w I it I 1 I BEELDENDE KUMST I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het „Oorlogsmonument” te Sneek I „EEN GLIMLACH binnen iedeM Ze JAARGANG No. 89 I E U i L L 1 O N •I I ix-cwi ^oïtuna door GERARD REVERS i Officiële opening tentoonstelling DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 MMHM3MH99ESHM9KS881ISBasa stand met het verzoek de „Ausweis” I I 2 OUDIKMIDDAG GYMNASIUM. c I 21 had I 14 l l Wordt vervolgd. t I i |i. Ab.-prijs 12.50 per half jaa< Franco per post 13.75 per half |aar Ik volg de man, die behoedzaam zijn weg kiest en die de felle licht plekken van de electrische lampen met zorg weet te vermijden. Het ge hele schip is in rust nu, alleen daar boven op de brug, daar waakt het speurende oog, dat in de zwarte nacht uitkijkt en aan het geweldige schip zijn weg voorschrijft... Ik kan de witte uniformen van de stuurlieden op de brug onderscheiden... de machi nes schijnen tien keer meer leven te maken dan overdag. Beneden vlam men de vuren, als een groot zeemon ster, met een adem van vuur schiet het schip vooruit... Plotseling wordt ik van achteren vastgegrepen. Een paar sterke vuis ten grijpen om mijn hals... Met een snelle beweging draai ik mij om en druk mijn aanvaller tegen een schot; zijn greep was niet vast genoeg. Een paar welgerichte vuistslagen doen de rest: ik ben vrij van zijn greep. Ik Seizoen deed de critici in de grote cou ranten schrijven dat deze kunstenares „uit het goede hout gesneden blijkt te zijn, het hout, waaruit ook Charlotte Kohier is gesneden. Haar techniek van spel en dictie is bijzonder knap; haar begrip en herscheppiiigsvermo- gen van het gekozen Werk zijn ver rassend goed”. Goede voordrachtkunst is in Fries land altijd bijzonder gewaardeerd. Mevrouw Lunsingh Tonckens kan er van verzekerd zijn, dat zij a.s. Vrijdag een aandachtig gehoor zal vinden! het in had aan de Duitsers geleverd en van deze grondstoffen gekocht, had finan ciële steun gegeven aan de Winter hulp en was abonné geweest op de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den. Uitspraak: beschuldiging verval len verklaard. Johannes Wassenaar, 36 jaar, vee houder te Marssum was lid van de N.S.B. en aangesloten geweest bij de Nederlandse en Germaanse S.S., had hiervan een uniform gedragen en had vergaderingen en bijeenkomsten bij gewoond, was aangesloten bij het Ned. Agrarisch Front en was als zo danig lid van de Raad van Advies en Bijstand voor Moderne Weidebouw. Uitspraak: internering gelijk detentie, verbeurdverklaring van 50.000.en van een radio alsmede ontzetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. li- De 1940—1945. Door deze bezielende verklaring en door de ernstige beschouwing van de maquette van het ontwerp aange ver schijnt OINSDAO! en VE JDAGS Kantoor voor Abonnementen; Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 i I Bureau voor Advertenties Fa. jRijFBOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 I 1 Op de oudermiddag van het Gym nasium, die Woensdag jl. in Amicitia werd chouden, besprak de rector, Dr. E. B. J. Postma, het probleem van de aansluiting tussen het L.O. en het V.H.M.O. Spreker wees op de bezwaren van het toelatingsexamen, dat wel een 20 ongeschikte candidaten afwijst, maar toch geen betrouwbaar selectie middel is, daar volgens statistische gegevens gemiddeld 50 der toege- latenen tot Gymnasium, Lyceum en H.B.S. er niet in slaagt de school af te lopen. Men heeft naar verbetering gestreefd door ander rekenwerk en door het stilleesstuk in te voeren; bo vendien zet men op verschillende plaatsen het onderzoek door middel van de intelligentietest voort. Van groot belang zou het zijn indien men tot een meer positieve, aanwij zende selectie zou kunnen komen in plaats van de tot dusver grotendeels afwijzende selectie. De voordelen hier van zouden groot zijn op intellectueel, moreel en economisch gebied. Dit is dp leidende gedachte achter de vooral door oud-minister Bolkestein gepro pageerde idee van de brugklasse. In Gymnasiale kringen bestaat be- alle kanten komen opdagen. Mijn aan- tein wordt gebracht, vallers zoeken een goed 1 één is er echter, die langs mij heen moet, het is de man, die mij wekte. Hij loopt over de banken langs de ver schansing om zo aan mijn staaf te ontkomen, die ik in hevige vecht- woede in het rond zwaai. Mijn staaf treft hem niettemin toch en wel in de zij. De man wankelt. en schiet over boord, een onmenselijke gil uitstotend. Nu komen mijn helpers opdagen. „Wat is er a? de hand „Man over boord”, zeg ik. En in een oogwenk is het bericht over het hele schip verbreid: „Man over boord!” Reeds ligt het grote schip stil, een boot wordt neergelaten. Op de plaats waar ik een halve minuut geleden nog vocht voor mijn leven, lopen nu wel een tiental mensen, waar komen die zo gauw vandaan?... Men wijst elkan der de drenkeling, die met de golven worstelt. Daar nadert de boot hem reeds... hij wordt opgepikt... Ik begeef mij naar de plaats waar het gevecht heeft plaats gevonden en kijk uit naar mijn browning; onder een der vele banken vind ik hem PRINS BERNHARD ONTVANGT VLIEGBREVET A. Blindlanding op Schiphol. Prins Bernhard heeft op Schiphol examen gedaan voor het Vliegbrevet A. De Prins legde dit examen met goed gevolg af en heeft nu de be voegdheid als bestuurder op een „Da kota” (de machine waarop het exa men werd af genomen) te vliegen, ook blind te vliegen. De Prins, die met de gemiddelde kwalificatie van „zeer goed” voor het examen slaagde, is de eerste Nederlander, die volgens de nieuwe eisen van de I.C.A.O. (Inter national Civil Aviation Organisation) werd geëxamineerd. MEVROUW COLIJN OVERLEDEN. Tengevolge van een plotseling op tredende hartembolie is mevrouw H. Colijn, geboren Groenenberg, echtge note van de vroegere minister-presi- «denty in de ouderdom van 80 jaren te ’s Gravenhage overleden. ENIGE KANS OP EEN KOUDE WINTER. De afdeling klimatologie van Zaterdagmiddag had in Aere Pe- rennius de officiële opening plaats beperkte kring van salon en soirée. I Haar wederverschijnen op de plan- van de arbeider in te trekken, tenge- ken als voordrachtkunstenares in dit volge waarvan deze arbeider door de Landwacht is gearresteerd en naar Duitsland was gedeporteerd. Uit spraak: beschuldiging vervallen ver klaard. Luitjen Vriezenberg, 72 jaar, voor heen banketbakker te Leeuwarden van de tentoonstelling van schilders- L. ."1 .1 V. n I 1...'ll n.. a*. a X IT _T II I vende en nivellerende invloeden van film, jazzmuzie’tijdschriften als Time en Life dient de Nederlandse geest staande gehouden, ook de schil- dersprent doe daartoe het hare. r I het gezelschap van de prins als van wen van een mens op bepaalde ge- TRIBUNAAL, SNEEK. Zitting 13 .ovember. Revisiezaken. Voorzitter: Mr. J. v. d. Schaaf. Albert Bruin van der Hem, 40 jaar, landbouwer-veehouder te Dronrijp I geef de man, die voor mijn slagen achteruit geweken is, een schop tegen zijn buik, zodat hij in elkaar zakt... Dit speelde zich af binnen enkele se conden, mijn geleider blijkt in het complot betrokken te zijn, hij wil me aangrijpen, maar kijkt in de loop van mijn revolver. De man deinst achter uit... Maar nu krijg ik plotseling van uit het donker een slag met een ijze ren staaf op mijn arm. Ik mag nog van geluk spreken, die klap was voor mijn hoofd bedoeld geweest, nu treft hij slechts mijn arm, maar... daar door ontvalt mij mijn revolver... Nu wordt ik van verschillende kanten aangegrepen, een hevige worsteling volgt. Ik weer mij wat ik kan, ik wil schreeuwen, maar een van mijn tegen standers, die van hun overwinning zeker zijn, houdt zijn hand voor mijn mond en probeert ook irjn neus dicht te knijpen. Met al mijn kracht houd ik mij vast aan de verschansing om mijn aanvallers te beletten mij overboord te werpen, wat klaarblijke lijk hun bedoeling is... De ijzeren staaf wordt opgeheven om mij op. mijn handen te slaan, ik heb echter geen moment *mijn tegenwoordigheid van geest verloren, ik weet de ijzeren staaf voordat de slag neerkwam aan mijn aanvallers te onrukken. Dadelijk haal ik uit voor een slag, ik sla toe, zou Sakyamoena me veel dingen kun nen verklaren, die me nu zo op het moment tamelijk duister zijn. Maar misschien weten noch de prins, noch Sakyamoena iets van hetgeen er in de afgelopen nacht is gebeurd... Als ze' het zouden weten, gesteld dat ik het hun zou kunnen vertellen, wat zou dan de houding van de prins tegen over dit alles zijn? Zouden de daders zich gerust gevoelen?... Of beramen ze op dit eigen moment misschien weer een aanval? Ik heb mijn plaats zo uitgekozen, dat ik niet onverhoeds kan worden aangevallen van achteren. Ik heb met tegenstanders te doen, die men niet kan afmeten naar Europese maat staf, hun Oosters fanatisme brengt hen tot daden, waarbij ze eigen per soonlijkheid volmaakt uitschakelen en onverschillig zijn voor hun eigen lot. Voor wat me van voren zou willen aangrijpen ben ik niet bang, voor het overige heb ik mijn revolver steeds bij de hand... SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIFZFER1NK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK contractloon, terwijl deze daar niets tegen kon doen, daar hij door zijn „Ausweis” afhankelijk van beschuldigde was; toen bedoelde ar beider bij hem weggelopen was, had beschuldigde hiervan melding ge maakt op het Bureau van de Land- maar de slag wordt behendig ont- terug. Met de revolver gereed tot weken, dreunend komt de staaf tegen schieten in mijn zak begeef ik mg het ijzeren beschot... Ik roep uit volle naar mijn hut. Vandaar uit kan ik borst om hulp, die zal dadeljjk van zien hoe de drenkeling voor de kapi- n. iviijn aan- icm wuiul gcuiavnC, die vergeefs heenkomen, probeert iets uit de man te krijgen. Hij zwijgt hardnekkig. Men denkt, dat het aan de taal ligt, een tolk wordt er bij gehaald... Met de doodsangst nog op het gelaat prevelt de man enige woorden als hij door een tolk, een Indiër uit het gevolg van de prins wordt ondervraagd... „Neen”, zegt de tolk, „de man her innert zich niets...” De kapitein haalt de schouders op... Het schip heeft zich inmiddels weer in beweging gezet, de reis wordt ver volgd. De nieuwsgierigen begeven zich weer te bed, blij morgen een on derwerp te hebben om over te pra ten... Ik doe de deur van mijn hut stevig op slot. Of ik zo genoeg ben bevei ligd? Mijn revolver leg ik binnen het bereik van mijn hand, dan leg ik me weer neer, wat kan ik meer doen? Ik zeg tot me zelf: „Och wat, ik ga slapen!” En ik, die een uur geleden nog ver geefs probeerde de slaap te vatten, val nu, nadat ik een allerhevigst ge vecht heb meegemaakt, een gevecht, waarbij ik zelf ternauwernood aan het Het subcomité van de commissie voor het monument ter nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers te Sneek, is onlangs bijeen geweest om kennis te nemen van de plannen, welke de beeldhouwer Valk uit Groningen, in grote lijnen gereed heeft voor het be doelde monument in onze stad. Een maquette van het voorlopig ontwerp was aanwezig en namens de alg. com missie heeft wethouder Boe” "igc ge nadere toelichting gegeven, meest geëigende plaats voor een der gelijk gedenkteken is volgens d' ','s- kundigen (waaronder ook de beeld houwer) gelegen in het hart van de stad, in de beschutting van de oude 'ni-kerk, en wel meer speciaal aan de westzijde daarvan. Geïnspi reerd op deze omgeving heeft de beeldhouwer zich een monument ge dacht, dat in de vorm van een arcade zowel architectonisch als symbolisch is verbonden aan de kerk. Deze arcade zal twee meter hoog zijn en uit drie bogen bestaan. Op de laatste pij ler, gerekend van de kerkmuur af, zal een vrouwenfiguur verrijzen, voorstel lende de Nederlandse Maagd, welke dus symboliseert het Nederlandse volk in zijn geheel. Deze figuur, welke ook 2 M. hoog zal zijn, draagt een krans; zij staat licht voorover gebo gen alsof zij op het punt is deze krans met diepe eerbied, dankbaarheid en hulde te leggen op een denkbeeldig graf. Het graf van allen die gevallen zijn door en in de gruwelijke bezet tingsjaren. Op de linten der krans worden de jaartallen 19401945 ver meld. In grote lijnen is hiermede ge- LEVER TOCH SLAOLIE FLESSEN IN! De dringende oproep tot de huis- ten werken voor de 'helft van het vrouwen om ledige slaolieflessen bij arbeider de winkeliers in te leveren, heeft on voldoende gehoor gevonden. Hierdoor loopt de aanstaande verstrekking van olie in December gevaar. Nogmaals wordt een beroep op allen gedaan on middellijk alle .edige slaolieflessen bij W e t h o u d e de winkeliers in te leveren. I bg uitstedigheid van de burgemees- geschakeld. grootste gevaar ontkwam onmid-1 te verbergen zijn en zou ik dus zowel dellijk in een diepe droomloze slaap. Het is verwonderlijk hoe de zenu-Sakyamoena mogen zoeken... Stellig wen van een mor,<= iionoow» 0-1-- beurtenissen reageren. De volgende morgen, als ik opsta, ben ik zo stijf als een plank. Ik waag het bijna niet in de spiegel te zien, uit vrees mijn eigen gelaatstrekken niet te zullen herkennen. Maar als ik me heb gewassen valt het geheel nog al mee. Mijn arm is echter nog stijf. Als ik de situatie overdenk, moet ik tot de conclusie komen, dat ik om geven ben door een groot aantal vij anden. Zal ik onder dergelijke om standigheden nog wel met Sakyamoe na en met de prins verbinding kunnen krijgen Ik begeef mij naar de eetzaal, ik heb een goede eetlust en ik smaak de voldoening, dat geen enkele mijner medereizigers iets bijzonders aan mij blijkt op te merken. Na het ontbijt begeef ik mg naar de grote leeshal, waar ik mij schijnbaar in een boek verdiep, doch in werkelijkheid inge spannen denk over de gebeurtenissen van de afgelopen nacht. De grote vraag is: wat weten mijn vijanden? Hebben ze enkel de Europeaan willen straffen, die het waagde tot hun prins door te dringen Of is ons geheim be kend... in dat geval zon er ook weinig VOORDRACHT LIJSBETH LUNSINGH TONCKENS. Voor Kunst aan Allen zal op November in de foyer van Amicitia te Sneek optreden de voordracht kunstenares Lijsbeth Lunsingh Ton ckens. Het pYogramma vermeldt vier bijeenbehorende novellen uit „de grote vier” landen van de auteurs Tsjechov, de Maupassant, Kath. Mansfield en O’Henry. iu McoLaav „c- wij zien hét optreden van deze zwaar tegen een dergelijke brugklasse, jonge actrice met grote verwachtin- omdat men vreest met het programma gen tegemoet. Mevrouw Lunsingh Tonckens bezit het einddiploma van de Toneelschool en zij is oud-leeriinge van Louis Saalborn. Enkele malen trad zij op onder Defresne en van Dalsum, maar daar zij in de oorlog weigerde zich aan te sluiten bij de „Kultuurkamer” verdween zij tijdelijk v; n het toneel, om zich uitsluitend te wijden aan de „zwarte kunst” in de prenten, welke onder auspiciën van Kunst aan Allen en Fries Scheep vaartmuseum van 15 tot 29 Novem ber in de bovenzaal van dit museum wordt gehouden. De v o o r z. van Kunst aan Allen, dr. Roberts, ging in zijn openings woord nog even in op het ontstaan en het doel zijner jonge vereniging, waar bij hij o.a. meedeelde dat zij thans reeds 411 leden telt, meest gezinnen, zodat Kunst aan Allen reeds onge veer 1000 belangstellenden rond zich heeft verenigd; zoals bekend betaalt men 1.50 contributie waarvoor men een kleine reductie op de entréeprijzen geniet. Ondanks het feit dat de eerste uitvoering onder auspiciën van Kunst aan Allen, die van ’t Gronings Strijk kwartet, een te gering bezoek had, gaat ze onverdroten voort. Er komen dit seizoen nog twee orkestuitvoerin- gen, nl. van G.O.V. en L.O.F., volgen de week komt Lysbeth Lunsingh Tonckens voordragen, deze prenten tentoonstelling zal onmiddellijk ge volgd worden door een expositie van origineel werk van de Haagse schilder J. v. Heel, er zijn besprekingen gaande met het kamerkoor van Felix de No bel, er zal een avond met kamermu ziek zgn en tot slot een toneelavond. Volgend jaar denkt men zelfs aan drie toneelavonden in abonnement in samenwerking met Leeuwarden en Heerenveen. Komende op deze ten toonstelling wijst spr. er op dat deze en volgende gehouden zullen worden gezamenlijk door Kunst aan Allen en Fries Scheepvaartmuseum, waarmede op de meest aangename wijze wordt samengewerkt. De bedoeling van deze tentoonstelling is werkelijk kunstzin nige wandversiering, welker prijs bin nen het bereik van hen ligt, die daar aan tot nog toe niet toe konden ko men, te brengen. De huidige wandver siering toont al te vaak gebrek aan smaak en gebrek aan opvoeding in kunstzinnig onderscheidingsvermogen. De schildersprent kan in deze een j ommekeer brengen, met haar komt I het werk van hedendaagse Nederland se kunstenaars binnen ieders bereik. Dank zij de hulpmiddelen van de mo derne techniek, door hen gehanteerd als iéder ander technisch hulpmiddel worden de prenten in een beperkt aantal (750) vervaardigd dat toch groot genoeg is om de prijs voor geen 1 enkele liefhebber een bezwaar te doen zijn. Acht Nederlandse kunstenaars van grote naam hebben hier prenten, door eigenhandige signering als van hen zelve afkomstig erkend. Bij alle verscheidenheid hebben ze één «ding gemeen: grote kunstzinnigheid, zodat ze een plaats in de kamer waard zijn en een bezit zullen vormen waaraan men zich steeds l eer hecht. Tenslotte moge men dit streven ook zien tegen 10 jaar. Abraham de Graaf, 28 jaar, chauf feur te Harlingen had vrij Big als chauffeur dienst gedaan bij Reichsverkehrsministerium, Oostenrijk dienst gedaan bij het Vrij- willigerslegioen van de Waffen S.S. en was als chauffeur in dienst geweest van de Duitse Weermacht en had de zg. Duitse groet gebracht. Uitspraak vastgesteld op 20 November 1947. Foppe de Jong, 58 jaar, veehouder I te Lippenhuizen had zijn arbeider la- in het gedrang te komen. Een oplos sing zou hier de proefklasse beteke- 1 neneen korte test- en onderzoekperi- I ode vóór de eigenlijke cursus begint. Een bijzonderheid van de dit jaar ook aan het Gymnasium te Sneek inge stelde proefklasse, waar spreker een uitvoerig overzicht van gaf, was dat I hier door vakmensen een psycholo-1 gisch onderzoek naar aanleg en ka rakter der candidaten werd ingesteld. Het ware te wensen, dat het onder zoek naar de beste s 'rctieme*' 'de met kracht wordt voortgezet. Een groot aantal scholen zouden in staat 1 zijn een proefklasse in te richten; de lycea met tweejarige onderbouw zou den er naar kunnen streven hun se- i lectieniethode te verbeteren, terwijl 1 aa'n eën aantal lycea met eenjarige onderbouw een proef met c brug klasse genomen zou kunnen worden. I Aan andere scholen kan men intussen doorwerken met stilleesstuk en met rekenwerk van of in de trant van het N uts-seminarium. Nadat thee was rondgediend, kon den de ouders zich onderhouden met de verschillende docenten. het K.N.M.I. deelt over de te verwachten wintertemperatuur ’t volgende mede: I komstig waren uit een door de vijand Er valt weinig met zekerheid te zeg- j i gen. Wij beleven een tijd met zeer zeldzame meteorologische omstandig- 7 j heden, waarvan in vele opzichten de oorzaak nog met bekend ishet is echter wel duidelijk geworden, dat dit tijdperk nog voortduurt. Het karakter van het winterweer vertoont onder de .egenwoordige om standigheden een grote mate van gril ligheid, zodat behalve zeer koude ook zeer warme winters mogelijk zijn. Er zijn enige aanwijzingen, dat de komende winter nog koud zal zijn, waarmede men dus rekening zou kun nen houden. ter, ook wethouder de Groot is ver hinderd wegens ongesteldheid uiting aan de vreugde van het ge- meentebestuuur over de initiatieven van de beide jonge verenigingen. Het Fries Scheepvaartmuseum heeft de zaken na de oorlog energiek aange- pakt en reeds veel bereikt, gaarne brengt spr. hulde aan de conservator de heer Herre Halbertsma, die ook door zijn artikelen belangstelling voor de historie van Sneek wekt. Schoon is ook het doel van Kunst aan Allen, daar het de kunst weer tot het volk wil brengen, daartoe dient het volk opgevoed en daarvoor kan de ver. veel doen. Het gaat als met de na tuur, om deze te waarderen moet men ze bestuderen en zo is het met de kunst, men moet ze leren zien, dan krijgt men gevoel voor toon en stijl, kleur en contour. Tot die opvoeding van ons volk kan Kunst aan Allen bij dragen, het is moeilijk maar met vol hardend doorzetten, zal succes niet uitblijven. Het gemeentebestuur zal zich daarover verheugen, want naast Handel en Nijverheid draagt het ook Wetenschap en Kunst een warm hart toe. De v o o r z. van het Fries Scheep vaartmuseum, de heer J o h s. Hal bertsma dankt voor de goede woorden door de vorige sprekers ten opzichte van'zijn ver. geuit, hij hoopt ook op vruchtdragende samenwer king met de Ver. v. Sneker Zakenlie den en wijst tenslotte op de nieuwste aanwinsten van het Museum en daar nu geëxposeerd nl. een gildebrief van 1609 van het Goud- en Zilversmeden- gilde afgestaan door de 85-jarige heer St. Reitsma, die zijn vak nog steeds beoefent en de collectie van 147 mun ten uit de tijd van Philips H kort ge leden hier door werklieden in de Ha venstraat gevonden en door het Ge meentebestuur aan het museum ge schonken. Daarna ging het gezelschap de prenten in het museum bezichtigen. De schilders Andrea, Eyck, Fernhout, v. Keulen, Radecker Schuhmacher, Wiegers en Wijnberg exposeren er Niet alleen de diverse stromingen in de schilderkunst zijn hiermede verte genwoordigd, maar ook krijgt men er een kijk op dat deze nieuwe techniek van de schildersprent schakeringen in reproductieve waarde kent. Het beste voor deze reproductie lenen zich on getwijfeld werken, die het dichtst bij de pastel komen, er is ook werk dat technisch nauwelijks of niet boven het beste wat gewone druktechniek ver mag, uitkomt. Het oeuvre van Fern hout leent zich o.i. zowel wat techniek als kunstrichting betreft wel zeer goed voor ’t doel dat men zich stelt, ’t spreekt tot leken op het gebied van de schilderkunst, voor wie deze pren ten toch wel in de eerste plaats be stemd zijn. Ook van Andrea en Ra decker zijn er dergelijke werken, om groter achtergrond nl. tegenover het nu maar enkele te noemen. De prijzen massale offensief van cultuurbeder- zijn werkelijk .bescheiden nl. van 15 tot 40, zodat men niet alleen eens kan gaan kijken - wat men zeker moet doen maar ook tot kopen in staat is. O.i. zal in de toekomst de kunsthandel in de propaganda voor Boeijenga geeft I de schildersprent moeten worden in- j krijgt”, althans woorden van gelijke strekking. Uitspraakpeze zaak werd verwezen naar een andere Kamer dan de Kamer van het Tribunaal te Sneek. Lolle Vellinga, 30 jaar, kantoor bediende te Leeuwaïden was admi nistrateur en adspira -hopman van de Ned. Arbeidsdienst geweest. Uit spraak: beschuldiging vervallen ver klaard. Jeep Kromhout, 39 jaar, veehouder te Jubbega had door tussenkomst van een Rijksduitser, die met maatregelen dreigde, een weide-contract afgedwon gen. Uitspraakbeschuldiging verval len verklaard. Mindert de Vries, 45 jaar, veehou der te Bergum was lid van de N.S.B. en W.A. geweest, was, gekleed in uni form, als Oostlandboer in de Oekraine werkzaam geweest, had vrijwillig deelgenomên aan een paardenvorde ring, althans inlichtingen verstrekt en aanwijzingen gegeven, had zich in het I bezit gesteld van goederen, welke af-1 cjfi re vxzOT’cm 11 i F non Hp vilQUlH in brand gestoken boerderij en had j zijn radio mogen houden. Uit- j I spraakinternering van 2 jaar en 7 j maanden met aftrek alsmede ont- 1 zetting uit de kiesrechten gedurende schetst het voorlopig ontwerp. De beeldhouwer stelt zich voor in de de tails eventueel nog enige aanvullingen of kleine veranderingen té zullen aan brengen, wanneer met het definitieve plan een aanvang wordt gemaakt. Zich bezinnende op de diepe sym boliek welke uit dit beeldhouwwerk spreekt, zal men toch steeds weer op- nieuw bewogen worden door de gevoe- i lens, welke ons ook beheersten in ons verzet tegen de niets ontziende en dik wijls onmenselijke overheersing van het nationaal-sociahsme. Wanneer het gedenkteken de vertolking mag zijn van deze, nog steeds levende, gevoe lens, en omgekeerd: indien dit monu ment telkens opnieuw weer een aan sporing kan worden voor ons om te blijven strijden voor vrijheid, recht vaardigheid en naastenliefde, dan zal het een waardige uiting zijn van onze hulde aan al degenen die hun leven moesten geven gedurende de jaren was lid en buurtgemachtigde van het Ned. Agr. Front, lid van de Boeren- raad van de Ned. Landstand en lid van de N.V.D., had vrijstelling gekre gen van zijn inleveringsplicht van spoord, beraamt het sub-comité thans radiotoestellen, had H. M. de Ko- plannen om op korte termijn het res tant van het benodigde bedrag bijeen te krijgen. Twee-derde, zijnde 10.000.is aanwezig. Allen (per sonen, verenigingen, bedrijven of an- ningin beledigd en had één zijner kal veren „Wilhelmina de vluchteling” i genoemd en had gezegd: „als iemand naar de Engelse zender luistert, heb ik liever dat hij 50 jaar dan 1 jaar dere instanties) die menen dat zij in deze nog een schuld te vereffeiien hebben, kunnei\ het bedrag storten bij de penningmeester van het sub comité, de heer H. F. Ament, p.a. Amsterd. Bank, Oosterdijk, alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1