St. Nicolaas bezoekt Sneek. Begroting 1947 Gemeente Sneek Uit de Memorie van Antwoord van B. en W. l J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „EEN GUMUCH UÏXVSDAG 2 DECEMBER Ze JAARGANG No. 93 B. I ■Wife L 1947 j-an jLoïtccna 1 be- I fÉU>LLülON Wordt vervolgd. 4? I Abi-prijs (2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 k 8 8. n. d. en W. mede deze bezol- 18 Ik verhaalde van mijn ontmoeting met ’s prinsens broer. Het gelaat van de prins betrok en evenzeer dat van Sakyamoena. Dadelijk werd mij de reden daartoe meegedeeld. Deze prins namelijk meende rechten te kunnen doen gelden op Sakyamoena en was nu extra naar Bombay gereisd om blijk te geven, dat hij zijn oude aan spraken nog staande hield. „We hebben hem geen twijfel ge laten aan het feit, dat zijn kansen al zeer gering zijn”, ze de prins lachend. „Hebt u hem dan op de hoogte ge bracht?” „Natuurlijk niet”, zei Sakyamoena snel, „het is nog te vroeg. Hij zal later wel zien, dat al zijn hoop ijdel is en al zijn moeite vergeefs...” De prins en Sakyamoena zouden eerst naar hun land terug gaan en dan alles in het werk stellen om Ira van mijn aanstaande komst te ver wittigen. Ook zouden zij haar dan Een onafzienbare massa van aanstaande burgers en burgeressen op het appèl! Zaterdag vier uur negen. Het Stationsplein vertelt, ook zonder woorden wel dat ’s werelds eerste burger op komst is, de man, die alle kopstukken in onze roerige wereld, met stukken slaat. Hij komt dit jaar met de trein en z’n schimmel reist met hem mee in een goede renwagen natuurlijk. De trein, de doodgewone trein van 4 uur 9, wordt met daverende kreten begroet; een tumult, dat met de verschijning van de goede heilige, tot een hoog-gestem- de ovatie aanzwelt. Een vorstelijke tocht wordt door de stad gemaakt, die eindigt op de Marktstraat. Want de Sint zal op het Stadhuis welkom worden geheten. Een eer, die de stad wel degelijk verschuldigd is aan zo’n belangwekkend personage. De Marktstraat! Wat, zijn daar reeds een massale bij eenkomsten geweest. Maar een men senzee, of liever: kinderzee als Zater dagmiddag, zo groot zal nog wel geen enkele demonstratie zijn geweest. Bij duizenden! Eindelijk wordt de muziek hoorbahr, en als tenslotte Sint, hoog te paard, met Pieter de Marktstraat opzwenkt, breekt er een orkaan los. Kreten uit kinderketen, die tot ’n ge weldig gejuich worden als de goede man zich op het bordes vertoont. Met het Comité wordt hij door de Burgemeester welkom geheten. Deze schijnt in het afgelopen jaar een tame lijk blank strafregister te hebben ge had, want Pieter diept uit z’n zak een klein souvenirtje op, dat hij de Bur gemeester overhandigt. Wederzijds wordt naar elkanders welstand geïnformeerd en men kan het de Sint aanzien, dat-ie een zware reis achter de rug heeft, ’t Is warem pel ook geen lolletje, om door zware natte sneeuwbuien te reizen, alleen om ’n heleboel kinderen te bezoeken, die natuurlijk allemaal braaf zijn geweest Hete troepen schoolkinderen staan vóór het Stadhuis en als de Sint zich weer vertoont, heft de muziek liede ren aan ter ere van de hoge gast, met volte overgave meegezongen door de schoolkinderen en soms wel even buiten de maat, maar dat zijn maar kleinigheden de duizendkoppige menigte, die tot in de verste hoeken van de Marktstraat was samenge- aromd. Dan trekt de Sint af naar het Hotel De Wijnberg, om uit te rusten en om eens nauwkeurig na te gaan, wie dit en wie dat van hem te wachten heeft. En dat wordt ’n hete toer, in deze tijd Het was mijn bedoeling die middag met de trein te vertrekken naar Na- sik, waar honderdduizenden pelgrims heentrekken om daar in het water van de Godavari te baden, waardoor men niet alleen van al Zijn zonden wordt bevrijd, maar ook van alle mo gelijke kwalen. De treinreis naar dit stadje duurde vier uur. Te Nasik ging ik, terwijl mijn bedienden zich bezig hielden met mijn bagage, die naar de gastvrije wo ning van een mij verwachtende Euro pese familie moest worden gebracht, even een kijkje nemen in de stad. Ik loop door de nauwe winkelstraatjes van het stadje en daal af naar de ri vier. Voor ik het weet sta ik reeds aan de rivier, waar zich voor mijn KI aan de Ver. Fries Scheep- ook nog de van B. en W. Uitbreiding Jeugdherberg. Een lid van de le sectie deelde mede dat in de afgelopen zomer bij na 5000 personen nachtlogies werd verschaft. Dient in overleg met de Jeugdherbergcentrale niet tot uit breiding te worden overgegaan B. en W. antwoorden dat de gemeente het gebouw verhuren aan deze cen trale en het in de eerste plaats op de weg van laatstgenoemde ligt voor zieningen te treffen. Bezoldiging personeel kleuter onderwijs. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK en W. achten dit geen nu rente verlagingen van tot per i jaar verkregen zijn. Schenken verzameling oude munten aan F vaart Museum. en W. stellen voor de enige en met ingang van 1 Jan. 1945 op maanden geleden bij graafwerk ach- [ƒ4728. Om dezelfde redenen wordt voor gesteld aan oprichting van een badhuis te ko rren, antwoorden B. en W. dat zij de mogelijkheid daartoe onder de huidige omstandigheden niet zien. Stoep Oosterd In verband met opmerkingen beide secties delen B. en in W. mede brengen. B. natuurlijk mededelingen doen omtrent de plannen van de prins en Sakya moena. Dan zou ik onmiddellijk óf van Ira zelf óf van de prins en Sa kyamoena bericht krijgen om naar Indore te komen, alwaar ik in alle vorm zou vragen om de hand van Ira, waarbij ik dan dadelijk mijn rech ten zou laten gelden, op grond van het bezit van de amuletten... Indien dit alles niet baten zou en als er dan nog belemmeringen in de weg zouden treden, dan zou het altijd nog wel tijd genoeg zijn om met geweld en list te nemen wat mij goedschiks zou worden geweigerd. Zo was het voorstel van de prins en van Sakyamoena. Ik had er aanvankelijk weinig oren naar. Wat zou ik dan in die tussnetijd moeten beginnen. Hoe zou ik al die tijd hier werkeloos moeten doorbren gen?... Maar zowel Sakyamoena als de prins wisten mij te overtuigen, dat dit de meest doeltreffende manier was om onze plannen te verwezenlijken. Wat ik in die tussentijd zou doen?... Het beste zou zijn om als toerist te gaan reizen, dat zou het minst arg waan wekken. „Begrijpt ge?” vroeg de prins, „ge reist voor uw genoegen... Ge moet u goed voorzien van fototoestellen, spel ontrolt, dat ik mij ooit had kun nen voorstellen. Hier baden honder den, misschienwel duizenden Hindoes in de rivier, hier wassen vrouwen hun kleren, ook dieren, koeien en buffels baden hier in het water... Ik sta dit tafereel aan te zien, kan er nauwelijks genoeg van krijgen, maar eindelijk dringt het tot me door, dat mijn be dienden op me staan te wachten om naar de woning van mijn gastheer te gaan. Maar daar nadert mij een man, die mij in zeer gebrekkig Engels mee- HOND REDT ZES MENSEN. Een hond aan de Texelsewëg te Amsterdam maakte goed, wat hij eerst bedierf. Hij wierp een brandend petroleumkacheltje om maar blafte daarna zo luid, dat een moeder en vijf kinderen gewekt werden en zich nog konden redden uit het brandende huis. SERVICE STATION AFSLUITDIJK. Het Esso Service station aan de kop van de Afsluitdijk is Vrijdag her opend. O.a. hebben daarbij het woord gevoerd de burgemeesters van Sneek, Bolsward en Wonseradeel en de heer J. J. Tromp, voorz. prop." comité Rijksweg 43. TENTOONSTELLING JAN VAN HEEL. Aangemoedigd door de grote langstelling van het publiek voor de „Schildersprenten” heeft „Kunst aan Alten” te Sneek thans een tentoon stelling van origineel werk georgani seerd. In de bovenzaal van het Scheep vaartmuseum zijn een veertigtal aqua rellen te bezichtigen van de bekende Haagse kunstschilder Jan van Heel. Van Heel is een zeer knap tekenaar en zijn werk bezit een fijn, bijzonder coloriet. Bovendien is hij een veelzij dig man, die dieren, mensen, stillevens en stadsgezichten schildert. Vooral blijkt hij échter geboeid te worden door het circusleven en door de twee de vaderstad van elke kunstenaar: Parijs. De sfeer van deze stad weet hij op onnavolgbare wijze weer te geven, terwijl anderzijds ook zijn clowns een diepe indruk zulten maken op de aan dachtige beschouwer. Nadere gegevens over deze tentoon- I stelling, die een bezoek dubbel en de weduwe A. S. Levis- dwars waard is’ vindt men in de ad' vertentie in dit nummer. dat de onteigening van de stoep a. d. Oosterdijk (die van de heer van Ham), welke voor leden van beide secties een steen des aanstoots vormt, zal worden - oorbereid. Commissie Veemarkt. Naar aanleiding van een opmer king in de eerste sectie antwoorden B. en W. dat zij bij de opening van de „Martinishow” het bestuur van de Ver. v. Sneker Zakenlieden heb ben verzocht tot instelling van een dergelijke commissie over te gaan, doch voorzover hun bekend, aan dit verzoek nog geen gevolg is gegeven. Speelweide in het Burg, de Hoop-park. De vraag van een lid der 2e sec tie naar de bestemming van het per ceel grond in het Burg, de Hoop- park, dat vroeger met vruchtbomen beplant was, wordt door B. en W. beantwoord met de mededeling dat dit perceel na egalisatie en inzaai- ing met graszaad volgend jaar als een soort „speelweide” voor de jeugd in gebruik zal worden gesteld. Koninginnebrug. Een lid der le sectie wees op ver keersmoeilijkheden op bepaalde uren van de dag bij het passeren van de Koninginnebrug. B. en W. antwoor den, dat, gelet op de urgentie welke bestaat t.a.v. het herstel of de tot standkoming van tal van andere ob jecten in de gemeente, aan een ver betering van de Koninginnebrug, waar het verkeer in het algemeen niet van die aard is, dat een verbe tering urgent -is, voorlopig niet kan worden gedacht. deelt, dat... de auto voor mij gereed staat. „De auto?” vraag ik verbaasd, en ik denk natuurlijk het eerst aan een vergissing; die auto is natuurlijk voor iemand anders bestemd. „Neen”, zegt de man, en het is wel deg ’ijk voor mij, dat hij gereed staat, want hij toont me een briefje met mijn naam er op geschreven: Mr. Spalker... Ik ben verrast door de vriendelijk heid van mijn gastheer, die bevestigt wat men mij heeft verzekerd, dat na melijk in steden als Nasik, waar de Europeanen als enkelingen tussen honderdduizenden Indiërs wonen, zij zo gastvrij en behulpzaam tegenover elkander zijn als nergens ter wereld. En ik stap in de auto, die daarna met een kalme vaart wegrijdt, tot bui ten de stad, Waar een vriendelijke wo ning mij opneemt. De chauffeur is blijkbaar tevens huisknecht. Hij laat mij binnen; ik verbaas mij, dat er niemand is om mij te begroeten. De chauffeur beduidt mij plaats te ne men, de familie is nog niet thuis, hij gaat heen om even later terug te ko men met een koele dronk, limonade met ijs... Ik drink met volte teugen... ter de openbare school vooj b. 1. o. i een pot gevonden zilve-en mun- en ƒ275.24 geblokkeerde rekening vrij geld. Subsidiëring plaatselijke mu ziekverenigingen en de Ver. Kunst aan Allen. Kunst aan Allen te Leeuwarden organiseert in het seizoen 1947/’48 3 concerten te Sneek door de Ljouw- ter Orkest Foriening en de Gronin ger Orkestver. en verzoekt, aange zien het provinciaal subsidie van 7000.niet voldoende is om de te korten van het 10-taj concerten wel ke in „de provincie” gegeven wor den, te dekken, subsidie daarvoor van de gemeente, waardoor ook het Rijkssubsidie, dat deze orkesten ge nieten, zal stijgen. B. en W. hebben sympathie voor het streven ook „de provincie” van deze orkestuitvoe- ringen te doen genieten: pogingen om de achterstand in deze in te lo pen verdienen h.i. krachtige onder steuning, er zijn ook culturele ge meentebelangen mee gediend, in het bijzonder van die gemeenten, welke op dit gebied als centrum voor een bepaalde streek of omgeving fun geren. Intussen ging het naar het oordeel van B. en W. niet aan, al thans zou het zeer onbevredigend zijn, Kunst aan Allen te subsidiëren, terwijl de plaatselijke muziekvereni gingen nog steeds het tijdens de be zettingsjaren ingetrokken subsidie derven, omdat Ged. St. bezwaar maakten tegen het herstel daarvan. De openlucht-concerten werden niet alleen door ingezetenen maar ook door de talloze vreemdelingegn, die hier ’s zomers verblijven, zeer ge waardeerd. B. en W. hebben zich daarom tot Ged. St. gewend met de mededeling dat zij voornemens wa ren de plaatselijke muziekver., te be ginnen met 1947 een jaarlijks subsi die te verlenen van 400.en Kunst aan Allen voor het seizoen 1947/48 te subsidiëren met 100. voor elk alhier te geven orkestcon- cert. Het resultaat is geweest dat Ged. St. voor beide subsidiëringen machtiging hebben verleend. B. en W. stellen thans voor de hiervoor nodige besluiten te nemen. aan het gymnasium is geweest en die op 25 April '45 te Bergen-Belsen in Duitsland is overleden j van toe te kennen, waarvan 2026.48 op a.s. haar beslag krijgen. In mijn hotel teruggekomen nam ik kennis van de inhoud van de brief; hij gaf mij de beschikking over 50.000 pond sterling... Ik bracht alles in verzekerde bewaring bij een mij be kend bankier en deelde deze mijn plan mee om een reis te ondernemen in het binnenland. Ik zou hem geregeld overal waar telegrafische verbinding te krijgen was, van mijn verblijfplaats op de hoogte houden. Zo zouden steeds telegrammen en mededelingen aan mij kunnen worden doorgezonden „Binnen twee dagen zal ik u mijn eerste adres toezenden”, beloofde ik Met de prins en met Sakyamoena had ik een afspraak gemaakt, dat alle berichten, die zij mij zouden hebben te melden, over dit adres zouden gaan. Ik had mijn hotel eerst voorgesteld logen ’t meest merkwaardige schouw- als adres, maar zowel Sakyamoena als de prins vonden dit adres onvol doende vertrouwd... Niettemin huur de ik door bemiddeling van een der hotelportiers een tweetal bedienden Het zijn Sjoedra’s of zoals de Engel- sen hen noemen, sweepers, Hindoes van de laagste kaste, die al het vuile en zware werk doen. Zij lijken mij zee: intelligent en handig, ook spreken ze tamelijk verstaanbaar Engels. Reeds de volgende dag ging ik mijn maatregelen treffen voor mijn reis. Oprichting Badhuis. Naar aanleiding van de in de le sectie door vele leden geu^fe wens van gemeentewege, eventueel in sa menwerking met daarvoor in aan merking komende verenigingen, tot tingsregeling, voor 1 wijs geldt der eerste ingang van van Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 gevonden munten, de andere helft is, hoewel zij daarop geen wettelijke aanspraak kunnen doen gelden, ter beschikking gesteld van de vinders. Het bestuur van het Fries Scheep- vaart Museum is er in geslaagd ook dit gedeelte te kopen, zodat de ge- hele vondst bijeen blijft. Bijzondere betekenis voor de geldgeschiedenis heeft de vondst niet. De Nederland se stukken zijn, behalve een zilveren gulden van Karel V uit de laatste tijd van zijn regering, alle uit de tijd van Philips II, voor een groot deel uit de eerste periode van zijn bewind. Twee tot de vondst beho rende halve'francs van Hendrik III (16e eeuw) zijn zeldzaam. Een hon derdtal munten is zodanig bescha digd dat zij geen verzamelwaarde hebben. B. en W. achten het ge wenst dat de munten voor het nage slacht blijven bewaard en ter bezich tiging worden gestéld. Zij mogen niet worden vervreemd. Voorts stel len B. en W. voor een officieel be sluit te nemen tot het in bruikleen geven van een aantal schilderijen en voorwerpen, welke het Fries Scheep vaart Museum reeds in 1938 werden ter beschikking gesteld voor ten toonstelling, aan de instelling. Aanschaffing schoolmeubelen enz. R. K. school voor U.l.o. (St. Josephschool). In verband met het feit dat het aantal leerlingen van het eerste leer jaar is gestegen van 38 tot 47 en dat van het tweede leerjaar van 27 tot 35, terwijl in het derde leerjaar B 9 leerlingen zijn- geplaatst, diende het R.K. parochiaal Kerkbestuur van de H. Martinus alhier een aanvraag in gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van schoolmeubelen, schoolboeken en leermiddelen. Het benodigde bedrag wordt op ƒ3709.80 geraamd. Daar de aanvraag aan o bij de wet gestelde eisen voldoet, stellen B. en W. voor de gevraagde mede- x erking te verlenen. Ambtshalve herziening van tijdens de bezetting verleen de ontslagen. Mej. F. Szper, lerares in vaste dienst in de Ned. taal en aardrijks kunde a. h. gymnasium alhier werd daar zij van Joodse bloede is, bij be schikking van de Duitse commissa- ris-generaal voor bestuur en justitie ontslagen met ingang van 1 Mrt. 1941. Tot en met 30 Sept. 1942 was zij werkzaam aan de Joodse H.B.S. A te Amsterdam, waarna ze is weg gevoerd, eerst naar Barneveld, later via Westerbork naar Duitsland. Na behouden terugkeer werd zij met in gang van 19 Juli 1945 weer in haar vroegere functie hersteld. Op grond jvan de Wet „rechtsherstel over- I heidspersoneel” komt zij in aanmer- j voor het ontvangen van een schadeloosstelling wegens gederfde inkomsten gedurende haar ontslag nl. van 4020.32 netto, waarvan te .voldoen ƒ2874.35 op .geblokkeerde I rekening en 1145.97 vrij geld. B. en W. stellen voorts voor de pen- Fries Scheep- sioengrondslag met ingang van 1 I Aug. ’41 vast te stellen op 4328. Airstrip. Een lid van de eerste sectie had gevraagd of er in het nieuwe uit breidingsplan ook een airstrip is ge projecteerd. B. en W. antwoorden ontkennend, het is ook niet nodig, een onderzoek heeft uitgewezen dat het uitbreidingsplan voldoende mo gelijkheid biedt buiten de bebouwde kom eventueel een airstrip aan te leggen. DE DEMOBILISATIE. Wegens ondervonden vertraging leden een scha- zal de demobilisatie der eerste groe- 2301.72 netto 1 pen in Indonesië nu eerst vóór 1 April .^4-’ AQ o o InoQv» koclorr briioon en 2e sectie delen B. dat een herziening van diging bij B. en W. in onderzoek is; zij hopen binnen afzienbare tijd met voorstellen te kunnen komen. Subsidie bijzonder bewaar- schoolor erwijs. W. staan niet afwijzend de kor- in a-- - steeds ten voor zover de gemeente daarop son—de Beer, wier echtgenoot tij- dit onder- aanspraak heeft.behalve enige exem-delijk leraar in de Hebreeuwse ta 1 ren, die in de z.g.n. zilverkast in door GERARD REVERS Aan de memorie van antwoord van B. en W. op de in de secties ter onderzoek van de gemeentebegro ting 1947 gemaakte opmerkingen ontlenen wijnog het volgende Straatverlichting. Er was in de secties aangedron gen op uitbreiding der straatverlich ting, speciaal in de buitenwijken. B. enW. antwoorden dat volgens voor schriften van hogerhand het gasver bruik voor.straatverlichting niet mag stijgen boven 20 van het vooroor logs verbruik. Gelet op de vele wa terwegen en het gevaar dat hierdoor ontstaat voor het verkeer, hebben B. en W. de vrijheid gevonden het per centage tot 40 op te voeren. De voorraad materialen voor de straat verlichting maant tot grote zuinig heid bij het verbruik daarvan. Het verbruik van gas heeft momenteel het toegestane maximum overschre den. Uitbreiding vdn de straatver lichting in betekenende mate zou derhalve gepaard moeten gaan met strenge naleving van de distributie- voorschriften, zodat Hie dan ook niet kan plaatsvinden. Aan incidentele verbeteringen wordt evenwel zoveel mogelijk meegewerkt; zo wordt thans getracht die te brengen in de verlichting van de traverse door Sneek (Rijksweg 43) en is de ver lichting van de buitenwijken op ver schillende punten verbr *rd. Bij ver gelijking met andere gemeente.: neme men in aanmerking dat bij electrische straatverlichting lampen van grotere sterkte door kleinere kunnen worden vervangen, waar door een ruime besparing op het stroomverbruik wordt verkregen en toch het nuttig effect nog bevredi gend blijft. Aanbrengen electr. licht installaties in gemeente- woningen. Ongeveer 250 gemeentewoningen zijn nog niet aan het electrisch net aangesloten, aanleg zou thans 200 per woning kosten totaal 50.000. B. en W. achten het op het ogenblik niet verantwoordtot zo'n belang rijke kapitaalsuitgave te besluiten. De huur zou indien de kosten over een periode van 10 jaar aan dc huur ders werden in rekening gebracht, met 23.50 per jaar moeten worden verhoogd, terwijl deze wegens het aanbrengen van verbeteringen slechts met 10 dus 20 gld. mag verhoogd. De verhoogde huur zou derhalve nog over een langere pe riode dan 10 jr. moeten worden ge vraagd. Overigens moet het wegens schaarste der materialen vrijwel uit gesloten worden geacht gemeente woningen thans op enigszins ruime schaal van een electrische installatie te voorzien. definitief standpunt voor te behou den tot de behandeling van de ge meentebegroting 1948; zij hopen dan een beter inzicht te hebben in de ge volgen van de aanhangige herzie ning van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Speelterreinen. Enkele leden van de le sectie zou den gaarne worden ingelicht over hetgeen B. en W. reeds hebben ge daan en nog denken te doen ter ver krijging van voldoende speelterrei nen voor de jeugd. B. en W. ant woorden dat zij medewerking heb- bei. verleend bij de totstandkoming van een speelterrein van de buurt- ver. Noorderhoek; onderhandelin- gen zijn gaande, enkele in vergevor derd stadium, over dergelijke ter reinen voor de buurtver. Maple Leaf (Leeuw, weg), Noordoosthoek, de Wettertoer (Lemmerweg) en en kele buurtver. uit het Sperkhem. Mochten nog andere buurtvereni gingen behoefte gevoelen aan de inrichting van speelterreinen, dan zijn’B. en W. gaarne bereid bemid deling te verlenen tot een bevredi gende oplossing. De medewerking is verleend in de vorm van het koste loos beschikbaar stellen van ge meentewege v. d. benodigde grond. Lager tekort begroting 1947. Dank zij hogere inkomsten van het Gemeentefonds, dan aanvanke lijk was gerekend, krijgen de ge meenten daaruit een aanvullende uitkering, voor deze gemeente be dragende rond ƒ69710.Hoewel anderzijds andere posten op de be groting 1947 tegenvallers opleveren, kan door deze hogere uitkering toch het geraamd tekort van 300.000 op deze begroting met 29.655.Ver minderd worden. Andere voorstellen. Behalve de behandeling der be- groting-1947 komen o.a. volgende voorstellen aan de orde Verlaging rente geldleningen. B. en W. stellen in verband met het feit dat hogere instanties bepaald hebben dat o.a. voor gemeentelenin- gen met een looptijd van 10 tot 15 jaar geen hoger rentepercentage be taald mag worden dan 2J^%, bij een idem van 15 tot 20 jaar 2%, 20 tot 30 jaar 3 en daarboven de eerste 10 jaar 3% en daarna 3J^% p. j„ voor de rente van een zevental le ningen der gemeente tot de voorge schreven percentages terug te bren gen. In het algemeen wordt door de geldgevers in een renteverlaging be willigd. Alleen is door sommigen het beding gemaakt oat gedurende het nog resterende gedeelte van de loop- tijd bij algehele of versterkte aflos sing een conversievergoeding, vari ërende van 1 tot 1J^% over het extra afgeloste bedrag, verschuldigd y J zal zijn. B. en W. - IScna' Op vragen dienaangaande in le onoverkomelijk bezwaar. D -V A zJzTklzx-» XX/ *-v-l z l y I B. en tegenover het intrekken van welke nog het subsidie aan en dat een der lede- pla sectie voorste’ e met de kleine raadzaal z’ n geplaatst, te 1 Januari 1948 weer schen'en - -- 20.op 25.per leerling tè vaart Museum. De gemeente heeft deloosstelling gen. B. en W. wensen zich een aanspraak gemaakt op de helft der toe te kennen reisbenodigdheden, bedienden, dra gers, proviand, wapens enz. enz.... Stelten uw middelen u daartoe in staat?...” Ik zeide, dat ik rijk genoeg was om mij al die dingen te kunnen veroor loven. „Hm”, zei de prins, „ons plan mag in geen geval stranden op een tekort aan geld. Ge kunt geld nodig hebben, veel geld om onwilligen hulpbereid te maken en tegenstanders tot bond genoten... Ziehier een brief...” Ik maakte aanstalten om de aan mij gerichte brief open te maken. „Neen”, zei de prins, „ik wil liever niet, dat ge nu reeds inzage neemt van deze brief... ik zal u wel zeggen wa. de inhoud Die inhoud is geld en geldswaardige papieren, waarvan ik u verzoek een zo ruim mogelijk ge bruik te maken. Dat zal stellig in het belang zijn van ons beider doel”. Het hielp mij niet of ik al probeerde de prins te bewegen zijn geld terug te nemen, hij, zowel .als Sakyamoena, beweerden, dat ik het absoluut nodig zou hebben en dat het dus niet ver antwoord zou zijn om het te weigeren. Zo stak ik de brief dus bij mij, vast besloten om, zo ik het maar even kon vermijden, er geen gebruik van te maken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1