Nederland-lndonesiê 3 Officieel Orgaan van de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Provinciale Commissie Friese Landbouwstichting MOETEN WIJ onze Veestapel inkrimpen „EEN GLIMLACH imn Besprekingen over het Bedrijfspensioen H 2e JAARGANG No. 87 I ;i I FEUILLETON I I I 11 door GERARD REVERS MR. VAN DER DEURE BEDANKT ALS VOORZITTER N.C.R.V. DINSDAG II NOVEMBER 1947 PARATYPHUS. rjj< hoek I 5 I 1 I 12 I HOOFDSTUK 10. I Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar DISTRIBUTIENIEUWS. Extra brandstoffen voor grote gezinnen. Het C.D.K. deelt mede, dat aan ge zinnen, welke op 1 November uit acht of meer personen bestonden, binnen kort rantsoenbonnen zullen worden uitgereikt voor twee eenheden brand stoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te be schouwen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezinskaart. Inwo nende familieleden en personeelsleden mogen in dit minimum van acht per- Ideloze verten voor zich in. De trein had me aan de boorden van de Mid dellandse Zee gebracht, ik heb nog de herinnering aan het doorschijnende blauwe waas van haar wateren... ook voel ik nog de beklemming van de Rode Zee, met haar hitte, de bijkans ondragelijke druk van benauwenis... Het is alles zo snel gegaan, zo ge haast en ik was al diejtijd zo vervuld van het doel mijner reis... Nu eerst, aan boord van de grote stomer, die in een aarzelloze rechte lijn zijn weg door de Oceaan trekt, kom ik tot rust. Ik had weer enige belangstelling gekregen voor mijn omgeving. Een heerlijk bad had mij verfrist, mijn hut werd koel door de luchtstroom van de snorrende ventilator, het schip stampte rustig voort met het steeds terugkerende geluid als van een trein in de verte. Dit is een avond, waarop men zou wensen steeds op zee te zijn; ons schip snelt voort als een reus achtige verlichte gondel op een grote vijver... Ik kijk er naar met de be langstelling van iemand, die tot nu toe geen deel had aan dit alles. Heb ik er deel aan? Ik wandel door de gangen, over het dek, waar vanmiddag nog de zon moest worden verjaagd door kleurig gespannen zeildoek, dat nu echter is opgerold om de wind ruimte te geven. Ik tref hier en daar als een zeldzaam heid een paar heren, die hun sigaren ministratie gebruikt moet worden voor de registratie. In iedere provin cie zal tenslotte aan de top een be zoldigde inspecteur geplaatst worden, die door het Fondsbestuur benoemd wordt. ïftige deze Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verachljnt DINSDAGS en VRIJDAG i ht. erste Velo- id op elden rust gelijk voor 1—2, eren- toen- G.V. ïigen Em met l- i3 I aren ioel- het fac- goed club ling. uit: g en stra, sma, lei- Ley erde 3.C.- pit- ioor te- de leer ang r 't side ;no- L.S. op ied, lor den iht- gaf vas ■ste des erd di- in- ks- ng, ge- on- bal ge er de 'as in sn oe it n 1- n d r e B le de en de ■a- re en er er ar ik g- il. /s er ie a V. Ie •d 'a te it i i t i Kantoor voor Abonnementen, F*. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 ia H Wor- seg sonen worden medegerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffenkaart voor kamerbe woners werd uitgereikt. Datum en plaats van uitreiking van deze bijslag- bonnen zullen door de plaatselijke dis- tributiediensten nader worden bekend gemaakt. Rantsoenbonnen textiel van nieuw model. Met ingang van 1 Nov. jl. zijn rant soenbonnen voor textiel van nieuw model in gebruik genomen. Deze zijn uitgevoerd in de kleuren blauw-grijs met oranje (waarde 1 punt) en blauw grijs met groen (waarde 10 punten). De opdruk is in groene letter uitge voerd. In de linkerbovenhoek bevindt zich een letter D gevolgd door een getal. Deze bonnen zijn evenals de thans in omloop zijnde bonnen der C- serie tot nader aankondiging geldig. en werknemers zal afhangen of de plannen zullen Hagen. Die moeten echter slagen, daar de goede wil stel lig aanwezig zal zijn. Een eerste eis is echter dat men voor het werk de meest geschikte mensen uitzoekt, en de N. C. R. V. Deze functie wordt nu tijdelijk waargenomen door prof. dr. A. H. Edelkoort te Amsterdam. DE WILLEM BARENDSZ. De Willem Barendsz en de er bij be horende jagers zijn 9 Nov. van Kaap stad naar de Zuidelijke IJszee ver trokken. Teruggekeerde planters vermoord. De h.h. C. Artz, administrateur en Ch. v. Gent, employé op de onderne ming Gaboeng, nabij Bandoeng in de Preanger, die teruggekeerd waren om de plantage weer op gang te brengen, zijn door inlanders vermoord. De besprekingen. Bij de hierop volgende besprekin gen werden tal van vragen gesteld, die uitvoerig vanachter de bestuurs tafel beantwoord werden. Hierbij werd o.a. het volgende medegedeeld: De premie, die 3.per week be draagt, zal elk voor de helft door de werkgever en de werknemer be taald moeten worden, maar die 1.50 komt niet in mindering van het week loon van de werknemer, daar ze daar boven extra uitgekeerd zal worden. Door de organisaties is als voorwaar de gesteld dat de hieruit voortvloei ende meerdere bedrijfskosten als loon berekend en bij de vaststelling van de het bestaan van de kleine boeren. i Normaal wordt het inkomen van van de fabrieken en de machines, maar meent dat wij onze schrale voe ding maar voor lief moeten nemen. Als wij nu de veestapel nog verder gingen inkrimpen zou deze achter stand nog groter worden en dat zou zich onvermijdelijk weerspiegelen in een dalende productiviteit. Het doet ook wel heel vreemd aan als wij deze raad krijgen, terwijl ter zelfder tijd bekend wordt gemaakt, dat in Argentinië graan wordt ver stookt en in Noord-Amerika de boe ren hun graan maar niet afleveren, omdat ze toch genoeg verdiend heb ben en grotere verkopen alleen maar de aanslag in de inkomstenbelasting zouden verhogen. Als derde feit van deze zelfde aard vernamen wij dezer dagen van een zeer vooraanstaand Nederlander, die sinds enkele tien- tallen jaren Nederlandse belangen in China en Japan behartigt en die wij bij een kort bezoek aan ons land spra ken, dat in Mandsjoerije, het land van de sojabonen, dit vetrijke product bij gebrek aan steenkool als brandstof wordt gebruikt. Ook vertelde hij ons, dat óp de Philippijnen een overvloed van copra te koop is. De oorzaak van de moeilijkheden is dus niet zozeer het tekort aan voedsel in de wereld als wel onvoldoende wer king van wereldhandel en -transport. Men kan moeilijk van ons verlangen, dat wij onze eigen bestaansmiddelen gaan afbreken, omdat men niet in staat is de wereldproductie redelijk te verdelen. Laat men meer schepen in de vaart brengen (in Amerika liggen er enkele honderdtallen te verroesten) en de voedselvoorziening zal sneller hersteld zijn dan door inkrimping van de veestapel in West-Europa. NIEUWE MINISTER. Tot minister zonder portefeuille is benoemd de heer L. Götzen, oud-di- recteur van financiën te Batavia, die speciaal zal worden belast met de behandeling van de financieel-econo- mische aangelegenheden van de Over zeese gebiedsdelen. De nieuwe minis ter is by geen partij aangesloten, deelt de opvattingen van het kabinet over het te voeren Indonesische be leid en is geboren in 1894. week, het minimumbedrag zal afhan gen van de tijd dat men in de land bouw gewerkt heeft. Bij het bepalen daarvan zullen waarschijnlijk de dorpscommissies worden ingescha keld. Verder moet de arbeider regel matig In de landbouw werkzaam zijn geweest, waarbij met enige jaren werkloosheid geen rekening wordt ge houden. Zij die na 1 Mei 1947 de leef tijd van 65 jaar bereiken, zullen ook in het fonds worden opgenomen, evenals hun weduwen en wezen, maar zij moeten minstens 10 jaar in de landbouw hebben gewerkt. Het mi nimum pensioen voor deze werkne mers bedraagt 6.per week. Ver der komt ieder, die na 1 Mei 1947 in de landbouw werkzaam is, voor opna me in het pensioenfonds in aanmer king. De Minister van Sociale Zaken heeft als eis gesteld dat ook de kleine WINKELS VOOR FEESTDAGEN LANGER OPEN. Van 1 tot en met 5 en van 22 tot en met 24 December mogen de win kels ’s avonds tot t i e n uur open blij ven. De minister van Economische Za ken heeft in verband hiermede de col leges van B. en W. van alle gemeen ten gemachtigd van de winkelslui- tingsvoorschriften ontheffing te ver lenen tot 22.00 uur. VOORZITTERS JOODSE RAAD IN ARREST. De procureur-fiscaal bij het bijzon der gerechtshof te Amsterdam heeft na een uitgebreid vooronderzoek door de P.R.A. aanleiding gevonden, de beide voorzitters van de in oorlogstijd opgerichte Joodse Raad, de heer A. Asscher en prof. dr. D. Cohen, in ver zekerde bewaring te stellen onder verdenking van begunstiging van de vijand. De Joodse Raad regelde de registra tie der joden bij het Centraal Bevol kingsregister en bij de Zentralstelle für jüdische Auswanderung benevens de aanwijzing voor uitzending van de, voorlopig naar Westerbork, te depor teren joden. Een en ander geschiedde op last en onder toezicht van de Duit sers, met wie de heren Asscher en Cohen dus regelmatig te maken had den. Reeds in die tijd wekte de werk zaamheid van de Joodse Raad grote verbittering in joodse kringen en men zal moeten afwachten, in hoever de thans van overheidswege ondernomen actie tegen de beide voorzitters een uitvloeisel hiervan is en in hoever zij op bewijsbare feiten steunt. Dat de procureur-fiscaal hier heeft ingegre pen, is in elk geval een aanwijzing, dat de arrestanten ernstige beschuldi gingen zullen hebben te weerleggen. Mr. van der Deure, die kortgeleden, verdacht van belastingontduiking, werd gearresteerd en nog steeds in voorlopige bewaring wordt gehou den, heeft bedankt als voorzitter van nog even sterk in mij, al ben ik nu ook uiterlijk kalm en al zit ik hier ook in de vredigste rust sigaretten te roken. Hoe lang ik daar heb gezeten?... Ik zou het niet kunnen zeggen, ik weet alleen, dat ik plotseling werd gestoord door een mensenpaar, dat omzichtig zocht naar een plaatsje en dat, mij niet opmerkend, niet ver van mij plaats nam. Ik hoef niet naar hen te kijken, zij zien mij niet, dus is er geen reden voor mij om op te staan. Ik blijf dus kalm zitten en rook voort aan mijn sigaret... Maar het is dit paar niet te doen om stil te zitten dromen, die beide mensen hebben elkaar veel te vertellen, ik vang klan ken op van een haastig gevoerd ge sprek, waar ik echter niets van ver sta. Ik beweeg mijn stoel en kuch om van mijn aanwezigheid blijk te geven, onmiddellijk verstomt het gesprek en even later staat de heer achter mij en vraagt om wat vuur. Ik voldoe aan zijn verlangen, zonder de persoon op te nemen, ik zie alleen, dat het een Indiër is... Het is hem klaarbljjkeljjk alleen te doen geweest om te zien wie de onvrijwillige getuige is geweest van hun gesprek. Het onderzoek was klaarblijkelijk niet onbevredigend, want even later vervolgen beiden hun ijverig gesprek. Hoewel ik niets ver sta, want het gesprek wordt in een voor mjj onverstaanbare taal gevoerd, begin ik het toch min of meer pijnlijk te vinden. Ik sta op en ga een tiental meters verder staan tegen de ver schansing aan, waar het volop licht is. Wordt vervolgd. worden opgenomen en deze zullen dan waarschijnlijk verplicht worden hier aan deel te nemen. Hierover is echter nog geen beslissing genomen. Op de ongeorganiseerden zal nog meer pres sie uitgeoefend moeten worden zich te organiseren dan voorheen, maar de regering kan natuurlijk niet toestaan dat ongeorganiseerden worden uitge sloten. Misschien kan hier de oplos sing gevonden worden door het op leggen van een extra belasting aan de ongeorganiseerden, maar dan dient er eerst een Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie te komen die daartoe de bevoegdheid bezit. Verder zullen nog maatregelen getroffen moeten worden voor werkloosheid, tijdelijke tewerk stelling in nevenbedrijven als water schappen, enz. De pensioenen zullen in het gehele land, ongeacht de ge- meenteklassen, gelijk zijn. De bedrijfs- genoten in de landbouw krijgen met de invoering van dit fonds een zeer belangrijke taak en zullen moeten to nen wat zij als landbouw-organisaties waard zijn, daar ze met elkaar goede sociale voorzieningen in het bedrijf moeten opbouwen. In zijn slotwoord legde voorzitter Gerbrandy er nogmaals de nadruk op, nu aan ’t werk en zo vlug mogelijk roken en nuchter spreken over nuch tere zaken. Ik buig en groet en mijn groet wordt beleefd en koel beant woord „Good Evening, Sir!” Vaker echter passeer ik mensen zonder te groeten, het zijn mensen paren, die de eenzaamheid zochten en vonden in de vele hoekjes tussen de palmen in gemakkelijke ligstoelen en die dromend uitkijken over de zee. Een zachte muziek streelt onderwijl de oren, ik luister, wordt mijn oor daar niet getroffen door een bekende melodie?... Wat is het?... Het is Schubert, de toondichter, die melo dieus het eindeloze verlangen in de woordklanken van Heine’s schone ge dicht versterkte, liet rijzen en dalen en in een zucht van de smartelijkste weemoed eindigen... „Das Meer erglanzte so weit hinaus, lm hellen Abendscheine...” Ik zocht ook een plaatsje achter de palmen, waar ik het vrije uitzicht had over de wijde zee en in zalig nietsdoen kon luisteren naar de muziek en om goedmoedig om mezelf en om mijn sentimentaliteit te lachen. Ik voel me vrjj en bereken de dagen, die me nog scheiden van het eindpunt mijner reis. Dan zal ik iets kunnen doen, ter be reiking van mijn doel. Want het is juist dit dadenloos toezien, deze ge dwongen passiviteit, die mij zozeer hebben verontrust. Die onrust heb ik We waren ergens tussen Aden en Bombay. De grote mailstomer zwolg de ein- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIFZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Besprekingen op een Amerikaans schip. Na talrijke besprekingen tussen de Commissie van Drie of om een ander woord te gebruiken de Com missie van Goede Diensten en de Nederlandse en Indonesische verte genwoordigers is nu overeengekomen dat de onderhandelingen over een overeenkomst zullen plaats hebben op een Amerikaans schip in de Indone sische wateren. Het zal geruime tijd duren voor dit schip daar aangeko men is en intussen zal de Commissie van Drie haar tijd besteden om er voor te zorgen dat inderdaad de order „Staakt het vuren” wordt opgevolgd. Daarom heeft zij weer de bijstand verzocht van de militaire waarnemers der naties, wier consuls destijds het rapport hebben uitgebracht, over de wijze waarop de order „Staakt het vuren” werd nagekomen of liever niet nagekomen. Aan verwondingen overleden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Indonesië op 30 October nabij kampong Sadang tenge volge van bekomen verwonding is overleden soldaat A. de Vos uit Sneek. VOOR 1 APRIL GEEN VERKIEZINGEN. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat verwacht mag wor den, dat een eventuele verkiezing voor de leden van de Tweede Kamer niet vóór 1 April 1948, de datum, waarop de nieuwe kiezerslijst van kracht wordt, zal geschieden. „Er zijn veel moeilijkheden”, zeg ik peinzend. „Veel meer nog, dan gij kunt ver moeden”, zegt Sakyamoena ernstig. Maar uit haar ogen straalt de geest kracht. Ik twijfel er niet aan of zij zal de prins wel tot daden inspireren als het nodig is. Zij moet Ira ook be ïnvloeden. „Er zijn gunstige voorbeschikkin gen”, zeg ik. „Er zijn aanwijzingen, die ons moeten versterken in ons voornemen om de strijd op te nemen”. Sakyamoena ziet mij in verrassing aan, een verrassing, die groter wordt en overgaat in geestdrift en geestver voering als ik haar deelgenoot maak van mijn geheim, dat ik tot nu toe aan niemand ter werel^heb meege deeld en waarmee ik haar een bewijs geef van vertrouwen, gelijkwaardig aan het bewijs, dat zij harerzijds gaf, toen zij mg vertelde van haar liefde vo<?r de prins... Ik vertelde haar van mijn vondst, het voor haar werkelijk verbijsterende feit, dat ik de vinder was van de weggeworpen portefeuille. Door het eten van bedorven paling hebben verscheidene inwoners van de Rivierenbuurt in Den Haag para- typhus opgelopen. Men heeft vastge steld, dat de bedorven paling door een handelaar, een man, gekleed in Volen- dammer costuum, moet zijn verkocht. Voor de heer J. Tichelaar en zijn stief zoon Guus Hadel heeft de ziekte reeds de dood tot gevolg gehad. Andere inwoners van de buurt zijn min of meer ernstig ziek in de Haagse zie kenhuizen opgenomen. DE VOLKSHERSTELSIGARETTEN. De Volksherstelsigaretten hebben bij de eerste actie 3.150.867 opge bracht. Een bedrag van 600.000. daarvan is ten goede gekomen aan de extra textielvoorziening in de nood- gebieden, ƒ750.000 voor een tweede .lia oroKiadAn f 750.000 mer. Hoe beter de voeding, dec te har-aan ^et Nat. fonds voor bijzondere der kan e*r gewerkt worden en te snel- noden, 150.000 Ier zijn wij er weer bovenop. Naar onze mening wordt dat noodzakelijke herstel Yan onze lichamelijke produc tiekracht onvoldoende in aanmerking genomen. Men zorgt voor het herstel Donderdagmorgen werd in de bo venzaal van Hotel Hanenburg te Sneek een vergadering gehouden, die belegd was door de Provinciale Com missie van de Friese Landbouwstich ting voor de leden van de Krite- besturen en sociale Kritecommissies en de Werknemersorganisaties, ten einde besprekingen te voeren over de organisatie van het Bedrijfspensioen fonds en de taak die de plaatselijke organen van de Stichting hierbjj zul len vervullen. Deze druk bezochte vergadering werd geleid door de heer G. M. Gerbrandy te Nijland, lid van de Hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting, die in een uitvoerig be toog de bedoeling, de organisatie en de werking van het in voorbereiding zijnde Pensioenfonds uiteenzette. Aanvankelijk, aldus spreker, stond men in regeringskringen niet zo sym pathiek tegenover onze plannen, maar later is dat na overleg met de Com missie veranderd en thans is de re gering voornemens een wet voor de invoering en regeling van een bedrijfs pensioen voor de Landbouw in het leven te roepen, welke reeds op 1 Mei 1947 in werking zal treden. Dit zal dan het eerste bedrijfspensioen zijn dat door de samenwerkende bedrijfs- genoten in Nederland tot stand is ge bracht, zodat de Landbouw nu niet eens achteraan komt maar, naar spreker hoopte, richtingaangevend voor andere bedrijfsgroepen zal zijn. Bij dit pensioen is in de eerste plaats gedacht aan de werknemers in de landbouw, maar vermoedelijk zullen later ook de kleine zelfstandigen er in worden opgenomen. Spr. schetste hierna de ontworpen organisatie vorm, en de daarvoor benodigde orga nen. Er zal o.m. een registratie moe ten komen van alle personen die in de landbouw werkzaam zijn, maar de hoofdafdeling heeft er op aangedron gen dat ook de nevenbedrijven in de zelfstandigen in het pensioenfonds landbouw, zoals tuinderijen, grasdro gerijen enz. in het fonds betrokken worden. Aan het hoofd van het fonds zal staan het Landelijk Hoofdbureau, waarvoor reeds een directeur be noemd is ,en daaronder in alle pro vincies provinciale steunpunten, wel ke provinciale sociale Commissies vooral veel invloed zullen moeten hebben. Verder komen er dan nog de commissie uit de sociale krite-commis- sie, maar deze sociale verzekerings- commissie kan desnoods dezelfde zijn als de krite-commissie. In de toekomst zal wisselwerking mogelijk moeten zijn tussen deze commissies en de be drijfsverenigingen. Wat de samenstel ling en pariteit van de sociale verze- keringscommissie aangaat zal het van belang zijn dat er drie werkgevers en drie werknemers zitting in zullen hebben. Ze moeten nl. niet te groot zijn omdat kleine commissies meestal actiever en gemakkelijker werken dan grote. Is een bepaalde krite echter te groot, dan kunnen daarin beter twee commissies benoemd worden. Zulks moet echter intern worden bezien. De grenzen van de kriten moeten, indien mogelijk, gelijk zijn aan die van de gemeenten omdat de gemeentelijke ad- Zij staat op. „Tot weerziens in Indië”, zegt ze. „Spreek over mij met Ira”, breng ik er met moeite uit. Ze knikt en drukt mjjn hand. „Er wacht ons nog een zware strijd...” „Voor ons geluk!” „Ja, voor ons geluk!” Ik laat haar uit, zij begeeft zich in de richting van het Amstel-hotel. Ik blijf nog even bij de deur staan en zie hoe zij wordt gevolgd. Is dat een be diende, die zij zelf h^eft meegenomen Of is het een spion van de door haar aangeduide aan ons geluk vijandige machten Een ogenblik denk ik er aan haar achterna te snellen. Maar ik zie in, dat het nutteloos is. Zij zal haar voorzichtigheidsmaatregelen ook wel hebben getroffen. Ik begeef mg naar mijn kamers en maak direct een be gin met de voorbereidingen voor de grote reis, die ik ga ondernemen. „Naar Indore!” zeg ik hardop in mijzelf. Het zijn de teerste snaren, door liefdes hand beroerd, die in mijn ziel het antwoord doen weerklinken: „Naar Ira!...” „En hebt ge”, zo vroeg ze, zodra ze enigszins bekomen was van haar ver rassing, „hebt ge uw gevoelens voor Ira ontdekt en hebt ge Ira’s liefde gewonnen, vóórdat ge de betekenis kendet van de amuletten?” Ik knikte. Sakyamoena haalde diep adem. „Ja”, zei ze eindeltfk, „het ligt in de aard der dingen... Ira en gij zijt voor elkander bestemd. Daaraan valt niet meer te twijfelen”. Haar geestvervoering slaat op mij over en voordat ik het weet, heb ik uiting gegeven aan de gedachte, die nu plotseling met onafwendbare ze kerheid bij mij opkomt. Ik deel haar kort ei. duidelijk mee: „Ik vertrek naar Indië”. Sakyamoena is niet verrast. „Naar Indore?” vraagt zij. „Ja, ik wil en zal...” „Dat was het, dat ik u wilde voor stellen”, zegt ze eenvoudig. „Ook wij, de prins en zijn gevolg zullen spoedig naar Indië vertrekken. Maar ge kunt niet met ons samen gaan. Dat zou te gevaarlijk zijn...” „Te gevaarlijk?” „Ja, wij zijn omgeven door spion nen... Machtig is de priesterkaste in ons land... machtig is ook de invloed van de tradities aan de hoven van de vorsten. Maar we zullen middelen en wegen weten te bedenken om met u in verbinding te treden, zodra we in In dië zijn”. De Secretaris van de Wereld Nood- Voedselraad heeft dezer dagen be toogd, dat de veestapel moet worden ingekrompen om graan te sparen. Wij kunnen ons voorstellen, dat iemand die moet zorgen, dat alle landen ter wereld zoveel mogelijk tegen hon gersnood worden beschermd, zo rede neert, maar voor onze boeren moet de vraag worden gesteld of deze eis uit voerbaar is. En daarop luidt ons ant woord ondubbelzinnig: NEEN! Het gaat niet alleen om de voedselvoor ziening, maar ook om het bestaan van de boeren en voor Nederland eisen beide vraagstukken niet slechts het handhaven, maar zelfs het uitbreiden van de veestapel. Dit geldt vooral voor rundvee en varkens, doch ook voor het pluimvee. Dit laatste niet zo zeer, omdat eieren een onmisbaar volksvoedsel zijn, als wel omdat de pluimveehouderij onmisbaar is voor prijzen der producten in aanmerking i genomen zullen worden. De maximum onze boeren voor 6/7 deel geleverd uitkering kan komen op 12.per i door de dierlijke producten en daar door komt het, dat de inkrimping van de veestapel zulke fatale gevolgen voor de welvaart van onze boeren stand heeft gehad en nog heeft. Wij moeten dus met alle kracht zorgen voor een verruiming van de mogelijk heid vee te houden. Ons land is daar toe door tal van oorzaken voorbe stemd. In de eerste plaats is het ons klimaat, dat doorgaans vochtig is (al zou men dit jaar het tegendeel gelo ven) en dat daardoor buitengewoon geschikt is voor de grasgroei. Daar bij komt onze lage ligging, die ook voor het weidebedrijf bijzonder ge schikt is, maar van nog meer beteke nis is, dat wij midden in een der dichtstbevolkte gebieden der aarde liggen, een gebied Dovendien, dat een veel hogere levensstandaard bezit, zelfs nu nog, dan in de meeste andere streken, waar millioenen mensen op een kleine oppervlakte samengepakt zitten. Daardoor is de behoefte aan melk en vers vlees hier groot. Niet minder belangrijk is, dat ge bleken is dat een voeding, die rijk is aan melk en andere zuivelproducten, aan vlees en lichtverteerbare vetten een krachtig mensentype oplevert, dat energiek kan werken en goed be stand is tegen tal van ziekten en in fecties. Juist na de uitputtende jaren van de oorlog zou het daarom zo gewenst zijn, dat de voeding rijker werd aarl dierlijke producten in plaats van ar- uitkering in die gebieden 750.000 - - ""O aan de Stichting 19401945, dezelfde bedragen aan de Nat. commissie tot uitzending van kinderen en de Nat. HARK, 100.000 voor het medisch-orthopaedisch Cen trum voor oorlogsinvaliden, 250.000 voor de noodsanatoria voor Lb.c., dat er veel op het spel staat en dat I 200.000 voor hulpverlening aan eni- het van de goede wil van werkgevers 1 ge gemeenten in Midden-Limburg en Noord-Brabant.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1