501 eken 4 I I Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST :and :erdag 7 ct WAL „EEN GLIMLACH eei/ I Ze JAARGANG No. 96 1 L- 5OGJE! e prijzen WiJN Import) baandag, SNEEK F door GERARD REVERS BONNENLIJST VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 )P SAP etalages HJNEN FEUILLETON IE—M wensen I de huishoud- dank T. OOSTERBAAN. I ten mij aan de werkelijkheid. Mijn 21 Wordt vervolgd. Er en te eisen reeds nog zomerhemel... Heerlijk is het te leven I Als een berg lag de dag voor me... daar in mijn verre vaderland... Ik zie Hij ging voorbij als een schier einde- me zelf als een sportman gekleed, [loze marteling, maar... hij ging voor- van zaken in Frankrijk blijkt uit het feit dat het de RussischFranse handelsbe- sprekingen heeft afgebroken en de Fran- koorts grijpt weinig weer- hele tempel rond, ik heb Notaris F. J. Bruinsma te Bols- ward veilde Dinsdagmiddag in Hotel Hanenburg finaal de zathe en landen te Sandfirderrijp onder Blauwhuis, groot 19.9 pdm., tot 5 Maart en 12 Mei 1954 in huur bij de heer Taeke B. Rijpma. Koper werd de heer D. van der Wal, vlasfabrikant te Hatzum bij Dronrijp, door verhoging met 1 voor 16.001.De maximumprijs en kunnen worden vernietigd van de bonkaarten 713 de bonnen: 029, 526 t.e.m. 529 Algemeen, 010 t.e.m. 012, 018, 517, 518 Reserve, 002 003, 503 Melk. Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per hall jaar richt tauto wo- weg- chter le de auto, anks n hg over >raten, ep een ive ge- ipitein waar schip tuurs- r Joz. werd Twee loting en M. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 DE BLOEDNACHT TE SNEEK. De procureur-fiscaal bij de Raad van Cassatie heeft een nieuw onder zoek gevraagd naar de toerekenings vatbaarheid van de voormalige stu dent J. A. Visser, ter dood veroor deeld wegens de moorden te Sneek gepleegd. HET CHR. LYCEUM TE SNEEK. Bij de debatten over de onderwijs begroting in de Tweede Kamer heeft de minister gezegd wel aanleiding te hebben een post voor dit lyceum op de begroting-1949 te brengen. Zuid- t een ■rdiep vallig Iroge. wond T tot zijn tien- ach- ge- men jon- 'iën- Verschijnt: DINSDAGS eu VRIJDAGS KERKNIEUWS. OPPENHUIZEN—UITWELLIN- GERGA. Bij de Ned. Herv. Gem. al hier is herkozen als ouderling de heer K. Abma en als diaken in de vacature B. Visser gekozen de heer Sj. Boot- sma. IJLST. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier werd gekozen in de vacature U. R. ten Kate, die als- zodanig bedankte, 'de heer J. B. de Vries. Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 •dag 20, Dec. a.s. n ben verhoogd. Het éne contrast dat er wel in voor komt, de begrafenis van Mr. Hepke- ma op een mooie zomerse dag te Oudeschoot, is minder gelukkig geko zen en ik vind het beslist fout deze prominente elfstedenfiguur daarna weer in levende lijve op het doek te brengen. Dat zijn nagedachtenis in dit werk geëerd wordt is op zichzelf ver heugend, maar dat had Tromp toch op een andere manier moeten doen, bijv, door bij de een of andere opname van een elfstedentocht een kort in memoriam aan hem te wijden. De heer Schaafsma bracht na af loop de heer Tromp dank voor zijn werk, waarna Mr. Haan de gevoelens van alle aanwezigen vertolkte door in zijn dankwoord o.a. te betogen, dat allen de film met veel interesse heb ben gevolgd en de overtuiging uit te spreken dat ze in Friesland zeker zal worden gewaardeerd en tot in lengte van dagen getuigenis zal afleggen van de grote energie die door de Frie zen op het ijs wordt ontwikkeld. B. B. ir 15 stuks bloembon. was vastgesteld op 17.500,waar^ T-03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De reeds aangewezen bon 045 Re serve voor citroenen moet uiterlijk op 13 December bij een handelaar in ci troenen worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van Serie R van de bonkaart 711 kunnen worden ver- Sneek gaarne iets doen voor de min- nietigd. Voorts zijn niet aangewezen derbedeelden uit onze stad. Hun plan is om aan een honderdtal gezinnen een aaneenschakeling van verschillen- koortsdromen heb ik dingen voor ogen gehad, die ik voor werkelijkheid hield, hallucinaties, die mij deden jui chen van verrukking, maar een mo ment later wierpen ze mij terneer in de diepste wanhoop... Het is daarom, dat ik naar het gestommel op de trap luister zonder dat ik aan het bestaan er van geloof. Het zijn de koortsfan tasieën van een stervende... Maar dan komt het baardige gelaat van een priester te voorschijn in de opening van de trap. Ik lig met mijn gelaat naar de opening gericht en wat mijn ogen nu zien, moeten ze wel ge loven. Zwijgend staat daar de priester voor mij. Ik voel de doordringende blik van de Brahmaan op mij gericht ei. ik moet naar hem opzien. Hij kruist zijn armen over zijn borst en in zijn ganse houding is niets van deernis of van enig medegevoel. Een koele hardheid gaat van hem uit... Mijn bewustzijn keert terug; wat wil die man van mij? „Water!... Water!...” Het is een nauw-verstaanbare bede, die er over mijn lippen komt inplaats van de heftige kreet, die ik meende te zullen uitschreeuwen. Maar de Brahmaan heeft mij niettemin ver staan. Hij wenkt mij: „Kom!..." daarbuiten begeven waar de winter wel even intens, en vaak ook met veel genoegen, maar in andere gevallen toch ook met minder waardering wordt beleefd. Hier en daar een sprekend contrast zou de waarde zo ver uiteenlopen, dat e- een compromis mogelijk lijkt. De Russen Uit wederliefde tot Hem willen de of ficieren en heilssoldaten van korps voor het tijdvak van 1427 Dec. ’47 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 055 Algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 053 Algemeen 250 gram zachte zeep 052 Algemeen 2000 gram brood (geldig t.e.m. 20 December) 050 Algemeen 1 ei 044 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 20 December) 045 Reserve 250 gram citroenen (reeds aangewezen voorin- leveringsbon) 047 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 20 December). Bonkaarten KD, KE 713 555, 556, 557 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnape ringen. 553 Algemeen 500 gram zachte zeep 552 Algemeen 800 gram brood (gel dig t.e.m. 20 December) 550 Algemeen 1 ei 544 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 20 December) 546 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuit. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1015 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Tabak- en Versnaperingenkaarten QA, QB, QC 711 T-01, T-02 Tabak 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak T-03 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak T-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. *- „WINTER IN FRIESLAND” Onze stadgenoot Bart Tromp is een groot liefhebber en bewonderaar van de ijssport. Als ’s winters het ijsver maak en de hardrijderssport in onze provincie hoogtij viert trekt hij er ge regeld met zijn camera op uit om die wintergenoegens en wedstrijden op de film vast te leggen, en bij de elfste dentochten is hij geregeld met een of meer helpers present om deze unieke en grootse nationale sportgebeurtenis op de rolprent op te nemen en daar door ook voor het nageslacht te „con serveren”. Op die manier heeft hij in de loop der jaren heel veel documentair film werk verricht dat voor de ijssport en de propaganda daarvoor ongetwijfeld z’n verdiensten heeft. De belangrijkste en mooiste frag menten in deze filnis heeft hij thans tot één filmwerk samengevoegd onder de titel „Winter in Friesland”, welke film Dinsdagmiddag voor de eerste maal voor een aantal genodigden, w.o. Mr. A. W. Haan als vertegen woordiger van de Commissaris der Koningin, burgemeester L. Raster- hoff, vooraanstaande personen uit de ijssport en de pers, in het Sint Jozef - gebouw werd vertoond. Dezen werden allen verwelkomd door de heer Schaafsma, bestuurslid van de Friese Ijsbond en voorzitter van het kleine comité dat voor deze ge legenheid werd gevormd, die van de film zelf echter weinig vooraf wilde zeggen, alleen d’t, dat ze bijna ge heel in Friesland is opgenomen. Slechts in één geval zette de vervaar diger de voet buiten de grens van de provincie om aan te tonen dat, wan neer buiten Friesland een grote wed strijd gehouden wordt, het de Friezen zijn die daar de wedstrijd maken en winnen. De film doet vele belangrijke wed strijden en elfstedentochten sinds 1933 herleven, o.a. de elfstedentoch ten van 1933, 1940 en 1947, een wed strijd voor vrouwen in Heerenveen en in Knijpe, de in 1947 in Kampen ge houden wedstrijd voor paren en die voor mannen achter de Prinsentuin in Februari van dit jaar. De heer Tromp is er zeker in ge slaagd de grimmige sfeer van de vele koude winters die we de laatste tijden beleefden weer te geven en z’n opna men van de elfstedenraces geven een duidelijk beeld van de grote moeilijk heden die de deelnemers moeten over winnen voor ze het eindpunt in Leeu warden weer hebben bereikt, en van SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK En alsof er een onzichtbare kracht van die man op mij overgaat, zo ont waakt nu in mij de wil om te leven. Ik tracht op te staan en tot mijn eigen verwondering gelukt mij dit ook. Ik volg de priester en terwijl ik wankel bij elke stap en duizelingen mij be vangen, houd ik te midden van het koortsgehamer in mijn hoofd, duize lend die éne gedachte vast: „Water!... Water!...” Het is de hoop om water te krijgen, die al de mij overgebleven krachten samenvoegt en mij in staat stelt het bovenmenselijke te volbrengen. Ik, die nauwelijks kracht genoeg heb om op de been te blijven, die wankel als een uitgeteerde zieke, ik blijf in staat om de Brahmaan te volgen en zelfs de trap af te gaan... Maar als ik dan na enige minuten bijna beneden ben en het daglicht weer aanschouw, dan verlies ik plotseling alle kracht over mijn benen, vergeefs tracht ik nog met de handen een steunpunt te vin den... Ik val de laatste tien treden de trap af, tot voor de voeten van de Brahmaan. En weer voel ik de koude harteloze blik van zijn doordringende ogen. Ik rijs weer overeind en met een opperste krachtsinspanning wankel ik de deur uit en de tuin in... dat in zich zelf praat om zijn vrees te .verdrijven... En boven alles kwelt mij de dorst. Ik durf niet meer aan drinken te denken, maar ik moet... Een marte ling, die verfijnder is, dan alle folte ringen, die mensen elkander in de loop der eeuwen konden aandoen, is de marteling van de dorst... Eindelijk, eindelijk ten derde da ge, dan komt de versuffing, die mij als een stervend dier laat neerliggen, zonder bewustzijn meer van eigen vreselijk leed, zonder dromen... Dit is het sterven. De dood verschrikt mij niet meer, ik heb alle angsten voor de naderende dood, alle verweermiddelen, die de menselijke geestkracht rijk is om de dood te ontvluchten, opge bruikt. Ik heb alle hoop opgegeven, ik ben buiten bewustzijn, alleen af en toe komt er nog zo’n vleugje van leven en verbaas ik mij, dat ik er nog ben... Leef ik nog?... Een gestommel treft mijn oor, er komen mensen... Maar ik heb geleerd mijn zinnen te wantrouwen, in mijn| Eensklaps zag ik een blauwe vlam. Het was een bliksemflits, gevolgd door een krakende donderslag. Een tropisch onweer, dat de tempel deed dreunen op zijn grondvesten. Ontzag lijk werd het geluid van de donder door de tempelhallen weerkaatst, de bliksemflitsen straalden hun fosfo- risch licht door de ruimte en met het uitbundigste geweld braken de uitbar stingen van de donder los, zó, dat de hele tempel schudde en beefde... Toen... een slag, die mij deed ver stijven van schrik, mijn adem werd mij schier benomen en mijn hart scheen stil te staan door de boven menselijke ontzetting... Rang!... Boem!... Ranggg!... Het hield niet op en ik dacht niet anders of van de hele tempel zou niets overblijven. Mijn geschokte zenuwen deden mij het geweld van het onweer heviger ondergaan, dan ik het onde. gewone omstandigheden zou hebben Sinterklaas heeft de wereld geen sur prises op zijn verjaardag gebracht. De conferentie te Londen is de vorige week niet opgeschoten met haar werk, en al mogen de Joden enige dagen voor 5 Dec. de Joodse staat in hun schoen gevonden hebben, of ze met het cadeau der Ver. Naties wat kunnen doen is een andere vraag. Bij botsingen tussen Arabieren en Joden in Palestina zijn reeds meer dan 100 doden gevallen, meest Joden en ook Joodse inwoners van enkele Arabische staten zijn het slachtoffer geworden van de woede der Arabieren over het besluit der V. N. Terwijl we dit schrijven ver gaderen de Arabische staten over de maatregelen welke zij zullen nemen en men spreekt er van dat de heilige oor log tegen de Joden zal worden uitgeroe pen. De beruchte Moefti van Jeruzalem, tijdens de wereldoorlog vurig pro-Duits, heeft reeds verklaard dat de Arabieren het zwaard zullen trekken want woor den zijn nutteloos. Anderzijds hoort men van Joodse pogingen om hun staat-in- wording te doen opnemen in het En gelse wereldrijk. De vraag is of de En- gelsen daarop gesteld zullen zijn. Na tuurlijk zouden zij op deze wijze een voor hun rijk belangrijk strategisch punt in handen houden maar anderzijds zou den zij zich de blijvende vijandschap van de Arabische staten op de hals halen. Reeds bij de beslissing in de algemene vergadering der Ver. Naties over de ver deling van Palestina onthielden de En- gelsen zich van stemming, omdat zij de Arabische gevoeligheden wensten te ont zien en zij waarschijnlijk ook inzagen dat de Ver. Naties niet over de machts middelen beschikken om haar besluit tegen de wil van een der partijen in door te zetten. Hun eigen leger wensen de Engelsen daarvoor niet beschikbaar te stellen, en de vorming van een inter nationale politiemacht voor dit doel zal heel wat moeilijkheden kosten. Zo zeg gen de Amerikanen dat ze geen deelne ming van Russische troepen aan zo’n politiemacht wensen, omdat dit de Rus sen in het hart van een voor het Westen zeer belangrijk strategisch gebied zou brengen en het gemakkelijker zou vallen de Russen er heen te brenge”, dan ze er weer uit te krijgen. Op hun beurt zul len de Russen er weinig voor voelen dat andere grote mogendheden zich met de politietaak bemoeien; ook zou men daar mee een aantal kleine naties kunnen be lasten, maar het is twijfelachtig of die er voortevinden zouden zijn. En zo is het nog de vraag of het verdelingsplan van Palestina in de praktijk kan worden doorgevoerd en wreekt zich hier weer het feit, dat de grote mogendheden on derling verdeeld zijn door hun belangen strijd, tengevolge waarvan de practise!^ machteloos zijn, omdat geen r'j- hebben. Waren de grote mogendheden i gebeurde, maar dat alle partijen op een het eens dan behoefde men de Arabieren niet naar de ogen te zien en konden de V. N. haar besluiten kracht bijzetten. Maar de Grote Vier zijn het verre van eens, ter conferentie van Londen wordt 'met de snelheid van een zwaluw?... Neen, een zeiljacht scheert over de keel werd van angst dichtgesnoerd... golven... Ik houd het roer, mijn bran- van angst voor de duisternis, voor de dende pijp in de mondhoek... Daar stilte... Ik werd weer als een kind, komt Zij... In blanke zomerkleding, met blijde lach, ik zie haar te voor schijn komen vanuit het midden van het jacht... op mij aan... „Hallo!...” Ze neemt me de pijp uit de mond... wij kijken elkaar aan... en ik drink haar kussen als waterdroppels, die men met de hand opschept uit een klaterende beek op de Veluwe... Ik zie in haar ogen; waar was ooit gro ter blijdschap en levensvreugde, dan in deze ogen, die elkaar ontmoeten?... Waar, waar zijn we nu? Op zee, op een grote stomer, daar zitten we bij een en luisteren naar de muziek... en we drinken... we drinken... limonade met gs, heerlijk, koel... Het is de droom, die lafenis brengt, dje het lichaam en de geest herstelt en opnieuw weerbaar maakt... Mijn strijd is nog niet uitgestreden. De ochtend komt en als een schroei ende vlam voel ik de adem gaan door mijn hijgende uitgedroogde keel... er een 100 kinderen tot het bijwonen de gebeurtenissen geworden die op van een Kerstdiner zullen worden uit- zichzelf wel heel belangrijk zijn, maar i genodigd. Wilt u ons helpen met het met elkaar toch nog geen film maken. geven van uw bijdrage om deze plan- Hij heeft de vele mogelijkheden die de I nen te verwezenlijken Onze hartelij- i- 1. x_ 14.Jx,r voor bij eerste veiling geen koper was, zodat ze thans aan de hoogste bieder werd toegewezen. KERSTFEEST. Nog slechts enkele dagen en wij herdenken en vieren de komst van het Christuskind. Nogmaals worden wij er aan herinnerd hoe God in Zijn grote de enorme belangstelling die daar- liefde aan de mensheid heeft gedacht, voor allerwege bestaat. Ook van de kortebaan-wedstrijden met opnamen van de op de voorgrond tredende ster- ren, laat hij heel veel moois zien, maar toch kan zijn film niet in alle opzichten bevredigen. Het is te veel een Kerstmand uit te reiken, terwijl een dag te voren in Zwitserland het over de staatsvorm van het nieuwe 1 klaarde, dat hij bereid was de grond- 1 wettelijke verplichtingen weer op zich te eens met de economische zijde van het integriteit als staatshoofd eiste. De Duitse vraagstuk begonnen, waarbij als laatste berichten melden dat het Franse basis Britse voorstellen, reeds destijds Vakverbond de algemene staking heeft cicLïi de conferentie te JMoskou -q— cu.gvia.ou cu wv,x wi*uu.v*v?x legd, en Russische welke Molotoff nu aanvaard, behalve de communistische, veJ? t onderwijs aan aanbood, werden genomen. We geven ze beschouwen alle partijen dit als hier niet uitvoerig Weer omdat ook deze overwinning voor d* er nauwelijks Dat Rusland ontevreden is over de gang ilrt T~)p RllSSP.rj —1 i m i «Ji- ix i__x xs_:x eisen voor zich en Polen alleen 10 mil- 1 liard dollar schadeloosstelling van Duitsland, een eis welke de Britse ver- j gg repatrieringscommissie uit Rus’and tegenwoordiger reeds noemde. Er :ij nog vermeld Engeland en Frankrijk niet onwel- willend schijnen te staan tegenover element van buiten af niet meer ver- WÖS naar advertentie in dit blad, de Nederlandse eisen inzake film biedt te weinig benut en zich bijv, ke dank daarvoor. Op Maandag, te veel op het ijs, maar te weinig Dinsdag en Woensdag a.s. komen de heilssoldaten met een lijst bij u om uw gave in ontvangst te nemen. Ook kunt u op ons gironummer 363657 uw bijdrage overmaken. Bij verschil lende winkels worden tonnen ge plaatst waarin r. een kerstpotje kunt deponeren voor de 100 kinderen, wel ke we een Kerstdiner denken te be- j van heel groot belang is zeker heb- reiden. DE OFFICIEREN. ondervonden. Ik voelde een benauwd- witte kleding... Ben ik niet op een bij. Ook de nacht verging, maar geen heid, een beklemming, die werd ver- motorboot, die de wateren doorklieftheerlijke visioenen van geluk ontruk- oorzaakt door de wetenschap, hier op gesloten te zijn... Eindelijk waren de elementen uit geraasd, de regen hoorde ik ruisend neerkomen, een tropische regen, over vloedig en recht neerkomend, klette rend op het dak van de tempel... Nu voelde ik weer dubbel de helse pijni ging van de dorst. Ik versmachtte, voelde huiveringen... Dat is de koorts!... Ik ben uitgeput, de me als een makkelijk, baar slachtoffer; de draait met me in het een zwaar gevoel in het hoofd alsof ik zware wijn heb gedronken... Mijn tong is droog, ik hijg... Urenlang duurt deze marteling, die ontzettend veel eist van mijn energie, die mij verzwakt, en die eindelijk mijn bewustzijn verstomt en mij in een on rustige sluimer meevoert. Dan komt de droom als een balsem op brandende wonden. Waar ben ik? Ik droom van de wateren van mijn land... De plassen en meren, met hun schuimende golven onder de blauwe NIEUWS VAN DE HUISHOUD SCHOOL TE SNEEK. Kort geleden heb ik geschreven over onze plannen om voor de school namiddagcursussen te organiseren. Deze plannen beginnen nu een meer vaste vorm aan te nemen. Wij hebben een cursus op het oog voor meisjes, die noodgedwongen al vroeg enig geld moeten verdienen. Deze meisjes komen in haar jonge jaren onderwijs tekort en moeten hierdoor later achterstaan bij beter geschoolden. Hadden zg meer dege lijk onderwijs gehad, dan konden zij door beter begrip op oudere leeftijd beter en met meer vreugde of voldoe ning werken en dan konden haar prestaties ook meer gewaardeerd wor den dan nu vaak' het geval is. Er wordt nu dikwijls erg geklaagd over te weinig geschoolde hulp voor de huisvrouw. Willen wij bij ons onderwijs aan de behoeften en wensen van beide par tijen tegemoet komen, dan moeten wij ons aanpassen en dit zullen wij gaar ne doen. Wij zullen gaarne meewerken aan een cursus waarbij de meisjes on der de bescherming staan van de Ne derlandse Vereniging tot opleiding van Gezinshulpen volgens het leerling stelsel. Bij deze opleiding kunnen de leerlingen na 3 jaar een officieel di ploma en een insigne krijgen. Als ik het leerprogramma bestu deer dan heeft dit zeker veel aan trekkelijks. Eenvoudig is alles niet, maar zonder inspanning en moeite kan men ook niet veel goeds ver wachten. Wat wordt nu in de le plaats ver langd? 1. Wij wensen aanmelding van ouders, die er voor voelen om zonder noemenswaardige financiële bezwaren haar dochter(tje) na haar taak bij de huisvrouw tot 1 uur ’s nam. nog lessen te laten volgen aan de huishoudschool. Bij de plaatsing van leerlingen in gezinnen wordt geheel rekening ge houden met wensen dienaangaande en met de godsdienstige gezindte. En of schoon wisseling van betrekking na tuurlijk minder gewenst is behoeft men toch niet bang te zgn voor enige dwang. De overeenkomst is dus niet bepaald bindend. 2. Wij wensen flinke meisjes, die deze aangeboden gelegenheid om ver der te komen graag zo goed mogelijk willen benutten. 3. Wij wensen aanmelding van ervaren of bekwame huisvrou wen, die genegen zijn aan de opleiding mee te werken. Zij moeten er geen bezwaar tegen hebben, dat een lerares van de school als controleuse overleg met haar pleegt aangaande de I te verrichten werkzaamheden en dat nemen en openbare erkenning van zijn jeze af en toe J-iet werk komt contro- als staatshoofd eiste. De ieren Verder moet zij het meisje op 4 na- s een school te volgen. de régering-Schuman. Bij de bovengenoemde aanmeldin blijven de ouders van leerlingen als ook de huisvrouwen geheel vrij. Zij melden zich enkel aan voor het ver krijgen van inlichtingen. Het persoonlijk aanmelden van belangstellenden is een vereiste. Voor verdere bijzonderheden ver- en vooral de documentaire waarde wat voor de afgelopen oorlogswinters wel correcties ten koste van Duitsland, de Ver. Staten zouden hebben voorge steld commissies van onderzoek inzake de Duitse grenzen te doen instellen. Het Duitse grenscomité heeft intussen stel ling genomen tegen alle Nederlandse eisen en o.a. gezegd dat eigenlijk een aantal Nederlandse grensgemeenten Duits behoorden te zijn, dat het meer voor de hand zou liggen als Nederland zijn ogen richtte op Belgisch en Luxem burgs gebied en dat andere Duitse her- stelprestaties mogelijk zijn, bijv. Duitse arbeid voor Nederlands wederopbouw. De Duitsers beginnen zich dus te roeren. Dat blijkt ook uit ’t feit, dat een dele gatie van 17 Duitsers, door een Duits „volkscongres” Zondag te Berlijn geko zen, naar Londen gaat om te trachten daar de Grote Vier het Duitse stand punt ten opzichte van het vredesverdrag uiteen te zetten. Onder het Duitse stand punt versta men dan dat van de Duit se socialistische eenheidspartij, waarin de communisten de hoofdrol spelen en de Russen aan de touwtjes trekken. In West-Duitsland erkent meh deze delega tie niet als een werkelijke vertegenwoor diging van Duitsland, en zo zullen de grote Vier, met uitzondering van Molo toff er ook wel oVer denken. Tenslotte is wat de conferentie van Londen be treft op te merken dat Frankrijks ge neigdheid om zijn Duitse zóne econo misch aan te sluiten bij de reeds samen gesmolten Brits-Amerikaanse zones toe neemt, nu er te Londen geen vorderin gen zijn gemaakt. De Amerikaan Dulles, de adviseur van Marshall, heeft het er overigens niet beter op gemaakt door ook over deze kwestie te Parijs te on derhandelen met de Gaulle, dat heeft kwaad bloed gezet bij de huidige Franse regering, die het min of meer beledigend acht dat Amerika de Gaulle 'eigenlijk al zo’n beetje als Frans regeerder be schouwt. En dat terwijl de huidige re gering gaandeweg toch de teugels in Frankrijk weer beter in handen krijgt, en de grote stakingen eigenlijk alle zijn geëindigd en de leiding van het vak verbond aan invloed onder de arbeiders inboette. De Franse regering meent dan ook de tussentijdse hulp van Amerika, welke het Huis van Afgevaardigden nu heeft aangenomen, wel verdiend te heb ben. Zit de Franse regering thans dus weer wat vaster in bet zadel, al kan men nog niet zeggen voorgoed, in België gaan crisisgeruchten rond, omdat de voornaamste regeringspartijen, katholie ken en socialisten, het niet eens kunnen worden over de vraag hoe de bekende „koningskwestie” uit de wereld te hel pen. Een oplossing scheen nabij toen de soc. minister-president Spaak bereid V. N. bleek namens de regering in de kamer machteloos zijn, omdat ze te verklaren dat 's konings eer niet was eigen politiemacht ter beschikking aangetast door het tijdens de oorlog •wtv xaiJ -rvynnm rlnt o 11?-» rvnrtnnn rara na bezwaar hadden tegen zijn politieke houding in 1940, toen Leopold III zijn opperbevelhebberschap liet gaan boven zijn plichten als staatshoofd. De koning maakte het Spaak echter onmogelijk dat elke dag van de daken geschreeuwd, deze verklaring af te leggen doordat hij Nadat men daar tevergeefs getrac.it had een dag te voren in Zwitserland ver- Duitsland eens te worden, en over de Oostenrijkse kwestie, is men maar weer onvervulbaar huistoe zond. De Arabische staten heb- dat j ten besloten in Palestina officieel niet tie zullen ingrijpen, wanneer het Joodse grens- j sterkt wordt. vieoLijua Vakverbond de algemene staking heeft' 1 j middagen in de week gelegenheid ge- voorge- af gelast en de voorwaarden der regering aanvaard, behalve de communistische, ven> h.et onderwijs aan de huishoud-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1