRIBUNAAL, SNEEK. Zitting van 30 October. Revisie-zaken. Bonne Jongbloed, 55 jaar, veehou der te Beneden-Knijpe was lid en groepsadministrateur van de N.S.B., lid van de Vierschaar van de Kring Zevenwolde, lid en wijkhoofd van de N.V.D., lid en buurtgemachtigde van het Ned. Agrarisch Front, lid en agrarisch raadsman van de Ned. Landstand en begunstigend lid van de S.S. geweest; had toegelaten, dat zijn dochters lid werden van de Jeugdstorm; was abonne geweest op Volk en Vaderland, op het Nationaal Dagblad en op Storm; had 2 S.S.- mannen onderdak verschaft en had 1000.verstrekt voor aankoop van een kringhuis der N.S.B.; had verder nog extra brandstof en geldelijke on dersteuning genoten, omdat zijn zoon bij de Waffen S.S. was en had vrij stelling van de inleveringsplicht van zijn radiotoestel. Uitspraak: interne ring gelijk voorinternering, verbeurd verklaring van 10.000.alsmede ontzetting uit de kiesrechten gedu rende 10 jaar. Anna Carolina Geertje Wolter, 33 jr., huisvrouw van Koster te Naarden was lid en groepsleidster van de N.S. V.O. en lid van de N.S.B. geweest en had Duitser(s) in haar woning ont vangen. Uitspraak: een voorwaarde lijke internering van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar, alsmede ont zetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. Wijtske Meijer, 24 jaar, typiste te Hijum was lid van de N.S.B. en Jeugd storm, lid en penningmeesteresse van de Ned. Volksdienst geweest; had vertrouwelijke omgang met Duit ser (s) gehad en was in het openbaar in Jeugdstorm-uniform verschenen; was typiste geweest op het prov. bu reau van de Winterhulp en de Volks dienst; had herhaaldelijk N.S.B.-pro- paganda-bijeenkomsten bijgewoond. Uitspraak: internering gelijk voorin ternering alsmede ontzetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. Hielke Posthumus, 60 jaar, land- bouwer-veehouder te Oudwoude was lid en wijkhoofd van de N.V.D. ge weest; had toegelaten, dat zijn kinde ren lid werden van de Jeugdstorm; had zitting genomen in de Buurtboe- renraad en had N.S.B.vergaderingen bezocht; had verder nog tijdens het zingen van het Wilhelmus de nazi- groet gebracht. Uitspraak aangehou den tot 13 November 1947. Gooitske Drost, 33 jaar, zonder be roep te Ureterp was lid en schaar- leidster van de Jeugdstorm, lid van de N.S.V.O. en lid en sociaal werkster de Volksdienst geweest. Uit spraak: een onvoorwaardelijke inter nering van 4'/-> maand met aftrek, een voorwaardelijke internering van 4% maand met een proeftijd van 3 jaar, alsmede ontzetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. Pier Bosma, 43 jaar, chauffeur te Heerenveen was chauffeur geweest bij de Beauftragte te Leeuwarden en had door bemiddeling van de N.V.D. 3 zijner kinderen doen uitzenden naar Duitsland. Uitspraak: 9'/2 maand in ternering met aftrek alsmede ontzet ting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. UITWELLINGERGA. Het gram geschiedt dan op kosten van de verzoeker. Voor rekeninghouders, die herhaal delijk telegrafische spoedbehandeling aanvragen, zijn op aanvraag gegomde strookjes met het opschrift „telegra fische spoedbehandeling” verkrijg baar. De cheque-adviezen worden na af schrijving onmiddellijk aan de betaal- kantoren vèrzonden, die bovendien aanstonds telegrafisch tot uitbetaling worden gemachtigd. Van de boeking wordt evenwel niet onmiddellijk aan de trekkers kenhis gegeven. Hiervan wordt mededeling gedaan bij de eerstvolgende afreke ning. Er behoeft dus niet te worden ge wacht met het aanbieden van de chèque tot na ontvangst van de af rekening. P’. tie, muziek en zang. Het was ’n zeer geslaagde bijeenkomst, die er de beide jubilarissen tot in lengte van dagen aan zal blijven herinneren dat hun veer 3-jarig dochtertje van de heer werk, dat vooral tegenwoordig zo R. v. d. Heide is spelenderwijs te wa- NIEUWE BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Het Centraal Distributiekantoor in Den Haag deelt mede, dat tot en met 31 December op de bonnen C 32 en C 33 van de inschrij'vingsbewijzen voor-vervanging van fietsbanden b.i. 612 resp. b.i. 701 een toerbuitenband verkrijgbaar is. De bon D 43 en D 44 van de inschrijvingsbewijzen voor fietsbanden b.i. 610 resp. b.i. 611 zijn t.e.m. genoemde datum geldig voor een binnenband. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A 08 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 van dit inschrijvingsbewijs een bin nenband verkrijgbaar. I« de Veiligheidsraad. Vrijdag heeft de Veiligheidsraad het voorstel van Rusland, waarbij ge ëist werd dat de Nederlandse troepen op hun oude stellingen zouden terug trekken, verworpen, evenals het Australische dat wilde voorschrijven dat beide partijen hun troepen 25 km. zouden terugtrekken. Voor de redac tie van het Amerikaanse voorstel dat o.a. verbiedt dat in gebieden tussen de stellingen gelegen, militaire zuive- j diversen geldig zijn voor een extra ringsacties plaats hebben, waarop rantsoen van 100 gram vlees. mee ik nu immers, om zo te zeggen, in relatie was gekomen. En hoewel ik tot nog toe mij steeds bij dergelijke officiële gebeurtenissen had laten ver ontschuldigen, besloot ik nu aan het diner deel te nemen, al was het alleen maar om gelegenheid te hebben een paar woorden met de consul te kun nen wisselen betreffende de aangele genheid, die mijn gedachteii meer in beslag nam, dan alle handelszaken waarin mijn firma betrokken was. Het diner bood het gewone beeld, dat ieder kent uit de beschrijvingen van dergelijke partijen, er werd ge toast e 1 de veronderstelde goede hoe danigheden van de prins werden in de meest uitgezóchte bewoordingen ge prezen. Het maakte op de reeds iet wat corpulente jonge man blijkbaar geen bijzondere indruk, hij was aan zoiets lang gewend. Toen hij opstond om in een korte rede al die beleefd heden te beantwoorden vond hij ge- makkelijk de bij zo’n gelegenheid be horende frazen, gewaagde van Hol lands roem en van de zegenrijke in vloed van de Hollandse cultuur, die er naar zijn mening uitging op de landen van het Oosten en besloot met een dronk op ’t Nederlandse vorsten huis en op de bloei van Amsterdam... Toen het officiële gedeelte achter verschillende amendementen werden ingediend, werd een subcommissie aangewezen. De Veiligheidsraad heeft Zaterdag deze Amerikaanse resolutie waarin beide partijen wordt aangeraden over leg met elkaar te plegen en uitbrei ding der militaire actie over nog niet bezet gebied wordt verboden, aange nomen. In de redevoering waarin mr. van Klef fens het Nederlandse standpunt verdedigde, heeft deze nog eens ver klaard dat Nederland vasthield aan Linggadjati. De afgevaardigde der In donesische republiek Palar stelde daarop de vraag of de Nederlandse regering de overeenkomst van Ling gadjati al of niet had opgezegd voor het politiële optreden. Mr. van Klef- fens verklaarde ten deze onze rege ring om nadere uitleg te zullen vra gen. Uit de Veiligheidsraad werd toen opgemerkt, dat als de Nederlandse regering inderdaad nog de overeen komst van Linggadjati erkende deze de basis voor het werk van de Com missie van Drie zou kunnen vormen, waarom het gewenst was dat mr. van Kleffens het Nederlandse antwoord schriftelijk zou indienen. Mr. van Kleffens stemde daarin toe, maar meende dat ook het Indonesische standpunt ten opzichte van Lingga djati-dan op soortgelijke wijze diende verduidelijkt. De voorzitter, de Engelsman Cado gan, trad onmiddellijk in Van Klef- fen’s voorstel en sprak de hoop uit, dat de Indonesische regering een soortgelijke verklaring zou geven. Palar zeide, dat als gevolg van het feit, dat de Nederlandse regering de overeenkomst van Linggadjati heeft opgezegd, de Indonesische regering thans vrij is om zich er al of niet door gebonden te achten. Cadogan hield evenwel voet bij stuk. Het staat niet vast, zeide hij, dat de Nederlandse regering metterdaad Linggadjati heeft opgezegd; de vraag is daarom te weten of de Indonesische regering zich er door gebonden acht, indien de andere partij dit doet. De Commissie van Drie. De Commissie van Drie heeft uitge maakt dat zij alleen onderhandelen zal met Nederland en de Indonesische re publiek. De Malinogebieden de deel staten zullen dus niet vertegen woordigd zijn, wat Nederland wel had gewenst. WCIA, UdU VUUldl LV&CllVVUUlUlg ZiU JX. V. Q. 116] uiterst moeilijk is, gewaardeerd wordt. ter geraakt en verdronken. Nu is het mijn beurt om verrast te zijn. Ik laat er echter niets van blij ken en aanvaard de mededeling als de gewoonste zaak van de wereld. „Ik zal zorgen er te zijn”, antwoord ik eenvoudig. De consul heeft zijn opdracht ver vuld. Hij neemt vormelijk afscheid van mij en laat mij achter in de stemming van een triomfator... spoor te vinden...” Miss Sakyamoena zweeg. Ze dacht diep na. Eindelijk zei ze: „Is u dat ernst met uw aanbod „Volkomen ernst”, antwoordde ik. Miss Sakyamoena reikte mij de hand. „Dan zult u op mijn steun te allen tijde kunnen rekenen”. „Zult u het aan Ira zeggen?” Ze knikte, stond op en liet mij ach ter terwijl ze zich weer tussen de gasten begaf. Op dit moment naderde mij de Brit se consul. Als hij miss Sakyamoena bij mij ziet weggaan, glimlacht hij iet wat verbaasd, maar herstelt zich on middellijk: „U bent al aardig op weg naar rechtstreekse onderhandelingen”, zegt hij lachend, terwijl h(j mij de hand reikt. „Ik had het genoegen miss Sakya moena reeds eerder te ontmoeten”, zeg ik ter verklaring. Er volgde nu een, wat men noemt, algemeen Europees gesprek, waarbij zorgvuldig werd vermeden op de kwestie van de amuletten ook maar te zinspelen. Dan zonder enige over- gang zegt de consul plotseling: „De prins wacht u vanavond om half twaalf in zijn hotel” fU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1