n Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvergadering Sneek 3e JAARGANG No. 18 DINSDAG 2 MAART 1948 :k 95 35 95 95 KUNST AAN ALLEN, SNEEK. en Consumentencrediet. n want die Ab.-prijs f2.50 per ha# jaar Franco per post f3.75 per ha# jaar andere niet kan zelfs bij hetzelfde loon. Maar VRIJDAGS Bureau voor Advertenties t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager Verschijnt: DINSDAGS Kantoor voor Abonnementen] t'i. KIE Z EB RINK Co. KLEINZAND 7 - 'Tel. 2672 hier niet groot. Deze gemeente trad tot de regeling toe omdat de meerderheid voor een bepaalde categorie inwoners de moge lijkheid werd geopend, voor een eigen woning te sparen, zodat ze zich iets kunnen verwerven, waarvan ze hun ge hele verdere leven kunnen genieten; ze hebben er wat aan. D-t is het sociale belang dat in dit systeem is gelegen voor het nieuwe zandhok niet op de Vee markt, maar elders, te bouwen. Men moet voorzichtig zijn iets aan de toe stand1 op de veemarkt te veranderen, V.J.B. SNEEK. Men schrijft ons: Zaterdag en Zon dag 28 en 29 Febr. was het feest bij de V(rije() J(eugd) B(eweging) van Sneek. De afd. Jonge Bouwers, dat zijn de 1015-jarigen, kregen bezoek van 75 Jonge Bouwers uit Warga. Za terdagmiddag kwamen ze met een speciale bus, waarna ze in groepen naar de diverse pleegouders gebracht werden. Een woord van dank aan die pleegouders, die zo hartelijk en spon taan gastvrijheid aanboden, is hier zeker op z’n plaats. De kinderen wa ren opgetogen over de ontvangst. Ze ven uur begon de bonte avond, waar bij Gerrit Nevenzeil uit Hengelo, de redacteur van de clubkrant „Het vlieggat”, een woordje sprak over de kernspreuk van de Jonge Bouwers: „Door kameraadschap aaneengevoegd bouwen wij aan een wereld mooi en goed”. De Zondag begon met een ge zamenlijke wandeling en een brood maaltijd, waarna een heel gezellige bonte middag volgde. Onze jeugdle deren zijn uit volle borst gezongen en met de volksdansen bleef niemand staan. De groep uit Warga voerde nog de aardige Friese operette „Hazze- nütsje” op, en verder werd de mid- dag gevuld met kleine lekespelletjes. Om vier uur was het afscheid bij de bus, en vertrokken de tevreden gas ten, nagewuifd door de Snekers weer 4xci’ huis. ier- zen- mig ge- >tra K. ier- :op- rin- gen op- v. Naar aanleiding van het overzicht dat B. en W. in de memorie van antwoord inzake het consumentencrediet ver strekten, zegt de heer van der Veen dat hij dankbaar is voor deze gegevens. Daaruit blijkt dat het zeer gewaardeerd mag worden dat deze maatregel van het consumentencrediet genomen is. Dat to nen zowel de cijfers betreffende het aantal mensen dat er van profiteerde als die betreffende de terugbetalingen. Er blijkt ook uit dat als andersdenken den wel eens spreken van „consumen- tenverdriet” inplaats van consumenten crediet, dit totaal in strijd is met de werkelijkheid, welke aantoont dat hier voor grote waardering plaats is. men, dat zo’n afwijking tot noodlottige gevolgen voor het kind leidt. De heer B o e ij e n g a :Dan zou men de ver pleegster op die wijze kunnen inschake- len dat men zich wendde tot de wijk verpleging van de groep, waartoe een bepaald gezin behoort en kan deze in overleg met de ouders treden. Op die wijze worden de verhoudingen niet ver schoven. Nadat alsnog de verschillende voor stellen met betrekking tot subsidies, enz., in een onzer vorige nrs. vermeld, z. h. s. door de raad zijn aangenomen, wordt- de begroting eveneens z. h. st. vastgesteld met een eindcijfer van de gewone dienst van 2.548.774.54. De V o o r z. dankt de raad voor de vlotte afwerking van deze begroting en sluit de vergadering. 5 MEI COMITÉ. 23 Febr. vergaderde het 5 Mei co mité in Café Piso om de plannen voor de herdenking van de oorlogsslacht offers op 4 Mei en de bevrijdingsfees ten op 5 Mei nader uit te werken. In beginsel werd besloten het - tijdelijk oorlogsmonument weer te plaatsen en op de avond van de herdenking aan de ingezetenen tegen matige entreeprij zen een kerkconcert aan te bieden. 5 Mei, de nationale bevrijdingsdag, zal in het teken van feestviering staan. Vooral de jeugd zal op allerlei wijzen in. het feest betrokken worden. Reeds zijn de verschillende scholen gepolsd over medewerking aan een optocht met groepen. Gymnastiekver enigingen, zangverenigingen, sport- groepen, kortom in brede kring zal een beroep op de ingezetenen worden gedaan om aan dit nationale feest hun steun te geven. Ook het financiële gedeelte werd met de nodige aandacht onder de loupe genomen. Aan ’t gemeente bestuur zal gevraagd worden een col lecte toe te staan op 2, 3 en 5 April opdat een ieder in wie nog iets natrilt van de verschrikkingen van de afge lopen oorlog, uiting kan geven aan zijn blijdschap over de bevrijding door het afzonderen van een feestgave (met de nadruk op feest). De klok had reeds elf geslagen toen de voorzitter de afgevaardigden van de buurtverenigingen, buurtvertegen- woordigers en afgevaardigden van „Oranje” dankte voor de gezellige be sprekingen en de vergadering sloot. Assistente schoolarts. Een der leden der tweede sectie had daar nog eens de kwestie van de toe voeging van een assistente aan de schoolarts ter sprake gebracht. Bij de contröle diende volgens dit lid echter een verpleegster ingeschakeld, men zoU bij de daarvoor in aanmerking komende verenigingen stappen kunnen doen om gebruik te kunnen maken van de wijk verpleegsters. In hun memorie antwoordden B. en W. dat, aangezien deze aangelegenheid in verband met een schrijven van de mi nister van sociale zaken in een enigszins ander stadium is gekomen, zij eerst een onderzoek wensen in te stellen naar de vraag in hoever in de practijk aan aan wijzingen van een schoolarts betreffende het reinigen van kinderen geen gevolg wordt gegeven. Mevr. Spaande r Kok was het bekend dat overwogen wordt het schoolverpleegsterswerk te subsidiëren. Spr. kan zich dus voorstel len dat deze zaak hier thans wordt aan gehouden. Doch het is spr. bekend dat de ver. Het Groene Kruis alhier zeer welwillend staat tegenover de vraag of haar verplegingshulp Fan ingeschakeld ten behoeve van de schoolartsendienst. Deze assistentie is niet alleen gewenst voor toezicht op hoofdonrein, maar ook op andere ziekten. Spr. zou B. en W. wel in overweging willen geven in over leg te treden met het Groene Kruis en de schoolarts, dan was er misschien spoedig een oplossing. De V o o r z. zegt dat als men deze zaak van de school artsendienst uit wil bekijken, niet B. en W. doch de commissie uit alle b"trokken gemeenten bevoegdheid heeft. En waar de verplegingshulp dan ook in de buiten gemeenten tot zijn recht moet komen kan het Groene Kruis hier dan niet in geschakeld. Dat zou alleen voor deze gemeente apart kunnen. Maar de kwes tie wordt bekeken. Er zit een principi eel punt in, nl. of het de taak van de overheid is er op toe te zien dat de ouders inderdaad de verzorging van af wijkingen, welke de schoolarts consta teert, ter hand nemen. Dat kan natuur lijk wel als het belang van het algemeen in ’t geding is, bijv, bij hoofdonrein, be smettelijke ziekten nz. Mevr. Spaan- d e rK o k gelooft dal er toch wel een weg zal zijn te vinden dat het werk van de schoolarts om voorzorgsmaatregelen op medisch-hygiënisch gebied te tref- doch ook wat het gehalte aangaat. De voorzitter, de heer J. H. Klaibeda, opende mooi op tijd de bijeenkomst met gebed, waarna hij de aanwezigen hartelijk verwelkomde, in ’t bijzonder de h.h. van Beieren Bergen en Hene gouwen, Brouwer, v. d. Koog, de heer en mevr. Jongejans, mevr. Stelling werf, de ereleden, hoofden van scho len, ds. en mevr, van Loo, de heer Blom, gymn.ver. S.G.V., v.v. Oranje Nassau, de heer Monsma, mevr. Kan en tal van zusterver. uit de provincie. Onze ver. is op peil gebleven, waar voor wij dankbaar zijn, hoewel het niet altijd gemakkelijk valt. In het af gelopen jaar is veel aan uitwendige propaganda gedaan, waardoor tal van ver. zijn opgericht, die nu aangesloten zijn bij het N.C.G.V. In de komende tijd willen wij meer aan innerlijke pro paganda werken, om als christelijke ver. de afdelingen nader tot elkaar te brengen. De inzet van de uitvoering was al direct een mooi nr. vrije oefe ning door dames. Vrije oefeningen schijnen de dames beter te liggen dan dc heren, wat vermoedelijk voort spruit uit beter maatgevoel en meer dere concentratie. Alle groepen da mes munten in deze nrs. wel zeer bij zonder uit. Eveneens was dit het ge val met de knotsoefening. Bij de indi viduele nrs. aan de brug werden door de verschillende vrouwelijke leden zeer goede prestaties geleverd, terwijl ook de stokoefening keurig werd uit gevoerd. Bokpaard, veerplankpaard en lengtepaard zijn eenvoudiger nrs. doch de deelneemsters hebben ook de ze onderdelen goed verzorgd. De oefe ning aan de ringen was wel ’n interes sant nr. Het hoogtepunt was’wel het nr. ringen voor de dames le graad, welk nr. keurig werd vertoond. En nu de heren. Begonnen werd met brug voor heren 3e graad, die mooi werk en rijke beloften voor de toekomst gaven. De heren le graad gaven aan paard, hoogrek, ringen en hoogbrug zeer bijzonder werk, terwijl de part- ner-oefening interessant was en het ingelaste stand nr. ook zeer de aan dacht trok. Ook de heren 2e graad gaven aan hoogrek en hoogbrug best werk. Het laatste nr. was een knots oefening door de dames, dat met een bijzondere belichting en in keurige jurken een feëërieke aanblik oplever de. De voorzitter sprak in een kort slotwoord dank aan allen voor hun aanwezigheid, terwijl hij de directeur door het aanbieden van een gramo- foonplatenkoffer de dank dér ver. overbracht voor zijn eminente leiding. Ds. van Loö sloot na een korte toe spraak met dankgebed. VERENIGING VOOR CHR. LAGER ONDERWIJS. Bovengenoemde vereniging kwam Vrijdagavond in jaarvergadering bij een. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, welke zeer uitge breid werden gegeven, werden goed gekeurd. De heren F. Bopijenga, voor zitter en P. A. Flach, penningmeester traden periodiek af en waren niet her kiesbaar. In hun plaats werden ge kozen de heren W. Langius en M Dethmers. De aftredende bestuurs leden werd een bijzonder woord van dank gebracht voor hetgeen zij voor de vereniging hebben verricht. In de bezettingsjaren is hun werk zeer moeilijk geweest, doch zij hebben toen veel in het belang Van de scholen kun nen doen. Dr. J. Dethmers hield een causerie over: Schoolartsendienst. begrotingen, zij thans namens haar fractie uiting wil geven aan waardering voor het feit dat, dank zij het geweldige werk ter secretarie verricht, nu met de behandeling van de begroting 1948 deze achterstand is ingehaald. De V o o r z. zegt dat B. en W. met genoegen dit woord van waardering horen, zij zelve hebben daaraan reeds uiting gegeven in de toelichting tot de begroting. In zeer korte tijd heeft de secretarie de begro tingen van een drietal jaren gereed ge maakt. De heer D o k k u m sluit zich gaarne aan bij de woorden van mevr. Spaander, ook hij heeft alle waardering voor het werk van B. en W. en de secre tarie in dezen. De V o o r z. dankt ook voor deze woorden. Gemeentebegroting 1948. Mevr. Spaande rK o k zegt dat, waar vroeger herhaaldelijk klachten zijn Febr., j wordt geschat, blijft er direct 4000 op burge- de spaarder- drukken. Daarvan moet hij 20 als spaartegoed kweken, wat 8 jaar zal vorderen, waarna hij nog 3200 zal hebben af te lossen. Gesteld dat hij dan per jaar 200 kan aflossen, omdat hij dan door het bezit van een eigen wo ning geen huur hoeft te betalen, heeft hij dan nog 16 jaar nodig om volledig eigenaar te worden. Bovendien moet hg nog, zij het telken jare afnemende rente betalen, bovendien grondlasten, onder houd enz. Totaal schat spr. de lasten Van zo’n spaarder in de periode, dat hij op de 3200 aflost, op 335 per jaar Spr. koestert ernstige twijfel of men een dergelijke verplichting kan nakomen en het risico zal nog stijgen als het rijk later het rendabele gedeelte hoger schat, zodat het minder dan 10.000 voor zijn rekening neemt en de spaarder de rest nog weer moet betalen; als dit eens 2000 wordt, zaï hij nog 10 jaar moeten aflossen en rente betalen. Spr. gelooft dat een dergelijke regeling funeste ge- I volgen moet hebben. De financierings- huidige. plaats van 1 juist is, zo iets dient scheepsvaarwater te staan. Op de vee- kregen dat de middelen daartoe en de markt komt het daar dicjit bij. Het be- garanties verstrekt werden door het rjjk tekent een kleine uitbouw aan de schut-Nu blijkt dat de gemeente het laatste stal, doch spr. gelooft niet dat dit ooit moet doen. Op zich zelf zoü spr. daar zal hinderen.- Men heeft de beste plaats 1 geen bezwaar tegen hebben hoewel gekozen. B. en W. is niet bekend dat er men hem en zijn partijgenoten niet bij plannen tot reorganisatie van de vee- de progressieven maar gaarne bij de markt zijn, maar zijn die er dan zal de reactionairen pleegt in te delen om- aanwezigheid van dit zandhok daar toch dat wij als het gaat om sociale belangen treft, die niet direct het algemeen be lang aangaan, tot ziju recht komt. De V o o r z. Over het algemeen ziet men de taak van de schoolarts zo, dat als deze afwijkingen constateert, dat rap porteert, maar aan de ouders zelf over laat om in dezen voorzieningen te tref fen. Als het gaat m afwijkingen, die niet direct het algemeen belang bedrei gen, dient men zich wel af te vragen in hoeverre de overheid in deze mag in grijpen. In ieder geval zal die principi ële vraag in de commissie moeten wor den bekeken. De heer B o e ij e n g a In derdaad ligt hier een principiële kwestie. Het medisch-hygiënisch schooltoezicht brengt de geconstateerde feiten ter ken nis van de ouders, maar deze, als na tuurlijke verzorgers hebben het recht te bepalen, hoe in gevonden afwijkingen te voorzien. De ouders hebben het beschik kingsrecht over de kinderen. Daarom geen schoolverple cgster, al is assistentie van de schoolarts misschien gewenst. De overheid mist het recht in dat van de ouders te treden. Als de ouders ten deze hun plichten verwaarlozen zijn er mid delen ter correctie genoeg, maar de overheid blijve af van gezin en, gezins leven. Mevr. SpaanderKok is het volkomen eens met de heer Boeijenga en de voorzitter. De verpleegster zou zeker geen dwang mogen uitoefenen. Het gaat echter toch niet alleen om be smettelijke ziekten, hoofdonrein enz.; als een kind afwijkingen vertoont, door de schoolarts gerapporteerd, maar waaraan bepaalde ouders geen zorg besteden, zou toch een assistente van de schoolarts in de vorm van een verpleegster con- ggujt over öe-late ver^feijiuqg van luitfiw) risico gering en zeker niet groter dan als de gemeente zeif had gebouwd. Dat het rijk zekere garanties zou verlenen, kan spr. nooit gezegd hebben, hier moet bij de heet- Groeneveld een misverstand bestaan. Inderdaad: de beleggings- instituten eisen zekere garanties. Dat betreft ook de financiering der onren dabel? gedeelten van de 350 woningen, welke de Bouwkas hier in het Noorden wil doen bouwen. Maar ook die garantie biedt weinig risico, want het rijk ver goedt immers 4 per jaar op die on rendabele gedeelten. Voorts eist de Ver zekeringskamer een garantie voor de eerste drie spaarjaren. als die spaarder nog geen 3 jaar gespaard heeft. Het laatste is in het algemeen de eis, omdat in die periode blijkt, of de betrokkenen aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Gok in deze biedt de garantie geen groot risico, want nu kan men rekening hou den met de persoon van de spaarder, in het algemeen is aan te nemen dat diens financiële omstandigheden in die zo korte periode van 3 jaar weinig zullen veranderen zodat hij deze verplichtingen wel zal nakomen. En daarnaast staat dan weer dat er in die tijd 20 van de, rendabele bouwkosten is gestort, zodat te verwachten is dat ook dan de ge meente er zonder kleerscheuren af zal komen. Groot risico is er dus niet aan het verlenen der gar: nties verbonden men dient er een sociaa. belang mee en men prikkelt het particulier kapitaal weer aan <je woningbouw deel te nemen. En dat is in deze tijd ook van groot be lang. Tot nog toe inancierde het rijk de woningbouw van de gemeenten, maar het gaat zich op dit gebied gedeeltelijk ziene verplichtingen op zich nemen dieterugtrekken. De gemeenten moeten dus Op Vrijdag a.s. zal Theo Olof in de Foyer van het Amicitia-theater een viool-recital geven, op de piano bege leid door Luctor Ponse. Onder de hui dige generatie van onze jonge violis ten neemt Olof een vooraanstaande plaats in: een verbazing-wekkende natuurlijke geschiktheid voor de vi- ool-techniek, van kind af onder de zelfde eminente leiding (Oskar Back te Amsterdam) ontwikkeld, samen gaand met edel muzikaal gevoel, be reidde hem een snelle carrière. On derscheiding op een internationaal muziek-concours in Zwitserland, op treden als solist met het Concertge- bouw-orkest te Amsterdam, solisti sche engagementen in Engeland en ook buiten Europa, dit alles vestigde in korte tijd zijn naam. Het recital begint met een tweetal werken van Beethoven en Brahms, waarop com mentaar overbodig is. Vervolgens een drietal eerste uitvoeringen te Sneek: sonate van Henkemans, stukken van Szymanowski en Ravel. Onze landge noot Henkemans, pianist en compo nist, is leerling van wijlen Willem Pij per. Het werk van Henkemans heeft zich een vaste plaats veroverd op de orkest-programma’s in Amsterdam, en verwierf bovendien de onderschei ding gekozen te worden voor uitvoe ring in de week der hedendaagse mu ziek, die dit jaar in ons land gehou den wordt. Het werk van de Pool Szymanowski dateert van 1915; de fraaie klank laat overduidelijk de in vloed van Debussy horen en het zal de moeite lonen hier wat extra-aandacht aan de piano te wijden. Het slot nummer is van Ravel, van wie men juist dezer dagen herdenkt, dat hg voor 10 jaar overleed. De naam Tzi gane, die het werk draagt, geeft reeds een aanwijzing voar de roman tische en hartstochtelijke aard van deze muziek. Het eigene van de viool wordt hier door de componist met vol ledig meesterschap uitgebuit in een werk, dat ons de Franse geest in zijn hoogste vorm doet horen. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING „ADVENDO”. Als derde en laatste van de door bov—igenoemde ver. gedachte uitvoe ringen, werd Donderdagavond jl. in het Geb. v. Chr. Bel., onder leiding van haar directeur, de heer R. Stel lingwerf, door de oudere afd. een pro gramma afgewerkt, dat er mocht we zen, niet rlleen wat de lengte betreft, xmiaa. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIFZFBR1NK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK zelf voor deze bouw >p de kapitaalmarkt komen en er zijn al, die daarbij moei lijkheden hebben ondervonden. Als dus het particulier kapitaal kan ingescha keld is daar alles voor te zeggen. De heer Groeneveld wil met grote na druk verzekeren dat hij het een groot sociaal belang acht dat het particulier initiatief in de woningbouw wordt inge schakeld. Spr. is er ook heel sterk voor dat iemand die een huis wil huren er zelf een tracht te krijgen, en niet naar de woningcommissie loopt. Dat is part, ini tiatief. Maar als de man wat gevonden heeft, zegt de woningcommissie: „Wo ningen zijn distributie-artikel”. En spr. heeft nu bezwaar dat het hier weer de man die sparen kan is, die zich dit dis tributie-artikel kan toeëigenen, terwijl een die niet kan sparen, het misschien meer nodig heeft... De V o o r z. Niet juist. De woning commissie gaat na of de betrokken spaarder in aanmerking komt voor een woning! De heer Groeneveld Maar ze moet dan toch altijd kiezen uit de 40 spaarders die zich hier als deelnemer aan deze kas aanmeldden, iemand daar buiten is uitgesloten, dus wel degelijk geeft de financiële positie de doorslag. Spr. heeft er ernstig bezwaar tegen dat zij die kunnen sparen hier bevoordeeld worden boven hen, die het niet kunnen. De V o o r z. acht deze zienswijze on juist. Er is een bepaalde groep, die wo ningen hier behoeft, een deel daarvan kan sparen, een ander deel niet; maar in de behoefte aan een woning van allen zal de gemeente te eniger tijd moeten voorzien. Nu worden voor de groep welke kan sparen 5 woningen beschikbaar ge steld, naar wij hopen slechts een gering deel van ons bouwvolume. Wordt nu het sociaal gevoel geweld aangedaan door deze toewijzing? Naar spr.’s inzicht in het geheel niet. Misschien hebben de niet-spaarders 1 eerder een gemeente- woning, dan de spaarders hun eigen huis. Eerst heeft de commissie van de bouwkas de spaarders gekozen, die voor een woning in aanmerking kwa men, daarna heeft de woningcommissie nog eens de zeef gehanteerd. En ten overvloede krijgt straks de raad zelf de j aanvragen stuk voor stuk voor zich en, fen, ook wanneer het afwijkingen be- Niet dat er woningen worden gebouwd. kan hij nog een oordeel uitspreken. De komen uit het toegewezer. heer d e G r o o t zegt, dat inderdaad de bouwvolume; dus er niet bovenop. Ieder éne arbeider wel, d die voorstander is van het particulier sparen, initiatief, en meent dat daar nog iets het stelsel van deze bouw beperkt zich van moet terechtkomen, zal dit kunnen aanvaarden; hier geeft men het part, initiatief nog een kans, en laat niet alles aan de overheid over. Bouwt men niet .op deze wijze dan blijft de overheid aan sprakelijk voor alle tekorten op alle wo ningen, welke gesticht worden. Spr. schat de stichtingskosten van een wo ning op 12000; met 8000 onrendabele en 4000 rendabele kosten, waarvan 20 door de betrokkene moet gestort Nu is het mogelijk dat het rendabele gedeelte straks hoger wordt getaxeerd, maar de regering zal daartoe alleen over gaan als dit in overeenstemming met het levenspeil is. Op dat ogenblik moet ieder die een huis huurt ook meer huur betalen en kan ook de spaarder, die dan een deel der tot nog toe onrendabele kosten op zijn rekening krijgt, dus ook meer betalen. In normale gevallen zal hij dus de last kunnen dragen, en is hij er niet toe in staat, dan zal hjj misschien moeten verkopen, maar krijgt dan ook de gestegen marktwaarde, die dan wel niet beneden de schuld, welke nog op het pand rust, zal komen daar hierop im mers direct al 20 van 4000 en 8 jaar aflossing is betaald. Ook dan loopt de gemeente nog geen risico. Kan de spaarder niet verkopen en de hogere lasten niet op zich nemen, dan zou exe cutie moeten volgen of kan de gemeente het huis in exploitatie overnemen. En ook dan krijgt men een pand, waarop het bovenstaande is afgelost en is het 2 over het algemeen tot de arbeiders klasse en het aanmoedigen van de spaarzin is zeer aanbevelenswaard; dat is werkelijk een ociaal belang. In het hebben van een eigen woning vinden velen de bevrediging van een verlangen. De woningcommissie heeft inderdaad de aanvragen onderzocht en volkomen ver antwoord toegewezen, er waren zelfs dringende gevallen ij. De heer Groe neveld vraagt stemming over het voorstel van B. en W„ dat alsnu met 12 tegen 4 st. wordt aangenomen. Tegen stemden de leden: de Boer, Groeneveld, Blok en Dokkum. Voor de leden: Linde man, Fijlstra, v. d. Veen, de Jong, Vis, Boeijenga, Koolmoes, SpaanderKok, de Vries, de Groot, Disse en v. d. Molen. Z. h. s. worden aangenomen het voor stel van B. en W. betreffende de verhuur van een lokaal aan de Pier de Boer- Stichting, in een vorig nr. vermeld, voorts het voorstel tot wijziging van de begroting van het woningbedrijf boek jaar 1946/47. Aangenomen worden even eens zonder discussie en zonder hoofde lijke stemmingen, de begrotingen 1948 van het gasbedrijf, het waterleiding bedrijf, het woningbedrijf 1947/48, de ge- meentereiniging, het openbaar slacht huis. dieren op wagenhoogte kunnen uitge laden. En zo zijn er meer dingen die bij de gemeente moet garanderen. Wil men een reorganisatie van de veemarkt ter minder gesitueerden tegemoetkomen, sprake kunnen komen. Maar wat nu dit dan zou men iets anders moeten onder- zandhbk betreft, dat als verlengstuk nemen, men zou bijv, gemeentewoningen van de schutstal is gedacht, die ruimte aan huurders kunnen overdragen op be- kan later voor iets anders nodig zijn en paalde voorwaarden. Het grote woning- nu al is er de bocht zeer siecht te bouwvraagstuk kan alleen geregeld nemen voor grote auto’s. Dit is een ver- tussen rijk en gemeenten; zelfs de beter andering, waarvan we misschien later gesitueerden schrikken terug voor bouw zullen zeggen: „Hadden we het maar volgens de tegenwoordige financierings- niet gedaan”. De heer Koolmoes is regeling. De heer Groeneveld heeft van oordeel, dat welk besluit de raad het vorig jaar de deelneming in deze hier ook neemt, het niet tot uitstel mag Spaarkas een sprong in het duister voor leiden, waarvan de heer Hoppe de dupe spaarders en gemeente genoemd. Hij zou worden. De Voorz. zegt dat de heeft toen gevraagd, wie de gelden ver liet zandhok niet j strekte en het antwoord is geweest: de ~t bij het groot- t bouwkas. Toen heeft spr. de indruk ge- Vergadering van de raad der ge- onrendabele gedeelte daarvan op ƒ10.000 meente Sneek op Vrijdag 27 ’s avonds 7.15 uur. Voorz. meester L. Rasterhoff; secr. de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden, 1 vacature (de heer Stellingsma). De notulen der vergadering van 10 Febr. jl. hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Een jaarverslag van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Friesland over 1947 wordt voor kennisgeving aangeno men. Voor de benoeming van 3 leden der commissie voor lichamelijke opvoeding bevelen B. en W. aan: In de vacature- A. H. Vis: .l. G. Wassens, 2. H. W. Fijl stra. Benoemd wordt met 14 st. de heer Wassens, de heer Fijlstra had 2 st.; in de vacature-J. H. Klaibeda:'1. J. H. Klaibeda, 2. A. H. Eppinga. Benoemd wordt met 16 st. de heer Klaibeda; in de vacature-J. Spoelstra: 1. G. Mebius, 2. IJ .Tamminga. Benoemd wordt met 16, st. de heer Mebius. Het voorstel van B. I en W. inzake de verpachting van het I visrecht aan de heer Kanon, in een vorig I nr. vermeld, wordt z. h. s. aangenomen Verkoop Scheidingssteeg. instituten hebben weinig belangstelling Bij de behandeling van dit voorstel, voor het verlenen van credieten voor dit dat in een vorig nr. is opgenomen, stelt J doel en de verzekeringskamer eist aller- de heer Lindeman bij amendement lei garanties, zo blijkt uit hfet voorste! rio vvan B. en W.. en dat is geen wonder, het is een rechtstreeks gevolg van het feit, dat men voorzien kan dat de deel nemers op de duur niet zullen kunnen later kan blijken dat het in beslag ge- voldoen aan hun verplichtingen, althans nomen terrein voor iets anders nodig is. I niet als het rendabele deel wordt ver- Zo verdient het aanbeveling achter op hoogd. Sprekers grootste bezwaar is dat de markt een perron te maken, waar de de deelne rs te zware en niet te over zeker geen rol bij behoeven te spelen bereid zijn zeker risico te aanvaarden Maar B. en W. zijn gaarne bereid de be-. Maar waar is hier het sociale belang’ zwaren, die de heer Lindeman ziet, nóg Krijgen we de 5 bouwkaswoningen bo- eens onder de ogen te zien, al ontwaren ven het ons toegewezen bouwvolume zij ze zelf op het ogenblik niet. De heer voor 1948. of gaan ze er af; in het Lindeman zegt dat er elders plaats laatste geval is er geen sociaal belang genoeg voor dit zandhok is, bijv op het en worden mensen die kunnen sparen terrein van de gasfabriek, waar het ook bevoordee'd boven degenen, die het niet dichtbij het groot scheepsvaarwater is. kunnen en daartegen heeft spr. ernstige Wij kunnen nu niet beoordelen of in de bezwaren, hij wil dat geenszins in de toekomst dit zandhok op de Veemarkt hand werken. Sprekers vraag is dus: in niet hinderlijk zal zij„. Spr .acht het de hoeverre is hier een sociaal belang mee minst geschikte plaats. De V o o r z. zegt gemoeid. De Voorz. antwoordt dat B. dat het zandhok in lede: geval bij of op. en W, niet met groot enthousiasme met de veemarkt hoort, omdat zand en zout dit voorstel gekomen zijn, al meenden welke er in geborgen worden, daar zjj toch tot deze principiële uitspraak te steeds nodig zijn. Er gaat tenslotte maar moeten overgaan. In het algemeen voelt 4 m. breedte voor het gebouwtje af en men weinig voor garanties, maar toch spr. kan zich niet voorstellen dat dit dient ook het risico dat men daarbij ooit moeilijkheden zal veroorzaken. Spr loopt in aanmerking genomen, en dat is acht hét dan ook zeker niet de meest ongeschikte plaats. De heer Linde man: „niet gezien uit het oogpunt van het sociale belang inzag dat het zandhok maar wel vanuit dat van de veemarkt”. De heer Blok zegt dat de heer Lindeman geen betere plaats aan wijst, bij de gasfabriek is die zeker niet Bovendien zou dit aanzienlijke schade voor de heer Hoppe betekenen, want het gebouwtje wordt dan veel duurder. De Voorz.: als het amendement wordt aangenomen, zullen B. en W. het gehele voorstel moeten terugnemen, omdat de financiële regeling geheel anders moet worden. Aanbouw aan de schutstal is goedkoper dan elders een gebouwtje stichten. De heer Blok': dat wordt im mers een zelfstandig gebouwtje, hier kan men een muur van de schutstal ge bruiken. De heer de Groot zegt nog dat het onttrekken van 4 X 10 M2, ter rein aan d- veemarkt, gezien de grootte van het terrein nooit moeilijkheden kan veroorzaken bij de ontwikkeling van de veemarkt. Het amendement-Lindeman dat gesteund wordt door de heer d e Boer, wordt hierna verworpen met 2 tegen 14 st. Alleen de h.h. Lindeman en de Boer stemden voor; het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangeno men, de heer Lindeman verkrijgt aantekening in de notulen dat hij wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Garantie N.V. Bouwkas N. Ned. Gemeenten. Het voorstel van B. en W. tot princi piële instemming met de gevraagde garanties vindt men in een vorig nr. De heer de Boer zegt dat ofschoon er op ’t eerste gezicht alles voor te zeggen is dat 5 deelnemers aan de spaarkas hier dit jaar woningen kunnen bouwen, een nader onderzoek aantoont, dat dit voor gegadigden en gemeente zeer grote be zwaren meebrengt. De aan te gane ver plichtingen zijn voor een grote categorie der bevolking veel te zwaar, afgezien nog van het feit, dat het bezit van een eigen woning hoe langer hoe onaantrek kelijker wordt. Wanneer een arbeiders woning thans 14.000.kost en het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1