iet 79 i „Alarm in de Oriënt” Buitenlands Overzicht SN en 2a Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMBRITSERADEEL en IJLST I Het nieuwe Carillon te Sneek 3e JAARGANG No. 19 ET N N FEUILLETON irkt neek ft s VRIJDAG 5 MAART 1948 VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN VAN TIEN 4ETER HOOGTE GEVALLEN. I VERENIGING „GEZINSHULP”. tV 1 leek 11 6 eken. HOOFDSTUK VIL Wordt vervolgd. Ab,-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar sprijs Op dit ogenblik nadert Jimmy Fla- gell Monica en vraagt haar met een koddige buiging ten dans. Ze laat René’s arm los, maar werpt hem een waarschuwende blik toe. Hij knikt. Prachtig! Laat hem dat varkentje maar eens wassen! Punt n, heeft hij het niet voorzien! De vrouw van de haarspeld in levende lijve! De zoekende blikken van de vreem de blijven op hem rusten. Een glim lach komt om de grote, roodgeverfde uit :tr. ies Kantoor voor Abonnement*™ Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 VALSE TEXTIELBONNEN IN OMLOOP. Momenteel zijn hier ter stede en vermoedelijk ook wel elders valse tex- tielbonnen ter waarde van 5 punten in omloop. Een ieder die textielbon- nen in ontvangst neemt zij daarom op zijn hoede. meegeven en hem op de hoogte zal stellen van hun komst), alsof er niets gebeurd is het feest voortgang doet vinden, zonder dat iemand heeft be merkt, dat er een onderbreking heeft plaats gehad. Als ze weer staan in de uitstraling van honderden lichten en de dansende paren rond zich zien schuifelen op de gesyncopeerde tonen van jazzmuziek, die door een ensemble van kleurlingen in paarse smoking wordt verzorgd, geeft ze plotseling een kneep in René’s arm. Hij volgt haar ontstelde blik. „Daar!” fluistert ze. Bij een der pilaren staat een vrouw in een nauwsluitend satijnen gewaad. Het glimmende blonde haar draagt zij in een zware wrong. ASTHMA-PATIENT JES NAAR ZWITSERLAND. Tien Nederlandse asthma-patiëntjes zullen op kosten van ’t Bio-vacantie- oord een half jaar in Zwitserland kun nen verblijven. Bij het Avak-comité zijn thans zoveel giften binnengeko men, dat 120 van de armste kinderen, die hun gezondheidskuur in Zwitser land moesten afbreken, weer uitge zonden zullen kunnen worden. Maar er wachten nog 300 kinderen op uit zending. OUDERAVOND OPENBARE ULOSCHOOL. Dinsdag werd in de foyer varr&mi- citia een ouderavond van bovenge noemde school gehouden. De voorz. de heer A. Hofstra wenste in zijn openingswoord hoofd en leraren nog eens geluk met het fraaie resultaat dat de school bij de Mulo-examens van vorig jaar behaalde, toen alle candidaten van deze inrichting slaag den. Hij zette voorts een plan uiteen tot vorming van een schoolfonds, waaruit allerlei aanschaffingen zou den kunnen worden gedaan, welke niet uit de gemeentekas kunnen wor den bestreden, bijv, aankoop van nieu we plaatjes voor de projectielantaarn, microscoop, skelet en t.z.t. een piano. De vergadering stemde met de vor ming van dit fonds in, de jaarlijkse vrijwillige bijdrage zal per ouder paar op min. 1 worden gesteld. Tot leden der oudercommissie, wegens af treden van mevr. Tinkelenberg en de heer Boersma, werden gekozen de h.h. de Jong, h. d. s. te IJsbrechtupi en G. Ligthart. Zowel de voorz. als het hoofd der school richtten woorden van dank tot de afgetreden leden der commissie. De heer S. Roosma van Zaandam, oud-voorzitter van de ver. M.U.L.O. Jjield een zeer boeiende cau serie over „Problemen van de rijpere Jeugd”. In de pauze was er gelegen heid voor de ouders met de leraren hun kinderen te spreken. De heer inspecteur van het L.O., woonde de vergadering bij. mond. René huivert plotseling. In weerwil van die glimlach merkt hij op, dat die mond iets wreeds heeft, even als de kleine, blauwe ogen met hun koude schittering. „Goeden avond”, waagt hij in het Engels, „U lijkt op prijzen! In deze kolonie heeft hij zich iemand, die ik gekend heb, maar niet kan thuisbrengen”. „Merkwaardig’’^ zegt ze spottend met een lage stem. „U lijkt ook op iemand, die ik gekend heb. Zéér veel zelfs”. Haar ogen nemen hem op door halfgesloten leden. Hij heeft een on aangename gewaarwording en zijn ge dachten gaan naar Oscar, daar in die stoel, het slachtoffer van deze harte loze agente. Maar met een kalme durf, die hem zelf verbaast, vraagt hij: „Misschien lijk ik veel op mijn neef, Oscar Overwinckel?” Geen spier trilt in het smalle vrou wengezicht. „What’s in a name?” ci teert ze loom. „Het enige, wat ik van die man weet, is, dat hij zich bemoeide met dingen, die hem niet aangingen. Dat hij de fatale dwaasheid beging een vrouw, die hem liefhad, tegen te werken, inplaats van haar zaak tot de zijne te maken. Hij wierp zich op als de verdediger van dit land en van zijn eigen kolonies en verspilde zo haar liefde èn zijn eigen leven!” Een ijskoude stroom glijdt René langs de rug bij deze op snijdende Jimmy houdt vast, als hij iets beet denkt te hebben!” „Mevrouw als nieuw aangekomene zal zeker belangstellen in een oud- Hollandse zaal in het hartje van de tropen!” Met deze woorden 5,voor de galerij” gaat de Consul hen voor, een vertrek binnen, waarvan hij de deur achter hen sluit. „Welnu, Meneer Overwinckel De feiten alstublieft, een te lang wegblijven zou bevreem ding wekken”. In korte, duidelijke woorden ver haalt René hem alles. Tenslotte toont hij hem de door Oscar aangeduide pa pieren. De Constfl fluit langgerekt. „Een misdaad om derwille van deze plannen... de opzet lijkt me duidelijk. Een poging om de toegangspoorten tot de Oriënt, de belangrijkste steun punten van Java en the Straits, in handen te krijgen. Hoe uw neef met zulk een vérstrekkend spionnagegeval contact heeft gekregen, vervult me met verbijstering. Zodra de Vlootcom- mandant zonder risico voor ontdek king apart te krijgen is, zal ik u laten roepen. Berg dit zorgvuldig weg om het straks de Commandant persoon lijk te overhandigen”. Monica heeft respect voor de wjjze waarop de Consul (na de toezegging, dat hij voor de Vïootcommandant te Sooerabaja een introductiebrief zal DE RICHTINGSSTRIJD IN DE NED. HERV. KERK. Na besprekingen o.a. met de predi kanten ds. J. H. Klein Wassink en dr. T. Dokter als vertegenwoordigers van de noodraad in de Ned. Herv. Kerk heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Haarlem besloten, de bei de voorgangers van de Ver. van Vrijz. Herv. ter plaatse, de predikanten J. Heidinga en J. de Graaf te benoemen tot hulppredikers der gemeente voor de tijd van één jaar. De kerkeraad acht het van dringend belang, dat' als Tsjecho-Slowakije^ beide voorgangers een geregeld con tact onderhouden met de ambtelijke organen der gemeente. Beide predi kanten hebben hun benoeming aange- nomen. 1 De Vereniging „Gezinshulp” be staat thans bijna 2 jaar. Meer en meer blijkt deze vereniging in een grote be hoefte te voorzien; het werk breidt zich nog steeds uit. Een '6-tal flinke meisjes zijn geregeld bezig te helpen in gezinnen, waar nood is, waar moe der ziek ligt, waar de huisvrouw op adem moet komen. In totaal heeft de vereniging een 80-tal gezinnen kun nen helpen, gedurende een periode van 26 weken. De gezinsverzorg- sters verdienen per week max. 15, de gezinnen betalen naar draag kracht. Daar het bestuur van de ver eniging ieder gezin gaarne wil hel pen, dus ook de minder draagkrachti- gen, kost dit werk veel geld. De uit gaven overtreffen dan ook verre de inkomsten onzer vereniging. Ook in het afgelopen jaar werd meermalen een financiële bijdrage verleend door burgerlijke en kerkelijke instanties, waarvoor het bestuur zeer dankbaar is. Niettemin zit het bestuur thans met financiële moeilijkheden. Wij doen daarom een beroep op de inge zetenen van Sneek dit mooie werk te steunen, door een bijdrage in de col lectebus op Donderdag 11 Maart a.s. HET BESTUUR. Zie verder de advertentie in dit nr. door EMS I. H. VAN SOEST SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK een bestaan geschapen. De andere ko lonie behoort aan zijn vaderland! Laag verraad zou het zijn, indien hij had medegewerkt aan een complot!” „Ik verwacht, dat u geen jonge dwaas is en om lege leuzen in zijn fatale.stappen treedt”, zegt de vrouw, terwijl ze weer haar ogen, die René aan die van een slang herinneren, over zijn gezicht laat gaan. „Wat hij verdedigde was niet zijn land of dat van een ander, het was zijn eigen materieel gewin! Laat ons niet dan sen, maar daar bij die palmen gaan zitten. Ik haat dit onzinnige dansen. Deze dwazen dansen op een vulkaan. Ze dansen hun eigen ondergang tege moet. Binnenkort zal de trage god van het Oosten ontwaakt zijn uit zijn duizendjarige slaap, zich de leden rek ken en het Westerse juk afschudden! Dan zal geen blanke meer dansen, maar de nek krommen onder de Azia tische hiel! En achter prikkeldraad zullen deze mannen en vrouwen min der lijken dan de armste koelie in de straten F* SLECHTHORENDEN. Afd. Sneek en omstreken. Bovengenoemde ver. hield haar jaarvergadering in café Onder de Linden. De voorzitter heette allen hartelijk welkom en memoreerde dat men op deze jaarvergadering bij elkaar is om het wel en wee der ver. te beluisteren, dank zij de groepstele- foon is zulks mogelijk. Een ver. kan niet bestaan zonder onderlinge saam horigheid, samenwerking is dus van groot belang. Wij mensen zijn niet volmaakt, een ieder maakt fouten, zelfkennis is echter een deugd, die niet ieder bezit en spr. wenste, dat wij deze deugd mogen bezitten tot ont plooiing van onze persoonlijkheid. Uit het verslag van de penningmeesteres bleek, dat de kas sloot met een batig saldo, terwijl uit het verslag van de secretaris bleek, dat de ver. thans 51 leden en 12 begunstigers telt. De ver. werkt thans voor een groepstelefoon in Amicitia en het Gebouw v. Chr. Be langen. Er waren verder verschillende werkzaamheden aan de orde. De ere voorzitster, mevr. Kuyt, stelde voor om de voorzitter, in verband met zijn periodiek aftreden, bij acclamatie op nieuw te benoemen, waarmee de ver gadering accoord ging. De heer Jan Hofstra vergastte de aanwezigen na behandeling der agenda, op enige mooie films, o.a. het capituleren der Duitse troepen, sportfilms enz. Het was een mooie avond. Ieder ging vol daan huiswaarts; Slechthorenden van Sneek en omgeving, wordt lid of be gunstiger van S. H. afd. Sneek, het is hier? Excuus, Mevrouw, als mijn uit drukking 'n beetje... ahem... maar;) „Er is niets hier, is het niet, Jim my!” plaagt René. „Inderdaad, er is niets te beleven! Behalve zo nu en dan een misselijke echtscheidingsprocedure of een socie- ty-schandaaltje gebeurt er niets, wat de moeite waard is! Iets, dat vette koppen op de voorpagina wettigt en dat nu eens niet Europa betreft!” De kleine man windt zich op, wordt nog roder, maar zijn ogen blijven de ogen van een kwajongen. „Wie weet, Jimmy”, zegt René langzaam. „Wie wéét! Missschien is het Nieuws wel vlak in je nabijheid!” „How do you mean that?” Monica denkt onwillekeurig aan een hond, die de oren spitst en wiens neus de geur opsnuift van het wild. „O, niets, niets. Als er iets bepaalds was, zou ik de eerste zijn, die het je laat weten!” weert René af en xVeer bewondert Monica zijn zelfbeheersing. „Ik hou je aan je woord! Waar is je neef, de andere Overwinckel?” vraagt Jimmy plotseling. De kinderogen heb ben nu iets, dat op verscherpte aan dacht wijst. René antwoordt kort: „Die is op reis”. En dan trekt hij Monica haastig mee: „De consul wenkt ons, kom!” Terwijl ze voort lopen, fluistert hij: „Dat was op tijd. In snel tempo voltrekt zich thans de „zuivering” in Tsjecho-Slowakfle, welke een eind zal maken aan de schijn, dat wat er daar gebeurt nog binnen het ka der van een democratie naar Westers inzicht past. Die schijn heeft waarschijn lijk zfln betekenis gehad, om de eerste overgang wat gemakkelijker te maken, en de communistische partij in staat te stellen zonder al te grote botsingen alle sleutelposities in handen te krijgen, en president Benesj het nieuwe kabinet te doen aanvaarden. Nu dat alles verkre gen is, zal wel spoedig blijken dat men ook de huidige toestand in Tsjecho-Slo wakije nog als een overgangstoestand moet zien, welke spoedig zal plaats maken voor een volledige communisti sche dictatuur. Reeds zijn de verkiezin gen uitgesteld, voor een onbepaalde tijd wordt gezegd, en dat betekent dat ze eerst gehouden zullen worden als de communisten de verkiezingsmachine en de kiezers zo in de hand hebben, dat ze op een grote meerderheid kunnen reke nen. Het aanblijven van president Be nesj en de minister van buitenlandse za ken Masaryk, die beide groot vertrou wen in Tsjecho-Slowakije genieten en die van him kant gezien ongetwijfeld bleven omdat zij nog dieper ellende voor hun volk vreesden als zij heengingen, heeft voor de communisten de overgang ook verlicht. Wellicht rekenen zij er op dat deze figuren ook nog nuttig werk in de verhouding tot het Westen kun nen doen, blijkt het tegendeel dan zullen ze van het toneel verdwijnen en we ver moeden dat dit niet zo lang meer zal duren. Want het lijkt er op dat het Westen thans volkomen is wakker ge schud. En door wat in Tsjecho-Slowa kije gebeurde en door wat zich in Fin land afspeelt. Van dat land hebben de Russen een militair verdrag geëist, naar het model dat Moskou met Hongarije en Roemenië heeft gesloten en waardoor deze landen geheel aan Rusland zijn vastgeklonken. De Finnen hebben er niet veel lust toe maar ze zullen wel moeten, het kleine Finland is nu een maal overgeleverd aan de Russen, niet het minst door het feit dat de gehele voedselvoorziening, gebaseerd op brood graan, afhankelijk is van Russische graaninvoer. Wat er nu met Finland gebeurt, heeft ook diepe indruk ge maakt bij de naaste buren, de Scandina vische landen, die dezer dagen bijeen komen om deze kwestie èn de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije te bespre ken. Tot nog toe voelde men in Scan dinavië er niet veel voor zijn neutrale houding prijs te geven, misschien wordt het nu anders, en zal men mèt de staats lieden van andere West-Europese lan den de gevaren van de zich steeds uit breidende invloed van Rusland inzien. Een iavloed niet alleen in Europa steeds groeiend, maar ook in Azië, waar door de aanhoudende nederlagen der Chinese regeringstroepen, de Chinese communis ten en door hen de Russen nu het aan grondstoffen rijke Mantsjoerije volko men beheersen. Zowel in Italië, Frank rijk als Engeland hebben ministers naar aanleiding van wat er zich thans af speelt redevoeringen gehouden, waarin zij op het gevaar wezen dat West-Euro- pa loopt door de Russische uitbreidings- zucht. Het is nu echter de vraag of men na krachtige woorden ook de grote Drie: Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben die samen officieel ge bruikt, toen zij in een verklaring het ge beurde in Tsjecho-Slowakije veroordeel den ook snel tot krachtige daden kan komen. Het Engelse invloedrijke blad de Observer zegt eigenlijk precies waarom het gaat als het schrijft: „Indien Italië en Frankrijk thans dezelfde weg gaan - is het plan- Marshall dood. Engeland zou geïsoleerd staan tegenover het vasteland, dat haar, op een paar kleine en zwakke neutralen na, vijandig gezind zou zfln. Zulk een I situatie zou binnen enkele maanden kun- I nen ontstaan, als wij niet tfldig tegen- het Nederlands, Fries of Latijn. Aan over bur degenen, wier inzending als opschrift sipkens, in aanmerking komt, zal een blijk van erkentelijkheid worden aangeboden. Prijsvraag opschriften. Zoals bekend is zal Sneek binnen hiet al te lange tijd een nieuw carillon krijgen in de plaats van het klokken spel, dat door de Duitsers werd ge roofd en niet weer is opgespoord. Het Old Burger Weeshuis heeft namelijk enige tijd geleden besloten de stad als „bevrijdingsgeschenk” een nieuw ca rillon aan te bieden, dat in ons land wordt gegoten. Het laat zich aan zien dat binnenkort met het gieten van het carillon een aanvang kan wor den gemaakt. Het voornemen bestaat één of meer klokken te voorzien van een opschrift, dat de herinnering le vendig houdt aan het feit, dat het gie ten van een nieuw carillon nodig maakte (de bezetting en de roof) en melding maakt van de gift van het Old Burger Weeshuis. Regenten van deze instelling roepen de medewer king van de burgerij van Sneek in om tot enige passende opschriften, al dan niet in dichtvorm, te komen. Uiter aard moeten deze opschriften enigs zins beknopt zijn. Zij nodigen ieder, die aan dit plan wenst mede te wer ken, uit vóór 15 April a.s. het ont werp voor een of meer opschriften in te dienen bij het administratiegebouw van het Old Burger Weeshuis, Kleine Kerkstraat no. 8. Het is de bedoeling, dat de inzending „onder motto” plaats heeft. Het ontwerp, dat uitsluitend het motto van de inzender mag dra gen, moet derhalve vergezeld zijn van een gesloten envelop, waarop het zelfde motto moet zijn vermeld en waarin een mededeling omtrent naam en adres van de inzefider is gesloten. De opschriften moeten gesteld zijn in maatregelen nemen. Wij hebben het po litieke initiatief verloren en zullen de oorlog, die tegen ons wordt gevoerd, verliezen, tenzij wij wakker worden en handelen. Engeland verkeert thans in groter gevaar dan in 1939. Indien wij het initiatief willen herwinnen, moeten wfl onmiddellijk een politieke en mili taire unie met West-Europa vormen. Wij moeten Rusland tegenhouden van mili taire agressie en dat kan alleen gebeu ren door van de Ver. Staten een mili taire garantie voor de Westelflke unie te verkrijgen...” Tot zover dit blad. Het is bekend dat de Beneluxlanden ook op het standpunt staan dat een Westelijke unie alleen aanvaardbaar is, wanneer de Ver. Staten en liefst de Zuid-Ameri kaanse staten er bfl, een militair ver bond er mee sluiten. Zij achten de mo gelijkheid van een naar beide zijden on afhankelijk neutraal West-Europees blok dat een brug tussen Rusland en de Ver. Staten zou vormen een hersenschim en een even grote fout als voor de oorlog de neutraliteit van tal van Europese landen. Wereldoorlog II heeft bewezen dat in een totale oorlog geen land neu traal kan blflven, en een poging daartoe slechts er toe leidt dat men bij een overval niet tijdig over bijstand van bondgenoten beschikt. De Amerikanen schijnen onder invloed der laatste ge beurtenissen thans ook bereid militaire verplichtingen ten opzichte van al die W.Europese staten welke nog geen Ame rikaanse garantie genieten te aanvaarden Het is ook te dwaas dat bijv. Grieken land wel een dergelijke garantie geniet en de West-Europese kleine landen die de toegang tot de Noordzee en Atlanti sche Oceaan dekken niet. Alleen schijnt er in de Amerikaanse regering nog ver schil van mening te bestaan over de vraag of men deze garantie streeks gewijs zal geven, dus bijv, afzonderlijk aan een Westerse unie, of ze zal koppe len aan het Marshall-plan en alle landen die van deze hulp gebruik maken, direct ook militaire hulp beloven bfl een even tuele overval. Men zal over een en an der binnenkort waarschijnlijk meer ho ren, immers Engeland, Frankrijk en de Benelux zfln de voorbereidende bespre kingen over de Westelijke unie al be gonnen en in de Amerikaanse senaat is het debat over de Marshall-hulp, welke naar verwacht wordt nog deze maand door beide huizen van het congres zal worden goedgekeurd, aangevangen. Se nator Vandenberg heeft de besprekin gen in de senaat geopend en daarbij geen onzeker geluid laten horen. Hij noemde de Russische oppositie tegen het Marshall-plan een samenzwering om te voorkomen, dat orde zal worden ge schapen uit de chaos, stabiliteit uit de verwarring en vrijheid uit hopeloosheid. In Tsjecho-Slowakije was iedere schijn van vrijheid vernietigd en het dappere kleine Finland kon als slachtoffer val len, terwijl wfl hier debatteren”, aldus Vandenberg. West-Duitsland moest snel hersteld om mede te helpen Europa weer op de been te brengen. In verband met dit laatste zijn ook van belang de besluiten van de conferentie tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, welke het West-Duitse probleem thans te Londen behandelt, doch waaromtrent nog niets is bekend geworden. In de Russische zóne van Duitsland hebben de Russen de zuivering stop gezet, zij schijnen te rekenen op steun van vroe gere nazi-elementen voor hun plannen in dat gebied, trouwens ook de Ver. Staten en Engeland vervolgen thans in West-Duitsland alleen nog maar de nazi’s, die bepaalde misdaden op hun geweten hebben. Wat de rest van het buitenlands nieuws betreft; hoe het nu eigenlijk met de verdeling van Palestina zal gaan is nog twflfelachtig, maar da gelijks neemt het aantal aanslagen er toe. Tot de ergste behoort de aanslag door een Joodse terreurorganisatie öp een Britse militaire trein gepleegd, OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 7 tot en met 20 Maart 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KC 802 232 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 233 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.e.m. 13 Maart) 231 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 229 Algemeen 2 eieren 225 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 13 Maart) 228 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 13 Maart) Bonkaarten KD, KE 802 730 Algemeen 250 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen 732 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 733 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 13 Maart) 731 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 729 Algemeen 2 eieren 725 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 13 Maart) 728 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1075 Suiker 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gpum versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 19, 23 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 21 Versnaperingen 200 gram versna peringen, of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 24 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Op Zaterdag a.s. zal nog een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 182, 184, 185, 684, 685 Melk, 190, 191, 197, 697, 698 Reserve. in uw eigen belang. Secretariaat: Grootzand 17. „Een ogenblik!” De consul toont door blik noch gebaar, wat er in hem omgaat en begroet de volgende gas ten. Monica is trots over de manier, waarop René de situatie heeft be heerst. Diplomaat als hij is, door niets uit zijn evenwicht te brengen en zijn masker van feestvreugde handhavend, beseft de consul wel degelijk, dat het hier iets ernstigs geldt. Maar geen der gasten kan iets aan hem merken. Naast René wacht Monica, een wacht, die eeuwen schijnt te duren. Uit een groepje maakt zich een korte gestalte los en komt op hen toe. Ze herinnert zich, dat de jonge man met het rode gezicht en de kinderlijke ogen aan haar is voorgesteld als de „buldog-journalist” Jimmy Flagell. „Hello, Overwinckel”, zegt hij met sterk accent. „Isn’t it damned dull here Beg your pardon, Madam, if my expression sounds a little.- ahem... but...” (Is het niet stom-vervelend INBRAKEN OPGEHELDERD. Voor enige tijd is, zoals wij des tijds meldden, ingebroken in de Mon- tossori school en bij de heer Dood- korte aan de Willemstraat alhier. Deze diefstallen zijn thans opgehel- derd. Door de gemeente-politie te Heerenveen werden in verband met aldaar gepleegde diefstallen aange houden de Amsterdammer T. H. en de Leeuwarder H. V. die bekenden zich ook schuldig te hebben gemaakt aan bovengenoemde diefstallen in Sneek. Zij zijn thans ter beschikking van de Justitie gesteld. Tijdens werkzaamheden op een zol der van de fabriek van de fa. L. v. d. Leij en Co. is de arbeider H. Huis man van pl.m. 10 meter hoogte naar beneden gestort. Met ernstige.inwen dige kneuzingen is het slachtoffer in het St. Antonius ziekenhuis opge nomen. o RIJKSVERKEERSINSPECTIE. Met ingang van 1 Maart j.l. is be noemd tot Rijkscontroleur van het verkeer in vaste dienst bij de Rijks verkeersinspectie de heer A. Witvoet, met als standplaats Sneek. KIND TE WATER. De 4-jarige J. W. alhier geraakte Dinsdagmiddag door het ijs. Voorbij gangers brachten het weer op het droge. De ijlings ontboden doktoren v. d. Zijpp en Gerritsma pasten kunst matige ademhaling toe en mochten het genoegen smaken de levensgees ten weer op te wekken. ES ÏN ,R- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager waarbij 28 Britten als slachtoffer vie len. Totaal zijn sedert het verdelings plan werd aangenomen nu 74 Britse soldaten en 18 man van de Britse po litie gedood, 674 Arabieren en 57Ö Jo den! Nadat Chili en Argentinië het oog hebben geslagen op Engels bezit in het Zuidpoolgebied de Falklandeilanden doen Guatemala en Mexico hetzelfde ten opzichte van Brits Honduras. Ook daar zfln Engelse kruisers verschenen om deze heetgebakerde Midden-Ameri- kanen met hun leus „Amerika voor de Amerikanen” in toom te houden. Ook Nederland dient op z’n tellen te passen, daar reeds vroeger Z.Amerikaanse sta ten een begerige blik op de Nederlandse Antillen wierpen. Misschien zal op de conferentie van alle Amerikaanse lan den, welke straks te Bogota wordt ge houden ook over deze zaken worden ge sproken en zullen de Ver. Staten daar op matiging van de Z.Amerikaanse wen sen aandringen, nu het optreden der Russen zo grote gevaren schept. Een der onderwerpen op deze conferentie zal ook de kwestie van het communisme zijn. De Ver. Staten schijnen het front daartegen ook in dit gebied te willen versterken, al beseffen zij dat dit in de eerste plaats in Europa nodig is. Nauw lettend volgen ze daarom ook de bin nenlands politieke ontwikkeling in Ita lië en Frankrijk, waar -’e communisti sche werkzaamheid het felst is en als deze er overwint geheel West-Europa wankelt. Dat men zich in de Ver. Staten op alles voorbereidt blijkt uit het feit dat een commissie uit het Congres aan beveelt tegen 1952 een Amerikaanse luchtmacht van 35000 toestellen gereed te hebben „om aanvallen op vrije rege ringen te vergelden”. toon geuite woorden. Het strakke rhythme van de jazz schijnt hem toe als een noodlotsmuziek. Maar moedig gaat hij voort: „Dat valt toch alleen in een man te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1