DE PRIJZEN UoediizgAnüddeCen. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRHSERADEEL en IJLST Onze puzzBes. „EEN GLIMLACH y-an. 3e JAARGANG No. 4 FEÜILL ETON 28 HOOFDSTUK 20. Wordt vervolgd. „Kijk eens omlaag!” Ik zag een kleine ruitertroep, on geveer gelijk aan de onze, die zich in dezelfde richting bewoog als wij. „Het is mijn broeder!” zei de prins. „Wat kan hij van plan zijn?” De prins haalde de schouders op. „Ik geloof niet, dat hij ons achter volgt”, zei hij, „daarvoor zou hij geen reden hebben; als hij iets van ons wil weten, dan heeft hij spionnen genoeg, die hem over ons doen en laten kun nen inlichten. Ik geloof eerder, dat hij een gewone rijtoer maakt...” Dat leek mij ook het meest waar schijnlijke. „Hij is een vreemd mens”, zei de prins, „hij heeft iets dweperigs, hij is wreed tot in het onmenselijke... En omdat hij tot d<= kaste der machtigen behoort, bestaat er voor hem geen wet en geen gebod... Wat hij begeert moet hij hebben en wee degene, die hem in zijn begeerte naar macht of ✓rouwen dwarsboomt...” Ik zei er zeker van te zijn, dat de vervolgingen en de aanslagen op mijn leven door hem op touw gezet waren. De prins knikte. „Ge moet u wel voor hem in acht nemen”, zei hij, „ge kunt niet voor zichtig genoeg zijn. Probeer uw onge duld te beteugelen; vandaag zult ge Ira zien, al is het dan ook niet van dichtbij en al zult ge niet met haar kunnen spreken... Sakyamoena zal alles overbrengen wat ge aan Ira te zeggen hebt... En als ge dan binnen enkele dagen weer in het bezit zijt van de amuletten, dan zult ge verdere stappen kunnen doen...” Ik zweeg. De prins vatte dat blijk baar als een teken mijner instemming op. En hij gaf het teken om in draf over te gaan. zich bijv, bij herstel en uitbreiding van scholen kunnen voordoen, zal van de ze regel kunnen worden afgeweken. auto teruggevonden aan de Juliana- weg onder de gemeente Groesbeek, zonder inhoud, bestaande uit geldzen dingen tot een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden en een hoeveel heid aangetekende stukken. Vermoe delijk hebben de daders gebruik ge maakt van een auto om hun buit in veiligheid te brengen. De tien winnaars in deze wedstrij den ontvangen elk een bon, waarvoor zij zich naar eigen keuze een boek kunnen aanschaffen. DRUKTE OP SCHIPHOL. Schiphol is met ongeveer 74 landin gen en opstijgingen van verkeers’ ’ïeg- tuigen per dag op één na het drukst bevlogen vliegveld van Europa. Het wordt alleen overtroffen door Kast- trup, het vliegveld van Kopenhagen, waar per dag gemiddeld 76 landingen en opstijgingen worden geteld. lint medebracht en in de zwarte han del deed. Hij kocht koffiebonnen op om de benodigde koffie voor dit smok kelbedrijf te kunnen kopen. De gevon den smokkelwaar is in beslag geno men en tegen het echtpaar werd pro cesverbaal opgemaakt. TWINTIGDUIZEND GULDEN UIT POSTAUTO GESTOLEN. Bij het postagentschap aan de Daal- seweg te Nijmegen is een postauto gestolen die enige ogenblikken onbe- der voor een groot aantal tuinders te laag waren. Er zijn maatregelen getrof fen, dat wintergroenten in voldoende hoeveelheid tegen lage prijs verkrijg baar zullen zijn. Niettemin was de mi nister van oordeel, dat in sommige gevallen het verschil tussen de prijs, die de tuinder ontvangt en die, welke de consument betaalt, nog tc groot is. De verhoging van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten is een gevolg van de enorme stijging van het internationale prijspeil van cacaobo nen, welke, vergeleken met het vo rige jaar 60 a 70 pct. en vergeleken met twee jaar geleden zelfs 300 a 400 pct. bedraagt. De in uitzicht gestelde verhoging van het kaasrantsoen kon niet worden verwezenlijkt, omdat dan onvermijdelijk het melkrantsoen ver laagd had moeten worden. De slechte graanpositie heeft het voorts nood zakelijk gemaakt meelproducten, die zonder bon verkrijgbaar waren, weer in de distributie te betrekken. Doch doordat de regering reeds einde Sep tember de consequenties heeft getrok ken uit de zorgelijke graansituatie, is een werkelijk ingrijpende achteruit gang voorkomen kunnen worden. Alles bij elkaar genomen meende de minister, dat wij, wat de voedsel voorziening betreft, de toekomst met gematigd optimisme tegemoet kunnen zien. Reden tot ernstige ongerustheid is er niet. Een ijl, doorzichtig waas van blau we nevel hing over het prachtige berg landschap. We waren op een bergtop aange komen, vanwaar e een ruim uitzicht hadden over de gehele omliggende streek. Op de achtergrond staken de getande reeksen der bergtoppen scherp af tegen de fel blauwe hemel, terwijl heel ver beneden in het dal de bossen en tuinen en de hutten der mensen een kleurig beeld van onge mene schoonheid opleverden. Hier was het dat wij ons kamp He ten opslaan, hier moesten we in de onmiddel’:;ke nabijheid zijn van Ira’s PRIJSVRAAG KINDERBOEK. De Federatie van Beroepsverenigin gen van Kunstenaars en de Vereni ging van Letterkundigen hebben een prijsvraag uitgeschreven voor een kinderboek over kunst of kunstenaar, Nederlander of ouitenlander, voor kinderen tot 13 jaar. De prijs be draagt 500. De inzending (Pieter de Hooghstraat 1, Amsterdam) sluit 1 Januari 1949. te kunnen komen, hebben de ministers Doordat de drie leiders onderling van Wederopbouw en Onderwijs be- DE SMOKKELAARSBENDEN IN HET ZUIDEN. Het onderzoek tegen de smokkel bende van John Braspenninx, waar over wij in ons vorig no. berichtten, heeft geleid tot de ontdekking van nog 2 benden, die op nog grotere schaal gesmokkeld hebben. De leiders, een veehandelaar uit Zundert en een kermis-exploitant uit Br :da zitten nu mogelijk deel der verlangens tegemoet ook achter slot en grendel. regelmatig van personeel wisselden, paald, dat voorlopig tot en met 1952 kenden zij eikaars afnemers en op- de bouw (herbouw, nieuwbouw en slagplaatsen. Dit leidde er toe, dat de heren elkaar bestalen als raven. Be- SPANNING INZAKE DE INDONESISCHE KWESTIE. De spanning inzake de verhouding Nederlandrepubliek is de afgelopen week sterk to genomen. Vraarschijn- lijk zal de regeringsverklaring, welke de minister-president, dr. Be el den in de Tweede Kamer zal afleggen, enige opheldering brengen. De grote vraag is of de republiek bereid zal zijn aan de vorming van de Ver. Staten van Indonesië mee te werken, op de basis haar door Nederland en de an dere deelstaten aangeboden, dus met een vertegenwoordiging daarin, niet groter dan de andere deelt ten heb ben en niet zo groot als de republiek oorspronkelijk wenste en haar een overheersende positie in die regering zou hebben verzekerd. De laatste da gen heeft de republiek door overleg met Oost-Indonesië waarschijnlijk ge tracht deze deelstaat over te halen haar standpunt te steunen, specule rend op de gevoelens van sympathie welke in Oost-Indo.iesië voor de re publiek bestaan en op het feit dat daar ook wel een neiging is de invloed der kleinere deelstaten wat te beper ken. Er zijn voorts geruchten dat de Commissie van Drie haar taak zou be schouwen als afgelopen, wanneer zij tijdens de besprekingen, de laatste da gen te Djocja gevoerd, niet een over eenkomst inzake de order „Staakt het vur had bereikt, deze - el als geruchten dat de politiële actie dan zou worden hervat, laten we voor wat ze zijn. DINSDAG 13 JANUARI 1948 KERSTKLOK-KRUISWOORD- RAADSEL. Zeer velen hebben zich ingespannen om de juiste oplossing te vinden, maar dit laatste is lang niet allen ge lukt. De juist oplossing was als volgt: Horizontaal: 2 Pen; 4 Korea; 6 Est; 8 Ede; 9 Are; 11 De; 12 Oma; 13 Or; 15 Rij; 17 M.S.; 19 Nut; 21 Lisse; 24 Som; 25 El; 26 Ho; 27 Pol; 29 Praam; 32 Sta; 35 P.K.; 36 Do; 37 In; 39 IJs; 40 K.O.; 41 B.g.g.; 42 Ot; 44 Strop; 45 Loods; 47 Up; 48 H.M.S.; 50 Dr.; 51 O.l.52 Beest; 53 Nu; 55 P.s.; 57 Les; 59 K.P.; 611-a; 62 Al; 64 Ui; 65 En; 67 Kerst klok; 68 Kalkoenen. Verticaal 1 Kerst mis; 2 Poe; 3 Net; 5 Oder; 7 Eros; 8 E.d.; 10 Er; 14 Au; 16 UI; 17 Me; 18 N.O.; 20 Tel; 22 Ier; 23 Sta; 24 S.O.S.; 27 P.P.; 28 O.K.; 29 Po; 30 Algemeen; 31 Mi; 33 Tij; 34 As; 36 Doop; 38 Nood; 40 Krul; 43 Tom; 44 Sr.; 46 S.M.48 Hel; 49 S.S.S. 51 Os; 54 Uk; 55 Pas; 56 Pal; 58 Pil; 60 Pee; 61 Ir.; 63 L.o.; 64 u.a.; 66 N.n. De prijzen vielen ten deel aan: mej. C. C. Hofstra, W. Noorderhorne 15, Sneek; H. Baarda, Loënga 16a; mej. L. Cnossen, Oppenhuizerweg 10, Sneek; mevr. A. BootsmanWinkler, Hoofddorp (Haarl.meer)A. Molen maker, Priorstraat 57, Sneek. De prins en ik reden voorop, een heel eind achter ons aan kwamen de bedienden, als wij te paard, en muil ezels en bepakte handpaarden met zich meevoerende. We reden r gelma- tig zoals ruiters doen, die een hele tocht voor de borst hebben, om de vijf minuten afwisselend in stap en draf... De prins en ik spraken als ver trouwde vrienden met elkander, ik vertelde de prins van mijn leven, maar het was betrekkelijk weinig wat ik hem te vertellen had, mijn leven was weinig bewogen geweest en wat er interessants aan was, dat had Sa kyamoena al aan hem verteld. De prins luisterde overigens aandachtig, doch al spoedig toen ons gesprek af daalde tot het bespreken van de din gen, die wij langs de weg zagen en die mijn opmerkzaamheid troffen, nam de prins de leiding van het gesprek en gaf hij mij uitleg van de dingen, die „BABY” IN BESLAA GENOMEN. In samenwerking met de Venlose kommiezen heeft de economische po litie te Venlo huiszoeking gedaan op de Kleine Heide. Het duurde geruime tijd, alvorens de politiemannen werd opengedaan, hetgeen hun argwaan slechts vergrootte. In de keuken trof fen zij enige koffiezakken aan, die in beslag werden genomen, aldus vertelt het Alg. Handelsblad. Intussen had de vrouw des huizes zich weer ter ruste begeven. Haar man trachtte het te doen voorkomen, alsof zij ziek was en het bed niet mocht verlaten. De politiemannen wisten haar nietteminheerd stond. Kort daarna werd de over te halen, toch maar op te staan. Haar baby echter liet zij liggen. Na tuurlijk had de politie ook enige be langstelling voor dit wicht... Dit on schuldige wicht nu bleek te bestaan uit ruim 3000 meter fraaie haarlinten. Bij onderzoek bleek, dat de vader van dit kind koffie over de Duitse grens smokkelde en in ruil daarvoor het verblijfplaats. Voor mij was dit onbe grijpelijk, want ik zag nergens in de naaste omgeving iets dat op een men selijke woonplaats of zelfs iets, dat op de aanwezigheid van mensen wees. Maar ik wist mijn ongeduld te be dwingen, de prins zou mij immers alles wel meedelen wat ik moest weten. We dronken thee en rustten in de schaduw, ik voelde mij overigens hele maal niet vermoeid, de bergwind bracht verkoeling en de lucht was heerlijk opwekkend. Dit was geen slechte plaats om er te verblijven. De prins vertelde mij, dat daar be neden mij, de verblijfplaats van Ira was. Hier vlak bij grensde het park van Ira’s verblijf aan de wildernis. Maar die wildernis was ondoordring baar en dus zou ik niet naar beneden moeten maar... naar boven, ik zou op het hoogste uitstekende rotsblok moeten klimmen, en vandaar zou ik de ganse omgeving kunnen opnemen. Ook zou men mij, van beneden uit, daar het gemakkelijkste kunnen zien..«. „Zou ze er reeds zijn?” UITSLAG LEG-PUZZLE. De juiste tekst was „De puzzle-redacteur spreekt hier bij de hoop uit, dat 1947 voor U allen een voorspoedig jaar moge zijn en dat U in dat jaar veel succes zult hebben bij het oplossen van puzzles”. Hierbij zij aangetekend, dat het Persbureau, dat ons deze puzzle ver schafte, zelf gedupeerd door zijn clichéfabriek ons per abuis een cliché zond met het in de wens genoemde jaartal 1947. Het had natuurlijk 1948 moeten zijn. Maar op de oplossing had een en ander geen invloed. Door het lot werden uit de massa inzendingen de volgende prijswinnaars aangewezen: Wiebe Westra, Wester- singel 64, Sneek;, Joh. Miedema, Lytshuzen 345, Heeg; D. Canrinus, Galamagracht '7, IJlst; H. Bosma, Kloosterdwarsstraat 31, Sneek; L. Stremler, Oosthem 15. vooi zou passeren, hielden zij die wa gens met behulp van omgekochte po- litie-mensen aan. Van revolvers, ge weren en zelfs machine-geweren werd daarbij druk gebruik gemaakt. Wan neer de aanvaller er dan in slaagde één der auto’s te overmeesteren, werd hij op een van de volgende posten prompt op zijn beurt aangehouden en overvallen door één der concurrenten, waarbij natuurlijk weer niet op een kogel meer of minder werd gekeken. Zo hebben zich gedurende enkele jaren, zonder dat de bevolking er ooit iets van merkte, ’s nachts in de bos sen van de Brabants-Belgische grens de ergste Wild-West-taferelen afge speeld. Ook is thans uit de verhoren vast komen te staan, dat de smokke laars er, naar het voorbeeld der Ame rikaanse gangsters, een eigen straf- systeem op na hielden. Herhaalde malen is het voorgekomen, dat een der drie bazen merkte door een van zijn eigen mensen bestolen te zijn. Zo’n ontrouwe smokkelaar werd dan ontvoerd, opgesloten in een huis, onder bewaking gesteld en zwaar ge ranseld. Er zitten op het ogenblik in het huis van bewaring te Breda een paar jongens, ^ie daarvan kunnen meepraten Pasten de smokkelaars bij hun operaties de modernste methoden toe, de justitie bleef niet achter. Nadat de eerste arrestaties verricht waren, merkte men al spoedig, dat de gehele smokkelaarswereld hierdoo- in op schudding was geraakt. De heren hielden druk conferenties en raasden met auto’s door het land, om collega’s te waarschuwen. De politie riep daar op de hulp in van de technische ver bindingsdienst e Utrecht. Deze in stalleerde een aantal auto’s met zend en ontvanginstallatie voor de ultra kortegolf. De wagens werden op ver schillende plaatsen gestationneerd en bemand met rechercheurs, die voort durend in contact stonden met de cen trale post te Breda. Wanneer men een tip kreeg, dat een rmokkelaar ergens met een auto gesignaleerd was, werd onmiddellijk uit die centrale post een bepaalde politiewagen ge alarmeerd. Redacteuren: L. KIFZFERINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK rikaanse volk, aldus spreker, zal waarschijnlijk in 1948 een daling van de wereldmarktprijs tot gevolg heb ben, terwijl ze ook van invloed zal zijn op de regeringspolitiek van ons land. Uitvoerig memoreerde hij de ge houden gecombineerde besturenver- gadering in zake de „Fryske Lanbou- stifting”. In het Fries Landbouwblad heeft dr .ir. van der Meulen, secreta ris van de Fr. Mij. van Landbouw, over deze kwestie geschreven; hij deelde mee, dat deze conferentie was mislukt, tengevolge van de afwijzende houding van de C.B.T.B.-vertegen-. woordigers. Ten sterkste protesteerde spreker hier tegen. De in bespreking gebrachte kwesties zijn: de omschrij ving van het werkterrein dei Stich ting en het veto-recht. De Friese Maatschappij van Landbc- wil het werkgebied van de Stichting beperken tot speciale- en economische aange legenheden, terwijl men ten aanzien van de 'technische aangelegenhe den geen enkele positieve toezegging wilde doen. In dit verband bracht de voorzitter onder meer naar voren de veekeuringen. Het landbouw-techni- sche werk dient door alle verenigin gen gezamenlijk te worden verricht en niet door de Friese Maatschappij al léén. De „Jongerein” geeft hierin reeds het goede voorbeeld. Wenst de Friese Maatschappij de veekeuringen aan zich te houden, dan blijft de si tuatie uiterst moeilijk. Besluit zij, dat de Stichting dit in het vervolg zal doen, dan zal zij geen gebruik moeten kunnen maken van een eventueel veto recht. Daarom kan de C.B.T.B. ook niet met dit veto-recht accoord gaan. Spreker zeide deze aangelegenheid liever niet in de openbaarheid te heb ben gebracht, doch hij werd daartoe door de onjuiste publicatie van de heer van der Meulen genoodzaakt. Hij sprak de hoop uit, dat alsnog overeen stemming zal kunnen worden bereikt. Het bestuur werd met twee nieuwe leden uitgebreid, nl. de heren G. van der Kooi te Nes (W.D.) en H. Bouw man te Twijzel, terwijl in de vacature- Hania gekozen werd mr A. Hannema te Hichtum. Na de pauze hield de heer H. W. Hielkema te Harich een korte inlei ding over de verhouding van de jon gerenorganisatie tot de Friese C.B. T.B., waarna de heer S. de Vries te Britsum sprak over de activering van de Kritebesturen van de Fryske Lan- boustifting. kbreiding) van scholen, alsmede het herstel van zwaar beschadigde scho len, in de regel slechts in semi-per- manente bouwwijze zal worden toege staan en dat geen gymnastieklokalen mogen worden gebouwd. Het gereed zijn van plannen voor permanente bouwwijze is geen reden om van de bovenstaande regel af te wijken slechts in uitzonderingsgevallen, die DRIELING GEBOREN. Te Staphorst bij Meppel werd in het gezin A. Compagner een drieling ge boren en wel twee jongens en een meisje. De kleinen wogen ieder zes pond. Moeder en kinderen maken het goed. SCHOLENBOUW 1948. De minister van Onderwijs zal een nieuwe urgentielijst voor scholenbouw in 1948 opstellen: de bestaande lijst is ingetrokken. Aangezien slechts een zeer klein bouwvolume voor scholen bouw beschikbaar kan worden gesteld is het aantal te bouwen scholen zeer beperkt. Teneinde met het beschik bare bouwvolume aan een zo groot door GERARD REVERS CHR. FRIESE BOEREN- EN TUINDERSBONL. De Friese Christelijke Boeren- en Tuindersbond kwam te Leeuwarden halve door smokkelarij verdienden zij in vergadering bijeen, onder leiding honderdduizenden door inbraken in de van de heer H. M. Gerbrandy te Nij- pakhuizen van de concurrenten. Ook land, die in zijn openingsrede naar overvielen zij eikaars smokkelauto’s, voren bracht de gestadige stijging Wanneer zij door spionnage in het van het aantal leden, dat nu de 4000 kamp van de concurrent aan de weet heeft overschreden. kwamen, waar De voedselverzadiging van ’t Ame- bepaald punt i ik hier zag en die mij natuurlijk ten enenmale vreemd waren. We zagen een man en een vrouw, die op onze nadering zich heten neer vallen in het stof. Niemand van onze ruitergroep keurde ze een blik waardig. „Paria’s”, zei de prins in antwoord op mijn vragende blik. Ik knikte, daar had ik wel eens iets van gehoord. „In vroegere tijden”, zei de prins, „werden deze mensen gedwongen om een tak achter zich aan te slepen, om daarmede hun voetsporen uit te wis sen, want men beschouwde hen als onwaardig om de heilige grond van Indië te betreden... Nu is dit ietwat minder geworden, maar niemand uit een hogere kaste mag hen aanra ken...” „De Europese maatschappij heeft ook haar paria’s”, zei ik. „Ja”, zei de prins nadenkend, „maar er is een groot verschil, hier bij ons is alles zo vastgeroest... Denk eens, er zijn bij ons misschien wel achthonderd kasten...” Daar hoorde ik van op. „Ik dacht, dat er maar vier waren!” „Inderdaad”, antwoordde de prins, „er zijn vier hoofdkasten, dat zijn ten eerste die der Brahmanen, dan die der en hoe laat op een een „vijandelijk” con- vórsten en der krijgslieden, dan die der kooplieden en eindelijk die der werkers... Maar al die kasten zijn on eindig onderverdeeld... En wie een maal in een bepaalde kaste geboren is, kan nooit in een hogere komen. Dat doodt alle energie en vooruit gang...” „Dat zijn de nadelen ener oude be schaving”, zei ik. „Maar nu komen er toch nieuwe stromingen...” „Het oude is nog onwrikbaar sterk”, zuchtte de prins. „De kleinste daad, die tegen de eeuwenoude lijn ingaat, wekt de grootste beroering. Het oude heeft zoveel machtige ver dedigers...” Een tijdlang reden we zwijgend voort. Toen hervatte de prins het ge sprek „Daar hebt ge mijr. broer bijvoor beeld; voor hem is elke afwijking van de oude afgebakende lijn een gru wel... In hem schijnen bovendien alle wreedheid en alle machtswellust van eindeloze geslachten van vorsten en heersers verpers-on lij kt te zijn... Wij begrijpen elkander absoluut niet meer”. Stapvoets reden wij voort, we ste gen hoger het bergland in, hier en daar hadder 'e prachtige vergezich ten. De prim ..enk te mg: In een radiorede heeft minister Mansholt uiteengezet, dat de verho ging van de prijzen van sommige voe dingsmiddelen voor de regering een gebiedende noodzakelijkheid is ge weest. Zij had er op gerekend, dat de internationale prijzen enige jaren na de oorlog langzamerhand zouden da len. De schaarste aan alles, wat de mens na zes jaren oorlog nodig heeft, is echter ondanks de stijging van de wereldproductie nog zo groot, dat deze verwachtting niet zo spoedig wordt verwezenlijkt als gehoopt was. Desondanks meende de minister te kunnen constateren, dat Nederland een eiland van goedkoopte is in een dure wereld, hetgeen vooral te dan ken is aan het streven van de regering om lonen en prijzen in de hand te hou den. Hierdoor wordt bovendien ons concurrentievermogen op de buiten landse markt vergroot, voor ons eco nomisch herstel een factor van lis- sende betekenis. Uit de schatkist, zo deed de mi nister verder uitkomen, moeten jaar lijks honderden millioenen beschikbaar gesteld worden om het verschil tussen de wereldmarktprijs en de binnen landse consumentenprijs op te van gen. Deze subsidie acht de regering verantwoord, omdat zij een verster king van de spanning tussen lonen en prijzen verhindert. Indien bij lengte van tijd de wereldmarktprijzen dalen, vermindert de subsidie automatisch. Wanneer evenwel mocht blijken, dat het prijsverschil tussen de binnen landse markt en de wereldmarkt sta- tionnair wordt, dan zal de overheid zich genoodzaakt zien de subsidie regeling te herzien. Zouden de prijzen op de wereldmarkt stijgen, dan kan de regering de subsidie zeker niet blijven verhogen, omdat een te ver doorgevoerde subsidiepolitiek toch ook weer de tendentie tot inflatie in zich bergt. Sprekende over de prijsverhogingen, die de laatste weken voor bepaalde artikelen van kracht zijn geworden, herinnerde minister Mansholt er aan, dat de hogere prijs voor melk en zui velproducten noodzakelijk was gewor den, doordat aan de veehouders drie cent per liter melk meer moest wor den betaald. De regering moest kie zen uit twee mogelijkheden: of wel de verhoging van deze prijzen ten laste brengen van de consument of de prij zen voor de consument onveranderd laten en de subsidie uit het landbouw- egalisatiefonds met vele millioenen verhogen. De zorgelijke toestand van ’s lands financiën, die geen verhoging van de subsidie met tientallen millioe nen guldens gedoogde, heeft tot het eerste moeten doen besluiten. De mi nister is het niet eens met de critiek op de regeringspolitiek ten aanzien van de boter. Onder erkenning, dat boter beter smaakt dan margarine, meende hij toch er op te moeten wij zen, dat de voedingswaarde van deze twee artikelen gelijk is. Wat de export van boter betreftin 1946 is er niets, in 1947 een klein beetje uitgevoerd en dan nog tegen volledige kostprijs. Bij de beoordeling van de groente- prijzen wordt teveel uit het oog ver loren, dat deze prijzen voor de oorlog ONTVOERING. Amerikaanse gangster- methoden te Rotterdam. Te Rotterdam heeft een brutaal ge val van ontvoering plaats gehad. Een 71-jarige rijke .abakshandela' werd uit zijn woning ontvoerd, in een auto gestopt, geslagen en geblinddoekt en daarna in een kelder geworpen. Daar preste men hem brieven te schrijven, dat zijn leven inzet was voor een bui tensporig hoge losprijs... daar en daar te betalen... Toen echter één der ontvoerders een électrisch kacheltje ter bestrijding van de ergste kou in de kelder ging halen, begonnen de twee overgebleven bandieten een zaakje op eigen houtje zij wilden hem redden en naar huis brengen, als hij dezelfde avond nog zorgde voor een flink bedrag en een groter bedrag in het vooruitzicht stelde. Het slacht offer stemde toe en met een taxi gin gen ze naar het woonhuis van de ont voerde. Thuis had echter een schoon zoon al de politie gewaarschuwd en er was reeds een rechercheur geko men om poolshoogte te nemen. Deze rechercheur ging met de oude man mee en wist handig een met twee re volvers gewapende bandiet te-^arres- teren. Diezelfde avond wera nog iemand anders, een vrijgelaten poli tieke delinquent, gepakt. Ook de derde dader is gearresteerd. De heren had den de kelder gehuurd voor 6. per week. Ab<-prj>s (2.50 per haH jaar Franco per post (3.75 per half jaa» Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEWZAND 7 - Tel. 2672 SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1