„Alarm in de Oriënt” door N n Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST C.-H. UNIE ce ie I ïg DINSDAG 9 MAART 1948 3e JAARGANG No. 20 ek FEUILLETON jg ak rijs ek A" aal 9 I I 1 J EMS I. H. VAN SOEST 1311 CE rustig afwachten wat er uit de devoot, I Dijkstrastraat 7 HOOFDSTUK VIII. B» sleutel, Westra, Oppenhuizerweg 64; dameshandschoen (grijs), Zoethout, Geslaagd voor het examen boek houden (Associatie) mej. D. Sanders te Sneek en voor Ned. Handelscorr. de heer S. v. d. Weide te Bozum. Ab.-prijs f2.5O per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar ZACHTE ZEEP. Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 20 Maart is bon 180 algemeen geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. snd, oed 1 te l. Kantoor voor Abonnementen! KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 1 en dag zal mp ur. andere werken van deze componist. Een openbaring was de virtuoze mu zikale impressie van Carol Szyma nowski: La Fontaine d’Arethuse. Het concert werd besloten met de Tzigane van Maurice Ravel. Wat Theo Olof in dit prachtige, veel-eisende stuk liet horen, was fascinerend. Het vrij tal rijke publiek was opgetogen en dankte de beide concertgevers met langdurig applaus. L. G. ninklijke Paketvaart Mij. zich haar weg door de Javazee. En Monica, staande aan de reling, ondergaat met intens genot de nieuwe indrukken. Onwezenlijk helder staat de maan aan de hemel, die doorzichtig lijkt. Over de zee, zich ontrollend tot uiter ste verten, lijkt vloeibaar zilver te zijn uitgestort en als dons van witte meeuwen is het ijle witte schuim, dat speelt om de boeg. Palmbomen van een afgelegen eilandje silhouetteren kantfijn tegen de lichtende achter grond. Een zacht briesje omhuivert haar als een liefkozing van strelende handen. Verwijderd dringt tot haar door het gekakel van de dobbelende Chinese dekpassagiers, het dof geluid der val lende stenen en het gesjilp van hon derden rijstvogels, die in hun kooien onrustig heen en weer hippen, door gescheurde doeken onvoldoende be schermd tegen het maanlicht. Een naargeestig gekrijs als van tientallen zuigelingen klinkt uit het ruim, waar vele varkens in nauwe kooien van ge vlochten bamboe zijn opgeslotèn. Hier boven, waar de luxe passagiershutten liggen, heerst rust. De „Patras” is een klein schip en Monica is de enige vrouwelijke passagier. Aan het diner, dat met uiterste zorg is samengesteld, werd haar door dat de Unie vaak wordt verweten conservatief reactionair te zijn. Het manifest van Marx heeft geen sociale verbetering gebracht; het was Held die in 1870 het Ned. Werkliedenver bond stichtte. De socialisten hebben zich niet het eerst het lot van de ar beiders aangetrokkén. Spr. noemt de namen van Bilderdijk, van Hogendorp, Da Costa en Groen van Prinsterer, die al vroeg sociale misstanden he kelden en uit onze kringen zijn man nen voortgekomen die sociale maat regelen voorstonden. Wij willen niet recht door macht doch recht door overleg, en het is in de laatste jaren wel gebleken, dat dit principe het ONDER DE TREIN. De heer H. J. Hofmeester van hier, wilde Vrijdagmiddag te Leeuwarden nog op de reeds in beweging zijnde trein stappen, welke om 12.17 naar Sneek vertrekt. Hij kvzam te vallen, met het gevolg dat hem een been beneden de knie werd afgereden. In ernstige toestand is hij naar het Dia conessenhuis te Leeuwarden overge bracht. Te Drachten is de kleine Henk Hainje die voor een rijdende tram wilde oversteken er onder geraakt. Beide beentjes werden afgereden. Het kind is naar het ziekenhuis te Hee- renveen overgebracht. nieuwe kabinet straks doen? Zal ze een nieuwe combinatie RoomsRood aangaan, of zal ze eet. kabinet op pauze van onze mans. veel kapot gemaakt, maar toch mo gen wij ons niet op de borst slaan als of wij het zo goed gedaan hebben. Voor de oorlog waren we een rijk land, met een sluitende handelsbalans. Wij konden overal en alles kopen. We zijn in 5 jaar oorlog uitgemergeld en alles is weggehaald. 5 Mei 1945 waren onze reserves op. We hebben de rekening van de schade opge maakt, doch we zijn een klein keffer tje tegenover de grote buldoggen. We zijn straatarm als volk. Voor de oor log bedroeg de staatsbegroting 800 millioen gulden, nu moeten we dit be drag aan rente van 2 betalen. De Amerikaanse stukjes worden nu op gevraagd, anders kunnen we geen graan kopen. De hulp Marshall moet zeer snel komen, want anders kunnen we geen grondstoffen kopen en gaan de arbeiders de straat op. Er is nodig een doelbewuste leiding, waarbij niet allerlei prijsregelaars het loon vast stellen of alles aan de staat komt Men moet uitscheiden met de geleide economie en aan het bedrijf overlaten wat dit kan doen. De noodwet-Drees en wat er nog op stapel staat, dreigt, de arbeider te degraderen tot perma nent behoeftige, die generlei recht heeft en altijd met de pet in de hand moet staan. De noodwet moet een noodwet blijven. Bij de terugbetaling van het consumentencrediet over weegt men deze in sneller tempo te doen geschieden. Dat zal de zorgen in de gezinnen weer vermeerderen, zoals die er vroeger bij het afbetalings- systeem zo drukkend waren. Er moet een goede gezonde sociale economie komen. En waar wij rentmeesters van alle gaven Gods ons weten, en gedre ven worden door het tweede gebod: Gij zult uw naaste liefhebben, wil de bijbel ons op al deze terreinen de juiste weg wijzen. Wij zullen kunnen leiden, als er offerbereidheid is om de Unie te steunen en met inzet van alle krachten in de branding te staan. Spr. eindigt met een woord van prof. Slo- temaker de Bruine: Een christendom dat onvruchtbaar is, is rijp om te ver dwijnen. Over deze rede werden enige vragen gesteld, die door spr. uitvoe rig werden beantwoord, waarna hij voorging in dankgebed. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIF'ZFBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK KUNST AAN ALLEN. Theo Olof, viool. Luctof Ponse, piano. De tweede kamermuziekavond, die Kunst aan Allen Vrijdag organiseer de, was wel bijzonder goed. Theo Olof heeft in de jaren na de oorlog bewe zen onder de huidige concertviolisten tot de allerbesten te behoren. Licha melijk en geestelijk beschikt hij over alle eigenschappen, die een groot vio list nodig heeft. Onder de kundige lei ding van de vioolpaedagoog Oskar Back is deze natuurlijke aanleg zorg vuldig ontwikkeld. Technisch bestaan er voor Olof geen moeilijkheden meer. Opmerkelijk is hoe hij vol overgave de meest hartstochtelijke muziek speelt en toch de volle controle over linker- en rechterhand behoudt. Luc- tor Ponse toonde zich een volwaardig partner en dat zegt genoeg over zijn kwaliteiten als pianist-begeleider. Het programma werd geopend met de Frühlingssonate van Beethoven en de Sonate.in A opus 100 van Brahms. Het genie Beethoven en de diepe ernst en innigheid van Brahms wer den ons door de beide kunstenaars op superieure wijze geopenbaard. Na de moderne klanken. Een sonate landgenoot Hans Henke- Dit stuk deed bij eerste kennis making wat onwezenlijk en fragmen tarisch aan. Toch bezit het stellig kwaliteiten met name het eerste deel die ons doen verlangen naar men er nog vrij kaasmaken wordt aangehouden dan ciële uitkomsten. Met tinkelende helderheid slaan de glazen. Half acht! Rustig ploegt het schip van de Ko- 89; grijze jasceintuur, Mink, Loox- madwarsstraat 18paar kinderschaat- sen, de Jonge, le Steenklipstraat 14; wandelwagentje, Hoekstra, 2e Woud- straat 44schaar, Gemeente Reini ging; rechterschaats, v. d. Molen, Willem de Zwijgerstraat 47reserve wiel met band, van Vliet, Singel 29; rose babywant je, de Groot, Waling 25paar dameshand- Priorstraat 18; ren”, zegt zij met stekende spot in haar lage stem. René voelt bijna medelijden. Die spot is niets dan verkapte onmacht. „Pas op, u verliest bijna een haar speld!” zegt hij vriendelijk. Zc lacht, een harde, metalen lach en brengt haar lange hand met de vpurrode nagels naar de goudgele wrong. „Dank je”, zegt ze spottend. „Jon ge dwaas!” Ze is plotseling verdwenen in de menigte. Een jonge luitenant komt op René toe. „De Consul laat u verzoeken, mij te volgen voor het gevraagde onder houd”, zegt hij op gedempte toon. Zijn houding tekent nadrukkelijke ge wichtigheid. René springt op met bonzend hart. Eindelijk! Hét grote moment! Rond ziend naar Monica brengt hij de hand naar zijn binnenzak. En dan zoekt hij in panische schrik in al zijn zakken onder de meewarige blikken van het officiertje. De papieren zijn verdwenen! NIEUWE SALARISREGELING RIJKSPERSONEEL. Bij de nieuwe salarisregeling voor het rijkspersoneel worden de garan tielonen voor de gehuwden verhoogd met 200 per jaar, de 5 ongehuw- den aftrek komt te vervallen, de eigen pensioenbijdrage wordt van 4% tot 2 teruggebracht. Arbeidscon- tractanten die tenminste 2 jaar dienst hebben, zullen ambtenaren in de zin der pensioenwet worden, tenzij zij werkzaamheden verrichten die ken nelijk een tijdelijk karakter dragen. Jimmy Flagell het signaal gegeven, dat heel het Oosten als een huiver doortrilt „Wanneer zal het uur van de aan val slaan! Wij worden bedreigd! Onze vlootgeheimen zijn geen geheimen meer!” En de kreet, aangeheven door The Oriental News is als een echo voort gedragen door heel de Oriënt. Nooit zal Monica de wanhoop vergeten, waarmee René zijn lichtvaardigheid heeft vervloekt. Zij denkt aan de on dragelijke spanning, waarmee ze deze reis hebben aangevangen. Maar ze zijn ongestoord vertrokken. Het aan geboden geleide hebben ze afgeslagen. Als een onschuldig paar op de huwe lijksreis zijn ze weggegaan en nie mand vermoedt, dat zij de aanleiding zijn tot deze schokkende noodsignalen door de Oriënt. Niemand weet, dat zij de oorzaak zijn van het op de been brengen van een geheel leger van ge heime agenten. Singapore’s Geheime Dienst zoekt overal naar de vrouw met de gele haarwrong. Het ecige re sultaat is - tot dusver geweeuf bet een ServUa»- aan ae een AUTOBOTSING OP DE AFSLUIT DIJK EIST TWEE DODEN. Vrijdagmorgen omstreeks half ne gen zijn op de Afsluitdijk, even voor bij het monument, een luxe auto uit Sneek en een vrachtauto uit de rich ting Wieringen komend, tengevolge an de mist met grote snelheid tegen elkaar gereden. De gevolgen waren voor de inzittenden van de luxe auto verschrikkelijk. Zo zwaar gewond, dat zij bijna onmiddellijk overleden werden de 63-jarige heer J. Th. Fik- kers en mevrouw Toor, beide uit Sneek. De bestuurder, de echtgenoot van laatstgenoemd slachtoffer, de heer D. Toor, liep een gebroken dij been en rechterarm op en werd in het gelaat door glasscherven gekwetst. Hij droeg een leren jas, waaraan men het toeschrijft, dat hij aan de dood ontkwam; in ernstige toestam is hij in het St. Antonius ziekenhuis alhier opgenomen. Naar wij vernemen is hij thans -redelijk wel. De auto, die onder de vrachtauto schoof, werd volkomen gewalst. De bestuurder van deze vrachtauto bleef ongedeerd, hoewel de cabine werd ingedrukt. NIEUW MODEL TOESLAGKAART. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere arbeid verrichten, in ge bruik zal worden genomen. De bon nen van deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 da gen, dezelfde letter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aan duiding van het daarop verkrijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. De tekst op de bonnen is dus b.v. Vlees A 200 gram, Brood A 400 gram, Melk A 5 liter enz. Elke veertien dagen zal in de bonnenlijst vermeld worden, dat van deze kaarten de bonnen van strook A, strook B enz. zijn aangewe zen. Hoewel de tekst dezer bonnen enige overeenkomst vertoont met die der rantsoenbonnen, zijn zij slechts 14 dagen geldig. De bonnen der toeslag- kaarten zijn overigens door de kleur gemakkeljjk te onderscheiden van rantsoenbonnen; zij zijn nl. uitge voerd in groen of paars en groen. -pc echt I schoenen, Siemonsma, anders voor hem zijn dai. bezit. Toen was het gedaan met mijn genade. Toen heb ik gedaan, wat moest. Heb je die vrouw lief?” vraagt zij plotse ling en haar ogen volgen Monica in haar dans met Flagell. De vraag is zo plotseling, dat René er volkomen door is overrompeld. De vrouw schuift dichter naar hem toe. Hij voelt haar hete adem over zijn ge zicht. „Wees niet dwaas! Wijd je leven niet aan een verloren zaak Laat alle gedachten aan het gebeurde varen. Laat die vrouw terugkeren naar haar land. Geloof mij, ik zou niet zoveel woorden aan je verspillen, als je mij onverschillig liet. Maar in jou zie ik het uiterlijk van de Hollan der met het innerlijk van mijn droom. Ik waarschuw je om je zélfs wil!” „Maar ik denk* dat het u te doen is om de papieren! En die krijgt u tóch niet van me, nóóit!” zegt René fier en hij voelt zich als een koorddanser, die veilig over de afgrond komt. Wat kan zij hem doen, hier In vol gezelschap? Over enkele ogenblikken zal hiv de pa pieren aan de Vlootcommandant heb ben overgereikt. Dan is zij machteloos en... Plotseling staat zij op en ziet met een lach op hem neer. Haar mond lijkt een wond in het bleke gezicht. „Ja, het is mij te doen om d° napie- Voor de Statenkring Sneek van bovengenoemde Unie sprak jl. Vrij dagavond in het Geb. v. Chr. Bel. het 2e Kamerlid de heei H. Kikkert over het onderwerp „In de branding”. De voorz., de heer W. N a u t a, open de na samenzang, gebed en Schrift lezing, de vergadering met een wel komstwoord tot spr. en aanwezigen en zei, dat 1948 een jaar van herden king is; eerst hebben we het feit, dat 300 jaar geleden de vrede van Mun ster werd gesloten, waarbij aan de 80-jarige oorlog met Spanje een einde kwam, dan is het 50-jarig regerings jubileum van onze Koningin in zicht, gewonnen heeft. De klassestrijd heeft voorts is het 100 jaar geleden, dat Engels en Karl Marx hun oproep de wereld inzonden: „Proletariërs van alle landen verenigt u”. Spr. wijst op de grote betekenis van deze drie fei ten en zegt, dat als we nu letten op wat er in de wereld gebeurt, er reden is te bidden: .„Christenen van alle landen verenigt u”. Wanneer de de mocratie gedragen wordt door het christendom, dan is het mogelijk, dat wij staan op grote beginselen. De heer Kikkert wijst op wat er in Tsjecho-Slowakije is gebeurd, hoe daar een minderheid de macht aan zich getrokken heeft, van welk feit vrij wat minder ophef is gemaakt dan toen Hitler de macht veroverde; wat in Finland, Griekenland, Italië en Frankrijk dreigt te geschieden, dan, mag gezegd, dat we in de branding verkeren. 2(4 jaar na 5 Afei 1945 is de illusie wel vervlogen dat het rustig zal worden. Hoe gaat het in West- Indië? Hoe zal het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden er straks uitzien? Overal rommelt het en is er gisting. Straks zullen er verkiezingen gehou den worden, overal is er beweging en hoe zal dan onze houding zijn? Prof. Schermerhorn was bij de vorige ver kiezing nogal optimistisch en meende, dat de P. v. d. A. wel met de meerder heid uit de stembus zou komen, doch hij kreeg slechts 29 zetels, die zeer heterogeen waren bezet. De heer Oud is er al uit gelopen, wat zal de R.K. Christophorus-groep doen, hoe zal de linkervleugel van de Chr. Dem. han delen? Uit onze kringen zijn heel wat predikanten en hoofden van scholen naar de P. v. d. A. gegaan. Zij voer den daarvoor twee redenen aan: le. dat men in de nieuwe partij het evan gelie zou kunnen brengen. Maar waarom is men dan ook niet naar de communisten gegaan? En ten tweede werd men door sociale bewogenheid gedrongen. Nu komen er velen terug t naar de Prot. Unie, omdat ze zich schamen bij ons aan te Wassenberghstraat 15 beurs met inhoud, Bijlsma „Thabor”. Op de daarvoor vastgestelde tijden zijn aan het bureau van politie te be vragen: bruine dameswant, zwarte want, wit blauw wantje en een bril. GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSERADEEL. Gevonden 1 paar bruin lederen (ge voerd) handschoenen, terug te beko men bij Post-Commandant der Rijks politie te Oudega (W.). Steeds fanatischer klinkt de lage stem, de lange vingers ballen zich tot vuisten. Met nuchtere vrijmoedigheid zegt René: „Het doet wel héél zonderling aan, dat u, als blanke, zich verblijdt in de toekomstige vernedering van uw ras genoten!” „Rasgenoten? Tot welk ras behoor ik? Mijn haar is blond, mijn huid is blank, maar mijn bloed is viervoudig gemengd. Toen ik lief had en argeloos vertrouwde, was ik blanke. Toen ik leerde haten, were ik Aziate! Wat doet huidskleur er toe, wanneer men in het Oosten het levenslicht zag? En deze Engelsen, hoe geringschattend zien zij neer op elk, die Oosterling is! In Os...” zij verbetert zich snel: „In een Hollander meende ik een méns te zien, die mij beschouwen wilde als medemens. Maar ik ontdekte, dat hij alleen zijn bezit liefhad. Ook die vrouw, die hij wilde trouwen, zou niets geestelijke blijheid. Ook op de Eilan den is dit zo. In de karakters ligt een zekere melancholie. Er is vorig jaar wel eens minder vleiend geschreven over de achterlijkheid en luiheid van de melkvee-houders. Dit is niet in orde. De mensen werken zo hard’als hier. Ook een verwijt over het fok ken is niet juist. De aard en de situ atie van deze bedrijven zijn zo, dat men er geen belang bij had, om te strijden. De melkprijs werd gerekend naar de liter en niet naar het vet. Ook de kaasboeren voelden niet veel voor verandering. In de laatste jaren is de situatie veranderd, maar men heeft tijd nodig om zich daarop in te stellen. Ook de coöp. en organisato rische gedachte begint veld te winnen. Het Westland was eeuwen terug be roemd om zijn graanbouw. Thans is er een hoog ontwikkelde tuinders-cul- tuur, een voorbeeld voor onS land. Maar ook deze cultuur vraagt, bij toepassing in andere streken, een bij zondere aanpassing, zoals dit ook met veeteelt en landbouw het geval is. De Bollenstreek is iets aparts. Wil men er echt van genieten dan moet men langs de paden van de bollenvelden wandelen. De kwekers zijn bereisde lui en het feit, dat zij al jong met andere werelddelen kennis maken, doet hen een ruime blik op ’t leven krijgen. De verhouding stadplatte land is nog altijd zo, dat de platte lander leeft in de schaduw van de stad. De stad leeft niet mee met het platteland. Een grote landbouwten toonstelling in Den Haag gaat de ste deling onopgemerkt voorbij. In Fries land gaat dat anders. Leeuwarden b.v. is dan in feeststemming en wij hebben het voorrecht, dat Stad en Land samengaan. Na de pauze beant woordde spr. verschillende vragen uit de vergadering, die met grote belang stelling de lezing had gevolgd. de jeugdige K.P.M.-officieren als om strijd hulde betoond en zij voelde met een blijde opwinding, hoe dit René irriteerde. De jonge eerste stuurman met de weemoedige donkere ogen zei: „U weet niet, hoe je op zo’n schuit vrouwelijk gezelschap kunt ontberen. Nietwaar, jongens?” En de „jongens” beaamden het. Over hun open, blo zende gezichten lag iets van verlan gen en weemoed. Zeelui zijn eigenlijk grote kinderen, docht Monica, ook captain Sorensen, die ze een ruwe zee bonk dacht, heeft ze bij haar vertrek zien kijken als een verdrietige school jongen. Tegenover René was hun houding licht spottend. „Die kerel beseft zijn geluk niet!” fluisterde er een. En René, geprikkeld, heeft zich doen kennen van een haar nog onbekende kant. Hij heeft wat gedronken en een paar geestigheden gedebiteerd, maar toen de eerste officier aanbood, haar de sterrebeelden te wijzen, is hij bruusk opgestaan. Monica heeft zich de Grote Beer en Capella en de Pool ster laten wijzen, die nu vaag glinste ren in het hemelzilver. Tenslotte is de officier weggegaan en is ze alleen. Singapore! Het lijkt mijlen ver weg te liggen. Singapore, dat door het ver dwijnen van de papieren tot alarm is gewekt. Met reusachtige letters heeft GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 24 Februari tot en met 2 Maart 1948 werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven rode want en witte muts, Krist, Krui- zebroederstraat 47paar schapewol- len wanten, Veenstra, Lijnbaansbuurt 14; paar grijze wanten Harkema, Ub- bo Emmiusstraat 25; bruine glacé, Visser, 2e Woudstraat 51; rood blau we ijsmuts, Fennema, Parkbuurt 38; paar klompsokken, de Jong, Frane- kervaart 23; paar grijze wanten, Sil- vius, Gijsbert Japikstraat 3; paar Noorse en een paar bruin gespikkelde wanten, Zoodsma, Kloosterhof 6; bruine padvindersriem, Oppenhuis, 2e Boschdwarsstraat 4; grijze man chet met knoop, Westhof, Klooster straat 28; paar witte kinderwanten, Faber, Koopmansgracht 78; schoe nenbon, Silvius, Grootzand 34; zak mes, Gildemacher, Priorstraat 33; zilveren ringetje, Haanstra, Harmen Sytstrastraat 1; paar wanten, v. d. Veer, Gijsbert Japikstraat 10; paar wollen herenwanten, Mebius, School straat 36; grijze want, Fluitsma, 3e Woudstraat 37blauwe want, Faber, Bosgracht 6blauw rood i Koopmans, Willem de Zwijgerstraat Volbeda, :j-•4.t I hpiirs I levenloze lichaam van man in Queen’s Road met daarop briefje in Japanse karakters «w vertaling: „De Gelen tams xk, dief in de nacht!" „We are the victims of the dftiige- LANBOUJONGEREIN MIENSKIP SNITS. De laatste cursus in dit seizoen van de Mienskip Snits werd jl. Vrij dagavond gehouden in zaal Hanen burg. De voorz. de heer R. Heeringa, wees er in zijn openingswoord op, dat niet alle provincies aan bod zijn ge weest; hopelijk zal deze cursus vol gend seizoen met de bespreking van de resterende provincies kunnen wor den voortgezet. Op deze slotavond sprak de heer W. P. Cnossen, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Woerden, over Z.Holland en Utrecht. Het westelijke polderland van Utrecht sluit geheel aan bij de prov. Z.Holland. Het oosten is meer georiënteerd op Gelderland met zijn zandgrond, bos en hei. De prov. Utrecht vormt geen eenheid, geogra fisch niet en bodemkundig niet. Dat deze streek in vroegere eeuwen tot een provincie werd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Utrecht het middel punt was van de Kerk-vorsten. Deze stonden in nauwe betrekking met de Duitse Keizer en ontvingen grote ge bieden in leen, rondom de oude stad. Bisschoppen en ridders beheersten het platteland met een daardoor af hankelijke bevolking. Nóg zijn de symptomen van onderdanigheid der bevolking niet geheel verdwenen en het is nog niet zo heel lang geleden, dat de adel meestal de leidende figuur was in verschillende organisaties. Na de bezettingsperiode is hierin veel ver andering gekomen en rijpt het inzicht, dat een stand-organisatie aangevat dient te worden. Men vergete niet, dat oude invloeden zich nog lieten gelden. Voorheen speelden de grote steden eep belangrijke rol in het plattelands leven, waartegen de boer zich te weer stelde. Hij sloot zich in zijn wantrou wen op. Hierdoor kon nimmer een provinciale eenheid ontstaan, zoals wij die in het Noorden kennen. Een sterke rivaliteit tussen stad en land heeft dat verhinderd. Hoewel ook daar alles snel veranderen gaat, is conservatief. Het meer uit traditie om louter finan- Een rechtmatige boeren-grief is, dat hun product, dat aanspraak mag maken op een extra merk, gelijkwaardig wordt geacht aan fabriekskaas. Een belangrijk product voor de boer is de bagger-modder. Ze wordt aan de rand van de sloten op gezet en aangevuld met de stalmest en zo over het land gebracht. Of dit voordelig is? Voorheen werd nergens zoveel krachtvoer gebruikt als daar, wat vele boeren hun bestaan heeft gekost. De toekomst zal wel leren, dat minder krachtvoer en meer kunstmest een beter rendement oplevert. Het zelf-kazen is het werk van de boerin. Het is haar trots, zoals in Friesland het vee de trots is van de boer. Het is zwaar werk en zal mettertijd als minder lonend wel verdwijnen. In de „Waarden” zijn aard en karakter nog al conservatief; een zwaar-op-de- handse bevolking en zeer maar het ontbreekt veelal aan Lnkerherenschoen, „Ijsbaan”; paar blauwe wanten, v. d. Woude, Overweg 2; motorhandschoen, Kuik, Oude Koe markt 23; grijs kinderwantje, Gorter, Lemmerweg 12; zakje zuurtjes, Wier sma, Oude Koemarkt 39; groen rode want, Semplonius, v. d. Heybuurt 1; wit bruin hondje, de Jong, v. d. Hey buurt 17; sleuteltje en rode haarstrik, Broodwinder, Salverdastraat 5; Lind berg muts (blauw met wit), Tolsma, Willem Frederikstraat 5; klein zwart hondje, Asyl; paar kinderschaatsen. Nota, Kapelstraat 3; blauw met wit babywantje, Ozinga, 3e Steenklipstr. 2; zwarte vulpen, de Haan, le Bad- buurt 13; bruine portefeuille met in houd, Keuning, Frederik Hendrikstr. 33; rijwiel, Hofmeester, Gijsbert Ja pikstraat 1; zwarte handschoen, de Wit, Dr. Bosstraat 9; wit bruine want, Brandsma, Korte Veemarktstr. 1; zilveren oorbel, Boersma, Bothnia- kade 32; rozenkrans, van Bruggen, Willem Lodewijkstraat 8; R.K. gebe denboekje, Efdé, 3e Zomerrakbuurt 19; vulpotlood, v. d. Heuvel, Bothnia- kade 1; inlegvel G.A. 605 numm. on- leesb., Nijboer, 2e Steenklipstraat 53; grijze want, Groenendaal, Zuidend 11; bos sleutels, IJntema, Parkbuurt 16; bij ons of ze gaan paar wollen kinderwanten zwart-wit, -- pPT1 Selva, Bothniakade 15; beursje met kloppen. De p- v d A i ^bleken een inhoud, v. Netten, Colignystraat 5; prachtige zeepbel te zqn met schrtte metalen duimstok, Siemonsma, Win- rende kleuren maar die spat ui 4. oo. pfni dp elkaar. Wat zal de K.V.r. met net semiusstraat 22; kam in etui, ae Boer, Kleinzand 39; recept voor bril, Silvius, Gijsbert Japikstraat 3; huis- brede basis aanvaarden? We zullen X T T'cnT'T.-iiC, "vindM-wantie’ maar rustig afwachten wat er uit de wantje, Grootzand eO^ brain^todjm -n de ver. wachting leven dat de communisten bij de verkiezingen terug zullen lopen, eerder is er kans op enige winst voor hen. De Prot. Unie haalde de vorige keer 30.000 stetnmen. Zij had be zwaar tegen contact met anderen, maar dringt inmiddels op samengaan met anderen aan. Spr. hoopt, dat de Unie met deze mensen zal komen tot het gesprek, om zodoende een krach tige Unie te krijgen. Spr. wijst op het sociaal economisch terrein en zegt, Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1