Radiorede H.M. de Koningin les 1 Buitenlands Overzicht 203 i F Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 3e JAARGANG No. 11 [EM IS ne VON BLASKOWITZ PLEEGT ZELFMOORD. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen de democratische volkeren der wereld innemen. is met Amerikaanse L te Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar uur leek uur met ianse Legaat. Wijlen mevr. wed. F. Wierstrav. d. Veen, gewoond hebbende Lemmer weg 26 alhier heeft aan de gemeente Sneek gelegateerd een thans in de vestibule van het stadhuis geplaatste grote antieke kast. Het is een zg. kus- senkast, een fraai voorbeeld van de meubelkunst uit het laatst van de 17e eeuw. B. en W. die dit sympathieke gebaar jegens de gemeente, waardoor een bijzonder fraai meubelstuk voor het nageslacht wordt bewaard, bijzon der op prijs stellen en de erflaatster daarvoor de posthume hulde van het gemeentebestuur brengen, stellen de raad voor dit legaat, dat vrij van suc cessierechten is, te aanvaarden. Voor de benoeming van een onder wijzer aan o.l. school 3 (vac. L. Glim merveen) dragen B. en W. voor: 1. J. Wijnstra, onderw. o.l. school Warga; 2. P. Mier, idem Medemblik; 3. J. v. d. Meulen idem Oldeholtpade. RAADSVERGADERING SNEEK. On Dinsdag 10 Febr., 's avonds 7.15 uur is er een openbare raadsvergade ring der gemeente Sneek. Van de voorstellen welke aan de orde komen vermelden we thans de volgende Verschijnt: DINSDAG! en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 DE OLYMPISCHE VLAG GESTOLEN. Te St. Moritz is de officiële Olympi sche vlag, welke tijdens de winterspe len daar steeds moet zijn gehesen, met al ld et SCHAATSRIJDEN. Bij de Olympische spelen te St. Mo ritz is op de 10.000 M. schaatsrijden de Zweed Seyffarth olympisch kam pioen geworden in 17 min. 26.3 sec., 5e was Broekman in 17.54.76 Lange- dijk in 17.55.3. ii i” st rTOOt :eren De gewezen opperbevelhebber der Duitse strijdkrachten in Nederland, die de capitulatie tekende, generaal von Blaskowitz, heeft te Neurenberg zelfmoord gepleegd. Hij sprong Don derdag over dp balustrade van de 3e verdieping van de gevangenis. Dezelf de dag zou hij als oorlogsmisdadiger terechtstaan. OVERBLIJFSELEN VAN EEN ZUIDPOOL-EXPEDITIE. Overblijfselen van de Zuidpool- expeditie van Shackleton van 1915 1917 zijn teruggevonden in de ijs vlakte langs de McMurdo-zeeëngte. Blikken ham en fruit werden voor treffelijk geconserveerd aangetroffen evenals enkele papieren. bouw geheel gevuld was, allereerst namens het bestuur van het Gebouw door ds. de Ruiter aan de jubilerende ver. een serie boeken met geluk wensen aangeboden, waarna een ver tolking werd gegeven van het door de heer C. Smit geschreven blijspel: „De nije doktersfeint”. De speelsters en spelers hebben zich keurig van hun taak gekweten, in ’t bijzonder wel Hiltsje, Sjoukje en Folkert, en de aan wezigen hebben zich zeer geamuseerd met de weergave en de blijde ontkno ping van deze geschiedenis. Ds. de Ruiter bracht alle medewerkenden hartelijk dank, inzonderheid de schrij- ver-regisseur, wie hg een geschenk aanbood, dankte de heer Aukema voor zijn belangloze aankleding van het toneel en sloot daarna deze avond met gebed. C.J.M.V. TIMOTHEUS. Bovengenoemde ver. mocht Dins dag in een feestelijke bijeenkomst voor genodigden haar 60-jarig jubi leum gedenken. De grote zaal van het Gebouw v. Chr. Belangen bood een fleurig aanzien door tal van vkggen en bloemen; de stemming was zeer NEDERLAND—INDONESIË. Na de beantwoording door minister Jonkman van de verschillende spre kers over de Indonesische kwestie heeft de Tweede Kamer een motie- Romme aangenomen. Daarin ver klaart de Kamer zich accoord met de instelling van het Collegiaal Orgaan bij K.B., doch is van oordeel dat in onmiddellijke aansluiting daarop de definitieve regeling behoort plaats te vinden bij de wet. Alleen de beide re geringspartijen stemden voor. Moties van de h.h. Schouten en Hoogcarspel werden verworpen. Nederlanders en republikeinen heb ben zich beide bij de Commissie van Goede Diensten beklaagd over schen dingen van de wapenstilstand. VROUW SPRINGT MET KINDJE UIT BRANDENDE ETAGE. Om eigen leven en dat van haar tweejarig dochtertje te redden sprong Dinsdagmorgen te Enschedé een vrouw met haar kind uit de eerste verdieping van een brandend huis. Zij kwam terecht op een erker en kon vandaar in de tuin springen. De vrouw had brandwonden opgelopen, maar het kind bleef ongedeerd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het huis, de woning van oud-wethou- der J. S. Holl aan het Minister dr. Kuyperplein, geheel vernield was, eer de brandweer kon ingrijpen. Het dienstmeisje, dat de brand ontdekt had, waarschuwde de bewoonster, die zich met haar zes kinderen ijlings in veiligheid moest brengen. Toen de vrouw zich naar boven begaf om het I dochtertje te halen, werd de terug weg hun door het vuur af gesneden, zodat springen de enige uitweg bleef. De heer Holl bevindt zich voor zaken in Zuid-Afrika. TWEE ARBEIDERS BEDWELMD EN OVERLEDEN. Dinsdagmorgen zijn drie arbeiders bij het schoonmaken van een tank op de raffinaderij van de B.P.M. te Per- nis door gas bedwelmd. Twee van de mannen, nl. G. van de P. uit Charlois en P. V. uit Poortugaal, zijn over leden. De derde, J. V. te Pernis, is weer bij kennis gekomen. Naar de oor zaak van het ongeluk wordt een on derzoek ingesteld. GEVAARLIJK SPEL. Twee jongens uit het woonwagen kamp aan de Graafseweg te Nijmegen hadden in het veld een granaat ge vonden. Zij vonden het projectiel aar dig speelgoed om elkaar toe te wer pen. Plotseling sprong het uit elkaar, waardoor de beide knapen ernstig werden gewond. Een van de jongens is inmiddels overleden. De andere, de achtjarige G. S. kreeg inwendige ver wondingen, maar men hoopt hem in het leven te kunnen houden. KEUZEBON BROOD/GEBAK VOORTAAN SLECHTS TWEE WEKEN GELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor gebak in den vervolge in plaats van vier twee weken geldig zullen zijn. DE GECOMBINEERDE JAM—SUIKERBON. Het ministerie van Landbouw enz. deelt mede dat jam niet vrij van de bon zal komen en ook niet op een aparte bon verkrijgbaar zal worden gesteld, de gecombineerde jamsui kerbon blijft gehandhaafd. dat in onze dagen geen betrekkingen tussen volken kunnen standhouden ten zij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op de wil tot samenwer king. Daarom moedigen wij hen aan en hel pen wij hen bij hun streven. De koloniale gedachte heeft afgedaan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is ver richt. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in Indo nesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere ge bieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zoals wij die kennen. Dat is een grote gebeurtenis. Een verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de ge meenschappelijke strijd tegen honger en gebrek. In vrije samenwerking met Nederland, Suriname en de Antillen, zal een souve- rein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga niet vond. Door Europa en Amerika te voor zien van zijn producten en grondstoffen zal Indonesië een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die thans, onder het plan-Marshall, van het volk wordt gevraagd. Reeds herrijst hrt land uit de verwar ring, waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust, het wantrouwen neemt af. De ver heven woorden vrijheid en vaderlands liefde herkrijgen hun ware zin nu In donesische nationalisten de handen in eenslaan om een federatie op te bouwen over de gehele uitgestrektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachts inspanning, gegrond op dezelfde begin selen als het Atlantische Handvest, ver rijst een nieuw Indonesië. Zowel Neder landers als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de Verenigde Staten van Indo nesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn ge zet op de moeizame weg naar de Vrij heid. JAPI. De jeugdinzameling oud papier heeft in Nov. en Dec. 1% millioen kg. oud papier opgeleverd, ter waarde van 250.000 gulden. te worden bij Tito, de Zuid-Slavische premier. Intussen is Dimitroff al terug- gekrabbeld. Thans heeft hij gezegd, dat hrj met zijn Donaufederatie helemaal geen Oostelijk blok wilde vormen, zo als het verkeerd wordt voorgesteld door hen, die het initiatief hebben genomen tot oprichting van een westelijk blok. Uit deze woorden zou men eigenlijk af leiden dat de Russen ook bezwaar tegen de vorming van de Donaufederatie heb ben, omdat dit de plannen der Weste lijke landen om een unie te slechts zou lenden nog voorstanders van de Westerse unie, Denemarken bijv', heeft reeds te kermen gegeven dat het zich noch bij een Wes terse unie, noch bij enig ander blok wil aansluiten. De andere Scandinavische landen hebben nog geen besluit geno men*), doch zouden, als de Russen geen bezwaar tegen een Donaufederatie zou den hebben, terecht kunnen vragen waarom Moskou zich wel zou verzetten tegen een samengaan van de Westelijke landen. Overigens is het Engelse ont werp voor een verdrag tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux thans te Pa rijs in studie, gaat dat er mee accoord, dan wordt het aan België, Nederland en Luxemburg voorgelegd, die het dan zul len overwegen. Als dit overzicht ver schijnt, zullen in Eire (Ierland) de par lementsverkiezingen al hebben plaats gehad, een jaar vóór de normale tijd. Maar De Valera, wiens partij de „Fian- na Fail”, sedert 1932 de absolute meer derheid had, wenste het volk eerder te raadplegen, nu de nieuwe partij van Mac Brider in 1947 twee tussentijdse verkie zingen won. De Valera mag niet meer dan 2 zetels verliezen wil hij de meer derheid in het parlement behouden. Mac Bride’s partij, de Clann na Po- blachta is nog anti-Engelser dan de Fianna Fail. De band met Engeland is nu al louter formeel, de Ierse grondwet door Engeland nieteens officieel erkend. Enigszins losser wordt ook de band tussen Engeland en Ceylon, de koloniale verhouding daar heeft Woens dag officieel plaats gemaakt voor de dominion status. VERKOOP DRIE BOERDERIJEN TE TROPHORNE BIJ NIJEGA. Notaris Faber van Makkum veilde alhier drie boerderijen te Trophorne onder Nijega, alsmede drie percelen land aldaar. De belangstelling voor deze verkoping was zeer groot, wat ook bleek uit het aantal bordjes dat bg de beschrijvingen werd ingeleverd. Meermalen waren er meer dan 25 stuks. De boerderij in huur bij de heer F. Dijkstra aan de Trophornsterweg on der Elahuizen, groot 82% pondemaat werd het hoogst beschreven op 71.199.het laagste bod was 41.190.Zij werd voor de vastge stelde maximumprijs van 59.800. aan de tegenwoordige huurder F. Dijkstra toegewezen. Het hoogste bod op de boerderij in huur bij de heer A. Doornspleet onder Elahuizen, groot 58 pm., bedroeg ƒ42.000.het laagste bordje ver meldde 30.000.De maximumprijs was vastgesteld op 36.500.voor welk bedrag de huurder eigenaar werd. De boerderij in huur bij de heer K. v. d. Wal te Nijega groot 55% pm. werd het hoogst beschreven op 48.499.en ’t laagst op 31.333. Koper werd de huurder voor de vast gestelde maximumprijs van 39.800. Een perceel weiland onder Nijega, groot 13% Pm-, in gebruik bij de heer H. A. v. d. Wal, werd beschreven op 11.111.op het hoogste en op 8330.op het laagste bordje. De maximumprijs was 9450.voor welke prijs de huurder koper werd. Het hoogste bod op een perceel land aldaar, ter grootte van 8 pdm., in huur bij de heer D. v. d. Wal te Nijega, bedroeg 6666.het laagste 6200.Koper werd de huurder voor de maximum prijs van 5067. Een perceeltje land, groot 2.4 pm. aldaar, werd het hoogst beschreven op 1199.De maximumprijs was vastgesteld op 925.De huurder wilde het voor deze prijs niet accep teren, waarna het aan de hoogste in schrijver, de heer F. Oosterbaan Leeuwarden, werd toegewezen. MEER SERVIESGOED BESCHIKBAAR. We komen wat ruimer in servies goederen te zitten. De productie stijgt voortdurend. In Amerika is een zg. automatische bordenmachine ge kocht, die 30.000 borden per dag pro duceert. De Sphinxfabrieken zullen haar gaan gebruiken. De voorkeur voor luxe-aardewerk van het publiek, wordt als bezwaarlijk gevoeld. ontwikkeld. Het moest zo zijn, dat de catechisatie no. 1 en de cursus no. 2 was. Onze tijd is zo slap, er zit geen geestdrift in. De echte levensvreugde ontbreekt. De dienst van Jezus Chris tus weet dit zo heerlijk om te zetten. Spr. herinnert aan de prachttijd, toen hij zelf lid van een J.V. was en roept de jongelui op met moed en spirit voort te gaan. De bijbelbespreking zij no. 1 van de agenda. Zo werkt de ver. naar de kerk en kan er samenwerking komen. De oud-leden zijn vaak de beste figuren waaruit de kerkeraad wordt gevormd. Spr. hoopt dat dit ook hier zo mag komen en vertrouwt er op, dat aller hier een mooie, ge zellige avond mogen hebben. En '’nt is het ontwijfelbaar gewor den. De bekende radio-zanger Kees Deenik zong op voortreffelijke wijze een aantal bekende en onbekende lie deren, de heer H. G. de Boer droeg een paar Friese voordrachten keurig voor, er was een groot aantal spre kers, waarvan de ruim 80-jarige heer Chr. Schotanus de eerste was, de h.h. H. Koerten, C. Doevendans, die sprak namens de Herv. Mannenver. en een serie boeken over Kerkgeschiedenis aanbood, G. Oppenhuizen namens Obadja, die een taart aanbood voor de e.v. ledenvergadering, M. Feenstra namens de Prov. Friese Comm., ds. H. van Niel namens de Herv. kerkeraad, de heer Faber voor het N.J.V., mej. Edens voor de gezamenlijke meisjes ver., die bloemen aanbood, de heer v. Wessel namens de Ring Sneek en de heer H. Klaibeda, als oud-voorzitter en voor O.O.V. met aanbieding van een aantal boeken voor de leden in Indië en de ver. hier, die alle hun har telijke gelukwensen aanboden. De heer Plat dankte allen voor hun medewerking, waarna de heer Faber in gebed voorging. Woensdagavond werd in een feeste lijke samenkomst, waarbij het Ge- BONNENLIJST voor het tijdvak van 8 tot en met 21 Februari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 175 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 176 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.e.m. 14 Febr. a.s.) 177 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e. m. 21 Febr. a.s.) 179 Algemeen 250 gram zachte zeep 125 gram soda 165 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 14 Febr. a.s.) 168 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 14 Febr. a.s.) Bonkaarten KD, KE 802 673 Algemeen 500 gram bananen (voorinlevering) 674, 675 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen 676 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 14 Febr. a.s.) 677 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e. m. 21 Febr. a.s.) 679 Algemeen 500 gram zachte zeep 250 gram soda 664 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 14 Febr. a.s.) 668 Reserve 500 gra~ bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1055 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 802 07, 11 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 09 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 12 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. De bon 673 Algemeen voor bananen moet uiterlijk op 14 Februari a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIFZFBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het heengaan van Gandhi moge een verlies voor heel de wereld zijn, omdat deze in hem een deel van zijn geweten verloor, zwaarder nog is India zelf er door getroffen. Omdat Gandhi’s invloed immers ook in de practische politiek van dat grote gebied een beslissende factor (was. Niet alleen gaf deze de door slag toen het om de onafhankelijkheid van India ging, ook voor de eenheid van India was deze invloed van het grootste belang. Gandhi was zowel de verzoe nende figuur temidden van de verdeeld heid der partijen, groepen en sekten in Hindoestan zelf, als de bemiddelende tussen dit Hindoe dominion en het Mo hammedaanse Pakistan. Thans zal moe ten worden afgewacb1 of deze jonge staten zich zonder Gandhi in vrede en onderling begrijpen zullen kunnen ont wikkelen, dan wel dat er daar in Voor- Indië een chaos zal ontstaan, welke zijn weerslag zal hebben in heel Oost-Azië. Het is te vroeg om zich in deze aan voorspellingen te wagen al is het niet zonder bezorgdheid, dat mefe het oog naar deze gebieden richt. In het poli tieke rumoer, dat alom in de wereld heerst, viel overigens narfwelijks een stilte, toen deze grote figuur ons ont viel; ook al is de vermoorde Mahatma van velerlei zijden met woorden geëerd, men zou liever daden zien. Hoe betreu renswaard is het dat Palestijnse Joden en Arabieren bijv, hun Gandhi niet heb ben. Eerst als deze groepen afstand we ten te doen van het eigen belang en streven naar een broederlijk samenleven zou daar immers een redelijke oplossing zijn te verkrijgen. Hoe moeilijk die is blijkt al weer uit het besluit der Engel se regering zich te verzetten tegen het besluit der Ver. Naties om Joden en Arabieren in Palestina te machtigen thans reeds een eigen militie te vormen; ze doet dit o.a. uit overweging dat ook de Engelse bezettingsmacht al te vaak slachtoffer wordt van Joodse en Arabi sche aanvallen, maar neemt door deze houding de verantwoordelijkheid op zich de Joden tegen de Arabieren, die sterker dan de Joden zijn, omdat de naburige Arabische landen hun van wapens voor zien, te beschermen, waaraan het soms wel eens hapert. Een ingrijpender beslis sing van Londen is nog dat het de com missie van de Ver. Naties, welke de ver deling van Palestina moet voorberei den, maar 14 dagen voor Engeland zich terugtrekt,’wil toelaten. Dat is veel te kort om deze commissie in staat te stel len alles nog tijdig te organiseren. Het is begrijpelijk, dat men van Joodse zijde de Engelsen er van beschuldigt dat zij trachten de Arabieren te vriend te hou den, die èn door het ontbreken van een Joodse militie èn door de niet tijdige organisatie der verdeling, met hun ster ker strijdkrachten en steun der Arabi sche staten misschien in staat zouden zijn geheel Palestina straks te over weldigen. De Engelsen zelf daarentegen zeggen dat ze zoveel mogelijk neutraal wensen te blijven en dat deze wens hun houding bepaalt. De grote fout is trou wens niet aan hun zijde maar aan die der Ver. Naties, welke verzuimde een internationale strijdmacht samen te stellen, welke Palestina bezet, op het moment dat de Engelsen het verlaten. Dit verzuim werd gepleegd omdat de Ver. Staten geen Russische strijd krachten in Palestina wensten, zoals hun gehele politiek er op gericht is de Russen machtsposities in het nabije en I Midden Oosten te ontzeggen. Op hun beurt trachten de Russen dat de Ame- rikanen te doen. In de laatste weken heeft Moskou niet minder dan een vier tal protesten te Washington gepresen- 1 teerd in verband met de aanwezigheid van Amerikaanse zee- en luchtstrijd krachten in en om de Middellandse Zee o.a. in Italiaanse havens en op Noord-Afrikaanse vliegvelden en te gen de werkzaamheid van de Ameri kaanse militaire missie in Perzië, die daar zou meewerken aan versterking van het aan Rusland grenzende Perzi sche gebied. De Amerikanen hebben dit laatste ontkend, maar de Russen zullen daaraan toch geen waarde toekennen en eens te meer onaangenaam getroffen zijn door het nieuwe vriendschapsver drag dat de Ver. Staten met Italië slo ten, waarin voor het eerst in dergelijke verdragen een bepaling is opgenomen welke beide landen de vrije ontwikke ling van de atoomenergie toestaat. Het geen misschien maar een klein stapje af ligt van een gebruik van Italiaanse vliegvelden in oorlogstijd door de Ver. Staten voor vliegtuigen, die met atoom bommen de vijand te lijf zullen gaan, een wapen dat, volgens de laatste be richten uit de Ver. Staten zelf, daar nu dagelijks wordt aangemaakt. Niet pas send id de Russische politiek om Oost- Europa zo sterk mogelijk te organiseren tegen alle mogelijke gevaren van de toe komst, lijkt de afwijzing door Moskou van de plannen van de Bulgaarse pre mier Dimitroff om de landen in Midden en Z.Oost-Europa te verenigen in een Oost-Europese federatie. Doch dit is meer schijn, want een dergelijke fede ratie, zou, al beweerde Dimitroff dat ze in sterke mate zou leunen op Rusland, een zo sterk lichaam kunnen worden dat het zich zekere zelfstandigheid te genover Rusland zou kunnen veroor loven, en dat is het wat de Russen juist niet wensen. Met het opperen van dit plan schijnt Dimitroff dan ook geen goede beurt te Moskou te hebben ge maakt, en staat hij iets achter in de wedstrij i om Mcskou’s gunsteling no. 1 koord en al gestolen. dr. de Vos tot de aanwezigen. Deze zeide altijd gemeend te hebben, dat zo’n J.V. duf was, doch hij had het nu wel anders gezien. Er is nu een zekere teruggang in het ledental. Hoe is dit te verklaren? Allerlei cursussen en vergaderingen leggen beslag op de jongelui en het schijnt, dat wel het o gewekt, immers oude vrienden van verstand, maar niet het gemoed moet jaren her, die men geruime tijd niet haf gezien, konden elkander weer met een blij gezicht de hand drukken en naar eikaars wedervaren informeren, kortom reeds voor de opening was er dat ondefinieerbaar iets, dat 100 zekerheid geeft, dat zo’n feestelijk sa menzijn moet slagen. De voorzitter van de jubilerende ver., de heer A. de Boer, heette na de opening met gebed, allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de heren Chr. Schotanus en J. Brandenburg, de beide nog overgebleven mede-oprich- ters. Tal van brieven zijn binnen ge komen, waaruit spr. er een van Dr. G. A. Wumkes, Ds. D. Hokwerda en Ds. T. Doevendans voorleest. Het glanspunt voor de ver. is wel geweest toen ze 85 leden telde; nu zijn er nog 30, waarvan 9 in militaire dienst. Spr. is er van overtuigd, dat wanneer de leden van de ver. maken wat er van te maken is, de hoop op een betere toekomst nog niet verloren is. omdat men uit de gemeente veel medewer king heeft ondervonden. Hij geeft dan de verdere leiding over aan de heer S. Plat, die zegt, dat ds. Wolfens- berger eerst was genodigd, maar om dat deze verhinderd was, was hij aan gezocht. Hij wenst Timotheus harte lijk geluk met haar jubileum. In een tijd van kerkelijke beroering, nl. in 1888, is de ver. opgericht. Wel stond er vanavond in het Sneeker Nieuws, dat in 1874 het vierjarig bestaan van een C.J.V. werd herdacht, doch dat was een andere yer., waarnaast Ti motheus kwam, en die haar later heeft opgeslokt. In die dagen bleef er een klein groepje rechtzinnigen in de Herv. Kerk over, totdat dr. Wumkes kwam, die weer volle kerken wist te trekken en de jeugd wist te boeien. De ver. heeft haar ups and downs ge had, maar onder voorzitter Klaibeda heeft zij wel haar hoogste punt be reikt met 85 leden. Toen het gouden jubileum werd gevierd, behoorde ook Kantoor voor Abonnementen: fa. KIEZEBRENK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Zich richtend in een radio-rede tot de bondgenoten van ons land uit de jongste oorlog, heeft de Koningin, Dinsdagavond het volgende gezegd: Tot hen die in de oorlog onze bond genoten waren, wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belangrijk ogenblik in het leven van de volken van ons gemenebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen de democratische volkeren der wereld innemen. Zeven jaar geleden, toen Nederland in de macht was van de Duitse dwingeland heb ik mijn landgenoten het voornemen aangekondigd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Nederland en de andere delen des rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten vol trekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: de Verenigde Staten van Indonesië, in een Unie ver enigd met het Koninkrijk der Nederlan den, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerika’s grote president, mijn onvergefelijke vriend, tezamen met Groot-Brittannië’s onverschrokken strij der voor de vrijheid blijvende woorden voor ons gemeenschappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhankelijk heid. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek; wij zou den haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor gij. onze bondgenoten, met ons tezamen hebt gestreden. Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesië waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brandstichten is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen, worden over wonnen. Ik vertrouw dat deze hindernis sen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesië zijn vastbe sloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke ver bonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. Wij weten, vormen aanmoedigen en aarze- zou kunnen bekeren tot van de Westerse Intussen heeft ook Zweden mee gedeeld niet aan een Westerse Unie te zullen deelnemen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1