FF Niemand mag dit overslaan m.? DE WOONRUIMTEWET Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST n „EEN GLIMLACH u-an faltuna/ 2e JAARGANG No. 97 Snee% NDER. FEUILLETON t r en joud. N” d 28 erlng «ven n HET BEGINSELPROGRAM VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. DINSDAG 16 DECEMBER 1947 t. ,.-v -- v- door GERARD REVERS 1 igen HOOFDSTUK 16. l i autoriteit op de eigenaar van het ge vorderde verhaald tot het bedrag, waarmede deze door de voorzieningen is gebaat. De vorderende autoriteit deelt het te verhalen bedrag bij aan getekend schrijven aan de eigenaar mede. Het verhaal vindt niet plaats vóór verloop van 30 dagen na de ver- zendingsdatum van dit schrijven. Vóór dat deze 30 dagen zijn verstreken be staat ten opzichte van het te verhalen bedrag beroep open bij dezelfde com missie, waarvan hierboven sprake is bij beroep tegen vastgestelde vergoe ding en is ingesteld voor het rechts gebied van het gerechtshof, waar binnen het gevorderde is gelegen. Een Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar t 1 1 1 a avonds rkstr. 23 eventer le mensj r n e n n t e ti r e 5 n n e n t t s g Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementen] Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 e t e >1 a e t a a t a i 3 l L F 1 Kinder- )t Konij- r. Was- il s i, zo goed n, Noren poelman, IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB lllllllllllllllllllllï ostuums geklede ingahui- Donderdagavond hield Ds. Bakker van Huizum voor de afd. Sneek van de P. v. d. A. zijn tweede lezing over het beginselprogram dezer partij. De eerste keer sprak hij over inhoud, wezen en aard van de socialistische idee. Hierop bouwde hij nu verder: de drager van dit ideaal, staande in de maatschappelijke werkelijkheid, komt vanzelf tot strijd, omdat binnen het kapitalisme opheffing van de econo mische tegenstellingen niet mogelijk is. Door toename der bevolking en ontwikkeling der techniek in de 19e eeuw ontstond een snelle uitbreiding van de voortbrenging. In deze tijd van opkomst van de grootbedrijven gold de klassieke theorie dat het eigen belang het richtsnoer van elk econo misch handelen moest zijn en door middel van de vrije concurrentie de meest harmonische maatschappij zou ontstaan. In de loop der tijden bleek evenwel het tegendeel: crises en oor logen volgden elkaar op. Daarom heb ben de groot-industriëlen de bakens verzet en kwamen tot verschillende vormen van samenwerking, zoals syn dicaten en trusts. Door middel van b.v. productie-beperking trachtte men in een tijd van dalende prijzen, deze weer omhoog te stuwen, wat natuur lijk tot gevolg had dat andere grote groepen benadeeld werden. En dat niet alleen, ook werd een maatschap pelijke opleving vaak door de hande lingen van de groot-industriëlen be lemmerd. Hiertegen rees hoe langer hoe meer verzet, niet alleen van de zijde van het oude proletariaat, want ook bij andere groepen van de bevol king heeft het verzet tegen de struc tuur van het kapitalisme wortel ge schoten, zoals bij intellectuelen en de nieuwe en oude middenstand. Allen voelen de sterke en nadelige afhanke lijkheid van het kapitalisme. Het anti- weer uit, stijgt op, vliegt weer over mij heen, huiverend meen ik zijn vleu gelslag te horen... Ik zag niet wat hem deed opschrik ken, ik denk alleen: het einde! Dit is het klapwieken van de dood. Ik sluit de ogen: dit is mijn afscheid van het licht, van de zon, van het leven... eis tot ontruiming van het gevorderde kan door de eigenaar, de zakelijk ge rechtigde, de huurder of de huurkoper worden ingediend bij dé kanton rechter in wiens rechtsgebied het gevorderde is gelegen lo. op grond van onbehoorlijk gebruik van het ge vorderde of wegens ernstige overlast, hemzelf of zijn huisgenoten aange daan, zodat voortzetting van het ge bruik niet door hem behoeft te wor den geduld; en 2o. indien hij het ge vorderde zo dringend voor eigen ge bruik nodig heeft, dat door hem, de economische belangen en maatschap pelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking geno men, voortzetting van het gebruik niet behoeft te worden geduld. Tegen de beslissingen van de kantonrechter omtrent zo’n eis staat geen hoger be roep noch beroep in cassatie open, met uitzondering van cassatie in het belang der wet. De kantonrechter kan een termijn toestaan binnen welke de ontruiming moet plaats hebben gehad. Hij kan deze termijn slechts éénmaal, en wel met ten hoogste 2 maanden verlengen. Het verzoek tot verlenging moet uiterlijk 4 weken vóór het ver strijken van de termijn worden inge diend. VER. VAN RECHTZINNIG HERVORMDEN. Donderdagavond jl. hield boven genoemde ver. een vergadering, waar in ds. H. van Niel sprak over: Maria de moeder des Heren. Na gemeen schappelijk gezang, gebed en Schrift- lezing, opende de voorz., de heer W. N a u t a de vergadering met een kort welkomstwoord aan de talrijke aan wezigen en de spreker, waarna hij deze het woord gaf. Ds. van Niel zeide, Hat in deze tijd van het jaar alle aandacht op Christus gericht moet zijn. Het gaat om Hem in de Ad ventstijd en in het blijven staan bij de toestanden en personen om Hem kan een vlucht voor God schuilen. De bij figuren moeten gezien worden als die nende bijfiguren, waarvan Maria de volle aandacht verdient. Dit is geen onderwerp voor de kansel, omdat men daar niet op alle bijzonderheden kan ingaan. In de Roomse kerk is de Maria-verering zeer toegenomen en dit is een onderwerp bij uitnemendheid om de tegenstellingen aan te tonen. De gegevens die wij in de Heilige Schrift vinden zijn zeer sober. Uit Mattheus en Lucas blijkt Jozef uit het geslacht van David te stammen, terwijl dat voor Maria waarschijnlijk is. Jezus is dus rechtens uit het huis van David. Als Maria de boodschap van de engel Gabriël ontvangt is zij zeer verbaasd, ten eerste dat een man haar aanspreekt en ten tweede over de inhoud van de boodschap. Het te- ken van Elizabeth haar nicht ver sterkt haar geloof, dat bij God geen ding onmogelijk is, waardoor zij in extase kan uitroepen: Mijn ziel maakt groot de Here. Maria heeft het in de eerste tijd na dit gebeuren zeer moei lijk gehad. Jozef wil haar verlaten, maar God grijpt in en Jozef blijft bij haar. Daardoor draagt hij een deel kapitalisme van deze verschillende groepen moet nu samengebundeld worden en omgebogen in de positieve strijd vóór het socialisme. De verwer kelijking van het socialisme is dus een zaak voor het gehele volk geworden. Socialisatie. Door de ontwikkeling binnen het kapitalisme heeft het socialisme een kans gekregen. Het ontstaan van groot-bedrijven en de combinatie daarvan heeft nl. mede téh gevolg dat verscheidene bedrijven en bedrijfs takken rijp zijn geworden voor over name door de gemeenschap, voor so cialisatie dus. Voor de P. v. d. A. is socialisatie geen dogma. Richtsnoer moet steeds zijn het algemeen belang. Volledige socialisatie van de sleutel- bedrijven is natuurlijk noodzakelijk, maar vaak zal men ook kunnen vol staan met beperking van de beschik kingsmacht terwijl er ook een belang rijke sector voor particulier bedrijf overblijft, mits het maar niet leidt tot uitbuiting van anderen. Socialisatie van de bodem is in het beginselpro gram niet opgenomen. Ook hier geldt, dat dienst aan de gemeenschap voor op moet staan; dit houdt echter niet in dat de eigendom voor altijd en over al onaantastbaar zal zijn. Socialisme en een economische orde, die het pro ductieproces aan het particulier winst bejag heeft ontrukt en aan de ge meenschap dienstbaar gemaakt, is echter nog geen volgroeid socialisme. Een wezenlijk kenmerk is, na het eco nomische: de arbeidsgemeenschap der werkenden. In de tijd van de grote werkloosheid hebben vooral de arbei ders gevoeld hoe rechteloos zij waren, niet politiek, maar wel sociaal en economisch in het arbeidsproces. Dit arbeidsproces nu moet opgebouwd worden binnen en onder de tucht van een rechtsorde. Deze rechtsorde moet evenwel een socialistische zijn, opdat men zich persoonlijk zal kunnen uit leven en tot zijn volledige persoonlijk heid kunnen uitgroeien. Daarom ver werpt de P. v. d. A. bij de opbouw van de nieuwe organen, zoals b.v. de be- drijfsschappen, het staatssocialisme, evenals het roomse solidarisme. Hst democratisch socialisme wil nu dat de bedrijfsschappen, die adviserend en verordenend zullen optreden, demo cratisch zijn samengesteld en onder toezicht zullen staan van de overheid, ter beveiliging van het algemeen be lang. Voor de P. v. d. A. is de strijd voor socialisme onverbrekelijk verbon den met de democratie. Eerbied voor de menselijke persoonlijkheid is het fundament van de democratie, en daarom wordt dictatuur, staatssocia lisme en één-partij-stelsel verworpen, omdat het steeds zal leiden tot onder drukking van andersdenkenden. De P. v. d. A. wenst evenwel geen neutrale staat; zij dient de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor het beste geestelijke erfgoed en met name de 1 bronnen waaruit de geestelijke vrij heid wordt gevoed, te beschermen. De P. v. d. A. stelt als grondrechten voor op het recht op arbeid en vrije tijd. Dus enerzijds wordt de liberaal-kapi- talistische theorie en practijk afgewe- zen, die ook de arbeid opnam in het vrije spel der maatschappelijke krach- j ten en de rampen der werkloosheid trachtte te lenigen met liefdadigheid; anderzijds wordt c.e arbeid in zijn ze delijke betekenis voor mens en maat- schappij zó centraal gesteld, dat het recht op arbeid een grondrecht wordt genoemd. i Aan onze postabonné’s! Tot 25 December a.s. geven wij gaarne aan onze postabonné’s de ge legenheid het abonnementsgeld voor het eerste halfjaar 1948 ad 3.75 op onze girorekening 50748 (ten name van Firma E. J. Drijfhout) bij te schrijven. Na deze datum zal door ons wor den gedisponeerd. De Administratie. van haar smaad, waaraan zij ontko men door bij de volkstelling samen naar Bethlehem te gaan. Na de ge boorte vindt de besnijdenis van Jezus en de reiniging van Maria plaats, waarbij zij het offer der armen geeft. Op 12-jarige leeftijd begint Jezus zich van Maria te distantiëren, omdat Hij zich zijn goddelijke roeping bewust gaat worden, welke verwijdering later meermalen plaats vindt. Er zijn er die bij de maagdelijke geboorte van de gegevens afdoen en anderen die er bij doen. Vrijzinnige en rechtzinnige pre dikanten ontkennen de maagdelijke geboorte, maar daartegenover staan tal van bekende theologen, die haar erkennen en zeggen, dat als men ze niet aanneemt, men ook een aanstoot moet nemen aan de kruisiging en de opstanding. Er zijn er echter ook, die bij dit verhaal bij doen en spr. staat dan uitvoerig stil bij de strijd om en de ontwikkeling van de Maria-ver ering, om te besluiten met de op merking, dat Maria de eerste was, die de Kerstboodschap ontving, zij leeft uit de genade Gods en wat voor haar in lichamelijke zin gold, is tot ons in geestelijke zin gericht. Zij heeft het zwaar gehad en wij hebben het zwaar door onze aanvechtingen. Wij zeggen met haar: Hij zal groot zijn. Al onze aandacht moet op Hem gericht zijn, zodat ook wij met Maria kunnen zeg gen: Mijn ziel maakt groot de Here. Enige vragen werden door spr. be antwoord, waarna hij voorging in dankgebed. Meer herinner ik mij niet, ik raak buiten bewustzijn. Als ik dan weer tot me zelf kom, bevind ik mij in een klein koel ver trek. Ik lig tussen helder witte lakens en ik hoor mensen fluisteren. Waar ben ik toch?... Ik wil mij oprichten, maar het gaat niet; ik ben te zwak... Nu heeft men mijn ontwaken be merkt en ik zie weer het vriendelijke gelaat van de man, maar ik weet niet waar ik hem eerder heb gezien... Er is nog iemand in de kamer, een meisje. Vol verbazing zie ik naar haar bruine huidskleur, ze draagt een wit jakje met witte knopen... Ze zegt iets tegen me, glimlachend. Ik versta niets van wat ze zegt, ik vraag: „Waar ben ik toch?...” Ze lacht weer, want ze verstaat me niet en roept de man, blijkbaar haar vader, die mij in het Engels vraagt hoe ik mij voel. Ik vraag opnieuw: „Waar ben ik?” De man noemt de naam van de plaats waar ik ben, een onuitspre kelijke naam, die mij niets zegt... „Waar is dat?” „Sahib”, zegt de man, „u bent in Indië...” VERVROEGDE BONAANWIJZING. In verband met de Kerstdagen zal de bonnenlijst, welke in die week ge publiceerd zou moeten worden, ge combineerd worden met die, welke op 18 December bekend gemaakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwijzing der bonnen voor suiker, versnaperingen, bloem, en huishoudzeep een week eer der zal geschieden. De eerstvolgende bonaanwijzing na 18 December zal plaats hebben voor suiker en versna peringen op 8 Januari, voor bloem op 22 Januari. De bonaanwijzing voor brood en tabak zal op de normale wij ze geschieden. GEEN RANTSOENVERLAGING DAN IN tlTERSTE NOOD. De vooruitzichten voor de voedsel voorziening nopen tot de uiterste zorg, aldus deelt de minister van Landbouw mede in de M. v. A. over de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds. Er zal rekening mede dienen te worden gehouden, dat het tekort, dat is ontstaan door de ge ringe opbrengst van de eigen oogst van consumptiegraan, niet geheel door grotere importen kan worden gedekt. De minister geeft echter de verzekering, dat niet tot rantsoenver- laging zal worden overgegaan, alvo rens alle beschikbare middelen, om het tekort aan te vullen, zijn uitgeput. ONGELDIGE SCHEERZEEPBON. De bonnen „reserve 5 Tabak” der Tabakskaart Q 711, welke recht geven op een rantsoen scheerzeep zijn na 16 December a.s. niet meer geldig. vooruit, maar mijn geheugen bleef weg. „Geduld, alles komt in orde!” Na een paar dagen kon ik opstaan, en kon ik zelfs enkele stappen doen, zeer tot' vreugde mijner verpleegster, op wier schouders ik leunde en die de ganse dag aan mij haar zorgen wijdde. Toen op een avond liep ik naar bui ten en zag ik mijn gastheer thuis ko men met de ossenwagen. En plotse ling herinner ik mij die ossenwagen weer, hoe hij voortrolde, krakend en langzaam... En ik zag weer de goe dige kop van de os, met zijn brede horens en op de punten daarvan knop pen... En ook het baardige gelaat van mijn redder, die zich over mij heenboog en mij liet drinken... Ik kijk naar mijn gastheer, die nu thuis komt met zijn ossenwagen, ik zie hem en zijn hele gespan rood van de avond schijn en nu eensklaps herinner ik mij alles weer wat ik doormaakte... Ik wankel naar binnen, laat me op een bank vallen en met mijn hoofd in de handen zit ik terneer en denk... Ik denk net zolang tot een hevige huilbui mij doet schokken en mij verlichting brengt. Als een last valt het nu van mij af. ik ben als van een nachtmerrie bevrijd. Wordt vervolgd. Dwangmaatregelen tegen nalatigen. De wet zegt: Indien bij woonruimte- of gebouwenvordering het gevorderde niet binnen de gestelde termijn ter be schikking wordt gesteld, kan door of namens de burgemeester het gevor derde op kosten van de nalatige en zo nodig met behulp van de sterke arm in gebruik worden genomen. Vaststelling vergoeding. Voor de terbeschikkingstelling of inkwartiering wordt ten behoeve van degene tot wie de vordering is ge richt, op verzoek van de meest gerede partij, een vergoeding vastgesteld, waarvan het bedrag door de vorde rende autoriteit met inachtneming van de geldende prys voorschriften wordt bepaald. Bij woonruimtevordering komen in aanmerking: huur en de kosten van verhuizing, opslag van meubilair en inrichting voor zover deze moeten worden gemaakt om aan de vordering te kunnen voldoen. Bij gebouwenvordering: huur en de kosten van vervoer en opslag van goederen, te maken om aan de vorde ring te kunnen voldoen. Bij vaststelling der vergoeding ter zake van huurprijs of huurwaarde wordt geen rekening gehouden met de draagkracht van degene, wie door de vorderende autoriteit het gevorderde ter bewoning is toegewezen. Beroep tegen vastgestelde vergoeding bij ongezegeld verzoekschrift dient te worden ingesteld bij de commissie daartoe ingesteld voor het rechtsge bied van het gerechtshof, waarbinnen het gevorderde is gelegen. Een gedagtekend, schriftelijk b e- wijs, dataandevorderingis voldaan wordt op verzoek onver wijld verstrekt. (Dit bevat o.a. nauw keurige omschrijving van het gevor derde, iets omtrent de vergoeding, aanvangsdatum der terbeschikking stelling en zo mogelijk maximumduur van het gebruik). Verplichtingen van degene, voor wie gevorderd is. De gebruiker van het aan hem toe gewezen gevorderde moet dat in goe de staat houden en teruggeven. Voor zijne rekening komen geringe en dage lijkse reparaties (zie art. 1596, 1599 en 1619 Burgerl. Wetboek). Gebruikt hij het gevorderde niet zoals het be hoort en overeenkomstig de bestem ming dan moet de daardoor ontstane schade door hem vergoed worden. Het schadevergoedingsbedrag wordt, wan neer dat niet in onderlinge overeen stemming kan worden bepaald, door de vorderende autoriteit vastgesteld. Treffen van voorzieningen aan het gevorderde. De vorderende autoriteit is bevoegd alle zodanige voorzieningen aan het gevorderde, met uitzondering van de stoffering, uit te voeren als zij nood zakelijk acht voor het gebruik waar toe de vordering geschiedde. Terzake wordt zo mogelijk met de eigenaar overleg gepleegd. De kosten van deze voorzieningen, voor zover niet volgens art. 1619 Bur gerl. Wetboek (geringe en dagel. re paraties) ten laste van de huurder ko mende, worden door de vorderende een onrein dier uit zijn woning ver jaagt?... „Ga heen, stervende ongelovige hond, en verontreinig onze tempel niet met uw vuile lichaam!...” In elk geval: ik ging. Ik ging, wankelend, in de richting, die de Brahmaan mij had gewezen. En toen ik even later waagde om te kij ken zag ik nog slechts de muur voor mij oprijzen van de eenzame tempel. De Brahmaan was verdwenen. Droog en dor was alles, nergens zag ik een sprietje groen, nergens water... Hoe lang ik heb gelopen? Ik weet niet hoe lang de hoop mij krachten gaf. Ik weet alleen, dat ik meer kon, dan ik geloofde te kunnen. Toen ik niet meer kon lopen, kroop ik voor uit, ik vocht en streed tot het uiter ste, tot het alleruiterste, tot ik buiten bewustzijn neerviel... En nog is de worsteling niet ten eindeals ik weer tot bewustzijn kom, zie ik alles rood... Het is de zon, die in rode gloed ondergaat. Met brede vleugelslag scheert een vogel over mij heen, een gier, hij daalt neer tussen mij en de dalende zon, ik zie hem met rode gloed overgoten: hij zal wachten tot het leven geweken zal zijn uit zijn prooi... Dan spreidt hij de vleugels PRIJSVERLAGINGEN. Voor banket, koek en suikerwerk zijn prijsverlagingen ingevoerd. Ook voor bokking, die thans ten hoogste 9 ct. mag kosten, gebakken bokking daarentegen is 2 ct. duurder gewor- scheiden (hecht, tot 3 mnd. of geld- den en mag nu 12 ct. kosten. Het meisje zegt nu weer iets... Ik ben begerig te weten wat ze zegt, ik vraag aan de man: „Uw dochter?” De man knikt. „Wat zegt ze?” Glimlachend vertaalt de man wat ze heeft gezegd: „Mijn dochter zegt, dat ge u niet moogt vermoeien, ze zegt, dat ge u niet ongerust hoeft te maken... Alles komt in orde!...” Ik pijnig mijn hersens om toch te bedenken waar ik ben en hoe ik hier gekomen ben, maar ik herinner mij niets. „Ik ben ziek”, zeg ik. „Ja”, zegt de man, „u bent heel, heel erg ziek geweest...” En de man vertelt hoe hij mij heeft gevonden, hoe het een toeval was, dat hij die avond juist die weg had geko zen... Stellig zou ik anders omgeko men zijn... Ook spreekt hij ervan, dat ik heel hevige koortsen heb gehad... Maar nu is het voorbij, nu ben ik weer beter en nu zal het mogelijk zijn mijn betrekkingen te waarschuwen... Ik luister naar de man, ik hoor zijn woorden, maar de zin van wat hij zegt, dringt niet tot me door... Met eindeloos geduld werd ik ver pleegd, ik ging lichamelijk met de dag In de artikeltjes over „Levensvreug de voor misdeelden”, die enige weken geleden in dit blad hebben gestaan, werd reeds geschreven over de nieu we stichting, die in Sneek een Werk inrichting wil openen voor geestelijk misdeelden, lich. gebrekkigen, enz. Het Bestuur van deze Stichting (de „Pier de Boer Stichting”) bestaat uit de heren: R. J. Sipkens en P. J. de Jong, als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur; M. Oppenhuizen en H. Wind als vertegenwoordigers van het Bestuur der Kon. Emma School; J. Bakker en A. van Doorn, resp. Hoofd der Openbare- en Christelijke B.O.school. Reeds werd gezegd dat het slagen van dit bij uitstek sociale werk voor een belangrijk deel afhankelijk is van de geldelijke steun van particulieren. IEDER DRAGE NU ZIJN STEEN TJE BIJ! In de eerstvolgende weken zal aan Uw deur geklopt worden om toe te treden als donateur der Stichting (minimaal 1.of voor een bij drage ineens, ter dekking van de in richtingskosten. Alleen door aller medewerking zal het mogelijk zijn voort te gaan. Maak U er niet af met een weige ring uit gemakzucht, maar probeer U in te denken wat een levens vreugde, arbeidsvreugde enz. U geeft aan onze minder bedeelde mede mensen. SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het was het kraken van een ossen wagen, dat de aasvogel verjoeg en tevens de knokige gestalte van de dood, die reeds naar mij zijn grijpklau wen had uitgestrekt... Ik heb slechts een uiterst vage her innering aan wat er verder met mij gebeurde. Er werd mij iets tussen de tanden geduwd en... ik dronk. Met elke teug voelde ik hoe het leven mij werd hergeven. En daarna nog even een indruk: ik zie een man over mij heenbuigen, een vriendelijk, ernstig gelaat... meer niet... Het is misschien uren later als ik wéér vaag de dingen zie, die om mij heen gebeuren... Men heeft mij in een wagen gelegd, we rij den voort, langzaam, mijn hoofd is nat, koel voel ik de wind er langs strijken... De wagen houdt stil, wéér krijg ik te drinken... boete tot ƒ5000); onjuiste of onvol doende mededeling betreffende een vordering aan bevoegde ambtenaren (hecht, tot 1 jr. of geldboete tot 5000). Opsporingsambtenaren voor straf bare feiten zijn behalve de gewone, in art. 141 Wetboek van Strafvordering genoemde: lo. de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie 2o. de door de Min. v. Binn. Z. aan te wijzen personen; 3o. de door de Burgemeester aan te wijzen personen in dienst der ge- gemeente. De opsporingsambtenaren en auto riteiten bevoegd tot vordering kun nen ten alle tijde inzage vorderen van alle bescheiden, waarvan zij voor de goede vervulling van hun taak inzage nodig oordelen en hebben ten allen tijde toegang tot alle plaatsen, voor zover zij betreden daarvan vodr een goede vervulling van hun taak rede lijkerwijze nodig achten. Het binnen treden van woningen is aan strengere voorschriften gebonden en met waar borgen omringd. 22 „Water!... Water!...” Smekend strek ik de handen uit naar de priester, maar die blijft on bewogen, hij kruist zijn handen weer op zijn borst en schrijdt statig voor mij uit. Ik volg hem en heb het gevoel alsof ik mijn eigen doodsbaar volg... Werktuigelijk beweeg ik mijn voeten, ik ben te zeer versuft om mij reken schap le geven waarheen ik ga... Ik zie niets dan de voor mij uitschrij dende Brahmaan... Ik weet niet of we enige Oeur of poort passeerden, ik weet alleen, dat op een gegeven mo ment ik my or van bewust werd bui ten de tempelmuur te zijn. E» beider «laat nog voor mijn geest, dat de Brahmaan gebiedend zijn arm ui 1st rekte. Wat heieaent dat gebaar van die uu gest rekte arai Wees het mij de weg naar de plaats waar het water te krijgen was?... Of was het een gebaar, waarmee men Beëindiging der vordering. De autoriteit, van welke de vorde ring is uitgegaan, kan deze te allen tijde zonder opgave van redenen be ëindigen tenzij deze autoriteit bij de aanvang der vordering een bepaalde gebruiksduur of een opzeggingster mijn heeft bepaald. Bij deze beëindi ging zal de burgemeester, op daartoe strekkend schriftelijk verzoek van de gene die aan de vordering heeft vol daan, de terbeschikkingstelling van het gevorderde aan deze gelasten. Deze last kan, na verloop van de daarin vermelde termijn binnen welke daaraan moet zijn voldaan, op kosten van de nalatige en zo nodig met be hulp van de sterke arm worden uit gevoerd. Niet voldoen aan de voorschriften der wet wordt met vrij zware straf fen bedreigd. Deze betreffen o.a. Zonder vergunning woonruimte in ge bruik geven of nemen (hechtenis tot 3 mnd. of geldboete tot 5000)Het niet verschaffen van gegevens om trent woongelegenheid (als voren); opzettelijk niet voldoen aan een vor dering van woonruimte (gevangenis straf tot 4 jr. of geldboete tot 10.000) of schuldig daaraan (gev. of hechtenis tot 1 jr. of geldboete tot 5000)niet voldoen aan een vorde ring tot verlening van inzage van be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1