i Krite „Sneek en Noord-Wymbritseradeel” Stichting van de Landbouw LEVENSVREUGDE 3 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMERITSERADEEL en IJLST U-Ofl fatituna’’ bwi ÏÏUód&etdejn, I r „EEN GLIMLACH 1 i a 3e JAARGANG No. 2 FEUILLETON 26 dan ge- antwoordde Sakya- Wordt vervolgd. it Te ’s-Gravenhage slaagde voor het examen eerste gedeelte Heilgym nastiek en Massage mejuffrouw Tiny Jongejans te Sneek. REUNIE NOORDELIJKE LUCHTVAARTCLUBS. Als we het liedje moeten geloven, dat we vroeger op school hebben ge zongen, en misschien nu nog wel op het repertoire van de lagere school voorkomt, dan moeten alle „ferme jongens en stoere knapen” het zeegat uit. De bewoners van deze lage lan den voelen zich inderdaad nog altijd tot de zeeën aangetrokken, maar in onze eeuw van techniek hebben de wijde wateren in het oneindige lucht ruim een ernstige concurrent gekre gen, waarvoor het hart van menige Hollandse jongen even warm klopt als dat van de jongens van Jan de Wit voor het zilte nat. Die liefde voor de luchtvaart heeft in onze stad ge leid tot de oprichting van de Sneker 2/3 het TWEE JUBILEA. Op 31 December j.l. werd ten kan tore van de Firma W. Borneman al hier in intieme kring het feit her dacht, dat de heren P. Scholte, chef- lakstoker en S. Kracht,« chef-verfma ker, respectievelijk op 13 December 1947 en 1 September 1944, vijfentwin tig jaar geleden bij deze firma in dienst traden. Nadat verschillende bloemstukken waren aangeboden en de erewijn was rondgediend, werden de jubilarissen door hun patroon ge complimenteerd en toegesproken, ge volgd door aanbieding van een ge schenk onder couvert. Door de Ver eniging van Vernis- en Verffabrikan- ten in Nederland werd een keurig ge- calligrafeerde oorkonde, met de daar aan verbonden zilveren medaille, be schikbaar gesteld. Mevrouw Urban sprak de echtgenoten van de jubile- renden toe en bood haar een bloem stuk aan. Vervolgens voerden de beide jubilarissen het woord, evenals de oudste zoon van de heer Scholte. Hierna zat men nog enige tijd genoeg lijk bijeen. zoals zovelen in Holland, geknakt. Voor het internaat „Vechtoever” te Maarssen ging hij dag aan dag op stap om voedsel te halen. In de zomer van 1945 was hij aan het einde van zijn krachten. Hij heeft in werkelijkheid zijn leven gelaten in dienst van de Nazorg der misdeelden. Maar zijn werk is niet vergankelijk, Let leeft voort in alle nazorgdiensten van cns land. Naar deze Friese pionier hebben we onze Stichting genoemd. We vertrou wen, dat U onze keuze zult goed keuren. tuigen, welk laatste spel met wind en wolken zijn vliegershart veroverd heeft en waarover hij tal van interes sante bijzonderheden en belevenissen vertelde. De oud-voorzitter H. A. Hal- bertsma bracht hem hiervoor harte lijk dank, waarna deze nog een uit voerig betoog hield, waarin hij o.m. aantoonde, dat de modelvliegsport geen spel, geen knutselen en geen ont spanning, maar inspanning is, om daarna de bijeenkomst met een krach tige opwekking te besluiten. MEISJE DOOR TRAMBUS AANGEREDEN. Maandagmorgen, omstreeks 8 uur, is op de Oppenhuizerweg alhier de 17- jarige wielrijdster Hendrikje Westra, wonende Oppenhuizerweg 64, door een autobus van de Ned. Tramweg Mij. aangereden. Met een zware verwon ding aan het hoofd is het slachtoffer, nadat dokter Dethmers eerste hulp had verleend, naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand is zeer bedenkelijk. Het meisje reed zonder achterlicht een over treding die in Sneek heel veel voor komt waardoor de chauffeur, die een tegenligger moest passeren, haar bij ’t schemerige licht zeer waar schijnlijk niet opgemerkt heeft. INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL Vrijdagochtend ontdekte juwelier v. d. Woude, Grootzand alhier, dat er bij hem was ingebroken. Een grote hoeveelheid ringen en andere siera den, samen een belangrijke waarde vertegenwoordigende, worden uit de etalage vermist. De zaak is in onder zoek. PING-PONG DOOR DE KOMEDIANTEN NED. TONEEL. Wij worden op toneelgebied de laat ste tijd niet verwend. Daarom zal het ongetwijfeld voor velen aangenaam zijn te vernemen, dat op Donderdag 8 Januari a.s. door het gezelschap De Komedianten Ned. Toneel in Ami- citia zal worden gespeeld het ver maarde blijspel van Hans Jaray „Ping Pong” waarin wij voor het eerst zul len kennis maken met de jonge be gaafde actrice Helene van Herck. De hoofdrol en de regie zijn in handen van Joh. Kaart. Wij hopen nu maar dat de liefhebbers van goed toneel allen present zullen zijn teneinde meerdere goede voorstellingen moge lijk te maken. DE SNEKER BLOEDNACHT. Conform de conclusie van de procu reur fiscaal heeft de Bijzondere Raad van Cassatie vorige week Woensdag besloten een nieuw psychiatrisch rap port te laten samenstellen betreffende J. A. Visser, door de bijzondere ge rechtshoven te Leeuwarden en Gro ningen ter dood veroordeeld wegens moorden in Groningen en te Sneek. DADERS VAN INBRAKEN GEARRESTEERD. Een 13-jarige jongen uit deze stad en zijn broertje zijn door de politie gearresteerd. Zij hebben enige malen ingebroken in de goederenloods der N. S. en voorts in het gebouwtje van de A.P.C., het huis van mej. Wevers Stous en het kantoor van de N.V. Houthandel v.h. G. H. ter Horst al hier. Er was ook ingebroken bij de kleiwarenfabriek Dijkstra, doch de jeugdige inbrekers hebben dit laatst^ feit nog niet bekend. zoek heel graag tegemoet zag. Vergezeld van de prins begaf ik mij naar de prachtige vertrekken van Sa- kyamoena, die door hun inrichting zowel getuigenis aflegden van haar Europese ontwikkeling als van haar verfijnde Oosterse smaak. Ze begroet te mij allerhartelijkst en ik was ver rast door haar buitengemene schoon heid, de donkere tint harer huid con trasteerde zo treffend tegen de kleu righeid van haar even doelmatige als smaakvolle kleedij, dat ik moeite had om de banaliteit van een compliment te vermijden. De prinses reikte mij haar hand: „Meneer Spalker, zóver bent u dus al gekomen?” „Ja”, zei ik, „en met uw hulp ver trouw ik, dat ik nóg verder zal ko men”. Sakyamoena’s fijne gezichtje kreeg een diep ernstige trek. „Wat mijn hulp en die van de prins betreft, daar zal het u niet aan ont breken, maar er zijn moeilijkheden te over, die u zonder onze hulp zult moe ten oplossen...” Ik luisterde met welgevallen naar de stem van Sakyamoena, die mij tel kens weer aan Ira herinnerde. Onze ogen ontmoetten elkaar: „Wilt u me veel van Ira vertellen?” van het weduwen heid van ruilverkaveling en het coö peratieve gebruik van landbouwma chines werd bepleit om tot verlaging van de kostprijs geraken, waarmee Ir. v. d. Molen volkomen instemde. Bedrijfspensioen. De heer J. Bouma te Leeuwarden hield daarna nog een inleiding over het Landbouwbedrijfspensioen, waar aan we o.a. ontlenen, dat de premie voor de jongeren van 1721 jaar 1.50 per week en voor de ouderen 3.per week zal bedragen. Na 40 jaar premie-betaling krijgt men recht op een pensioen van 12.per week. Zij, die voor 1 Mei 1947 65 jaar wer den en kunnen aantonen 10 jaar in het bedrijf te hebben gewerkt, ontvan gen 6.per week. Het invaliditeits pensioen bedraagt ouderdomspensioen pensioen 5.per week (wat bij hertrouwen vervalt)het wezenpensi oen tot 17 jaar 1.per week in dien de vader overleden is; zijn beide ouders overleden dan 2.per week. Verder verwijzen we naar het uitvoe rige verslag dat we onlangs reeds over deze materie hebben geplaatst. Enige vragen werden door spreker uitvoerig beantwoord, waarna de ver gadering na rondvraag gesloten werd. meenlijk streng bewaakt en naar menselijke berekening zal het wel on mogelijk zijn om daar binnen te drin gen zonder dat het bemerkt wordt...” „Kan Ira er niet uitkomen?” „Dat is even moeilijk als er in te komen... Alleen is hier natuurlijk het verschil, dat Ira niet wordt vastge houden door de geestelijke traditie, die duizenden vrouwen ook zonder bewaking vast zou houden in de ze nana, omdat ze eenvoudig niet beter weten of het hoort zo...” „Maar het moet toch mogelijk zijn om met haar althans enige communi catie te verkrijgen, al was het dan ook maar schriftelijk... Ik kan haar toch wel een brief doen toekomen...? En wanneer zal ik miss Sakyamoena kunnen spreken?...” „Dat is gemakkelijk genoeg”, glim lachte de prins, „ze woont hier in mijn huis, ik zal haar even laten waar schuwen...” De prins klapte in de handen. Da delijk verscheen er een dienaar, aan wie hij in een voor mij onverstaanbare taal een bevel gaf. De bediende ver wijderde zich buigend en geruisloos. Een kort ogenblik daarna keerde hij reeds terug, sprak enige woorden tot de prins, die mij daarop mededeling deed, dat miss Sakyamoena mijn be- wordt, en 3e door de tussenweg: ge lijke productie met minder kosten. La gere productie zou een ramp voor de maatschappij worden, maar van ver hoging moeten we ook niet al te veel verwachten, omdat daarvoor ook geen voldoende krachtvoer en kunstmest beschikbaar is. We zullen er dus van moeten uitgaan dat we ongeveer de zelfde productie houden, en de kost prijs dus gedrukt moet worden. De zo even genoemde bruto-kosten van 739.werden gevormd door: ar beidsloon 261 35 pacht 91 of 13 veevoer 223 of 30 be mesting 51 of 7 en diversen 111 of 15 Misschien is besparing op enkele onderdelen van de diverse kosten mogelijk, maar dat zal geen zoden aan de dijk zetten. Verlaging van de pacht kan ook niet verwacht worden. Het arbeidsloon is verreweg het belangrijkste element. Op het ge middelde bedrijf van 26 H.A. werden 9500 werkuren gemaakt, d.w.z. twee arbeiders en de boer vonden er vol ledig emplooi. Maar omdat de boer zijn werkkracht maar voor 75 kan geven, omdat hij ook tijd nodig heeft voor het bezoeken van vergaderingen en voor de leiding van het bedrijf, be tekent dat, dat in drukke tijden te vens gebruik moet worden gemaakt van seizoenarbeiders. Het maximum aantal werkuren per week bedroeg 327, met volledig werk voor 4 man nen, het laagste aantal 144 uren, met volledige armslag voor drie mannen. Deze arbeidsbehoefte kan verminderd worden door: a. mechanisatie in het bouwbedrijf en melkmachines in het greidebedrijfb. vermindering van de arbeidsbehoefte tijdens de hooiwin- ning door het ruiteren en drogen van gras, waardoor het werk over een langere periode verdeeld kan worden. In normale jaren moet het ook moge lijk zijn de kosten voor voeder te drukken of zelfs geheel uit te schake len, o.a. door over te gaan op moderne beweidingsmethoden waardoor meer land overblijft voor het winnen van ruwvoer en ’il betere conservering van voer door nieuwe kuilmethodes. De methode van de hooiwinning kan eveneens verbeterd worden. Door rui teren kan het werk nl. over een lan gere periode verdeeld worden omdat men eerder ruiteren kan dan hooien, en bovendien bereikt men daardoor een hoger eiwitgehalte. Een beperkt kwantum droog gras is op elke boer derij eveneens verantwoord. Tot slot behandelde spr. nog de meststoffen waarvoor 51.wordt uitgegeven, nl. 30 voor „dong” en 21 voor kunstmest. Per H.A. wordt 12. aan stikstof besteed; verhoging van dit bedrag tot het drie- of viervoudi ge is in de huidige omstandigheden zeker verantwoord, maar thans helaas nog niet mogelijk. Voor fosfaat, thans bedragende 5.per H.A., kan even eens twee a driemaal zoveel worden besteed. Sprekers eindconclusie was tenslotte dat dc kosten voor arbeids loon, veevoer en bemesting verlaagd kunnen worden, en dat de beslissingen die in de eerstvolgende jaren in de bedrijven genomen moeten worden, van even grote betekenis zijn als de overgang van de productie van boter en kaas van de boerderij naar de fa briek. Naar aanleiding van deze in leiding ontstond een uitvoerige be spreking waarbij o.a. de noodzakelijk- „Graag”, zei ze, „en ik kan u niets anders dan verheugende dingen van haar vertellen. Ten eerste is Ira vol maakt gezond en verschilt haar leven op dit ogenblik niet veel van dat wat ze vroeger in Holland leidde. Ze is weliswaar in de zenana, maar die moet u zich niet als een gevangenis voorstellen... Ze kan daar lezen en musiceren en in een uitgestrekte tuin wandelingen maken. Ze kan haar stu dies voortzetten en alles krijgen wat ze wenst...” „Alles?” moest ik vragen. Sakyamoena glimlachte. „Ik begrijp wat u bedoelt... neen, alles wat ze wenst heeft ze niet. Ik geloof u geen geheim te vertellen als ik u zeg, dat ze zelfs boven alles wat ze heeft of zou kunnen wensen, één groot verlangen heeft... en dit verlan gen gaat naar u uit...” Mij overviel een plotseling gevoel van weemoed. „Het mag ondankbaar schijnen, miss Sakyamoena”, zei ik, „maar ik zou honderdmaal meer verheugd zijn, indien ik rechtstreeks van Ira, en het liefst uit haar eigen mond dit mocht vernemen!” Glimlachend moena, dat ze dit zeer wel begreep, maar dat ik iets onmogelijks vergde, DINSDAG 6 JANUARI 1948 Redacteuren: L. KIE2EER1NK en C. SMIT Redaale-adresKLEINZAND 7 SNERK Bovengenoemde Krite hield een al gemene vergadering in Hotel Hanen burg. De voorz., de heer G. M. Ger- brandy, wees in zijn openingswoord op de moeilijkheden waarmee de land bouw in het afgelopen jaar te kam pen had: personeelsvoorziening, de slechte stropositie en de vaststelling van de melkprijs die niet was zoals de boeren meenden dat hij wezen moest, maar kon tevens op enkele lichtpun ten wijzen, nl. de invoering van het bedrijfspensioen en de zeer geslaagde Landbouwtentoonstelling te Leeuwar den. Hij verheugde zich over de flinke opkomst, maar toch had het bestuur gaarne meer arbe’ders gezien omdat boeren en arbeiders uiteindelijk de zelfde belangen hebben. Verder stond hij nog stil bij de loonklassen, in verband waarmee hij mededeelde, dat een enquête heeft uitgewezen dat het leven op het platteland, met uitzon dering van de huishuren, niet goed koper is dan in de grote steden, in verband waarmee de hoofdafdelingen Sociale Zaken in Zeeland en Friesland de regering hebben geadviseerd over het gehele land één loonklasse in te voeren. Tot slot wekte hij de kleine boeren op zich bij hun standsorgani- saties aan te sluiten. De secretaris, de heer H. J. Bootsma, deelde mede, dat in het afgelopen jaar een cursus in paarden-keuring gegeven werd onder leiding van dr. H. Hofstra, waaraan 17 leerlingen deelnamen. Verder wa ren er drie meikerscursussen met 21 cursisten waarvan 18 een diploma be haalden en zijn thans opnieuw drie dergelijke cursussen met 20 leerlingen aangevangen. Voor een cursus in motorenkennis en landbouw-boekhou- ding bestond geen voldoende belang stelling. Uit de vergadering werd echter medegedeeld dat in Sneek door Krite Zuid wel een cursus in motoren kennis wordt gegeven, waaraan ook door de enige gegadigde uit Noord- Wymbritseradeel wordt deelgenomen. Kostprijsberekening van de melk. Ir. H. v. d. Molen, Directeur R.L. W.S. en Rijkslandbouw-consulent te Sneek, hield hierna een inleiding over kostprijsberekening van de melk, zulks naar aanlc’ ng van de onder zoekingen van de L.E.I. De gemid delde brutokosten voor de veengreide- bedrijven met een gemiddelde grootte van 26 H.A. bedroegen in 1946-’47 739.wat neerkomt op een kost prijs van 17.24. Deze prijs dient ver laagd te worden. We hebben nl. op de wereldmarkt concurrentie op elk ge bied, zowel van de plantaardige vet ten uit de tropische gebieden als van de dierlijke uit N.Zeeland en Amerika, en bovendien moeten we de producten zo goedkoop mogelijk aan ons volk ter beschikking stellen. Er zijn grote verschillen in de bedrijfskosten, maar ook in de melkopbrengst per H.A., zoals spr. met cijfers aantoonde, maar het is moeilijk aan te geven welke wij ze van bedrijfsvoering de beste is. Volgens het onderzoek is dat het ge val bij een veebezetting van 1.3, waar over binnenkort nadere publicaties zullen geschieden. Er zijn verschillen de methodes om tot kostprijsverlaging te komen: le door minder aan het bedrijf ten koste te leggen, 2e door intensivering van het bedrijf waar door een hogere productie verkregen Deze dingen waren voor mij natuur lijk allemaal zeer ..iteressant om te horen, maar al die tijd had mij al een vraag op de lippen gebrand, die ik nu niet langer voor mij vermocht te houden. „En Ira?” „Wat bedoelt ge?” vroeg de prins glimlachend. Ik liet een regen van vragen op hem neerdalen. „Hoe is het met haar?... Hebt gij haar gesproken?... Heeft Sakyamoena met haar contact?... Wat zegt Ira van onze plannen?... Zou ik haar niet kunnen ontmoeten?...” „Dat zijn veel vragen tegelijk”, lachte de prins... „Neen, ik heb haar niet gesproken, ze is met haar moeder in de zenana der vrouwen van het prinselijk huis der Ratlama... Ze be vindt zich, voor zover mij op het ogenblik bekend is, in goede wel- door GERARD REVERS tenzij ik tevreden zou zijn met brieven van Ira aan haar gericht, waarin ze haar gevoelens blootlegde. En ze haalde een pak brieven voor de dag alle geschreven met Ira’s handschrift, dat ik uit duizenden handschriften zou herkennen, al had ik dan ook nog maar enkele korte briefjes van haar gekregen. „Ge moogt ze lezen”, zei Sakyamoe na, „ze zijn in het Engels en ook wel in het Hollands geschreven en maar heel weinig in de landstaal... nu dat zult ge niet kunnen lezen, maar dat kunt ge ook evengoed overslaan, want wat daarin staat, dat diende toch al leen maar om de aandacht af te lei den...” „Worden Ira’s brieven lezen?” „Natuurlijk, tenzij... ja, tenminste als men ze kan lezen!... De briefjes, die ze mij in de landstaal er bij schreef, moesten de schijn wekken alsof al dat geschrijf in die vreemde talen alleen maar betrekking had op haar studie... Ja, zo neemt de zwakke zijn toevlucht tot list...” Sakyamoena lachte, ze legde de brieven voor mij neer en verliet met de prins het vertrek. De 100.000 is er uit, lezers. Jammer dat onze Stichting er niet van profi teert. Dan behoefden we geen beroep op U te doen en konden onze werkers thuis blijven inplaats van tijdens het barre seizoen huis aan huis de be langstelling te vragen voor onze Stichting. Onze Stichting! U weet toch welke Stichting.we bedoelen? Het is de „Pier de Boer Stichting”, ten behoeve van geestelijk- en licha melijk misdeelden van alle gezindten. De Stichting, die ee'stdaags haar eer ste werkplaats te Sneek opent. Hebt U wel eens huis aan huis ge werkt met een intekenlijst? En steeds weer aan elke deur hetzelfde inleidend praatje gehouden? Dan weet u, hoe vermoeiend dat is. U kunt de taak van onze mede werkers zo prachtig verlichten, wan neer U b.v. het gesprek aldus van hen overneemt: „U komt voor de Pier de Boer Stichting? Ik ben met het goede doel bekend; geef me uw lijst maar”. Wie was Pier de Boer? Zijn wieg stond te Harlingen. Als jong onder wijzer kwam hij bij het Buitengewoon Onderwijs te Haarlem. In 1921 werd hij belast met de nazorg te Amster dam en wie het geluk gehad heeft, de verschillende inrichtingen, die allengs daarbij betrokken werden, te bezoe ken, heeft verwonderd gestaan over het belangrijke werk, dat door hem is tot stand gebracht. Op welke, vaderlijke wijze Pier de Boer met zijn pupillen wist om te gaan en welke grote zorgen hij aan hen besteedde, is in vakkringen alge meen bekend. Dat hij bij zijn eolltega’s en pupillen in zo hoge ere stond, dankte hij aan zijn eenvoudig, vriendelijk en eerlijk i kracht, die van hem uitging. waarin hij zich aansloot bij de woor- De laatste oorlogswinter heeft hem, den van de voorzitter, dat het lucht- Luchtvaart Club, waarvan de heer H. Terpstra indertijd de stuwende kracht is geweest. Hij wist een schare jeug dige enthousiasten voor de zweefvlieg- tuigsport om zich heen te verzamelen die vol moed en ijver begonnen met het bouwen van modellen en het be studeren van de vliegtechniek, waar door spoedig vrij gunstige resultaten bereikt konden worden. Maar helaas ontbrak het de jongelui hier aan een geschikt vliegterrein, en daarom trok ken ze naar Appelscha om hun sport te beoefenen. Daar ontmoetten ze te vens collega’s uit andere plaatsen, en uit het contact dat hier groeide is een innige samenwerking tussen de verschillende clubs ontstaan die ten slotte geleid heeft tot het oprichten van het Noordelijk District, waarbij thans reeds 11 clubs zijn aangesloten: 3 in Friesland, 2 in Groningen, 3 in Drente en 3 in de kop van Overijsel. Dit district organiseert regelmatig vliegwedstrijden, en houdt tevens ieder jaar een réunie, waarop de jon gelui samen komen om de problemen die hen bezig houden te bespreken en de luchtvaarttechniek onder deskun dige leiding te bestuderen. Deze réunie werd ook dit jaar weer in de Jeugd herberg alhier gehouden, waar Don derdagmiddag een 25-tal modelvlie- gers uit Groningen, Lippenhuizen, As sen en Sneek onder leiding van H. Terpstra, voorzitter van het District en lid van het Vakafd.bestuur der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, bijeen- kwamen.In het kader van deze réunie hield de Sneker Luchtvaart Club Vrij dagavond een bijeenkomst in de foyer van Amicitia, waar tevens een zeer interessante tentoonstelling van eigen gebouwde modellen, bouwtekeningen, luchtvaartliteratuur, foto’s, platen e.d. bijeengebracht was. Deze bijeen komst, die helaas matig bezocht was, werd door voorzitter G. Vleer ge opend, waarna d» heer C. Bouter uit Den Haag, vertegenwoordiger van de optreden en aan de enorme werk- i K. N. V. v. L. een toespraak hield, kracht, die van hem uitging. waarin hij zich aansloot bij de woor- vaartenthousiasme in het Noorden aangewakkerd moet worden. Hier zijn reeds aardige vluchten gemaakt, maar spr. hoopte dat de resultaten ’t vol gend jaar nog beter zullen zijn en dat de Noorderlingen dan ook aan de wedstrijden in het centrum van ons land zullen deelnemen. Men moet er nl. naar streven zoveel mogelijk van elkaar te leren, en samenwerking is ook in deze sport van heel veel be lang. De heer Terpstra die hierna aan het woord kwam, drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst, maar vond het toch een grote geruststelling dat er in de S.L.C. zoveel initiatief zit, dat ze deze avond kon organiseren. Hij schetste vervolgens het ontstaan van het Noorder-district, waarover wij in de aanvang al iets vertelden, en spoorde de aanwezigen aan vol te houden omdat de belangstelling voor de vliegsport hier nog meer gestimu leerd moet worden. Hij deelde voorts nog mede dat tot nu toe alleen wed strijden gehouden werden voor model zweefvliegtuigen, maar dat dit jaar ook aandacht besteed zal worden aan de model-motorvliegtuigen met rub ber- en benzinemotoren, waarvan hij de werking uiteenzette. Zweefvliegen. Als gast was aanwezig de bekende zweefvlieger H. Sachs uit Enschedé, die een boeiende causerie hield over zijn vliegersloopbaan, eerst in gewone motorvliegtuigen, later in zweefvlieg- stand... Ook heeft Sakyamoena haar gesproken...” „En?...” Wederom glimlachte de prins. „Ira heeft op u haar hele hoop ge vestigd!” zei hij ernstig. Deze woorden deden mij opsprin gen; ik had wel willen juichen. De prins echter ging kalm voort: „Maar ze ontveinst zich de moei lijkheden niet, die aan een verwezen lijking van haar dromen verbonden zijn...” Ik was ten prooi aan een hevige ontroering. „Ik moet haar zien en spreken, het koste wat het kost”, zei ik op be sliste toon. „Dat zal niet gemakkelijk gaan”, zei de prins. „Dat is de kwestie niet”, hield ik vol, „het gaat er alleen maar om of het mogelijk is of niet...” „Mogelijk is alles”, hernam de prins. „Kijk ik zal u vertellen, hoe deze dingen zijn. Dat is allemaal vreemd voor u, in onze zenana’s wor den de vrouwen van de wereld afge zonderd gehouden, dat is een gewoon te, die onze kaste, de kaste der krijgs lieden en der vorsten, van de Moham- ■medanen schijnt te hebben overgeno men. De vrouwen worden dqar ge- NIEUWE BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Tot en met 29 Februari 1948 is op de bon D 46 van het inschrijvings- bewijs voor vervanging van fietsban den B I 701 een toerbinnenband ver krijgbaar. Op A 04, A 19 en A 23 van de inschrijvingsbewijzen voor eerste montage is tot die datum een buiten band en op de bonnen B 04, B 19 en B 23 van deze inschrijvingsbewijzen een binnenband verkrijgbaar. TWINTIG NIEUWE TEXTIEL PUNTEN GELDIG. Opnieuw zijn twintig punten op de textielkaarten VA 705 aangewezen. Met ingang van 1 Januari worden gel dig verklaard de bonnen, gemerkt: „Textiel G één punt”, „Textiel G vijf punten”, „Textiel H één punt” en „Textiel H vijf punten”. De bonnen „Textiel G reserve” en „Textiel H reserve” zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van tex- tielgoederen. - L I I Ab.-prijs f2.50 per half jaer Franco per post f3.75 per half jaer Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ij 2 iCantooi voor Abonnementem Fa. KIEZEBRINk Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 B SNEEKER NIEUWSBLAD i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1