I Buitenlands Overzicht Levensvreugde ïïli^de^etdejiz iv. !.ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST >n t AL IA AL „EEN GtIMLACH u-an faïtwia’ 2e JAARGANG No. 90 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 c m r ee Et cL I ni FEUILLETON 2? 1 I L BONNENLIJS T voor het tijdvak van 23 November t.e.m. 6 December 1947. j i 250 «1: i 15 96 J De plannen voor een werk inrichting te Sneek. fH Ik trof de kapitein in zijn cabine, waar hij mij uiterst hartelijk be groette. Hij verzocht mij plaats te nemen en zocht blijkbaar naar een geschikte manier om het gesprek te beginnen. „Meneer Spalker”, zei hij, „ik vind een sympathiek mens”. Terwijl ik dit alles zo zit te over denken en voor de schijn in een boek zit te bladeren, wordt mij door een hofmeester een brief overhandigd. Het is een brief van de kapitein van het schip, die mij vraagt bij hem te willen komen. Hij wenst met mij een onderhoud te hebben. „All right!” zeg ik onmiddellijk tot de hofmeester. De man salueert en gaat heen, aan mij overlatend te over denken wat de kapitein toch wel met mij te bespreken zou hebben. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Bureau voor Advertenties Fa. JRiJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS VERTRAGING BIJ DE DEMOBILISATIE. Pas in de eerste helft van 1948 zal begonnen worden met demobilisatie van een gedeelte der in Indonesië ver blijvende troepen. Men behoeft dus niet te rekenen op terugkeer van sol daten nog in dit jaar. EEN MILLIOEN GULDEN NIEUWE MACHINES VOOR DE STAATSDRUKKERIJ. De Staatsdrukkerij krijgt voor 1 millioen gulden nieuwe machines, ge durende 5 jaar wordt daarvoor elk jaar f 200.000 op de begroting ge bracht. Maar de Ned. particuliere drukkers mogen de verhoogde kosten voor aanschaffing van nieuwe machi nes niet doorberekenen! de kosten van levensonderhoud funda menteel beïnvloeden. 10. Het weer in stellen van prjjsplafonds voor essen tiële producten, waaraan grote be hoefte bestaat, alsmede het weer in stellen van een loonstop. Hij ver klaarde echter: „ik geloof, dat er wei nig gevallen zullen zijn, waarin het instellen van een loonstop noodzake lijk zal zijn”. Rantsoenering, prijscontrole, loon stop, men kan zich voorstellefi dat ’t vrijheidlievende Amerikaanse volk daartegen grote bezwaren heeft, het slikte dat alles, toen het in de oorlog om leven en dood ook van het eigen volk ging, het blijft de vraag of het ’t ook zal doen nu het in de eerste plaats om ’t lot van Europa gaat, al zien de beste Amerikaanse economen wel in dat dit lot onverbrekelijk met dat van de Ver. Staten zelf is ver bonden. Maar door de koppeling van de binnenlandse maatregelen aan de Marshall-hulp al is dit onvermijde lijk zal er waarschijnlijk toch een harde strijd in het Congres moeten worden gevoerd, waarbij de scheidslijn tussen voor- en tegenstanders wel. dwars door de republikeinse en de mocratische partijen heen zal lopen. Snel zal het dus ook wel niet gaan, en dat is jammer omdat verschillende Europese landen hunkerend uitzien naar hulp. Zo Frankrijk, waar de communisten de regering-Ramadier erg dwars zitten, voortdurend bre ken er stakingen uit en in Marseille kwam het zelfs tot een formeel op roer, dat alleen door versterking der troepen kon worden bedwongen. Ra madier tracht thans tot een verza meling van alle democratische groe peringen te komen om een regering te vormen, sterk genoeg om zowel de gevaren van links als rechts te kun nen keren. Het nieuwe kabinet zou met Ramadier ook $le bekende popu laire socialistische leider Léon Blum en de liberaal Paul Reynaud opnemen. Maar men zal haast moeten maken want de stakingen ontredderen de economische toestand, links en rechts worden loonsverhogingen toegekend en treden prijsverhogingen in wer king, zodat men zich afvraagt of het proces al niet te ver is doorgedron gen om een officiële verdere waarde vermindering van de franc te voor komen. Dat Ramadier scherp stelling tegen het communisme durft te ne men blijkt uit het besluit der Franse regering, ondanks Ruslsisch protest, een kamp, waar Russen zich gereed maken voor hun terugkeer naar hun vaderland, op korte termijn op te heffen, omdat bij een toevallige door- zoeking er wapens werden aangetrof fen. Vanuit dit kamp schijnt Russi sche propaganda gemaakt te zijn en werden overvallen gepleegd op niet- communistische Russen, die eenmaal gepakt, naar Siberië werden gezonden. Italië biedt geen ander beeld dan Frankrijk:, stakingen en onlusten, waarbij beurtelings de communisten en half of heel fascistische organisa ties 't schijnen te moeten ontgelden. In Engeland waar de kolenproductie, sleutel van de oplossing van het eco nomisch probleem thans werkelijk ver blijdende vooruitgang maakt wor den nieuwe belastingen ingevoerd om de inflatie te voorkomen, welke dreigt uit het feit dat er in verhouding-tot de beschikbare goederen veel te veel geld in omloop is, welke verhouding nog ongunstiger wordt nu dé rege ring steeds meer goederen uitvoert en minder voor de binnenlandse markt d. i Hm •ai 1 V» •9* ■epr niet buren meester maakte. Een groot aantal zeilverenigingen had be stuursleden afgevaardigd om hun fe licitaties over te brengen, maar ook „hogere autoriteiten” uit de water sport maakten van de gelegenheid ge bruik om op dit gouden feest van hun waardering voor het vele werk van het echtpaar Olij blijk te geven, nl. het bestuur van de K.V.N.W.V. te Amsterdam en dat van de N.N.W.B., waarvoor de heren. R. V. d. Sluis, 2e voorzitter en W. Visser, 2e secretaris aanwezig waren. Beide organisaties boden eveneens bloemen aan, wat ook het geval was met de Centrale Com missie voor het Skütsjesilen, verte genwoordigd door de heren van Ma nen, voorzitter, en S. Kuipers, pen ningmeester, waarvan eerstgenoemde gelukwensen aanbood. De Sneker Zeilclub, de vereniging die zoveel aan Oom Siemen tc «Tanken heeft, huldigde haar ere-lid en diens trouwe hulp bij monde van haar voorzitter, de heer G. S. Hofstra die, in het bijzijn van zijn medebestuurs leden en ere-voorzitter H. v. d. Zee, een door onze stadgenoot Jan v. d. Weij geschilder portret van de brui degom aanbood, waaraan de wens verbonden werd dat het later wat hopelijk nog lang zal duren aan het Fries Scheepvaart Museum zal wor den overgedragen. De Raad van Beheer der N.V. Sne ker Jachthaven kwam ook royaal om de hoek. Deze was nl. van twee hel pers vergezeld, waarvan de een een vloerkleed en de ander een fraaie ka- merlamp torste," beide een geschenk van de Jachthaven waaraan Oom Sie men 28 jaar lang, waarvan de laatste acht als voorzitter, zijp, krachten en gaven heeft gegeven, en waarover Voorzitter H. A. Tromp in zijn toe spraak met veel waardering sprak. Voorts waren er nog geschenken van particulieren en een hele partij schriftelijke en telegrafische geluk wensen, zodat Bruid fen Bruidegom dus heus niet over gebrek aan be langstelling en waardering hadden te klagen. Ze toonden zich daarvoor ook zeer dankbaar, en de woorden van dank die de heer Olij tot de sprekers en goede gevers richtte, kwamen dat kon men zo echt merken recht uit het hart. beschikbaar stelt. Men schat het te veel aan geld op minstens 5 milliard gulden, de kleinste helft er van tracht men nu met nieuwe belastingen op te vangen. Dit wetsontwerp heeft intus sen de ministeriele hals van Dalton gekost, die een kwartier voor hij als minister van financiën het Lagerhuis zijn plannen ontvouwde, ze meedeelde aan een redacteur van een blad dat ze te vroeg publiceerde. Dalton er kende zijn fout ruiterlijk in het parle ment, trad af en is vervangen door sir Stafford Cripps, die zo langzamer hand een soort economisch dictator wordt. Wat de Engelse buitenlandse politiek betreft zij vermeld dat de En gelse regering de Ver. Naties heeft meegedeeld niet bereid te zijn haar troepen in Palestina te laten om Jo den en Arabieren een door de Ver. Naties genomen beslissing op te leg gen, welke dezen zelf niet wensen. De Algemene Vergadering der Ver. Na ties heeft vorige week heel wat afge daan. Zij nam aan de instelling van de zogen. Kleine Vergadering en van een commissie van toezicht in Korea, beide onder dreigement van boycot door het Slavische blok,- zcdat de betekenis er van toch twijfelachtig blijft. In de Veiligheidsraad werd in plaats van Polen, d^t moest aftreden, de Oekraïne gekozen, zodat de Slavi sche invloed even groot blijft. Waar schijnlijk zal de volgende Algemene Vergadering in Europa worden ge houden. Voor de wereldhandel kan in de toekomst Van belang zijn een nieu we tarief-overeenkomst tussen 23 lan den getroffen, o.a. zal de uitvoer naar de Ver. Staten vergemakkelijkt wor den, thans zijn, naar het ons toe schijnt, uit- en invoer allerwege te zeer aan banden gelegd om er ogen blikkelijk grote voordelen van te ver wachten. Bij het sluiten van dit over zicht melden berichten dat de Grote Vier, die thans te Londen bijeen zijn voor het bespreken van de Duitse en Oostenrijkse kwesties, twee agenda’s voor zich hebben, omdat hun plaats vervangers het niet eens konden wor den over de volgorde waarin die kwesties behandeld zullen worden. Een slecht begin! In Frankrijk nieuwe grote stakingen, zelfs „monsieur de Paris” de Parijse beul heeft in figuur lijke maar ook letterlijke zin het bijl tje er bij neergelegd. En druk had hij het! Want 9 „klanten” wachten op hem, maar wij vermoeden niet met ongeduld. Onderwijs voor de zwakzinnige is belangrijk, opvoeding belangrijker, maatschappelijke zorg het belang rijkst. Slechts door maatschappelijke zorg kan het kapitaal, door onderwijs en opvoeding verzameld, rentegevend worden gemaakt. Met deze uitspraak is een ieder, die bij de zorg voor deze pupillen is be trokken, ten volle vertrouwd. Ook het dagelijks bestuur van onze gemeente stond en staat nog op dit standpunt. Reeds enige maanden na het tot stand komen der beide scholen voor Buitengewoon Onderwijs in 1940 liet het zich omtrent de maatschappe lijke nazorg voorlichten. De kort daar op volgende oorlogshandelingen belet ten een daadwerkelijke ten uitvoer legging. In de loop van dit jaar zijn de oude plannen weer opgenomen. Het college van B. en W. stond op het standpunt, dat er zo mogelijk samenwerking moest zijn tussen de verschillende ge zindten ter plaatse. Onder leiding van B. en W. is deze samenwerking bereikt; er komt dus een werkinrichting voor geheel Sneek. Het ligt in de bedoeling één dezer dagen een Stichting in het leven te roepen. Daarin zullen vertegenwoor digd zijn leden, aangewezen door het gemeentebestuur, door het bestuur der Koningin Emmaschool en door de R.K. parochie ter plaatse, terwijl de hoofden der beide plaatselijke scholen ambtshalve lid zijn der Stichting. Alle begin is moeilijk, zo ook hier. E n voor de .inrichting èn voor het voortbestaan der werkplaats is gdJ nodig. De Stichting moet over inkom sten beschikken, want ze heeft uitga ven te doen. Ook als de werkinrich ting op volle toeren draait, blijft er jaarlijks een belangrijk tekort, dat is overal elders reeds gebleken. Als regel wordt dit tekort op twee- erlei wijze aangezuiverd, nl. door de overheid nrovinri» o-emeentetn) en door particulieren. Met vertrouwen zal ook onze Stich ting een beroep doen op de overheid en de bewoners van onze stad. Wij verwachten, dat u zult erken nen: „Stichtingsleden, u doet een goed werk, wij zullen u helpen daar bij”. Wij zijn van plan, na bekomen toe stemming, een beroep te doen op het onderwijzend personeel van alle scho len ter plaatse, zich voor één keer te willen belasten met het werven van contribuanten der Stichting. Beide scholen ter plaatse dragen ’t karakter van streekscholen. Het kan niet uitblijven, of ook de verzorgers van oud-leerlingen van buitengemeen ten zullen om toelating vragen voor hun kinderen. In principe is hierom trent nog geen beslissing genomen, maar alles wijst er op, dat te Sneek een werkplaats voor de gehele streek zal ontstaan. Meerdere problemen vragen in de toekomst om een beslis sing, zoals de al of niet toelating van lichamelijk gebrekkigen, een afdeling voor meisjes enz. Allereerst hebben we nodig uw aller daadwerkelijke steun. Het Amerikaanse Congres behan delt thans de maatregelen tot hulp aan de 16 Europese landen, die te kennen hebben gegeven steun op prijs te stellen en in de eerste plaats de voorstellen om Frankrijk, Italië en Oostenrijk op de been te houden tot het voorjaar 1948, wanneer het Mar- shall-plan in werking zou treden. Pre sident Truman heeft zijn boodschap betreffende deze gehele zaak Maan dag tot het Congres gericht. In die boodschap valt echter minder de na druk op de hulp aan Europa dan wel op de maatregelen welke in Amerika zelf nodig zullen zijn om die hulp af doende te maken. In dit jaar zijn door opheffing der prijscontrole in de Ver. Staten de prijzen immers zodanig ge stegen, dat Europa voor de leningen welke het reeds van de Ver. Staten ontving veel minder kan kopen dan oorspronkelijk verwacht werd, o.a. Engeland is daardoor in grote moei lijkheden geraakt. Gaat deze prijsstij ging voort, en als de Ver. Staten het Marshall-plan gaan uitvoeren en enorme goederenvoorraden naar het buitenland zenden, dan is er geen enkele reden waarom de prijzen niet verder zouden omhooglopen, dan zal dit ook de Marshall-hulp in gevaar brengen en onvoldoende maken. Bo vendien wordt van deze prijsstijgingen het Amerikaanse volk zelf de dupe, daarom is een prijsstop, wellicht rant soenering en een loonstop in de Ver. Staten zelf nodig. Truman heeft dit het Congres ook onomwonden ver teld. Hij zeide o.a. „dat indien de West-Europese landen zouden instor ten tengevolge van het feit dat het verschil tussen hun hulpmiddelen en behoeften niet wordt overbrugd er voor hen of ons geen kans bestaat uit te zien naar hun economisch herstel. De toekomst der vrije volken staat op het spel, de toekomst van onze eigen economie is in gevaar. De actie die gij onderneemt zal in de geschiedenis van dit volk en van de wereld groot worden geschreven. Wij kunnen niet nalaten hulp aan het buitenland te verstrekken, noch ook kunnen wij ons eigen volk aan de verwoestingen van inflatie prijsgeven”. Truman stelde daarom voor: 1. Herstel van de con trole op huurkoop en beperking van het tot inflatie leidend verstrekken van bankcredieten. 2. Regeling van het speculeren op graan- en andere goederenbeurzen. 3. Uitbreiding en verscherping van de controle op de export, welke volgens de huidige wet in Maart aanstaande eindigt. 4. Uit breiding van de huidige regeringsbe- voegdheid om transportfaciliteiten en materiaal ter verzekering van de af levering van goederen voor de export toe te wijzen. 5. Het nemen van maatregelen om het op de markt brengen van vee en pluimvee te stimu leren, hetgeen besparing van graan tot gevolg zou hebben. 6. Het verle nen van bevoegdheid aan het ministe rie van landbouw om zijn program van aanmoediging tot besparing in de V. S. uit te breiden en machtiging tot maatregelen die „er op gericht zijn de productie van voedsel in het buiten land te verhogen”. 7. Machtiging tot aanwijzing van een voorraadcontróle op schaarse producten, die een funda mentele invloed hebben op de kosten van levensonderhoud en de industri ële productie. 8. Uitbreiding en ver scherping van de controle op de hu ren. 9. Machtiging tot rantsoenering voor consumenten, van producten, waaraan een tekort bestaat en welke alle geweld de verliefde dwaas spelen, kies dan een dame uit van Europese bloede... dat zal niet moeilijk voor u zjjn...” Breed lachend stond de kapitein daar voor me. Een open en hartelijk zeeman, die uit zijn eigen ronde ka rakter het recht putte om mij terecht te zetten. Ik waardeerde zijn bedoe ling en niet minder de manier waarop hij zich van zijn taak kweet. „Kapitein”, zei ik lachend, „laat ik beginnen om t& zeggen, dat er geen liefdesverhouding tussen mij en miss Sakyamoena bestaat, ook niet in de luchtige zin zoals u dat veronder stelde. De zaak is, dat ik die dame in Amsterdam reeds ontmoette evenals de prins van Holkara... Ik vermoedde niet, dat ik hen hier op uw schip weer zou ontmoeten... Gisteravond werd ik door hen aangesproken, toen ze mij toevallig zagen. De prins noodde mij toen uit om een uurtje te praten in zijn cabine. Dat heb ik gedaan en dat is alles...” „En toen?” vroeg de kapitein plot seling belangstellend. „Nu, en toen kwam er vannacht een Indiër aan de deur van mijn hut, die zogenaamd met een boodschap van miss Sakyamoena kwam. Ik wist niet Ik boog. „Dat stel ik zeer op prijs, kapitein”. „Een echte man, meneer Spalker, en daar houd ik u voor, zoekt gevaar en spel... Dat heeft eens de een of andere filosoof gezegd, ik kan me de naam van de man niet herinneren, het doet er trouwens ook niets toe... Enfin, de man beweerde, dat de echte man gevaar en spel zocht... ook in de liefde... Ja, er moeten zelfs theoriën bestaan, die het hele pro bleem van de liefde verklaren uit de begeerte naar gevaar en spel... Wat is uw mening hierover, meneer Spal ker?” Onderwijl lachen de olijke ogen van de zeerob spottend. „Wel kapitein’”, zei ik lachend, „ik had niet gedacht ,dat u mij hier had laten roepen om philosofische strijd vragen op te lossen... Daar ben ik waarachtig nooit sterk in geweest!...” De kapitein werd plotseling ern stig. „Dat is geen antwoord op mijn vraag, meneer Spalker!...” Ik keek in de ernstige, trouwharti ge ogen van de kapitein. „Nu”, zei ik, „als ik daar dan op antwoorden taoet: ik heb een opvat ting over de liefde, die méér in haar Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713. 4 liter melk 6 liter melk 6V2 liter melk 100 gram vlees 400 gram4rlees 125 gram boter of marga- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren t L. K1EZEBRINK en C. SMIT Redaaie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK «eht. I UITVOERING VAN DIE SCHöPFUNG DOOR DE ORATORIUM- VERENIGING TE SNEEK. Namens Kunst aan Allen te Sneek schrijft men ons: Op Dinsdag 25 No vember zal bovengenoemd werk hier tot uitvoering komen. Gedeeltelijk door krachten uit eigen omgeving de Oratoriumvereniging en haar diri gent, Mien Peters, Gezinus Schrik, de Ljouwter Orkestforiening ander deels aangevuld door twee bekende zangers uit Holland. Een opwekking tot bijwoning van deze avond lijkt welhaast overbodig; enerzijds benut men de gelegenheid een zeer schoon werk te beluisteren, anderzijds en zeker niet minder belangrijk sti muleert men daardoor het zelf be oefenen van de muziek, zoals de ora- torium-zangers dat met zoveel enthousiasme doen. Vergissen we ons niet, dan is de Vereniging volgend jaar aan een belangrijk jubileum toe, ter viering waarvan ambitieuze plan nen bestaan. Van onze sympathie en steun kunnen wij voorlopig niet beter getuigen dan door een volle zaal op Dinsdagavond a.s. wat ik er van aenken moest, maar ik dacht, dat die dame op de een of an dere manier mijn diensten nodig had. Zo volgde ik de man, maar ik werd zodra ik ver genoeg zan mijn hut af was, plotseling aangevallen door min stens een stuk of zes man, waarmee ik een gevecht op leven en dood had en waarvan het resultaat was, dat ik een van die aanvallers overboord heb geslagen...” „Hm...”, zei de kapitein. „Ik geef u mijn woord, kapitein”, zei ik, „dat het zo is gebeurd en niet anders”. De kapitein reikte mij andermaal zijn hand. „Ik geloof u on voorwaardelijk”, zei hij, „en dat gevecht was een goed stuk werk. U hebt uw man ge staan...” En de kapitein verzekerde mij, dat ik niet ongerust meer behoefde te zijn, het misverstand was nu opgehelderd, hij zou zorgen, dat het geheel uit de wereld zou komen. Tevens verzocht hij mij, zodra ik enige moeilijkheid had mij onmiddellijk tot hem te wen den. Hij zou altijd gereed zjjn om me te helpen... En hiermee was ons onderhoud ge ëindigd. VEEL BELANGSTELLING BIJ DE RECEPTIE VAN OOM SIEMEN EN TANTE NIEKE. We kregen gelijk! Het was gewel dig ijruk op de receptie die de heer S. J. Olij en zijn echtgenote mevr. N. OlijFerwerda, Dinsdagmiddag ter gelegenheid van hun gouden huwe lijksfeest in de bovenzaal van Hotel Hanenburg hielden. De zaal maakte met de vele bloem stukken, overal vandaan het echt paar toegezonden, een feestelijke in druk en ook de glundere gezichten van bruid en bruidegom en van hun familie, allen med. achter de lange tafel gezeten, getuigden van een feestelijke stemming, die zich spoedig na hun binnenkomst ook van de tal rijke vrienden en bekenden uit de zeilwereld, en van de buren en ex- Kantooi vooi Abonnementen* Fa. K.IEZEBRIN1. Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 door GERARD REVERS ziet, dan spel en gevaar...” De kapitein drukte me spontaan de hand. „Dat doet me genoegen”, zei hij hartelijk, „ik heb me dus niet in u vergist... En daarom... omdat u de liefde als iets meer beschouwt, dan als een gevaarlijk spel, daarom zou ik u wel willen verzoeken om in het ver volg er niet meer mee te willen spe len... Dat is werkeajk als spel te ge vaarlijk, enfin, u hebt die ervaring zelf ook reeds opgedaan...” „Maar kapitein...”, viel ik hem in de rede. „U zult me moeten toegeven”, ging de kapitein onverstoorbaar voort, „dat zo’n liefdesaffaire hier aan boord een al te gevaarlijk spel is. Voor het overige kan ik u zeggen, dat die Indische dame, uw spelgenote, iemand is uit de hoogste kringen van de Indische adel... Zodat ik maar zeg gen wil”, ging hij lachende voort, „dat het verstandig zal zijn met die liefdesaffaire op te houden. Ik ver trouw er op, dat u dit doen zult ook, temeer waar ik nu uit uw eigen mond heb vernomen, dat ge de liefde als iets hogers beschouwt, dan enkel als tijd verdrijf voor een paar vervelende da gen aan boord... En wilt ge dan met N.S. EN P.T.T. EN DE PRIJSVERLAGING. Met 1 Jan. verlagen de Ned. Spoor wegen de prijzen der abonnementen met 15 En de interlocale brief kaart zal 1 Jan. inplaats van ll/2 maar 6 ct. port vragen. Die middag zag ik miss Sakyamoena gearmd met een oude dame op het’ promenadedek wandelen. Zodra ze mij zag, gaf ze mij een teken, even later had ze met de oude dame plaats ge nomen in de schaduw, waar de zee wind koelte bracht... Ik nam op enige afstand eveneens plaats en wachtte af tot ik van Saky amoena een teken zou krijgen om bij haar te kome.i. Een half uur of langer had ik zo al gewacht, onderwijl was Sakyamoena voortdurend in gesprek met de oude dame... Eindelijk gaf Sakyamoena mij een wenk met haar ogen. Ik stond op en liep als toevallig bij haar voorbij. „Meneer Spalker”, zei Sakyamoena, „hoe laat is .het?” Ik had die vraag niet verwacht, doch haalde werktuigelijk mijn hor loge voor de dag, dat ze met haar eigen armbandhorloge vergeleek. Daarna afwisselend tot mij in het En gels en tot de oude dame in haar moe dertaal sprekend, zei ze: „Ja, we moeten gaan... meneer Spalker, in dit boek ligt een brief voor u... kijk, hij steekt er even uit... ik laat dit boek liggen, ik vergeet het... reik ’t nr dadelijk aan... maar houdt de brief...” Wordt vervolgd. 001 Melk 004 Melk 005 Melk 006 Vlees 007 Vlees 008 Boter nine of 100 gram vet 009 Boter 125 gram margarine of 100 grata vet 019 Algemeen 250 gram margarine of 200 gram vet 020 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 021 Algemeen 1 ei 022 Algemeen 2000 gram brood (geldig t.e.m. 29 November) 013 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 29 November) 014 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 016 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 29 November) Bonkaarten KD, KE 713 504 Melk 10 liter melk 505 Melk 11 liter melk 506, 507 Vlees 100 gram vlees 508 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 509 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 519 Algemeen 1 ei 520 Algemeen 800 gram brood (geldig t.e.m. 29 November) 513 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 29 November) 514 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid' a.s. moeders en zieken) 1001 Vlees 300 gram vlees 1002 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1003 Brood 800 gram brood 1004 Kaas 200 gram Kaas of gram korstloze kaas 1006 Vlees 200 gram vlees 1007 Melk 5 liter melk 1008 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 1009 Eieren 5 eieren. De bonnen 022 Algemeen, 013 en 016 Reserve, 520 Algemeen en 513 Reserve voor brood zijn geldig t.e.m. 29 November. Op 27 November zullen wederom broodbonnen voor één week worden aangewezen. De bonnen 1003 Brood der toeslagkaarten zijn evenals voorheen 14 dagen geldig, derhalve t.e.m. 6 December.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1