:r Buitenlands Overzicht kt 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBR1TSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 17 r ids en- telte het rpen VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 e Eep- aftrek van sisu -luiiL/u "<J3£ -ach foihol- IN DE VOORZOMER WEER EEN BON VOOR SLAOLIE. veer t Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar e e r root iten, lening aan Tsjecho-Slowakije en de uitvoer van machines er heen, stop gezet. lanske Frysk en as hja dan op har oanrieden Frysk skriuwe dan giet dat meastentiids folie better. By aldere bern wurdt de ynfloed fan it Hollansk merkber, in bulte Hollannismen en ek de sinbou wurdt ünfrysk. It is dêrom fan great bilang dat op skoalle beide talen goed leard wurde en meiinoar forlike. Nei it skoft sprekt Frou Dijkstra oer de greate foarrie stüdzje-mate- riael dat der üt de brieven to heljen is, binammen hwat it forskil yn üt- spraek, de bineaming fan de dingen, de fügels, blommen en bisten yn de forskate kontreijeh oangiet. Ek op psychologysk gebiet kin men üt de brieven in protte leare. Aerd en wêzen fan it bern komme ridlik gau düdlik nei foaren. Sprekster wiisde it forhol- lanskjen fan üs moaije Fryske beme- nammen óf en stie oan op it bihald fan de Fr. ütgongen, b.v. Jeltsje en net Jelly. De foarsitter is de tolk fan alle- gearre as hy Frou Dijkstra hertlik tank seit foar har lêzing en foar alles hwat hja troch it foarlêzen fan de brieven sjen litten hat fan hwat der libbet yn de bernesiele. HET KAASRANTSOEN OP HET OUDE PEIL. Toen met ingang van 1 Februari jl. het melkrantsoen op het vóór de rantsoenverlaging van October 1947 geldende peil kon worden gebracht, had het herstel nog niet volledig be trekking op het indertijd eveneens verlaagde kaasrantsoen. Wel werd met ingang van 15 Februari reeds een ruimere verstrekking van kaas moge lijk. Tengevolge van het naar verhou ding gunstige verloop van de melk productie kan de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening thans bepalen, dat met ingang van 15 r Kantoor voor Abonnementen c'a. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 als tken I SNITSER FRYSK FORBAN. Moandei 23 Febr. haldde it Forban har fyfte bütengewoane gearkomste, dêr’t Dr. G. Dijkstra fan Ljouwert yn sprekke soe oer de Yslanske saga. Nei it sjongen fan „Wy, wy litte üs tael net farre”, hjit de foarsitter D. A. Tamminga allegearre wolkom en dielt mei dat Dr. Dijkstra net rjocht by de tiid is en sadwaende net komme koe, mar dat frou Dijkstra ré foun wie om it plak fan har man yn to nimmen. It ünderwerp „De Yslanske saga” sil forfalle moatte, mar hy is der fan oertsjüge, dat „It Fryske Bernebrief”, dêr’t hja joun oer prate sil, ek tige de oandacht wurdich is. Frou Dijkstra, dy’t sünt 1931 under de skülnamme Muoike Wike de bernerubryk yn de Ljouwerter krante forsoarget en as sadanich tüzenen brieven krigen hat fan lytse, greatere en greate bern, wiist op it greate foardiel fan dy briefwiksel foar de bern, omdat hja al jong leare harren tinzen op papier to setten. Fierder ia dit in prachtich mid del foar har om de bernesiele t to hifkjen. De bern skriuwe alles sa’t hja dat seis sjogge en bilibje, yn in sta vering, dy’t faken oanslüt by de üt- spraek. By it bianderjen fan dy brie ven brükt Muoike Wike sa folie moog- lik deselde wurden om de bern to lea- ren dy op de goede manear to skriu- wen. Sadwaende leare de bern maklik de goede stavering. Der binne ek guon, dv’t yn ’t bigjin yn ’t Hollansk nu geëindigd, maar men kan ze nog inleveren bij de plaatselijke comité’s van de nat. monumentencommissie, die er nog wel restitutie op kan krij gen. De praktijk leert dat velen deze bonnetjes maar aan hun brandstof- fenkaart hebben laten zitten, en niet om de terugbetaling van het teveel op brandstoffen betaalde naar het post- kantoor zijn gegaan. Maart 1948 het kaasrantsoen geheel op het oude peil wordt gebracht. Van die datum af zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder (houders van A- kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar (houders van C-kaarten) 100 gram kaas per week ontvangen en de zgn. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B-kaarten) 150 gram. De rantsoenen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zijn de allerjongsten worden op ’t niveau gebracht van 5C gram per week. Het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat het verloop van de melkproductie, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voors hands geen aanleiding kan geven tot opvoering van de voorziening met 211 Melk 213 Melk 216 Vlees 217 Vlees 218, 219 Boter SNEËKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens de laatste berichten heeft Gottwald een nieuw kabinet gevormd, dat door pres. Benesj is aanvaard en 12 communistische ministers en 12 van andere partijen omvat. De laat- sten staan echter bijna allle onder communistisch toezicht door ’n comm. onderminister of iets dergelijks. Ook het parlement zal worden „gezui verd”! Het communisme zegeviert dus. In het Westen acht men het waarschijnlijk dat thans de Russen hun aandacht zullen gaan schenken aan Oostenrijk, Italië en Frankrijk. zoals deze bij de noodvoorziening voor de ouden van dagen plaats vindt, heb ben de ministers gemeend hier niet te moeten doen toepassen. De netto-kosten worden geraamd op 12 a 13 millioen per jaar, te dekken uit de vereveningsbelasting. SURINAME IS ONTEVREDEN. De Surinaamse delegatie ter ronde tafel-conferentie heeft een communi qué uitgegeven, waarin er melding van wordt gemaakt dat het verloop der conferentie in Suriname een toe nemende vrees heeft doen ontstaan, dat zij niet tot aannemelijke resulta ten zal leiden. Zelfs heeft de geza menlijke Surinaamse pers een tele gram aan de minister-president ge zonden, waarin op de funeste gevol gen van ’t mislukken der conferentie wordt gewezen. De alarmerende be richten uit Suriname nopen de dele gatie het Nederlandse publiek op de hoogte te stellen van de door het ver loop der conferentie bij de Surinaamse bevolking tot uitdrukking gekomen spanningen. Niet alleen de gevolgde procedure maar in niet mindere mate het tot nu toe gebleken gebrek aan overeenstemming hebben medege werkt aan het vergroten van de twij fel aan een bevredigend resultaat van dit belangrijke samentreffen der dne betrokken landen. EX-DIRECTEUR-GENE^AAL VAN DE LANDBOUW G. RUITER STAAT TERECHT. Vqor het tribunaal te Heerenveen, waarvan mr. K. H. Mulder president is, stond de 49-jarige ex-directeur van de landbouw Geert Ruiter uit Lange- zwaag terecht. Hem was o.m. het lid maatschap van de N.S.B. ten laste ge legd en zijn propagandistisch werk, dat heel wat boeren in het ongeluk heeft gestort. In Drente alleen missen, aldus de president, thans 1429 bedrij ven hun leider, de iast van velen van hen drukt op verdachtes schouders. Verdachte heeft als directeur-gene- raal meerdere goede Nederlanders van hun functies ontheven en er per sonen in benoemd, die de N.S.B.-ge- dachte waren toegedaan. De getuigen verklaringen liepen uiteen, er waren er die bezwarend, maar ook die ont lastend voor Ruiter waren, hij zou voor joden en onderduikers goed werk hebben gedaan. De verdediger, mr. J. H. Cornells uit Sneek drong aan op spoedige in vrijheidstelling. Uitspraak 1 Maart. BABY VERBRAND. Een drie maanden oude baby J. F. is bij een felle brand in de achterbouw van een café aan de Regentesselaan te ’s-Gravenhage, waar zijn bedje stond, om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat het behang achter een kachel in brand is geraakt. LANGZAAM! OOK ZEKER? De Beierse regering heeft Maandag, drie jaar na de bevrijding, besloten, dat de Duitsers van Joodse origine in den vervolge geen bijnaam meer be hoeven te'dragen. Tot nu moest, vol gens een nazi-wet, iedere Joodse Duit ser Israel of Sarah als eerste voor naam hebben. Gemakkelijk wordt het echter de Joden niet gemaakt, want voor zij van hun nazi-bijnaam af zijn moeten zij een verzoek richten tot het Gerechtshof. Pas als dit het verzoek heeft goedgekeurd, dragen zij weer hun eigen namen. melk en melkproducten als b.v. bo ter, laat staan dat thans gedacht kan worden aan opheffing van de distri butie van melk en/of melkproducten, zoals geruchten willen. Op deze zaken hebben meer factoren invloed dan al leen een tijdelijke factor als de stand der melkproductie in het vroege voor jaar. ACTIE NATIONALE MONU MENTENCOMMISSIE HEEFT GEEN BEVREDIGEND RESULTAAT. De actie om ten bate van de stich ting van nationale monumenten, waarvan het voornaamste op de Dam zou komen, 12 millioen cm2 Midden- damterrein te Amsterdam a 50 cent per cm2 te verkopen, loopt niet be vredigend. 1 April eindigt ze, maar verwacht wordt dat dan slechts de helft van het terrein zal zijn verkocht, een opbrengst dus van 3 millioen, terwijl op 6 millioen was gerekend. Ook de inzending van kolenbonnen, waarop restitutie wordt verleend, gaat niet vlot. Er zijn nu 50000 ont vangen. De termijn van terugbetaling cho-Slowakije zouden binnenhalen zo- als eenmaal de Sudeten-Duitsers er Hitlers armee te hulp riepen. Op het moment dat we dit schrijven, is er nog niets beslist, president Benes; heeft het ontslag der ministers niet aanvaard zolang de onderhandelingen over een nieuwe kabinetsformatie du- ren. Naar verluidt zal Gottwald, de tegenwoordige communistische eerste minister de opdracht krijgen een nieuw kabinet te vormen, de soc. dem. zouden hem steun hebben toegezegd mits het weer een nationaal kabinet zou worden, dat dus ook weer een brede basis onder de partijen zou moé ten vinden. Het is de vraag of de par tijen, welker ministers aftraden, hier voor te vinden zullen zijn, temeer nu in Slowakije de premier van de pro vinciale regering, de communist Hu- sak, zijn ministers van andere partijen maar zonder meer aan de kant heeft gezet en de macht aan zich getrokken. Dit kan ook tot allerlei verwikkelin gen leiden, en welk kabinet thans ook in Tsjecho-Slowakije gevormd wordt we vermoeden dat het daar spoedig met de democratie na- Westelijke be grippen gedaan zal zijn, en die naar de opvatting van Moskou zal zegevie ren. Tsjecho-Slowakije is vermoedelijk een verloren post voor het Westen, de Ver. Staten zullen, evenmin als Enge land en Frankrijk het in 1938 deden, thans voor Tsjecho-Slowakije te vel de trekken, al zullen er protesten op papier komen. Tsjecho-Slowakije is nog geen Griekenland of Turkije waar de poorten naar de Middellandse Zee zijn. En voor Benesj zien we in de toekomst op z’n best het lot van ex- koning Michael van Roemenië weg gelegd: de verbanning. Het Russische plan tot afronding van zijn invloeds sfeer ontwikkelt zich onverbiddelijk. De laatste berichten uit Tsjecho- Slowakije melden trouwens dat de communisten in vier dagen alle belangrijke posities in de staat in handen hebben gekregen, met uit zondering van het presidentschap. De plannen in West-Europa gaan veel minder snel en radicaal. Te Londen is nu de Drie Mogendheden conferen tie bijeen, waar de kwestie West- Duitsland zal worden geregeld, de Beneluxlanden zullen er bij zijn, als het gaat over agendapunten, waarbij zij direct belang hebben; maar bij welk vraagstuk inzake West-Duits- land hebben zij eigenlijk geen belang? Zij zullen er met een gezamenlijke vertegenwoordiging zijn, met aan het hoofd een Nederlander. Een Russisch protest tegen het houden der confe rentie is afgewezen. Maar misschien zullen de Russen er toch hun waar nemers hebben, want Zuid-Slavië, Polen en Tsjecho-Slowakije, die ook geprotesteerd hebben, hebben de wens geuit ter conferentie geraadpleegd te worden en het is mugelijk dat dit ver zoek wordt ingewilligd. Na deze con ferentie zal er ene worden gehouden tussen Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden over het plan der Westerse Unie en men kan wel aan nemen, dat het resultaat van de eer ste, dat van de tweede conferentie zal beïnvloeden. Naast deze -problemen blijft het Palestijnse op de voorgrond. De Arabische aanslag op de Joodse zakenwijk te Jeruzalem, welke werd vernield, waarbij tientallen doden vie len vestigt nog eens de aandacht op de onhoudbare toestand daar. De Ver. Staten schijnen nu pogingen te doen het verdelingsplan uit te stellen om alsnog te trachten een overeenkomst tussen Joden en Arabieren tot stand te brengen. Ook gaan er geruchten dat de Arabische Liga reeds bezig is Amerikaanse petroleummaatschap- pijen, die in de Arabische landen olie winnen, hun vergunningen te ontne men, al zouden niet alle Arabische leiders het hierover eens zijn, omdat ze dit te veel in hun beurs voelen. Een geheimzinnige geschiedenis is in het Arabische land Jemen voorgevallen, de 85-jarige imam (koning) Yekia, 3 van zijn elf zonen en de minister-pre sident zijn er vermoord. Van de over gebleven 8 zonen is er een imam en een minister-president geworden. De Arabische Liga stelt een onderzoek in. De Nat. Monumentencommissie had 35000 brieven aan het Ned. bedrijfs leven gezonden om een bijdrage, slechts 1 er van antwoordde. De nog resterende tijd tot 1 April zal de commissie besteden om het Ned. volk nog eens op z’n ereschuld te wijzen, ook de verzorgingsstichtingen voor de, nagelaten betrekkingen van gevallen Nederlanders profiteren van de inza meling, daarop mag nog wel eens wor den gewezen. VERHOGING VAN INVALIDITEITSRENTE ENZ. Een wetsontwerp is ingediend tot verbetering van de financiële positie van degenen, die een invaliditeitsrente of weduwenrente krachtens de inva liditeitswet genieten, alsmede van de wezen, die een rente krachtens deze wet of de ongevallenwet 1921, de Land- en tuinbouwongevallenwet 1922 of de zee-ongevallenwet 1919 genie ten. Het ontwerp van wet houdt in, het verlenen van een toeslag van 100 op de invaliditeits- en weduwen renten ingevolge de Invaliditeitswet, waarbij de bestaande toeslagen ko men te vervallen. Op deze wijze wordt het gros der invaliditeitsrenten ge bracht op ƒ6.— a ƒ6.50 per week. Waar de renten thans maximaal onge veer 4.80 bedragen, kan met de 100 toeslag maximaal een week- rente van ongeveer 9.60 bereikt worden. Het komt de Ministers gewenst voor aan de gehuwde rentetrekkers een hogere toeslag te verlenen dan aan de ongehuwde. Als tweede punt voorziet het ont werp van wet dan ook in het verlenen van een afzonderlijke gezinstoeslag van 35 per maand aan gehuwde mannelijke rentetrekkers en aan met deze gelijk te stellen categorieën van rentetrekkers, alsmede aan weduwen, die een weduwenrente krachtens de invaliditeitswet genieten en kinderen te haren laste hebben en in nader aan te wijzen gevallen aan gehuw de vrouwen. Op deze wijze worden voor de ge huwden en de met dezen gelijkgestelde rentetrekkers uitkeringsbedragen ver kregen, die omstreeks 14 a 15 per week bedragen. Voor de weduwen uitkeringsbedragen van 13 a 14 per week. Het ontwerp-kinderbijslag- wet voor invaliditeits- ouderdoms- en wezenrentetrekkers behelst daarnaast dan ook nog een kinderbjjslagregeling voor de kinderen van de rentetrekkers en voor wezen, gelijk aan <Je regeling der kinderbijslagwet. OFFICIELE BONNENLIJST voor het tijdvak van 29 Februari tot en met 13 Maart 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KC 802 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 234 Algemeen 1600 gram brood (geldigM.e.m. 6 Maart) 235 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.e.m. 6 Maart) 236 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. (geldig t.e.m. 13 Maart) 230 Algemeen 150 gram kaas of 187% gram korstloze kaas 237 Algemeen 125 gram koffie 239 Algemeen 50 gram thee 238 Algemeen 500 gram sinaas appelen (vóórinlevering) 223 Reserve 800 gram brood (gel dig t.e.m. 6 Maart) 224 Reserve (bonkaart KB) 125 gram citroenen (vóórinlevering) 227 Reserve (bonkaart KC) 125^ram citroenen (vóórinlevering) 226 Reserve 400 gram brood (gel dig t.e.m. 6 Maart) Bonkaarten KD, KE 802 71S Melk 12 liter melk 716, 717 Vlees 100 gram vlees 713 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 719 Boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 734 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 6 Maart) 735 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.e.m. 6 Maart) 736 Algemeen 400 gram brood of 1 op deze bonnen is voor particulieren CULTURELE AVOND FRIESE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW EN B.V.O.L. In samenwerking met de B. v. O. L. hield de afd. Sneek der Friese Maat schappij van Landbouw Maandag avond een culturele avond in de foyer van Amicitia. Dit was voor deze or ganisatie iets nieuws en in zekere zin dus een proef, maar die behoorlijk ge slaagd is en het bestuur hopelijk de moed en het vertrouwen gegeven heeft in de toekomst meer van zulke bijeenkomsten te organiseren. De op komst was nl. bevredigend, en het programma, verzorgd door het gezel schap de Jong van Gorredijk, kon de toets van een niet al te strenge critiek goed doorstaan. Dit ploegje, bestaan de uit drie zangeressen, een pianist en een violist (de heer de Jong zelf) heeft zich tot taak gesteld de Friese liederen, verzameld in het aid en nij Frysk Lieteboek, meer onder het Friese volk te brengen. Dat streven verdient veel waardering, want al gaat het oude gezegde Frisia non camtat gelukkig niet meer geheel op, toch worden onze mooie Friese liede ren hier toch nog te weinig gezongen. Samenzang kan hierin ook veel ver betering brengen, zodat de heer de Jong dat eveneens in zijn programma heeft opgenomen, en in deze bijeen komst met succes in praktijk bracht. „Hwat üs bynt”. De heer van Dam, adjunct-secreta- ris van de Fr. Maatschappij, hield een korte rede over het onderwerp „Hwat üs bynt”. It is in goed ding, sa bigoun hy, dat de Fr. Mij. har net allinnich oan it technyske wurk jowt, mar ek acht slacht op it kulturelé. Wol kinne wy it technyske wurk net altiten foar- toy gean, mar in minske kin oant nou ta en ek yn ’e takomst net by brea allinnich libje. Op dizze sjongjoun wolle wy it Fryske liet wer oan it folk bringe en de mins fiele litte dat hy net allinnich stiet, mar in diel is fan in mienskip dy’t him leafde en freon- skip jaen kin, mar hweroan hy seis ek leafde en freonskip jaen moat. Elts minske hat bihoefte oan in krêft dy’t him moed jaen kin om de swiere striid ta in goed ein to bringen. In mannich- te problemen komme op üs ta: dy fan in better produkt en een heger bi- driuwsfiering, heger lean en mear fe- kansje foar üs arbeiders, ruilforkave- ling fan it aldfaers erf ensf. ensf. en dan is ’t sa klear as in klüntsje, dat wy d’r mei it technysk wurk allinnich net komme. Dêrom kin in joun as dizze d’r ek oan meiwurkje üs foar al dy problemen iepen to stellen en dy ta in oplossing to bringen. Wy hawwe dêrfoar üs organisaesje, en dêrom is it sa moai, dat dit wurk oanfet is troch de ’Fr. Mij. yn ’e mande mei de B. v. O.L., mar jammer dat de Jongerein net mei docht. Hwant dizze trije sille meiinoar in mienskip foarmje moatte. De manlju moatte arbeidzje yn ’e or ganisaesje, hwerfoar de froulju har ren frij litte moatte. Hjiryn leit de greate bitsjutting fan ’e Plattelans- froulju, mar ek in taek foar de jon gerein dy’t de fakkel fan ’e alden oer- nimme moat. Sprekker heapte dat sy it meiinoar klearje sille om in goe de geast to skeppen en üt dy geast to lib jen. Wy moatte de striid oanfiele en ta in sa goed müglik resultaet komme. Dan biwize wy in tsjinst oan üs folk en oan ’e agraryske wrald. Deze hooggestemde rede werd met grote aandacht gevolgd en door luid applaus onderstreept. Aan het eind van de avond dankte voorzitter I. de Boer alle medewerkers voor hetgeen ze hadden gepresteerd, waarna deze geslaagde bijeenkomst weer tot het •;ri?den behoorde. B. B. rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. (geldig t.e.m, 13 Maart) 737 Algemeen 125 gram citroenen (vóórinlevering) 738 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (vóórinlevering) 723 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 6 Maart) 724 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1073 Brood 800 gram brood 1078 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 1072 Margarine 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1074 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1079 Eieren 5 eieren 1077 Melk 5 liter melk 1071 Vlees 300 gram vlees 1076 Vlees 200 gram vlees De bonnen voor sinaasappelen en citroenen moeten uiterlijk op 6 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. Het voornemen bestaat in de ko mende voorzomer voor alle leeftijds groepen wederom een rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stellen. Dit zal betekenen, dat op een bon dezelfde hoeveelheid slaolie zal kunnen worden gekocht als in Augus tus en December 1947 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de handelaren in dit artikel hebben ech ter een zeer groot tekort aan flessen, caar zij bij de laatste distributie on voldoende flessen hebben terugont vangen, hetgeen een vlotte distributie dreigt te verstoren. Om de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de huis vrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijsolie zonder uitstel kan ko pen, is het dan ook van het aller grootste belang de spijsolieflessen zo spoedig mogelijk bij de leverancier of handelaar in te leveren. Met de moeilijkheden uitgebroken in het nationale front, was de lang verwachte crisis in Tsjecho-Slowakije, het laatste land binnen de Russische invloedssfeer, waar de communisten het regeringsapparaat nog niet volle dig beheersten, gekomen. Het natio nale front werd gevormd door de communisten, sociaal democraten, de Volkspartij, welke katholiek gericht .is, de nationale socialisten (ook wel de partij van president Benesj ge noemd) en de Slowaakse democraten en op deze partijen steunde de rege ring. Soc. democraten en communisten samen vormdei^ bovendien een volks front dat in het voorlopige parlement de, zij het ’n kleine, meerderheid heeft. We schrijven hier voorlopig parlement omdat het na de bevrijding werd ge vormd om bepaalde wettelijke maat regelen door te voeren, de zittings duur was beperkt tot Mei van dit jaar wanneer nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Zoals echter in alle landen binnen de Russische in vloedssfeer zijn de communisten in Tsjecho-Slowakije met deze verkie zingen m het vooruitzicht roerig ge worden, zij trachten zich van bepaalde sleutelposities meester te maken, om het verkiezingsapparaat te beheersen, waarna een communistische verkie zingsoverwinning maar een klein kunstje is. Zo is het in andere landen in O.-Europa gegaan en zo zal het misschien nu in Tsjecho-Slowakije gaan, waar echter de andere ^partijen meer ruggegraat tonen dan elders waar nu de communistische partij alleen regeert, dank zij onjuiste of door terrorisme verkregen, verkie zingsresultaten. Bij de verkiezingen voor het voorlopig parlement behaal den de communisten 38 der stem men. algemeen wordt aangenomen dat zij bij een zuivere stemming ditmaal aanmerkelijk lager zouden komen. Maar een communist is eerste minis ter in Tsjecho-Slowakije, het ministe rie van binnenlandse zaken is ook door een communist bezet en daar door is ook het politie-apparaat en zijn vele plaatselijke besturen in com munistische handen, waarmee ze al een heel eind op weg zijn naar een alles beheersende positie. De andere partijen voelden wat er dreigde, de vorige week hebben zij in het parle ment heftige kritiek op de minister van binnenlandse zaken geoefend, die weer tal van districtscomnrandanten van de nationale veiligheidsdienst, te gen de wil van de ministerraad had benoemd, en de ministers van de na tionale socialistische partij, de katho lieke en de beide Slowaakse democra tische ministers traden af. Daarmee was het nationale front gebroken, al bleven met de communistische ook de soc. dem. ministers aan. President Be nesj had er op gewezen dat een kabi netscrisis de verkiezingen waarschijn lijk zou vervroegen, en het is niet on mogelijk dat dit zelfs de afgetreden ministers heeft aangespoord heen te gaan, omdat zij daardoor de commu nisten misschien de kans ontnamen tijdig het gehele verkiezingsapparaat in handen te nemen en hun druk op de kiezers behoorlijk te organiseren. Natuurlijk hebben de communisten, zoals dat eerder in Hongarije, Bulga rije en Roemenië al het geyal was, de gebruikelijke samenzwering tegen de veiligheid van de staat ontdekt, en, daar zij, zoals gezegd een groot deel van het politie-apparaat in handen hebben, kunnen zij allicht daardoor een aantal kopstukken van de andere partijen voorgoed of tijdelijk voor hen onschadelijk maken. Tsjecho-Slo- waakse burgers mogen de republiek al niet meer verlaten zonder toestem ming van het communistische minis terie van binnenlandse zaken, dit om een eventuele vlucht van politici zoals in Hongarije, Polen en Roemenië voorkwam te voorkomen. Maar presi- dent Benesj, die de democratische koers blijft volgen in deze dagen van crisis, heeft al eerder voor hete vuren gestaan. Men herinnert zich allicht nog hoe Hitler tegen: „den Benesj!” te keer kon gaan in zijn redevoerin- gen. Toch is de positie van de presi- dent uiterst moeilijk. Veel wijst er op dat de communisten ditmaal alles op alles zullen zetten de macht in handen te krijgen. De Russische onderminis ter van buitenlandse zaken Zorin en andere Russische figuren zijn thans te Praag en blijkbaar moet onder het oog van Moskou de laatste brug tussen Oosten en Westen, zoals Tsje- cho-Slowakije wel eens is genoemd, worden afgebroken en men gelooft zelfs dat de Tsjecho-Slowaakse com- munisten desnoods daarvoor ook di- recte hulp van Rusland zullen inroe- i pen, dus onder voorwendsel dat een samenzwering niet alleen Tsjecho- Slowakije maar ook Rusland in ge- vaar brengt. Russische troepen Tsie~' De Ver. Staten hebben de credietvër- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1