Werkplaatsgebouwen MAHATMA GANDHI VERMOORD Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „EEN GLIMLACH DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 3e JAARGANG No. 10 FEUILLETON (Aan door GERARD REVERS de dolle HOOFDSTUK 23. voegd, dat het niet mogelijk is, het rantsoen voedingsvetten te verhogen. Aangehouden zaak. Arnould Jean Baptist Merckx, 63 fabrikant te Franeker. Is o.m. DE KONINGIN OVER INDONESIË. Radiorede tot oud- bondgenoten. De Koningin is voornemens heden te 18.30 uur Nederlandse tijd over de zender van de Nederlandse wereld omroep het woord te richten tot de bondgenoten van Nederland uit de wereldoorlog. Het is de bedoeling van de Koningin voor haar toehoorders over de gehele wereld in enkele woorden een duide lijk beeld te schetsen van de verhou ding tussen Nederland en Indonesië. Ook Hilversum zal de rede uitzenden. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt MNiLAGL ea VBIJDJkOS VOORINLEVERINGSBON VOOR BANANEN. In de bonnenlijst van Donderdag zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt. Ook deze nieuwe bon zal voor een lange periode worden aangewezen, en naar mogelijkheid zal daarop worden afgeleverd. Uiteraard zal de afwikkeling van de begin October aangewezen bon voor gaan. Kantoor voor Abonnementen; Fa. KIEZEBRXNI. Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 35 „Er moet onmiddellijk gehandeld worden om de plannen van de prins te verhinderen...” En ik vertelde in korte woorden, wat de prins mij had gezegd, wat zijn plannen waren, omtrent Ira en Saky- amoena... „Heren”, zei ik, „het gaat om twee mensenlevens Ernstig hadden de officieren geluis terd. Ze vroegen niets verder en bei den zeiden niets anders, dan het laco nieke woord: „All right!...” Nauwelijks een wartier later zaten allen te paard, ik zelf ook op een krachtig dier, met de officieren aan de spits. „Voorwaarts!...” De troep zette zich in beweging. Ik voelde geen vermoeienis meer, onwillekeurig drukte ik de knieën ste vig tegen mijn rijdier. Mijn hand gleed liefkozend over mijn revolvertas. Ik was gewapend, ik was weerbaar, ik kon iets doen. KEUZEBON BOTER/MARGARINE VERRUIMD. Rekening houdende met de tenge volge van de instelling van de keuze- bon optredende verschuiving van de boter- naar de margarine-consumptie en ter ruiming van de voorraad koel- huisboter, is bepaald, dat bij de eerst volgende bonaanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voedings vetten (500 gram voor 14 dagen) naar keuze opgenomen kunnen wor den in boter of margarine. Het is de bedoeling deze mogelijk heid van opnemen van het rantsoen voedingsvetten in boter of margarine naar keuze voorlopig te handhaven. king kwamen voor tewerkstelling in Drente, aangewezen aan Duitsers en Ik wendde mij tot de naast mij rij dende officier. „Ik weet niet waar ik mij bevind”, zei ik. De officier gaf mij dadelijk bereid willig alle inlichtingen. „We zijn ongeveer 40 mjjl van het kasteel van de prins van Holkara, uw gastheer, verwijderd. En vandaar is het nog wel ongeveer evenver naar de door u bedoelde zenana. Maar voor de avond zullen we daar nog wel ko men ve-onderstel ik...” Onwillekeurig zette ik mijn paard aan. De officier lachte. „Ge behoeft u niet ongerust te ma ken”, zei hij. „Weliswaar heeft de prins een voorsprong, maar ik twijfel er aan, of hij de naaste weg kan gaan. Hij zal de menselijke woonplaatsen wel vermijden. Wij zullen echter zo spoedig als we daartoe in staat zijn onze paarden verwisselen... Ook zul len we zo gauw mogelijk een koerier vooruitzenden naar het kasteel van de prins. Als we daar dan aankomen, staan de mannen klaar en krijgen we verse paarden... We komen stellig en de eerbied welke hij onder de Mo hammedanen geniet bezorgde Gandhi ook ditmaal succes met dit vasten, de leiders van beide richtingen en lan den, welker geschillen trouwens reeds voor de Veiligheidsraad waren ge bracht, kwamen nader tot elkaar. Dit was echter niet naar de zin van de Orthodoxe Hindoes, speciaal van de Maratha sekte, die zeer fel tegenover de Mohammedanen staat, zij ageerden via hun pers, in redevoeringen en op velerlei andere wijzen tegen de verzoe ningspolitiek. De moord op Gandhi heeft bewezen dat tot die andere middelen ook de terreur behoort. Na deze moord zijn dan ook de leiders dezer beweging ge arresteerd. Misschien niet omdat zij direct betrokken zijn geweest bij de aanslag, maar vooral ook omdat hun ophitsende actie tot een grote slachting onder Hindoes en Moham medanen kon leiden, zoals we die reeds aanschouwd hebben bij de volksver huizing deze zomer. Heel gelukkig is het dat de dader geen Mohammedaan was, ware dit wel het geval geweest, dan zou waarschijnlijk de woede der Hindoes zich gekeerd hebben tegen de Mohammedanen, nu was dat, aanvan kelijk in ieder geval, tegen de eigen geloofsgenoten, die de Maratha-bewe- ging aanhangen. Aanvankelijk, zeg gen wij, omdat, nu Gandhi niet meer is, het bindend en gezaghebbend ele ment tussen Hindoes en Mohammeda nen is verdwenen en vrees moet ge koesterd dat het tot nieuwe uitbars tingen zal komen. Diep was de indruk, die Gandhi, die door zijn vasten zijn leven inzette om zijn doel, geweld te voorkomen, te be reiken, op de mensheid heeft gemaakt. In Gandhi verliest de wereld een deel van zijn geweten. Hij was meer dan een apostel van vrede en rechtvaar digheid. Hij vertegenwoordigde wat de kern is van elke godsdienst, elke levensleer, de heerschappij van de ziel over het lichaam, van de geest over de stof. In deze tijd van grof materia lisme vertegenwoordigde hij het ide aal, waartegen de wereld opzag, de drang naar een vrede, die geen kuns tig bouwwerk is van politiek of mili tair machtsevenwicht, maar voort vloeit uit de innerlijke drang naar harmonie, welke in alle mensen leeft, maar gestaag wordt onderdrukt. Geen wonder dat hij, de geweldloze, die door geweld viel, in heel de wereld is geëerd, in de organen der Ver. Na ties, zowel als door de Paus, door dr. Beel, door de Franse Kamer en in ’t bijzonder natuurlijk ook in ’t Britse rijk. Gedeeltelijk schreef men de grote invloed, welke Gandhi in India ver wierf ook toe aan de eenvoudige leef wijze, welke hij in navolging van de oude Hindoes, betrachtte. Een een voudig lendenkleed was zijn bedek king, zijn voeding bestond uit fruit, sinaasappelsap, groenten, geitenmelk; vis, vlees noch gevogelte gebruikte hij. Aan de oever van de Jumna is Za terdag het stoffelijk overschot van de SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. K1EZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK een belangrijk deel ook in de zomer als het meeste vee in de wei graast. Niet alle boeren hebben nl. grasland voor hun vee. Er zijn talrijke bedrij ven, o.a. in de omgeving van Rotter dam, waar koeien zonder land toch een overvloedige melkproductie leve ren. Hoe komen die koeien zonder land? De honger naar bouwgrond vormt een der oorzaken. In Amsterdam en Rotterdam wordt gemiddeld elke week een kg. schillen per inwoner opgehaald. Ook Gronin gen slaat hierin een goed figuur, maar de meeste andere steden blijven daar beneden; Den Haag bijv, levert nog geen 0.6 kg. per inwoner. De huis vrouwen van Alkmaar, Arnhem, Bus- sum, Dordrecht, Haarlem en Hilver sum helpen beter mee om dc melk- voorziening niet in gevaar te brengen. Het afleveren aan de schillenboeren heeft verder nog een voordeelde Rei nigingsdiensten hebben er minder werk door en kunnen in sommige plaatsen zelfs met minder personeel toe. ming van overheid en particulieren in de financiering te verminderen. Een door het E.T.I.F. ingestelde „Stichting Industriegebouwen Fries land” tracht belangstelling te wekken voor deze collectieve huisvesting, waarbij in Friesland alleen de vorm van het werkplaatsgebouw in aan merking komt Ongetwijfeld zal ook Sneek belang kunnen hebben bij de stichting van werkplaatsgebouwen. Hier zijn nog vele kleinere ondernemers in de bin nenstad gehuisvest met alle nadelen van dien. EIEREN VOOR RESTAURANTS. De eierenproductie laat toe, dat om streeks half Februari aan restaurants in bescheiden mate eieren of eiproduc- ten worden toegewezen. De toewijzing zal telkens voor een bepaalde periode geschieden en het zal van de omstan digheden afhangen of de verstrekking ononderbroken en in gelijke mate wordt voortgezet. Uiteraard blijft tot genoemde datum het bestaande z.g. serveringsverbod onverminderd van kracht. TRIBUNAAL TE SNEEK. Zitting van 29 Januari. Voorzitter Mr. J. v. d. Schaaf. Terecht stonden: Joost de Boer, 32 jaar, voorheen opperwachtmeester der Marechaussee te Wommels. Deelge nomen aan een razzia en Ds. van Gel der van Jorwerd, van wie hij wist, dat deze door de Duitsers werd gezocht, gevangen overgebracht naar Wom mels; heeft samen met Duitsers per sonen gaerresteerd voor tewerkstel ling aan de Duitse verdedigingswer ken in Drente; heeft vertrouwelijke omgang met Duitsers gehad. Uit spraak: beschuldiging vervallen ver klaard. Grietje Veldhuis, 49 jaar, huisvrouw van B. Jorritsma te Hijdaard. Heeft herhaaldelijk Duitse Zollbeamten vriendschappelijk in haar woning ont vangen. Uitspraak: ontzetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. Reinder Adolf Timmerman, 48 jaar, bakker te Oosterwolde. Heeft vrijwil lig brood geleverd aan de Duitsers op het vliegveld te Elslo en aan het ar- beidsdienstkamp te Fochtelo; heeft vriendschappelijke omgang met Duit sers gehad en eze in zijn woning ont vangen. Uitspraakbeschuldiging ver vallen verklaard. Dirk Joseph Schouten, 66 jaar, bi- oscoop-exploitant te Lemmer. Heeft te Lemmer voor de Duitsers films ge draaid en is lid geweest van het Film- gilde van de Ned. Cultuurkamer. Uit spraak: beschuldiging vervallen ver klaard. Eeuwke de Groot, 43 jaar, winke lier te Wommels. Is lid, groepsadmi- nistrateur, groepsleider en depothou- der-propagandalectuur geweest van de N.S.B.; is lid van de W.A., lid, or- ganisatieleider en buurtschapshoofd van de N.V.D., lid en buurtgemachtig- de van het Ned. Agrarisch Front en lid van het Economisch Front ge weest; heeft, na opleiding te Tilburg, dienst gedaan bij de vrijwillige hulp politie; heeft twee jassen gegeven ten behoeve van de vijandelijke soldaten aan het Oostfront, heeft enige kie vitseieren aangeboden aan de Beauf- tragte van de Rijkscommissaris in de, jaar, Prov. Friesland; heeft, vermomd in uniform en voorzien van een helm, de NIEUWE REGELING VOOR WERKKLEDING. Met ingang van 1 Februari zullen nieuw genummerde werkkledingbon- nen H en L in omloop worden ge bracht. Al naar gelang van de be schikbaar komende hoeveelheden De bevelvoerende officier gaf kort het commando: „Draf!... Marrrrrs!...” Maar het was mijn wil, die me voort dreef en die maakte, dat ik rechtop te paard kon blijven zitten... De jonge officier, die naast me reed, probeerde een gesprek aan te knopen. „Hoe gevoelt ge u, meneer Spal- ker?” „Ik dank u, luitenant, ik ben tame lijk vermoeid, maar ik wenste toch wel, dat we nog tien keer sneller zou den kunnen rijden”. De luitenant knikte. „Wist u”, zo vroeg hij opeens, „dat de kranten over u schrijven?” „Over mij?...” „Ja”, lachte de officier. „Ik heb over u een hoogst fantastisch verhaal gelezen, men zegt, dat ge dingt naar de hand van een Indische prinses en dat ge uit wraak voor deze onbe schaamdheid door de Brahmanen in een tempel werd opgesloten. Is dat allemaal waar?...” Ik was één ogenblik te verbaasd om te antwoorden. Dadelijk verontschuldigde de offi cier zich. Hij haastte zich te zeggen: „Als mijn vraag onbescheiden is, of op enigerlei wijze onaangenaam voor u is, wilt u ze dan als niet gedaan be schouwen? En mij mijn nieuwsgierig heid niet kwalijk nemen?” Ik kijk de officier aan. Hij heeft een fris gezicht, iets in zijn uiterlijk her innert mij aan de kapitein van het schip, dat mij naar Indië bracht. Ab .-prijs f2.50 per helf jaar Franco per post f3.75 per half jaar Niet alleen is het bouwen van een collectieve huisvesting goedkoper, maar het geeft tevens de mogelijkheid verschillende voorzieningen, als ver warming, cantine, rijwielberging, autostalling, enz. gezamenlijk te ver zorgen. Het kan aldus mogelijk zijn, dat de werknemers in het kleinbedrijf dezelfde sociale voorzieningen genie ten, welke het grootbedrijf al jaren biedt. Het is voorts duidelijk, dat de be ginnende ondernemer, die een passen de ruimte kan huren, hierdoor een be langrijke voorsprong krijgt in de harde strijd om het bestaan van zijn jonge bedrijf. Niet ten onrechte worden deze werkplaatsgebouwen dan ook veelal aangeduid als „broedplaatsen” van de industrie en kan het belang in dit op zicht niet hoog genoeg worden aan geslagen. Uiteraard zijn de huren in verband met de gestegen bouwkosten, verge leken met de vroegere verhoudingen, hoger, maar niet mag worden verge ten, dat naast bovengenoemde voor delen de huurder beschikt over een moderne, lichte, frisse bedrijfsruimte, Duidelijkheidshalve zij hieraan toege- waarin meer efficient kan worden ge werkt en de arbeidsproductiviteit kan worden opgevoerd, hetgeen niet te vergelijken is met huisvesting in ge deelten van oude woningen of pak huizen, die vroeg of laat vrijwillig dan wel gedwongen zullen moeten worden verlaten. Getracht wordt de financiële moei lijkheden bij deze bouw door deelne- en tikte tijdens het verbrandingsproces zijn vader met een stok licht op het voorhoofd, om, naar het geloof der Hindoes, de ziel uit het lichaam vrij te maken. uitgesproken ben, reikt hij mij spon taan de hand. „Meneer Spalker”, zegt hij, „ik dank u voor het vertrouwen, dat ge wel in mij hebt willen stellen. Ik sta geheel te uwer beschikking en ik zal u in alles bijstaan. Staat ge me toe, dat ik mijn superieur ook op de hoogte breng?” „Ik zou niet weten welk bezwaar ik daartegen zou kunnen hebben!...” De jonge officier wenkte zijn mak ker en heel in het kort, maar toch zo duidelijk, dat ik er geen woord aan toe hoefde te voegen, rapporteerde de jonge officier alles aan zijn oudere makker. Ook deze verzekerde mij, dat ik op zijn hulp in alle opzichten zou kunnen rekenen. Op het kasteel is onze komst reeds aangekondigd. De prins is er niet, maar alles is gealarmeerd. Van mijn ontvoering blijken de bijzonderheden reeds te zijn uitgelekt, nu verbreidde zich bliksemsnel de faam van de ne derlaag van de dolle prins. De prins van Holkara, mijn gast heer, was intussen reeds op weg naar de zenana, want hem was gerappor teerd, dat zijn broer, alléén eveneens in de richting van de zenana was ge reden..* Als wij die bijzonderheden verne- alle bijzonderheden. Hij luistert naar men, draagt dit niet bij tot mijn ge- me in de grootste aandacht, en als ik ruststelling. Ik dring dan ook aan op Arnould Jean tsapnst iviercxx, i “v--- fabrikant te Franeker. Is o.m. I Mahatma verbrand, zijn zoon stak de lid geweest van de N.S.B., Germaanse brandstapel aan, S.S., N.V.D. en Ned. Arb. front. Uit-J; spraak: internering gelijk voorinter- nering, verbeurdverklaring van 8000 en ontzegging kiesrechten 10 jaar. „Luitenant”, zeg ik, „uw vraag was alleen maar verrassend voor mij, maar geenszins pijnlijk... Inderdaad heeft men mij naar het leven gestaan, ik ben juist zoals u zegt in een Hin doetempel opgesloten geweest...'Tot driemaal toe heeft men, zolang ik hier in Indië ben, reeds een aanslag op mij gepleegd en het is waarlijk een wonder te noemen, dat ik aan al die aanslagen, evenals aan een andere aanslag, die aan boord van het schip, dat mij hierheen bracht plaats vond, zo gelukkig ben ontkomen... En de reden waarom men mij naar het leven staat is inderdaad gelegen in het feit, dat ik ding naar de hand van een In dische dame, die blijkbaar tot de hoogste kringen van de Indische adel behoort... Ik wil u gaarne alles ver tellen, wat uw belangstelling kan wekken...” „Misschien”, zegt de officier, „wilt ge het liever op een andere keer ver tellen?” „Neen”, zeg ik, „u behoort tot de mannen, die mij hedenmorgen het le ven hebt gered, en wat meer zegt, ge bevindt u met mij op weg om tegen een dreigend gevaar een leven te be schermen, dat voor mij nog meer waarde heeft, dan mijn eigen leven!” En terwijl we voortrijden, vertel ik de jonge offficier alles, ik vermeld twee politiemannen. Uitspraak3 jaar met aftrek, verbeurdverklaring van 4000.en ontzetting uit de kies rechten gedurende 10 jaar. Aelse Ruiter, 51 jaar, voorheen ambtenaar gew. arbeidsbureau te Leeuwarden. Heeft getracht arbeiders over te halen zich vrijwillig voor te werkstelling in Duitsland te melden; heeft op verzoek van het G.A.B. te Leeuwarden twee personen opgegeven als personen, die voor schoenmaker bij de Duitse Weermacht in aanmer king kwamen. Uitspraak: beschuldi ging vervallen verklaard. Evert Metz, 47 jaar, aannemer te Sneek. Heeft te Leeuwarden op het vliegveld acht funderingen gemaakt voor ondergrondse benzinetanks heeft te Vlieland een parkeerterrein voor de Duitsers bestraat; heeft ma terialen verhuurd aan voor de Duit sers werkende combinaties. Uit spraak: beschuldiging vervallen ver klaard. De vader van India’s onafhankelijk heid, Mahatma Gandhi is Vrijdag ver moord door een 36-jarige Hindoe, Nathoeram Vinajak Gode, van de Ma ratha kaste, een sterke groep dwe pers. Toen Gandhi in de namiddag voor zijn gebedsuur zijn huis verliet, schoot deze Hindoe, die uit een me nigte van ongeveer 500 mensen, die het uur wilden meemaken naar voren trad, hem met 4 schoten dood. Een Amerikaan pakte de dader, de me nigte was te verslagen om iets te doen. Gandhi werd 2 October 1869 ge boren als zoon van een rijk koopman. Zijn ouders behoorden tot de Hindoe- sekte van de Itaï, welker grondstel ling de Ahimsa was (het niet gebrui ken van geweld). Na rechtsweten schappen gestudeerd te hebben o.a. te Londen vestigde hij zich in 1891 als advocaat te Bombay, ging in 1893 naar Z.Afrika, en bleef er 20 jaar om er te strijden voor een betere behan deling van zijn landgenoten daar. In 1914 keerde hij naar India terug en van die tijd dateert zijn strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land, met als middel niet het geweld maar het lijdelijk verzet en niet-samenwerking. Dit betekende o.a. weigering van be lasting betalen, van herendiensten, het niet aanvaarden van openbare ambten, afstand doen van Engelse titels, boycot van Engelse waren enz. Zijn gehele verdere leven tot vorig jaar, toen India vrij werd, is gewijd geweest aan de actie voor deze vrij heid, welke hem zowel als zijn echt genote meermalen in de gevangenis bracht, ook noopte tot vasten, zelfs tot het moment dat zijn leven in ge vaar was. Nog pas nam hij tot dit laatste zijn toevlucht om te trachten een betere verstandhouding tussen Hindoes en Mohammedanen te weeg te brengen, welke sedert India werd gesplitst in Hindoestan en Pakistan van kwaad tot erger geraakte. Zijn geweldige invloed onder de Hindoes werkkleding zal steeds worden be kend gemaakt, welke nummers van deze bonnen geldig zijn voor het aan kopen van de daarop verkrijgbare werkkleding. Op geldig verklaarde bonnen H kan worden aangeschaft een overal of een werkpak van drill, keper of satijn, of een stofjas, of een lange witte jas, of een laboratorium- jas, of een werkschort met mouwen. Op geldig verklaarde bonnen L kan worden aangekocht een werkbroek of korte werkjas, ongeacht de soort. De werkkledingbonnen A, B en C, die nog tot 1 Januari 1948 werden uitge reikt, blijven tot nader order geldig. Op de bonnen A kunnen van 1 Febr. a.s. af dezelfde artikelen worden ge kocht als hierboven aangegeven waar op de nieuwe bonnen L recht geven. De bonnen A, B en C moeten echter wel zo spoedig mogelijk bij de handel worden ingeleverd. Van 1 Febr. af is geen enkele soort werkkleding meer op textielpunten verkrijgbaar. INDIVIDUELE AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die werkzaam zijn in een zelfstandig be roep of in een bedrijf met minder dan vijf werkkleding dragende arbeiders, voor zover zij na 30 September jl. geen werkkleding hebben ontvangen, op een formulier MD 333-06 een aan vrage om werkkleding bij de distribu- tiedienst kunnen indienen. De distri- butiediensten hebben reeds bekend ge maakt, wanneer hiertoe tussen 2 en 14 Februari gelegenheid bestaat. Zij, die in aanmerking komen voor werk kleding zullen reeds dadelijk bij de indiening van de aanvrage een bon ontvangen, welke voorzien is van een der nummers 1 t.e.m. 6. Omtrent de geldigverklaring dezer nummers zal telkenmale een afzonderlijke publica tie verschijnen. HONDERD MILLIOEN LITER MELK UIT SCHILLEN EN KLIEKEN. Schillen en klieken leveren onze be volking tegenwoordig 100 millioen li ter melk! Dat is precies de jaarlijkse behoefte van Rotterdam. Hiermee is de betekenis van het be waren van aardappelschillen en groen- tenafval, alsmede van etensresten wel afdoende bewezen en schijnt een be roep op de huisvrouwen om medewer king vrijwel overbodig. Er zijn echter nog meer argumen ten aan te voeren om het nut van het bewaren van aardappelschillen enz. te bewijzen. Er worden thans ongeveer 200.000 ton schillen en etensklieken per jaar verzameld. Die hoeveelheid komt overeen met 50.000 ton voeder- granen. Gesteld, dat die gemakkelijk te importeren zouden zijn (dat is ech ter aan gerechte twijfel onderhevig), dan zou deze invoer ons toch te staan komen op een uitgave van 18 millioen gulden aan deviezen voornamelijk dollars. Maar 200.000 ton aard appelschillen komen ook overeen met een voederwaarde van 150.000 ton aardappelen en die zouden verbouwd moeten worden op 7 a 8.000 ha. cul tuurgrond, waaraan we niet ai te rijk zijn. Ten slotte geeft de met over- heidsmedewerking georganiseerde schillenophaaldienst aan 1500 a 2000 mensen een lonend bestaan. De nu reeds indrukwekkende hoe veelheid schillen, die wekelijks in pl.m. adressen van personen, die in aanmer- vijftig steden wordt opgehaald, voedt regelmatig 20 a 30.000 koeien, voor De ondernemer, die in deze tijd een bedrijf wil vestigen of uitbreiden, ont moet vele obstakels op zijn pad. Niet alleen moet hij alle mogelijke ver gunningen zien te verkrijgen en vormt de financiering vaak een probleem, maar ook moet hij over een bedrijfs ruimte beschikken, en dat leegstaande ruimten vrijwel niet meer voorhanden zijn is algemeen bekend. Nieuwbouw is dus vrijwel de enige oplossing, maar meteen een probleem, omdat hiervoor niet alleen een bouw vergunning van de Wederopbouw ver eist is, maar tevens de bouwkosten enige malen hoger zijn dan voor de oorlog. De doorsnee beginnende onderne mer heeft in verband met het geste gen prijsniveau vrijwel zijn gehele bedrijfskapitaal nodig voor de finan ciering van zijn productieproces en van een investering van een groot deel van zijn middelen in bedrijfsruimte kan geen sprake zijn. Geen wonder dan ook dat getracht is een oplossing voor deze impasse te zoeken, welke is gevonden in de rich ting van collectieve huisvesting door middel van z.g. werkplaatsgebouwen. Wat is dit nu eigenlijk? De bedoeling is gedeelten van een modern geoutilleerd bedrijfsgebouw te verhuren aan kleine nijverheidsbedrij- ven. Deze vorm van bedrijfshuisvesting wordt al sedert een 20-tal jaren in Engeland met succes toegepast en is in Rotterdam in de vorm van een z.g. „industrieflat” (verdieping bouw) sinds enige tijd in gebruik. Wat zijn de voordelen hiervan? eerder ter plaatse dan prins...” „Is het niet mogelijk om te tele graferen De officier haalde spijtig de schou ders op. „Neen, daartoe is hier nergens de gelegenheid, we zijn hier om zo te zeggen in het binnenland en op een snellere manier dan wij ons thans voortbewegen ii£ het niet mogelijk daar te komen”. Dit was nu wel zeer geruststellend bedoeld, maar ik kon mij best begrij pen, dat er bij deze soldaten niet zo veel drift zat als bij mij, en dat hun verlangen om bij de bedreigde plaats te komen op geen stukken na te ver gelijken was bij mijn begeerte. Ook waren onze paarden reeds tamelijk vermoeid, terwijl het paard van de prins, naar ik mij herinnerde, van een uitstekend ras was... Maar ik kon niet meer doen, dan me schikken en in hetzelfde tempo mee te rijden als de hele troep. Als de paarden echter stapvoets liepen, kon ik nauwelijks mijn ongeduld bedwin gen. Als een verlossing voelde ik tel kens het commando, dat ons vergunde weer in draf te gaan. Ik begon allengs de moordende hitte als onuitstaanbaar te gevoelen. De emoties en de vermoeienissen van de afgelopen vier-en-twintig uur had den hun sporen toch wel nagelaten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1