I I I I 11 Buitenlands Overzicht l Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i I „EEN GLIMLACH UK* VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 2e JAARGANG No. 94 FEUILLETON 19 ■f r zo- - 38 I J. HOOFDSTUK 14. Als ik wakker wordt, bemerk ik, dat ik geen andere bekleding heb dan een witte doek, zoals de Indiërs dra gen, en dat ik op een stenen vloer lig. Zodra ik bemerk, dat ik niet meer ge bonden ben, spring ik overeind... Waar ben ik? Het komt me voor, dat ik op de galerij ben van een groot gebouw, het is nog donker, maar-ik kan zien, dat alles van wit gesteente is, wit marmer... Zuilen rijzen omhoog, in de schemering zie ik rijke beeldhouw werken, spookachtige dierengestalten, dat zijn afbeeldingen van goderi... ik ben dus in een tempel... Ja, ik ben op een galerij, vanwaar ik naar be neden kan zien... Is het tien of twin tig meter? Daar diep beneden ligt de grote tempelruimte, daar staan de grillige afbeeldingen van allerlei god heden... Hoe kom ik hier vandaan? Ik voel een luchtstroom... Hij komt van de achterkant van de galerij. Daar blijkt een opening te zijn, een trap, die naar beneden leidt. Zal ik die trap afgaan? Even aarzel ik, want waar zal die trap heen leiden? Het is als een torentrap, die geen uitzicht biedt. Maar er is geen deur, die mij de terugweg afsnijdt, dus ik waag het doe mijn best om het zo duidelijk mogelijk te roepen in het Engels... Ik schreeuw mijn protest uit tegen mijn wederrechtelijke gevangenhou ding. Er moeten daar onder de vele honderden beneden in de tempel toch verscheidenen zijn, die Engels ver- naar beneden te gaan. Eerst kom ik in het donker en reeds denk ik er over om maar weer naar boven te gaan, als er van beneden een lichtschijn komt. Vol blijdschap en hoop zie ik, dat de trap naar buiten leidt. Als ik beneden kom, werp ik mij met mijn volle kracht tegen een deur, ze is echter helemaal niet gesloten, ze vliegt open en... ik bevind mij bui ten... De lucht is bewolkt, er hangt nog een nevel, maar er is al iets in de lucht, dat de komst van de zon ver raadt. Het zal tegen zes uur zijn in de morgen, zeg ik tot me^zelf. Ik moet hier vandaan... Ik loop de tuin in, zoveel mogelijk vermijdend leven te maken. Waar is de uitgang?... Ik vind de tuin om geven door een meters hoge muur, waarbovenop dieren en mensengestal ten hun grijnzende geziohten tonen. Is er nergens een plaats waar die muur te overklimmen is Neen, ik vind tot mijn wanhoop nergens zulk een plaats. Ook heb ik het gevoel als of voortdurend mijn bewegingen wor den bespied. Als de zon opkomt en de nevels heeft weggevaagd, heb ik nog geen uitweg gevonden... Er is nergens een levend wezen te ontdekken, alleen vanuit de tempel I h.J kracht van mijn longen om hulp en bevrijding... Ik hoor het geluid van mijn stem weerkaatsen vafi de tempelgalerijen van de overkant, waar nieuwsgierige gezichten van priesters te voorschijn komen... In angstige afwachting kijk ik naar benedenzou mijn stem tot de menigte zijn doorgedrongen? Op het geluid zijn de mensen beneden mij op een hoop gelopen, ze kijken naar bo ven, ze kunnen echter slebhts mijn handen zien en mijn armen, die ik be zwerend over de galerij uitstrek, smekend om hulp. Na een paar minu ten bemerk ik, dat beneSen een pries ter aan de menigte iets verklaart en naar boven wijst... Wederom roep ik met al de kracht van mijn stemban den om hulp en bevrijding, maar dan wordt me duidelijk, dat daar bene den van mijn geroep slechts onver staanbare klanken overkomen, die de menigte niet met medelijden met mij, maar slechts tot nog grotere vrees Van wat er hierna met mij gebeur de heb ik maar een zeer onduidelijke voorstelling. Ik herinner me alleen maar, dat ik me plotseling onwel voelde worden en dat ik het bewust zijn verloor. Men had mij een slaap drank toegediend. Toen ik weer tot bewustzijn kwam lag ik aan handen en voeten gebonden in een auto, die zeer snel voortreed. Ik rukte aan mijn banden en draaide mijn hoofd om te zien waar ik mij bevond.* Het was nacht en zo donker, dat ik niet kon zien wie er zich nog meer in de auto bevonden. De auto hield stil, blijkbaar had men bemerkt, dat ik tot bewust zijn was gekomen. Men goot mij op nieuw een slaapdrank tussen de tan den. Men kneep mijn neus dicht, dus moest ik wel slikken... Ten tweede male viel ik in een diepe verdoving. Redacteuren: L. KIF7FPRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK tx-an ^,a4é«na/ door GERARD REVERS BONN EN LIT ST SKEEKER NIEUWSBLA halt jaa- 50 gram thee 043 046 B. lang heuge sil. in behalve r I ik communisten schijnen de eerste het nu moeilijk te hebben. De innerlijke ver deeldheid van dit grote rijk verhindert het die rol in het Verre Oosten te spelen, welke het krachtens zijn betekenis toe komt. dank en vestigde de aandacht op de vol gende bijeenkomst van het Nut op Maan dag 15 Dec., waar Kees Hana spreken zal over „Waddenzee en Waddenland.”. Bureau voo* Advertenties Fa. JRxJFHOlll GROOTZAND 55 lel 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS !8, en d. litten oft it tusken de greate en lytse om- soe. 100 gram vlees 400 gram vlees 250 gram margarine of 200 Ver. Staten zelf verbazing wekte, omdat I soc.dem. er aanvankelijk nog al enig verzet was, nu toegelaten en kan zich dus weer in de internationale samenwerking der soc. dem. laten horen. Duitsland als geheel SCHIPPERS BY IT FRYSK FORBAN. Hawwe Jo it forneamde boek fan Sim- ke Kloosterman „De Hoara’s fan Has tings” wolris lézen? Net? Nou, ik hie it in jier as hwat lyn al lézen en einen der Ut leine my noch by, mar Moandeitojoun haw ik der brokstikken üt foar myn eagen libjen sjoen. Hoe’t dat kin? Wol, it Snitser Frysk Forban hie dy jouns in gearkomste bilein, foar elk tagonkelik, dêr’t de hear Schippers fan Drachten it boppeneamde boek yn „bisprutsen” hat, sa’t dat dan hjit. Yn in stikmannich wurden kin der Dit moat der al fan sein wurde, dat de sprekker, dy’t üs yn in pear halen inkelde karakteristike kanten fan it wêzen fan de skriuwster tekene, mei syn leafde foar folk en tael, by it hifkjen, ütinoar raffeljen en wer yninoar passen, djip yn dit wurk en dêrmei yn de siele fan de kunstneresse trochkron- gen is. Hjirtroch, en troch de wize, dêr’t er syn bifiningen op foarbrochte, hat er de oanwêzigen inkelde Oren fan beech geniet bisoarge. Jimme, dy’t Fryske boeken léze, bi prate of faekd wol skriuwe, jim hawwe hwat forsitten; dy’t der wiene, en dat mogelijkheden, wie foar it Forban in aerdich tai, hawwe TRIBUN A AD SNEEK. Zitting van 1 December 1947. Voorzitter Mr. J. v. d. Schaaf. Revisie-zaken. Tjeerd Kobus, 30 jaar, onderwijzer te Driesum. Is vrijwillig als onderv. •’er werkzaam geweest in Duitsland aan een volksschool en te Heerlerheide aan een Duitse school; was lid van het Opvoe- dersgilde. Uitspraak internering gelijk detentie alsmede ontzetting uit de kies rechten gedurende 10 jaar. Antoon van der lest, 26 jaar, boeren knecht te Duurswoude. Was lid van de N.S.B. geweest, had vrijwillig in Duits land gewerkt; was verder in dienst ge weest bij de Waffen S.S. en had op het ‘vliegveld te Leeuwarden voor de Duitse Weermacht gewerkt. Uitspraak inter nering gelijk detentie. Hendrik Knevelman, 36 jaar, schilder te Leeuwarden. Is vrijwillig werkzaam geweest bij ’de Hermann Göringwerke; is in dienst geweest bij de Waffen S.S. en heeft op het vliegveld te Leeuwarden voor de Duitse Weermacht gewerkt. Uitspraak een internering van 2 jaar met aftrek. Anne Langendrjk, 31 jr., chauffeur te Leeuwarden. Is lid geweest van de N.S. B., van de W.A., van het N.A.F. en van de Technische Nothilfe; heeft voor de Duitse Weermacht gewerkt op het vlieg veld te Leeuwarden en heeft dienst ge- De behandeling van de agenda der sünder mis in joun hawn, dy’t harren Algemene Vergadering van de N.N.W.B. gaf ditmaal niet veel aanleiding tot be sprekingen. Alleen lokte het voorstel van het bondsbestuur om de afdelingen toe te staan voor hun (open) wedstrijden in- leggeld te heffen tot een maximum van: Regenbogen en 30 M2 klasse ƒ2.50; 22 M2, Pampus- en Valkenklasse 16 M2 klasse 1.50 en alle overige klassen 1.per wedstrijd, nog al enige discus sie uit. Er waren nl. enige tegenstan ders, maar nadat de voorzitter het voor stel had toegelicht en verdedigd, ging de vergadering er mee accoord. Op voor stel van een der leden zal er echter op worden aangedrongen de heffing uni form en verplicht te maken om daardoor ongewenste concurrentie tusen de ver enigingen te voorkomen. Met de andere agendapunten kon de vergadering zich eveneens verenigen. De benoeming van de afgevaardigden, aan wie in alles vrij mandaat werd gegeven, wera aan bestuur overgelaten. Na de rondvraag, die weinig oplever de, werd de korte, maar vruchtbare ver gadering gesloten. Kuipers, een vreemde staatsdienst. SNEEKER ZEILCLUB. Het Kolmeersland. De Maandagavond in zaal Piso ge houden buitengewone algemene verga dering van de S. Z. C. was druk be zocht, waarover de voorzitter G. S. Hof- stra in zijn openingswoord, waarin hij in ’t bijzonder de ere-voorzitter H. v. d. Zee en het ere-lid S. J. Olij verwelkomde, zijn voldoening uitsprak. Hij wierp daar na een korte terugblik op het afgelopen seizoen dat tot grote tevredenheid stem de daar het veel mcoi weer en een grote deelname aan de wedstrijden bracht. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd en een tweetal ingekomen stukken waren behandeld, kwam het be langrijke punt „Bestuursmededelin gen” aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat de besturen van de S.Z.C. en K.Z.V. „Sneek” al enkele malen bespre kingen hebben gevoerd over de Sneek week 1948 en daarbij de moeilijkheden in verband met de vele entreeheffingen op het Kolmeersland hebben besproken. Thans worden pogingen gedaan om hier aan een einde te maken. De S.Z.C. heeft nl. onderhandelingen gevoerd i et de ei genaar van het perceel land, gelegen naast dat van de K.Z.V. „Sneek”, waar bij deze zich bereid verklaarde dit land gedurende de Sneek-Week aan de S.Z.C. te verhuren, maar het ook wel onder be paalde voorwaarden aan haar wil verko pen. Huren zal echter een geringe ver hoging van de contributie tot gevolg hebben, terwijl er voor een eventuele koop ook geld moet komen. Het bestuur vroeg daarom aan de vergadering mach tiging om deze zaak verder af te han delen. Bij de uitvoerige discussie kwam dui delijk naar voren, dat de aanwezigen er de voorkeur aan gaven het terrein te kopen, en het resultaat van de bespre kingen was tenslotte dat het bestuur in dezen met algemene stemmen een blan co volmacht werd verleend. Zodra de zaak voor elkaar is, aldus zegde het be stuur toe, zullen de leden volledig wor den ingelicht, ook over de exploitatre- lepenlaan 34; vulpen en vulpotlood in etui, Riendstra, Ubbo Emmiusstraat 30; zwarte zakkam in etui, v. d. Zee, Oude Koemarkt 16; blauwe muts, Velthuis, Kleinzand 79; beurs inh. sleutel en me daille, Zoethout, Oude Koemarkt 45; noorse dameswant, Hottinga, Wester- singel 66; rijwieldynamo, Corbier, Wa- terpoortsgracht 16; paar kinderwanten (vele kleuren), de Jong a.b. Oude Dijk; beurs inh. bonnen en enige centen, Bos ma, Kapelstraat 7beurs met inh., Eijer, 3e Woudstraat 13; blauw gespik kelde wollen want, Bloemist, le Ooster- kade 15; wit met zwarte kinderwant, Efdé, Kloosterstraat 11; bruine knip- beurs met inh., Ozinga, Waling Dijk- straslraat 27; zak brandstof, Jellema, Lemmerweg; bruin beursje inh. enige bonnen en centen, IJntema, Parkbuurt 16; zwarte lederen riem, Groenewoud, 3e Woudstraat 31; gele wollen dames want, de Wit, Dr. Bosstraat 9; bank biljet, de Vries, Jachthavenstraat 23; rood bruine want (noors patroon), Westra, Westersingel 64; rood kinder want je, de Jong, Kloosterstraat 25; brui ne beurs inh .bonnen en centen, Blauw, Ubbo Emmiusstraat 72; klein mesje, Postma, Frederik Hendrikstraat 36; zwart hoedje, Brandenburg, Prins Hen drikkade 41; gele shawl, Krist, Kruize- broederstraat 47; bruin kinderschoentje, Terpstra, Kloosterstraat 40; lapje ka toen, Eier, Singel 2; hondenriem, van Dijk, 3e Woudstraat 22. Op Maandag en Donderdag tussen 12 en 13 uur zijn aan het bureau van po litie te bevragen: inlegvel G.E. 605 no. 19989, donker kinderwantje, een blauw en een crèmekleurig wantje, groene ceintuur, bril, blauwe kinderwanten en enige sleuteltjes aan een ring. Ab.-prijs 12.50 per halt jaa* Franco per post f3.75 per samenleving moeten worden opgenomen, hoe dat moet geschieden, is zoals bekend het onderwerp der conferentie van de Grote Vier te Londen, waar men, ter wijl we dit schrijven, nog niet is opge schoten. Men kent de wederzijdse stand punten uit ons vorig overzicht. Rus land, dat een Duitse eenheidsstaat wil, onder een centrale regering dus, tracht te Londen dit principe al vast vastge legd te krijgen door ae voorwaarde te stellen dat vóór de vredesconferentie van alle belanghebbende staten bijeen geroepen wordt, eer. centrale Duitse re gering moet zijn gevormd, welke op deze conferentie ook haar mening moet kunnen zeggen en het vredesverdrag moet tekenen. De Fransman Bidault, wiens regering geen Duitse eenheids staat wil, zeide 'at men eerst zou moe ten bepalen welke bevoegdheden zo’n centrale regering zou hebben, en die zouden gering zijn als de Fransman zijn zjn kreeg. Want Frankrijk wil immers een zo los mogelijk samenhangend fede raal Duitsland. Bevin en Marshall ne men tussenstandpunten in, maar Molo- toff was niet te vermurwen, en ook al verricht men intussen allerlei bijwerk, het is niet onmogelijk dat de conferentie tenslotte toch strandt op het vraagstuk welke staatsvorm het nieuwe Duitsland zal moeten hebben; en op de vrees der Westerse mogendheden, dat Rusland op een Duitse eenheidsstaat te grote in vloed zal krijgen. Te groter is die vrees nu het blijkbaar Ruslands bedoeling is Bulgarije, ZuidSlavië, Hongarije, Roe menië en wie weet ook Tsjecho-Slowa- kije en Polen in een Oost-Europese fede rale staat te verenigen, welke dan in nauwe betrekking tot Rusland zou staan en op de duur een machtige bondgenoot der Russen zou worden; de regeringen van deze staten zijn thans murw genoeg om aan een dergelijke politiek mee te werken. Zeer vereenzaamd zou dan Griekenland in Z.Oost-Europa overblij ven, en de bijzondere bescherming der Ver. Staten zou het dan wel zeer nodig hebben. De weinig goede bedoelingen der buren jegens Griekenland blijken o.a. 'weer uit het feit dat Bulgarije en Zuid Slavië besloten hebben de commissie van contróle voor de Balkan der Ver. Naties niet op hun gebied toe te laten en geen inlichtingen te zullen verstrekken. Zal ook de nieuwe Joodse staat welke ont staan zal, nu de algemene vergadering der Ver. Naties het besluit tot deling van Palestina nam, een dergelijke ver eenzaamde post, omgeven door hem vijandige in dit geval Arabische staten worden? Het is te vroeg om daarover al een oordeel te vellen. Tegen over de feestvreugde der Joden hebben we veel dreigementen van Arabische zijde gehoord, er worden ook protest stakingen der Arabiere’ in Palestina en elders gemeld maar zullen deze ook ten uitvoer worden gebracht? Ten slotte hebben diverse Arabische staten groot belang bij de vriendschap met de Ver. Staten, al was het alleen maar om de voordelige oliecontracten welke zij met deze hebben afgesloten. Engeland dat zich bij de stemming onthield Amerika, cd: 'T-J- co-regime, dan had h.i. toch ook tegen <jeze het Russische optreden in de Russische nabuurstaten dienen te worden gepro testeerd. Maar de soc.dem. uit Oost- en Z.O.-Europa en de Italiaanse voelden er niets voor om een dergelijk zelfstandig standpunt tegenover het communisme in te nemen. Het is dan ook geen wonder dat de tijd nog niet rijp werd geacht een nieuwe soc.dem. internationale te stich ten, al zal <je internationale soc. com- GEZINSVERZORGING. Zo lang de huisvrouw gezond en sterk is en, onvermoeid, elk uur van de dag zich richt op huiselijke werkzaamheden en steeds klaarstaat voor de problemen, die iedere huisgenoot haar ter ontwar ring voorlegt, is gezinsverzorging iets, wat geen speciale aandacht vraagt. Zo dra evenwel de vrouw des huizes ziek wordt en haar taak niet kan vervullen, steken aan alle kanten de moeilijkheden het hoofd op. Soms springt een buur vrouw, familielid of oudere dochter tij delijk bij, maar duurt de ziekte langer, dan moet andere raad geschaft worden. In vele plaatsen, zo ook te Sneek, zijn Verenigingen voor Gezinshulp, die be kwame, hulpvaardige meisjes te werk stellen in die gezinnen, waar de huis vrouw door ziekte, tijdelijk, haar huis houding niet kan verzorgen. Het meisje ontvangt haar salaris van de Vereniging en de gezinnen, die geholpen worden, betalen op hun beurt, naar draagkracht, een zeker bedrag aan de Vereniging. Om hulp te kunnen krijgen, is het noodza kelijk, 1 i d te zijn van de Vereniging. Verkeerd is het dus, zich pas als lid op te geven, als de huisvrouw reeds ziek is, omdat dan als regel geen hulp geboden kan worden. Het ideaal is dan ook: ieder gezin lid van de Vereniging Gezinshulp, zodat de huisvrouw niet beangst behoeft te zijn, in geval van ziekte. Om lid te worden, kan men zich te Sneek vervoegen bij de dames Sip- kens, Leeuwarderweg 66; Spaander, Oosterdijk 65; Urban, Bothniakade 7 en Wilmink, Grootzand 32. Het lidmaat schap bedraagt 1.25 per half jaar. het daan als Rottenführer bij de N.S.K.K. in Polen en' Rusland, terwijl hij in Maart 1945 de eed op Hitler heeft afgelegd. Uitspraak een internering van 2*/2 jaar met aftrek. Tiemen van der Veen, 33 jaar, vee houder te Wolvega. Lid van de N.S.B. geweest; heeft in Frankrijk en in Rus land chauffeursdiensten verricht bij de N.S.K.K. en heeft in Amsterdam deel genomen aan de W.A. Kerstmars. Uit spraak een internering van 2 jaar met aftrek. Willem Trippenzee, 23 jaar, kantoor- i De Amerikaanse Senaat nam met een seerd en kan dat de eerste schrede zijn meerderheid, waarvan de grootte in de naar die internationale. Ook de Duitse partij is tot deze commissie voor de verschrikkelijke en monster lijke góden brengen, tot nog grotere devotie... In wanhoop werp ik mij terneer op de stenen vloer van de galerij en voor mij doemt plotseling het denkbeeld op, dat het verschrikkelijke van mijn toe staan... En weer roep ik uit al de* stand tot mijn bewustzijn doet door dringen: Ik ben levend begraven in een Hindoe-tempel De dag gaat voorbij. Ik heb het al lang opgegeven om te roepen, mijn stembanden weigerden dienst... Nu brandt mijn hoofd van de inspanning, een doffe wanhoop heeft zich van mij meester gemaakt. Ik zie noch hoor iemand in de nabijheid, doch dat men zich mijner herinnert, dat blijkt uit het feit, dat men spijs en drank voor mij heeft neergezet op" de trap. Ik raak de spijs niet aan, doch het water drink ik met volle teugen... Dan ga ik naar beneden in de tuin. Hier loop ik en denk de meest fantastische plan nen uit om te ontvluchten aan mijn beulen. Mijn enige houvast is de witte doek, die mijn kleding uitmaakt. Daar moet ik mij, koste wat het kost mee op de tempelmuur zien te werken om dan aan de andere kant weer af te dalen naar de vrijheid. De zon zinkt weg... Wordt vervolgd. Kantoo* voo* Abonnementen* Fa. KIEZEBRINk Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 DEPARTEMENT SNEEK MAAT SCHAPPIJ TOT NUT VAN VAN ’T ALGEMEEN. Maandagavond was er in de foyer van Amicitia een bijeenkomst van het Nut onder presidium van ds. Palmboom. In deze bijeenkomst, waartoe ook de afd. Sneek van de Ned. /er. v. Huisvrouwen en de Bond v. Oudleerlingen waren uit genodigd, werd de film van mevr. J. MensKroes „Hier zijn de kinderen” vertoond, waarbij onze stadgenote mej. A. K e u n i n g, lerares kinderverzorging en opvoeding een toelichting gaf. De film behandelde het spel der kinderen lot 10 jaar en mej. Keuning stond in haar inleiding even stil bij de opvoeding van deze kinderen, waarvoor geen re cept is te geven omdat er geen twee ge lijk zijn. Aanleg en het milieu waa n het kind opgroeit bepalen eigenlijk de opvoeding, welke leiding moet zijn zon der het kind te zeer in zijn vrijheid te beperken. De behoeften van het kind moeten maatstaf voor de opvoeding zijn en eerste vereiste voor succer is dat er contact zij tussen opvoeder en opgevoe de. Spr. lichtte dit met allerk voor beelden toe en Jegde er de nadruk op dat bij de opvoeding liefde eerste ver eiste is, daarnaast geduld en wijsheid. Het spel van het kind brengt de mo gelijkheden van het kind aan het licht, leert ons zien hoe het kind is, tot welk type het behoort bijv, tot het kwikzilver- of rustige type, waarmee we dan reke ning houden bij de opvoeding. Spr. licht te dit alles bij het Vertonen van de film nader toe. Het publiek volgde met grote aandacht spreekster en film. Ds. Pal in fo o o m bracht tenslotte mej. Keuning komt enig geluid. Zal ik weer tï!rug gaan? Ik besluit hiertoe na enige aarze ling. ik ga de trap weer op en kom weer op de galerij. Hoe heeft men mij hier gebracht? Er moet toch ergens een deur zijn!... Ik kijk naar beneden in de tempel... Ik krijg een schok van blijdschap, daar wriemelt een mensen massa... Daar komen de Hindoes en de Hindoe-vrouwen in kleurige kleder drachten om offers te brengen aan de vele góden, van wier goede of kwade luim het lot van de mens afhangt. Ze brengen offers, die door de priesters worden aangenomen, vruchten, rijst, toebereide spijzen... Wat moet ik doen? Ik denk even aan de mogelijkheid om langs de rijk gebeeldhouwde pila ren naar beneden te klimmen, maar ik geef dit denkbeeld even snel op als het bij mij was opgekomen, het zou met zelfmoord gelijk staan... Maar wat dan? Ik breng mijn handen als een roe per voor nrijn mond, en met het krachtigste stemgeluid, roep ik, dat het davert door de ruimte: „Hier... wordt... eeh... mens... ge vangen... gehouden!... Mensen helpt mij... Help... help!!...” Ik neem rust na ieder woord, ik de tussentijdse hulpverlening aan Frank rijk, Italië en Oostenrijk aan. Met 83 te gen 6 st. ging het voorstel er door en zal tenslotte ook weer in de Europese wellicht heeft ook het Huis van Afge vaardigden, als dit overzicht verschijnt, er zijn goedke iring al aan gehecht. De grote meerderheid, in de Senaat verwor ven. doet het beste hopen voor de ont vangst van het eigenlijke Marshall-plan in het Congres, waarvan, eenmaal aan genomen, ook ons eigen land zal profi teren en dat dringend nodig is voor Europa’s herstel. De tussentijdse hulp aan bepaalde landen zoii geen zin heb ben, als ze niet gevolgd werd door een hulp welke beoogt Europa weer voor goed op de been te brengen. Het is niet onmogelijk dat de Amerikaanse vrees dat Europa anders door het communis me overweldigd zal worden, de stem ming ten opzichte van de tussentijdse hulp in de Senaat ocïnvloed heeft. Men had immers de toestand in Frankrijk voor ogen, waar de regering-Schuman niet alleen een zware parlementaire strijd tegen de sterke communistische partij had te voeren om haar wet tot be scherming van de republiek er door te krijgen, maar stakingen, sabotage, be zetting van stations, telefoonkantoren, fabrieken enz. door de stakers, wijzen op pogingen tot revclutionnaire actie, welke de zwaarste eisen aan die rege ring Stelt: Voor zover thans echter is te beoordelen blijft deze regering de toe stand meester en is er onder de arbei ders zelf een groeiend verzet tegen de communistische leiding van het Franse Vakverbond en haar stakingspolitiek, zodat er al van gesproken wordt dat de Franse communisten hun totale staking en ook „de revolutie” verloren hebben. Voor een niet gering deel zou dat dan te danken zijn aan de Franse soc.dem. ministers die met de andere leden <jer re gering voet bij stuk hielden evenals de soc.dem. afgevaardigden in de Nationale Vergadering, zodat bijv, het gedeelte van de wet tot bescherming der repu bliek, waarbij de regering gemachtigd werd nog 80000 reservisten op te roepen om de orde te handhaven er met 408 te gen 184 stemmen doorging. Eenzelfde houding hebben ook de soc.dem. leden in <4e vakbeweging aangenomen, die als minderheid met de regering bleven on derhandelen over beëindiging der sta kingen, toen de communistische meer derheid in de leiding der vakbeweging eiste dat de regering het wetsontwerp tot bescherming der republiek waar bij o.a. ook bepaald ;s dat stakingen niet mogen worden uitgeroepen dan na ge heime stemming onder de arbeiders, dit om te verhinderen dat deze onder ter roristische druk van een minderheid be sluiten moeten nemen moest intrek ken voor een eind zou worden gemaakt aan die stakingen. De scheidslijn tussen Franse socialisten en communisten wordt dus scherper getrokken, een scheidslijn welke ook de besprekingen op de internationale conferentie van soc.dem. partijen te Antwerpen schijnt te hebben beheerst. De Engelse, Belgi sche, Nederlandse en Scandinavische socialisten kwamen er rond voor uit dat men zich evenzeer tegen communistische dwingelandij diende te verzetten als te gen fascistische, en als de conferentie ’n resolutie aannam tegen het "uwe op treden der Ver. Naties tegen het Fran- voor het tijdvak van 720 Dec. 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 031 Melk 3% liter melk 034 Melk 6 liter melk 035 Melk 6% liter melk 036 Vlees 037 Vlees 038 Boter gram vet 039 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 059 Algemeen 2000 gram brood (geldig t.e.m. 13 December a.s.) 058 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 057 Algemeen 125 gram koffie 056 Algemeen 054 Algemeen 250 gram waspoeder Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 13 December a.s.) Reserve 400 gram brood (geldig i t.e.m. 13 December a.s.) Bonkaarten KD, KE 713 534 Melk 10 liter melk 535 Melk 11 liter melk 536, 537 Vlees 100 gram vlees 538 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 539 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 559 Algemeen 800 gram brood (geldig t.e.m. 13 December a.s.) 558 Algemeen 500 gram waspoeder 543 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 13 December a.s.) 545 Reserve 100 gram kaas of 125 gram kbrstloze kaas Bonkaarten MA, LEB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1013 Brood 800 gram brood 1018 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 1012 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1014 Kaas 200 gram kaas, of 250 gram korstloze kaas 1019 Eieren 5 eieren 1017 Melk 5 liter melk 1011 Vlees 300 gram vlees 1016 Vlees 200 gram vlees. BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Het C. D. K. fielt mede, dat tot en met 31 Januari a.s. op de bon D 45 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 612, een toerbinnen- band verkrijgbaar is. ‘Verder is eveneens tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op de bonnen B 02 en B 25 van dit inschrij vingsbewijs een binnenband verkrijg baar. VLEES IN RESTAURANTS OP TWEEDE KERSTDAG. Op Tweede Kerstdag mag vlees restaurants e.d. worden verstrekt. met Rusland en Frankrijk stemde ook Nederland voor de deling kan in nog een nuttige bemiddelaarsrol spelen. Intussen is het thans zeer on rustig in Palestina, zowel aan Joodse als Arabische zijde vallen slachtoffers en er wordt veel eigendom vernield. In Perzië heerst spanning nu de Russische radio, na de verwerping door het Per- sijm jt hoe en hwat fan sein wurde, en zische parlement van de RussischPer- jk freegje my óf oft in spontane reaksje zische olie-oyereenkomst, een heftige krekte derfan werjaen kin, der büten campagne tegen de Perzische minister- j president heeft geopend. Bij de strijd in wraldbiruorjende dingen, dy’t hjir missie te Londen worden gereorgani- China tussen de regeringstroepen en de hinne steane, wurdearre wurde GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 26 November tot en met 2 December 1947 werden de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: rood bruin kinderwantje, Ritsma, Waling Dijkstrastraat 17; noorse wollen vuistwant, Krikke, Frederik Hendrik straat 21; parapluie, Looper, Kruize- broederstraat 85; paar kinderwantjes, 1 bediende te Leeuwarden. Heeft dienst Klein, Nauwe Noorjjerhorne; breinaald, genomen bij de Luftwaffe en bij de Waf- Mulder, Colignystraat 8; zakmes, Hoo- fen S.S. Uitspraak een internering van geveen, Parallelweg 2; bruine hand- 12 jaar met aftrek. schoen, Alkema, Anjelierstraat 2; paar Alle beschuldigden behalve K.obus wanten, Meester, Goënga no. 21; bank- hebben hun Nederlanderschap verloren biljet, Stuurop, Kruizebroederstraat 59; J op grond van het in dienst treden bij paar blauwe kinderwanten,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1