I. I KUNSTTENTOONSTELLIN GEN Minister Neher over de wederopbouw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W1MBR1TSERADEEL en IJLST Intercity meeting Rotaryclub „EEN tUMLACH u-cm ^oïtuna’ Ze JAARGANG No. 91 FEUILLETON DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 door GERARD REVERS sen 4 f .1 en K. Onze stadgenoot G. J. Bruinsma, me 16 HOOFDSTUK 12. Wordt 'gd. Pas de volgende morgen had ik ge- legenheid om nog even met Sakya- moena te spreken, ik vroeg haar wat DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. De Koningin is voornemens Maan dag 1 December voor een verblijf van enige tijd haar intrek te nemen in het paleis te Amsterdam. Bureau voor Advertenties Fa. >RxJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt DINSDAG; en VRIJDAGS zelfs de eenvoudigste huldiging niet ten deel mocht vallen! S. TONEELVER. ANIMO. Dezer dagen werd in het gebouw I Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 HET KONINKLIJK GEZAG. Het Koninklijk besluit houdende bepaling van het tijdstip der neerleg ging van de uitoefening van het Ko ninklijk gezag ~oor de Koningin heeft, zo men weet, als datum van hervat ting daarvan genoemd 1 Dec. 1947. Naar het A.N.P. verneemt is ter zake eeu nieuw besluit niet waar schijnlijk, zodat inderdaad verwacht mag worden, dat Hare Majesteit, met ingang van bovenvermelde datum Haar hoge taak weder zal kunnen opnemen. SINT NICOLAAS ACTIE SNEEK uitgaande van de Vereniging van Sneker Zakenlieden. Duizenden bonnen zijn verstrekt. Bij wie zal Sint Nicolaas nu een cadeau brengen... t.w. een dames- of heren- rjjwiel, een stofzuiger, een radio-toe- stel of een van de andere waardevolle cadeaux... Veten wachten met span ning af Maar de tijd komt dat de bus geopend wordt, zult u dan ook een van de gelukkigen zijn? Koopt daarom bij de Sneker Zakenlieden, die een blauwe deelnemerskaart in hun etalage hebben en iedereen die bij hen koopt ontvangt een invulformulier met envelop, waarop naam en adres gezet moeten worden en daarna in de bus gedeponeerd, welke geplaatst is op het Schaapmarktplein (bij de fietsenstalling). U kunt dus ook in aanmerking komen, voor een van de vete prachtige en nuttige cadeaux. Dus koopt bij de zaken met de blau we deelnemerskaarten en Sint Nico laas zorgt voor de rest. komt een enkele tot de ontdekking dat zo’n rare moderne prent tenslotte toch veel meer in zich bergt, dan het sappige, smeuige, weeë olieverfje, waar hij nu al sinds zijn trouwdag tegen aankijkt! En mochten sommigen toch liever een origineel hebben dan een prent: welnu, 3 December krijgen wij hier een veertigtal aquarellen van Jan van Heel; ook een modern schilder, die zéér de moeite waard is. Maar be denkt wel, dat u nergens iets heel goeds voor een appel en een ei krijgt! Mochten deze twee tentoonstellin gen werkelijk zoveel bezoek trekken, dat zij „uit” kunnen, dan zijn er on telbaar veel mogelijkhedententoon stellingen van kinderportretten, van grafisch werk, van grote doeken uit Sneker of Leeuwarder kunstbezit, van werk van Friese schilders. Alles hangt slechts af van de belangstel ling, van de behoefte van het publiek! P. heeft getracht hiervoor een oplossing te vinden, maar dit ontwikkelingsge- beuren zal nog wel een kleine 2 jaar duren. Ook de duurte van het bou wen, mede door de zwarte lonen, remt de oplossing van het vraagstuk der woningvoorziening. Ten aanzien van het stedebouwkundige vraagstuk lan ceert de Minister nog verschillende gedachten. Hier zijn ook vete bezwa ren. Het geld dat Hiervoor benodigd is, moet door het volk worden opge bracht en wij hebbel, ons te realise ren, dat wij arm zijn. Naar aanleiding van het gesprokene werden verschil lende vragen gesteld, die alle tot te vredenheid door de Minister werden beantwoord. WEER EEN BON VOOR EXTRA VLEES. Voor personen van vijf jaar ouder (groepen A, B en C) is van 23 November tot en met 6 December op bon 028 algemeen weer 100 gram vlees of vleeswaren extra verkrijg baar. nemen!” Het is jammer voor de pessimisten maar het ziet er naar uit dat ze ongelijk krijgen. En dat móét ook: in het belang van de kunst en in het be lang van Sneek. Wilt u het bewijs ver nemen, dat de optimisten het bij het rechte eind hebben? De schil ders- spel hebben genoten. Maar niet min- prenten worden per dag door een 20 Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per half laar SCHOENENBON OP NO. 8 EN DE HELFT VAN 4. In het tijdvak van 23 November t.e.m. 17 Januari a.s. zal een schoe- nenbonjnaar keuze worden verstrekt aan hen, wier stainkaartnummer ein digt op het cijfer 8, of op de cijfer combinaties 04, 14, 24, 34 of 44 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand December van een der jaren 1932 t.e.m. 1945 alsmede aan kinderen ge boren in de maand Februari van het jaar 1947 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uit reiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. ONGELDIGE TEXTIELKAARTEN. De textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 komen met ingang van 1 Januarf 1948 te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde num mer- en letterbonnen verliezen der halve met ingang van genoemde da tum hun geldigheid. De geldig ver klaarde bonnen van de thans in ge bruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging hun geldigheid behouden. GEPENSIONNEERDEN KRIJGEN EEN KWARTAAL EXTRA. Pensioentrekkenden krijgen, waar schijnlijk nog vóór Kerstmis, een voorschot op de in te voeren algemene pensioenverhoging, welke van 1 Jan. 1947 zal gelden. Dit voorschot be draagt een kwart van het thans gel dende jaarpensioen en is dus evenveel als over 1945 en ’46 extra werd ge noten. NEDERLAND—INDONESIË. Er zijn vorderingen gemaakt bij de onder handelingen tussen de Nederlan ders en de republikeinen inzake de order „Staakt het vuren”. Op het Amerikaanse schip Renville dat 2 Dec. te Batavia binnenkomt, zulten de politieke besprekingen plaats hebben. TYPISTE OVERVALLEN. Te Amsterdam is een 20-jarige typiste uit de van Breestraat Don derdag op de Baarsjesweg door een tweetal mannen o- ervallen en in een diepe kelder geworpen. Met een sche- delbasisfractuur is het meisje in het Wilhelminagasthuis opgenomen. i KIND IN GLOEIEND BADWATER GEVALLEN. Door ziekte van de moeder in het gezin H., wonende in het Havendorp te Vlissingen, zou het negenjarig dochtertje haar tweejarig broertje in het bad doen. Zij zette daarvoor een t^il heet water op de vloer en verwij derde zich even om koud water te gaan haten. Al spelenderwijs viel het jongetje in het hete water. Hij kreeg zulke zware brandwonden, dat hij in het St. Josephziekenhuis aan de ge volgen is overleden. ERNSTIGE TOESTAND IN FRANKRIJK. De toestand in Frankrijk is zeer ernstig, er staken nu al meer dan 1 millioen man, Ook het spoorwegver keer ligt stil. Men vreest voor burger oorlog. De katholieke democraat Ro bert Schumann heeft een nieuw ka binet gevormd. Ik knikte ten bewijze, dat ik haar had begrepen. Ik trad vervolgens een paar stappen terug om de dames ge legenheid te geven mij te passeren. Sakyamoena liet de oude dame voor gaan, ze vergat, zoals ze gezegd had, het boek, ik haastte mij het op te ne men, de brief er uit te haten en Sa kyamoena* het boek weer aan te bie den. „Als ’t u belieft dame, dat hebt u zeker vergeten?” „O, dank u zeer meneer!” Ook de oude dame dankte mij met een buiging. Ik echter begaf mij on middellijk naar mijn hut om de brief te gaan lezen. Er stond niets meer of minder in, dan dat de prins ver dwenen was... SKEEKtfi NIEUW SBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK zijn kaste gestoten. Voor d'e prins geldt dit alles niet, want voor de machtigen bestaat geen verbod... ’n makkelijke wet!... Maar de priesters hebben toch maar het liefst, dat er over die reis zo min mogelijk ophef wordt ge maakt... „Ik geloof vast”, zei de ka pitein, „dat alten die de prins ver gezelden, de rest van hun teven wel in de een of andere tempel zulten moeten doorbrengen...” De kapitein keek ernstig. Blijkbaar zag hij vete en grote moeilijkheden, die de verwezenlijking van mijn doel in de weg stonden... „De priesters zulten zich weten te wreken”, zei hij. De aankomst te Bombay was ge heel in overeenstemming met wat de kapitein mij had voorspeld. We kwa men bij avond aan en terwijl wij ge wone stervelingen lastig werden ge vallen met allerlei douane-formalitei- ten, zag ik, dat de prinsen zijn ge volg in gereedstaande auto’s gingen. Ik zag Sakyamoena, die tevergeefs naar mij uitkeek, ik waagde het niet door wuiven of anderszins haar aan dacht tot mij te trekken... Ik stelde me haar blijdschap voor, nu zij de prins daar gezond en wel voor zich uit zag lopen. Ik kon alten in de auto’s zien stappen, de prins zou in de voor ste worden opgenomen, maar hij aar- maar die kocht er ook vijf tegelijk! wordt. Tenslotte toont de vrouw Aan de overkant bestaat dus, als het en bereikt het stuk het geen snobisme is, reeds meer waar- hoogtepunt als de blinde openbaart dering voor de moderne kunst dan bij 1 ons. Toch zal een bij herhaling, aan dachtig beschouwen van en zich ver diepen in deze moderne schilders de bewondering en de liefde voor hun werk doen toenemen. Zoals er spijzen en die beiden haar rol zeer goed aan voelden, en op natuurlijke wijze ver tolkten. Alleen Evert viel iets uit de toon, en was niet voor zijn taak be rekend. Al met al een geslaagde avond, er is met veel „animo” ge speeld, en het helaas niet talrijk op gekomen publiek zal dit pittige jonge clubje gaarne nog eens terugzien. geven. Opgevoerd wérd het drama-1 zoals men hier spoedig zegt. Maar tisch spel „Inkeer” van Bromet, in - dacht u dat het in de grote steden drie bedrijven. Een geschiedenis van i in Amsterdam en in Den Haag an- een jong echtpaar, waarvan de man ders was? Neen, daar gaat het precies door een ongeluk zijn gezichtsvermo- zo. In de hoofdstad was het een Ame- gen verliest en die dan door een zijner rikaan die de eerste Andrea kocht; beste vrienden en zijn vrouw bedro gen berouw De pessimisten zeiden: „Begin nu in Sneek nooit met een tentoonstelling op het gebied der beeldende kunst; dat wordt toch niets. Als je vijf bezoe kers per dag krijgt, is het mooi, en dat er iemand iets zal kopen, behoef je helemaal niet te denken!” De optimisten zeiden: „Laten we het eens proberen met een paar ten toonstellingen; eerst de schilderspren- ten, waarvoor de grote pers al recla me heeft gemaakt, en dan met origi nele aquarellen van een goede, mo derne schilder zonder al die reclame. Zo vermijden we de hoge transport kosten en de risico’s v<- 1 grote doe ken in zware lijsten, die bovendien vrijwel onbetaalbaar zijn”. De pessimisten klemden zich vast aan één woord uit deze volzinnen „Modern?? Modern!! Man, dat is hier de rode lap voor dè stier. Als het nu nog ging om vriendelijke landschapjes met koeien en weiden en sloten, dan zou er misschien eens een Sneker ko men kijken. Maar d’e rare moder nen...” Waarop de optimisten repli ceerden: „Meneer, schei uit met Uw KUNST AAN ALLEN. Voordrachtavond Lijsbeth Lunsingh Tonckens. hier zulten misschien niet meer Het peil der belangstelling was maar zeker ook niet minder belang- Vrijdagavond bij Kunst aan Alten in stelling hebbêïr voor kunst dan elders de foyer van Amicitia alweer omge- het geval is. Wij durven de proef te keerd evenredig aan dat van het ge- bodene. Het bezoek was maar zeer matig, de prestatie van de voordracht kunstenares mevr. Lysbeth Lunsingh Tonckens uitermate knap. Het pro gramma vier novellen van resp. Kath. Mansfield, Tsjechov, O’Heiyy en de Maupassant bood geen ge legenheid tot declamatie en spel in grote stijl, maar wel voldoende stof om ons te overtuigen van het talent dezer artiste, ’n Technische prestatie van formaat was het al bij haar voor dracht uitsluitend op het geheugen te vertrouwen onder de voor haar on gunstige omstandigheid van een kaal podium vlak bij het publiek, maar bij zonder knap waren ook dictie en spel. Het was eigenlijk allemaal uitstekend wat we hoorden en zagen in de. gang van het genoeglijk verhalende, met het guitig gebaartje, naar het wrange einde van novellen als de Maupas- sants „Dikke Lisette” en het er enigszins mee verwante, „Koorzange- res” van Tsjechov, zowel als Kath. Mansfields „Geluk, geluk”. „Het meisje en de gewoonte” van die aarts- verteller O’Henry is van wat lichter gehalte maar hoe boeiend werd het voorgedragen! Men zou er over kun nen twisten waar, ook op het gebied van de voordracht, precies de grens ligt tussen de Kunst en de kunst, mevrouw Lysbeth Lunsingh Tonc kens’ talent behoort echter stellig tot het domein van de eerste. De jonge kunstenares bezorgde het auditorium niet alleen een paar prettige uurtjes waarvoor dr. Roberts haar namens het dankbaar publiek met bloemen huldigde doch overtuigde ons ook dat haar gaven, gerijpt, wel een zeer rijke oogst voor het Nederlands toneel en de voordrachtkunst beloven. dat hij na een langdurige behandeling weer ziende is geworden. Een vlot ge schreven stuk, dat door dit jonge to- neelclubje onder leiding van de heer Muurling zeer goed naar voren werd gebracht. Vooral de rol van de blinde Dolf bleek in goede handen te zijn, 1 en dranken zjjn, waarvan men moet evenals die van zijn vrouw Marie, wel- teren houden, om ze dan pas ten volte ke laatste echter wel iets meer ver- te waarderen, juist zo moet men veel baasd had mogen zijn bij de openba- muziek horen en veel kunst zien, om ring van haar man. De inwonende va- er meer begrip, om er een juist begrip der speelde goed, hoewel hij vooral in voor te krijgen. het laatste bedrijf niet al te rolvast Eén bezoeker maakte de opmer- was. Van de overigen dienen Greet je king„De schilder wil dus, dat je Cor speciaal genoemd te worden over zijn werk nadenkt?” Ja, zo is het precies; de schilder eist net zoveel aandacht en belangstell’ng van uw hoofd en van uw hart als de compo nist en de schrijver dat doen. En daar heeft hij ook volkomen recht op. Mensen, grijpt toch deze gelegen- J ass.dir. a. d. K.N.M.-zuivelfabriek te heid aan om u zelf te confronteren IJsbrechtum slaagde een dezer dagen met een aantal belangrijke schilders te Utrecht voor het diploma C voor en zo uw geest te verrijken. Misschien Zuivel-technicus. zelde even, hij keek onderzoekend rond tot zijn oog op Sakyamoena viel. Hij wenkte haar en liet haai voorgaan in zijn auto... „Goed zo!” zei ik hard-op bij zelf. Ik stelde me de teleurgestelde ge zichten voor van de priesters in ’s prinsen gevolg, nu ze zouden moeten ervaren van hoe weinig invloed hun macht was op de prins. Ik maakte mij niet ongerust. Spoe dig genoeg zou ik van de prins en van Sakyamoena horen... Ik had hen wel iswaar niet meer kunnen spreken, maar wat was de betekenis van die scène bij de auto’s? Geen andere, dan dat de prins en Sakyamoena de strijd voor hun geluk hadden opgenomen. Toen ik na de drukte aan de stei ger, na de tocht met de auto door de Hel-verlichte Oosterse stad en na de drukte in het hotel met zijn heirleger van bruine en zwarte bedienden in kleurige livrei, eindelijk door muskie tengaas omgeven tussen de frisse la kens lag in mijn hotelkamer, moest ik denken aan Sakyamoena’s uitspraak: „we zulten de strijd voor ons geluk moeten opnemen!” TONEELGROEP HERMAN BOUBER IN AMICITIA. De Commensaal. Het conflict in de „Commensaal” is eenvoudig, hoewel niet van al-de-dag: een vrouw met twee kinderen is in de steek gelaten door de vader, die naar Amerika is gedeserteerd. De vrouw hertrouwt met een zeeman en het nieuwe gezin lijdt een pover bestaan. Na jaren komt de eerste man, zeer welgesteld, terug. Hij heeft een groot verlangen naar z’n kinderen. Hij helpt de mensen uit de armoede en zorgt voor de toekomst van de kinderen. Zelf wordt hij commensaal in het ge zin, om de welvaart te vergroten. De toestand wordt onhoudbaar. De twee- i man raakt op de achtergrond, ge-1 koop van 200 gr. suiker of versnape- maar de vrouw weet, dat ook de eer- ringen of voor 400 gr. jam enz. haar briefje nu eigenlijk betekende. „Het betekent letterlijk wat ik ge schreven heb”, zei Sakyamoena, die zeer bleek was en mij met een paar grote angstogen aankeek. „Ik zie de prins niet meer; als ik naar hem vraag zwijgt ieder als het graf of haalt de schouders op... Ik maak me buitengewoon ongerust...” Ik ben ook ten zeerste ontsteld over deze mededeling, maar ik probeer Sa kyamoena gerust te stelten. „Prinsen verdwijnen niet op die ma nier”, zeg ik glimlachend. Sakyamoena is er echter nog hele maal niet gerust op.* Ik kon niet lang met Sakyamoena praten. Ze had mij trouwens ook niets meer te vertellen. „Ik ga de kapitein in vertrouwen nemen”, zei ik. Sakyamoena keek mij twijfelend aan,, blijkbaar was het haar onmoge lijk om de draagwijdte van dit besluit te overzien. „Het is een gentleman”, ze ik op besliste toon. „Goed”, zei ze, „doe maar wat u het beste lijkt”. De kapitein ontving mij op harte lijke wijze. Ik vertelde hem van Sa kyamoena’s ongerustheid, van de „verdwijning” van de prins en ook, toen hij van een ongewone belang stelling blijk gaf en door vragen tel- In een door de Rotaryclub alhier belegde Intercity meeting, waarvoor grote belangstelling van de zijde der leden bestond, sprak jl. Zaterdag avond in „Amicitia” Minister Neher over het onderwerp „Wederopbouw in Nederland”. De Minister zei dat het begrip Wederopbouw een onderwerp is, waarover men aarzelt te spreken, juist omdat er zoveel over gesproken wordt. Het is een klein deel van het uitgebreide vraagstuk en is meer een geestelijk probleem ’t welk men ge meenschappelijk moet zien. Wij leef den alten in de verwachting, dat met de bevrjjding het voornemen er zou zijn alles weder op te bouwen. Lang zamerhand kwam het besef, dat het niet zou gaan zoals wij hadden ver wacht. Ons land was zonder voorraad en bij vete Nederlanders is dat besef thans nog niet voldoende aanwezig. De verwijten over ambtenarij en romp slomp zijn vete. De nood, ontstaan door de vernietiging van het oorlogs geweld, deed zich op schier elk ter rein gevoelen. Walcheren en de inundatiegebieden moesten worden drooggemaakt en aan de Wieringer- meer moesten materialen worden be schikbaar gesteld. Wegenpositie, bruggen, telefoon, kleding en eten, waren eveneens problemen, waarvoor wij ons zagen gesteld. En dat was dan alleen nog maar het water. Is er nu zo weinig gedaan, als wij horen Wan neer wij zien naar hetgeen werd ver richt, dan is dat vrij behoorlijk. Het gebrek aan arbeidskrachten en per sonen om leiding te geven, alsmede een sterke zucht tot geldgewin hebben een remmende invloed gehad op de verrichte prestaties, maar binnen het raam van het mogelijke is het resul taat behoorlijk. Hout, cement en ijzer waren schaars. Hout en stenen zijn er thans iets ruimer, maar cement stagneert, als gevolg van de lage stand der rivieren. Dan is daar de wereldschaarste en de krapheid van geld en deviezen. Wij zijn bij het ko- pen van goederen in grote mate af hankelijk van het buitenland en wij kunnen niet alles exporteren, daar op verschillende goederen geen prijs wordt gesteld. Hierdoor ondervindt de totale wederopbouw een grote rem mende terugslag. Ook wanneer wij alle benodigde materialen konden be komen zou de achterstand vanwege het grote gebrek aan arbeidskrach ten niet kunnen worden ingehaald. In de bouwnijverheid bedraagt het tekort aan arbeidskrachten wel een 300.000. Als gevolg hiervan en van wege het feit, dat niet voldoende wo ningen gecreëerd kunnen worden, zal het samenwonen dan ook nog wel toe nemen. De benaming crepeergevallen heeft aandacht bij ons volk, omdat het zulk een lelijk woord is, maar deze gevallen zijn practisch opgelost. Er zijn echter nog mensen, die deze verblijven niet willen verlaten, omdat ze geen nieuw huis hebben. Men wil blijven op de plaats waaraan men is gehecht. Naast deze gevallen zijn er woningen, die zeer slee’ t zijn, als ge volg van vroegere toestanden. Deze zijn in vete plaatsen te vinden en de eis om hiervoor nieuwe woningen te I verstrekken is vc rlopig absoluut on mogelijk. Het bouwwezen zal industrialiseerd moeten worden. Men Als hij niet ziek is, is het voor hen een klein kiinstje het hem te maken, maar we zulten zien...” „Wat denkt u te doen, kapitein?” „Te doen?... Niets natuurlijk... De zaak is voor mij tamelijk duidelijk: men heeft de prins met Sakyamoena samengevonden, mogelijk heeft men ook wel een gesprek afgeluisterd. Vandaar de aanslag op uw teven en de isolatie van de prins...” Ik knikte. „Maar misschien zoeken we de op lossing tediep, misschien houden de ze dingen generlei verband met elkaar”. „Waarmee zou het dan verband houden?” „Met onze aankomst in Bombay”, antwoordde de kapitein. Toen de kapitein de verbaasde uit drukking op mijn gezicht zag, ver klaarde hij zich nader, en hij vertelde, dat de aankomst van de prins stellig niet met groot .vertoon zou worden gevierd, maar dat men integendeel alles zou doen om zijn aankomst ge heim te houden. „Maar waarom dan toch vroeg ik verbaasd. De kapitein verklaarde mij nu, wat mij nog onbekend was, dat het de Hindoes verboden is om over het grote water te gaan; iedere Hindoe, die het niettemin toch doet, wordt uit kens meer te weten wilde komen, de gehete verdere historie, ik vertelde hem van het doel mijner reis en van de overeenkomst tussen Sakyamoena, de prins en mij gesloten... De kapitein keek nadenkend. „Dat is geen geringe onderneming”, zei hij... „Ik begrijp nu veel dingen, die mij gisteren nog tamelijk onbegrij pelijk voorgekomen zijn. Ik dank u, dat ge mij in vertrouwen hebt willen nemen”. Ik keek de kapitetin vol verwach ting aan. „De prins moet ziek zijn”, verklaar de hij. „Men heeft mij officieel, van wege de lijfarts van de prins meege deeld, dat de prins aan een ernstige besmettelijke zieke zou lijden... Eerst fluisterde men van pest, toen van typhus... Toen ik dreigde maatregelen te zulten nemen als het werkelijk pest zou zijn, krabbelde men terug en werd er verklaard, dat het slechts een sto ring was aan de ingewanden en dat men de prins zorgvuldig zou isole ren...” „Maar wie zijn die „men” dan toch „De prins is blijkbaar geheel over geleverd aan zijn lijfwacht, die doet met hem wat ze wil...” „Zou hij dan inderdaad ziek zijn?” De kapitein haalde zijn schouders op. het laatste bedrijf niet al te rolvast I EXTRA BON VOOR SUIKER, VERSNAPERINGEN ENZ. In verband met St. Nicolaas zijn de bonnen 026 en 524 geldig voor aan- 1 de IrrvrvvA x-or, ‘Xill „„il„r ste man niet bij haar zal blij ven. Zij bezien gedrieën het probleem, met als j slot, dat na een hevige twist de Com mensaal heengaat. Het echtpaar blijft pogingen de Snekers een minderwaar- bij elkaar, omdat zij elkaar toch ook digheidscomplex te bezorgen. De men niet kunnen missen. Tragiek loopt door dit spel. Tra giek, welke draaglijk en genietbaar wordt gehouden door de omringende, komische figuren. Maar een spel, dat uitermate boeit. Want de Boubers zijn onovertrefbare volks-artisten en we ten leven en gestalte te geven aan kleine mensen, aan ’t volksleven met z’n oplaaiende vreugden en z’n diep ste misères. Wat was het jammer, dat slechts weinigen van dit goede toneel- der jammer was het, dat deze pracht- I tot 25 volwassenen en een dito aantal artisten bij hun 40-jarig jubileum scholieren bezocht. En natuurlijk -- - -spreken de landschappen van Fern- hout de Friezen met hun gevoel voor ruimte het meest aan. Daarachter vol gen Schuhmacher en Radecker. Aan Andrea en Wijnberg moeten de mees- St. Jozef door de toneelver. „Animo” j te mensen nog wennen. Sommigen haar eerste jaarlijkse uitvoering ge- i vinden hen alleen maar raar, of gek,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1