Nederland-indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DE ONTWIKKELING VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN „EEN GLIMLACH oan Xa^éana'' 3e JAARGANG No 8 FEUILLETON DINSDAG 27 JANUARI 1948 door GERARD REVERS I Het ge-( 32 Wordt vervolgd. 4 een uwer landslieden vernemen, welke dood ge gestorven zijt... maar het leek mij toch waa.lijk onmenselijk toe om u niet te vertellen, op welke ma nier de dood u zal naderen en zal meenemen in zijn donker rijk...” De prins zweeg, ik hoorde mijn eigen ademhaling, die ondanks al mijn baat is, voorkomen. De goede kant van de strijd. Toch was al die strijd noodzake lijk, eendeels omdat daarmee bereikt werd dat de verzekerden in het zie kenfondswezen een zekere macht kre gen, terwijl hij er tevens toe heeft ge leid dat we kwamen tot een peil van geneeskundige verzorging zoals we in 1940 hadden, en het thans ook moge lijk is geworden nieuwe geneesmidde len aan te wenden en andere wegen in te slaan. Ab.-prijs f2.50 per ha+f jear Franco per post f3.75 per hak fear officieren van het Kon. Ned. Indisch leger, zij achten blijkbaar de republi keinse opperbevelhebber Soedirman totaal ongeschikt om de wapenstil stand uit te voeren. Madoera zelfstandige deelstaat. Op Madoera is een volksstemming gehouden over de vraag of dit eiland een zelfstandige deelstaat van de Ver. Staten van Indonesië zal moeten zgn of onderdeel der republiek. 95 der kiezers koos voor het eerste, zodat aan Nederland erkenning als deel staat zal worden gevraagd. Volgens de Ned. regering wist men van deze volksstemming niets, ’n Officieel ka rakter schijnt ze niet te hebben. Bureau voor Advertenties Fa. O RÏJFEOBT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VB1JDACS DE SOEP WORDT DUN! De regering heeft bepaald, dat de slagers verplicht zijn, alle niet merg- houdende beenderen af te leveren aan de beenderen-verwerkende industrie. Bij overtreding van deze bepaling volgt proces-verbaal. Naar aanleiding hiervan zal het publiek er in het ver volg rekening mee dienen te houden, dat van de slager niet kan worden ge ëist, beenderen bij het vlees te ver kopen. De Ledenraad van het Alg. Onder ling Ziekenfonds Sneek Omstreken kwam Vrijdagavond in Hotel Leeu wen in een buitengewone vergadering bijeen, om een rede aan te horen van de heer C. J. van Lienden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van de Centrale Bond van Ziekenfondsen, die sprak over de ontwikkeling van het ziekenfondswe zen. Deze vergadering stond onder leiding van de heer J. Tinholt, die in ’t bijzonder de afgevaardigden van de vakverenigingen verwelkomde, die wa ren uitgenodigd, om zich beter in te werken in het ziekenfondswezen nu de vakbeweging de laatste tijd op zie- kenfondsgebied meer gaat meespre ken. De heer van Lienden begon met te betogen, dat het ziekenfondswezen een langdurige, geschiedenis achter zich heeft en dat daarover heel wat te doen is geweest. Het heeft zich in de verschillende delen van het land ook verschillend ontwikkeld. De or ganisatie van de geneeskundige ver zorging is echter niet het doel, doel is en blijft de geneeskundige verzorging zelf. Als die efficiënter kan worden met een andere organisatie moeten we er niet tegen opzien de oude organi saties op te heffen en er een nieuwe voor in de plaats te stellen. Tegenstellingen. In het ziekenfondswezen in ons land liggen nog al wat tegenstellingen, zo als spr. nader uiteenzette, maar deze zijn niet in ’t belang van de geneeskun- dêr hoeken lan en wetter, dy’t foar it biwarjen fan forskate soarten planten en bisten (foaral fügels) yn üs lantsje net mist wurde koene, oankocht en „reservearre”. Fan de wichtichste binne it stik Prinsenhof, it Riister- bosk, it Raerderpark, in pear kliffen yn Gaesterlan en in gebiet oan de Linde. By it ófweagen fan de bilan- gen, dy’t Fryslan ekonomysk hawwe soe by fierder oanmeitsjen fan ün- lannen, moatte inkelde tsjinargumin- ten net forgetten wurde. Buten it skiedkundich en wittenskiplik bilang bigjint foaral ek it „rekreaesje”- bilang swier to weagen. Fan alle minsken, dy’t langer fakansje hawwe, binne fierwei de measten op de eigen provinsje oanwiisd. En nou seit „It Fryske Gea”: lit oan it folk safolle mooglik fan it moaije yn Fryslan oer, hwant ek troch dy wei binne ekono- myske bilangen tsjinne. Wy moatte üs b.g. mar ris yntinke hwat Grou simmerdei wêze soe sünder Mar en Ie. Om alle moaije plakjes foar it publyk tagonkelik to halden is it nedich dat wy allegearre üs bést dogge it moaije hwat ris jit bean wurdt goed to beu ken en dat hat der wolris oan. Sprek- ker is op dit stik lykwols net mis- moedich, hwant hy mient by it folk in oanwinnend bigryp to merkbiten, en hopet mei de help fan skoalmasters en alden in hiel ein de goede kant üt to kommen. It stribjen fan de for- iening sil yn ’e takomst ek wêze, dat der by it ütbouwen fan stêdden en doarpen, en it oanlizzen fan wegen safolle oerliz komt, dat soks net allin- ne boukundich forantwurde is, mar dat alles dien wurde sil om by for- oaringen yn it lanskip de skientme to biwarjen. Nei it skoft fordüdlike de hear Dykstra syn lêzing mei in man- nich plaetsjes op it doek. De foarsitter makke bikend dat Dr. G. Dykstra fan Ljouwert op 23 Febr. komme sil mei in lêzing oer „It Fryske folkskarakter en de Yslanske litera- tuer”. B. üntstie, dy’t fan Dr. Botke de namme „It Fryske Gea” krige, en dy’t it troch oanhalden slagge is, by it ta oanmeitsjen üt to syk; n gebiet, har stim hearre litte to meijen. Yn ’e rin fan ’e jierren ha de foriening hjir en Het ziekenfondswezen in Friesland. In Friesland had het ziekenfonds wezen zich niet sterk ontwikkeld. Men zocht hier meer z’n kracht in de dek king van grote kosten door zieken huisverzekering. De invoering van de verplichte verzekering bracht daarin echter een grote verandering, waar door Friesland behoort tot die provin cies waar sinds 1941 het aantal ver zekerden het sterkst te gestegen. Practisch zijn hier thans twee zieken fondsen, de Onderlinge en de Maat- schappijfondsen, welke laatste on langs in één.fonds voor de gehele pro vincie zijn opgenomen. Daarnaast is er nog het Ziekenfonds Anoz met 3 rayons met als centra Leeuwarden, Heerenveen en Sneek. Maar het moest eigenlijk zó zijn, dat in elk me disch centrum en voor Friesland zouden dat drie moeten zijn ook één ziekenfonds-centr jm is, dat in hoofdzaak op dat medisch centrum is aangewezen. Begeven de ziekenfond- „IT FRYSKE GEA”. It Snitser Frysk Forban haldde Tongersdei 22 Jann. by Hanenburg syn tredde s.n. „iepen” gearkomste fan fan ’t winter, mei as sprekker oer boppeneamd ünderwerp, de hear D. Dykstra fan Drachten. Under it Fryske gea, seit sprekker, moatte wy forstean de Fryske lansdouwe, de groun mei alles hwat dêr libjend, groeijend en bloeijend forban mei hat. Der hawwe altyd lju west, dy’t om hokfor reden ek, each hiene foar de moaijens fan de natuer en dy’t, safolle as de tiid it harren taliet, tahaldden op de moaiste plakjes, dy’t Fryslan hie, itsij op ’e heide of yn ’e bosken, itsij op ’e wide wetters of yn ’e som- pige oarden fan petten en puollen. It wiene dy lju, dy’t mei tanimmende ünrêst seagen, dat de N.V. Ontgin- ningsmij. „De Drie Provinciën”, mei stipe fan it regear en it doel om de wurkleazens to oistriden, de lodde yn it ünlan sette om it yn kultuer to bringen. Dat gyng sa stuf, dat it heide- en puollegebiet fan 1924 oant 1935 al mei mear as 8000 pounsmiet ynkoart wie, wylst doe bisteande pla: cargadoors vrijgesproken van verlening aan de vgand o.a. op de dat yn 1929 as tsjinwicht in foriening .overweging dat ook staatsbedrijven als N.S., Artillerie-inrichtingen, P.T. T., Staatsmijnen, Gas- en electrici- teitsbedrijven waren blijven doorwer ken na Mei 1940 en deze daarmee veel groter diensten aan de Duitsers had den bewezen dan de beschuldigden. Ik kom u alleen nog maar een paar dingen vertellen, waarvan ge de we tenschap mee kunt dragen naar het kille rijk waarheen ge nu zult gaan...” Hij hurkte voor me neer, zó, dat ik zijn gezicht moest zien. Hij zelf echter vermeed het om mij aan te kijken. „Kijk”, zei de prins, „ik veronder stel, dat gij als ontwikkeld Westerling met de geschiedenis van mijn land op de hoogte zijt... De studie der histo rie is een mooi vak...'” De man zweeg, ik had niet de minste notie wat hij eigenlijk met al deze frasen bedoelde: het kon me trouwens ook niets schelen, de hoofd zaak voor mij was, hem niet het ge not te gunnen van mij angstig te zien. De prins hernam: „Een mooi vak, ja,... de historie van Brits-Indië, dat is de historie van de gehele mensheid... ha... ha... er is niets nieuws onder de zon... Alles wat zich voltrekt of voltrekken zal, dat heeft zich in Indië al te eniger tijd af gespeeld... Omwentelingen, verove ringen, staatsgrepen... dat alles heeft menselijke berekening zal er wel nooit zich hier opgevolgd in een eindeloze reeks... En zelfs op dit moment heb ben wij in ons land alle staatsvormen, die er denkbaar zijn, van de meest absolute monarchie af tot aan de uiterste democratie... Alles vindt ge hier vertegenwoordigd...” Ik bleef zwijgen, ook sloot ik mijn LOOP VAN DE BEVOLKING DER GEMEENTE WIJMBRITSERADEEL EN HET JAAR 1947. Op 1 Januari 1946 bestond de be volking uit: 6325 mannen, en 6056 vrouwen, totaal 12381 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met: 186 mannen en 179 vrouwen; door vesti ging met: 284 mannen en 311 vrou wen; totale vermeerdering: 470 man nen en 490 vrouwen, of 960 inwoners. Zij verminderde door overlijden met: 54 mannen en 40 vrouwen; door ver trek met: 432 mannen en 438 vrou wen; totale vermindering: 486 man nen en 478 vrouwen, of 964 inwoners. (In de cijfers van vertrek is begrepen de emigratie van 66 mannen en 47 vrouwen naar Frankrijk, Verenigde Staten van Noord-Amerika, Canada en Brazilië). Op 1 Januari 1948 be stond de bevolking uit: 6309 mannen en 6068 vrouwen, totaal 12377 inwo ners. Totale vermindering 4 personen. Aantal voltrokken huwelijken: 117. Aantal ingeschreven echtscheidingen: 4. Aantal als levenloos aangegeven7. wat er voor doorgaat, overnemen... Maar ik zal althans de voldoening hebben een dezer veroveraars op oud- Hindoese manier te behandelen...” Geruime tijd sprak de prins geen woord. Toen ging hij voort: „Vruchtbaar en rijk zijn de landen van Indië... En bovenal is het de cocospalm, die als het ware het sym bool is van vruchtbaarheid en rijk dom. Telken jare schenkt hij aan de blanke veroveraars schatten van winst... Gij noemt het coprah en ge voert er jaarlijks honderden scheeps ladingen van weg... O, terecht prijst ge de vruchtbaarheid van de cocos palm... slank rijst hij omhoog, hrj draagt een schat van vruchten, en schenkt ons bovendien nog de palm wijn, die aan de Hindoe vergetelheid schenkt... Ja, ja... dat moet u interes seren, de cocospalm... weet ge, dat het ontkiemende cocosplantje met één voet groeit in één nacht?... Wist ge dat?... En het komt niet als een teer buigzaam plantje uit de aarde te voor schijn, maar het is direct krachtig en weerbaar... De punt van de ontkie mende plant is scherp en hard als metaal!...” De prins sprong op, hij liep enige passen heen en weer en hij liet zijn schelle duivelse lachen wederom ho ren. een kabinetscrisis heeft geleid. Sjan_oeddin is af getre den en als kabinetsformateur vervan gen door Hatta, een bekwaam eco noom, die te Rotterdam studeerde, maar tevens fel nationalist, die boven dien voor de oorlog in Digoel heeft gezeten. Soekarno heeft hem intussen wie, wyist aoe oisteande plan- gekozen omdat hij nog de enige krach- nen mei fan de moaiste oarden fan üs ’lan bidrigen. Dit wie de oanlieding De verhouding tot de republiek. Uit de verklaring door de Com missie van Drie Zaterdag 17 Januari na de ondertekening van de wapen stilstandsvoorwaarden voorgelezen en vorige week eerst in Nederland be kend geworden blijkt, dat deze com missie als haar opvatting van oordeel was, dat de aanvaarding der politieke beginselen door de commissie aan de wapenstilstandsvoorwaarden toege voegd, op geen enkele wijze verande ring kan brengen in de status van de partijen, in het bijzonder ten aanzien van de Veiligheidsraad. Nu heeft de Veiligheidsraad, tegen de wil van Nederland, destijds bij de behandeling van het geschil tussen ons land en de republiek, deze laatste practisch als zelfstandige staat er kend. Op grond van deze opvatting der commissie is het dus best mogelijk dat bij de bespreking te Djokja of be ver te Kalioeran bij Djokja de repu bliek wel degelijk het voorbehoud heeft kunnen maken dat haar in de definitieve overeenkomst met Neder land, een eigen leger, eigen buiten landse betrekkingen en eigen finan cieel beheer zouden worden gewaar borgd, hetgeen in strijd is met Ling- gadjati. Of de commissie daarmede inderdaad accoord is gegaan is tot nog toe niet duidelijk geworden, om dat Nederland nu wel de notulen van de besprekingen te Kalioeran tus sen de Commissie en de republiek ter beschikking zijn gesteld, maar onze regering ze niet wil publiceren zonder toestemming van de Commissie. Het is wel opvallend dat onze afge vaardigden op de Renville de moge lijke betekenis van de verklaring der commissie inzake de status van de re publiek blijkbaar is ontgaan. Thans de voorwaarden ook door de republiek onvoor waardelijk aanvaard. Intussen heeft de Commissie, na de beroering, welke het voorbehoud der republiek in Nederland heeft gewekt, getracht olie op de golven te wer pen. Zij is weer naar Djokja gegaan en thans heeft Soekarno in een brief bevestigd, dat de republiek de poli tieke voorwaarden der Commissie ook onvoorwaardelijk aanvaardt. De on- derhandelingen kunnen dus nu voort gang vinden, maar we zijn benieuwd of daarin tenslotte deze kwestie niet weer zal opduiken, te meer omdat het verschil van mening in de republiek zelf over de aanvaarding der voor waarden zich heeft verscherpt, wat tot sen daartoe thans reeds leveren. Doen wij dat niet, dan dreigen we betrokken te worden in de organisatie van de sociale verzekering die door de rege ring wordt voorbereid. Er is nl. een mogelijkheid dat deze herziening in ons land aan de orde komt als de pu- I XX.ILV.IJ „V V.VA X IJ X <X„ 1OCL X iC LUC j stand is gekomen, waarin men dan ONTSLAG VAN RECHTS VERVOLGING. Rotterdams bijzonder ogen als om te kennen te geven, dat alles wat de man mij vertelt, mij ab soluut niet interesseert. De prins schijnt hierdoor in het minst niet ge prikkeld te zijn. „Ge vindt deze kwesties allemaal van generlei belang?... Och ge hebt gelijk... Maar weet ge, "1 deze dingen worden belangrijk, zodra we zelf een rol in het grote historische drama gaan vervullen, zodra de dingen ons zelf tot middelpunt hebben... En ik heb besloten, dat gij... ha... ha!... een historische rol zult vervullen... ha... ha!...” Weer lachte de prins met een fel en hate’jk geluid. Ondanks alles werd mijn belangstelling toch getrokken door hetgeen de prins zei... zijn lachen beloofde inderdaad weinig goeds... „Ge zult sterven”, zei de prins, „maar niet op x en gewone manier... Neen, ge kunt de troost in de dood meenemen, dat ge op een zeer bijzon dere manier gestorven zijt... Naar Als de prins niet verder mee gaat, geeft hij de beide mannen aanwijzin gen. Ze slaan paaltjes in de grond, ze werken ijverig, naar het mij voor komt, maken zij een soort bank. Ik begrijp van dat alles niets. Eindelijk schijnen de mannen ge reed te zijn; ze wenden zich naar mij. Men haalt mij van het paard en zet mij neer. Maar ik val onmiddellijk op de grond, want mijn ledematen zijn door het lang gebonden zijn als ver lamd. De prins maakt een ongeduldig ge baar... Nu pakken beide mannen mij op en leggen mij op de geïmprovi seerde bank, die zo laag bij de grond is, dat mijn hoofd, zonder enige steun erover heen hangt, bijna de grond raakt... Wat is men toch met mij van plan? Ik voel, dat het niets zal geven, al schreeuw ik ook nog zo hard. De man nen hebben immers door hun kloppen en hameren wel bewezen, dat zij geen toehoorders vermoeden of vrezen... Ik heb een donker voorgevoel, dat mij hier iets vreselijks te wachten staat. Is dit een slachtbank?... Mijn bevrijders zijn verre. Ik lig nu op mijn buik op de plank, of liever op twee planken, want in het midden is een opening. Ik wordt vastgebonden, tot ik geen lid meer verroeren kan, alleen mijn buik kan ik intrekken, maar anders is me ook elke beweging onmogelijk... Als het werk gereed is gaan de prins en zijn mannen weg. Ik heradem; men heeft mij nog niet vermoord, en ik heb on danks alles mijn hoop nog niet opge geven. Waar blijven mijn bevrijders? De. dag is aangebroken en er is reeds warmte in de lucht als ik voet stappen achter mij hoor. Ik kan niet zien wie het is, ik wil om hulp roe pen, maar inmiddels is m§n mij reeds genaderd... Het is de prins, die gekomen is om mij te bespotten. Ik neem mij voor hem geen ant woord te geven. „Kunt ge mij verstaan?” vraagt hij. Ik antwoord niet. De prins lacht met een schel en hatelijk geluid. Dan zegt hg: „Ik ben hier ook eigenlijk niet ge komen om u vragen te stellen. Voor u zijn al’.s vragen immers beantwoord... SHEERER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. K1EZFER1NK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK tige figuur is, die het nodige gezag in d~ republiek heeft om de onderhande- lingen met Nederland door te zetten tegen de rechtse stroming, die die onderhandelingen niet wil. Dat ze echter moeilijk zullen zijn, staat nu wel vast. Ook twee republikeinse ge neraals zijn afgetreden, beide oud- ONGEWENST. Bij het arbeidsbureau te Terneuzen zal de heer J. Brinkman met ingang van 1 Februari in functie treden als directeur. De heer Brinkman was in de bezetting eveneens directeur van dit bureau en toen zeer impopulair. Bij de minister is geprotesteerd tegen deze terugkomst. j uiterst gevaarlijk het ziekenfondswe- I zen in ons land daaraan te wagen, pogingen tot zelfbeheersing hijgend was en kreunend. „Gij zult werkelijk een zeer bijzon dere dood sterven”, herhaalde de prins, „en in uw persoon zal de ge schiedenis zich herhalen... Ha... ha!... De geschiedenis herhaalt zich!... dat is het woord van een uwer westerse filosofen, maar het is niettemin een leugen, de geschiedenis herhaalt zich nooit precies gelijk...” Hier hield de prins weer even op en schijnbaar plotseling op een ander onderwerp overgaande, vroeg hij: „Weet ge wie de Dravidas waren?” Ik zweeg. „Hm... ge vindt het niet de moeite waard me te antwoorden... Nu ik weet niet of ge ooit hebt gehoord van de Dravidas, de oorspronkelijke be woners van Indië, die door mijn voor ouders, dat waren Arische Hindoes, werden verdrongen... Maar wat doet het er ook toe of ge er ooit van ge hoord hebt?... Ik wil u alleen maar vertellen, dat een mijner voorouders, één dier zegevierende vorsten der binnentrekkende Hindoes, een voor beeldige straf uitvond om de Dravidas te tuchtigen... Gij behoort tot het blanke ras, dat in deze tijd gekomen is om het gezag der Hindoevorsten te ondergraven... het blanke ras slaagt daarin, dank zij het verraad van vele Hindoes zelf, die uw „beschaving” of maar aan de andere kant dienen de ziekenfondsen gewaarschuwd te wor den dat ze de bakens tijdig moeten ver zetten en een reorganisatie ter hand nemen met vermijding van de fouten die tot nu toe gemaakt zijn. Het Zie kenfondsenbesluit, door de Duitsers ingevoerd, moet verdwijnen. De be doeling is nl. straks een definitieve Ziekenfondswet in te voeren. Daarbij zullen de verschilpunten van vroeger weer naar voren komen, en het zal heel wat moeite kosten om zonder veel lawaai tot een nieuwe Zieken fondswet te geraken. Toch zal men in ons land een bevredigende toestand moeten scheppen, waarbij ook het be roepsrecht van de verzekerden, dat thans niet bestaat, zal moeten worden vastgelegd. Verder is nodig dat er komt een goed georganiseerde genees kundige controle over het gehele land, omdat het dringend noodzakelijk is dat er een einde wordt gemaakt aan de roekeloze verspilling van genees middelen, en een doelmatige verstrek king daarvan tot stand komt, ook om te bereiken dat de duurste aan de ver zekerden kunnen worden verstrekt, wat thans reeds gedeeltelijk geschiedt. Dringend nodig is ook een uitbreiding van de verstrekkingen, die op dit ogenblik nog onvoldoende zijn, zoals ziekenhuis- en sanatoriumverpleging. Bij de wet zal echter reeds bepaald worden, en misschien ook al eerder, dat ziekenhuisverpleging in alle ge vallen waarin dat medisch noodzake lijk is, onbeperkt wordt toegestaan, wat zo mogelijk ook zal gelden voor sanatoriumverpleging. Verder is nog nodig een verbetering van de bestrij ding der tuberculose om deze ziekte geheel onder de knie te krijgen. Verdere verlangens. Daarnaast staan nog andere verlan- Als het enigszins mogelijk is moeten ting, dan zullen ze tot de ervaring ko- gens> oa< beperking der kosten van het ziekenfondswezen door meer te gaan in de richting van preventieve geneeskunst, m. a. w. dat veel meer gedaan moet worden de ziekten te voorkomen instede van ze te genezen. Op dit gebied willen de ziekenfondsen bijv, een heel belangrijke stap doen ten aanzien van de schooltandverzor- ging waardoor tevens allerlei andere ziekten kunnen worden voorkomen. Op die manier zullen de fondsen meer aan hun taak gaan beantwoorden dan in het verleden het geval is geweest. Al deze maatregelen hebben echter maar betrekkelijke betekenis als ze van bovenaf voorgeschreven worden, maar grote waarde als ze in het volk zelf leven. Daarom ook is de mede werking van de vakbeweging van zo groot belang, omdat het hier gaat om de belangen van 6% millioen verze kerden. Sprekers eindconclusie was daarom dat we moeten komen tot een zo goed mogelijke organisatie van het ziekenfondswezen en tot een betere in lichting en voorlichting van allen die hiermee te maken hebben. Daarom niet al te grote ziekenfondsen, omdat juist daardoor de voorlichting zoveel gemakkelijkker, beter en efficiënter zal zijn. Nadat de spreker een aantal vragen uitvoerig had beantwoord, waarbij hij verschillende onderdelen nog nader toelichtte, o.a. de invloed van de Staat op de ziekenfondsen en de rechten van de verplicht- en uet-verplicht-verze- kerden, dankte de heer Tinholt hem namens alle aanwezigen voor zijn hel dere uiteenzetting, waarna de verga dering werd gesloten. <antoo> vooi Abonnementen: fa. KIEZEBRINh Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 dige verzorging van ons volk geweest. 1 sen zich niet vrijwillig in deze rich- we daarom de strijdbijl begraven en men dat er anderen zijn die van me- trachten één gemeenschappelijk or- ning zijn dat het dan maar anders gaan te krijgen, dat de belangen van georganiseer moet worden. Deze op- de verzekerden zo goed mogelijk be- wekking, aldus spreker, heeft niet al- hartigt. Toch spelen in het zieken- leen betrekking op Friesland, maar is fondswezen nog steeds belangen een rol, die verband houden met de vraag op welke wijze en hoogte de beloning van de medewerkers moet worden ge waardeerd. Ook aan de honorering is nl. een bepaalde grens, en zodra men komt voor de vraag hoe hoog het ho norarium en de premie moeten zijn, kunnen evenals vroeger dezelfde te genstellingen naar vo komen. Ge probeerd moet daarom worden de be langen van beide groepen mede werkers en verzekerden eniger mate in evenwicht te brengen. Daar voor is in de allereerste plaats orga nisatie nodig, en door middel van die organisatie contact. Samenwerking. bedoeld voor het gehele land. De toekomstige ontwikkeling van het Ziekenfondswezen. Bij de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswezen is de vak beweging, sinds we de verplichte ver zekering hebben gekregen, zeer nauw betrokken. Daarom zullen de mensen van de vakbeweging zich ook bezig I moeten houden met de vraag of het ziekenfondswezen wel logisch is geor ganiseerd en de middelen, die door werkgevers en werknemers worden bijeengebracht, wel zo goed mogelijk worden besteed. Het kan nl. logischer worden opgebouwd, waardoor de uit voering minder kost dan op dit ogen blik. Nodig is daarom dat wij ons af- Er bestaat reeds een goede samen- vragen welke bijdrage de ziekenfond- werking tussen de vier bestaande Cen trale Ziekenfondsen en de Maatschap- pijfondsen, want het is helemaal niet in het belang van de verzekerden dat in een plaats 12 ziekenfondsen be staan als twee voldoende zouden zijn, en het *s °°k niet noodzakelijk dat rechtshof heeft enige Rotterdamse ziekenfondsen kris en kras door I bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot hulp- elkaar werken. Wij moeten daarom stand is gekomen, waarin men dan zien te komen tot een organisatie van ook de ziekenfondsen wil betrekken het ziekenfondswezen waarin de ver- en het ziekenfondswezen bedrijfstaks zekerden een behoorlijke stem in het gewijze zal worden opgezet. In dat kapittel hebben maar ook aan de geval gaat de gehele geneeskundige medewerkers een behoorlijke verte- verzorging dus over op de publiek- genwoordiging wordt gewaarborgd. rechtelijke organen. Het is echter Daardoor wordt tweespalt en geharre-1 uiterst gevaarlijk het ziekenfondswe- war, waarmee geen enkel fonds ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1