1 el De Begroting 1948 der Gemeente Sneek en de Noodvoorziening Gemeentefinanciën s. I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST sek Begroting sluitend door geraamde bijzondere uitkering van ruim f 229.000 - Wankele basis - Weinig kapitaalsuitgaven. „EEN GLIMLACH uLcui ^ïtuna’ 3e JAARGANG No. 12 1948 FEUILLETON Slat volgt DINSDAG 10 FEBRUARI REEKS INBRAKEN EN DIEF STALLEN OPGEHELDERD. door GERARD REVERS a 1950 geldt en dat het rijk eist dat het 37) HOOFDSTUK 26. ie m Ab<-prijs f2.50 per h»H jaar Franco per post f3.75 per half jaar 5 ct. 5 ct. ct ct. opende het. Een spanning, zo hevig als ik te vo ren, noch nadien ooit heb aangevoeld lag op de gezichten van de aanwezi gen als een ban. Ik haalde de inhoud uit het kistje te voorschijn en toonde het de aanwezi gen. Ondanks alle zelfbeheersing, dit kenmerk ener oude beschaving, ging er iets op als een kreet van verras sing: Het waren de amuletten! Ik was opgestaan, ik had de beide amuletten in de hand. Ik bood ze Ira aan, die ze glimlachend aanvaardde, die ze in haar handen nam en ze liet zien aan alle aanwezigen... Daarop gaf zij ze terug en haar mond sprak in de landstaal de versregels, die op de amulet waren geschreven „Als een duldend kind, koester ik mij in de stralen Die heerlijk uitgaan van mijn gebieder Hem geluk te schenken is mijn verheven taak!...” men ons ook en hadden we van alle zijden de gelukwensen in ontvangst te nemen. Een overweldigend gevoel van blijd schap kwam over mij, ik zocht en vond de hand van Ira, die beefde van overgroot geluk. Dit was de overwinning! Het pleit was beslist. ct. 5 ct ct. aies aies ct. el E K ÜLF ZACHTE ZEEP EN SODA. Het C.D.K. deelt mede, dat van Maandag 9 Februari af de rantsoen- bonnen G 40e voor 250 gram zachte zeep recht geven op het kopen van 250 gram zachte zeep, benevens 125 gram soda. GASVERSTIKKING. Te Amsterdam is een vrouw door gasverstikking om het leven gekomen. Zij had Vrijdagavond een emmer wa ter op een gaskomfoor gezet, maar toen ’s nachts de gasdruk afnam, ging het komfoor uit, het nog uitstromende gas verstikte echter de vrouw. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS nen. jelijk verk ct H. oze- A. ^eer rste tijp- G. 'rie- ia R. Nop 5 de t de - v. sser orst I, A. elle- ia jma rie- sma nus M. n -U. nan nen maken zeker nóg meer belangstelling had mogen verwachten. Wat het Sweelink-kwartet te horen gaf was van bijzondere schoonheid. De leden Lou Biloen, Frits Waterman, Juup Raphael en Johan Vogtschmidt zijn ieder voor zich meesters op hun instrument. Daarbij is het samenspel tot in de puntjes verzorgd. De klank verhouding was zo mooi afgewogen en het timbre der-instrumenten paste zo goed bij elkaar, dat een verfijnd geheel verkregen werd. Uitgevoerd werden het Kwartet in G grote terts KV 387 van Mozart, het Kwartet in g van Claude Debussy en Schuberts meest bekende strijkkwar tet in d. De uitvoering boeide van de eerste tot de laatste noot. In ’t bij zonder werden we getroffen door de meesterlijke finale (molto allegro) van Mozarts kwartet en ’t andantino van Debussy, met de fraaie altsolo. Ook de variaties op het lied „Der Tod und das Madchen” in het tweede deel van Schubert, werden geraffineerd goed gespeeld. Speciaal de eerste viool dwong in het fijne passage-werk be wondering af. Al met al een concert, dat niet licht door de aanwezigen vergeten zal wor den. L. G. N.R.V.-NIElJWS. In „Reizen en Trekken”, orgaan der Nederl. Reisvereniging lazen we de aankondiging van een buitengewoon interessante voordracht- en filmavond op Zaterdag 6 Maart a.s. De bekende natuurvorser Jan P. Strijbos zal dan vertellen over zijn reis met de „Wil lem Barendsz” naar de Z.IJszee en zijn eigen film vertonen. De foyer van Amicitia zal wel vol worden die avond, want Strijbos is een leuke verteller en spreekt over een boeiend onder werp. AFSCHEID AAN O.L. SCHOOL 4. 31 Jan. jl. nam mevr. J. Verbeek Nijholt afscheid als onderwijzeres aan O.L.S. no. IV. De heer Koopmans sprak de scheidende juffrouw toe, mede uit naam van de collega’s. Hij sprak zijn dank uit voor alles wat zij had gedaan in het belang van de school, memoreerde de prettige sa menwerking van het personeel onder ling en wenste haar verder alle goeds op haar verdere levensweg. De goede wensen gingen vergezeld van een nut tig cadeau voor de huishouding haar aangeboden door collega’s en leerlin gen. De schoolkinderen ontvingen van „juf” een tractatie. Met ingang van 1 Febr. jl. is be noemd tot onderwijzeres aan O.L.S. IV, mej. S. Keuning. Wegens ziekte van mej. Nieu wenhuis, onderwijzeres aan O.L.S. no. Ill wordt deze functie tijdelijk waar genomen door mevr. J. Verbeek Nijholt alhier. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het arts-examen le gedeelte de heer R. van der Meulen te Sneek. De Indische kranten hebben uitvoe rig van ons huwelijk geschreven, ze hebben de redevoeringen vermeld, de toiletten van de dames beschreven, ze hebben een opsomming gegeven van de vele en prachtige geschenken en ze noemden de namen van al de persoon lijkheden, die ons huwelijksfeest met hun tegenwoordigheid vereerden...... Ook in de Engelse bladen werd er merkwaardig veel over geschreven, men prees de figuur, de houding en de persoonlijkheid van de bruidegom en de bruid werd beschreven als een bo vennatuurlijke schoonheid. Zelfs tot in de Hollandse kranten lekte er iets van door van die avontuurlijke Hol lander, die daar met een Indische prin ses trouwde... FEESTAVONDEN BUURTVER. „NOORDERHOEK”. Op 6 Febr. hield deze ver. haar jaarlijkse feestavond, nadat de avond en voor de generale repetitie tot een feestavond voor de jeugd van 1217 jaar was georganiseerd. De nieuwe to neelclub „It Snitser Toaniel” geboren uit de Noorderhoek, bracht onder de vakkundige leiding van Abe Brouwer een blijspel van P. Lantinga „Drach ten, Frjentsjer of Amsterdam!” Het stuk werd enthousiast gespeeld; men kon horen en zien: hier was gewerkt! Behoudens enkele kleine vlekjes die men gerust op rekening van het mon ster „Plankenkoorts” kan schrijven, was alles O.K. en tot zelfs het jongste speelstertje Aukje Brouwer had haar kleine rol geheel in de macht. Het toneelduo De Brouwers bracht twee schetsen, waar hartelijk om gelachen werd. Mevrouw Hoitsma zong onder zeer goede begeleiding enige liederen, waarbij vooral in het eerste lied „Je ruzalem” haar guivere gedragene alt goed tot z’n recht kwam. Deze be scheiden zangeres te horen is steeds een genoegen. Onder leiding van J. Bouwhuis zong ’n klein dameskoortje zeer verdienstelijk de voor de samen zang bestemde liederen. Buurtliede- ren, Mijn Nederland en Frysk Folks- liet. „The Happy Band” en Lichtharts ensemble (de le avond) zorgden voor een goede begeleiding en entre acte muziek. Het geheel stond onder lei ding van D. Hoitsma die op tijd wist te beginnen en te eindigen (een prij- zenswaardig voorbeeld!) Er was een gezellige verloting en ieder aanwezige werd met tractaties blij gemaakt. Het was een zeer goede avond en voorzit ter Beeft was aller tolk toen hij iedere medewerker bedankte waarbij hij vooral hoopte, dat P. Lantinga voort zou gaan zulke stukken die ontspan ning en vrolijkheid brachten, te schrij ven. zode-verbetering. Ook de varkensfok- kerij is van betekenis en bij ’t York shire Stamboek wordt gestreefd naar de beste waarborgen. Het kippenhou- den vindt men bijna overal als onder deel van het bedrijf. In Landsmeer, Oostzaan en Wieringen is hiervoor zeer veel animo. De paardenfokkerij, die er wordt beoefend, is niet leiding gevend. De akkerbouw is er van grote betekenis. Wie bouwboer is, is dat ook uitsluitend. Werd voorheen nog vee gehouden voor de mest, thans is dat niet meer zo. De ontwikkeling van dit bedrijf staat op hoog peil en de tuin bouw neemt een zeer belangrijke plaats in, niet alleen voor de steden maar ook voor de export. Het is een lucratief bedrijf, met enorm veel va riaties. Door een intensief grondge bruik wordt gestreefd naar een grote productie. De uitkomsten van de ooftbouw zijn er zeer goed; de fruit teelt neemt toe ten koste van de tuin bouw. De landbouwkundige voorlich ting voor alle takken van bedrijf is uitgebreid en het Landbouw-onder- wijs is zeer goed. Ook lagere land bouwscholen vindt men overal. Jaar lijks worden 40 a 50 cursussen gehou den voor het leren van goed melken en op het gebied van t.b.c.bestrijding is men actief; belangrijke subsidies worden hiervoor verleend. De melk- afzet is zeer verschillend. In het zui delijk deel is alles voor de consump tie; in het noorden voor de kaaspro ductie. De prijs is steeds een fractie hoger dan die van het Friese product. De coöperatieve gedachte groeit snel voort bij He boeren, vooral in het zui den. Ook de Coöp. vee-afzet en vlees- bewerking werpt een dam op tegen de grote vleesfabrieken en men kent ook het coöp. gebruik van werktuigen, stro- en wol-afzet. De levensstandaard is er hoog, als gevolg van gunstige economische omstandigheden. Door dat te veel goede krachten aan het platteland worden onttrokken blijft echter de ontwikkeling en het intel lect beneden het middelmatige. De so ciale positie is sterk uiteenlopend. Spr. geeft een overzicht van ’t volks karakter. Gaat bij het Friese volk de vrijheidszin gepaard aan idealisme, in N.Holland zit dat laatste niet zo diep. In Friesland is alles stoerder (Calvi nisme, Socialisme, Liberalisme). In N.Holland is dat alles minder het ge val. Men is er minder radicaal. Reli gieus zijn Friesland en N.Holland bei de; maar in het laatste meer vaag. Spr. geeft onderscheidene voorbeelden hiervan en komt tot de conclusie, dat het geestelijk en cultureel leven kan worden aangeduid met: kil en dor. Het platteland leeft bij de natuur; de stad bij de cultuur en spr. wijst er ten slotte op, dat de vorming van onze plattelands-jeugd bij de geboden Gods van een niet te onderschatten belang is voor het behoud van stads- en plat telandsbevolking. braak en insluiping in woningen, kan toren en pakhuizen hadden schuldig gemaakt aan diefstallen van geld en goederen. Deze verdachten werden ter be schikking gesteld van de Officier van Justitie te Leeuwarden en in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten. verhoudingen in ons land, voor de be slechting van onvruchtbare geschillen en voor de bevordering van vrede en welvaart, van het hoogste belang is... Het is echter niet aan mij, om u te openbaren waarin dan wel dat ge wichtige bestaat, dat zoeven uit Bom bay werd gebracht... Dit zal de taak zijn van de man, die kort geleden nog een vreemdeling was voor ons allen, maar die van nu af aan voor ons allen als een broeder zal zijn, opgenomen in onze gemeenschap...” De prins had uitgesproken. Een gongslag weerklonk. Met grote plechtigheid kwam nu een groep de zaal binnen, die mijn verwondering in niet geringe mate wekte, evenals trou wens die van Ira. Zij keek mij vra gend aan, maar ik moest haar op die vragende blik slechts met een schou derophalen antwoorden. Ik begreep niet wat er gebeuren ging. Een baardig man met een eerwaar dig gezicht, klaarblijkelijk een pries ter, nam nu uit ae handen van een jonge Indiër een klein kistje over, dat tussen mij en Ira werd neergezet. Zo dra ik het kistje zag, was voor mij het mysterie opgelost. Ik haalde da delijk het sleuteltje te voorschijn, dat op het slot van het kistje paste en Als bij toverslag was de stemming in de zaal omgeslagen. De zorgelijke uitdrukking was van de aanwezige vertegenwoordigers van de hoge In dische adel verdwenen, nu naderde] Door samenwerking van de ge meentepolitie van Bolsward en Sneek werden een 9-tal in die plaatsen woon achtige personen aangehouden, die al daar, alsook te Workum en in andere plaatsen in de omgeving zich aan meerdere diefstallen door middel van i Straat- en vermakelijkheids belasting. B. en W. vestigen nog op enkele pun ten de aandacht. Een korting op de rijksuitkeringen wordt toegepast indien bepaalde gemeentelijke belastingen niet worden geheven tot de bedragen, welke de minister nodig acht Zo is het niet uitgesloten, dat de heffing der straat- belasting moet worden gebracht voor gebouwde eigendommen op 6 en voor ongebouwde eigendommen op 3 van de belastbare opbrengst voor de grond belasting. Hier wordt thans een straat- belasting geheven ten bedrage van 3 van de belastbare opbrengst voor de grondbelasting van de gebouwde eigen dommen. Met het heffen van een lager percentage dan de minister wenst kan worden volstaan, indien de gemeente op overtuigende wijze kan aantonen, dat een hogere belasting misplaatst zou zijn. B. en W. hebben reeds verleden jaar, toen de Kon. goedkeuring op de gel dende verordening moest worden ver lengd, in een „chrijven uiteen gezet op grond waarvan zij een verhoging van de straatbelasting voor deze gemeente, ook in verband met de heffing van een reinigingsbelasting, niet gerechtvaar digd achtten. Een antwoord is nog niet ontvangen, zodat in dit opzicht een af wachtende houding dient aangenomen. Ook wordt als eis gesteld dat de ver makelijkheidsbelasting wordt verhoogd, een voorstel tot wijziging daarvan zal de raad binnenkort bereiken. Hetgeen ech- ter meer wordt geheven dan 20 wélk percentage thans hier wordt geheven, blijft bij het vaststellen van de bijzon dere bijdrage buiten beschouwing, zodat dit geheel aan de gemeente ten goede komt. MIENSKIP SNITS. Vrijdagavond sprak voor de Mien- skip, de heer Joh. Abma van Broek in Waterland over het onderwerp „Noord-Holland”. De voorzitter, de heer R. Heeringa van Scharnegoutum, sprak een kort welkomstwoord en gaf daarna het woord aan de spreker. Wanneer we N.Holland boven het IJ bezien dan valt het op, dat daar een veelzijdiger cultuur heerst dan overal elders. De rundvee-fokkerij heeft veel overeenkomst met die in Friesland. Men kent er de verplichte stierenkeu ring en de Prov. Comm, ter bev. van de Rundvee-fokkerij heeft de leiding van de fokkerij in het algemeen. Er komen grote bedrijven voor en de melkveehouder is meestal ook varkens landen hem zou ren...” Er was een stilte in de zaal, die schier beklemmend was. De taal van de prins was, naar ’t gevoelen van de vele Indische groten, een openlijke uitdagingmet zorgvolle gezichten, maar in diep bedwongen uiterlijke kalmte zagen allen naar hem op. De prins ging op gans andere toop, alsof hij een zakelijke mededeling te doen had voort: „Er zijn koeriers uit Bombay geko men, ze brengen gewichtige tijdin gen... Maar wat zij brachten is niet iets, dat verborgen mag blijven in kleine kring, doch dat voor ons allen, voor de rustige ontwikkeling van de speciale vetweiders-bedrijven. Het zijn daar mensen van '.iet vak en mensen met een eigen stand. De schapenfok kerij, (met Purmerend als de grootste markt van ons land) wordt ook gro tendeels in de polders beoefend. Ze staat op hoog peil en heeft een grote vermaardheid en men acht het houden van schapen van groot belang voor de Wij begrepen er heel weinig van. En onze verrassing nam nog toe, toen daar op eens de prins binnen trad, vergezeld van zijn vrouw om aan onze feestdis plaats te nemen. Dit had niemand verwacht, dit was om zo te zeggen, de officiële erkenning van de verbintenis van Ira en mij... Dat zou door de Brahmanen wel als een daad van openlijk verzet tegen alle traditie worden beschouwd. Zelfs menig aan wezige Europeaan, die met de poli tieke verhouding op de hoogte was, bedacht met bezorgdheid de gevolgen van deze daad van de prins, die dan toch wel weinig gemeen scheen te hebben met een daad van berekenende staatsmanskunst. De aanwezige In dische adellijken hadden, hoezeer ze hun gevoelens ook wisten te verber gen achter het masker van hun onbe wogen gelaat, allen een zekere onrust over zich. En velen waren er bij, die] zich wel graag ver van deze feeste lijkheid verwijderd hadden bevonden. Ook ik kon mij slechts matig ver heugen in deze daad van de prins, die, hoe sympathiek ook als persoonlijke daad, mij in hoge mate onvoorzichtig voorkwam. Spoedig bleek echter, dat ieder de staatsmanskunst van de prins had onderschat. Zodra de prins gezeten was, gaf een gongslag het teken, dat hij wilde spreken. Ogenblikkelijk was ieder vol aandacht. De prins sprak in de landstaal, hij sprak langzaam en plechtig. Ira ver taalde fluisterend ieder woord voor mij. Mijn spanning steeg... „Ik heb”, zo sprak de prins onge veer, „niet willen ontbreken, op dit feest, dat gegeven wordt om een vreemdeling te eren, die mij als een broeder was, toen ik in zijn land als gast werd ontvangen... Deze vreem deling, mijn broeder, is naar deze landen gekomen over de grote zeeën, en ons hart is verheugd hem in ons midden te hebben... Wij hebben zijne komst hier met innige vreugde be groet... Nu echter zal hij spoedig van hier gaan en hij zal een kleinood mee nemen, een schone bloem, die hier aan onze aarde is ontsproten... Er is niemand, die hem dit kleinood SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK troffen voorziening niet mag worden verstoord. Deze eis, gevoegd bij de on zekerheid, welke er thans nog bestaat over de vraag hoe hoog de bijzondere uitkering zal worden geeft aan de opge maakte begroting een zeer wankele basis. Bij het opmaken van deze begro ting voor deze moeilijkheid geplaatst, hebben B. en W zich afgevraagd welke gedragslijn bij het ramen van de posten moest worden gevolgd en zijn tot de conclusie gekomen, dat dit moest ge schieden in overeenstemming met de soberheid, welke in de huidige moeilijke tijdsomstandigheden redelijkerwijze mag worden verwacht. Alleen de noodzake lijke uitgaven zijn begroot. Mocht de bijzondere bijdrage onverhoopt lager uit vallen dan waarop is gerekend, dan zal het zeer bezwaarlijk zijn het daardoor verbroken begrotingsevenwicht te her stellen. B. en W. vrezen dat in dat ge val de gemeente in haar noodlijdende positie zal blijven. In elk geval zal de begroting dan opnieuw bij de raad ter tafel komen. De opzet der begroting 1948 draagt op dit ogenblik naar het oordeel van de min. van binnenl. zaken dan ook een voorlopig karakter. Weinig kapitaalswerken. Op de thans ingediende begroting zijn slechts weinig kapitaalsuitgaven ge raamd. Hoewel de uitvoering van ver schillende kapitaalswerken, onder nor male omstandigheden, zeker gerecht vaardigd zou zijn, is de raming hiervan thans achterwege gelaten, nu in verband met de materialenpositie de totstand koming van geprojecteerde werken op zijn minst twijfelachtig is en de on zekere financiële positie der gemeente voorshands tot voorzichtigheid maant ook t.a.v. het aanvaarden van financiële lasten voor de toekomst. In dit verband citeert de nota ook een circulaire van Binnenlandse Zaken waarin gezegd wordt dat „wanneer het achterwege laten van een werk of aanschaffing niet rechtstreeks de welvaart aantast, het behoort te worden nagelaten, of althans uitgesteld”. Hulde aan ambteljjk apparaat. Ten slotte vertolkt de nota de waar dering van B. en W. jegens het ambte lijk apparaat der gemeente, dat in staat is geweest met grote inspanning van krachten en toewijding in een kort tijds bestek de begrotingen samen te stellen en daardoor de achterstand welke op dit gebied in de gemeentelijke administratie bestond, grotendeels heeft ingehaald. misgunt...” Even was er een bijna hoorbare stilte, de prins echter zette zjjn toe spraak voort: „Het 's echter geen geschenk, dit kleinood, dat hij uit onze handen ont vangt, als ware het een zoenoffer voor de wel zeer kwade bejegening, die hem hier van zekere zijde gewerd, en die wij allen zo buitenmate betreuren! Geenszins is dit het geval!... Wat hij ons vroeg en wat wij hem zo vreugde vol geven, dat is niet meer, dan reeds het zijne is en dat niemand in deze ik herhaal: niemand, willen of kunnen weige- FEDERATIE SNEEK ZUIVEL. De fed. Sneek van de zuivelarbei- ders aangesloten bij het N.V.V. hield haar jaarlijkse vergadering bij Leeu wen. Aangesloten zijn tien afdelingen, waarvan zeven in de Zuid-Westhoek met een gezamenlijk aantal leden van 150. De vakgroep seer. J. Bouma hield een inleiding over: A.( Waarom een C.A.O. voor de zuivelarbeidersB. Wat dient in een C.A.O. te worden opgenomen? De secr. van het hoofd- I bestuur S. V. d. Ploeg hield een inlei ding over: „De werkclassificatie in de zuivel”. Een zestigtal afgevaardig den waren aanwezig. Medegedeeld werd dat Amicitia bijna geheel was uitverkocht voor de cabaretavond op 25 Febr., waar het A tot Z cabaret zal mester. In de polders vindt men de optreden. Dit is veroorzaakt door het feit dat er nadelige verschillen zijn opgetreden bij de ramingen voor 1948, in vergelijking met 1947. Zijn deze door „bijzondere om standigheden” veroorzaakt dan vergoedt het rijk volgens de noodvoorziening ook deze. De' nota somt alsdan de voor naamste punten op, welke als bijzondere omstandigheid kunnen gelden: het na delig saldo van het gasbedrijf is ƒ43500 hoger geraamd dan in 1947 wegens ho gere kolenprijzen en de lasten tenge volge van belangrijke kapitaalswerken. De post onvoorziene uitgaven is 20350 hoger uitgetrokken dan in 1947 om de uitgaven voortvloeiende uit de invoe ring van een nieuwe salaris- en loon regeling te kunnen bestrijden. De in stelling van een bureau „verdeling woonruimte” eist 3500.uitbreiding personeel dienst gemeentewerken 4000, meer geraamd wegens onderhoud stra ten, pleinen en plantsoenen dan in 1947 17500, idem bruggen en wallen 9500, de exploitatievergoeding aan de bijzon dere scholen is 19000 hoger geraamd, een verhoging subsidie bewaarscholen vraagt 3000. Totaal vormen deze be dragen een som van 120.350. Zouden dus al deze hogere uitgaven als „bij zondere omstandigheden” door het rijk erkend worden, dan zou het nog reste rende tekort ’op begroting-1948, ad 116.359 ruim gedekt zijn. Als bijzon dere uitkering is daarom op de begro ting geraamd 112.978.61 116.359 ƒ229.337.61. Zeer wankele basis van de begroting. B. en W. wijzen er op dat de nood voorziening voor de jaren 1948, 1949 en 1950 geldt en dat het rijk eist dat het, -- daardoor verkregen evenwicht in de be- het beste wat er in ons land aan ka- grotingen tijdens de duur van de ge- mermuziek te genieten valt, kennis te In een nota aan de gemeenteraad zetten B. en W. de invloed uite'en welke het wetsontwerp „Noodvoorziening ge meentefinanciën” op de samenstelling van de thans de raad aangeboden be groting 1948 gehad heeft. Voor- en nadelen. De bestaande uitkering uit het ge meentefonds ad 126951.18 komt te ver vallen, evenals de uitkering per inwo ner, voor 1947 geraamd op 120.225.27. Totaal vervalt dus 247276.45 aan in komsten. Daartegenover staat echter dat de algemene uitkering, welke op grond van de noodvoorziening zal wor de:! ontvangen, welke gebaseerd is op de uitgaven voor onderwijs en armen zorg over een bepaalde periode en op het aantal inwoner^ dat 31 Dec. jl. hier 18900 bedroeg, 290554.42 zal bedragen. De belastinguitkering ter aanvulling van de opbrengst opcenten grondbelasting en personele belasting zal volgens de nood voorziening voor deze gemeente 19200 dpbrengen; aan garantie-uitkering is niets te verwachten doch de netto-kosten van het politie-apparaat zullen waar schijnlijk geheel voor rekening van het rijk komen. Deze zijn voor 1948 hier geraamd op 100.910, naar de oude re geling zou het rijk hiervan slechts ƒ52961.58 vergoed hebben, voordeel dus ƒ47948.42. Totaal levert deze noodvoor ziening dus wat deze punten betreft aan voordeel op: ƒ290.554.42 -f- ƒ19200 ƒ47948.42 ƒ357.702.84 tegenover na delen van ƒ247270.45, voordelig saldo dus- 110526.39. Bijzondere uitkering. Dit is dan buiten de bijzondere uit kering welke volgens de noodvoorziening het Rijk nodig acht voor elke gemeente om haar begroting in evenwicht te bren gen. Ter berekening van deze uitkering moet volgens de voorschriften uitgegaan worden van het tekort op de gemeente begroting 1947 dat thans op 281.525 geraamd wordt. Ongedekt is zowel dit tekort als dat op de rekeningen van een aantal vroegere jaren, alles tezamen een totaal bedrag van ƒ600.000 uitmakend, waarvan het rijk rond 200.000 zal bijdragen, resteert ƒ400.000. Dit bedrag dient volgens de voorschriften in 30 jaar te worden gedekt zodat ten laste van begroting 1948 moet gebracht ƒ13.300. Totaal zou dus als bijzondere uitkering worden ontvangen 281.525 13.300 294.825. Doch dit bedrag dient ver minderd met het voordelig saldo ad ƒ110526.39 hierboven genoemd, voort vloeiend uit de algemene uitkering vol gens de noodvoorziening. En eveneens met het voordeel dat de gemeente heeft van de tót standkoming van de nood- regeling ouderdomsvoorziening waar door ze voor 1948 ƒ65000 minder aan het Burgerlijk Armbestuuur aan subsi die behoeft uit te keren dan wanneer deze ouderdomsuitkeringen niet waren ingevoerd. Tenslotte was in de begroting 1948 wegens opbrengst van onderne- mingsbelasting 160000 geraamd terwijl het ministerie van financiën heeft op gegeven, dat op 6320 meer kan wor den gerekend. De bijzondere uitkering zal dus niet 294.825 bedragen doch ver minderd moeten worden met voren genoemde cijfers van 110.526.39, ƒ65000 en ƒ6320 of totaal ƒ181.846.39 en dus bedragen 112978.61. Geraamd tekort ƒ229.337.61. Het geraamd tekort op de begroting 1948 is echter ƒ229.337.61 zodat de bij zondere uitkering niet voldoende is de begroting sluitend te maken. Er resteert nog een nadelig saldo van 229.337.61 112978.61 116.359. Kantoor vooi Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 CHR. BESTURENBOND. Vrijdagavond kwam de Chr. Be- sturenbond in vergadering bijeen. Het voornaamste punt van de agenda was bestuursverkiezing. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Wietsma en tot secretaris de heer A. Esselbruggë. CONCERT SWEELINK-KWARTET. Er wordt de laatste tijd in Sneek veel moeite gedaan het muziekleven te bevorderen. Naast de concerten van Kunst aan Allen en de uitvoeringen van plaatselijke koren en muziek verenigingen, bracht de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen Vrijdag avond een concert van het Sweelink- kwartet. Velen hebben dit initiatief van het Nut op prijs' gesteld: de foyer van Amicitia was flink bezet, hoewel men voor deze unieke gelegenheid, om met mermuziek

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1