F I „Alarm in de Oriënt” door NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvoorstellen Sneek Weet U wat een Transportcolonne is? Bodemkartering 3e JAARGANG No. 16 FEUILLETON EMS I. H. VAN SOEST DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 en o.a. c HOOFDSTUK HI. Wordt vervolgd. Ab<-priis f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar n een Kantoor voor Abonnementen) ?a. KIE Z EB RINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 René’s eerste reactie was een snelle blik op Monica. Ze zag doodsbleek, dus moest ze Wung Ho’s noodlots- tijding hebben verstaan. Maar ze wan kelde of beefde niet. Met kurkdroge lippen vroeg ze: „Hoe kan dit zo plotseling Is dat méér in de tropen „Oscar heeft een ijzersterk gestel en zijn hart is best”, prevelde René als in een droom. Dan ontwaakte hij plots tot een hevige activiteit: „Wung Ho, wat sta je me daar nou te vertellen Mr. Oscar was toch in de vond men op deze oude cultuurgronden 35 nederzettingen uit de Romeinse tijd, men kreëg de indruk dat de hele Bom- melerwaard nog nooit voldoende was aangekeken, maar diezelfde indruk krijgt de bodemkarteringsdienst overal waar hij in zijn jonge bestaan slechts 5 jaar kwam. Door de bodemkarte- ring weten we nu wat er van zo’n gebied als de Bommelerwaard te verwachten is, elke mogelijkheid kennen we nu, door de studie van de bodem komt zo’n streek plotseling in een geheel ander licht te staan. B. en W. stellen voor op o.a. ge noemde voorwaarden een overeen komst met de heer Hoppe aan te gaan. Eerst zal echter de steeg onder goedkeuring van Ged. Staten aan het openbaar verkeer moeten worden ont trokken, hetgeen B. en W. voorstellen met ingang van 15 Maart a.s. te doen geschieden. Belanghebbenden zijn in de gelegenheid gesteld bij de raad be zwaren tegen deze onttrekking in te dienen. In de voorwaarden voor de verkoop van de st.eg is o.a. bepaald dat deze door en op kosten van de heer Hoppe aan de zijde van de Oude Koemarkt afgesloten wordt door een net draaibaar ijzeren hekwerk of deur, afsluitbaar met een slot, waar van elke eigenaar van de percelen, die een recht van uitgang hebben, voor één keer een sleutel ontvangt. De raadsvergadering, waar deze voorstellen en ook de begroting voor 1948 worden behandeld, wordt gehouden a.s. Vrijdag, 27 Februari, ’s avonds 7.15 uur. 3 Ze grijpt zich vast als de wagen een bocht maakt i een hek inrijdt. Haar voet komt even in aanraking met die van René en ze voelt hoe een bran dende kleur naar haar wangen stijgt. Maar haar ogen zien een huis met een rood pannendak, een veranda met roomkleurige palen, waarlangs schit terende orchideeën afhangen, wiege lend in vreemde, ruige, donkere klui ten, welke met ijzerdraad aan de dak rand bevestigd zijn. Ze ziet een trapje met een leuiig van dezelfde room kleurige palen. René is uit het wagentje gespron gen en in enkele passen omgelopen öm het portier aan haar hand te ope nen. Hij steekt weer zijn hand uit en t" d'Td~ male iegt ze er haar v’-gers in. Nu voor het laatst, denkt ze, st aks zal het Osc ,’’s hand zijn en... Plotseling knerp v het grind onder haastige, blote voeten. En op het zelfde loment wordt de stilte ver scheurd door een kermend, jamme rend geluid- „Wel, Wung Ho; wat betekent dit? Waarom gaat Tsél ong Nio te keer, alsof een schorpioen haar gestoken heeft? En waar is Mr. Overwinckel Wung Ho heï’t twee kleine, dikke handjes op in een tragisch gebaar. Zijn rug schijnt op te bollen onder de witte kiel. „Master...” zegt hij hakkelend in zijn gebroken Engels, en alle tifen vin gers spreiden zich uit als ronde stokjes. „Master vely, vely ill, Sud denly”. (Meester zeer, zeer ziek. Plot- r ,;ng!) En na een korte, als met onheil ge laden pauze vervolgt hij op fatalisti sche toon: „Master indoors dying!” 'Meester binnen stervend!) Natuurlijk heeft u daarover her haalde malen gelezen. En als u er nooit iets over gelezen hebt, dan kon de film u meermalen op de hoogte brengen. Er gebeurt geen ramp, hetzij tijdens de oorlog, of, en vooral ook, in vredestijd, of een transportcolonne van het Ned. Rode Kruis is paraat en ter plaatse. Waar ’n ongeluk gebeurt, waar grote rampen plaats vinden, denk aan de laatste overstromingen in ons land van deze winter o.a., is aanwezigheid van het Rode Kruis met zijn transportcolonnes gewenst om te helpen waar mo^elijk. Het vervoert op deskundige wijze zieken en gewon den, brengt hen naar plaatsen waar zij veilig zijn en verpier kunnen wor den. Ook gezor. i worden met be hulp van deze redders der mensen uit netelige posities gered. Waar hulp nodig is, daar is d transportcolonne met haar helpers present. Het lag reeds lang in de bedoeling van de af deling Sneek van het Ned. Rode Kruis, ook hier ter plaatse zulk een colonne, die uit Twintig man bestaat, op te richten, doch de moeilijkheid was niet gelegen in de wil daartoe, doch in de technische onuitvoerbaar heid. Allereerst moest een arts ge vonden worddn die tijd had om bij het begin te beginnen. Dit begin is: het geven van een deskundige cursus in E. H. B. O. Deze cursus die uit 18 les sen van lj/ja uur bestaat, en wekelijks wordt gegeven, ^aat vooraf aan de eigenlijke oprichting van een Rode Kruis transport colonne. Nu is een arts bereid gevonden deze cursus te geven, en zich verder voor de oprich ting, en leiding van de colonne te in teresseren. Hoe deze transport colon ne in, en ten bate van Sneek en om streken zal werken, en hoe het be stuur zich de inrichting daarvan voorstelt, k-unt u vernemen, als u, in principe bereid om er aan mee te doen, zich opgeeft als E.H.B.O.-cur- sist. Mannen tussen de twintig én der tig jaar, niet dienstplichtig, komen in aanmerking. Deze cursus wordt gra tis gegeven en verplicht vooreerst tot niets. Tijdens lessen en oefeningen zijn de deelnemers tegen ongevallen verzekerd. Plaats en datum van aan vang zullen nader worden bekend ge maakt, nadat u zich hebt opgegeven bij dokter J. R. VAN REEKUM, Leêuwarderweg 58, Sneek of een der onderstaande bestuursleden. Namens het bestuur van het Ned. Rode Kruis afd. Sneek en Omstreken: Dr. H. HOFSTRA, Voorz., Wijde Noorderhorne M. J. D. HALBERTSMA— Blanson Henk -'ans, secr. Hooiblokstr. 13 L. WITTEVEEN, penningm. Wijde Burgstraat. horende panden, ere Lend van het Martiniplein, diep zijn. Het overblij vende gedeelte van de steeg moet on bebouwd blijven, terwijl daarop de erfdienstbaarheid gevestigd zal wor den van het recht van uitgang ten be hoeve van de percelen, welke nu reeds een uitgang in deze steeg hebben. De koopsom welke de heer Hoppe voor oliehok en bergplaats zal betalen wordt gesteld op 1800, de waarde van de steeg op 500. Totaal 2300. Het nieuwe zandhok op de Veemarkt cal naar raming 4000 kosten, zodat d< heer Hoppe la de stichtingskosten hiervan 1700 zal dienen bij te dra gen. De directeur van gemeentewer ken acht het gewenst tegelijkertijd een gelegenheid voor zoutberging te scheppen, waarmede 1300 gemoeid zal zijn, doch dit moet los gezien van de transactie met de heer Hoppe, dit bedrag blijft voor rekening der ge meente. van personen uit haar omgeving en dat, ofschoon z" nog te jong is om Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Dinsdag in café „Het Park” prof, d r. C. H. Edelman uit Wa- geningen over „Bodemkartering”. Kort gezegd geeft bodemkartering een beeld van de verschillen var de grond. Deze kunnen groot zijn, niet alleen binnen bijv, een geheel zeekleigebied, maar er zijn zelfs grondverschillen in één perceel. Spr. behandelt dan de bodemkaarten van een viertal gebieden in ons land. In de eerste plaats een overzichtkaart be treffende de bodem van de Bommeler waard, welke we kennen als rivierklei.- Als een rivier veel watertoevoer krijgt jaagt hij door zijn bedding en neemt veel materiaal mee; treedt hij dan buiten zijn oevers, waardoor «r stilstand in het wa ter komt dat over het land vloeit, dan zakt direct al het meegevoerde zand plus een belangrijk deel van het slib vlak bij de oever en zo ontstaan dan de oeverwallen bestaande uit zandige klei grond. Het is hooggelegen en goed land, achter die wallen bezinkt het fijnere slib uit het water, dat niet over de hoge oever terug kan en er maanden blijft staan. Hier vormt zich de zware klei grond, (zg. komgronden), welke moeras sig is en vein veel minder kwaliteit is dan de oeverwal (zg. stroomgronden) Het is dus duidelijk waarom men in de Bommelerwaard alle boerderijen op die stroomgronden vindt, de hoge ruggen, van welke er vele zijn omdat toen het water niet kunstmatig werd gekeerd, het veel meer beddingen zocht, dan we thans kennen. Daar liggen ook de bouw en fruitlanden, de moerassige komgron den zijn slechts geschikt voor hooiland. Er is ook enige graslandcultuur op de stroomgronden, omdat de boeren dat voor hun gemengd bedrijf nodig hebben. Dit grasland zou veel rendabeler als bouw- of fruitland kunnen worden ge bruikt, zodat er dient gestreefd naar verbetering van het grasland op d|e komgronden, opdat deze voldoende voor het vee opleveren. Naast de beide ge noemde grondsoorten heeft men in de Bommelerwaard ook nog de zg. over- slaggronden, ontstaan door dijkdoorbra ken; het water stortte zich op de achter liggende gronden en drong er diep in en spoelde het zand omhoog. Deze over- slaggronden, steeds bij de dijken gele gen, zijn van zeer goede kwaliteit voor de tuinbouw, zo verbouwt men er de vroegste aardbeien in Nederland. De bodemkaart van de Bommelerwaard laat dus al de hier genoemde verschillen in gronden zien,, ze toont ook nog cultuur gronden uit de oude tijd, bij het onder zoek door spr. en zijn staf, waaraan een archeoloog is toege egd, hier ingesteld rigens zal het uit het bovenstaande dui delijk zijn dat de boerderijen en wegen op de bovengenoemde geulen, de beste gronden dus, zitten. Breedvoeriger stond spr. stil bij een bodemkaart van het Westland, mede om de economische betekenis van de bodem kartering te demonstreren. Het West land is wat de bodem betreft al zeer in gewikkeld, er is een kust met duinen, voorts de oude Maasmond, droogmake rijen, dus gaten in het veen. In wezen is het een veengebied, waar vóór de Ro meinse tijd de zee inbrak, weer ontston den geulen welke in de Romeinse tijd al waren dichtgeslibd (men woonde er toen al op). De oude geulen liggen dus boven de rest van het land, dat inklonk. Tot het jaar 270 was het bewoond, toen brak de zee weer in en heeft weer klei afge zet, waaronder 30 Romeinse dorpen zijn gevonden. Van de 16e, 17e eeuw af is op het moerassige land de tuinbouw ter hand genomen, men bracht zand op dit land, afkomstig van de duinen. Men maakte zo van moeras prachtige tuin grond, evenals van een deel van ’t duin gebied door de afgraving, van 2 waarde loze gronden maakte men zo een bodem, welke wat productiviteit aangaat, een wereldrecord houdt. Tijdens de „boom”- periode na 1920 werden echter overal kassen gezet, er zijn 5000 glasbedrijven, de kern is prachtig, maar de uitbreiding is soms geslaagd omdat men toevallig goede grond trof, maar voor de rest slecht. Dat heeft de bodemkartering be wezen. Na 1928 is door de crisismaatre gelen het areaal bevroren, maar het be drijf saneert zich zelf, de druiven gaan óp de slechte, dat is natte grond dood en zo gaat de druiventeelt er achteruit. De bodemkartering heeft nu nagegaan wat er op iedere grond kan groeien. Zij koos prima verzorgde bedrijven op allerlei gronden en zag dat de bedrijfsuitkom- sten varieerden van een hoogste op brengst van 140 tot een laagste van 50, wat, daar op alle bedrijven even deugde lijk gewerkt werd, dus aan de gronden moet liggen. De ontzaglijke betekenis van dit verschil in opbrengsten voor de nationale economie springt in het oog als men bedenkt, dat gegeven de prijszet ting, gebaseerd op een gemiddelde op brengst van 80, het deel der druivente lers, dat 140 haalt schatrijk wordt, het deel dat een opbrengst van 50 heeft slechts ongeveer de helft van de kost prijs maakt. Het is dus duidelijk dat het van grote betekenis voor onze nationale economie is dat al deze bedrijven op voor de cultuur geschikte grond worden gebracht en dat kan gemakkelijk, want de tuinbouw in dit gebied beslaat in het gehele Westland maar 2500 H.A., dat is een zeer gering percentage van de Nederlandse bodem, die 2% millioen H.A. groot is. De lagere producties zijn niet nodig, als men de tuinbouw maar op de goed grond poot, waar bedrijven, die nu op slechte zitten, 2% maal zoveel kunnen produceren met dezelfde kosten. Dergelijke tuinders dienen dus ver plaatst naar goede grond, als ze alle op dergelrjke grond zitten kunnen ze alle rijk worden of kan het product voor de helft van de prijs verkocht, wat van grote betekenis zou zijn. Dit onderzoek in het Westland is voor het gehele land van groot belang. Al te vaak nog gaat men uit van de gedachte dat het er voor een tuinder niet op aankomt waar hij zit, en toch is dat wel het geval en dient daar ook op gelet, want de tuin bouw produceert nog altijd een 300 mil lioen gulden per jaar. De bodemkarte ring heeft in het Westland ook een rol gespeeld in verband met het uitbrei dingsplan van den Haag, dat beoogde juist daar te bouwen waar 300 tuinders voor de tuinbouw uiterst goede grond gebruikten. Met behulp van de karte ring is dit laatste aangetoond en is er nu een compromis getroffen, zodat deze tuinders op hun bedrijven kunnen blij- voor grote ontwateringsproblemen. Ove- t ven tot ze elders goede grond hebben, beste welstand, toen ik heb verliet. Wat is er gebeurd? Wie is er bij hem geweest?” De laatste vraag klonk als een pistoolschot, zó plots vuurde René die af. Wung Ho schudde langzaam het hoofd. „Wung Ho niet weten. Master deur sluiten. Later Master bellen. Wung Ho hem vinden zo. Stervend”. „Monicadit is ontzettend” René’s fris gelaat ziet nu asgrauw. „Ik weet niet, hhoe... de dag van je aankomst, het üür van je aankomst... het is vreselijk, maar...” „Denk niet aan mij! Het enige, wat we doen moeten, is hem onmiddellijk helpen!” zegt Monica met beslistheid en meteen gaat zij de trap op. Alle andere gevoelens hebben haar ver laten, er is nu nog maar één gedachte de man, die haar verwacht, bij te staan in zijn laatste uur. Zij voelt zich op een vreemde ma nier schuldig, alsof haar geheimste gedachte een aandeel heeft gehad aan dit noodlottig gebeuren. Als ze de kamer binnentreedt, waarvan Wung Ho de deur openhoudt, flitst het door haar heen: „Dit is dus je eerste ken nismaking met het huis, dat het jouwe worden zou. Met éérste huis, dat je in het Oosten binnengaat, is een huis des doods!” „Monica! Een ogenblik!” Het is René, die met beslistheid langs haar SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Rcdactle-adresKLEINZAND 7 SNEEK Verpachting visrechten. B. en W. stellen voor het visrecht in de stadsgrachten voor een tijdvak van 3 jaren nl. van 1 Jan. ’48 t.e.m. 31 Dec. 1950 onderhands te verpach ten aan M. Kanon, visser te Sneek, voor een pachtsom van 17.50 per jaar. Kanon was ook pachter in de verlopen 3 jaar. Wat de pachtprijs betreft, ingevolge het pachtbesluit visrecht is de hoogst toelaatbare pacht die welke op 9 Mei 1940 gold en dat was ook 17.50 per jaar. Wijziging Brandweer- verordening. Daar de hier bestaande verordening regelende de brandweer nog moet worden aangepast aan het Tijdelijk Brandweerbesluit stellen B. en W. voor een aantal wijzigingen in die ver ordening te brengen. O.a. wordt nu bepaald dat de burgemeester het per- so’neel van de brandweer benoemt, schorst’en ontslaat. Een nieuwe titu latuur voor het brandweerpersoneel wordt ingevoerd. De sterkte van het personeel, bedoeld voor een corps, waarbij 3 auto- of motorspuiten van groot- of middel-groot vermogen in gebruik zijn, wordt als volgt voorge steld: 1 adj. hoofdbrandmeester le klasse, die als commandant optreedt 375.1 brandmeester le k’asse 125.3 brandmeesters 100), 3 onderbrandmeesters (ƒ30), 5 hoofd brandwachten (ƒ25), 10 brandwach ten le klasse (ƒ20), 38 brandwach ten 2e klasse 15). De vaste bezoldi ging per jaar vindt men achter de hierboven genoemde functies vermeld. Voor het dienst doen bij brand ont vangen de onderbrandmeesters, de hoofdbrandwachten en de brandwach ten een beioning per uur, door de bur gemeester vast, te stellen. Verkoop Scheidingssteeg. De heer W. Hoppe is voornemens zijn garagebedrijf aan het Martini plein uit te breiden. Hij heeft de eigendom verkregen van een naast zijn garage aan de Scheidingssteeg grenzend pand en B. en W. verzocht te bevorderen dat aan hem ten behoeve van de uitbreiding van zijn garageruimte wordt verkocht het aan de gemeente toebehorende zg. oliehok a. h. Martiniplein met de daarachter aan de Scheidingssteeg gelegen berg plaats, alsmede genoemde steeg. Het oliehok deed dienst als zandopslag- plaats ten behoeve van de dienst der gemeentewerken. De gemeente zal een nieuwe zandbergplaats op de vee markt stichten. Het bedrag dat de stichtingskosten van deze nieuwe bergplaats meer draagt, dan de koopsom van de door de gemeente over te dragen eigendommen, zal door de heer Hoppe worden bijbetaald. Te gen de overdracht van de Scheidings steeg hebben B. en W. geen bezwaar. Zij heeft voor het verkeer geen be tekenis en de belangen van de ge meente of van de aangrenzende eige naren worden door verkoop niet ge schaad. In de overeenkomst met de heer Hoppe zal een oepaling worden opgenomen, inhoudende het verbod om de steeg over een grotere lengte te bebouwen dan de aan hem toebe- Ook tal van andere gemeenten hebben uitbreidingsplannen, strijdig met het be lang van de tuinbouwer en de tuinbouw en de bodemgeschiktheidskaart doet nu opgeld. Reeds zijn er gemeenten, ook in het Westland, die voor de stadsuitbrei ding alleen slechte grond nemen, en meer en meer dient men te beseffen dat stedelijke uitbreiding in een land, waar landhonger heerst, met de nodige voor zichtigheid dient te geschieden. Wat in het Westland is geschied kan als voor beeld dienen voor regionale problemen elders. De bodemgeschiktheidskaart voor een tuinbouwer kost hem 35 per H.A., een luttele som voor een bedrijf waarin misschien 75000 kapitaal gaat, dat verloren gaat als men zich vestigt op ongeschikte grond. De bodemkarte ringsdienst is voortdurend belast met werk in gebieden met problemen op so ciaal, technisch gebied of in verband met de vestiging van bedrijven; wat de re gering hem laat doen staat dus in ver band met de economische vraagstukken van het bodemgebruik. Het zuiver we tenschappelijk werk is slechts bijkom stig, deze jonge dienst, 5 jaar oud, en thans 100 man omvattend, maakt thans een tuinbouwplan voor Nederland, nl. een inventarisatie van de geschikte gronden. Men staat versteld wat er aan prachtterreinen op dit gebied is, ook in deze provincie, terwijl tal van bedrijven nog op ongeschikte gronden zitten. Wij willen trachten de meest intensieve teelt, vrijwillig, maar door propaganda, te brengen naar gronden waar ze het meest opbrengt. Spr. beantwoordde tal van vragen; voor onze provincie is van be lang het antwoord op een gestelde vraag naar de bedoeling van het onder zoek dat de bodemkartering in Wester- go zal instellen. De spr. antwoordde dat dit een onderzoek op goed geluk wordt. Dit is een weidegebied, het is verstard, er schijnt geen ontwikkeling meer in te zitten. Mogelijk zit er wat in voor de fruitteelt, allicht zullen we wat ge schikt terrein daarvoor vinden, maar we willen ook weten, hoeveel het is. Het onderzoek in de Wouden heeft meer di rect belang, daar zit men met de kleine bedrijven en men wil nagaan hoe het in de toekomst hier moet. De voorz., dr. Nieuwkamp, bracht de spr. dank voor de zeer be langwekkende lezing, welke tal van nieuwe aspecten voor het gehoor had geopend. UIT tlET POLITIE-RAPPORT. Het ijs. De burgerij wordt er ernstig op ge wezen, dat het ijs op de openbare vaarwaters alleen dan betrouwbaar kan worden geacht, wanneer het door of vanwege de IJswegencentrale is goedgekeurd en de banen zijn uit gezet. Buitenboordmotor opgespoord. De Sneker politie heeft in Amster dam een Penta-buitenboordmotor in beslag genomen ,die in de nazomer van 1947 uit een der jachthuizen al hier was ontvreemd. De dader is in arrest gesteld. Een waaghals. Verleden week klom een 11-jarige jongen op het dak van de Ambachts school om daar een bal vandaan te halen. Hij stortte door een glazen lichtkap en moest met ernstige, doch niet levensgevaarlijke kneuzingen aan rug en hoofd naar het ziekenhuis wor den gebracht. Minderjarige vluchteling aangehouden. De politie hield dezer dagen een minderjarige jongen aan, die uit een strafkolonie was ontvlucht. Door be middeling van de politie is hij weer naar de inrichting teruggebracht. vroegere tederheid, is sterk in haar. Ze legt met oneindige voorzichtigheid haar hand op zijn hoofd, dat klam aanvoelt. „René zal de dokter halen, direct, nietwaar, René?” „Geen dokter!” hijgt de zieke. „Kan toch niet helpen. Monica, niet teruggaan... het werk afmaken. Het móét... Soerabaja!” Radeloos ziet Monica René aan. Wat bedoelt de stervende in vredes naam. „Welk werk moet ik afmaken, Oscar?” vraagt ze, terwijl ze met een verkillende zwaarte beseft, dat zijn gedachten niet haar welzijn gelden, maar iets, wat hij van haar verwacht. „Dossier... in lade”. Met een kramp achtige spiertrekking wijst Oscar naar het bureau vlak voor hem. „Zorg... dat Gelen het schema niet krijgen... Ik... kon nog juist... bel len... Wung Ho. Anders...” de zin sterft weg. Met één enkele pas is René bij hem. „Oscar, zeg me”, smeekt hij gejaagd, „is dit moord? Dan zal ik onmiddellijk de politie... zeg me, wie!” hij struikelt over zijn woorden. Maar de stervende richt zich op in een laatste krachtsinspanning. „Géén po litie! In stilte begraven... pas op voor Gelen... jij en Monica... voltooien. Soerabaja!” Het klinkt als een alarm kreet. En dan rochelt hij smekend: Beloven!” heen als eerste de kamer betreedt. „Laat mij eerst zien, of...” „Ik ben sterk genoeg, René”, zegt ze in antwoord op zijn bezorgde blik. Dan trekt het geluid van een zwakke stem haar aandacht: „Monica!” „Ja, Oscar, hier ben ik!” Haar stem is verstikt, haar knieën knikken. Ze voelt plots, dat ze zonder René’s steun niet verder kan. Maar het vreemde schuldgevoel dwingt haar, zijn arm af te wijzen. In een moment, dat een eeuwigheid lijkt te omvatten, ziet ze het tafereel: Oscar, hangend in een bureaustoel, met achter hem een raam, waarvan de groengeschilderde jalouzieën neergelaten zijn. Machte loos hangen zijn armen, waarvan de overhemdsmouwen tot boven de elle bogen opgerold zijn, langs de stoel neer. Star zien Oscar’s ogen haar aan, om zijn mond ligt een trek die al op de naderende dood wijst. En een gedachte, die haar om zijn profaniteit verbijstert, vlijmt door haar heen: „Had hij nu ter ere van mijn komst zich niet eens kunnen scheren!” „Oscar", stamelt ze, ze buigt zich over hem heen. „Oscar... wat is er gebeurd? Wat kan ik voor je doen?” Ze beseft zelf het hopeloze van die vraag, maar de drang om hem in dit moment iets te doen gevoelen van de Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties i Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager Als tweede voorbeeld toont en ver klaart spr. een bodem-detailkaart van de gemeente Didam. Het is hier zand grond. Nu kent men allerlei soorten zandgrond, de schaal loopt van stuifzand tot zeer vruchtbaar gras- of bouwland. Zandgrond moet ingedeeld naar de vochthoudendheid, ze mag niet te nat en niet te droog zijn en we kennen in Di dam, van de droogste zandgrond tot de kletsnatte moerasgrond. De mening is onjuist dat een groot deel van onze zandgronden door het water afgezet zouden zijn, 80 is komen aanstuiven. Dat dit aanstuivende zand geen duinen vormde ligt aan ons klimaat, het vorm de vlak terrein met enkele rimpels, doordat dit zand zich met de sneeuw- drift over ons land verspreidde; zand dat zich met sneeuw beweegt vormt zulk een terrein, dat hier ontstond in het laatste deel van de Ijstijd, zeg 10000 jaar geleden. Wegens de inundaties is Zeeland de best onderzochte provincie wat de bo demkartering betreft. De regering wenste een onderzoek betreffende de bodem van Walcheren in verband met te nemen maatregelen ten opzichte van de boerenbedrijven bij de wederopbouw. We hebben geleerd dat Walcheren een zeekleigebied is, maar de bodemkarte ring leert ons anders. We moeten het zien als een veengebied uit de Romeinse tijd, gelegen achter een duinrand. In die tijd brak de zee in, in het veen werden geulen geslagen tot in de ondergrond, het veengebied werd opgelost in een aantal veeneilandjes die met een klei- laagje werden bedekt, de geulen vulden zich met zand', waarover een heel dun laagje klei. De veeneilandjes zijn daar na ingeklonken, zodat de geulen er nu boven uitsteken. De hoogste gronden worden dus gevormd door klei op zand, de laagste door zware klei op veen. Wil de men de laatste ontwateren, dan ver droogden de eerste, men staat hier dus PRINSES MARIJKE. Van de zijde van het secretariaat van Prinses Juliana wordt medege deeld De eerste verjaardag van Prinses Marijke biedt een goede gelegenheid iets mede te delen over haar gezond heidstoestand. Algemeen lichamelijk en geestelijk heeft zij 'zich flink ont- wikkeld. Het gezichtsvermogen van een brilletje te dragen, haar rechteroog is goed vooruit ge-1 Er is echter weinig hoop, dat het gaan en zij herkent n- niet alleen bon- J gezichtsvermogen van het linkeroog te voorwerpen, maar ook het gelaat zich zal ontwikkelen. Ontsteld klemt Monica zich aan René vast. Haar ogen, in schrik ge sperd, zien een vrouw in een lang, .itend donkerblauw baatje en spanne zwarte broek, de blote voeten in ongelooflijk kleine en smalle pantoffeltjes met opwippende neu zen en een dikke vilten zool op René afkomen. Kermend en jamme rend omklemt ze diens arm. „Maar Tséhong Nio! Wat is het?” roept de jonge man in driftig onge duld. „Wat heeft dit gelamenteer in hemelsnaam te beduiden?” Angstig zoeken Monica’s ogen het tanige, geelbruine gelaat af. Maar de uitdrukking van het gezicht zegt haai* mets, het is als een masker, dat alle raadselen van het Oosten verbergt achter zijn starheid. Alléén die mond, wijd en met brede lippen, laat de jam merklachten los met eentonige vast houdendheid. René valt plotseling uit en zegt dar.: „Sorry, Monica... maar dit is om je razend te maken. Mens, laat me toch los, als je niet anders kunt dan jammeren... O, gelukkig, daar hebben wij Wung Ho!” Een tweede gestalte daalt langzaam de treden der veranda af. Het is een kleine, gezette Chinees met een kaalgeschoren rond hoofd en een wnas van diepe weemoed over zijn welgedane trekken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1