Nationale Inzameling voor Oorloysgedenktekens Nederland-lndonesië Buitenlands Overzicht Oiiicieel Oigaar van de gemeenten SNEEK, WIMERIT SER FtDEEL en IJLST 3e JAARGANG No. I 1948 VRIJDAG 23 JANUARI 1 DE OVEREENKOMST MET DE REPUBLIEK. ÊONNtNLIJST BOND VOOR STA 'TS- PENSIONNERING. de hen in 1913 af met een pensioentje *1 CHR. GYMN.VER. ADVENDO. Men schrijft ons: De Chr. Gymn. Ver. Advendo houdt D.V. 29 Jan. haar tweede uitvoering, ditmaal van adspiranten van 1217 jaar, met medewerking van dames en heren. Het zal Advendo ook deze avond niet aan belangstelling ontbreken. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Geslaagd voor het praktijk- examen boekhouden de heer S. Hoo- geboom te Sneek. Ab.-prijs t2.50 per halt jaar Franco per post 13.75 per hall jaar Verschijnt: DINSDKGS es VRIJDMCS Bureau voor Advertenties Fa. ORiJFHOlia GROOTZAND 55 lel. 3005 Kantoor voor Abonnement»» r’a. AIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 MELK- EN KAASRANTSOEN WEER HOGER. Door de zachte winter en betere veevoeder-positie begint de melkpro ductie zich te herstellen. Met ingang van 1 Febr. wordt het melkrantsoen daarom weer op het oude peil ge bracht nl. voor volwassenen van 21 jr. en ouder 2 liter per week, jeugd van 5 t.e.m. 20 jr. 3y2 liter per week, kinderen 0 t.e.m. 4 jr. 6 liter per week. Het oude kaasrantsoen wordt nog niet geheel hersteld, maar wordt met in gang van 15 FeLr. toch: voor vol wassenen van 21 jr. en ouder en kin deren van 5 t.e.m. 14 jr. 75 gr. kaas en voor de rijpere jeugd van 15 t.e.m. 20 jr. 125 gr. per week, voor kinderen van 1 t.e.m. 4 jr. blijft het 50 gr., ter wijl die van 0 t.e.m. 1 jr. geen kaas krijgen. Er zijn de afgelopen dagen verontrus tende berichten en verschijnselen te over geweest. Men denke maar eens aan het verschenen rapport van een Amerikaan se commissie voor de luchtvaartpoli- tiek. Daarin komt ze tot de conclusie dat de Ver. Staten tegen 1952 een lucht vloot van totaal ruim 18000 vliegtuigen moeten gereed hebben, om zowel door tegenaanvallen als verdediging een even tuele overval van een andere mogend heid met atoombommen en bestuurbare projectielen over de oceanen en polen, gevolgd door luchtlandingstroepen enz. te weerstaan. Met evenveel klem heb ben ook de Amerikaanse vloot- en leger- autoriteiten al aangedrongen op ver sterking van hun onderdelen der Ame rikaanse defensie. Het enige geruststel lende in dergelijke onrustbarende be richten is eigenlijk dat een onmiddellijke overval nog niet verwacht wordt, omdat de verwachte tegenstander die wel niemand anders dan Rusland kan zijn nog niet gereed is met zijn atoomwape nen enz. De wereld schijnt dus nog en kele jaren respijt en gelegenheid te heb ben tot bezinning te komen en West- Europa om te pogen als bemiddelaar de twee kolossen, voor de uitbarsting komt, nog tot elkaar te brengen. Maar al te graag zou het die rol spelen, maar het bezit nog geenszins de onafhankelijke positie welke het daartoe behoeft. Het noodlot wil, dat het zelf eerst op de been moet geholpen door een der grote tegen standers, Amerika, met middelen, welke bij de andere in steeds sterker mate woede en wantrouwen wekken. Het plan M., naar de Engelse autoriteiten berich ten, in hun Duitse zóne gevonden en door hen voor echt gehouden, doch door de Russen vals verklaard, geeft, waar of echt, in ieder geval een beeld van de middelen waarvan Rusland zich zou kunnen bedienen om via de Kominform te trachten te voorkomen, dat de Mar- shall-hulp aan West-Europa afdoende wordt en dit gebied daardoor een krach tige bondgenoot van de Ver. Staten zou kunnen worden. Door aanhoudende sta kingen zouden, volgens het plan M., de West-Europese landen zo moeten wor den uitgehold, dat de Marshall-hulp als ’t ware in een bodemloze put viel, van herstel geen sprake zou zijn en daar mede het communisme er een kans zou krijgen. Frankrijk heeft al aan de rand van die mogelijkheid gestaan en is nog niet definitief gered, daarvoor zal nog heel wat op politiek en economisch ge bied moeten gebeuren. Zoals dat ook in Italië het géval is, waar dit voorjaar kamerverkiezingen moeten plaats heb ben en de uiterst linksen zich daarom thans hevig weren. Volgens objectieve beoordelaars hebben de communisten echter geen kans de meerderheid te ver werven, tenzij met geweldsmiddelen, welke ook in Frankrijk werden toege past, doch daar mislukten. Het is echter wel te begrijpen, dat het plan M. zich vooral richt op het Roergebied, econo misch hart van West-Europa. Zonder herstel daar, geen afdoend herstel van dit gehele gebied. Zou het Rusland en zijn aanhang gelukken, ook gebruik ma kend van de slechte voedingstoestand welke er heerst, de productie daar door stakingen te ontredderen, dan was het Marshall-plan een ernstige slag toege bracht. De Amerikanen en Engelsen zien dat ook wel in en zij hebben dan ook maatregelen genomen de ogenblik kelijke voedselnood er te verlichten, hun economische reorganisatieplannen voor de West-Duitse zónes, moeten een ver betering op langer termijn brengen. De reorganisatie is ook dringend nodig om de Duitsers hun eigen verantwoordelijk heid te doen gevoelen. Nog al te veel schuiven zij de schuld dat de voedsel voorziening van het Roergebied weer DE MEISJESPADVINDERIJ IN FRIESLAND. Op het ogenblik wordt te Sneek een officiële trainingscursus gegeven door een trainster van het Nederlandse Padvindsters Gilde. Toen in het jaar 1908 Lord Baden Powell voor de eer ste maal met een groep jongens in een kamp te Brownsee Island pro beerde, hoe het door hem bedachte spel zou werken, heeft hij niet kunnen vermoeden, welk een vlucht dit spel van verkennen, de Padvinder^, zou nemen. En dat niet alleen bij de jon gens, neen, óók bij de meisjes. Want alleen in Nederland zijn er nu al ruim 30.000 padvindsters en even zoveel Gidsen of R.K. padvindsters. In sa menwerking met gezin en school wil dit spel van de Padvinderij de meisjes helpen opvoeden tot flinke en nuttige leden van de maatschappij, tot geluk kige vrouwen. Het werd hier te lande aangepast aan de Nederlandse volks aard, waarbij er door de vorming van speciale groepen ruimte werd gelaten voor elke geloofsovertuiging. Wat zijn de elementen in dit spel, die zo’n aan trekkingskracht op de kinderen uit oefenen? Dat is in de eerste plaats de vrijwillige binding aan een ideaal; daar is verder het feit, dat men deel uitmaakt van een gemeenschap, van zijn ronde, zijn groep, zijn afdeling, van de wereldbond; het feit, dat men, door het ronde-systeem, zelf mede lei ding geeft en leert geven; dat men zijn persoonlijke gaven kan ontwikke len en. die gewaardeerd kan zien met insignes; en tenslotte gaat er een grote aanlokking uit van het buiten leven en het avontuur. Verschillende ideeën van de Chief Scout, Baden Po well, bleken zo gezond te zijn en zo veel resultaten af te werpen, dat vele jeugdbewegingen één of ander onder deel van zijn werkwijze hebben overge nomen, b.v. het ronde-systeem, de spelmethode, de klasse-eisen, de Wet en de Belofte, het dragen van een uniform. Wat dit laatste betreft: ten onrechte beschouwen vele buiten staanders het uniform als een uiting van militairisme. Laat men zich rea- liseren dat ook elke voetbalvereniging eigen en gelijke shirts bezit! En dit uniform is voor de kinderen het teken, dat zij zich vrijwillig bonden aan het Padvindstersideaalvoorts vervalt hierdoor ’t onderscheid in milieu en kleding, terwijl het tenslotte ’n practi- sche dracht buiten en in huis is, die over de gehele wereld weinig ver schilt. Zoals bij alle jeugdverenigingen komt het ook bij de Padvinderij aller eerst aan op de leiding. Vandaar het eminente belang van de huidige trai ningscursus voor de Padvinderij in district Friesland IH. Thans worden een aantal meisjes en jonge vrouwen uit Sneek, Bolsward en omgeving ge vormd tot goede Padvindsterleidsters en jeugdleidsters. Het is vooral hier te Sneek, waar de animo onder de jeugd groot is, maar waar men te kampen heeft met een gebrek aan goede leidsters, te hopen dat nog vele oudere meisjes en jonge vrouwen zich geroepen voelen hun schouders onder dit werk te zetten! van 23 gulden per week, dat in 1919 verhoogd werd tot 35 gulden. Toen was Nederland rijk, maar thans wordt in ons leeggeroofde landje 100200 millioen per jaar aan ouder domspensioen uitgetrokken, want, zo zei Minister Drees, „wij hebben iets goed te maken aan de ouden van da gen”. Heeft de Bond thans nog reden van bestaan? Zeker! We moeten hou den wat we hebben. Over drie jaar komt de ouderdomsvoorziening op nieuw aan de orde. Het plan bestaat dan een ouderdomsverzekering vol gens Engels model in te voeren wat gemiddeld 45 gulden premie per week zal moeten kosten. De Bond voor Staatspensionnering is daar ech ter op tegen, omdat wij van mening zijn dat de pensioenen van de ouden van dagen, die hun werkkracht in dienst van de gemeenschap hebben gesteld ook door die gemeenschap be taald moeten worden. De benodigde gelden daarvoor moeten door een be lasting naar draagkracht worden bij eengebracht. Allen dienen daarom lid van de Bond, te worden, de enige weg om het oud en arm voor goed uit* de wereld te helpen. Spr. eindigde z’n betoog met dank te brengen aan mi nister Drees voor diens prachtig stuk sociale wetgeving, welke woorden door luid applaus onderstreept wer- weinig aangetrokken en scheepten I den. AANVOER SNEKER VEEMARKT. De aanvoer aan de Sneker vee markt bedroeg in 1947 82248 dieren totaal (1946: 93279; 1945: 50780). De afdeling Sneek van de Bond voor Staatspensionnering had wel succes met haar feestavond, die Dins dagavond in Amicitia gehouden werd. De zaal was nl. tot de laatste plaats bezet en vele belangstellenden moes ten nog worden teleurgesteld. Dit grote bezoek bewijst dat er voor het werk van de Bond nog altijd veel be langstelling bestaat, maar toch zal dat niet de enige reden geweest zijn, want ongetwijfeld waren velen ge trokken door het bekende Friese revue-gezelschap van Tetman de Vries dat op deze avond voor <2. derde maal in onze stad „De Tiid haldt gjin skoft” opvoerde en daarmee weer veel succes boekte. Vóór deze artisten op de planken kwamen, sprak voorzitter E. N. v. d. Zee een kort openings- en propagandawoord, waarin hij aan toonde, dat er voor de Bond inder daad reden was feest te vieren. Hij heeft nl. 40 jaar geijverd voor staats pensioen voor iedereen, en zag dit werk thans voor een deel bekroond door de Noodwet-Drees, die voor 500000 ouden van dagen, die op de rand van de armoede hebben geleefd, een lichtstraal betekent. Vroegere re geringen hebben zich van deze oudjes totaal in *t honderd is gelopen, op de schouders der geallieerden, terwijl het vast staat dat het West-Duitse platte land zijn voedselleveranties op geen stukken na nakwam; aan graan leverde het nog geen 50 in van de hoeveel heid welke het kon leveren, varkens en schapen nog geen 30 Een feit is dat de leidende Duitse politici in West- Duitsland hun best doen met de Ameri kanen en Engelsen samen te werken, waarom zij dan ook door de Russen en communisten voor Quislings worden uit gemaakt. Er heerst dan ook een zenuw achtige spanning in West-Duitsland, welke verhoogd wordt door Russische dreigementen dat Rusland, dat alle toe gangswegen tot de Duitse hoofdstad beheerst, eerstdaags de andere gealli eerden zou dwingen hun troepen uit Ber lijn terug te trekken. Van Engelse zo wel als Amerikaanse zijde is onmiddel- lijk verklaard, dat men er niet aan denkt daartoe over te gaan, welke maatrege len de Russen ook nemen. We vermoe den echter dat deze berichten meer be ogen de Berlijnse bevolking, die allesbe halve Russisch gezind is .onder de in druk te brengen, dat ze toch aan de genade der Russen overgeleverd is en dus maar beter doet met hen samen te werken. Zenuwoorlog dus! Waartoe mis schien ook gerekend mag worden de uitlating van Dimitroff, de Bulgaarse premier, dat er een Oost-Europese fe deratie op til is welke op Rusland zal steunen. Deze zou omvatten Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië, Albanië, Bulgarije, Roemenië en, zei Dimitroff, „misschien Griekenland!” Hij bedoelde natuurlijk dat misschien ook de Griekse tegenregering van Markos zou worden opgenomen in deze federa tie, waarvan hij het tijdstip van oprich ting nog niet wilde onthullen, welk tijd stip, voorzover het in ieder geval de aansluiting van Markos betreft, nog wel even op zich zal laten wachten omdat deze aansluiting nog een net even te gevaarlijke situatie voor een nog „kou de” oorlog zou veroorzaken. Naar „echte” oorlog begint het in Palestina te rieken, waar meer en meer groot scheepse Arabische aanvallen op afge legen Joodse nederzettingen loskomen. Het is wel tekenend dat de Egyptische regering haar officieren die aan Ara bische zijde daar willen meestrijden 6 maanden verlof met behoud van soldij garandeert! En daarmede het besluit der Ver. Naties wel heel erg tart! Maar de Joden klagen ook dat de Engelsen in Palestina maar zeer lauw de Joodse be langen beschermen en we zouden zeg gen „helemaal geen wonder” als we zien dat Londen tezelfdertijd een nieuw de fensief verdrag met Irak sluit en Bevin bij het tekenen daarvan verklaart dat dit verdrag het begin is van een serie verdragen, die uitdrukking zullen geven aan de vriendschap tussen Enge land en de Arabische wereld” en die de grondslag moeten vormen voor een ver dedigingssysteem in het Midden-Oos- ten. In de Veiligheidsraad is overigens reeds de vorming van een internationale politiemacht voor Palestina ter sprake gebracht, bij gebreke waarvan een Joods verzoek om een eigen militie te mogen vormen, zal moeten worden behandeld. Eveneens is thans bij de Veiligheidsraad in behandeling het geschil tussen India en Pakistan inzake Kasjmir. Scherp gingen de afgevaardigden elkaar daar bij te lijf, maar het vijfdaagse vasten van de 80-jarige Gandhi heeft in beide staten diepe indruk gemaakt, de weder zijdse leiders bleken onder invloed van zijn daad tot concessies bereid en het is mogelijk dat een betere verhouding zal ontstaan. Het idealisme zou in deze don kere wereld dan geen kleine overwin ning hebben behaald! Sensationele ontwikkeling op til? De zes politieke principes, welke de Commissie van Drie Zaterdagmid dag aan boord van de Renville for meel aan de partijen ter overweging overhandigde naast de reeds aan vaarde twaalf punten, schijnen nieu we moeilijkheden te gaan opleveren, aldus meldde Dinsdag een medewer ker van de N. R. Crt. te Batavia. De zes punten, oorspronkelijk door de Ver. Staten gesugg*' 3rd en over genomen door de Commissie van Drie, waren informeel reeds door partijen aanvaard en zouden Maandag in de zitting op de Renville formeel wor den geaccepteerd. De Nederlandse de legatie aanvaardde in haar brief de zes punten in beginsel, maar behield zich het recht voor commentaar te le veren. Van Nederlandse zijde deelt men mede, dat dit niets verandert aan de principiële aanvaarding en dat de commentaar van ondergeschikte be tekenis is. De republiek aanvaardt in haar brief ook principieel de zes pun ten, echter voorzien van de formele toelichting die de Commissie van Drie in Kalioeian bij Djokja op de zes punten heeft gegeven. Hiermede zijn de moeilijkheden weer ontstaan. Van Nederlandse zijde beweert men niets geweten te hebben van deze, in de notulen opgenomen toelichting van de Commissie van Drie en pas Maan dagmiddag ondershands inzage in de toelichting te hebben gekregen. De hele situatie is uiterst merkwaardig. Indien het bovenstaande juist is en wij hebben geen reden ~n daaraan te twijfelen dan vraagt men zich af waarom de C missie van Drie heeft nagelaten de formele toelichting, die de republiek als interpretatie van de Commissie van Drie op de zes punten is gaan opvatten, aan de Nederland se delegatie bekend te maken. Wij vernemen, dat de toelichting zich uitspreekt voor het recht van de republiek op eigen financiën, eigen leger en eigen buitenlandse betrekkin gen, hetgeen, gezien het standpunt dat Nederland inneemt, nimmer door de Nederlanders zou zijn aanv?"rd. Voor een deel is nu verklaard, waar om de republiek zich niet meer heeft verzet tegen de aanneming van de voorstellen. Nader werd gemeld, dat deze toe lichting te Djokja werd gegeven door het Amerikaanse lid der Commissie van Drie, prof. Graham. De Belgische vertegenwoordiger, de heer Paul van Zeeland, die Woensdag in Nederland aankwam, zeide dat hem van een der gelijke toelichting niets bekend was. Verklaringen. In de Tweede Kamer heeft r -'nter Jonkman verklaard dat Nederland zich uitsluitend gebonden acht aan de zes punten zonder meer, en dat het uiteraard het voorbehoud door de re publikeinen gemaakt niet kan aan vaarden. Van de zijde der Commissie va.i Drie werd te kennen gegeven dat ook de republiek de zes punten zonder voorbehoud heeft te aanvaarden en deze aanvaarding niet kan laten af hangen van een of andere gegeven verduidelijking. Het is met dat al toch een erg ge heimzinnige geschiedenis met die ver duidelijking of toelichting. Eerst heet te het dat de Commissie van Drie dié te Djokja gegeven had. De heer Paul van Zeeland beweert thans dat zoda nige toelichting ten overstaan van beide partijen aan boord van de Ren ville is gegeven. Maar daar was de pers aanwezig en geen blad heeft er iets van vermeld, terwijl de Neder landse delegatie ook van niets weet. Het is hard nodig dat er in deze klaarheid komt. In afwachting van nadere gegevens van de Commissie van Drie werderf de debatten over de vorige week afgelegde regeringsver klaring van dr. Beel in de Tweede Ka mer opgeschort. Republiek erkent Oost-Indo- nesië als deelstaat. De republiek heeft Oost-Indonesië als deelstaat der Ver. Staten van In donesië erkend. TWEE MENSEN VERDRONKEN. Een zespersoons auto is bij duis ternis en sneeuwval in de voorhaven te Schoonhoven gereden. Van de 5 in zittenden wist een drietal zich te red den, doch de 24-jarige' echtgenote van de bestuurder, mevr. SlobBrouwer uit Schoonhoven en haar 7-jarig broertje kwamen om. voor het tijdvak van 25 Januari tot en met 7 Februari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten 1, KB, KC 802 147 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 145 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel 144 Algemeen 1 ei 142 Algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep 141 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e.m. 21 Februari a.s.) 140 Algemeen 1800 gram brood (gel dig t.e.m. 31 Jan. a.s.) 135 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 31 Jan. a.s.) 138 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 31 Jan. a.s.) Bonkaarten KD, KE 802 647 Algemeen 250 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen 646 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 645 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits 644 Algemeen 1 ei 642 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep 641 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e.m. 21 Februari a.s.) 640 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.e.m. 31 Jan. a.s.) 639 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 31 Jan. a.s.) 634 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 31 Jan. a.s.) 638 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MII 802 (tijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1045 Suiker 250 gra*^ suiker, boter- hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 802 01, 02 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 05 Tabak 2 rantsoc n sigaretten of kerftabak 03 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 06 Versnaperingen 100 gram versna peringen, of 100 g’-am sui ker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Een rantsoen gebak bedraagt: 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, matzes, toast of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ont bijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, ver se Hollandse en Parjjse wafels en olie bollen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd Leeszaal door 1767 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6398. Redacteuren: L. KIEZFEPINK en C. SF/II Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Onze bevrijding is, zoals zoveel feiten in de geschiedenis, al een jaar tal geworden: 1945. Maar zij werd in de donkere jaren van de bezetting voorbereid en bevr hten door Neder landers, die hun overtuiging en hun geloof in de vrijheid als eerste mense lijke recht trouw bleven tot in de dood. Zullen wij deze doden vergeten? Aller minst! Het is daarom dat het plaatselijk comité te Sneek van de Nationale Commissie voor OorlogsgedenktekenS een beroep doet op de gehele Sneker bevolking, om er aan mede te werken het doel, dat genoemde commissie zich gesteld heeft, te helpen verwezen lijken. De Nationale Commissie wil in de eerste plaats monumenten oprichten voor de gevallenen. Zij heeft daarbo ven echter nog een belangrijk neven doel, zij wil n.l. optreden als verzorg ster van de nagelaten betrekkingen van al diegenen, die hun leven offer den en wier gezinnen en familie zich in de strijd om het bestaan van hun steun en zorg zagen beroofd. De stichtingen en fondsen, die de taak op zich hebben genomen, om zoveel mogelijk de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van oorlog en be zetting te verzorgen, zoals bijv, de „Stichting 19401945” zullen der halve delen in de opbrengst van de landelijke inzameling, die door de Nationale Monumenten Commissie ge organiseerd wordt. In deze Commissie, waarvan H. M. de Koningin Beschermvrouwe is en Z.K.H. Prins Bernhard Erevoorzitter, hebben o.m. zitting de Commissaris sen der Koningin, de Burgemeesters der provinciale hoofdsteden, vertegen woordigers der Kerken, vertegenwoor digers van het binnenlands verzet en van de illegaliteit, vertegenwoordi gers van vrouwen-verenigingen, ver tegenwoordigers van Arbeids-organi- saties, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, in het algemeen perso nen uit alle mogelijke groeperingen van het Nederlandse Volk. Zoals U wellicht bekend is wordt getracht het beoogde doel te bereiken door een symbolische verkoop van het Damplantsoen te Amsterdam tegen een prijs van 50 cent per vierkante centimeter. Ieder Nederlander, die een of meer vierkante centimeters van het Damplantsoen heeft aangekocht, ontvangt als bewijs van deze symbo lische aankoop een certificaat. Deze certificaten zullen U op 27, 28 én 29 Januari e.k. ten verkoop aangeboden word n. Wat de verkoop aan bedrijven be treft, heeft de Minister van Financiën bepaald, dat giften aan de Nationale Monumenten Commissie voor Oor- logsgedenktekens voor de heffing van de Vennootschapsbelasting steeds als bedrijfskosten aangemerkt zullen worden. Het wordt hierdoor voor de betrokken bedrijven wel heel aantrek kelijk om een inschrijving van. bete kenis te doen. Op grond van het sympathieke doel doet het plaatselijk comité een drin gend beroep op de ingezetenen van onze stad om deze verkoopactie op royale wijze te steunen. Het Comité „Sneek” van de Nationale Commissie voor Oorlogsgedenktekens J. DE GROOT, wethouder, voorz. W. S. OVERZEE, secr.-penn. Gysbert Japiksstraat 4. Mevr. E. POSTHUMAPosthuma, Stationsstraat la. Mevr. H. A. URBANde Vries, Bothniakade 7. A. JANSEN, Peperstraat 10. J. MOUS, Jan van Nassav-^raat 30 G. REEHOORN, Priorstraat 20. P. VAN DER VEEN, Frederik Hendrikstraat 32. W. A. VISSER, Grootzand 37. Mr. J. P. WINSEMIUS, Marktstraat 16. TH. W. ZANDSTRA, Schaapmarktplein 2. VERENIGING „GRONINGEN”. In de geheel gevulde foyer van Amicitia, waar de Neijoarsviziede werd genouden, heerste Maandag avond de bekende sfeer van de gezel lige Groningse gemoedelijkheid. De voorzitter en de secretaresse brachten als „Thomasvoar en Pieternel” de tra ditionele en geestige Nieuwjaarswens voor het voetlicht, welke buitenge woon insloeg. Er werd verder, tot de pauze, samenzang gepleegd; een da- meskoortje zong op verdienstelijke wijze mooie Groninger liederen en twee oubollige voordragers zetten hun beste beentje voor en deden bij tijden de aanwezigen schudden van de lach om hun echte Groninger humor. In de pauze werd er gesjoeld om fraaie prijzen en gesmuld van „kovvie mit olie wieven en kniepertjes”. Daarna was er voor een, uit de leden uitge zócht gezelschap van tien dames en tien heren, gelegenheid om hun intel lect tegen elkaar af te wegen op het gebied van hersengymnastiek, speci aal betrekking hebbend op Groningen en de Groningers. Na nog enige num mers van het dameskoortje, stapte de voorzitter van de Friese krite, die met enige van zijn medebestuursleden een vriendschapsbezoek bracht, op het po dium, om in een vlotte speech, na mens zijn vereniging, voor het gebo- dene te danken. Hierna volgde slui ting van deze, door allen zeer op prijs gestelde, avond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1