n „Alarm in de Oriënt” door F’’ Buitenlands Overzicht SCHOUTEN en Prof. OKMA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST IM 3e JAARGANG No. 15 ,N o I FEUILLETON t-t VN qOFST E BIJ DE A.R. KIESVERENIGING TE SNEEK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 I en OFFICIËLE F 1065 Suiker l keuze-commissie 2 HOOFDSTUK H. i l i i t I Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar het evangelie van Jezus Christus bren gen in ons woord en onze daad. Laat er geestdrift zijn voor Verschijnt! DINSDAGS VRIJDAGS Bureau voor Advertenties t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager in zijn uit- en invoerhandel missen. Las tig is de kwestie ook voor de Ver. Staten dat graag één lijn trekt met Zuid-Ame- rika, maar ook Engeland niet voor het hoofd wil stoten en ten slotte zelf graag de uraniumgebieden in handen zou heb ben, welke de betrokken landen in het Zuid-Poolgebied schijnen te zoeken. Washington heeft zich in het geschil zo’n beetje neutraal verklaard en de wens geuit dat het Internationale Hof de zaak zal onderzoeken, en de hoop dat geen incidenten de kans op zo’n onder zoek zullen verkleinen. Misschien komt Met een gelijkmatige vaart zoefde de kleine blauwe two-seater door de wemeling van de Oosterse stad. Moni ca kwam ogen te kort. De opeenstape ling van indrukken overweldigde haar. Ze zag al die hoge, grootse ge bouwen en het viel haar op, hoe veel meer tint en tekening in alles was dan in een Europese metropool. De ge bouwen waren alle verschillend van 'rant en kleur: er waren grijze, blan- c waren er van rode steen en van "•achtige granietsoort. Er waren zelfs gebouwen met een sterke oranje achtige tint en flats als uit een mo dern stadsdeel van Amsterdam met ze htblauwe muren. En door dat alles heen de schilderachtige bontheid van ste zeegroen, alles een wonderlijke diepte scheen te verlenen, alsof achter die hemel nog een grotere wijdheid lag. „O, ik wilde, dat ik schilderen kon!” riep ze uit in vervoering. René lachte weer, zijn gezonde jongenslach „Ja, als de koperen demon ons ver baten gaat, na ons de hele dag gaar- ~?kookt en geblakerd te hebben, dan speelt hij nog eens al zijn troeven uit door ons te laten zien, hoe armzalig we afsteken bij de rijkdom der natuur. Kijk, nu zet hij alles nog eens aan met goud. Ik ben blij, dat ik niet schilde ren kan. Als ik het waagde, joeg ik me misschien om een mislukking een kogel door de kop”. Getroffen ziet ze hem aan. Een jon den nog bijna maar achter al zijn luchtige vrolijkheid peilt ze een diepe kunstzin en een sterk karakter. „En nu goed opgelet, Monica! Daar ligt je toekomstig thuis. En over twee minuten ben je bij je man!” Het is of deze woorden plotseling haar hart met een knellende greep omvatten. Ze buigt haar hoofd wat uit het portier, snakkend naar lucht. Wat is het toch, wat is die vreselijke ge waarwording van opzien tegen de ont moeting met Oscar Daar in haar hut was toch de popelende verwachting weer teruggekomen, voelde ze zich tinte’—i van geluk. Wordt vervolgd. In de Noorder- en Zuiderkerk spraken Maandagavond in vergaderingen, belegd door de a.r. kiesvereniging alhier, de heer J. Schouten over „De Politieke toestand” en prof. N. O k m a, hoog leraar aan de V. U. over „De Partij v. de Arbeid; wat zeggen wij van haar; wat zegt zij van ons”. Beide gebouwen waren geheel bezet. In de Noorderkerk leidde ds. W. Ruiter, die na gemeenschappelijke zang van Ps. 97 1, Ps. 97 las en een kort openingswoord sprak. De politieke toestand. De heer Schouten betoogde dat de eerste grote fout van het eerste kabinet na de bezetting, was geweest, dat het zonder volksvertegenwoordiging wenste te regeren, wat anti-Nederlands was, omdat ons volk eigen geworden was door die vertegenwoordiging met zijn re gering te spreken. De tweede grote fout was dat bedoeld kabinet, in ieder geval sommige leden er van, een bewind wil den voeren in overeenstemming met eigen wensen, verwachtend dat de meer derheid van ons volk het wel eens met hen zou zijn. Men heeft het niet zo lang kunnen volhouden, eerst kwamen de tij delijke, toen de voorlopige staten-gene- raal -en in 1946 de verkiezingen, welke uitwezen dat een zeer belangrijke meer derheid oordeelde dat een kabinet niet zonder volksvertegenwoordiging mocht regeren en voorts dat men veel wenste te behouden uit het staatkundige leven van voor de oorlog. Bij de kabinetsfor matie ontbrak echter de consekwentie van dit oordeel; doordat formateur en sommige ministers uit het vorige kabi net voortkwamen bleef de band daar mede en dus met de gedachten, die dat kabinet hadden geleid, behouden. Een nationaal .kabinet had moeten worden gevormd, dat zich met alle krachten op herstel, wederopbouw en nieuwe ont wikkeling had kunnen werpen. In stede daarvan vormde men een kabinet steu nend op de P. v. d. A. en R.K.V.P., en schiep daardoor een wankele positie, omdat deze partijen in de principiële uitgangspunten uiteengaan; dat maakt het beleid van dit kabinet aarzelend en wankel, hetgeen spr. op het gebied van h$t Indische en het sociaal-economische beleid wil aantonen. Bij de Indische kwestie gaat bet in wezen om vrager van gezag en vrijheid, welke door de P. v. d. A. geheel anders worden be antwoord dan door de chr. partijen, ook de R.K.V.P. Voor de christen is de oor sprong van alle gezag op aarde, God, Hij is de volstrekte Souvefein, Die het ge zag op aarde geeft, dat dus gebonden is aan Zijn ordinantiën en daarin zijn nor men en grenzen vindt. Daarom wérden wij gedwongen inzake het Indische be leid in de oppositie te gaan, omdat dit kabinet overeenkomsten wilde aangaan met wat in wezen de revolutie is, de op stand tegen het gezag, de verwerping er van. Wie de weg van het gezag verlaat, behoudens uit redenen van gehoorzaam- j heid aan God, kan de vrijheid voor de mens niet verwezenlijken, omdat vrijheid betekent: leven naar de levenswetten door God voor elk schepsel verordineerd. Wie het leven van deze fundering los slaat, kan geen nieuw huis voor de menselijke samenleving bouwen, omdat hij de orde des levens in zijn tegendeel verandert. De wet der revolutie, in deze ideële zin gezien, is de wet der negatie. Zolang de meerderheid van ons volk de regering in haar Indisch beleid steunt, kan zij, constitutioneel haar gang gaan, daarom hebben wij tot het volk te gaan om het 't goede beginsel in deze voor te houden, God biddend dat Hij dit werk vruchtbaar make en dat de overheid in Al is de tijd, waarbinnen de Marshall hulp Europa zal moeten worden verleend krap toegemeten en al dreigt ze door besnoeiing in het Amerikaanse Congres lager te worden dan waarop aanvanke lijk was gerekend, dat ze komt schijnt wel vast te staan. Dat ze nodig is, staat nog vaster, zowel minister Lieftinck in Nederland als sir Stafford Cripps, zijn Engelse collega, hebben een somber beeld geschilderd van de toekomst voor hun landen, wanneer die hulp zou uit blijven. Misschien is die schildering ook wat overdreven, om het Amerikaanse Congres vooral te overtuigen, dat toch snel afdoende hulp moet verleend. Die overtuiging kan het Congres ook bij gebracht worden door de prijsdaling in de Ver. Staten. Deze heeft een vrij zenuwachtige stemming in economische en industriële kringen daar veroorzaakt, maar is slechts een kleinigheid bij wat er daar zou gebeuren als het Congres de Marshall-hulp afwees. Dan immers zou de rij der afnemers van Amerikaan se producten zo gedund worden, dat de bodem totaal uit de markt zou vallen. Ook daarom staat het wel vast dat deze hulp verleend zal worden en dan kan de prijsdaling gunstig werken omdat voor de dollarbedragen welke beschikbaar worden gesteld nu meer Amerikaanse goederen kunnen worden gekocht. In tussen zouden de Amerikanen geen za kenlieden zijn, wanneer ze aan de te ver lenen hulp geen reeks voorwaarden wilden verbinden, welke vooral hierop neerkomen dat de landen welke hulp wensen, onderling elkaar ook zullen moeten bijstaan. In de praktijk komt dit neer op economische samenwerking, tol- unies en dergelijke in West-Europa, en op het opnemen van WestDuitsland in een economisch plan voor dit gebied. Ook de te Rome te houden conferentie van vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië en de Bene- luxlanden over de mogelijkheid'een tol- unie tussen deze landen te vormen, moet in dit licht gezien evenals het Engelse plan tot vorming van een Westerse Unie, dat nog steeds in het eerste sta dium van voorbereiding verkeert, waar bij de Beneluxlanden terecht de eis heb ben gesteld, dat zij eerst als gelijkberech- tigden wensen deel te nemen aan het overleg der Westelijke geallieerden over het lot van WestDuitsland. Het bekende Engelse blad de Sunday Times gaat er in een proefballon van uit dat Enge land, Frankrijk, Italië en West-Duits- land de 4 grote pijlers zijn van dat deel van Europa, dat buiten de Russisch^ invloedssfeer is gelegen, zodat West Duitsland tot een zodanige pijler dient hersteld. Engeland kan trouwens niet doorgaan een 800 millioen gulden per jaar aan het herstel van Duitsland uit te geven. Dit lijkt op Engelse bedoe lingen van vergaande aard om West Duitsland weer in de Europeese gemeen schap op te n§men, en dus is het inder daad tijd om de Benelux bij de komende besprekingen oyer de Duitse kwestie te moeden echter dat Engeland, dat betrekken. Zij moet hierin meespreken moeilijkheden g *’J en pr SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK kerstening van de staat, het koninkrijk litieke der Nederlanden, de herkerstening van ons Nederlandse volk. Na gemeenschappelijke zang van twee coupletten van het Wilhelmus en een inleidend woord van d s. Ruiter, sprak prof. Okma vervolgens over De ,/artij v. d. Arbeid. I Deze spr. betoogde dat de geschiede nis van de P. v .d. A. een bekerings geschiedenis van de vroegere S.D.A.P. is geweest, welker beginselen vóór 1940 al hadden gefaald. Toen het revolution- nair élan er verdwenen was, men hogere lonen en kortere werktijden had verwor ven, stond daar de massamens, innerlijk leeg, zonder God, zonder zelfstandige persoonlijkheid, een gemakkelijke prooi voor nat. socialisme, fascisme, commu nisme. De oprichters van de P. v. d. A. hadden voor de kwalen een open oog, maar kenden er slechts één oorzaak van; zij gaven het kapitalisme de schuld. Daarmede stemmen wij niet in: het is het zondige hart van de mens, het gaat niet buiten de verantwoordelijkheid van deze mens om, dat hij God verwierp. Dwaling ten opzichte van de oorzaak van de kwaal, kan leiden tot dwaling omtrent de geneeswijze. De oprichters van de P. v. d. A. zochten deze daar, waar men 150 jaar geleden al eerder wijsheid had weggehaald, in Frankrijk, toen bij de revolutie, nu bij het persona lisme; niet bij het evangelie van Jezus Christus dus, doch bij een filosofisch stelsel. Men wil van de massamens weer een persoonlijkheid maken. En uit de vrijzinnige en humanistische hoek ko men dan de plannenmakers. Want deze geestesstroming is de basis van de P. v. d. A., die in haar beginselprogram wel alle richtingen gelijke rechten geeft, maar zeer bepaaldelijk de inhoud van de belijdenis, de confessie, niet wil, men verwerpt de souvereiniteit Gods in het Woord geopenbaard. De suprematie in de P. v. d. A. is dus aan de vrijzinnig- het Chinese, Arabwh-. en Maleise volksdeel. Helle banieren met zilverer gouden en bonte Chinese karakters beschilderd. Het verkeer, geregeld door baardige Sikhs, martiale gestal ten met witte tulbanden en eigenaar dige gestreepte bamboeplakkaten als vleugels aan de schouders bevestigd, vertoonde eveneens een merkwaardige mengeling. De oudste, rammelendste, meest aftandse Fords en Buicks wis selden af met luxe-wagens van stroomlijnmodel en als watervlugge flitsen gingen daartussen de ricks- shaws, voortgetrokken door kleine,' slanke Chinezen, wier blote voeten nauwelijks de grond schenen te raken. Het scheen geen verschil uit te maker of er een porceleinbroze bloem van het Oosten in het karretje zat in haa strakaansluitende satijnen Shanghai dr$ss, of een gezette Europeaan, di? zich het zweet van de dikke kop veegde met een doorweekte zakdoek. Licht als schaduwen scheerden de koe- lies voort, ontweken ongelooflijk han dig elk obstakel. En kijkend en absor berend hoorde Monica toch elk woord, dat René zei: „De meeste hunner krijgen tuber culose door het overmatig transpire ren en dan de plotselinge wind op hun blote body. Maar ze vinden het blijk baar een goed baantje, er is nooit ge brek aan rickshawkoelies. Typisch, minuten u’ koelies al trouwen het Koninkrijk Gods kan zijn. De poli tieke atmosfeer levert nu eenmaal ge varen voor het chr. leven omdat ze middelen eist, die afleiden van de we gen Gods. De politieke partij strijdt om succes, om het regeringskasteel te ver overen, ze staat in vechthouding, en dan dreigt gevaar dat we afraken van de weg in de liefde van Christus. Willend vasthouden aan de ordinantiën, dreigt het gevaar, dat wij om het bezit er van een triomfantelijke houding aannemen en ze niet als onverdiende genadegave zullen zien. Er zullen onder sprekers gehoor zijn, die vrezen, dat wat hij zeide zal leiden tot minder waardering voor de partij. Laat men dan denken aan de jeugd, die een rechtvaardig oordeel eist, juist van de schulderkenning kan een oproep tot de jeugd uitgaan, spr. heeft dit ervaren met zijn studenten. Na gemeenschappelijke zang van Ps. 89 1 ging spr. voor in dankgebed. haar geest worde omgezet. Wat het so- ciaal-economisch beleid van dit kabinet betreft, ook daar is wankeling, omdat de P. v. d. A. van het beginsel der so cialisatie uitgaat, waarvan de R.K. naar hun grondovertuiging niet kunnen uit gaan. Zo is er ten deze ook gedeeldheid en onvast beleid bij het kabinet. Er is geen homogeniteit, geen eenheid in de diepste opvatting, en toch hebben we vaste leiding nodig op ons schip van staat in de hevige branding van deze tijd. Wij hebben behoefte aan een rechts orde op het terrein van de arbeid. Recht is geen uitvinding van de mens, bron van het recht is God, Die niet alleen de volheid van gezag en macht, maar ook van het recht is, in Hem openbaart zich de Majesteit van het recht; wie het recht van Hem losmaakt, geeft het over aan menselijke willekeur. Als alles in de rechtsorde op het terrein van de arbeid door de overheid moet gebeuren, be tekent dat practisch alles in handen van ambtenaren geven en neemt het gevaar voor machtsmisbruik enorm toe. In de vrije organisaties van patroons en ar beiders moet de bedrijfsorganisatie steeds meer ontwikkeld en een recht var de arbeid opgebouwd, dat, als God Zijn zegen geeft, het onrecht uit de maat schappelijke verhoudingen kan wegwer- kèn. Dat is christenplicht. Spr. legt er de nadruk op dat, nu de mogelijkheid bestaat, dat we dit jaar verkiezingen krijgen, allen zullen trachten door te dringen tot de kern der zaken, waarom het thans gaat, opdat zij bijv, ook door huisbezoek en niet alleen bij geest verwanten er toe zullen kunnen bij dragen dat ons volk daarvan iets ver staat, dat het weet dat we leven in een tijd van revolutie in principiële zin. Laat ons onze roeping verstaan en ook in staatkundig en maatschappelijk leven I mens?”, voor de a.r. is die: hpf PPP r> O*oliA iron To*7iia C’Eiv'iaf na AAZaF „Ik begiijp je teleurstelling, Moni ca”. zei d° m nu weer en de warmte ervan deelbaar zinkende moed weer keren. „Natuurlijk verwachtte je Oscar en het zien van een wild- vreerr. is eer koud stortbad. Ik ben Oscar’s neef, René Overwinckel. Het spijt Oscar ontzettend, maar juist vanmiddag kreeg hij een brief, die hem een kort, maar uiterst belangrijk bezoek aankondigde, juist op dit uur! Hij verzocht me, je in zijn plaats af te halen. We zullen er gauw genoeg zijn met de two-seater en dan zal je voor deze teleurstelling ruimschoots scha deloos gesteld worden!” Monica glimlachte, doch niet ge heel vaji harte, "e wierp een wat hul peloze blik op de koffers en dozen, welke in de hut verspreid stond., n René Overwinckel zei onmiddellijk; „Voor je bagage wordt gezorgd, ik ben zó terug!” en hij ging met vlugge I passen het dek op. Geen, tv later kwam hij met een j daar nog wel alles van, München, waar Tsjecho-Slowakije door Engeland en Frankrijk werd opgeofferd, is nog niet i vergeten en dat de Ver. Staten, doordat zij zich te lang afzijdig hielden van ver- plichtingen jegens Europa, mede schuld hebben aan het uitbreken van de oorlog, kan niet ontkend. Overigens is het nieuws uit Europa niet groot, de stakin gen in België wijzen op toenemende so ciale spanningen, in verband met de prijsstijgingen en ook al zit er commu nistische actie achter. De Ver. Staten schijnen bereid ook Franco-Spanje in de Marshall-hulp te doen delen het moet toch ook in de West-Europese sa menwerking opgenomen mits het eni ge hervormingen in democratische rich ting invoert, waaruit blijkt dat Marshall hulp en politiek niet te scheiden zijn. In Griekenland en Palestina spanning; en nog eens spanning! In laatstgenoemd land worden de Arabische aanvallen steeds omvangrijker en de Ver. Staten worden blijkbaar al afkeriger van een deling, die hun de Arabische vriend schap zal kosten. In Noord-Korea is ge beurd wat men onder een Russische be zetting kan verwachten, de democrati- sche volksrepubliek is er uitgeroepen, en het zal even moeilijk blijken Korea weer tot een eenheidsstaat te maken als Duitsland. En ook even moeilijk om in het verdeelde China weer vrede tot stand te brengen tussen de regering en de communisten. De legers der laatsten hebben vooral succes in Mantsjoerije en, bevreesd voor de steeds wassende com munistische invloed, waarachter ten slotte toch ook weer Moskou staat, heb ben de Ver. Staten Tsjang-kai-sjeks re gering opnieuw steun beloofd, een rege ring welke deze steun nauwelijks waard is omdat zij door een reactionnaire poli tiek hervormingen in de weg staat, wel ke de boeren zouden tevreden stellen en hun steun aan de communisten doen op houden. De boeren zien in deze rege ring de Kwomintang slechts de vertegenwoordigster van grondeigenaars en groot-industriëlen, die de inkomsten, de boeren toekomend, tot zich trekken. Een netelige kwestie voor Engeland zo wel als de Ver.’ Staten is ontstaan door het besluit van de regeringen van dé Z.-Amerikaanse staten Chili en Argen tinië om eilanden in het Zuidpoolgebied behorend tot de Falkland-groep, welke in feite Brits gebied wordt geacht, te bezetten. Het was aanvankelijk een wedstrijd tussen Argentinië en Chili wie er het eerst zou zijn, nu heeft Peron op Deception-eiland een weerstation doen inrichten en president Videla van Chili is op Greenwich aangekomen om er een militaire basis te stichten. De Engelsen hebben er nu de kruiser Nigeria heen gezonden en de Engelse regering heeft de hoop uitgesproken dat de Z.-Ameri kaanse landen geen geschil zullen uitlok ken. Zij is steeds bereid de kwestie door een internationaal scheidsgerecht te j doen uitmaken. De Z.-Amerikanen ver- al Zij moet hierin meespreken 1 moeilijkheden genoeg heeft, een voldon- dient met haar oordeel rekening gen feit wel zal accepteren, het kan gehouden te worden ook. In een confe- j landen als Argentinië ook heel moeilijk rentie. welke op 23 Febr. te Londen tus sen Engeland, de Ver. Staten en Frank rijk gehouden wordt over het Duitse vraagstuk zal de Benelux deelneming dan ook als eerste punt op de agenda staan. Rusland heeft tegen deze conferentie al geprotesteerd en het spreekt dat al die onderhandelingen over West-Europese samenwerking trouwens Polen, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië houden thans ook een ge zamenlijke conferentie over het Duitse probleem Oosten en Westen steeds verder uit elkaar drijven. De Russen, daarin voorafgegaan door de Amerika- er weer meer werk voor de Veiligheids- nen, publiceren nu op hun beurt officiële raad! Parijs is aangewezen als de stad, stukken welke licht werpen op de toe- waar dit jaar de algemene vergadering gevende houding welke de Angelsak- van de Ver. Naties zal worden gehouden. de keuze-commissie voldoende gele- sische landen tegenover Hitler aanna- j Genève, Brussel noch Den Haag, de drie genheid een zo omvangrijk lichaam te men voor de oorlog uitbrak. Men weet I andere candidaat-steden boden volgens j herbergen. Kantooi voor Abonnementen: .’a. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 RONNENLIJST voor het tijdvak van 22 Februari tot en met 6 Maart 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KG 802 150 Algemeen 2 eieren (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 207 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 205 Algemeen 250 gram waspoeder 203 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel I terug, die de koffers op hun zwetende J gele ruggen laadden. Kort, maar niet onvriendelijk gaf René ze bevelen, welke ze laconiek, maar gewillig ten uitvoer brachten. „En zeg nu dit plaatsje van je dro men maar vaarwel om de mooie wer kelijkheid tegemoet te gaan”, raadde hij opgewekt, toen Monica bleef tal men. Zich met geweld verzettend tegen het vreemde gevoel van on macht, dat haar beving, rukte Monica zich los uit haar gepeins en volgde hem het dek op. Toen ze samen naar de landings trap gingen, werd Monica zich ervan bewust, dat vele ogen haar nieuws gierig opnamen. Een nog jeugdige vrouw, wat opzichtig gekleed en op gemaakt, die aan de arm van een ge zette, door tropenbrand verweerde man bij de railing stond, riep Monica toe„Zo, is dat nu de held van je dro men? Nu, je had het sléchter kunnen treffen, hoor!” Monica wilde iets zeggen, uitleggen, maar René was al beneden en wachtte haar met uitgestoken hand op. Met gl mende blos om ’t misverstand ’Je ze de trappen af en hoorde og juir het gesprek tussen de twee ’’.ex ..Dat i~ lar aanstaande man, ik da 'orgen in alle vroegte Een knappe en kranige kerel, vind je niet?” De stem van de spreekster had een dwepende klank, welke Monica irriteerde. Die man moest eens weten, hoe zijn vrouw had geflirt aan boordZe hoorde nog juist het brommerige antwoord: „Nou, nog wel wat erg jongensachtig!” Haar hand werd omsloten door de zelfde vingers, wier greep ze nu al aanvoelde als iets vertrouwds. „Nu zet je je voet op de bodem van Singapore. Wèlkom, Monica!” zei René’s warme stem. humanistische richting, voor de Calvi nist is zulk een partij volstrekt onaan vaardbaar. Uit deze grondslagen komt de merkwaardige praktijk van de P. v. d. A. voort Ze komt op voor het staats gezag, maar verwaarloost het in Indië, zij is voor geestelijke vrijheid,- maar wijst het Chr. Lyceum hier af, ze wil de zedelijke normen handhaven, maar zie haar houding in de Kamer bij de kwes ties der zwembaden en der kinderwet ten, ze handelt in de praktijk in deze niet anders dan vroeger liberalen en socialisten deden. Maar niét alles is be keringsgeschiedenis in de P. v. d. A., er was ook een erfenis, ze erfde het socia lisme in de zin van een economisch stel sel waarin de productiemiddelen aan de gemeenschap behoren. Ze eist echter niet alleen de leiding van de staat op economisch gebied, maar wil die ook op geestelijk gebied, streeft naar de staats school, staatskunst, staatscultuur. Hoe kan men streven naar persoonlijkheid van het individu en tegelijk alles door de staat willen laten doen? In Frank rijk heeft de filosofie van het persona lisme zich reeds gehecht aan het com munisme en geen wonder, want wie Gods Woord verlaat, belandt bij de af god van staat en gemeenschap. Wat zal nu ons eindoordeel zijn? Zullen we zeg gen: dit is de oude wagen van het so cialisme getrokken door het nieuwe paard van het personalisme? Het komt spr .voor van niet. Want er is in dat gene wat mensen doen tweeërlei lijn: le. de lijn van de afval; 2e die van de be waring door Gods gunst. Deze partij principieel verwerpend, is er toch veel goeds van te zeggen, ze stelt bewust de geestelijke nood als primair; ze voert een zeer principiële strijd tegen het com munisme, waarop wij allen trots mogen zijn. Dit doet niets af aan ons principieel oordeel, dat in deze partij voor de a.r. geen plaats is. Voor prof. Banning is de centrale vraag: „Wat dunkt u van de „Wat dunkt j u van de Christus”. Wat vindt nu de p. v. d. A. van ons De P. v. d. A. heeft de arbeid tot her- drieërlei aanmerkingen. Zij heeft lo. po- bezwaren tegen de antithese, welke het staatkundig stelsel zou onder mijnen, omdat ze de meningsvorming in het parlement onmogelijk zou maken. Deze kritiek is weinig serieus omdat ze wel tegen de a.r., niet tegen de R.K. wordt geuit. Overigens ligt er voor ons een waarschuwing in dat bij principiële overeenstemming er toch ruimte moet zijn voor meningsverschillen in de boe zem van de partij. De hoofdzaak is ech ter dat de P. v. d. A. ons verwijt dat ons beginsel geen levenskracht genoeg meer heeft om er een sociaal-economisch program op te bouwen. Smeenk heeft reeds aangetoond, dat wij op dit gebied een verleden hebben, waarvoor wij ons niet behoeven te schamen. Maar spr. ge- 202 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e.m. 6 Maart) 201 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 200 Algemeen 200 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 194 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a-s.) 196 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) Bonkaarten KD, KE 802 650 Algemeen 2 eieren (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 709, 707 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 - gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen 705 Algemeen 500 gram waspoeder 703 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 702 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.e.m. 6 Maart a.s.) 701 Algemeen 400 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 700 Algemeen 200 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 694 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr. a.s.) 696 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 13, 14, 17 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 15 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. .snaperingen 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Niet aangewezen zijn en vernietigd looft dat we in deze de concurrentie met ;cunnen worden: de bonnen 152, 154, 155, links niet kunnen en niet behoeven vol te houden. Het is waar, wij hebben geen oplossing voor alle reusachtige proble men, welke deze tijd stelt, ook geen duurzame oplossing. Maar onze richting is wel radicaal anders dan die van de P. v. d. A. Ook wij willen voor de arbeid een rechtsorde, maar fundamenteel ver schillend van die van de P. v. d. A., welke het toejuicht dat het naar de so cialisatie gaat en naar de nivellering van alle bezit .en bate van de staat. Voor de a.r. is dat buitengewoon beden kelijk, gelijkmaking van de armoede be tekent dat alles wat het leven waarde geeft in de machtssfeer van de ambte naar komt. Wij mogen erkennen dat deze tijd grote offers vraagt, tegen deze politiek als ideaal moeten we onze stem verheffen, omdat ze de dood van alle geestelijk leven betekent. Tenslotte heb ben onze mede-christenen in de P. v. d. A. nog deze kritiek op ons, dat onze partij een belemmering is voor het Ko ninkrijk Gods. Het enige doel dat onze partij nastreeft, zouden wij dus zelf ver- 1 nietigen. Spr. erkent dat het volkomen waar is dat een chr. pol. partij en ook de kerk een struikelblok op de weg naar nietwaar, die puntige bamboehoe- den?” „Alles is zo bijzonder, zo exotisch, zo sprookjesachtig”, zei Monica adem loos en plotseling, toen ze het stads gewoel achter zich lieten en een heu velrug insloegen, jubelde ze het uit „O, wat is dat .eigenaardig, wat is dat wonderlijk! De aarde is hier róód!” „Tja, ik zit hier zeker al te lang om het verschil te wete tussen de aarde in Holland en hier”, zei René lachend, terwijl hij de versnelling overscha kelde. De two-seater begon de steile weg te beklimmen met dof gezoem Te kleine, sterke motor. „Ik word altijd getroffen door de schitte- 'o bloemenpracht”. Monica knikte met stralende ogen, "achtige bomen hieven hun wijde, 'de kronen van smaragdgroen met cn laaiende weelde van vlammend» ■ode bloesems ten hemel. In de tuinen der afzonderlijk gelegen bungalows was het één kleurenweelde van paars, van geel, van rood. Maar wat Monica op het moment het meest verrukte, was de lucht. De koperkleur had plaats gemaakt voor een toverachtige schakering. Daar was een granaatrode gloed aan de hemel, met vegen van het parelachtige grijs en randen van een teder, vervloeiend violet, terwijl i een transparante beving van het fijn- 654 en 655 Melk, 160, 161, 162, 164, 167, 666 en 667 Reserve, 169 en 669 Alge meen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1