De Conferentie met de fc Buitenlands Omzicht Provinciale Kroniek I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMERIISERADEEL en IJLST VRIJDAG 30 JANUARI 1948 3e JAARGANG No. 9 t 9 I l k O I 1 t i HEIN F. FABER. van S: Ab.-prijs 12.50 per halt jaar Franco per post f3.75 per half jaar i r i Icobe. Het is de tijd van de jaarvergade ringen en jaarverslagen an we krijgen een overzicht, van wat er zoal in het afgelopen jaar is verricht en tot stand gekomen. Het I.C.O.B.E. gaf bij mon de van haar voorzitter, de heer H. Buisman, een overzicht wat er op haar gebied was tot sta..d gekomen, en wat zij verwachttte dat er nog tot stand zou komen. Hoewel de vergroting van de Harlinger haven niet gelukte, is het wel waarschijnlijk dat de geul langs de Pollendam, de dam juist bui- velijk 3600 millioc’ en 3541 millioen kg. Toch zijn we nog niet toe aan de productie van 1941, want die bedroeg 4109 millioen kg., maar wel is het vetgehalte verbeterd n.l. van 3.40 pet. in 1941 tot 3.48 pet. in 1947. rende de bezetting heeft misdragen en die thans slechts als loondrukkerij fungeren. Bureau voor Advertenties Fa. ORiJFEODÏ GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt OINSDAG1 en VRIJDAGS e. i dus stand nodig achtte. Afgezien van het succes, dat twijfelachtig is, omdat de stabiliteit van de munt afhangt van het vertrouwen dat men in de politieke sta biliteit van een land heeft, welke in Frankrijk nog niet verzekerd kan ge acht, is dit verschil van mening ook zeer betreurenswaard. Het bewijst op een kri tiek moment hoe moeilijk het zal zijn in West-Europa die eenheid, economisch zowel als politiek, tot stand te brengen welke het sterk moet maken en geeft de tegenstanders van het Marshall-plan in de Ver. Staten nieuwe stof om tegen dat plan te ageren. Vrees daarvoor en het Tacozijl veel te laat in werking ge steld, terwijl het volgens dezelfden ook niet lang genoeg doorwerkt, daar het na stopzetting van het gemaal een half etmaal duurt voordat het weer in werking is gebracht. Deze klan ken zijn trouwens niet nieuw, want reeds een paar jaar terug verzekerde mij een boer uit het lage midden van Friesland, dat men inderdaad te lang wachtte met het in werking stellen van het stoomgemaal. Bij een bepaal de stand van het boezemwater wordt het gemaal in bedrijf gebracht, maar dan is dat voor het lage midden al wat laat, omdat dan de stand daar reeds te hoog is. Het is natuurlijk de vraag of men met het eerder in wer king stellen van het gemaal de funeste gevolgen van het hoge water had we ten te voorkomen, maar het had mo gelijk de strijd hiertegen gemakke lijker kunnen maken. Schepen in moeilijkheden. Op de Noordzee was het Zondag zo mistig, dat men maar nauwelijks 10 meter zicht had. Het kon niet anders of op een zo gevaarlijke kust als die van Terschelling moesten ongelukken gebeuren. Liefst 4 schepen geraakten in moeilijkheden. Twee Engelse sche pen, één Belg en een Zweeds jacht. Alle vier schepen vroegen om hulp, maar ondanks het feit dat de sleep boten van Doeksen en de reddingboot de ,,Brandaris” dadelijk uitvoeren, hebben ze alleen maar het Zweedse zeilscheepje, een soort boeierjacht aan boord waarvan zich 4 journalis ten, een Zweed, twee Denen en een Chileen bevonden, kunnen binnen brengen. Het Engelse schip de „Llan- daff” dat op een mijn was gelopen, wist op eigen kracht de reis te vervol gen terwijl hét andere Engelse schip, de trawler Jozo door een onbekende kustvaarder op sleeptouw was geno men en de Belgische visserman, die volgens zijn opgave aan de grond was gelopen, nergens meer te vinden was. Een zeer onfortuimijke dag voor de sleepboten. Het plan Marshall. De directeur-generaal voor de Bui tenlandse Agrarische aangelegenhe den, Ir. A. H. Boerma, sprak te Leeuwarden voor een tamelijk bezette Harmonie-zaal over de Internationa' ontwikkelingstendenzen in verband met onze Landbouw, in het bijzonder met het oog op het plan-Marshall. Amerika heeft begre’- n dat Euro pa weer op de been geholpen moet worden en dat het dit niet op eigen kracht kan. Het wil helpen om te ko men tot een reconstructie van Europa en is bereid om daartoe geld en goe deren te leveren. Europa zelf zal ech ter moeten bewijzen waartoe het in staat js. In Pakijs heeft men daartoe een rapport uitgewerkt dat aan de Amerikanen is v"~rgelegd en waarin er op wordt gewezen, dat Europa om weer gezond te worden de productie zal moeten opvoeren, van vele pro ducten tot boven het voor-oorlogse peil. Wat de landbouw betreft: de graanproductie tot die van voor de oorlog en de producten van de vee houderij nog hoger. Het rapport heeft over het alge meen een goede indruk gemaakt in Amerikjt, maar toch verwacht men, dat er meer gra~n geproduceerd kan en moet worden. Er is op de wereld een behoefte van 50 millioen ton graan, waarvan we nu nog 21 millioen te kort komen, terwijl er in Amerika en Canada buitengewoon goede oog sten zijn binnengehaald. Hier staat tegenover dat Oost-Europa weer graan begint te exporteren. Ten op zichte van de graanpositie was Ir. drukkerijen welker leiding zich gedu- Boerma zeker niet optimistisch, en zeker niet ten opzichte van de voeder- granen, die voor ons land van zo groot 5 eieren 5 liter melk 300 gram vlees 200 gram vlees ~elen moe ten uiterlijk op 7 Februari a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit wor den ingeleverd. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bon nen 122, 123, 623 Melk, 130, 131, 132. 137, 636, 637 Reserve, 139, 143, 643 Algemeen. ONTEIGENING OP HET GEBIED VAN HET PERSWEZEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot „Vaststelling van een aantal bepalingen over onteige ning op het gebied van het perswe zen”. Aan de memorie van toelichting ontlenen wij dat de ministers niet in, overeenstemming met de vrijheid van de drukpers achten, de omstandigheid, dat een groot aantal dagbladonderne mingen niet over een eigen outillage beschikken kan. Voor een wettelijke regeling van een herdistributie van de apparaturen en desnoods ook van gebouwen, bestaat een alleszins rede lijke grond. Met het wezen van het onteigeningsbegrip verdraagt zich niet dat de onteigening het karakter krijgt van een bijkomende straf. Nu de grondslag van de onteigening een an der karakter draagt, koesteren de mi nisters de verwachting, dat door min nelijk overleg overeenstemming over de vergoeding zal worden bereikt. De omstandigheden zullen er toe leiden dat voor algehele onteigening in de regel in aanmerking zullen komen, ling, binnen afzienbare tijd zal wor den uitgediept, terwij er ook een bede lijke kans bestaat dat de nieuwe ka nalen in Friesland een diepte zullen krijgen van 3% meter. Het Comité heeft hier herhaaldelijk op aangedron gen en meent wel dat het nu inder daad zo zal komen. Helaas wordt echter nog niet algemeen ingezien dat het noodzakelijk is dat dit tolvrije Rijkskanalen zullen moeten worden. Echter zet het I.C.O.B.E. haar werk onverdroten voort en heeft hierbij de steun vtln het Provinciaal Bestuur. Enkele punten van hetgeen nage streefd wordt, bracht hij naar voren, zoals: De bevordering van de Friese Zoetwatervisserij, wat o.m. bereikt zou kunnen worden door het stichten van visvijvers; Dat de waterwegen in Friesland weder op diepte zullen moe ten worden gebracht, zulks vooral ook met het oog op de watersport en dat in het watersportgebied geen vaste bruggen meer dienen te worden aan gebracht; De bevordering van de uit breiding van de waterleiding tot Zuid en Oost-Friesland, ten behoeve van de hygiëne maar ook vooral met het oog op eventueel te vestigen industrie; Te bevorderen dat Rijksweg 43 volgens het tracé HeerenveenGorredijk DrachtenGroninge' zo spoedig mo gelijk wordt voltooid; Bestudering hoe in Noordwolde het fabriceren van de meest moderne producten van de rietvlechtkunst kan worden bevor derd) (het Economisch Technolo gisch Instituut voor Friesland heeft zich hier ook voor gespannen)Het bestuderen yan de mogelijkheid om te komen tot een permanente tentoon stelling in Leeuwarden van producten van Friese Kunstnijverheid, eventueel van de producten van de gC'"le. Frie se industrie; Bevordering van de aan plant van populieren ten bate van de klompenindustrie. De anonieme brochure „Friesland op de tweesprong” zit de heer Buis man blijkbaar erg dwars. Hij sprak er op deze vergadering tenminste ook weer zijn afkeuring over uit. Het C.B.S. heeft ook enkele gege vens het licht doen zien, waaruit blijkt, dat ondanks de droogte de to tale melkproductie in 1947 hoger was dan in 1946. De cijfers zijn resp.ectie- NEDERLAND—INDONESIË. Uitvoering van het bestand. Bij een kampong ten Zuidwesten van Modjokerto hebben Zaterdag de eerste besprekingen plaats gevonden tussen de hoogste territoriale Neder landse en republikeinse bevelhebbers in Oost-Java en hun staven. De be sprekingen werden bijgewoond door de militaire assistenten der Commissie voor goede diensten. Het beloop der besprekingen was zeer bevredigend. Zij zullen in de komende dagen wor den voortgezet ter behandeling van detailpunten. belang zijn. De vet- en olie-positie is minder ongunstig, doordat we weder wat copra- en palm-olie mogen ver wachten. Vlees is ook nog moeilijk. Met suiker. is het beter. Er wordt zelfs al weer gesproken van een over schot en Rietsuikerbelangen menen dat er te veel bietenworden ver bouwd. De door Europa gevraagde hulp is niet gering. In Parijs kwam men tot een bedrag van 22.000.000.000 dollar, waarvan Amerika dan 17 milliard zal moeten leveren, terwijl de rest wordt gefourneerd door de Wereldbank. Amerika heeft trouwens al één en an- d<£ aan hulp uitgegeven, nl. 8.3 mil liard aan Europa en 12.5 aan wereld- hulp. Amerika meent echter dit nog wel te kunnen dragen. Met geld alleen komt men er echter niet. Er zullen vooral ook goederen moeten worden geleverd. Dit zal tengevolge hebben dat men in Amerika weer zal moeten overgaan tot prijsbeheersing en pro- ductie-contróle. Toch meende Ir. Boer ma wel dat het Marshall-plan in het Congres zal worden aangenomen. Voor ons land zal dat van grote bete kenis zijn, hoewel het consumptie-peil hier er niet door zal stijgen. Wel zul len we moeten produceren, vooral ook voeder voor het eigen bedrijf, terwijl we zullen moeten trachten de eigen broodgraa^behoefte te dekken. De veehouderij zullen we moeten ontwik kelen. Wel zullen we moeten trachten zo spoedig mogelijk van een aantal wettelijku bepalingen zien af te ko men. Er wordt, in verband met het Mar shall-plan verwacht, dat Europa in vier jaren zijn betalingsbalansen in evenwicht zal hebben. Voor ons land is dit wel heel moeilijk, daar er twee punten zijn, waarvoor beslist een op lossing zal dienen te worden gevonden en wel de kwestie Indonesië en het vraagstuk Duitsland. Gelukkig begint men in Amerika in te zien, dat het herstel van Duitsland niet mag ge schieden op de ruggen der omliggende landen en dat men in dit verband meer oog krijgt voor de Nederlandse havenbelangen. Willen we de betalingsbalans in evenwicht krijgen dan zullen we meer dienen te exporteren. Het gaat niet slecht. Zo steeg de export van land bouwproducten van 430 millioen in 1946 tot 865 millioen in 1947, hoewel het natuurlijk begrijpelijk is dat we dit tempo niet zullen kunnen volhou den. Bovendien hangt dit ook af van de wereldkoopkracht. Echter heeft ’n Australisch deskundige berekend, dar in 1960 de koopkracht tweemaal zo groot zal zijn als voor de oorlog. Ir. Boerma wees er op, dat de exportprij zen van onze veeteelt-producten hoog zijn, wat momenteel met de overal heersende behoefte nog wel niet zo’n groot bezwaar is, maar voor de toe komst schuilt hier toch een gevaar. In dit verband wees hij ook op het handelsverdrag met Engeland, waar over onderhandelingen gaande zijn. Spr. ziet dit als zeer belangrijk, al zijn de prijzen die gemaakt khnnen worden zo, dat de regering nog zal moeten subsidiëren. Engeland is steeds zeer belangrijk geweest als af nemer van onze producten en we zul len moeten trachten deze markt te be houden. We zullen er naar moeten streven zo intensief mogelijk te wer ken en de rationalisatie zo krachtig mogelijk door te voeren, want we moe ten onze plaats voor landbouwexpor- ten behouden. Het hoge water. Friesland heeft haar deel van het hoge water wel gehad. Verschillende polderdijken hebben het niet kunnen houden en bezweken onder de drang van het water, waardoor de polders welke door deze dijken werden be schermd, zijn ondergelopen. Gelukkig echter daalt het water al weer en ver scheidene landerijen, welke eerst ge heel blank stonden, komen al weer boven. Hier en daar was aan de „vloedlijn” te zien, dat het water reeds meer dan een voet gedaald was. Uit de aard der zaak wordt er bij der gelijke hoge waterstanden, waarvan vele boeren het slack toffer worden, critiek uitgeoefend op degenen die aansprakelijk zijn voor de afvoer van het water. Zo wordt, volgens de me ning van enkelen (of misschien ook wel meerderen) het stoomgemaal op SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. K1FZFPRJNK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK DRIE IN EEN! Voor drie jarige Prinsesjes Trix, Marijke en Margriet Schrijven wij bi, Trix’ verjaardag Een felicitatie-lied. Want precies-gelijke wensen Gaan naar de Prinsesjes heen, Daarom staat er bóven ’t versje Ook te lezen: Drie-In-Eén! Lieve, jarige Prinsesjes Van Oranje-Nederland: Duizenden, millioenen mensen Reiken morgenvroeg hun hand... Stel je voor, dat dat eeils écht was, ’t Werd tè druk op het Paleis Nee, ze gaan met hun gedachten Morgen naar Soestdijk „op reis”. En die „reizende” gedachten Werk’lijk overal vandaan Zullen zélfs naar vier Prinsesjes Op Trixje’s verjaardag gaan! PHIL IA. PRINSES BEATRIX, DIE MORGEN TIEN JAAR WORDT. De opening. Dinsdagmorgen heeft minister-pre sident dr. Beel in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de ronde-tafelconferentie met Surina me, Curagao, Aruba, Bonaire en de Bevenwinden geopend. Minister Beel gaf teerst een overzicht van de wor dingsgeschiedenis uezer conferentie en vervolgde dan met het betoog dat de regering nu de onderhandelingen in Indonesië zo lang duurden, waardoor een algemene rondetafelconferentie nog niet mogelijk was, vóór de Rijks- conferentie, deze vergadering bijeen heeft geroepen om in het bijzonder de vernieuwing van de staatkundige betrekkingen tussen deze staatsdelen ter hand te nemen. Zij kan de beginse len formuleren voor de wenselijk ge achte hervormingen in de tussen Su riname, Curasao en Nederland be staande staatkundige betrekkingen als deel van de staatkundige herbouw van het gehele Koninkrijk en ten tweede deze beginselen uitwerken in een of meer ontwerpen ter nadere re geling van de betrekkingen tussen deze staatsdelen en tot verwezenlij king van de nieuwe rechtsorde. Grond slag zal daarbij naar het oordeel der regering moeten zijn de Koninklijke rede van 7 December 1942. De töege- zegde zelfstandigheid der rijksdelen en de van hen verlangde duurzame samenwerking zullen dus hebben te rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid waarbij de delen zo geordend zijn, dat de toewijding van het Huis van Oranje en onderlinge samenwerking èn goede internationale betrekkingen tot hun recht zullen komen. Antwoord minister Jonkman. In zijn antwoord op de rede van Dr. Beel zeide de minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. Jonkman, die voor zitter der conferentie is, o.m. Niet eenvoudig is ’t uit de ramp spoed van een wereldoorlog, uit de langdurige beproeving van bezetting door de vijand van Nederland en In donesië, en uit de inmiddels natuur lijke gegroeide zelfstandigheid van de vrij gebleven Nederlandse Antillen en Suriname, door de woelige en in gewikkelde na-oorlogse omstandighe den heen, de weg naar de verlangde nieuwe rechtsorde te vinden. In dit verband moge ik van de zijde der Curacaose delegatie, die mij zulks heeft verzocht, mededelen, dat zij met de meeste klem onder de aandacht der Nederlandse regering heeft gebracht, ten de haven in de richting Terschel- dat naar haar oordeel reeds voor de staatkundige hervormingen uit, waar mede deze conferentie zie heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite her vormingen noodzakelijk zijn. In de eerste plaats, "Is in de ko ninklijke rede in het vooruitzicht ge steld, wenst zij de gelijkstandigheid van de Nederlandse Antillen en Ne derland en in de tweede plaats Aruba tot een zelfstandig gelijkgerechtigd staatsdeel te maken, onafhankelijk van de andere Nederlandse Antillen. BONNENLIJST voor het tijdvak van 114 Febr. ’48. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 802 151 Melk 4 liter melk 153 Melk 7 liter melk 156 Vlees 100 gran vlees 157 Vlees 300 gram vlees 158 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 159 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 170 Algemeen 1800 gram brood (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 171 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen ve .nicelli e.d. (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 172 Algemeen 100 gram -as of 125 gram korstloze kaas 173 Algemeen 125 gram koffie 174 Algemeen 50 gram thee 178 Algemeen 500 gram sinaasappe len (voo^nlevering). 163 Reserve 800 gram brood (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 166 Reserve 400 gram brood (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) Bonkaarten KD, KE 802 653 Melk 12 liter melk 656, 657 Vlees 100 gram vlees 658 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 659 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 670 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 671 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 672 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 678 Algemeen 1 kg. sinas appelen (voorinlevering) 663 Reserve 400 gram brood (gel dig t.e.m. 7 Febr. a.s.) 665 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, I MG, MH 892 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1053 Brood 800 gram brood 1058 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 1052 Margarine 250 gra— margarine of 200 gram vet 1054 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1059 Eieren 1057 Melk 1051 Vlees 1056 Vlees De bonnen voor s’"aas. „Dit is een kritiek ogenblik, waarop wij een beslissing moeten nemen van vitaal belang voor de wereldvrede”, zo b^on de Engelse minister van buiten landse zaken, Bevin, vorige week zijn rede in het Lagerhuis, waarin hij stap pen zou aankondigen om tot een „Wes telijke Unie” te komen. Inderdaad een beslissing van vitaal belang was dat, want Engeland aanvaardde hiermede definitief een breuk met Rusland en de vorming tegenover de Russische machts- sfeer in het Oosten, van een Westers blok. Bevin wees er op dat Rusland nog steeds niet tevreden is, al is zijn macht nog zozeer toegenomen, het probeert in steeds meer landen een communistisch bewind te vestigen. In dit verband waarschuwde Bevin Rusland en zijn buren ernstig om niet al te uitdagend inzake Griekenland op te treden. „Ik zal er niet meer van zeggen, dan dat het altijd gevaarlijk is in de internationale politiek met vuur te spelen, onze Jaak is niet te dreigen of opzienbarende verkla ringen af te leggen, maar snelle vast beraden stappen te doen om de toe stand waar wij ons thans voor geplaatst zien, het hoofd te bieden”. Nadat Bevin zo in het oorbijgaan de Bulgaa-se pre mier Dimitroff nog even een „dwinge land en opschepper” had genoemd, ont vouwde hij het Britse plan. Het beoogt tot een soort Westelijke Unie te komen, een eerste stap daartoe is gedaan door dat Engeland en Frankrijk de Benelux- landen dus België, Nederland en Luxem burg hebben uitgenodigd toe te treden tot een politiek verdrag, naar het model van dat tussen Engeland en Frankrijk te Duinkerken gesloten. Dit zou een be gin moeten zijn van een aantal verdere verdragen met en tussen andere West- Europese landen, waarin ook alle over zeese gebieden dienden te worden inge schakeld om tenslotte te komen tot een Westelijke Unie, welke dan bedoeld is als een tegenwicht tegen de Russische machtsvorming in het Oosten. Natuur lijk hebben dez plannen de zegen van Amerika, waar men immers toch al aan gedrongen had op meer eenheid in Euro pa om de Marshall-hulp beter tot haar recht te doen komen. De plannen heb ben ook de goedkeuring van de over grote meerderheid van het Engelse volk de Engelse communisten denken er natuurlijk anders over De Benelux- landen zullen wat meer tijd nodig heb ben om zich een oordeel te vormen, want wat er nu gaat gebeuren wijkt volkomen af van hun politiek van voor de oorlog, toen al deze landen zich angstvallig onthielden van het sluiten van politieke verdragen. Zij bleven neu traal. In de eerste wereldoorlog had die politiek succes wat Nederland betrof; het bleef buiten de oorlog, in de tweede, i verzet van Engeland hebben het Franse j parlement huiverig gemaakt het rege- ringsplan goed te keuren. Terwijl wij dit I schrijven hangt ’t lot van ’t kabinet- Schumann aan ’n zijden draad. Nog een bewijs hoeveel sneller de kwestie der sa menwerking in Oost-Europa wordt op gelost levert het handelsverdrag dat tus sen Rusland en Polen gesloten is. In 4 jaar zullen tussen beide landen ruiltrans- acties plaats hebben tot een waarde van meer dan 1 milliard dollar, en de over- eenkomst werd gesloten „nadat men het I volkomen eens bleek te zijn over de in- ternationale toestand”. Ook uit deze zinsnede blijkt wel hoe nauw politiek en economie in deze tijd samengaan. Zo ijvert Rusland aan de vorming van zijn oostelijk blok, al tracht het dan nog eni ge voeling met net westen te behouden. Dit laatste blijkt uit het feit dat het weer bereid is met de Ver. Staten te onderhandelen over de afdoening zijner oorlogsschulden aan dat land en uit eni ge concessies welke het wil doen om het Oostenrijkse vredesverdrag tot stand te brengen. Volgende week komen afge vaardigden der Grote Vier weer te Londen bijeen om over dat verdrag te praten. Sommige deskundigen op buiten lands politiek gebied in de Ver. Staten zien hierin enkel een Russische taktiek om de zaken slepende te houden, tot het militair geheel gereed is, doch gelukkig is dit nog niet de mening van de meer derheid van het Amerikaanse volk. Want van een dergelijke mening tot de preventieve oorlog de oorlog welke men begint omdat men vermoedt dat de tegenstander straks zal toeslaan - is maar één stap. En een der grote bezwa ren van Westelijke blokvorming in het zog van Amerika, is wel dat men dan in dergelijke avonturen kan worden meege sleept. .Dat de Ver. Staten, ofschoon ook daar over ’t algemeen geen onmiddellijk oorlogsgevaar aanwezig wordt geacht, toch op alles voorbereid willen zijn, blijkt ook wel uit het feit dat een com missie uit het Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld de uitvoer van petro- leumproducten onmiddellijk stop te zet ten. De thans in het Oosten van Ame rika heersende koude, welke een grote vraag naar olie om te stoken heeft ver oorzaakt, heêït nl. een zo ontstellend tekort aan olievoorraden aan het licht gebracht, dat er „ernstige gevolgen uit zouden voortvloeien ten aanzien van de olievoorziening in geval er een oorlog mocht dreigen”. Hoeveel olie de Ver. Staten zelfs in vredestijd gebruiken blijkt uit het verbruik in 1947 2 milliard va ten, dat is tweemaal zoveel als alle an- dnre landen tezamen. Kantoor voor Abonnementen: fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 hebben we er het nadeel van ondervon den, omdat we oor het ontbreken van samenwerking met Engeland en Frank rijk, niet tijdig van deze landen hulp ont vingen bij de Duitse inval; we laten nu daar of tijdige hulp van enige betekenis voor ons land en voor het verloop van de gehele campagne zou zijn geweest. Maar I wel hebben de gebeurtenissen van 1940 ons geleerd, dat weerstand bieden aan een veel sterker vijand voor kleine lan den practisch onmogelijk is, tenzij zij zijn ingeschakeld in een blok, dat zijn I militaire maatregelen reeds lang te vo ren gemeenschapp lijk heeft voorbereid. Men heeft eigenlijk slechts de keus weerloos te blijven of toe te treden tot een grotere eenheid, welke in dit geval uiteraard slechts een Westelijke kan zijn. De noodzaak tot blokvorming klemt des te meer omdat ook de mo derne strijdmiddelen slechts afweer in groter verband mogelijk maken en de overval zo bliksemsnel kan loskomen dat een voortdurende paraatheid wordt gevergd, welke boven het vermogen van klein land alleen gaat. We zullen geleidelijk de vorming van een Westelijk blok aanschouwen, al zal dit heel wat tijd vergen en met horten en stoten gaan, veel minder gemakkelijk dan het Oostelij’ blok tot stand kwam waar in een handomdraai in bepaalde landen communistische regeringen ont stonden die doen wat Moskou wil. Rus land schijnt thans bijv, al de Neisse dnie in Duitsland te versterken, terwij! in het Westen nog de eerste stap op weg naar een gemeenschappelijke verdedi ging moet gezet. De Westelijke landen laten zich nu eenmaal niet zo maar ge- lijkschaklen. Het blijkt ook al weer uit de devaluatiemaatregelen in Frankrijk. Men heeft daar de frank met 80 in waarde doen dalen, daarbij deze waarde aanpassend aan de werkelijke toestand. Een dollar wordt nu officieel 214 frank waard (tot nog toe 119), een pond 864 (480). Engeland was het wel eens met deze devaluatie maar niet met de me thode, welke nogal ingewikkeld is, maar welke beoogt niet alleen de Fran se export op te voeren maar ook de Fransen die goud en dollars hebben op gepot aan te moedigen deze voor fran ken te verkopen, door de schepping van een z.g. vrije markt voor dollars. Het is mogelijk dat dit laatste voor het pond en andere Europese munteenheden ge varen meebrengt. De Engelsen, met wie de Fransen hebben overlegd, hebben deze maatregel afgekeurd, om /leze mo gelijke gevolgen. Maar de Franse rege ring heeft haar plan tdch doorgevoerd, ^omdat zij liet in de huidige benarde t?~-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1