1 Buitenlands Overzicht Oliicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST D Raadsvergadering Wymbritseradeel. 3e JAARGANG No. IS i I J 1 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 ti n t s a v 1 3 1 (14) st. t t r t t t den. Na het overleg met de Woning stichting lijkt ons nieuwe voorstel het aangewezene. De heer P. Dijkstra zegt dat de opstand te Tirns tegen het plan er de stortplaats van de rei niging te vestigen nog niet is geëin digd, moet het dan zal men er zich bij neerleggen, maar laat men er dan ook 2 woningen bouwen opdat de reini gers er zich kunnen vestigen. De V o o r z.dat is ook het plan, maar voorlopig gaat het niet, deze reinigers kunnen desnoods tijdelijk in Scharne goutum of IJsbrechtum onderdak vin- L i B 1 t 1 B r 3 3 3 1 Bureau voor Advertenties Fa. üRiJFHOPT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt: JlNSDAGS en VRIJDAGS Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 paalt het volgende: Iedere verhuurder, is verplicht bin nen 24 uren nadat: a. hem de huur van een woning rechtsgeldig is op gezegd of b. hem gebleken is, dat de woning zonder opzegging is verlaten of c. gebleken is, dat een woning niet doorlopend of geheel wordt bewoond of d. door het niet gebruik maken van een recht van optie of huurverlenging is komen vast te staan, dat de huur zonder opzegging zal eindigen of e. het bewijs van voltooiing ingevolge art. 119, le lid sub b der Bouwver ordening is afgegeven of f. hij aan een huurder de huur van een woning heeft opgezegd of g. hij een door hem zelf bewoonde woning heeft verlaten, hiervan schriftelijk aangifte te doen bij de Secretaris van de Commissie (de heer M. Feenstra te Nijland). De heer Gerbrandy acht het zakelijk gezien juister, en zonder daarmede te willen ingrijpen in of aanmerkingen te maken op het werk van de secretaris der commissie, dat de aangiften bij B. en W. binnenko men, deze kunnen ze dan doorzenden naar de secretaris der commissie, wel ke laatste tenslotte slechts een advi serend lichaam is. De V o o r z. ant woordt dat de voorgestelde regeling de meest practische is, als de stukken de gejji&en.tfigeB'Scahieren bjj de secretaris der commissie komen. Vergadering van de raad der ge- aan de orde komt, tot gemeente- meente Wijmbritseradeel op Woens dag 11 Febr., ’s voorm. 9.30 uur. Voorzitter de heer F. Tjaberings. burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig bij de opening 14 leden, afwezig wethouder Jouwsma, die later ter vergadering komt. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen der vergade ring van 29 Dec. jl. op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Tot leden der nieuwe commissie wijst dc Voorz. aan de leden: Westra, Zwaagstra en Bootsma. Ingekomen zijn besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van diverse raadsbesluiten en mededelingen van de h.h. J. Boersma te Idzega en G. i Alberda te IJsbrechtum, dat zij hun dat dit het einde van de Duitse eenheid. welke Rusland zo hevig propageert, be- i tekent. Een propaganda welke volgens gehuchten, vanuit de Russische zóne nog heviger en scherper zal worden als de Duitse generaals, die destijds bij Sta lingrad gevangen genomen zijn en die in Rusland het comité voor een vrij Duits land vormden, naar die zóne met goed keuring der Russen zijn teruggekeerd. Deze generaals zouden, als voor de oorlog ook het geval was met een deel van de Duitse generale staf, voor een samenwerking van Duitsland met Rus land zijn en dat zij, om in die samen werking de Duitse invloed van betekenis te doen zijn, voor een Duitse eenheids staat zijn, is ratuurlijk ook al weer geen wonder. Overigens, ontbreken de ge gevens om na te gc-an hoeveel er van deze geruchten waar is. Wat men steeds blijft constateren is echter de slechte verhouding tussen de grote Westelijke geallieerden en Rusland en zijn aanhang. Pas heeft de Zuid-Slavische premier Tito de Ver. Staten weer beschuldigd van al lerlei lelijks en de Russen noemen de Amerikaanse publicatie over de betrek kingen welke tussen Nazi-Duitsland en de Sovjet-Unie bestonden, voordat Hit ler tegen het Rode leger te velde trok, verraderlijk. Dit alles is te betreurens- waardiger omdat de wereld groter be hoefte dan ooit heeft aan eendracht onder de grote mogendheden nu de Pa- lestina-kwestie snel naar een crisis drijft. De Arabieren zeggen dat hun ge wapend optreden nabij is, de Arabische Liga zou besloten hebben de aanval op Palestina spoedig in te zetten. De com missie uit de Ver. Naties welke de de ling moet voorbereiden, is tot de con clusie gekomen, dat men zonder toezicht van de V. N. een richtige uitvoering van het delingsbesluit niet kan waarborgen en dat dit toezicht de vorming van een internationale politiemacht in zich moet sluiten. De commissie schijnt daarom een beroep op de Veiligheidsraad te zul len doen om handelend op te treden nu een Arabisch offensief nabij schijnt. Dit wordt een vuurproef voor de organen van de Ver. Naties, maar niet minder voor de Ver. Staten, die wel voor de verdeling hebben gestemd, maar aarze len aan militaire maatregelen tegen de Arabische landen mee te werken of ze zelf te nemen, omdat dit de aanvoer van petroleumpr xlucten uit het Midden oosten in gevaar zou kunnen brengen. Aan deze producten heeft Amerika be hoefte maar niet minder Europa en zelfs denkt men hier en daar dat het slagen van het Marshall-plan afhanke lijk is van een behoorlijke toevoer van olieproducten naar West-Europa, waar men nog steeds meer overtuigd raakt, dat een economische ineenstorting al- D. de verzoekt De onderhandelingen over de deelne ming van de Benelux aan het Engelse plan tot vorming van een Westerse Unie schijnen thans in volle gang. Zowel met Londen als Parijs wordt daarover voe ling gehouden. Het blijkt dat zowel het Engelse als Franse ontwerp geheel ge baseerd zijn op het verdrag van Duin kerken, dat reeds tussen Engeland en Frankrijk bestaat en dat direct tegen Duitsland gericht is, de beide landen be loven elkaar wederzijdse steun als Duits land opnieuw een aanval zou plegen. De Benelux beseft echter terdege dat een West Europese Unie, zonder West- Duitsland te omvatten, een betrekkelijk zwak blok zou zijn. Om de politieke en economische betekenis zou minstens dat gedeelte van Duitsland in de Unie moe ten worden opgenomen. Weinigen den ken trouwens op dit moment aan een nieuw Duits gevaar, en het ontstaan van de gedachte aan een Westerse Unie is zeker niet voortgesproten uit vrees voor zo iets, maar veel meer uit de houding en het gedrag der Sovjet-Unie, welke men thans als een veel groter gevaar beschouwt. Maar natuurlijk kan men maar niet zonder meer een verdrag tegen Rusland sluiten, dat tenslotte nog geen verleden heeft dat met het Duitse is te vergelijken. Deed men het dan zouden de tegenstellingen wel zeer ver scherpt worden. De Benelux landen wil len dan ook blijkbaar het verdrag een veel wijdere strekking geven en het min of meer verbinden aan het verdrag dat de Ver. Staten en Je Z.-Amerikaanse Staten sloten tot Wederkerige bijstand Dat zou de bijstanc. van de beide Ame- rika’s aan West-Europa bij een nieuw conflict betekenen en er zou een zo ge weldig blok ontstaan, dat het misschien i “er^ nogJ^X vordërtagën‘\en’koste der Chinese regeringslegers, terwijl in SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIFZFFP1NK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK en W. geen bezwaar, ook Ged. Staten zijn van hetzelfde gevoelen. Voorlopig zal evenwel geen uitvoering gegeven kunnen worden aan een raadsbesluit om de gevraagde medewerking te ver lenen, het schoolbestuur kan er zich slechts mee tot de min. van O. K. W. richten, met het verzoek deze school- bouw op de urgentielijst te plaatsen. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. De heer P. D ij k s t r a wijst er op dat er thans 2 christelijke scholen in Scharnegoutum zijn, zou dit niet het ogenblik zijn om ze te verenigen. Men kon dan één grote school krijgen, be sparing geeft het ook. De Voorz.: alle raadsleden rullen dat idee wel koesteren, doch wij hebben daarover hier niet te beslissen, dat kunnen al leen de schoolbesturen, die een derge lijk plan eens rustig onderling zouden kunnen overwegen. In B. en W. is deze zaak ook al eens even naar voren gekomen, maar wij kunnen in dezen niets doen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Reservering bouwterrein voor Hervormde school te Scharnegoutum. Het schoolbestuur heeft voor de bouw van deze school het oog laten vallen op de zg. terp te Scharnegou tum, nl. het gedeelte gelegen tussen de pastorie van de N. H. gemeente en de woning van de heer Volberda. Dit terrein ligt in het uitbreidingsplan Scharnegoutum en wel in dat gedeelte, waarop de zg. B-bebouwing is gepro jecteerd. Een schoolgebouw zal dus zeer wel in deze omgeving passen. De lichtramen van de lokalen zullen aan de Zuidzijde van het schoolgebouw gelegen zijn. Na onttrekking aan dit bouwterrein van een perceel grond voor school en speelterrein blijft er nog voldoende terrein over voor wo ningbouw. B. en W. stellen dus voor het gevraagde gedeelte voor deze schoolbouw te reserveren, de over dracht aan de schoolvereniging kan worden besproken als de plannen tot de bouw van deze school vastere vorm3 hebben aangenomen. Z. h. s. aldus besloten. Terrein onderwy.-. lich. oefening Oudega. De besturen der Herv. en Geref. scholen te Oudega hebben verzocht gelden beschikbaar te stellen voor het huren van een terrein voor het onder wijs in de lich. oefening. De school besturen hebben het oog op het sport terrein door de Sportvereniging Oude ga van de eigenaar gehuurd tegen de levering van 4 voer best hooi per jaar of de waarde daarvan. De inspecteur van het l.o. acht dit terrein geschikt en de huurprijs, welke de gemeente voor dit terrein zal moeten betalen naar een norm van 1.per leerling per jaar. B. en W. stellen dan ook voor dit terrein van de Sportver. Oudega te huren en ter beschikking van beide schoolbesturen te stellen. Z. h. s. aldus besloten. Verbetering Speersterpad. B. en W. van Rauwerderhem heb ben B. en W. dezer gemeente meege deeld dat de kosten van het aanleggen van een gewapend betonpad ter lengte van 234 m. en ter breedte van 65 cm. geheel gelegen in de gemeente Wijm britseradeel en aansluitende enerzijds aan de aanwezige betonplaten bij het Speersterzet en anderzijds bij de Speersterweg geraamd worden op 1123.20. Dorpsbelangen te Sijbran- daburen heeft zich bereid verklaard hierin 320 bij te dragen, doch Dorps belangen te Gauw, waartoe B. en W. van Wijmbritseradeel zich gewend hebben om een bijdrage, heeft bericht dat de inwoners van dit dorp weinig belang bij dit pad hebben. B. en W. van Rauwerderhem hadden voorge steld de resterende kosten van 800 over beide gemeenten gelijkelijk te verdelen. B. en W. gaan hiermede accoord en stellen voor op de door de gemeente Rauwerderhem aangegeven wijze te besluiten tot de verbetering van dit pad. Z. h. s. wordt dit voorstel aangeno men, nadat de heer Zwaagstra er zijn instemming mee heeft betuigd en er op gewezen dat Gauw inderdaad geen groot belang bij dit pad heeft. Z. h. s. besluit de raad voorts in de verordening op de heffing van leges der secretarie, enkele door de Min. kan uit een varken geen 2 ruggen snij- van binnenlandse zaken gewenst ge achte wijzigingen aan te brengen. Salarisherziening gemeente- personeel. Het destijds door B. en W. reeds aangekondigde overleg met de ambte narenorganisaties inzake een ontwor pen nieuwe jaarwedderegeling voor het gemeentepersoneel heeft thans zijn beslag gekregen. Met de door B. en W. ontworpen salarisregeling kon den de verenigingen zich in ’t alge meen wel verenigen, met enkele' op merking:;: van techmsche aard is nog Japan een regeringscrisis is ontstaan, de socialistische regering is afgetreden we gens geschillen tussen de linker- en rechtervleugel ip deze partij. Men ver wacht een coalitieregering, dus ene steu nend op samenwerking tussen verschil lende partijen. En nu we het toch over coalitieregeringen hebben: in Ierland heeft De Valera de absolute meerder heid in het parlement verloren. Hij ver kreeg bij de verkiezingen 66 zetels en had er 74 moeten hebben. Toch bleef zijn partij, de Fianna Fail, verreweg de sterkste, de oude oppositie partij Fine Gail kreeg 29 zetels, de partij v. d. ar beid 14, de nieuwe republikeinse partij van Mac Bride 10, terwijl 16 zetels over kleinere groepen verdeeld zijn. Verwacht wordt dat De Valera met een minder heidsregering aan het bewind zal blijven en spoedig de gelegenheid zal aangrijpen het parlement weer te ontbinden om een nieuw beroep op het volk te doen in de hoop dat een aantal aanhangers van Mac Bride, die op veel meer zetels ge rekend had, in hun teleurstelling weer zullen overgaan naar de Fianna Fail. In Italië zijn de verkiezingen eerst in April aan de orde, doch de regering heeft er nu al zorgen over, omdat de communisten er bezig zijn gewapende strijdorganisaties te vormen en de rege ring vreest dat deze bestemd zijn druk op de kiezers te oefenen. Ze zal er dan ook tegen optreden. In Finland heeft de meerderheid van de Rijksdag de rege ring doen weten, dat zij afwijzend staat tegenover een militair verdrag met Rus land, waarop Moskou schijnt te hebben aangedrongen. Ten slotte: in de atoom energiecommissie de V. N. bleef Rus land onverzettelijk vasthouden aan zijn eis dat de Ver. Staten eerst alle atoom bommen moesten vernietigen, voor de Russen wilden onderhandelen over een of andere vorm van internationnale con trole op dit soort bewapening. benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het l.o. aannemen. Presentiegeld leden van de raad. Ged. Staten hebben zich verenigd met een presentiegeld van 3.voor commissievergaderingen, terwijl zij voorstellen het presentiegeld voor de raadsvergaderingen op 6.plus een afstandsvergoeding van 1.voor 4 tot 8 K.M. en 2 voor 8 K.M. of meer van het gemeentehuis te stellen. B. en W. stellen voor met deze regeling accoord te gaan, welke ongeveer het zelfde effect heeft als het dezerzijds voorstel van 7.50 per raadsvergade ring. Z. h. s. aldus besloten. Voorts zijn ingekomen diverse ver slagen. Over een verzoek van A. G. de Boer te Heeg om tegemoetkoming in de kosten van het zenden van zijn leer plichtige kinderen naar een o.l. school te Sneek zullen B. en W. advies uit brengen, evenals over een verzoek van de R.K. School te Westhem om mede werking voor het aanschaffen van leermiddelen voor het gymnastiek onderwijs. Bericht is ontvangen dat voor 1948 deze gemeente art. 55 qua- ter mag toepassen voor de vergoeding aan bijzondere scholen en dat burge meester Tjaberings weer is toege staan tot 1 Jan. 1950 in Sneek te blij ven wonen. Voor de benoeming van een strater- voorman bij de dienst van gemeente werken bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. J. Djurrema, stra- ter te Noordbergum; 2. W. v. d. Kooi, strater te Hardegarijp. De jaarwedde wordt, behoudens hogere goedkeuring, voorgesteld op 2346 tot 2496. Proeftijd: een jaar. Benoemd wordt met alg. Djurrema. De gemeente-geneesheer Witte in het ressort Heeg eervol ontslag, met ingang van 1 Jan. 1948, aangezien hij zijn praktijk per die datum heeft overgedragen aan de heer D. Ferwerda, die zich te Heeg als arts heeft gevestigd. B. en W. stellen voor de heer de Witte, die zijn betrekking 1 Jan. 1919 aanvaardde, dit eervol ontslag te verlenen en de heer Ferwerda, op diens daartoe ge daan verzoek, voor het tijdvak 1 Jan. ’48 tot 1 Jan. 1950, als de herbenoe ming van rekening gehouden. B. en W. stellen thans voor de salarissen van het ge meentepersoneel vast te stellen zoals deze op de ter secretarie ter inzage liggende staten zijn vermeld. Z. h. s. aldus besloten. Bestemming bouwvolume le kwartaal 1948. Voor het eerste kwartaal 1948 is deze gemeente slechts een bouw-, volume toegewezen van maar 8 wo ningen, waarbij een inhoud is aange houden van 260 M3, per woning. Dit cijfer is wel zeer teleurstellend doch hopelijk is deze toewijzing, aldus B. en W., slechts een eerste aanloop voor 1948. Wel is het zaak de in uitvoering zijnde woningbouw zo snel mogelijk te voltooien, omdat dit de basis zal zijn voor eventueel verdere toewijzing van bouwvolume. Over de vraag waar deze 8 woningen gebouwd moeten worden, hebben B. en W. zich in ver binding gesteld met de Woningstich ting. Ter vergadering hopen B. en W. het resultaat van dit overleg te kun nen meedelen. .Het wil B. en W. aan vankelijk voorkomen dat in het raam van deze geringe voorlopige toewij ding in de eerste plaats in aanmerking komen IJsbrechtum en Oppenhuizen. Met goedvinden van de Prov. Directie van Wederopbouw zouden B. en W. de reeds ter beoordeling ingezonden plannen van particulieren tot een to taal volume van rond 600 M3, willen overbrengen naar het 2e kwartaal 1948 om daar eventueel in mindering te komen op een verdere toewijzing. Op deze wijze ware het mogelijk van de eerste toewijzing 4 woningen te IJsbrechtum en 4 te Oppenhuizen te bouwen, aannemende althans dat ook de 3 of 4 bouwspaarders die voor 1948 aangewezen zijn om hier te bouwen, t.a.v. het daarvoor benodigde volume uit de latere toewijzing voor dit jaar geholpen kunnen worden. B. en W. plaatsen opzettelijk IJsbrechtum voor aan om in elk geval daar met nieuw bouw zo spoedig mogelijk een aan vang te maken, mede om te voorko men dat de o.l. school aldaar afzakt tot een éénmansschool. Het inbrengen ter plaatse van 4 jonge opkomende gezinnen kan die fatale mogelijkheid waarschijnlijk voor goed bezweren. In tweede instantie komt dan Oppenhui zen, waar nu bouwrijpe grond aan wezig is en waar nieuwbouw naar het oordeel van B. en W. het noodzake lijkst is te achten. De Voorz. deelt naar aanleiding van een opmerking van de heer O s i n g a mede dat het overleg met de Woningstichting er toe heeft ge leid, dat B. en W. nu voorstellen te IJsbrechtum één dubbele woning en te Folsgare ook een dergelijke te bou wen, voor Oppenhuizen blijven de an dere 4 woningen bestemd. Meer kun nen we nu niet doen. In Jutrijp hangt nog een onteigeningsprocedure, welke nu ingaat, en konden we ook als we meer volume ter beschikking hadden, nog niet bouwen, te Blauwhuis zijn we ook nog niet klaar, maar wel te Oppenhuizen en op tijd ook te IJs brechtum en Folsgare. In het laatste dorp staat de chr. school er net zo voor als de openbare te IJsbrechtum, ze dreigt een éénmansschool te wor den, ook daarom is het gewenst te Folsgare woningen te bouwen. De heer O s i n g a betreurt dat te Jutrijp nog niet kan gebouwd, verleden jaar is er nog een verbouwplan afgewezen met verwijzing naar a.s. nieuwbouw. De heer Brandsma acht het voor stel aantrekkelijker geworden, nu er ook te Folsgare zal worden gebouwd. Voor IJsbrechtum voelt spr. niet veel, de school is in deze bijzaak, maar de mensen die daar in die nieuwe wonin gen komen zullen wel in Sneek wer ken en niet het geringe aantal land arbeiders vermeerderen, aan wie zo grote behoefte is. Laat men die dub bele woning in Tirns zetten, dat ligt verder van de stad, in IJsbrechtum kunnen de boeren geen arbeiders krij gen omdat alles naar Sneek trekt. Wanneer de stortplaats voor de rei niging rayon Noord werkelijk te Tirns komt, dienen daar ook de reinigers te wonen, die bij dit bedrijf werken, en voor hen kunnen daar woningen ge zet. De Voorz. zegt dat de raad laatst met B. en W. door de gemeente is geweest en toen is ook erkend dat er te Tirns gebouwd moet, maar men geneesheer te benoemen. De heer Fer werda zal, evenals dat met de heer de Witte het geval was, jaarlijks van ressort moeten wisselen met de heer G. Bruins. In verband hiermede be draagt de jaarwedde van de heer Fer werda voor 1948 135.voor 1949 270.—. Z. h. s. besluit de raad eervol ont slag aan de heer D. de Witte te ver lenen, terwijl de heer Ferwerda met alg. (14) st. benoemd wordt. B. en W. leggen ter vaststelling over een verordening op de samen stelling en werkkring van een raads commissie van bijstand voor het grondbedrijf. De commissie bestaat uit 3 leden, voorzitter is een der leden van B. en W., het voornemen bestaat dat de burgemeester deze taak op zich neemt. Als secretaris der commissie, niet-lid, fungeert de gemeente-secre- taris. De leden worden voor de tijd van 4 jaar benoemd, doch de thans te benoemen leden treden in 1949 af, tegelijk met de zittende raad. Tot leden der commissie worden alsnu benoemd de h.h. Jongstra, Osin- ga en Brouwer, alle met 13 st.; de heer v. d. Bos had 3 st. De raad neemt op voorstel van B. en W. tenslotte nog enkele besluiten ter uitvoering van de nu door Ged. Staten goedgekeurde beheersverorde- ning van het Grondbedrijf. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening behelzende regelen ter uitvoering van art. 1 der woon- ruimtewet 1947. Dit art. bepaalt dat het verboden is een woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te geven, tenzij door B. en W. voor het in gebruik nemen schriftelijk ver gunning is verleend aan degene, die de woongelegenheid wenst te betrek- is men er zeker van dat ze in de eerst volgende vergadering der commissie worden behandeld, komen ze bij B. en W. dan kan daardoor weer uitstel ont staan. Juridisch is de beste weg die welke de heer Gerbrandy aangeeft, praktisch is het Je voorgestelde. De heer Schaap vraagt wie bij bepaal de gevallen het gedagtekende ont vangbewijs afgeeft, dat doen toch zeker B. en W., maar de Voorz. antwoordt dat de secretaris der com missie dat doet. De heer Brand sma maakt nog een opmerking over de vestigingsvergunning en de Voorz. zegt dat vergunningen voor de vestiging in deze gemeente door B. en W. worden afgegeven en ook bij dit college moeten aangevraagd. De heer Gerbrandy erkent na het gehoorde, dat de voorgestelde wijze de meest praktische is, zijn bezwaren zijn ondervangen. Z. h. s. wordt het voorstel nu aangenomen. Aansluiting bij de Stichting Friesland voor Maatschappe lijk Werk te Leeuwarden. (Voor de betekenis van de Stichting verwijzen we naar de raadsstukken der gemeente Sneek in ons vorig nr. opgenomen, waarin een soortgelijk voorstel voorkomt. Red.) B. en W. stellen voor ook de ge meente Wijmbritseradeel als lid tot deze Stichting te doen toetreden. De contributie bedraagt cent per in woner, dus voor deze gemeente 62 per jaar. Nadat op verzoek van de heer Schaap de Voorz. de namen van de voorl. bestuursleden dezer Stich ting heeft meegedeeld, zegt de heer Gerbrandy dat hij enige moeite heeft gehad zijn stem te bepalen. Het is van belang dat er contact is tussen de organisaties welke zich op dit ge bied bewegen, maar het mag nooit een binding worden. Voor de bezettings tijd zou niemand bezwaren hebben ge had, maar in die tijd hebben we met Winterhulp kennis gemaakt, en gezien die geschiedenis moeten we voorzich tig zijn; het plan doet wat Duits aan. De Stichting mag zich niet in het werk der kerkgenootschappen men gen. De Voorz.: dat is ook niet de bedoeling, en van een binding zal geen sprake zijn. De heer Jongstra dus blijven de aangesloten organisa ties zelfstandig De V o o r z volko men! Het voorstel wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Bouwrijp maken gronden. De directeur van gemeentewerken begroot de kosten van het bouwrijp maken van het terreir gelegen in het uitbreidingsplan Oppenhuizen, ten Westen van de Dorpsstraat en ten Zuiden van het betonpad van de dorpsstraat te Oppenhuizen naar de Rijksweg 43, op rond ƒ35500.nl. 160 per jaar redelijk; hij is zonder de kosten van ophoging van de bouwpercelen, waarop door de Woningstichting woningen zullen wor den gebouwd. B. en W. stellen voor deze gelden beschikbaar te stellen. Z. h. s. aangenomen. Verzoek Geref. school Heeg om gelden voor aanschaffing leermiddelen. Deze aanvraag geldt de aanschaf fing van de aardrijkskundige leer- en werkschriften van „Bakkum, Diel en Eggink”, terwijl het schoolbestuur ook gewenst acht het gebruik van een atlas „Bos en van Balen”. Het laatste acht de inspecteur niet direct nood zakelijk, terwijl deze geen bezwaar heeft tegen de door het schoolbestuur ook gewenste aanschaffing van de deeltjes 3 t.e.m. 6 van de leesmethode ken. Art. 5 van de verordening be- „Het Wijde Leven”. Het schoolbestuur heeft de aanvraag om gelden voor de aanschaffing van de atlas Bos en van Balen thans ingetrokken, voor de rest stellen B. en W. voor de ge vraagde medewerking tot aanschaf fing te verlenen. Z. h. s. aangenomen. Bouw nieuwe school te Scharnegoutum. De Ver. v. Chr. Volksonderwijs te Scharnegoutum vraagt gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de bouw van een nieuwe school te Scharnegoutum. De tegenwoordige hervormde school te Scharnegoutum heeft 2 leslokalen, met 3 leerkrachten en rond 100 leerlingen. De klassen 1 en 2 zijn thans ondergebracht in een lokaal van het gebouw Elim, waar voor de gemeente een jaarlijkse huur van 200.vergoedt. Waar het niet mogelijk is de bestaande school te verbouwen, zó dat daaraan een derde leslokaal kan worden toegevoegd, vraagt het bestuur thans ’s raads medewerking voor de bouw van een nieuwe school met 3 lokalen. De in specteur van het L.O. kan zich geheel met de aanvraag verenigen. Een on derzoek van het schoolbestuur heeft uitgewezen, dat met een 3-klassige school voorlopig kan worden volstaan, een 4-klassige is niet direct nodig. In principe ontmoet de aanvraag bij B. Q,' 1 leen kan worden voorkomen door tijdige Amerikaanse hulp. De Engelse regering heeft er haar volk nog eens op gewezen dat de toestand in Engeland nog ongun stiger dan een halfjaar geleden is ge worden omdat de dollars opraken, de Franse heeft zich genoodzaakt gezien de grens met Spanje te heropenen en de economische betrekkingen destijds ver broken omdat men Franco wilde boy cotten, weer op te vatten. Nieuwe ge schillen tussen India en Pakistan schij nen, naast het Palestina-conflict ook weer de aandacht van de Veiligheids raad te zullen vragen. Overigens doet India zijn uiterste best, ook na de dood van Gandhi, uitbarstingen tussen Hin does en Mohammedanen te voorkomen. Wel heeft het twee extremistische Mo hammedaanse organisaties op zijn ge bied verboden, maar dit gebeurde eerst nadat het dat ook met de extremistische Hindoe-organisaties had gedaan, die ver antwoordelijk worden geacht voor de moord op Gandhi. Heeft de Veiligheids raad der Ver. Naties zorgen, de zg. „Kleine Assemblee” van dat lichaam zal eind dezer maand ook al moeten samen komen om een kwestie te behandelen. In Korea hebben we nl. een toestand ge lijk aan die in Duitsland, het Zuiden is bezet door de Amerikanen, het Noorden door de Russen, die het trachten te sovjetiseren en de commissie van on derzoek der Ver. Naties, welke eigenlijk de vorming van een democratische Kore aanse eenheidsstaat moet voorbereiden boycotten. Over dit gebrek aan mede- j werking der Russen, dat de commissie l heeft gerapporteerd, zal nu de Kleine I Assemblee vergaderen: Intussen maken in Mantsjoerije de communistische le- blijvend vrede zou kunnen verzekeren. Hetgeen de Ver. Naties nog niet kunnen omdat ze in alle actie belemmerd wor den door mogelijke vetorechten. Een dergelijke koppeling van verdragen zou misschien ook de Scandinavische lan den, waarvan Zweden en Denemarken zich niet bij een Westerse Unie zonder meer willen aansluiten, tot andere in zichten brengen. Ove.igens heeft Zwe den wel te kennen gegeven voor een der gelijke Unie te voelen als ze zich vooral op economisch terrein in verband met het Marshall-plan begaf. Intussen wijzen alle verschijnselen er wel op, dat de Westerse Unie nog heel wat voeten in de aarde zal hebben en dat de ontwikke ling in Duitsland daarbij een belang rijke rol zal spelen. In West-Duitsland is thans de nieuwe economische be- stuursregeling van de Brits-Ameri- kaanse zóne in werking getreden, waar door meer verantwoordelijkheid op de Duitsers zelf is gelegd. Zoals bekend voeren de communisten in dit Duitse ge bied daartegen actie, omdat zij voorzien

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1