I cte IS nd iwee „Alarm in de Oriënt” door Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRIISERADEEL en IJLST Federale Interimregering in Indonesië gevormd. lering R” 1 3e JAARGANG No. 2t I LART I Sneek 180 1 FEUILLETON Wordt vervolgd. a 17 jr. Sneek ellei et <zak VETSE ■WAS FHEEK Ezinge len) tNDER Soys II e Mep- n 2—0 nshulp" izerweg iv. 8 uur NG kstr. C, op tandel Sneek VRIJDAG 12 MAART 1948 MACHTSAPPARAAT TEGEN EXTREMISME. EMS I. H. VAN SOEST 269 Algemeen 400 gram brood of 1 en erstraat za- 8 Juffrouw t Ab<-prijs (2.50 per half jaa> Franco per post f3.75 per half jaar ria een de ge nemen, i even- uitslag lad be- or met 8 liggen Bestuur De introductiebrief, hem door René met een korte buiging overgereikt, leest hij snel en zakelijk door, na hen een zitplaats te nebben aangewezen met een kort gebaar. Dan legt hij de brief terzijde en de handen met de vingertoppen tegen elkaar leggend, buigt hij zich naar René, de markante kop voonjit, de ellebogen op het tafel vlak met de grote vloeimap. „U is door het lot wel vreemd be last met zulk een belangrijke missie, maar ik wens u geluk ermee! Niet iedereen op uw leeftijd houdt tussen zijn vingers een document, dat de sleutel kan vormen tot een Aziatische omwenteling!” Monica ziet de ex-»st op René’s jong gezicht, als hij het document in de uitgestrekte hand van de Vlootcom- mandant legt Enige minutten heerst er een ge laden stilte, terwijl de Vlootcomman- dant het stuk bestudeert. Een scher- De regering van de republiek, van welke geen vertegenwoordigers in de interimregering zijn cpgenomen, heeft geprotesteerd tegen de eenzijdige be slissing van Nederland. Dr. van Mook overlegt echter over deze kwestie nog met enige autoriteiten der republiek. WERKKLEDING. Ook de bonnen H2 en L2 zijn thans tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. i Arnhem et werk :sen vrij Kantoor voor Abonnementwil .'a. KIEZEBRINK Co. KLE1NZAND 7 - Tel. 2872 avonds 8 uur traat 23 oningen les bljj- Beide p. van 1. lagmid- vijzigde w geen vas als :er Joh. R. Sil- i., voor e Jong, irg. De ze wel vorige jrhoede arnaast t lange zodat eg. Het te wek- enkele loudens n span- leer M. 1 direct rd aan- n. Over Hen op- )or der jass er faalde st haan li doel ist ble- ngen te enburg, I thans ik toen naar de dub als schoon n. voor zebra’s eeg en te vergemakkelijken, zullen beide bon- nèn worden verwisseld. Op 18 Maart wordt dus een bon voor 750 gram sui ker aangewezen en op 1 April een bon voor 500 gram suiker. Voor houders van D- en E-kaarten heeft geen ver wisseling plaats, aangezien op beide data voor deze groepen een bon voor 500 gram suiker zal worden aange wezen. teden '12 uur ir.straat MINDER SIGAREN. Met ingang van 1 April zullen er minder sigaren verkrijgbaar zijn. Men zegt 20 De kwaliteit wordt er ook niet beter op. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 14 tot en met 27 Maart 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 804 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees vet. Deze extra verstrekking is mo gelijk doordat de voedingsvettenposi- tie zich de laatste tijd een weinig ver beterd heeft tengevolge van de onder de invloed van de zachte winter mee gevallen melkproductie. Deze ver strekking houdt geen verband met de tengevolge van het instellen van de keuzebon ontstane verschuiving in de consumptie van voedingsvetten. Zij is mede bedoeld als compensatie voor de verlaagde rantsoenen melk en kaas in de afgelopen winter. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK deel mee gedaan ter. bate per propa ganda. Op geringschattende wijze wordt het machtige Singapore aange duid, de vlootleiding aan de kaak ge steld. Wanneer Singapore wordt aan gevallen, betekent dit ook voor Soera- baja de uiterste consequentie!” „Dat is mij volkomen duidelijk. Commandant”, zegt René en Monica ziet, hoe bleek hij is geworden en hoe kleine droppeltjes parelen aan zijn slapen. „Op 'onbegrijpelijke wijze zijn de papieren mij als het ware onder de eigen ogen op het bewuste bal ont futseld!” „Juist! Het kortste moment van verslapte aandacht is ook genoeg. Ge nieten de Japanners hier bij ons niet de grootste mate van vertrouwen Als fotograaf had ik mij geen betere kunnen wensen dan Harosh.yama en u weet, dat onze nationale voorbeur uitgaat naar prima vakmanschap en... billijke tarieven! Wij scheppen graag bestaansmogelijkheden ook voor naburige volken. De Indische wateren bieden hun njkdom aan de Japanse visserij. Thans blijkt, dat er van onze royaliteit misbruik wordt gemaakt op schromelijke wijze, terwijl onze vaderlandse zuinigheid wel zwaar wordt gestraft!” Zo droog-humoristisch komt het er uit, dat de beide jonge mensen hun HET RANTSOEN VOEDINGS VETTEN MET PASEN OP 750 GRAM VOOR VEERTIEN DAGEN. In de week vóór Pasen zal het rant soen voedingsvetten voor éénmaal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houaers van A-, B- en C-kaarten een toeslag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D- en E-kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram tig. „Maar dit zou ik liever zelf rege len. De kwestie is...” Maar de Com mandant interrumpeert knikkend: „Natuurlijk, natuurlijk, toch hoop ik, dat u de suggestie zult volgen! De natuur is daar nvergelijkelijk. Ik wens u beiden na al deze spannende gebeurtenissen, waarvan trouwens het eind nog niet is te voorzien, een ge lukkige wittebroodsvacantie!” „Dank u”, mompelt René en zijn aftocht is heel wat minder verzekerd dan zijn komst, tot Monica’s ondeu gende voldoening. „Het is een fijne vent, die Com mandant!” zegt ze opgetogen, zodra ze weer in het two-seatertje gezeten zijn en langs de schildwacht rijden, die opnieuw het geweer presenteert. „O, een fijne kere». Ik mag dat veel liever dan die pokerfaces in Singapore. De Commander daar deed of het ging om een bagatel, dat geen moment zijn gemoedsrust schokte. Maar dat romantische trekje in hem vind ik bijzonder lastig! De Consul schijnt het in zijn brief niet de moeite waard geacht te hebben, alles te expli ceren en heeft blijkbaar voor het ge mak onze zogenaamde huwelijksreis als een feit gegeven!” MET PASEN VIER EIEREN VOOR ALLE LEEFTIJDSGROEPEN. De gunstige ontwikkeling van de eierenproductie maakt het mogelijk in de week vóór Pasen de voorgenomen verstrekking van drie eieren te ver ruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aangewezen, recht gevende op vier eieren voor alle leeftijdsgroepen. EIEREN. Wegens de meevallende eieren positie zullen in April, Mei en Juni elke 14 dagen op de levensmiddelen kaarten voor iedere leeftijd 2 eieren beschikbaar worden gesteld. VERWISSELING VAN SUIKERBONNEN. Volgens de normale gang van ken zou de suikerbon, welke op 18 Maart zal worden aangewezen, recht geven op 500 gram en die van 14 da gen later op 750 gram. Teneinde de ernst voelen breken in een lach. De Commandant komt overeind en reikt René de hand: „Meneer Overwinckel, de Neder- lands-Indische regering zal zeker niet nalaten u haar erkentelijkheid te be tuigen voor het inleveren van dit waardevol bewijs!” „Het was niet meer dan mijn plicht”, verwerpt René bijna bruusk. „En bovendien, ik zou hier wellicht niet toe gekomen zijn, als...” hij kijkt naar Monica en de Commandant valt glimlachend in: „Indien uw vrouw niet haar invloed had aangewend, dat wilde u toch zeggen? Ja, in vele ge vallen is het de Vrouw, die de drijf kracht vormt voor wat wij mannen tot stand brengen. Mijn hulde, Me vrouw!” Hij drukt de blozende Moni ca hartelijk de hand. En dan vervolgt hij met een onverwachtheid, die hen volkomen overrompelt: „U is op de huwelijksreis? Heeft u al plaatsen geboekt in een hotel?” René wordt vuurrood. „Neen”, hakkelt hij. „Maar...” „Dan raad ik u aan naar Patjét te gaan! De bergen in, dat is de ideale omgeving! Zal ik Juffrouw Inthof het Berghotel laten opbellen om direct een kamer voor u te bespreken?” „Commandant, uw voorstel is bij zonder vriéndelijk”, zegt René haas.-' HANDELSDELEGATIE NAAR MOSKOU. Op uitnodiging van de Russische regering zal door de Nederlandse re gering een handelsdelegatie naar Moskou worden afgevaardigd, die al daar besprekingen zal voeren over de aankoop van een hoeveelheid tarwe in ruil voor bepaalde Nederlandse pro ducten. De besprekingen zullen in de tweede helft van Maart aanvangen. De handelsdelegatie zal te Moskou eventueel eveneens de mogelijkheid onderzoeken om met de USSR een handels- en betalingsovereenkomst af te sluiten, zoals reeds door enige andere West-Europese landen in de laatste tijd is geschied. Minister Maarseveen heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat de re gering op korte termijn haar machts apparaat tot een zodanige sterkte zal uitbreiden, dat dit aan extremistische uitingen een voldoende weerstand zal kunnen bieden. GEEN C.P.N.’ERS IN LEEUWARDER RAADSCOMMISSIES. Alle andere partijen vertegenwoor digd in de Leeuwarder gemeenteraad hebben besloten niet meer mede te werken aan het verkiezen van leden der C.P.N. in raadscommissies. VLIEGRAMP. Op het vliegveld van Chicago is een Skymaster brandend neergestort. 12 der inzittenden kwamen om, de der tiende, een vrouw, werd zwaar ge wond. I van West-Europa, buiten medewerking van Rusland om, is stellig uitgegaan van het Marshall-plan of liever van de nood waarin W.-Europa zou geraken als er geen reddende hand van over de Oceaan werd uitgestoken, en krachtig werd de zaak aangepakt, toen het ge beurde in Tsjecho-Slowakije de Weste lijke landen de ogen volkomen deden opengaan voor de gevaren welke er dreigden, als, terwijl de Russen hun gang gingen, men zelf maar bleef af wachten. Thans heeft de door de Rus sen gewraakte conferentie van Londen overeenstemming bereikt over samen werking van de Westelijke grote gealli eerden met de Benelux in alle aange legenheden welke betrekking hebben op We,st-Duitsland; de Anglo Amerikaanse en Franse bezettingszönes zullen niet bij elkaar worden gevoegd, maar wel innig samenwerken, er zal een inter nationale controle op het Roergebied komen, waarin Duitsland echter zelf deel zal hebben. West-Duitsland zal een federale regeringsvorm krijgen, maar een behoorlijk centraal gezag zal er ook zijn. In een in April te houden conferen tie zullen echter nog zeer belangrijke punten moeten worden behandeld, nl. een veiligheidspact. waarin W.-Duits- land dus zal zijn opgenomen, de nieuwe grenzen en de herstelbetalingen. Dit zijn nog zeer netelige kwesties ook voor de Beneluxlanden, hierbij komen immers de door Nederland en België geëiste grens- verbeteringen ten koste van Duitsland aan de orde en de bedragen of leverin- gen welke W.-Duitsland presteren kan ter vergoeding van de schade in de be- 1 jaar 1948 nu al met 10 heeft moeten „Zo”. De Commandant wrijft zich nadenkend de gladgeschoren kin. „Zo, zo”. Hij heft plotseling met een ruk het hoofd in haar richting. „Juffrouw Inthof, v 'aagt u eens di rect aan het Departement van Vis serij of er nog aanvragen binnen zijn gekomen van Japanse vissers aan onze kust!” „Zeker, Commandant”. Inthoff verdwijnt. „De dochter van een onzer eerste marinemannen, die prefereert inge werkt te zijn in het marineleven,vóór dat ze haar hand schenkt aan een marine-officier”, zegt de Comman dant glimlachend en Monica denkt „Als vader zal hij een engel zijn!” „Meneer Overwinckel en ook u, Me vrouw, die blijkbaar zo’n belangrijk aandeel neemt in deze kwestie de draagwijdte van dit alles is nog niet te bepalen. Zeker is het een uiterst be langrijk punt, dat ik dit stuk in han den heb gekregen en de Nederlands- Indische marine zal paraat zijn, dat verzeker ik u! Doch het spionnage- web vindt zijn oorsprong in Singa pore. Door de geheimzinnige diefstal der die haven betreffende papieren, is er ruchtbaarheid gegeven aan deze zaak en ook de nationalistische pers hier op Java, geleid door extremisti sche elementen, heeft er haar voor- verlagen, omdat er geen staal voldoen de is voor de meest gevraagde Britse producten, waarbij echter ook komt dat reeds enkele buitenlandse markten over- voerd of gesloten zijn. Desondanks ge looft de regering dat dit jaar een om mekeer ten goede in de economische ontwikkeling in Europa zal brengen wanneer tenminste de Marshall-hulp komt. JAN MASARYK fLEEGT ZELFMOORD. De Tsjecho-Siowaakse minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk heeft zelfmoord gepleegd. Door de ge beurtenissen in zijn land was zijn po sitie, hoewel hij met president Benesj aanbleef, onmogelijk geworden. Uit een mededeling van de Tsjechi sche regering zou blijken dat Masa ryk zich uit een 16 M. boven de be gane grond zijnd venster van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft geworpén. De Engelse minister-pre sident heeft in een hulde aan Masa- r» k de veronderstelling geuit dat deze ras-democraat niet langer heeft kun nen leven in de verstikkende atmos feer van de dictatuur. De zelfmoord er zijn ook al ge ruchten die twijfel wekken of het dit is geweest en doen vragen of Masa ryk wellicht slachtoffer van een aan slag geworden is heeft diepe in druk in de gehele westelijke wereld gemaakt. Tal van Tsjecho-Siowaakse diplomaten in het buitenland hebben weer voor hun post bedankt. ACCOORD VIJFLANDEN- CONFERENTIE. Te Brussel is volledige overeen stemming bereikt over het verdrag tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux. De wederzijdse bijstand zal zich ook over de overzeese gebieds delen uitstrekken. Het verdrag zal een zuiver defensief karakter dragen en tegen niemand zijn gericht. pe voor staat tussen zijn wenkbrau wen, zijn lippen zijn vastopeenge- klemd. „Een sterk stukje!” zegt hij einde lijk. „Een complete documentaire van onze vlootbasis. Hier moet verraad in het spel zijn en misbruik van gesteld vertrouwen. Sluwheid is niet een van onze op de voorgrond tredende eigen schappen, daarom onderschatten wij onze Oosterse adspirant-vijand”. René’s ogen glanzen in jongens achtige trots. Wat een fijne kerel, die VlootcommandantGeen valse schaamte voor zijn gefnuikt prestige- besef maar een ruiterlijke erken ning, die elke gedachte aan zwakheid bant. De Vlootcommandant drukt op een knop en onmiddellijk gaat een glazen deur open. Een jonge vrouw met een zakelijk uiterlijk, toch in geen énkel opzicht onvrouwelijk, treedt binnen. „Mijn secretaresse”, stelt de Vloot commandant voor. „Juffrouw Inthof, heeft u de fotograal Haroshiyama nog opgebeld, hoe het staat met de foto’s van de laatste vloot- manoeuvres?” „Ja zeker, Commandant. Nog geen vijf minuten geleden kreeg ik bericht, dat Haroshiyama plotseling naar Ja pan is teruggekeerd voor een familie bezoek”» De Russen hebben een scherpe pro- testnota tot de Ver Staten, Engeland en Frankrijk gericht inzake de confe rentie te Londen door deze drie landen over West-Duitsland gehouden en waar aan ook de Benelux deelnam. Zij ver klaren de daar genomen besluiten on wettig daar dergelijke besluiten volgens de overeenkomst van Potsdam alleen kunnen worden genomen door de Grote Vier. Moskou betoogt dat het zg. Ame rikaanse plan /oor Europa, dat als basis voor de besprekingen ter conferentie heeft gediend, alleen de oorlogsophitsers in het Westen in de har werkt en be oogt West-Duitsland tot een kolonie te maken. Naar de letter van vroegere overeenkomsten hebben de Russen on getwijfeld gelijk, als zij zeggen dat deze conferentie onwettig is, maar zo vaak is gebleken dat men het met z’n vieren toch niet eens kon worden, dat tenslotte de Westelijke geallieerden wel moesten overgaan tot overleg zonder Rusland over de positie van West-Duitsland, dat zo’n belangrijke rol moet spelen in het herstel van Europa. Rusland gaat z’n gang in Oost-Duitsland, organiseert bo vendien zijn gehele invloedssfeer op de meest straffe wijze Finland gaat te Moskou ook al onderhandelen over een militair verdrag thans moesten de Westelijke geallieerden wel doorzetten, wilden zij met het herstel en de orga nisatie van het nog vrije Europa niet hopeloos ten achter geraken bij het Russische blok in het Oosten. Zal de Marshall-hulp werkelijk een krachtige suikervoorziening met de Paasdagen P°gmg tot herstel van West-Europa worden, dan dient West-Duitsland met het zo belangrijke Roergebied op de been geholpen. Daarom ook zal West- Duitsland voor de eerste periode van 12 maanden van de Marshall-hulp 1.6 milliard dollar ontvangen, tegen Groot- Brittannië 1.4 millie Frankrijk 1.1 milliard, de Beneluxlanden samen 822 millioen en Italië 692 millioen. Nu er een Russisch protest gekomen is, mag er aan herinnerd worden dat de Ver. Staten oorspronkelijk bereid waren de Marshall-hulp aan geheel Europa ten goede te doen komen, maar dat Rusland ze afwees en ook z’n buurlieden dwong er niet aan mee te doen met de be wering dat die hulp Europa slaaf van het Amerikaanse kapitalisme zou ma- De eerste stoot tot de organisatie zette landen aangericht. Dit zijn ook moeilijke punten voor de Duitsers, die toch al moeten slikken, dat hun land thans in tweeën is gescheiden, terwijl ze, zoals begrijpelijk is, vurig hoopten op een herstel van het Duitse rijk als geheel. De ontwikkeling der gebeurte nissen na de oorlog hebben die schei ding echter voltrokken voorlopig of voor goed zal de tijd moeten uitmaken en West-Duitsland krijgt nu de kans als het vrijwillig medewerkt weer een grote rol in het Westen te spelen, ver zet het zich tegen de besluiten van Lon den, dan zal het toch tegen zij” wil in de W.-Europese organisatie worden op genomen, maar dan als overwonnene en niet als gelijkwaardige bondgenoot. Stemmen van verantwoordelijke politie ke figuren in West-Duitsland klinken trouwens niet ongunstig over een sa menwerking met het Westen, alleen de communisten zijn natuurlijk slecht te spreken. Toch zullen deze figuren, wil W.Duitsland zijn rol in het Marshall plan vervullen, de zaken krachtiger moeten aanpakken dan zij thans doen, er zijn ernstige klachten van de bezet- tingsautoriteiten over de Duitse mede werking bij de ontwikkeling der bestuurs organen. Tegelijk met de conferentie van Londen was er een van Engeland, Frankrijk en de Benelux te Brussel over het te sluiten verdrag tussen deze lan den als basis voor een Westelijke Unie. Terwijl we dit schrijven is er nog te weipig over de resultaten bekend om er op in te gaan, al scheen men flink op te schieten. Daarnaast is te Londen nog steeds een conferentie gaande tussen de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland over het vredesverdrag met Oostenrijk. Ook hier kan het Westen het nog steeds niet met de Russen eens worden. We zullen nu niet alle geschil punten opsommen, ze komen tenslotte hierop neer, dat Rusland Oostenrijk on der zekere economische druk wil hou den om te verhinderen dat het zich bij het Westen aansluit, of te dwingen zich in het Oostelijke blok te doen opnemen. Gegeven het feit dat dit de grondoor zaak van het geschil over het Oosten rijkse verdrag is, kan met grote waar schijnlijkheid worden voorspeld, dat ook hier geen overeenstemming zal worden bereikt en Oostenrijk evenals Duitsland verdeeld zal blijven. Een Oostenrijkse minister heeft al verklaard dat het Oos tenrijkse verdrag de geallieerden de laatste kans bood het eens te worden. We geloven niet dat ze die kans zullen aangrijpen. Er is echter nog een kwes tie waarin de Grote Vijf, dus ook China er bij, zo’n kans krijgen. Want de Vei ligheidsraad heeft ten einde raad de Palestina-kwestie aan dat vijftal mo gendheden om advies voorgelegd, de raad heeft zich daarmede los gemaakt van ’t besluit der V.N. inzake de deling van het land, omdat hij geen kans ziet die door te voeren. Het wordt een wan hopig geval, de Engelse troepen worden binnenkort teruggetrokken, de Joodse verzetsorganisaties hebben zich tot één lichaam verenigd, en er is al een Ara bisch hoofdkwartier op Palestijns gebied gevestigd. Hoezeer de Engelsen dit wes pennest schuwen blijkt uit het feit dat zij aan het door de Grote Vijf op te stellen advies niet willen meewerken. Zij blijven pogen de Arabische wereld zo veel mogelijk te ontzien nu de verhou ding met Rusland zo gespannen is, dat Engeland meent zich het verliezen van de Arabische vriendschap niet meer ‘te kunnen veroorloven. Dat Engeland zijn militaire voorbereiding, ondanks de moeilijke economische omstandigheden niet uit het oog verliest, blijkt uit het feit, dat het in December a.s. een zeer sterke vloot van uiterst moderne sche pen in de vaart zal nebben, met 4 slag schepen en 8 vliegtuigmoederschepen als kern. En dat ondanks een zo groot staaltekort, dat de Engelse regering haar ramingen voor de uitvoer voor het Verschijnt» DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handeisadv.) lager De interim-regering, waarin de voorlopige Federale Raad voor Indo nesië is opgegaan, bestaat behalve uit de luitenant-gouverneur-generaal uit elf secretarissen van staat (hoofden van departementen van algemeen be stuur), twee secretarissen van staat met een bijzondere taak, voorts de commandant van het leger als hoofd van het departement van oorlog, de commandant zeemacht als hoofd van het departement van marine en de procureur-generaal. In totaal bestaat zij, de luitenant-gouverneur-generaal en zijn plaatsvervanger niet meegere kend, dus uit zestien leden. De interim-regering voor Indonesië ziet er nu als volgt uit: Lt. gouverneur-generaal dr. van Mook, voorzitter; Raden Abdoelkader Widjojoat- modjo: secretaris van staat voor al gemene zaken en plaatsvervangend voorzitter; Dan volgen elf departementen van algemeen bestuur met aan het hoofd een „secretaris van staat”. Justitie: Mr. Dzoelkarnain; Financiën: E. W. Alons; Binnenlandse zaken (voorheen bin nenlands bestuur)H. van der Wal; Gezondheid (voorheen dienst volks gezondheid): Dr. J. E. Karamoy; Opvoeding, Kunsten en Weten schappen: prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat (hieronder vallen ook de culturele aangelegenheden, welke voorheen deel uitmaakten van het de partement van Sociale Zaken); Visserij (tevens bosbouw en vee teelt): M. Wisaksono Wirjodihardjo (dit departement is afgesplitst van het departement van Economische Za ken) Waterstaat en Wederopbouw: ir. A. M. Semawi; Verkeer, energie en mijnwezen: ir. C. J. Warners, (deze laatste twee de partementen zijn afsplitsingen van het huidige departement van Verkeer en Waterstaat); Sociale Zaken: B. Krijger; Scheepvaart: B. S. van Deinse. Bijzondere taken. De bijzondere taken, waarmede een secretaris van Staat is belast, zijn: Binnenlandse Veiligheid: Raden Soeria Santoso (omvattend coördina tie van alle politionele gezagsappara- ten, alsmede de voorbereiding van een toekomstig departement van Defen sie). Zelfbestuurszaken: Pangeran Kar- tanegara (wellicht zal deze bijzondere taak aanleiding geven tot vorming van een afzonderlijk departement). Buitenlandse Zaken: Prof. Hoesein Djajadiningrat (die dus twee functies heeft). Deze taak dient tot voorberei ding van een Departement van Bui tenlandse Zaken. Onderdelen van de regeringstaak, waarvan de leiding voorshands blijft zoals zij is, vormen voorts: Oorlog: lt.-generaal S. H. Spoor; Marine: vice-admiraal A. S. Pinke; Hoofd Parket: mr. H. W. Felder- hof Adviseurs-Generaalmr. A. H. C. Gieben voor Justitie; dr. R. W. van Diffelen voor Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen. Deze interim-regering zal de zelf standige Ver. Staten van Indonesië, welke met ingang van 1 Januari 1949 moeten zijn gevormd, voorbereiden. 241 Melk 243 Melk 246 Vlees 247 Vlees 248, 249 Boter 250 boter of marga rine of 200 gram vet 266 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 267 Algemeen 50 gram cacao 268 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.e.m. 20 Maart) rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 253 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 20 Maart) 255 Reserve 200 gram kaas of 250 gram koistloze kaas 256 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 20 Maart) Algemeen (bonkaart 802) 250 gram zachte zeep (reeds aangewezen, geldig t.e.m. 20 Maart). Bonkaarten KD, KE 804 743 Melk 12 liter melk 746, 747 Vlees 100 gram vlees 748 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 749 Boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 766 Algemeen 100 gram Kaas of 125 gram korstloze kaas 767 Algemeen 100 gram cacao 768 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 20 Maart) 769 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 753 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 20 Maart) 680 Algemeen (bonkaart 802) 500 gram zachte zeep (reeds aangewezen, geldig t.e.m. 20 Maart) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF, MG, MH 804 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook A. Op de bonnen komt de letter A voor met de aanduiding van het arti kel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoenbonnen. Zij zijn van rantsoenbonnen te onderscheiden door de kleur (groen of groen met paars.) BACH’S MATTHAUS PASSION. Goede Vrijdag zal dit grootste mu ziekdrama aller tijden wederom in de Martinikerk te Bolsward worden uit gevoerd. Een groot aantal solisten van naam o.a. Dora van DoomLin deman, Chris Taverne, Lini Schröder en vele anderen verlenen hieraan hun medewerking. Van de meewerkende koren noemen wij Oratoriumvereni- ging Bolsward, Cantate koor Sneek, R.K. Jongenskoor Sneek o.l.v. Flucie v. Bergen. Ook de L.O.F. zal haar mede werking hieraan verlenen. Het geheel zal onder leiding staan van de dili gente Jeanne Gerretsen. Nader vernemen wij dat mevr. Ger retsen wegens een klein ongeval ver hinderd zal zijn te dirigeren en als di rigent zal optreden de heer Gezinus Schrik alhier. TEGEN INMENGING VAN DE C.P.N. Een vergadering van het kader van de E.V.C. te Rotterdam heeft een re solutie aangenomen waarin geprotes teerd wordt tegen „het drijven van de C.P.N. binnen de E.V.C.waardoor „een verderfelijke moraal wordt ge kweekt”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1