PEN t Ct .p. a IJ I Actie Rechtsgelijkheid Stad en Platteland" I :en Buitenlands Overzicht X Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsagenda Sneek 50 5 B in el in! I 2e JAARGANG No. 92 e. CH s- ■n sek Besloten is dat Oostenrijk eerst zal worden behandeld. ct ct ct ct Ct Ct Ct ct ct ere bij bI EIK 9 IR p&J ct VRIJDAG 28 NOVEMBER 1942 BONNENLIJS T voor het tijdvak van 30 November tot en met 13 December 1947. ■iea H 026 OO'j elding >rne 2 iet V 1005 Suiker I L bij RJ l I r JEEK ■t' i? n. de n9 zou vergroten. Intussen heeft de Com missie voor buitenlandse zaken het gevraagde bedrag van 597 millioen dollar voor de tussentijdse hulp (Chi na inbegrepen) met 50 millioen ver laagd, ook omdat men vreesde dat er anders goederenschaarste in Amerika zou optreden en daardoor de prijzen zouden stijgen. De Commissie voor Palestina uit de Ver. Naties heeft het verdelingsplan aangenomen met 25 st. voor, 13 tegen en 17 onthoudingen, tot de laatsten behoorden Nederland, Engeland en Frankrijk, tot de tegen stemmers natuurlijk de Arabische staten. p k Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Sint <h. VZNG ■T :hlu- Til CHR. ORATORIUMVER. SNEEK. Die Schöpfung. De twee oratoria waarmee Haydn rond 1800 de wereld verblijdde, beho ren wellicht niet tot het beste werk van deze veelzijdige componist. Speci- -aal „Die Schöpfung” bevat minder sterke gedeelten en de realistische uit beelding is soms al te naief en typisch 18e-eeuws. Daartegenover staat ech ter zoveel schoons, dat het werk zich met recht nog steeds op ’t repertoire der oratoriumverenigingen handhaaft. Het feit, dat de Chr. Oratoriumver. te Sneek „Die Schöpfung” Dinsdag avond in het Geb. v. Chr. Bel. uit voerde, was dan ook volkomen ver antwoord. Van de uitvoering als zo danig kan dat niet geheel gezegd wor- 10000 NED. BOEKEN NAAK 'CANADA. Er zullen in 1948 niet minder dan 10000 Ned. boeren naar Canada gaan. De eersten worden er in Maart ver wacht. De stoomschepen die ze ver voeren zullen 13 reizen maken en deze boeren zullen zo spoedig mogelijk zelf een bedrijf in Canada krijgen. DE SCHOENWINKELIERS PROTESTEREN. De schoenwinkeliers in het N. en O. van ons land protesteren tegen de 'winstmarge-verlaging welke de on dergang voor meer dan de helft dezer bedrijven betekent. VALSE TEXTIELPUNTEN. Een Dordts kledinghandelaar kocht 23000 valse textielpunten. Gevolg: 3 maanden voorwaardelijk en 15000 boete. UITWELLINGERGA. Benoemd tot stadstimmerman in vaste dienst Gem. Bolsward H. Fabriek te l^itwellin- gerga. AFDELING STICHTING lllMANITAS. In een Woensdagavond gehouden vergadering, waarop wij in het vol gend no. terugkomen, is besloten tot oprichting van een afdeling van Hu- manitas, stichting voor Maatschappe lijk werk op humanistische grondslag. In de voorlopige commissie, waarvan secretaresse zal zijn mevr. Ozingav. d. Meulen, die op dit terrein zeer des kundig is, zullen voorts zitting nemen mevr. v. d. MeulenWempe, mevr. Urbande Vries, mevr. Muller, de heer R. A. v. d. Sluis en de heer Tuil. Bij het in Oct. gehouden exa men van het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote” en Machine- schrijven, te Amsterdam slaagden de dames: MachineschrijvenSj. de Jong te Woudsend, T. Dijkstra en S. Was sens te Sneek. Op het op 20 November gehouden examen te Alkmaaf slaagden de vol gende candidaten: Stenografie: mej. T. de Jong te ScharnegoutumMachi neschrijven: de dames J. de Rook te Lemmer, G. var. Hout en G. Bos te Sneek en de heer T. de Vries te St. Nicolaasga. FRIESLAND-PROGRAMMA K.R.O. Zondag a.s. van 14 tot 14.30 uur zendt de K.R.O. een cabaretprogram- ma gewijd aan Friesland uit onder de titel „Oppe Ringmuur”. Medewer kenden zijn: de Wilgreys, Wim Kroon (accordeon), Nelis Roos, Han König, Willy Frangois (piano), Jan Visser; teksten van Dico v. d. Meer en Jan Visser, muziek Dico v. d. Meer, regie Jan de Cler. *Deze serie cabaretpió- gramma’s over Friesland zal vervolgd worden. „ALD WYMBRITSERADIEL”. SKEARNEGOUTUM. It sil foar- sitter Heeringa wol tige nei it sin west hawwe, om by de Krite-gear- komste yn Elim, nou forline Moan- dei, safolle minsken it wolkom taroppe to kinnen en under it gehoar ek to sjen it D. B. fan ’e gemeente en inkel- de leden fan ’e Rie. De Krite hie Santema fan Huzum noege, om in lêzing to halden oer Aid Wymbritseradier. Santema kin moai fortelle en dat die dizze joun op ’e nij bliken. Hy helle de skiednis fan dizze gritenije op fan üt ’e Midsieuwen wei. Dêr is mei greate nocht nei him harke en dat it sprutsene wol tige troch de lju opnommen waerd, koe men nei- gean oan de folie fragen, dy’t üt de gearkomste nei foaren brocht waer- den. Oan ’e ein die de sprekker in bi- rop op it D. B. en ’e Rie, om to bi- foarderjen, dat de skiednis fan dizze gritenije yn boekfoarm fêstlein wurde soe. De hear Joh. Koopmans waerd troch de foarsitter in sulveren gongelstok oanbean, as tank foar syn warberens foar de Fryske saek. Dat ek de sprekker tank brocht waerd, hoecht. einliks net sein to wurden BERICHT AAN DE JEUGD! Sint Nicolaas en zwarte Piet komen Zaterdagmiddag 29 November om 4.09 uur. Door de storm der laatste dagen was het niet mogelijk per boot te reizen en ze komen dan deze keer per trein. De hoge gast wordt door de Bur gemeester ontvangen op het Stad huis, waar dan aan Sint Nicolaas door de kinderen een zanghulde zal worden gebracht. De Commissie van Ontvangst. punten: De inleiding van het orkest, enkele aria’s van Mien Peters en Chris Taverne, de slotkoren van het eerste en derde deel. Maar verder miste de uitvoering net even dat fijne, wat een goed stuk handwerk tot kunstwerk verheft. Daarbij mislukten enkele mooie gedeelten door de te magere orkestbezetting en ’t verschil in stem ming tussen piano en blaas-instru- menten. De directie van de heer Beintema deed wat vermoejd aan. Wellicht was het daaraan te wijten,'dat de inzetten niet altijd correct waren. Al was vorige jaren de belangstel ling voor de Chr. Oratoriumvereniging groter, toch kon men ook nu tevreden zijn. Er waren ongeveer 500 bezoe kers. L. G. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar 517. r irJ en ma tun land. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Op Dinsdag 2 Dec. des avonds 7.15 uur vergadert de gemeenteraad van Sneek. Dan zal o.a. de gemeentebegro ting 1947 worden behandeld. Voorts komt dan o.a. nog aan de orde een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van Trottoirs aan de Ooster- poortsbrug. In hun advies betreffende deze zaak wijzen B. en W. er op dat deze brug een zo ernstig verkeersobstakel vormt dat zo mogelijk op korte termijn maatregelen moeten worden genomen welke verbetering in de bestaande si tuatie zullen brengen. Deze Oude brug, zonder* trottoirs, met slechts een breedte van 4.85 m. is voor het hui dige verkeer totaal ongeschikt gewor den. Door het plaatsen van verkeers agenten wordt het verkeer wel zoveel mogelijk in goede banen gehouden, maar de toestand blijft verre van ideaal. Afdoende verbetering is slechts te verkrijgen door het bouwen van een nieuwe brede brug, doch de huidige omstandigheden zijn oorzaak dat aan nieuwbouw voorlopig niet ge dacht kan worden. Voor verbetering van onder- en bovendekken is op de ontwerp-begroting 1948 bereids een bedrag van 4665.uitgetrokken om deze vernieuwing te bekostigen. B. en W. hebben echter tevens nagegaan of voorlopig zodanige maatregelen ge troffen kunnen worden, dat enerzijds een aanmerkelijke verbetering van het verkeer ontstaat, doch anderzijds de daarmede gemoeide uitgaven, ge let op het tijdelijk karakter van de verbetering, in de juiste verhouding staan tot het nuttig effect, dat wordt verkregen. Hierin voorziet een plan, dat voorziet in het aanbrengen van trottoirs op de brug. Het is nl. mo gelijk gebleken door zijdelingse uit- bouw van de brug ruimte te krijgen voor deze trottoirs, waardoor de voet gangers niet meer van het wegdek ge bruik behoeven te maken. Deze over stekende trottoirconstructie eist slechts plm. 15 cm, van hot wegdek, welke gecompenseerd worden door verplaatsing van de brugleuningen naar de buitenzijde der trottoirs; het geen immers tot gevolg heeft dat voertuigen met een overstekende bo venbouw meer bewegingsvrijheid ver krijgen. De totale kosten werden ge raamd op 4500.zodat B. en W. voorstellen boven het bij de begroting van 1948 toe te stane crediet van 4665.voor brugdekvernieuwing 4500.beschikbaar te stellen voor deze trottoirs. DE KERMISZONDAG. Uit de sectieverslagen betreffende de gemeentebegroting van Sneek blijkt dat enige raadsleden in het vervolg in het belang van de Zondagsrust het tijdvak van de jaarlijkse kermis zo wensen gekozen te zien, dat er geen Zondag in valt. In de memorie van antwoord van B. en W. wordt gezegd dat van de meerderheid van B. en W. geen voorstel tot afschaffing van de kermis op Zondag in de Sneek-Week is te verwachten. De ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier, Marshall, Molo- toff, Bevin en Bidault zijn thans té Londen bijeen voor de conferentie, waar over de Duitse en de Oosten rijkse kwesties zal worden gesproken. Men was het bij de aanvang van deze bijeenkomst nog niet eens over de volgorde van behandeling dezer kwes ties, Rusland wilde Duitsland eerst behandelen, de anderen Oostenrijk Met beide zaken is het tot nog toe steeds een lijdenskwestie geweest. Om ons tot de Duitse te beperken. Te Yalta, dus nog in de oorlog, werd overeengekomen dat Duitsland in 4 bezettingszones zou worden verdeeld, echter te besturen als één geheel, te Potsdam dat het als een economische eenheid zou worden behandeld, maar op politiek gebied zou ’t gedecentra liseerd worden en zelfs geen centrale regering zou worden gevormd. Op de laatste bijeenkomst der vier staats lieden te Moskou dat was in Maart 1947 werd men het over de uit werking van deze afspraken niet eens. En ook niet over de kwestie waar de Poolse grens te Yalta was bepaald dat Polen Duits gebied in ruil voor dat, hetwelk het aan Rusland had af gestaan zou ontvangen en bij het einde van de oorlog bezetten de Polen dan ook maar Duits gebied tot de Oder zou lopen. En evenmin over de wijze waarop Duitsland herstel betalingen zou verrichten. De Russen willen die uit de lopende productie van de Duitse industrie en speciaal Engeland verzette zich daartegen om dat Londen en Washington nog altijd enorme bedragen op de W.-Duitse economie toeleggen en het er dus op neer zou komen dat Engeland en de Ver. Staten eigenlijk de herstelbeta lingen aan Rusland zouden verrich ten. Overigens heeft pas een Ameri kaanse autoriteit verzekerd, dat in de loop van 1948 de West-Duitse pro ductie belangrijke overschotten zou opleveren. In dat geval zou dus aan dit laatste Russische verlangen, dat gedeeld wordt in andere landen die grote oorlogsschade hebben en die ogenblikkelijk behoefte aan herstel betalingen hebben, enigszins kunnen worden tegemoet gekomen. Maar dat is niet het belangrijkste geschilpunt tussen de Grote Vier. Het gaat vooral om de toekomstige staatsvorm van Duitsland, de Russen willen een cen trale regering voor Duitsland, en dan verwachten ze blijkbaar dat ze deze net zo sterk onder hun invloed kunnen krijgen als die van hun naburen in Oost-Europa. De Engelsen daarente gen willen, zoals oorspronkelijk ook was afgesproken een federaal maar zeer gedecentraliseerd Duitsland, met grote bevoegdheden voor de afzonder lijke staten,, de Fransen willen hele maal geen centrale regering en o.a. ter beveiliging tegen latere Duitse aanvalspolitiek de internationalisatie van het Roergebied. Uitgaande van de veronderstelling dat de wensen der Europese landen beïnvloed werden door de vrees dat er op de duur toch weer een sterk Duitsland zou ont staan had Marshall reeds te Moskou voorgesteld een viermogendheden- verdrag te sluiten tegen Duitse agres sie, alle vier landen zouden direct ge zamenlijk optreden als Duitsland weer tot de aanval overging. Marshall heeft dat plan thans opnieuw geop perd, het zou een verdrag voor de duur van 40 jaar worden en men zou zelfs geen Duitse agressie afwachten, doch reeds ingrijpen als Duitsland op enigerlei wijze tot herbewapening overging. Wanneer alleen verschil van mening over de wijze hoe zich het best te dekken tegen een eventueel nieuw Duits gevaar,, de mogendheden verdeeld hield, zou men zeggen, dat het Amerikaanse voorstel de oplos sing brengt. Maar Rusland heeft reeds in de besprekingen welke de conferentie voorafgingen doen weten dat het over dit viermogendheden- verdrag nu niet eens wil spreken. Daarmede is verhinderd dat de Duitse' kwestie eigenlijk nog alleen een econo mische wordt, waarover men het al licht gemakkelijker eens zou worden en daaruit blijkt ook duidelijk dat Rusland geen langdurige bemoeiing van Amerika met Europese zaken het verdrag zou immers 40 jaar gel den wenst. Of die langdurige be moeiing vreest. De conclusie is daar om gewettigd dat Rusland Duitsland voor zijn eigen politieke bedoelingen ten opzichte van geheel Europa wenst te gebruiken of dat het vreest dat de Ver. Staten Duitsland als een soort aanvalsbasis tegen de Sovjetunie wil len exploiteren. Het is deze tegen stelling welke ook de huidige confe rentie beheerst en welke doet vrezen, dat ze weer tot een mislukking ge- ZILVEREN JUBILEUM AAN DE R.K. JONGENSSCHOOL. Maandag 1 Dec. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer Y. de Jong werd benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier. Gedurende al die tijd heeft de jubilaris zich plichts- den. Zeker, er waren muzikale hoogte- getrouw van zijn taak gekweten. ’s Morgens van 11 tot 12% uur zal er die dag in het St. Jozephgebouw een receptie gehouden worden, waar het hem zeker niet aan belangstelling zal ontbreken, en waartoe ouders van leerlingen en verder alle belangstel lenden worden uitgenodigd. SNITSER FRYSK FORBAN. It Snitser Frysk Forban haldt lyk as alle jierren x^er in rige winter- lêzingen, dêr’t eltsenien tagong hat. Sa wurdt dit jier ütein set mei in yn- liedir.g fan de hear H. K. Schippers fan Drachten oer Simke Kloosterman en har Hoara’s fan Hastings. De hear Schippers is in ünderhaldend sprek ker, dat it Forban forwachtet de 1 Dcsimber frijhwat gasten (sjoch ad- fortinsje). Fierders steane der op it program: 22 Desimber in lêzing oer it Fryske liet22 Jannewaris oer it Fryske Gea 16 Febrewaris oer Yslanske sêgen. L doemd zal zijn. De Russische militaire bevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolowski, heeft zeer kort voor de Grote Vier te Londen bijeenkwamen nog eens openlijk gezegd, dat „de Westelijke geallieerden West-Duits- land als basis wensen te gebruiken voor ’n nieuwe oorlog” en vóór Molo- toff naar Londen ging heeft hij te Berlijn met Sokolowski geconfereerd. Het staat intussen wel vast, dat hoe de conferentie ook verloopt, zij een ontknoping moet brengen. De Ame rikanen wensen niet langer met een oplossing van het Duitse en Oosten rijkse probleem, dat het gehele herstel van Europa vertraagt, te wachten. Gelukkig echter schijnen zij die oplos sing voorlopig alleen economisch te willen zien, bijv, door W.-Duitsland afzonderlijk economisch op te bouwen en schijnt Marshall er nog tegen ge kant direct ook een politieke oplos sing te zoeken in de vorm van een afzonderlijk vredesverdrag met W.- Duitsland. Dat zou de deur finaal dicht slaan tussen Westelijke gealli eerden en Rusland en de oorlogskan sen een heethoofdig Amerikaans politicus heeft immers al voorgesteld de Russen uit Oost-Duitsland weg te slaandoen stijgen. In dezen -mag men ook hopen op Engeland, dat steeds afkerig was van zo’n afzonder lijk vredesverdrag en ook nogal ge duld toonde in onderhandelingen met de Russen. Dat moge ook blijken uit het feit dat het nu de onderhandelin gen over een handelsovereenkomst met Rusland weer opent, die enige maanden geleden mislukten, maar daar is ten slotte ook al een eerste klas Engels belang mee gemoeid, want het zou door een ruiltransactie met de Russen 6 millioen ton graan kunnen krijgen, welke het anders van de Amerikanen voor dollars moet kopen! Men zou zich kunnen voor stellen dat de Russen er ten zeerste prijs op zouden stellen een bres in het West-Europese front te schieten, terwijl de onderhandelingen der Grote 'Vier te Londen gaande zijn. Het zou hun stellig heel wat waard zijn het communisme in deze dagen in Frank rijk te zien zegevieren. Men kan niet zeggen dat de Franse communisten daartoe niet hun best doen, zeer uit gebreide stakingen ook op het gebied der spoorwegen en posterijen ont wrichten het land, dat onder leiding van Robert Schuman de soc.dem. Blum was niet geslaagd omdat hij niet de vereiste meerderheid in de Natio nale Vergadering verwierf een nieuw kabinet heeft gekregen. Met de premier meegeteld zitten er nu 9 le den van de republikeinse volksbewe ging in hoofdzaak katholiek in, zes socialisten, vier radicalen en een onafhankelijk conservatief. Ramadier heeft er geen zitting meer in, Bidault wel; men had aanvankelijk gemeend dat dit kabinet een overgangs-minis- terie naar een Gaullistische regering zou vormen, maar de socialisten heb ben zich verzet tegen de opname van personen, die van Gaullistische smet ten verdacht konden worden, al heb ben zij er met één, René Mayer, die financiën beheert genoegen moeten nemen. Omdat de invloed van de Gaulle nog maar gering is in dit ka binet kan het ook niet rekenen op meer steun in de nationale vergade ring dan het kabinet-Ramadier had en blijft zijn bestaan wankel. Ook om dat het zware moeilijkheden zal heb ben bij ’t hanteren van de geweldige problemen welke het heeft op te los sen; lonen en prijzen hebben een wed loop aangevangen en het zal de taak van dit kabinet zijn deze het halt toe te roepen en een evenwicht te schep pen. Ofschoon in vakbewegingskrin- gen het verzet tegen het communis tische stakingsparool toeneemt, blijft men er aan twijfelen of Schuman de moeilijkheden baas kan en geeft men de Gaulle nog een goede kans. In Ita lië tracht de Gasperi zijn regering, die ook moeilijkheden met de commu nisten heeft, te versterken door op neming van vier socialistische mi nisters van de groep die niet met de communisten wil samenwerken. De betekenis van de Marshall-hulp voor wankele regeringen als de Franse en de Italiaanse is duidelijk, komt die hulp tijdig dan kan een verlichting van de economische nood oorzaak van onrust en chaos ontstaan. De invloedrijke Amerikaanse senator Vandenberg heeft bij het debat in de Senaat over de tussentijdse hulp aan die landen zelfs verklaard dat een af wijzing er van zou kunnen Uitlopen op een oorlog. Waarmee hij natuurlijk bedoelde dat een verzwakking van het West-Europese front een versterking van het Russische zou betekenen en de wrijving tussen Oosten en Westen DE PRIJZEN. In een persconferentie heeft de di- recteur-generaal van de prijzen, prof. Brouwer o.a. gezegd, dat hij hoopte dat de actie tot vrijwillige prijsverla ging zal slagen, omdat daardoor dwangmaatregelen kunnen worden voorkomen, die moeten genomen als niet de nodige spoed wordt betracht. Men hoede zich echter voor illusies; het prijspeil in Nederland is ongeveer het laagste in Europa, zodat er geen grote verlagingen meer kunnen wor den verwacht, als de huidige actie is geëindigd. Prof. Brouwer zeide ook dat het publiek zelf niet voldoende meewerkt, het koopt in de regel het duurste, zo worden de diepvriesgrofti- ten te Amsterdam het meest ver kocht in de... Jodenbreestraat, het minst in Zuid! De meeste gezinnen komen niet uit, omdat men niet meer op de prijzen Iet. Ook hoopte de prof, dat spoedig de gezonde concurrentie strijd weer zou herleven. Overigens zal 't voorlopig niet meer tot prijs verhogingen komen. DE MOORD OP DE ROTTER DAMSE TAXICHAUFFEUR. Te Rotterdam is een 20-jarige man B. gearresteerd, verdacht van boven genoemde moord. emgmg. J. KOOPMANS, Scl arnegoutum, be stuurslid van de Friesche Maat schappij van Landbouw, afdeling Sneek. Ir. A. P W. MUENCH, leraar bij het Middelbaar Onderwijs, tevens be stuurslid van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, afd. Sneek. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 023 Algemeen 2000 gram brood (geldig t.e.m. 6 Dec. a.s.) 024 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel. 025 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen Algemeen 200 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnaperingen (reeds aangewezen) 027 Algemeen 100 gram vlees (geldig t.e.m. 6 Dec. a.s.) 028 Algemeen ICO gram vlees (reeds aangewezen, geldig t.e.m. 6 December a.s.) 015 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 6 Dec. a.s.) 017 Reserve 400 gram brood geldig t.e.m. 6 Dec. a.s.) Bonkaarten KD, KE 713 521 Algemeen 800 gram brood (geldig t.e.m. 6 Dec. a.s.) 522, 523 Algemeen 250 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz: of 250 gram versnaperingen 524 Algemeen 200 gram suiker, bo- terhamstrooispl enz. of 400 gram jam, stroop enz., of 200 gram versnaperingen (reeds aangewezen) 525 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits 515 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 6 Dec. a.s.) 516 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 25Ó gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 S-01, S-03 Tabak 2 rantsoenen ciga- retten of kerftabak S-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. S-03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Op bon 027 Algemeen is wederom een extra rantsoen vlees van 100 gram vlees verkrijgbaar. Op 4 Decem ber zal een bon voor waspoeder wor den aangewezen. Kantooi voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 Uit vele krantenberichten van de iu ‘tste tijd in verschillende vak- en dagbladen en tevens door uitlatingen -jo i ii ’.e 2e Kamer van de Staten-Gene- -b raalfctal het ook u duidelijk gebleken zijl, mt momenteel in het middelpunt van de belangstelling staat „de classi ficatie^’. In alle vakorganisaties is dit een pÈht van bespreking en discussie. De?gevolgen van de trek naar de grote steden beginnen zich steeds dui- deb' er af te tekenen: gebrek aan dskrachten in land- en tuinbouw- ’'v- t eeteeltbedrijf, een groot tekort aan geschoolde vakarbeiders, vacatu- I resv'feg het onderwijs, die niet meer L/veryuld kunnen worden e.d. Lc .r de overheid wordt tot nu toe deze trek naar de grote stad, waar door. vaak de beste krachten aan het plattofend worden onttrokken, niet tegengegaan, integendeel. Centralisa tie van ambtelijke diensten, stand- plaatsaftrek bij lonen, salarissen en uitkgrijigen, werken dit nog in de ■-üdap fcanc. het is Dit aües leidt tot een steeds meer voe 'hrijdende ontwrichting der üappelijke, economische en cul- verhoudingen op het platte- i Gelukkig begint hiertegen meer en meer verzet te komen. De actie „Rechtsgelijkheid stad en platteland” waarin samenwerken personen van verschillende politieke gezindheid en levensbeschouwing, probeert dit ver- zet samen te bundelen tot een lande lijk te voeren actie. Deze actie kan echter alleen dan tot een succes worden, als het gehele platteland en vooral de verschillende corporaties aldaar, die werken voor de belangen van het platteland, er zich achter scharen. Het zal echter duidelijk zijn, wil het voeren van deze actie mogelijk zijn, dat hiervoor bijdrageruin geld moeten binnenkomen. Hét comité van actie te Sneek doet dan ook bij dezen een dringend beroep op de ingezetenen en corporaties van Sneek* die allen be lang in deze actie stellen, een bijdrage te storten. Het comité te Sneek, H. P. TIMMERMANS, Voorz., be stuurslid van de vereniging voor Zakenlieden. H. HANEWALD, Secr., Inspecteur der Registratie en Successie, te vens Hypotheekbewaarder. S. KOOPMANS, Parallelweg, Penn., girono. 105139. Hoofd ener School, tevens bestuurslid van de ver. „Volksonderwijs”. J. BLOK Fzn., raadslid der gemeente Sneek, tevens bestuurslid van de Christelijke Schoolvereniging. F. BOEIJENGA, Wethouder der Ge meente Sneek. A. BRENNINKMEIJER, bestuurslid van de Katholieke Schoolver. H. FIJLSTRA, raadslid der Gemeente Sneek. H. F. DE GRIJS, bestuurslid van de Katholieke Middenstandsver- eniging.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1