Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „EEN GLIMLACH - 3e JAARGANG No. 3 115 FEUILLETON KOLEN ALLEEN VOOR DOLLARS. griekenlaNd stormhoek. VRIJDAG 9 JANUARI 1948 KUNST AAN ALLEN SNEEK. (Aan door GERARD REVERS BONNENLIJS T I Abi-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar komen, voor wie immers de prins, niet uit het sprookje, of in een droom, maar in werkelijkheid gekomen is... O, hoe benijd ik u, dat ge de man, die ge liefhebt, steeds bij u hebt. Soekje, lieve, het was in die nacht, dat de maan zo zilverhel scheen, dat de krekels zongen en o, er waaide mij zo’n zoete bedwelmende geur tege moet, toen ik voor het open venster stond en dacht aan hem, die mijne ziel liefheeft... Soekja, toen ik sliep en het maan licht in mijn kamer scheen, speelde het in mijn dromen voort en ik zag mijn liefste, die met sterke hand alle belemmeringen uit de weg ruimde, die de murep en de sloten van de zenana, niet meer achtte dan spinne- weefsels... Soekje en toen kwam hij, hij kwam zacht in mijn kamer binnen en hij knielde naast mijn legerstede, ik kon mijn ogen niet opslaan, maar het was mij toch alsof ik alles zag... Nu zal hij, dacht ik, mij wekken met een kus... Ook voelde ik een kus op mijn wang, het was morgen geworden, mijn lieve moeder wekte mij... Soekja, lieve, sinds ik deze droom heb beleefd, heeft de gedachte mij niet verlaten, dat hij komen zal. Dat hij zal binnendringen m mijns vaders MET T.B.C. BESMET. 30 kinderen uit de eerste klasse van een lagere school te Maarssen bleken, evenals de onderwijzer, vrij plotseling lijdende aan t.b.c. De on derwijzer was enkele maanden geleden gecontroleerd en er was geen spoor van t.b.c. te vinden, zodat waarschijn lijk een kind de ziekte heeft verspreid. Sommige kinderen zullen wel een jaar moeten kuren. Nederland heeft nog steeds een te kort aan steenkool en voert die dus in uit de Ver. Staten, en betaalt ze piet dol’ars. Buitenlandse schepen, die op hun doorreis hier die kolen innamen, betaalden deze meestal niet in dollars. Maar van 10 Januari af, moet dat, in verband met onze krappe dollar- voorraden, wel! hem verlangde. Een ogenblik stond ik in twijfel wat ik doen zou. Toen nam ik een stuk papier, schreef er een paar woorden op voor Sakyamoena, haar vertellende de indruk, die de brieven op mij hadden gemaakt. „Breng dat briefje naar Miss Sa kyamoena gelastte ik. Dé man begreep mij wederom niet. Ik trachtte door gebaren aan te dui den wat ik bedoelde: Sakyamoena... Maar mijn woorden waren voor de bediende blijkbaar een ondoorgronde lijk raadsel. Ik dacht na. Op de tafel lagen nog de brieven van Ira, en ook enige enveloppen, waarop, naar ik vermoed de, Sakyamoena’s naam zou staan. Ik liet de enveloppe aan de bediende zien. Hij knikte. „Sakyamoena”, zei ik. Eindelijk begreep de bediende wie ik bedoelde, hij nam mijn briefje en ging er mee weg. Nog geen vijf mi nuten later was Sakyamoena bij me. Ik sprak haar van mijn plannen, ze keurde ze niet af, maar knikte een voudig met het hoofd. „Ik zou ook iets willen doen in uw plaats”, zei ze. „Maar wat moet ik nu doen?” Sakyamoena had daar al over ge- De directrice van het Geref. Verpleeghuis alhier, mej. S. Sijbran dij is in gelijke functie benoemd aan bet Stadsziekenhuis te Kampen. BAND NEDERLAND—INDIE. Zoals blijkt uit een advertentie in ons vorig nummer, presenteert Henk bureau voor Advertenties a. ORiJFHOüT GROOTZAND 55 fel. 3005 erschijnt: 1NSDAGS en VRIJDAGS Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 049, 051, 549, 551, 554 Algemeen, 040, 041, 042, 048, 547, 548, 070, 071, 072, 077, 576, 577 Reserve, 032, 033, 533, 062, 063, 563 Melk. DE SINAASAPPELEN. De bon nu in de bonnenlijst voor komende is een vóórinleveringsbon, waarop direct dus geen sinaasappelen verkrijgbaar zijn. Er is echter vroeger een bon voor sinaasappelen bij de winkeliers ingeleverd, waarop thans, zodra de handelaars van sinaasappe len zijn voorzien, deze zuidvruchten verkrijgbaar zijn. De consumenten prijs is 76 ct. per kg. moest doen, ook al was het alleen maar om mij Ir^t wachten op de amu letten te verkorten. Sakyamoena zeide: „Het beste is, dat ge morgen met de prins een grote rijtoer onderneemt. Dan moet ge het zo aanleggen, dat ge Ira te zien krijgt. Laat maar aan mij over om dat te arrangeren. Maar ge moet voorzichtig wezen... En welke boodschap moet ik aan Ira van u overbrengen?...” „Zeg haar, dat ik héél, héél erg naar haar verlang... dat ik steeds aan haar denÊ... dat binnen enkele dagen de amuletten moeten komen en dat ik haar in alle vorm tot vrouw zal vra gen, zodra die amuletten er zijn. Zeg haar dat niemand haar dan meer zal kunnen beletten mijn vrouw te wor den...” „Goed”, zei Sakyamoena eenvoudig. De volgende dag waren de prins en ik al vroeg uitgereden. We hadden slechts een klein gevolg bij ons, maar toch hadden we al'es bij ons wat no dig was voor een reis van enige dagen. Het was heerlijk koel in deze berg achtige streek en onze montere berg- paarden liepen flink. Het was weer als op een zomerdag in Holland. Wordt vervolgd. 27 Ik begon in de brieven te lezen, ze brachten mij in een soort koortsachti ge opwinding, ze -'ormden een soort dagboek, dat mij een blik gunde in het gedachteleven van het meisje, dat ik tot mijn vrouw begeerde. Men liet mij alleen. Urenlang las ik en herlas ik de envoudige briefjes, met de zo dikwijls herhaalde, kinder lijk oprechte betuigingen van liefde voor mij, ze deden mij een ongekend geluk smaken. Maar de brief, die mij het meest trof, was er een, waarin ze uiting gaf aan haar hevige verlangen, verborgen „chter weemoedige zelf spot. Het was deze brief, die mij mijn laatste aarzelingen deed overwinnen. Kantoor voor Abonnementen) Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 HOOFDSTUK 19. „Soekja, lieve” ,zo las ik, „ik had deze nacht toch zulk een vreemde droom, dubbel vreemd zal hij u voor- Walter Winchell, de bekende Ame rikaanse’publicist heeft voorspeld, dat indien afdelingen van het Rode leger Griekenland zouden binnendringen, Europa zijn eerste atoombom zou krijgen. woning en tot in de zenana om mij te zien of om mij te halen. Ik zou ganse lijk niet verbaasd zijn, indien hij deze nacht reeds komen zou. Ik weet wel, Soekja, dat dit alles dwaze gedachten zijn, en als hij bij u komen zal, zoals ge mij verteld hebt, dat hij doen zou, zeg hem dan, dat hij niet tot mij komen moet, want wreed straffen Indische vorsten diegenen, die betrapt worden bij het binnen dringen in hun zenana’s. Zeg hem, dat hij het niet doen moet, maar ik zal evengoed denken en van hem dro men en hem verwachten...” Het zal niemand moeilijk vallen zich voor te stellen welk een indruk deze brief op mij maakte. Alles in mij dreef tot handelen. Ik was alleen in het vertrek. In de naastgelegen vertrekken en gangen zag ik niemand. Ik had echter geen geduld om te wachten tot Sakyamoe na of de prins v’eer bij mij komen zou. Daarom klapte ik, naar het voorbeeld van de prins, in mijn handen en ja, een ogenblik late’' stond er een die naar voor mij, d’e met kruiselings over de borst gevouwen handen, mijn bevelen rfwachtte. „Breng mij naar de prins”, zei ik. De man begreep niet wat ik van thans in het Gebouw v. Chr. Belan gen, op 16 Jan. a.s. Hij heeft zich ook thans van de zelfde groep medewerkers verzekerd, zodat ook dit optreden een echte, fleu rige Bonte Avond belooft te worden. fels, crackers, matzes, toast, of 400 Stuurop nogmaals een bonte avond, gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is ver werkt, met uitzondering van poffer tjes, verse Hollandse en Parijse wa fels en oliebollen. Men doet verstandig door boven staande opgave uit te knippen en te bewaren. Zondag is de Achter-Indische staat Bir ma onafhankelijk verklaard, waarmede het dus uit het Britse rijk is getreden. Het is de Engelsen niet licht gevallen op dit punt toe te geven, ook om de konsekwenties. Want stond men Birma toe zich af te scheiden, dan moest men dit recht ook geven aan India, dus Hin- doestan en Pakistan. Wel lagen de ge vallen enigszins anders, want de beide 260 MDLLIOEN AAN TEXTIEL UITGEVOERD. De Ned. textielindustrie heeft in 1947 voor 260 millioen aan textiel uitgevoerd, een derde deel er van naar Indonesië. De voorz. van de Overijs selse Kamer van Koophandel, de heer van Heek, die deze cijfers bekend •maakte, vond echter, dat de Neder landse bevolking zelf te karig met textiel werd bedeeld. DIERENMISHANDELING. Een boerenarbeider te Onderdijk spijkerde een hond met beide oren aan een houten schot. Het dier schoot er bij het zich losrukken, een stuk van zijn oor bij in en kwam onder behan deling van een veearts, de arbeider onder die van de justitie. VALSE TEXTIELPUNTEN. De Rijksrecherche heeft de hand gelegd op een bende van 50 tot 60 personen over het gehele land ver deeld die bonnenvervalsingen pleegde en daarmede millioenen verdiende. Vooral valse textielpunten werden in omloop gebracht, zodat feitelijk de ge hele textieldistributie in de war ge raakt is. Practisch alle textielpunten, welke in de zwarte handel verkocht worden, zijn vals! Een der hoofdda ders was een voortvluchtige S.S.er, Vera, die thans ook achter slot en grendel zit. DE WONINGBOUW. Op 1 Jan. jl. waren ruim 35.000 woningen in Nederland in aanbouw, om deze zo snel mogelijk gereed te krijgen zullen in de gemeenten geen nieuwe mogen worden aanbesteed, zo lang de onderhanden zijnde niet ge reed zijn. SLOEG ZICH ZELF BEWUSTELOOS Enige dagen geleden namen Bergen op Zoom en omgeving met veront waardiging kennis van een overval met roof (de derde in enige weken tijds). Op een donkere avond had een automobilist onder Halsteren een fiets langs de weg zien liggen. Hij vond dat verdacht en bij onderzoek zag hij in een moddersloot een bewus teloze jongeman, die tot aan zijn middel in de modder was weggezakt. De jongeman, een inwoner van Hal steren, werd naar het ziekenhuis overgebracht en vertelde, dat hij door twee mannen was overvallen, gesla gen en in de sloot geworpen. Een por tefeuille met 70 aan geïnde contri- butiegelden was hem ontstolen. Nu de politie de „overvallene” enige malen duchtig aan de tand heeft gevoeld, is komen vast te staan, dat hij zich zelf een bloedneus heeft geslagen, in de sloot is gesprongen en daarna zich met een stuk hout een dusdanige klap op zijn hoofd heeft toegediend, dat hij bewusteloos neerviel. En dat alle maal om de zeven tientjes, die hij zo juist had opgehaald, schrijft het Alg. Handelsblad. DE BALDADIGHEID. Kinderen, op baldadigheid betrapt, moeten op een vrije middag op een Rotterdams politiebureau strafregels schrijven. Aan één bureau heeft men het er echter zo druk mee, dat de politie nu een schoollokaal ter be schikking is gesteld. slechts kort geleden. Truman heeft het Congres dan ook voorgesteld geen be paald bedrag te noemen als het accoord gaat met ’t uitvoeren van het Marshall plan. Trouwens het Congres zelf had om andere redenen daartegen toch ook be zwaar. In de nieuwjaarsrede welke Tru man al voor het Congres heeft gehou den als dit overzicht verschijnt, werden bijzonderheden verwacht, evenals over de verhouding RuslandVer. Staten en de Ver. StatenGriekenland, voor welk land de Amerikaanse belangstelling zich in daad en woord steeds meer uit, nu de rest van de Balkan zich steeds meer achter Rusland schaart, waarvan ook het aftreden van koning Michael van Roemenië een symptoom is. De Veilig heidsraad kan weinig meer doen aan de inmenging van Griekenlands buren in de zaken van dat land, en hun steun aan de tegenregering-Markos, haar commissie op de Balkan kan geen toezicht uitoefe nen omdat die buren haar boycotten, zoals de Slavische staten alle ook de kleine Assemblée van de Ver. Naties, die vergadert zolang de alg. vergadering niet bijeen is, boycotten, welke thans voor de eerste maal bijeenkwam. Nut tig werk kan de Veiligheidsraad echter misschien wel doen in het door Hindoe- stan voor de raad gebrachte geschil met Pakistan over Kasjmir, het vorstendom dat een Hindoe maharadja heeft, die Zich bij Hindoestan wil aansluiten, wat Pakistan tot steun aan de in meerder heid Mohammedaans i bevolking verleid de, welke Kasjmir wilde doen aansluiten bij dat Pakistan. De verhitte gemoede ren kunnen voor de Veiligheidsraad stoom afblazen. Verhit blijven de gemoe deren ook in en om Palestina. Honder den Arabieren en Joden vonden er al de' dood door wederzijdse aanslagen, sedert de Ver. Naties besloten het land in twee staten te delen. De Arabische Liga heeft nog pas besloten dat zij er slechts één ongedeelde staat zal erkennen, nl. een Arabische. Wij vrezen dat het hier van kwaad tot erger zal gaan. Geruch ten dat vele Oost-Europese Joden, die op illegale wijze Palestina trachten bin nen te komen, eigenlijk agenten van Rusland zouden zijn, worden niet beves tigd en komen misschien uit de Arabi sche koker. dacht. „Luister”, zei ze, „Ira’s verblijf plaats is hier minstens zes uren rij- dens vandaan. Ik ben van plan om morgen naar Ira te gaan. Ik zal nog heden mijn bezoek aankondigen, dan zal ik van haar alle bijzonderheden zien gewaar te worden... Neen”, ging Sakyamoena voort, toen ze mijn ver schrikte gebaren zag, „neen, ik zal haar niet vertellen, dat ge van plan zijt te komen, want dat zou haar geen rustig moment meer doen beleven... Ik zal naar alleen eens uithoren over haar droom, over al de mogelijkheden, die ze al onder de ogen heeft gezien, geloof maar, dan word ik alles ge waar, wat ik voor u nodig heb...” „Maar zal ik dan al die tijd hier rustig moeten .chten tot ge terug komt Sakyamoena begreep mij. Ze dacht er niet aan om mij te willen overtui gen, dat het beter zou zijn om rustig af te wachten tot de amuletten er zouden zijn om dan met behulp van die amuletten, eenvoudig Ira op te eisen. Ze sprak niet van de dwaas heid, die er in gelegen is, om in een zenana te willen doordringen, waar aan altijd grote gevaren verbonden kunnen z;jn. Ze begreep, dat ik iets*j SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren! L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK HET VLIEGVELD TWENTE MOET ONTRUIMD. De rechter heeft de Staat der Ne derlanden, op eis van eigenaren van een groot deel der gronden van het vliegveld Twente, veroordeeld dit veld binnen 6 weken te ontruimen. De vor dering van het veld door de gealli eerde oorlogvoering was reeds lang verlopen en de Staat der Nederlanden had vergeten het opnieuw te vorderen. Nu zal daartoe echter moeten worden overgegaan, om aan het gerechtelijk vonnis te ontkomen. Concert L.O.F. dirigent: Hugo de Groot solist: Hans Osieck. Woensdagavond vierde de Ljouwer- ter Orkestforiening haar tweede ver jaardag met een concert in Amicitia te Sneek. Dit was het eerste optreden van de L.O.F. in Sneek en de Snekers troffen het, dat juist deze keer de be kende dirigent Hugo de Groot het orkest leidde. Ook het programma was zo samengesteld, dat het vele muziekliefhebbers kon bevredigen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat velen het slechte weer hadden ge trotseerd om dit concert mee te ma ken. De prachtige ouverture „Die Entführung aus dem Serail” van Mo zart vormde een lastig beginstuk. Het orkest deed hierin wat onwennig aan en kon niet meteen de Mozart-sfeer treffen. Veel beter was dit in het piano-concert van dezelfde componist. Nu waren dirigent, orkest en solist het volkomen eens, zodat dit weinig gespeelde doch uiterst bekoorlijke werk goed tot zijn recht kwam. In de „Militaire” symphonie van Haydn wisselde het orkest zeer goede met enkele zwakke momenten af. Het me nuet slaagde al buitengewoon goed. Na de pauze werd een drietal mo derne werken ten gehore gebracht. Hans Osiéck introduceerde zijn Con- cer' no voor piano en orkest. Dit stuk met zijn pittige rhythmiek en bij eerste kennismaking vreemde harmo nieën, bevat veel aantrekkelijks. De solist-componist toonde zich een voor treffelijk pianovirtuoos. Het orkest had soms wat moeite met de lastige intonatie en beheerste zijn partij in enkele moeilijke passages niet geheel. De ouverture van „De Jonkerboer” van onze Friese componist Paulus Folkertsma, voor het eerst met vol ledig bezet slagwerk uitgevoerd, werd onder de handen van Hugo de Groot tot een briljant slot van dit interessante concert. Burgemeester Rasterhoff deed in een kort openingswoord een beroep op het publiek de L.O.F. financieel te steunen. L. G. landen, ook wilde. In een laatste Rus sische nota tracht Moskou nu China over te halen zijn zijde ook te kiezen in de vraag of de Grote Vijf dan wel de elf mogendheden het verdrag zullen op stellen. Wat overigens China ook in deze moge besluiten, de Ver. Staten zullen, gegeven hun verhouding tot Rus land, er stellig op staan het laatste woord inzake het verdrag met Japan te spreken. Men heeft uit de notawisseling ook afgeleid dat Ruslands bedoeling is de raad van ministers van buitenlandse zaken toch in stand te houden, ondanks de mislukking der Londense conferentie en dat blijkt ook wel uit het feit dat Molotoff dezer dagen tegenover de Rus sische pers nog eens Ruslands houding ten opzichte van het vredesverdrag met Duitsland heeft uiteengezet. Die uiteen zetting leverde geen nieuws op, ze hield vast aan het Russische standpunt, maar uit het feit dat ze gegeven werd blijkt dat Moskou thans geen absolute breuk met het Westen wenst, we hechten dan ook geen waarde aan het gerucht dat de Russen Oost-Duitsland, als een Sovjet republiek bij de Sovjet-Unie zouden wil-. Ier. inlijven, dat zou de breuk volledig maken. We zullen er wel meer een toe speling van de Russen in moeten zien op wat er zou kunnen gebeuren, als de grote Westelijke mogendheden in West- Duitsland hun eigen gang gingen, zón der de Russische belangen in acht te nemen. Of ze dat zullen doen, is een vraag, waarop de naaste toekomst wel antwoord zal geven. Opvallend is zeker dat de Engelse premier Attlee zelf, dus niet de minister van buitenlandse zaken, doch de leider der regering in een radio rede ongewoon scherp tegenover de Sovjet-Unie heeft stelling genomen. „De Sovjet”, zeide hij, „bedreigt het welzijn en de levenswijze van de andere Euro- 1 pese landen met een nieuwe vorm van 1 ideologisch, economisch en strategisch imperialisme”. Men tast nog in het duis- ter waarvan deze scherpe uitlating de 1 voorloper is. Gaat Engeland zich thans volkomen in het Amerikaanse kamp be geven of hebben we Attlee’s woorden te 1 verstaan als een oproep aan de Euro- pese landen, die het Marshall-plan aan namen, om zich rond Engeland te scha- ren als het leidende land in een Euro- pees blok, dat tussen de Ver. Staten en Rusland in een-politiek van nog zekere zelfstandigheid zal voeren? Attlee zou dan gewacht hebben met deze oproep tot de verbetering van de Engelse eco nomische toestand, door de gewonnen kolenslag, het recht op dit leiderschap heeft bevestigd, een leiderschap dat Frankrijk ook al eens heeft opgeëist, maar waarop zijn kans verkeken is we gens zijn wankele politieke en economi sche toestand. De regering Schuman heeft er in de Nationale Vergadering nu haar anti-inflatie-programma door gekregen, maar slechts met een betrek kelijk geringe meerderheid van 47 stem men. communisten en Gaullisten bleven zich verzetten, de Gaulle zelf blijft ver wachten dat men hem ten slotte toch nog als redder van Frankrijk zal nodig hebben. In een rede gaf hij blijk dan aanzienlijk meer dictatoriale bevoegd heid te zullen wensen, dan hij aanvan kelijk wel eens liet mérken. Ook hij keerde zich natuurlijk scherp tegen Moskou. De tussentijdse hulp wélke Amerika Parijs toezegde, schijnt overi gens al niet meer voldoende te zijn om het land tot het Marshall plan in wer king kan treden, door de moeilijkheden heen te helpen. Trouwens er word* ge vreesd dat de inwerkingtreding van dit plan langer tijd zal vorderen dan ver wacht werd, waarvan alle Europese lan den dan nadeel zullen ondervinden. Evenals van het feit dat de prijzen der grondstoffen in de Ver. Staten nu al weer zoveel zijn gestegen dat, als er een bepaalde som wer beschikbaar gesteld, Europa daarvoor nu 3 minder Ame rikaanse goederen zou ontvangen dan laatste gebieden behoren al sedert eeu wen tot het Britse rijk en Birma nog geen eeuw, zodat daar de drang naar onafhankelijkheid de bevolking als ’t ware nog in ’t bloed zat, maar na de oorlog is in Azië het verlangen naar onafhankelijkheid in zo hevige mate opgelaaid, dat elke concessie welke Londen de ene staat deed ook aan de andere moest gedaan. En zo hebben ook Indi en Pakistan het recht tot afschei ding gekregen en eerstgenoemde staat heeft reeds laten doorschemeren dat het volgend jaar van dit recht gebruik zal maken ook. Het zal dus geen 170 jaar meer duren voordat het derde schaap ook de Engelse kudde verlaat, het eer ste was nl. Amerika, dat zich in 1776 afscheidde. Toen werd er om die afschei ding met de wapenen gestreden, met Birma is alles in vrede gegaan, hoewel het er ook wel eens om heeft gespan nen. Een verdrag van militaire en finan ciële bijstand op de dag der onafhanke- lijkh idsverklaring gesloten, vormt nog een band tussen Birma en Engeland, dat zich langs deze weg dus een voorrangs- positie heeft verzekerd. Intussen dient afgewacht hoe zich de binnenlandse toe stand in Birma zal ontwikkelen. Er is nogal wat verdeeldheid in het land, ge tuige de moord in 1947 gepleegd op de toenmalige premier en een aantal mi nisters in vergadering bijeen, waarvoor de daders thans terecht staan. Ander zijds is de economische toestand er beter dan in andere Aziatische gebieden, wat de binnenlandse rust ten goede komt. Maar dit alles is afwa-.hten, heel Azië is nog in gisting en wording, en daarom blijft heel dit werelddeel voorlopig eigenlijk een vraagteken. Men denke maar eens aan dat geweldige land, China, dat door een burgeroorlog wordt verscheurd. De laatste tijd is de toe stand voor de regering van Tsjang Kaï- sjek er niet gunstiger op geworden, in het noorden hebben de communistische legers er aanmerkelijke vorderingen ge maakt, en al heeft China nu zijn grond wet gekregen en is het in naam een democratie, inderdaad wordt het dicta toriaal door Tsjang Kai-sjek geregeerd, viert er de corruptie hoogtij en verdwij nen de kapitalen, welke de Ver. Staten het voorschieten om er hun invloed te behouden en te verhinderen dat die van Rusland er de overhand krijgt, in een bodemloze put. Door de burgeroorlog gaat 80 van de Chinese begroting aan militaire uitgaven weg en te Washing ton zit men eigenlijk min of meer ver legen met het probleem, hoe de Chinese kolos op de been te houden. Kans om er binnen afzienbare tijd een behoorlijke partner in de koude oorlog tegen Rus land van te maken, is er weinig en mede daarom blijven de Ver. Staten stevig in Japan genesteld, dat op dit gebied veel- belovender vooruitzichten biedt. De kwestie der Amerikaanse verhouding tot deze beide landen is de laatste tijd weer meer op de voorgrond gekomen, door een notawisseling tussen Rusland en China over de voorbereiding van het vredesverdrag met Japan. De Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk hebben voor gesteld dat dit vredesverdrag zal worden opgesteld gezamenlijk door de elf mo gendheden die in oorlog met Japan wa ren, Rusland wilde het weer tot een zaak der grote Vijf maken. China was het met de drie eerstgenoemde landen eens, maar wenste wel het vetorecht der grote landen op deze vredesconferentie gehandhaafd te zien, wat Rusland, in tegenstelling met de genoemde andere voor het tij'dv^ van 1124 Jan. ’48. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 113 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 112 Algemeen 250 gram waspoeder 109 Algemeen 1 ei 110 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.e.m. 17 Jan. a.s.) 111 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e. m. 7 Febr. a.s.) 105 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 17 Jan. a.s.) 108 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 17 Jan. a.s.) Algeméén 500 gram sinaas appelen (vóórinleveringsbon) Bonkaarten KD, KE 713 613, 614 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen 612 Algemeen 500 gram waspoeder 609 Algemeen 1 ei 610 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 17 Jan. a.s.) 611 Algemeen 400 gram brood of 1 rant.oen gebak (geldig t.e. m. 7 Febr. a.s.) 604 Réserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 17 Jan. a.s.) 608 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits 615 Algemeen 500 gram sinaasappe len (vóórinleveringsbon) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 801 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1035 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en Versnaperingen kaarten enz. QA, QB, QC 711 V-01, V-02 Tabak 1 rantsoen siga retten of kerftabak V-03 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. V-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz.” V-03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Tabak 4-Reserve 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême De bonnen 115 en 615 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 17 Januari a.s. bij een handelaar in groente en/of truit worden ingele verd. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: on geveer 280 gr. beschuit 2 hele rollen of 300 gram biscuits, ongevulde wa- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1