ov-eh Qndo-n&ötë. Buitenlands Overzicht REGERINGSVERKLARING Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Wapenstilstand gesloten „EEN GLIMLACH 3e JAARGANG No. 5 FEUIL LETON BONNENLIJST VRIJDAG 16 JANUARI 1948 (ACWl door GERARD REVERS 1047 Melk 1046 Vlees be- 29 Wordt vervolgd. „Neen”, zei de prins, „ze zullen er nu nog niet zijn...” Zwijgend rookten wij sigaretten. Ik verging van ongeduld. „Mij dunkt”, zei ik eindelijk, „dat ik daarboven op die top evengoed kan wachten als hier...” „Ge hebt gelijk”, zei de prins glim lachend. Ik klauterde tegen de rotsen op en bereikte na enige minuten de top, vanwaar ik inderdaad een verrassend uitzicht had. Nu zag ik het park met de aangelegde paden en in de verte tussen het groen verscholen, een villa achtig gebouwtje. In het park was nergens een menselijk wezen te ont dekken... Ik kon zien, hoe een bergkloof het park scheidde van het struikgewas der wildernis en ik moest aan mijzel- ve toegeven, dat het, zoal niet ónmo gelijk, dan toch wel buitengemeen moeilijk moest zijn om van hieruit in vliet park door te dringen. De jungle RECHTSHERSTEL BURGEMEESTERS. Bij wege van rechtsherstel is bij Koninklijk Besluit eervol ontslag ver leend aan L. Poppinga, gerekend met ingang van 16 April 1946, als burge meester der gemeente Sneek. niets minder dan een marteling en toen eindelijk de beide meisjes weer weggingen en Ira het waagde om nauw merkbaar met haar parasol mij een groet toe te zenden, toen was ik ongeduldiger dan ooit... Lang waren zij reeds weg, toen ik nog op de bergtop stond. Ik moest en zou uitvinden waar dat pad heenleidde, want ik had besloten om ten koste van wat ook, mij de weg te banen, die mij naar Ira zou bren gen. Die avond daalde ik in het ravijn af. Ik had tevoren het pad verkend. Het was de bedding van een bergbeek. Mét behulp van mijn kapmes was ik er na urenlang werken in geslaagd de weg te banen. De prins met zijn dienaren waren verderop getrokken, in een huisje, dat ten behoeve van rondreizendé pel grims daar gebouwd was, zouden zij de nacht doorbrengen. Toen de zon onderging, voegde ik mij bij hen en ik sprak met de prins over het kwellende van te zien, wat ge begeert, terwijl het niettemin onbereikbaar voor u is. En ik zeide de prins, dat de weg naar mijn liefste vrij was... „Ik raad het u af!” zei de prins. „Waarom?** „Het dient tot niets; ge zult Ira niet terug was trouwens nog een hele klim, het zou voldoende zijn voor mijn dadendrang... Maar neen, zo dicht bij het doel en dan niet eens verder gaan, terwijl zij wellicht uitkijkt en wacht of ik komen zal? Terugkeren kan ik ook altijd nog. Ook als het ginds bij de villa blijkt, dat het onmogelijk is om verder te komen, zal ik nog kun nen terugkeren. Ik ging verder. Ik liep in de schaduw van de strui ken, ik vermeed het zoveel mogelijk om geluid te maken, ik stapte met regelmatige tred voort, in de richting waar ik berekende dat de villa zou staan. Na een uur bereikte ik de woning. Ik naderde zo dicht mogelijk en bleef met kloppend hart stil staan, toen ik bemerkte, dat in een der kamers nog licht brandde. Ik kwam mij zelve als een inbreker voor, Maar nu ik een maal zo ver was, wilde ik ook,niet meer terug gaan. Behoedzaam sloop ik vlak langs de muur tot aan de wa randa, vanwaar ik in de kamer kon kijken... Ik zag Ira en Sakyamoena bijeengezeten, met elkander sprekend. Ik kwam nog dichterbij tot ik te gen het glas kon kloppen, zachtjes... Abi-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per half jaar bewaakt en misschien vandaag nog strenger dan anders. Men zal u vast grijpen en ge komt daardoor in een buitengewoon moeilijke positie. Ge be derft er uw hele zaak wellicht mee. En waarom zoudt ge het doen? Het is een kwestie van een paar dagen wachten, ge iicbt haar nu gezien, ze is welvarend en u welgezind. Het is volmaakt onnodig zich in moeilijkhe den te begeven... Ge zult me dat moe ten toegeven... Heb ik geen gelijk?” Ik moest de prins gelijk geven. Het was inderdaad een dwaasheid. Maar ik daalde die avond in het ravijn af. Ik ging de weg, die ik ge baand had, ik ging geheel alleen, enkel gewapend met mijn hakmes en met mijn browning. Ik wist, dat ik een grote dwaasheid deed. Maar ik kon mij niet voorstellen, dat mij iets ergs overkomen kon. In het ergste geval was ik immers gewapend, bo vendien zou ik mij altijd nog kunnen terugtrekken... Als ik haar alleen maar zou kunnen zien, van dichtbij zou kunnen zien en misschien niet waar? zou ze wakker zijn, en mij ver wachten. Als dat zo zou zijn, dan zou ik daarmee een bewijs hebben ge bracht van mijn grote liefde, die ge varen wist te trotseren en, ja stellig zou zij het kunnen begrijpen, dat ik onmogelijk lanser had kunnen Wach ts Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Ik ging. De nacht was koel, ik daalde af zonder moeite. Alleen af en toe, als een steen naar beneden rolde, wachtte ik even... Ook keek ik uit naar de slangen en ander gevaarlijk gedier te... ik daalde af met het hakmes in de hand, gereed om een slang de kop te verbrijzelen of mij tegen elk ander dier te richten, dat mij zou willen be lagen. Ik slaagde er in beneden te komen en nu lag de taak voor mij om tegen de helling op te klimmen. Dat was veel moeilijken, maar de maan schonk mij licht en zo slaagde ik er in, in het park te komen. Wat zou ik nu verder doen? Zou ik verder gaan naar de villa waar Ira was? Of zou ik terugkeren? Ik wist nu, dat het mogelijk was door het ravijn te komen. Ik zou nu, als ik het nodig had, daar later gebruik van kunnen maken. Ook zou ik Ira door middel van Sakyamoena hiervan op de hoogte kunnen stellen en als dan over enige dagen er wellicht moeilijk heden zouden kunnen komen, in ver band met de amuletten of tengevolge van iets anders, dan- zou Ira altijd nog langs deze weg kunnen ontvluch ten. En ik zou haar dan halen en haar de weg aanwijzen Ja, het zou veel en veel verstandi- JÏÏL ööJ- tóUS Xfi. ö£an> de W£aJ In deze regeringsverklaring Dins dag door minister-president dr. Beel afgelegd, deelde deze o.m. mede dat de ministers in Indonesië de zorgen der militairen met *de legerleiding hadden besproken, terwijl een com missie zal worden ingesteld, om het vraagstuk der personeelsvoorziening in Indonesië onder het oog te zien. Maatregelen voor de opbouw van de Verenigde Universiteit van Indonesië worden beraamd. De voedselpositie is er redelijk goed, de uitvoer van pro ducten herstelt zich langzaam, er is hoop dat de voor de heropbouw nodi ge credieten niet zullen uitblijven. Collegiaal orgaan. Van het collegiaal orgaan dat de luitenantgouverneur-generaal zal heb ben te raadplegen over alle aangele genheden welke de belangen van het koninkrijk raken, zullen de heren Neher en jhr. van Vredenburch als lid voorgedragen worden. Kantoor voor Abonnementen: Fa. K IE Z EB RINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 JUBILEUM „STEDELIJK MUZIEKCORPS SNEEK”. Bovengenoemde vereniging viert volgende week haar 25-jarig bestaan, hetwelk feitelijk in Nov. jl. herdacht had moeten worden. In Nov. 1922 werden nl. bijna gelijktijdig opgericht de muziekverenigingen „Het Sneeker Muziekcorps” en „Tot Steun in de Strijd”, welke in 1945 tot een fusie zijn gekomen onder de naam „Het Stedelijk Muziekcorps Sneek” (thans directeur de heer B. de Jong te Leeu warden). Het corps telt nu ruim 40 werkende leden en adspirantleden, een trommelcorps van 8 jongelui en een leerlingenklasse. A.s. Woensdagavond wordt ter herdenking van dit jubile um een uitvoering gegeven in Amici- tia, met medewerking van het Caba retgezelschap Albert de Booy, toe gankelijk voor donateurs en genodig den. Des middags zal een receptie worden gehouden, van 2.30—4 uur in Amicitia, waar belangstellenden de jubilerende vereniging kunnen compli menteren. VOORLOPIGE FEDERALE RAAD VOOR INDONESIË INGESTELD. Dinsdagmiddag is in de zijzaal van de voormalige Volksraad te Batavia, die thans gebruikt wordt als zetel voor het K.I.S., door dr. Van Mook de voorlopige Federale Raad voor In donesië ingesteld, welke tot taak zal hebben de voorbereiding, in overleg met de lt.-gouverneur-generaal, van de vorming ener voorlopige federale regering. Van officiële zijde werd ter verdui delijking aan Aneta verklaard, dat de „voorlopige Federale Raad voor Indo nesië” geleidelijk zal overgaan in de interim-regering. Leden van de Federale Raad zijn: Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo, mr. Tenngkoe, Dzoelkarnain, prof. P. A. Hoessein Djajadiningrat, dr. J. E. Sumatra. Sumatra zal niet als één ongeschei den deelstaat in de federatieve Staat Ver. Staten van Indonesië kunnen worden opgenomen, doch in verband met de tegenstellingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen in meer dere deelstaten (negara’s) moeten worden gesplitst. Gisteren is door bemiddeling van de Commissie van Drie de wapenstil stand tussen Nederland en de repu bliek gesloten. De republiek aan vaardt daarbij de Van Mooklijn als demarcatielijn, Nederland zou bereid bevonden zijn in de bezette gebieden van de republiek, een volksstemming te doen houden over de vraag of deze gebieden zich bij de republiek wensten aan te sluiten. OVERZICHT BETREFFENDE DE LOOP DER BEVOLKING DER GEMEENTE K.LST OVER HET JAAR 1947. De bevolking der gemeente Ijlst bestond op 1 Januari 1948 uit 1489 inwoners, nl. 772 mannen en 717 vrou wen. Op 1 Januari 1947 waren deze aantallen respectievelijk 1483 inwo ners, 769 mannen, 714 vrouwen. De onderscheiding naar de verschillende kerkelijke gezindten was op 1 Januari 1948: Nederlands Hervormden 674, Gereformeerde Kerken 478, Doopsge zinden 101, Roomj Katholieken 25, Christelijk Gereformeerden 1, Evan gelisch Luthersen 2, Baptisten 1, Ne derlands Israëlitisch Kerkgenootschap 1, Anglicaanse Episcopale Kerk 3. geen 203. In het jaar 1947 vestigden zich in deze gemeente 85 personen, nl. 39 mannen en 46 vrouwen, terwijl ver trokken 101 personen, nl. 50 mannen en 51 vrouwen. Geboren werden 37 (22 m. en 15 vr.)terwijl overleden 15 (8 m. en 7 vr.). Aantal huwelijken: 13; levenloos aangegeven kinderen 1. voor het tijdvak van 18 t.e.m. 31 Jan. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 121 Melk 124 Melk 125 Melk 126 Vlees 127 Vlees 128 Boter DE BONNEN VOOR VLAKGLAS. Een nieuw type bon voor gedistri bueerde soorten vlakglas zal eerst daags in omloop worden gebracht. De indeling der coupures blijft dezelfde. deze beschuldiging houdt geen steek. Deze Duitsers hebben immers nog pas hun medewerking aan het economisch reorganisatieplan voor de Amerikaanse en Britse zóne afhankelijk gesteld van de toezegging der Amerikaanse en En gelse autoriteiten, dat deze reorganisa tie geen beletsel zou vormen voor een latere politieke en economische her eniging van geheel Duitsland. Na deze toezegging is het plan aanvaard. De Duitsers zelf krijgen nu meer invloed op de gang van zaken via een economische raad, door de parlementen der diverse landen gekozen, met als uitvoerend be wind een Raad van Zeven. Het lijkt ons echter toe dat als het moet deze orga nisatie spoedig ook in een politieke is om te zetten, wanneer ten slotte de breuk tussen de Westelijke geallieerden en Rusland, ook tot een in tweeën ge spleten Duitsland mocht leiden. Opmer kelijk is dat Frankrijk niet gekend is in deze regeling, het heeft, o.i. terecht, daartegen dan ook geprotesteerd, maar als de organisatie een succes wordt, kan de Franse zóne er niet buiten blijven, al vreest men dan ook dat een eventuele omzetting van deze economische organi satie tot een politieke volkomen in strijd zou zijn met de Franse opvatting dat de verschillende Duitse landen zo zelfstandig mogelijk moeten zijn en slechts een zwak federalistisch bestuur mogen hebben. Hoe Rusland denkt over de reorganisatie in West-Duitsland kan men zich voorstellen, het veroordeelt haar scherp en ziet er natuurlijk een poging van de Ver. Staten en Engeland in, dit gebied tot vazalstaat te maken en in te lijven in een Westelijk blok ge richt tegen Oost-Europa, waarnaar vol gens de bekende Russische opvatting ook het Marshall-plan streeft. Interes sant is het nog wel even te vermelden dat de Amerikaanse ambassadeur te Londen, door de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaan se senaat over het Marshall-plan ge hoord, heeft verklaard, dat 4 van de 16 Europese landen, welke van de hulp wensen te profiteren, van een bepaalde mogendheid welke Rusland of zijn vazal Polen wel zal zijn de waar schuwing ontvingen, dat wanneer zij deel zouden nemen aan een eventueel te vor men tol-unie dezer 16 landen, zij geen Poolse steenkool meer zouden ontvan gen. Hoewel Marshall zelf in zijn rede voor de commissie voor buitenlandse zaken uit de Senaat, de mogelijkheid nog aanwezig achtte dat ook Oost-Euro- pese landen zich bij zijn plan zouden aansluiten als het eenmaal voor West- Europa in werking was, blijkt dit, ge zien wat we hier vermeldden, uit de hou ding van Rusland c.s. zeker niet. De Ame rikanen nemen dan ook het zekere voor het onzekere en blijven hun bewapening op peil houden. Trumans begroting voor het jaar 19481949, pas ingediend, be stemt dan ook 28 van de totale uit gaven, die geraamd worden op niet min der dan 40 milliard dollar, voor de de fensie. 7 milliard zijn uitggtrokken voor hulp aan andere landen. Aanzienlijke bedragen zijn ook bestemd voor het werk van de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie, maar over de besteding er van wordt niets gezegd. Van het verdere buitenlandse nieuws is het belangrijkste dat betreffende de ontwikkeling in Palestina. De gevechten tussen Joden en Arabieren worden van steeds groter omvang, reeds is het voor gekomen, dat Arabische benden uit Sy rië er zich in mengden; de Arabieren beweren dat in Februari een Arabisch leger zal ingrijpen. De Joden hebben in tussen de plannen voor een voorlopige regering van hun staat gereed. en beide bij de organisatie der Ver. Volken aangesloten. Aan het hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie zal het Huis van Oranje staan, eigen organen dezer Unie zullen de gemeen schappelijke belangen der beide staten behartigen, met name op het gebied der buitenlandse betrekkingen, der defensie, der financiën en der econo mische en culturele aangelegenheden. Ver. Staten van Indonesië. De Ver. Staten van Indonesië zul len een democratische staat op fede ratieve grondslag vormen; de grond wet zal erkennen en waarborgen het zelfbeschikkingsrecht der volken van Indonesië, de xechten der minderhe den en de fundamentele, menselijke rechten en vrijheden, bedoeld in het Handvest der Ver. Naties. Gedurende de overgangstijd, als einddatum waar van 1 Januari 1949 blijft nagestreefd, zal juridisch de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden over ge heel Indonesië gehandhaafd blijven. De positie der Republiek. Wat de republiek betreft zei dr. Beel o.a. „Wij hebben ons bereid ver klaard de republiek als negara te be trekken zowel in het overleg nopens de inrichting van Unie en federatie als in de vorming der „pre-federale regering” van Indonesië, mits zij zich bereid verklaard de beginselen der nieuwe staatkundige vormgeving te aanvaarden, waaruit voortvloeit dat het aan de vrije wilsuiting der bevol king wordt overgelaten, welke deel staten er zullen zijn; ter verkrijging van een zuivere uitspraak moeten orde en veiligheid zijn gevestigd, ge waarborgd door een deugdelijk poli- tie-apparaat. Komité Indonesië Serikat. De totstandkoming van het Komité Indonesië Serikat besprekend, welk lichaam van meet af de federale op bouw heeft voorgestaan, zeide spr. dat het met voortvarendheid tot de staatkundige opbouw wilde overgaan, dat was ook de wens der regering. Daarom zou dr. Van Mook in overleg met de negara’s 9 vertegenwoordigers benoemen, die met hem de vorm zul len uitwerken van het voorlopige fe derale bestuur in overgangstijd. Ten slotte stond dr. Beel nog kort stil bij de vraag in welke vorm de democra tie in Indonesië zal worden gegoten. VOOR 18 JANUARI BRANDSTOF BESTELLEN. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon 74 BV van de brandstoffenkaart TA 707 (gezinnen) en TB 707 (kamer bewoners) met ingang van 18 Januari zijn geldigheid zal verliezen. De bon nen 74 BV dienen derhalve voor ge noemde datum bij de handelaren te worden ingeleverd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scharnegoutum ds. D. Lekkerkerker te Altforst. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Karamoy, Pangeran Kartanegara, Raden Soeria Santoso en M. Wisak- sono Wirodihardjo. Als achtste lid zou worden benoemd de heer Ir. Se- mawi, uit Oost-Indonesië. was ondoordringbaar, daar zou men misschien wel een dag nodig hebben om zich een doortocht te kappen en dat zou absoluut opgemerkt worden... Ik speurde de gehele omgeving af, was er dan nergens een pad?... Ja, het scheen mij toe dat daar een pad was, mogelijk was het gebaand door water, dat van de bergen komt. Daar scheen me een doorgang niet onmo gelijk... Op dit moment zag ik Ira en Sakya moena. Ik kon ze heel goed onderscheiden en ik zelf op deze uitstekende rots punt moest voor hen ook wel duide lijk zichtbaar blijven. Maar geen van beide gaven ze blijk mij te zien, en toen ik, in mijn opgewondenheid een tak ter hand nam en er mee zwaaide, gingen ze zelfs een laan in, die beide aan mijn oog onttrok. Toen besefte ik: het is stellig onvoorzichtig zo te wuiven... Ik wierp de tak weg en wachtte. Een ogenblik later kwameh Ira en Sakyamoena terug, nu ik niet meer met de tak zwaaide vonden ze het blijkbaar weer veilig. Ik weet niet hoelang deze marteling duurde, ik kon Ira zien, zij zag mij, maar we mochten zelfs geen te ken van verstandhouding geven en zij moest zich zelfs de schijn geven als of ze mij niet zag... Dat was voor mij bereiken, want ze jvordt nahiprlyik-^t^ rit 4 liter melk 6 liter melk 6i/2 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 129 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 146 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 148 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.e.m. 24 Jan. a.s.) 149 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.e.m. 24 Jan. a.s.) 133 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 134 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 24 Jan. a.s.) 136 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 24 Jan. a.s.) Bonkaarten KD, KE 802 624 Melk 10 liter melk 625 Melk 11 liter melk 626, 627 Vlees 100 gram vlees 628 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 629 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 648 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 24 Jan. a.s.) 649 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.e.m. 24 Jan. a.s.) 633 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 24 Jan. a.s.) 635 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA. MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1043 Brood 800 gram brood 1048 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 1042 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1044 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1049 Eieren 5 eieren 5 liter melk 1041 Vlees 300 gram vlees 200 gram vlees. Een rantsoen vermicelli e.d. draagt: 300 gram vermicelli, macaro ni, spaghetti, noedels, mie, maizena, tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxy- deerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, puddingpoeder, cus tard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep, waar van ten minste 75 uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm heeft). Men doet verstandig door boven staande opgave uit te knippen en te bewaren. Men kan niet zeggen, dat de Ameri kaanse regering niet al haar krachten inspant om het Marshall-plan door het Congres te doen aanvaarden. Zij ziet terdege de grote gevaren, zowel voor de economische ontwikkeling in de Ver. Staten zelf als de politieke in geheel de wereld, wanneer Europa aan haar lot wordt overgelaten. Het zou een gewel dige crisis in Amerika veroorzaken, om dat de Amerikaanse industrie met haar producten zou blijven zitten, en de chaos in Europa veroorzaakt, doordat er grote economische nood zou ontstaan, zou Rusland de kans geven zijn macht nog verder uit te breiden over ons wereld deel. Truman zelf in zijn nieuwjaarsrede voor het Congres, Marshall in de com missies van Senaat en Huis van Afge vaardigden, waar de openbare behande ling van het Marshall-plan wordt voor bereid, hebben met de nodige kracht op beide mogelijkheden gewezen. Truman heeft in zijn rede ook een program voor de binnenlandse politiek in dit jaar, waarin de presidentsverkiezing valt, ontvouwd, een zeer vooruitstrevend pro gram met belastingverlaging voor de lagere inkomens, verzwaring van lasten voor het groot zakenleven, talrijke soci ale maatregelen enz. In velerlei opzicht keerde hij hier eigenlijk terug tot Roo sevelts politiek, allicht ook om de nieu we partij van Wallace de wind uit de zeilen te nemen. Geen wonder dat de rede door het Congres, in meerderheid conservatief, koel werd ontvangen, al was het dan misschien meer om het binnenlands program dan om het Marshall-plan. Al lj.1 ook dat, naar het zich laat aanzien, heel wat moeilijkheden in de Amerikaanse volksvertegenwoor diging hebben te overwinnen. Om de Amerikanén te overtuigen dat het de 16 Europese landen, die het plan aanvaard den, ernst is met him pogen orde op za ken te stellen zullen deze landen weer spoedig bijeenkomen om te zien of men tot meer onderlinge economische samen werking kan komen, welke mèt de Ame rikaanse hulp, het herstel dan zeer zou bevorderen. Engeland en Frankrijk schijnen het eens over het bijeenroepen van een dergelijke conferentie, waarop Attlee blijkbaar al doelde toen hij in een radiorede het Engelands plicht verklaar de het leiderschap in West-Europa op zich te nemen. Men behoeft natuurlijk nog niet te denken aan de vorming van de Ver. Staten van West-Europa, die stampt men niet binnen korte tijd uit de grond, maar met een samenwerking als zich thans in de Benelux tussen België, Nederland en Luxemburg ont wikkelt zou al veel gewonnen zijn, en economische mogelijkheden voor dit deel van Europa geopend, welke grote voor delen voor allen zouden kunnen bren gen, terwijl men met meer waardigheid de Amerikaanse hulp zou kunnen aan vaarden. Wat die hulp betreft, schijnt het dat Nederland nog iets meer zou krijgen dan werd verwacht nl. totaal voor 2436 millioen dollars waarvan minstens zestig procent als cadeau, dus die we niet behoeven terug te betalen. Het is ongeveer evenveel als de Ameri kaansEngelse zóne van Duitsland zou krijgen nl. 2499 millioen. Ook daar heeft men hulp hard nodig. Ondanks de waar schuwingen van tal van vakbondsleiders wordt daar in zeer veel bedrijven ge staakt, wegens de schrale rantsoenen, speciaal in de Britse zóne. De Engelsen doen alles om er verbetering in te bren gen, en stakingen zijn daartoe zeker niet het middel. De communisten in deze zóne, die er van worden verdacht achter de stakingen te staan, beschuldi gen er de Duitsers, die in opdracht der geallieerden de leiding der zaken in West-Duitsland hebben, van de chaos met opzet te veroorzaken om de vor ming van een zelfstandige regering voor West-Duitsland te rechtvaardigen. Doch Oost-Indonesië. Een eigen overeenkomst met Oost- Indonesië, waarop die deelstaat aan drong, zal, als overeenstemming is verkregen aan de Kamer in ontwerp worden voorgelegd. De Republiek. De ontwikkeling der laatste maan den heeft het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, hoe be langrijk ook op zich zelf, zijn over heersend karakter ontnomen. Onver anderlijk heeft de regering vastge houden aan het standpunt dat van politieke onderhandelingen geen spra ke kan zijn, zolang het vuren en an dere vijandelijkheden niet zijn ge staakt. Wij zouden geen andere de marcatielijn in de wapenstilstands voorwaarden kunnen aanvaarden dan de z.g. Van Mooklijn, daar wij geen gebied, eenmaal onder onze controle, meer wilden prijsgeven, in verband met onze verantwoordelijkheid voor orde en veiligheid van de bevolking. Het voorstel der commissie van goede diensten, dat met onze verplichtingen in deze rekening hield en een basis voor politieke onderhandelingen bood is door ons aanvaard. De staatkundige hervorming. Dr. Beel zette daarna de gedachte staatkundige hervorming van Indo nesië en het Koninkrijk nog eens uit een, gebaseerd op de erkenning van het .zelfbeschikkingsrecht der Indone sische volken en een duurzaam sa mengaan van deze met Nederland, met inbegrip van Suriname en Cura sao. In de plaats van het ene souve- reine Koninkrijk der Nederlanden zal een NederlandsIndonesische Unie treden, gevormd door twee souvereine staten; enerzijds omvattend Neder land, Suriname en Curasao, anderzijds de Ver. Staten van Indonesië, welke een aantal neg..ra’s (deelstaten) om vat Beide staten zijn gelijkwaardig

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1