e HOC Stdat het met de Buitenlands Overzicht Levensvreugde ïïUAdulden, K Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST er, ist ité MA IOF6 K 76 2468 „EEN GLIMLACH (Aan Zctltuna’’ *1 1 I en VRIJDAG 7 NOVEMBER 2e JAARGANG No. 86 Sneek en 1 FEUILLETON 11 Wordt vervolgd. ES r 4ER- 7.50) aliteit LEN Tuin lllg Het Noorden blijft nu achter Iers! 1947 door GERARD REVERS I jnjj dit niet bewust; omdat ik immers heeft zich echter nog geenszins met,[verzet zich-echter een wereld van trar BON N EN L IJS T en I - Ook cade 27 of port of R-03 Melk F of of 250 i l i i Nederland bouwt thans 22.767 woningen. R-01 Vlees R-02 Vlees 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas of Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar nt op- Vinter- ur, Jo- jeplukt direct 1 weer egom. istelde Pier- .tgen. in, 80 :ertje ouwe liter; Verschijnt DINSDAGS es VXIJDMG1 lu- lag het je te e- ze I it Kantoor voor Abonnementen^ Fa. KI EZ EB RINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 aam vast 'A’s eten ond. I g lllll trekken, door met haar naar Europa te gaan...” „En de prins?” Sakyamoena haalde de schouders op. „Hij verkeert in dezelfde positie als Ira, ook hij begeert dit huwelijk niet. Maar in ons land zijn de tradities sterker dan de mensen...” Ik wind mij op bij de gedachte, dat Ira tegen haar verlangen aan een man zal worden gekluisterd, die haar met onverschilligheid zal behandelen. „Maar dat is een monsterachtig heid. Een misdaad!” Sakyamoena zucht: „Volgens uw begrippen zeker. Maar in mijn land is dit iets zeer gewoons, vooral waar het vorstelijke persoon lijkheden betreft...” Wij zwijgen beiden. In de kamer brandt enkel maar de schemerlamp en in dit zachte licht luister ik naar wat Sakyamoena zegt; het klinkt mij als engelenmuziek in de oren: „Ja”, zegt Sakyamoena, „Ira had voor mij geen geheimen, ik weet, dat zij van u houdt... ik weet nu ook, dat gij van Ira houdt, dat wil zeggen, ge noeg van haar houdt om desnoods uw leven op het spel te zetten als ge haar zoudt kunnen veroveren. Niet waar^-.” 1. late 2 kl. sen, 15 sa, 25 kwal. 4.75. 26 1947. Perp- inga- el de ;cols- singa neer; er en luds- :s en arne- er en tum. uize- tske pkje 7eer- z. v. Ima; Ma lt :k ;n is ie ia ik t. leide, le en trga; 1., d. sren- en :oot- 9 jr. jr., Nij- ima, lugt Reeds de volgende avond werd mij haar bezoek gemeld, dat ik met zo veel spanning had afgewacht. Ze trad mijn kamer binnen en begroette mij met ongekunstelde vriendelijkheid. „Ik denk dat ik lang zal blijven”, zei ze, „want ik heb u heel veel te vertellen...” „Over Ira? „Ze is op weg naar Indië, naar In dore...” Ik herinner me vaag van Indore wel eens gehoord te hebben, een land in Centraal-Indië. Sakyamoena gaat voort: „Ja, ze zal daar binnenkort aanko men en men verwacht „Nu?...” „Men verwacht dat zij met de prins van Holkara zal trouwen, tien jaar geleden zou ze als kind reeds met hem trouwen, maar toen heeft haar moe der haar aan dit lot weten te ont- i. •s 3 ;r le r> i, 6- I. d- V. st m ie 0. sl id C. AANVAL OP EEN KLOOSTER IN KASJMIR. Een aantal leden van een inheemse stam heeft een katholiek klooster te 48 km. ten Westen van Srinagar, aangevallen, aldus meldt het legerhoofdkwartier te New-Delhi op grond van binnenge komen berichten. Twee Engelsen, lui- tenant-kolonel Dykes en zijn echtge note, benevens de toegevoegde moe der-overste, werden gedood. in de ii 1947, les en snsdag uur in MA op (Van onze Haagse correspondent.) De jongste cijfers over de weder opbouw van Nederland, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek bieden enerzijds een gun stig symptoom, doordat er uit blijkt, dat de bedrijvigheid belangrijk is toe genomen en het ene record na het andere sneuvelt, doch anderzijds doet een vergelijking met de gegevens over 1938 de moed in de schoenen zakken. Nog dagelijks wordt het woningtekort groter. Ook de drie Noordelijke provincies geven een triest beeld te zien. Al is de woningnood hier dan ook minder dan in het Westen en het Zuiden van het land, toch dient ook hier de situatie zeer spoedig belangrijk te verbeteren. Indien er niet meer gebouwd wordt zal het geen tien jaar duren of de woningtoestand is hier even onmoge lijk als elders. Immers, Groningen, Friesland en Drente blijven achter in de wederopbouw. Van Januari tot en met Juli 1947 (latere gegevens zijn nog niet bekend) werden er in Groningen 271 wonin gen voltooid; in Friesland 82 en in Drente 119. De maand Juli was een recordmaand voor Groningen, dat 88 woningen voltooide en eveneens voor Drente met 29 woningen. Is er in Gro ningen een stelselmatige stijging waar te nemen van het aantal voltooide huizen en in Drente eveneens, in Friesland loopt de activiteit ziender ogen terug. In April kwamen er hier nog 41 woningen klaar, doch in Mei, Juni en Juli slechts 13, 14 en 11. of U e is de U aan de gedachte verzoend om met Ira te trouwen, ik voel, dat hij mij lief heeft en wat me zelf betreft...” Ze zwijgt, ze is door haar gevoel overmand. En ik, ik ben niet minder bewogen dan zij; in enkele woorden heeft zij voor mij het mysterie van de herkomst der door mij gevonden portefeuille onthuld. En terwijl ik een huivering over mijn lichaam voel gaan wordt het besef in mij duidelijk, dat de beschikking dat juist i k, die portefeuille moest vinden en dat juist ik de man moest zijn die tot Ira in zulk een laaiende liefde ontbrandde, méér was, dan wat wij nuchtere Wes terlingen met het simpele woord „toe val” plegen aan te duiden... Ja, dit was meer dan een toevallige samen loop van gebeurtenissen, dit was voor mij een bevestiging van het woord van de grote dichter, dat er tussen de he mel en aarde meer mysteriën zijn, dan wij mensen kunnen doorgron den... Miss Sakyamoena zweeg, onbewust van de bewogenheid, die haar woor den in mij hadden opgewekt. Een ogenblik later vervolgde zjj: „De zaak lijkt zo eenvoudig; gij en Ira houden van elkaar, de prins en ik evenzeer— Tegen onze verbintenis RADIOSPREEKVERBOD VOOR PROF. GERBRANDY GEHANDHAAFD. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft de N.C.R.V. niet ontvanke lijk verklaard in haar beroep tegen het besluit van de regeringscommis saris voor het Radiowezen van 3 Sep tember jl., waarbij aan prof. mr. P. S. Gerbrandy een spreekverbod voor de radio werd opgelegd voor de duur van twee maanden. Men herinnert zich, dat van dit spreekverbod ontheffing kon worden verleend, als prof. Gerbrandy zijn redevoering tevoren zou laten contro leren. Op 31 Juli van dit jaar stonden er in Nederland niet minder dan 22.767 woningen in de steiger. Brabant en Zuid-Holland namen met ieder 20 het leeuwendeel voor hun rekening. Friesland, Groningen en Drente resp. slechts 634, 1106 en 598. Alleen Utrecht lag nog lager dan Drente, doch in alle andere provincies, zelfs in het niet geteisterde Noord-Holland liggen deze cijfers veel hoger. De stad Groningen had op genoemde datum 203 woningen in uitvoering; de omlig gende gemeenten Haren en Noorddijk 48, Leeuwarden 124. Sterk steken de overeenkomstige cijfers der steden in het Westen hiertegen af: Amsterdam 891; Rotterdam 1943, Den laag 736, Dordrecht 114, Leiden 82 enz. Ook uit landelijk standpunt gezien was Juli een recordmaand. Er kwa men 975 nieuwe woningen klaar, het grootste aantal sedert de oorlog. Ge durende de eerste zeven maanden van Maar... laten we sluiten met een verheugende mededeling: de produc tie der bouwmaterialen neemt steeds toe. Sommige materialen worden reeds in grotere kwanta vervaardigd dan in 1938. Dat geeft tenminste hoop. groot deel van het maatschappelijk en familieleven wordt daarmee voor het individu onbereikbaar. Daarbij is goede gestichtsverzor- ging duur, zodat de eenvoudige oplos sing „plaatsing in een gesticht” de maatschappelijke onderhoudskosten nogal hoog doet zijn. In het belang der minstbegaafden en ook in dat der maatschappij dient daarom naar middelen te worden ge zocht om deze gestichtsverzorging minder urgent te doen zijn, misschien onnodig te maken. Hét middel daarvoor is een w e r k- inrichting, maar hierover de volgende keer. dit jaar voltooiden we 3408 woningen tegen 466 in dezelfde periode van 1946. Gedurende dezelfde periode werden er 14.518 nieuwe woningen in de steigers gezet, tegen 3171 in 1946. Er is dus wel een grote vooruitgang te constateren. Wederopbouw in guldens. Alleen in de maand Juli van dit jaar werd er voor 77.906.000.aan nieuwe bouwwerken begonnen. In Ju ni, Mei en April waren deze bedragen resp. ƒ47.294.000.— ƒ33.223.000.— er 26.793.000.De bedrijvigheid uitgedrukt in guldens geeft voor de drie Noordelijke provincies het vol gende beeld: Alle bouwwerken gezamenlijk: Groningen Juli 1.901.000; Juni 1.035.000, Mei 541.000, April 27.000; Friesland Juli 5.418.000, Juni 3.352.000, Mei 1.984.000, April 797.000 Drente Juli 2.214.000, Juni 992.000, Mei 1.533.000, April 966.000. Deze cijfers hebben dus betrekking op de in die maand begonnen werken. Men kan hier ook duidelijk uit lezen, dat Friesland, dat er vrij slecht af komt in de gegevens over de voltooide werken straks een heel wat.4 betere beurt zal maken, aangezien er in deze provincie verreweg het meest onder handen is. Ook ziet men in deze tabel een op merkelijke stijging der activiteit. Zij steekt evenwel nog ongunstig af bij de andere provincies. Al gaat dan blijkens deze uiterst nuchtere cijfers van het C.B.S. de we deropbouw met sprongen vooruit, al valt het ene record na het andere, toch zullen we onze handen mogen dichtknijpen als we aan het einde van dit jaar 9000 woningen voltooid heb ben. Maar... we moeten er 75.000 bou wen per jaar willen we over 12 jaar een gezonde toestand hebben. Vooral als we het tempo van de wederopbouw vergelijken met 1938 zakt de moed in de schoenen. Gedu rende de eerste zeven maanden van dit jaar werd er slechts 15 vol tooid van 1938, doch het aantal wer ken dat men onderhanden had was ul timo Juli ’47 zelfs iets groter dan ultimo Juli 1938. Zeer terecht merkt het C.B.S. dan ook op, dat het vooral het tempo is, waarin de woningbouw thans nog achterstaat bij 1938. „Bijna alle factoren, welke bij de woning bouw van invloed zijn (vereiste goed keuringen, materiaalvoorziening, per soneelsvoorziening enz.) zijn ook in meerdere of mindere mate van in vloed op de grote verlenging van de bouwtijd”. Goed begrepen: de weder opbouw rammelt op alle fronten. wist, dat hij voor Ira bestemd was had ik mij nooit nader rekenschap ge geven van het gevoel, dat ik ten op zichte van de prins koesterde. Maar toch was het heerlijk voor me te voe len, dat hij met welgevallen naar me keek. Maar de prins ^ilde méér... kortom, daar hoog tussen de wolken, ver boven het gedoe van de mensen kuste hij mij en ik was één moment met zijn liefde gelukkig. Maar toen dacht ik aan Ira en aan de blijkbare onmogelijkheid, dat wij ooit voor elkander konden zijn en ik weerde zijn liefkozingen af. Maar hij hield aan en ten bewijze, dat hij mij en mij alléén als vrouw begeerde, wilde hij mij de amulet geven... Hij haalde ze uit ’zijn portefeuille en gaf ze mij. Maar ik weigerde, ik nam zijn porte feuille, deed de amulet er weer in en herinnerde hem driftig aan zijn ver bintenis met Ira... Dat maakte hem wanhopig, zó wanhopig, dat ik vrees de voor een onherstelbare dwaasheid. Nu een dwaasheid was het wel van de prins om die portefeuille te grijpen en ze met inhoud en al uit het vliegtuig te gooien... Sindsdien heeft de prins tegen mij haast niet meer gesproken en nooit zijn we sindsdien weer ver trouwelijk bij elkaar geweest. Hij len vragen. Want de regering van Hin- doestan heeft gezinspeeld op een volks stemming onder internationaal toezicht, terwijl een hoge autoriteit van Pakistan al op de hulp van de Arabische liga heeft aangedrongen om het gevaar voor de Islam ontstaan door de Hindoe- invasie in Kasjmir, gezamenlijk het hoofd te bieden. Nog meer werk dus al licht voor de Ver. Naties, die al de han den vol hebben aan de kwesties bij hen in behandeling en met onderlinge ruzies, welke ook in de afgelopen dagen geen einde namen. Het Slavisch blok staat met zijn inzichten nog altijd onverzoen lijk tegenover die van het Westen. Dat kwam ook al weer tot uiting in de Vei ligheidsraad bij de behandeling van de Indonesische kwestie, welke daar een voorlopig einde heeft gevonden door de aanneming van een voor Nederland ge matigde resolutie. Polen stemde tegen, Rusland onthield zich omdat zijn tegen stem als veto zou hebben gegolden en dan helemaal niets zou zijn besloten. De vervolging van de oppositieleider Maniu in Roemenië, het ontslag van de zelf standige regering van Slowakije in Tsjecho Slowakije, waarachter ook com munistische pogingen om in dat land de macht in handen te krijgen worden ge zien, en nieuwe arrestaties van Hon gaarse politici wijzen er op dat in Oost Europa Rusland de teugels steeds strakker trekt. De gevluchte Pool Mi- colajszyk is intussen in Engeland aan gekomen, hij kreeg een verblijfsvergun ning van de Engelse regering. Wel ge heel anders dan in Oost-Europa is de ontwikkeling van de binnenlands po- tieke verhoudingen in de West-Europese landen, waar de volken door vrije ver kiezingen in staat zijn hun mening te uiten. De definitieve resultaten van de Franse gemeenteraadsverkiezingen wij zen uit dat de centrum-, rechtse en Gaullistische partijen 45.1 procent van de zetels verworven hebben. De socialis ten en onafhankelijke socialisten kregen 18.7 procent, de radicalen 20.5 procent, de republikeinse volksbeweging 8.8 pro cent en de communisten en aanverwante groepen 6 9 procent. In de nationale ver gadering heeft het kabinet Ramadier zrn ve-treuwensmotie er maar nauwe lijks doer gekregen nl. met 300 tegen 280 st. In zijn rede mankte Rnmadier zowel front tegen communisten als Gaullisten, maar sterk is noch zijn re gering noch zijn beleid. Hebben de ge- meenteraaosverkiezingen in Frankrijk aangetoond dat de stroming rechts ge richt is, dat is ook gebleken bij die in Engeland waar de conservatieve partij belangrijke winst boekte ten koste van de Labourpartij. De conservatieven eisen al dat er nieuwe parlementsverkiezingen zullen worden gehouden, maar Labour zal daartoe nog wel niet besluiten. Dit lijkt ook al te voorbarig, maar toch schijnt de kleine middenstand die in 1945 bij de parle lentsverkiezingen met Labour meeging, thans bevreesd voor de socialistische maatregelen der rege ring, en laat haar in de steek. Zal La bour trachten deze stemmen terug te winnen door gematigder politiek? Zo ja, wat zal dan de linkervleugel der La bourpartij daarvan zeggen? In ieder ge val is dit wankelen van het vertrouwen der kiezers in deze regering een nieuwe zorg voor de Engelse regering, die al tot over de oren in de tot nog toe vooral economische en buitenlands poli tieke moeilijkheden zit. Van de laatste noemen we tenslotte alleen maar de Palestijnse kwestie. De Amerikanen hadden in de subcommissie voor Pales tina der Ver. Naties voorgesteld dat Palestina tegen 1 Juli 1948 verdeeld zou worden in een Joodse en Arabische staat en dat de Britse troepen er voorlopig toezicht zouden blijven houden. De Rus sen hebben dit plan echter van de hand gewezen en willen dat het Britse man daat al 1 Januari a.s. eindigt en de ver deling via de Ver. Naties zal plaats heb ben. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Niet zonder leedvermaak ziet een deel van Europa thans naar India. De rege ringen van Hindoestan en Pakistan heb ben, toen de Engelsen Brits-Indië aan haar toevertrouwden, zo hoog opgege ven van de bekwaamheid van Oost-Azië zich zelf te regeren en dat het daarbij geen hulp van Europese staten nodig had, dat zij zelf wel enigszins te leurgesteld moeten zijn over hetgeen er thans in India gebeurt. Het vorsten dom Kasjmir, grenzend in het noorden aan de Sovjet-Unie en China, heeft een in overgrote meerderheid Mohamme daanse bevolking maar wordt geregeerd door een yprst, die Hindoe is, Sir Hari Singh. Deze schijnt de bedoeling gehad te hebben zijn vorstendom aan te doen sluiten bij Hindoestan. Zoals bekend werd bij de deling de vorstendommen de keus gelaten of ze zich bij deze Hin- doestaat dan wel bij de Mohammedaanse staat Pakistan wilden aansluiten. Lo gisch ware het dat Kasjmir met zijn overwegend Mohammedaanse bevolking voor Pakistan koos. Zodra laatstgenoem de staat dan ook in de gaten kreeg dat Sir Hari Singh andere bedoelingen had, werden van die zijde ondergrondse po gingen gedaan de macht in Kasjmir in handen te krijgen. Goed gewapende ben den, die moeilijk anders gevormd kun nen zijn dan op Pakistans gebied dron gen Kasjmir binnen en schoten hard op in de richting van de hoofdstad. Daarop sloot Sir Hari Singh zich officieel aan bij Hindoestan en riep militaire hulp van deze staat in, welke direct gezon den werd. Waarop Pakistan de bevel hebber van de Pakistanse troepen, de Engelse luit.generaal Gracey opdroeg, Kasjmir binnen te trekken. Generaal Gracey begreep dat dit op oorlog tussen de twee Indische dominionstaten ging lijken en raadpleegde veldmaarschalk Auchinleck, de Engelse opperbevelheb ber van alle troepen in beide dominions. Deze heeft daarop zowel Hindoestan als Pakistan doen weten dat de Engelse officieren aan beide kanten de hoge officiersposten in beide legers worden nog door Engelsen bekleed bij een botsing tussen Hindoestan en Pakistan ontslag zouden nemen. De veldmaar schalk achtte het de beste oplossing dat beider troepen Kasjmir zouden verlaten en een volksstemming over het lot van het vorstendom zou beslissen. Een rede lijk voorstel, maar het is de vraag, of de verhitte Indische gemoederen dat ook zullen vinden. Vooral aan Pakistanse kant, want de Hindoestanse regering <had ook nog wel Sikh-troepen naar Kasjmir gezonden en tussen hen en de Moslims van Pakistan zit een hoop kwaad bloed sedert de volksvc - 'zingen van deze zomer. Bovendien is het niet alleen de Kasjmir-kwestie welke een ge schilpunt tussen de beide grote Indische staten vormt. In ’t har1- van Hindoestan ligt het vorstendom Junagad, waar de situatie precies andersom is als in Kas-~iir, de vorst is Mohammedaan, de bevolking in grote meerderheid Hindoe; maar de vorst heeft zich aangesloten bij Pakistan dat een kleine 1000 K.M. uit de buurt ligt en wenst dat ooi. te doen met twee van zijn leenstaten, die intus sen door Hindoestan bezet zijn. Er zijn dus inderdaad zeer ernstige geschillen tussen de twee jonge maar grote loten aan de Engelse dominionstam, welke ook al de aandacht der Ver. Naties zul- Bureau voor Advertentie» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Ik wil betuigen, dat dit inderdaad zo is, maar ze valt me direct weer in de rede: „Goed... daarom moet ge met volle bewustheid de strijd aanvaarden of als hij u te moeilijk lijkt, hem op geven. Ge moet alles vjpten...” Sakyamoena vertelt. Ze verhaalt van haar jeugd, var. haar bewonde ring voor de prins, die echter voor haar als een onbereikbare godheid is. Haar zachte stem klinkt met die eigenaardige toon, aan Oosterlingen eigen, haar verhaal boeit mij, houdt mij buitengewoon in spanning, totdat het voor mij zó interessant wordt, dat ik mijn gehele omgeving vergeet en mijn ongeduld nauwelijks weet te be dwingen. Wat Sakyamoena vertelt is ook waarlijk wel geschikt om mijn be langstelling te wekken. Ze spreekt er over hoe, nu enkele jaren geleden, zij en de prins een vliegtocht maakten van Amsterdam naar Parijs en hoe daarbij. Zó was het gekomen: „Hij had me meegenomen in het vliegtuig, het was mijn eerste vlieg tocht... We zaten in de cabine en we waren alleen. Het was iets zeer bijzon ders met de prins alleen te zijn. Ik hield toen al van hem, maar ik was dities en een berg van overgeleverde zedelijke voorschriften staat ons in de weg. En toch: wij moeten strijden voor ons geluk...” Ik kijk onwillekeurig naar haar op, ze is schoon en ik besef, dat het een grote wereldomvattende gedachte is, die zij daar tot uiting heeft gebracht. Een gedachte, die lijnrecht ingaat te gen wat tot nog toe in haar wereld als het hoogst bereikbare gold, zich zonder begeerte te voegen naar de beschikking van het noodlot. Het is de weerschijn van deze grote ge dachte, die haar in mijn ogen zulk een bijzondere schoonheid geeft en het is tevens de gelijkenis met Ira.„ Ik grijp haar hand. „Miss Sakyamoena”, zeg ik, „wij zullen gezamenlijk voor ons geluk strijden!” „Dat zullen we!” bevestigt zij, en zakelijk vervolgt ze: „het is moeilijk voor mij om met de prins te spreken; sinds uw laatste onderhoud met de prins schijnt mij dit voor u evenzeer moeilijk... En Ira is op weg naar Indië en het gevaar is, dat zij, omdat zij geen mogelijkheid ziet om aan haar noodlot te ontkomen, het aan vaardt... Dit is in korte woorden de situatie.-.* R-21 Brood R-21 Boter R-22 Boter 200 gram vet R»25 Melk R-21 Vlees R-22 Vlees R-21 Kaas gram korstloze kaas R-21 Eieren 5 eieren. De tussentijds aangewezen bonnen Q-03 Vlees en Q-06 Diversen recht- gevend op 100 gram vlees, zijn geldig t.e.m. 8 November. voor het tijdvak van 922 Nov. 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op' het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie R) JJ-01 Brood 800 gram brood R-01 Boter 250 gram margarine 200 gram vet R-02 Boter 250 gram margarine 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees R-01 Melk 3% liter melk 6 liter melk R-05 Melk 6y2 liter melk R-01 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas W» R-02 Diversen 125 gram koffie R-03 Diversen 50 gram thee R-03 Reserve 1600 gram brood R-06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (Serie R) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine Met enige schroom doen we de deur open. Achter die deur klinkt zwaar gedreun en horen we luid lachen. Als we binnenkomen vermindert het la waai iets, maar we zien dadelijk wat de oorzaak van het een en ander is. Verwoed staat een leerling met een slagijzer te slaan op een mat die hij aan ’t maken is. Een paar anderen hebben van een paardestaart een lange vlecht ge maakt en die om ’t hoofd gebonden, waarom de rest van dc leerlingen veel plezier heeft. Wat een ijver en vreugde! De mattenmaker heeft z’n ijzer neergelegd en laat vol trots zien wat hij aan ’t maken is. „Voor mijn moe der”, zegt hij en liefkozend glijdt zijn hand over het gedeelte dat hij af heeft. De borstelmakers demonteren hun hoofdtooi en maken er nuttiger dingen van. We zijn terechtgekomen in een klas met leerlingen met geringe ontwikke lingsmogelijkheden. Van vele van deze leerlingen staat vast, dat zij nooit zelfstandig hun brood zullen kunnen verdienen dat zij nooit zover zullen komen als een belangrijk deel der leerlingen van het Buitengewoon Onderwijs, die ongeveer in hun onderhoud kunnen voorzien dat de meesten geen kans hebben enige bruikbaarheid te bereiken in het gewone bedrijf. Wanneer deze leerlingen de leeftijd van 18 jaar bereiken, moeten ze de I school verlaten, maar komen dan zonder werk. Ze zijn de hele dag thuis, zodat de ouders de gehele dag met de onmiddellijke zorg belast zijn, of brengen, wat meestal gebeurt, een be langrijk deel van hun tijd op straat door, zónder toezicht, waardoor ze straattypen worden. Ook de huiselijke verzorging levert langzamerhand bij ’t ouder worden onoverkomelijke bezwaren op. Niet in de allereerste plaats met het oog op de belangrijke onderhoudskos ten, die het gezin zich voor deze leden moet getroosten, hoewel ook dit vaak een factor van betekenis wordt, maar omdat ze in de omgang grotere be zwaren beginnen op te leveren. De leeftijd, het voorbeeld en de omgang met anderen beginnen verlangens in hen wakker te roepen; zij beginnen eisen te stellen (roken, bioscoop, kle ding), en kennen als zwakzinnigen .geen maat. Een doorlopend toezicht, zoals eigenlijk nodig is, kan in de regel niet worden uitgeoefend, zodat de met de zorg belaste ouders in voortdurende vrees leven voor onge lukken, slechte connecties, aanraking met politie enz. Als de toestand zó wordt, moet aan de verzorging thuis een einde gemaakt worden en is de enige oplossing in dit geval gestichts- verzorging. Gestichtsverzorging mag, hoe goed zij ook moge zijn, slechts worden toe- gepast in de uiterste noodzakelijkheid, nl. indien de zwakzinnige gevaar (in ruime betekenis genomen) oplevert voor zich zélf en voor anderen. Met verwijdering uit de maatschap- i PÖ grijpen wij zeer diep in in het leven ook van de abnormale, want een R-ll Brood R-ll Boter R-12 Boter 100 gram vet R-ll, R-12 Vlees 100 gram vlees R-13 Melk 10 liter melk R-15 Melk 11 liter melk R-13 Reserve 800 gram brood R-14 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en ziekefl) (Serie R) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine GEEN EXTRAATJES VOOR FEESTELIJKHEDEN TER GELEGENHEID VAN ST. NICOLAAS EN KERSTMIS. Reeds is bekend gemaakt, dat zo wel ter gelegenheid var St. Nicolaas als van Kerstmis iedereen 200 gram suiker extra krijgt. Daartoe is beslo ten, omdat de voedselvoorzienings- autoriteiten overtuigd zijn van de be tekenis van iets extra’s voor de vie ring van deze feesten en alleen de sui- kerpositie deze bijzondere verstrek king toelaat. Maar daarmee zijn dan ook de gren zen van het mogelijke bereikt. Aan verzoeken om daarboven nog één of andere extra toewijzing te mogen ont- I vangen voor feestelijkheden van af- zonderlijke groepen zal niet voldaan Baramoela (Kasjmir), kunnen worden. Correspondentie hier over dient reeds bij voorbaat als nut teloos beschouwd te worden en de betrokken instanties zullen het daar om op prijs stellen wanneer ze ter voorkoming van veel nodeloos werk achterwege blijft. itr. 85. idstra. weer wat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1