L 1 „Alarm in de Oriënt” door ng JG uur. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST em :ek ngen 3e JAARGANG No. 22 iag S stuur uur HOOFDSTUK XI. FUIELLETON 9 Wordt vervolgd. icitia nst. uit- nen. Instructieve Schoolreis Openb. Lagere Scholen te Sneek. Versterking van het Gezagsapparaat der Overheid ga. De fokdag voor het jaar 1948 werd voorlopig vastgesteld op Dins dag 10 Augustus a,s. te Sneek, ter wijl des middags de stamboekmerries voor concourswagens zullen worden voorgereden. Tot slot volgde de ver loting. De hoofdprijs,- volbloed enter- merrie, werd gewonnen door de heer H. P. Andela, Nijland, terwijl er ver der met algehele instemming werd besloten het volgend jaar wederom een verloting te organiseren voor de algemene vergadering. Hierna volgde sluiting. I: 0.40 N n” f?” Kerk i). IAT. zilveren sproeiïng laat stuiven Smaller, smaller wordt de weg, in steeds grilliger windingen zich om hoog slingerend. Maar René stuurt zijn karretje langs de peilloze ravij nen met rustige hand. En dan opent zich weer het vergezicht, ze naderen het bergplateau en Monica houdt van verrukking de adem in. Varenplanten, mos, één weelde van bloemen en groen. En dan de pondoks in hun veelsoortige verscheidenheid, Zwitserse chalets, blokhutten, Pa- gode-modellen, het lijkt of hier heel de wereld in bouwtrant vertegenwoor digd is en toch heeft alles iets geheel eigens, dat elke gedachte aan banali teit uitsluit. „Dit is het hotel”, zegt René en Monica ziet een gebouw, dat het mid den houdt tussen een cottage en een villa. „En wat denk je nu te doen? Hoe moeten wij ons laten inschrij ven?” Het lijkt er op, alsof hij verwacht, dat ze het volgende moment weer kunnen omkeren. Zijn ene voet staat nog op het spatbord. „Als Meneer Overwinckel uit Sin gapore met zijn secretaresse”, zegt Monica triomfantelijk en uitdagend. „Twee kamers asjeblieft!” En dan ziet ze hoe René langzaam zijn ene voet bij de andere trekt en hoe er een grote, onbegrijpelijke te leurstelling zijn wezen verdonkert... [ES ste Sneker Instructieve Schoolreis tot de conclusie gekomen, dat meer van dergelijke reizen georganiseerd moe ten worden. De daarvoor in aanmer king komende schooljeugd is dan ook onmiddellijk begonnen te sparen voor de reis, die dan nu in de laatste week van Mei zal plaats hebben. Wij weten echter dat sparen voor vele ouders in de tegenwoordige tijds omstandigheden niet mogelijk is. Zon der meer zou dit ten gevolge hebben, dat sommige kinderen thuis zouden moeten blijven. U zult echter met de Centrale Ouderraad van oordeel zijn, dat de kinderen niet de dupe mogen worden van de minder gunstige finan ciële en maatschappelijke positie hun ner ouders en graag Uw steentje bij dragen om deze zo leerrjjke reis ook voor dit gedeelte van de schooljeugd mogelijk te maken. U kunt dit op heel eenvoudige wijze doen door U in het bezit te stellen van een of meer loten a 0.50 per stuk, welke U dezer dagen te koop aangeboden zullen worden. Behalve dat U door het kopen van zo’n lot onder meer de kans heeft op het maken van een reisje per spoor of vliegtuig, helpt U mee aan de ver wezenlijking van het devies waar onder de tweede zesdaagse instruc tieve schoolreis wederom wordt ge houden, nl.: ALLE zesde-klassers doen mee! Ongeacht de toestand van vader’s portemom.aie. in de x het Herinnert U zich nog, dat de leer lingen der zesde klasse van de open bare lagere scholen, alhier, verleden jaar zo’n mooie reis maakten met het motorschip „De Vooruitgang IH”? Zo niet, informeert U dan eens bij een van de jeugdige reizigers, die toen ge durende zes dagen over de baren heb ben gezworven en onder meer de „Willem Barendsz” op zijn thuisreis op enthousiaste wijze hebben begroet. Gij zult dan ervaren, hoe die reis in de smaak is gevallen en wat meer is, wat de kinderen gedurende die reis door eigen aanschouwing hebben op gestoken. Aangemoedigd door het succes, dat de reis ook, en niet in de laatste plaats, uit paedagogisch oogiflint be schouwd, heeft opgeleverd, is de Cen trale Ouderraad na afloop van de eer- tribunalia de platvormen, welke hij heeft aangezien voor woonruimten, terwijl het slechts bergplaatsen wa ren. Waar de gevonden terpenhuizen geheel aansluiten bij het type van on ze oude Friese boerderij, is dit een be wijs, dat na de Saksische overheer sing de oude cultuur weer boven kwam. Heidense tempels heeft men in de terpen niet aangetroffen, wel el ders op het zand. Vermoedelijk zijn ze echter wel in de terpen aanwezig, doch liggen ze daar op die plaatsen waar nu de kerken staan. Daar kon uiteraard het systematisch onderzoek niet worden voortgezet, al is het mo gelijk dat men hier of daar waar door dv oorlog een kerk verwoest werd, nu eens een dergelijk onderzoek kan in stellen. De waarschijnlijkheid pleit er ook voor, dat de heidense tempels onder de kerken liggen immers toen het Christendom kwam heeft het op allerlei wijze gebruik gemaakt van wat de heidenen reeds hadden, heilige plaatsen zowel als heidense gebruiken werden gekerstend. Het bovenstaande bevat een zeer beknopte samenvat ting van wat de spreker behandelde, die ook tal van vragen beantwoordde en daarbij op nog tal van interessante bijzonderheden het licht wierp. De voorz. dr. Nieuwkamp bracht prof. v. Giffen tenslotte dank voor zijn zeer belangwekkende beschou wingen. TRIBUNAAL, SNEEK. Zitting van 11 Maart. Revisie-zaken. Anne Feenstra, 44 jaar, machinist te Suameer en Willem Johannes De- del, 33 jaar, winkelbediende te Rot terdam, hebben beiden dienst gedaan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Frederik de Jager, 29 jaar, los ar beider te Leeuwarden en Antoon W. M. Borgert, 30 jaar, koopman te Leeuwarden zijn beiden in dienst ge treden bij de Landstorm „Nederland” respectievelijk bij de Waffen S.S., ter wijl Ernestus van der Hoek, 26 jaar, chauffeur-monteur te Leeuwarden dienst heeft gedaan bij de Landstorm Nederland en het N.S.K.K. In bovenstaande zaken werd de fiat-executie verleend t.a.v. de inter nering. T.a.v. de ontzetting van de kiesrechten werd deze geweigerd. T.a.v. de beschuldigden Dedel en de Jager werd de ontzetting uit de kies rechten gehandhaafd. De beschuldig den Feenstra, Borgert en van der Hoek hebben hun Nederlanderschap verloren op grond van het dienstne- men bij een vreemde krijgs- of staats dienst. Abe Jan Koldijk, arts, 26 jaar te Leeuwarden. Heeft als arts dienst ge daan bij de Waffen S.S. en was lid van de N.S.B. geweest. Uitspraak: ontzet ting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. Dirk van der Meer, 43 jaar, kleer maker te Zwaagwesteinde. Heeft dienst gedaan bij de Waffen S.S. Uit spraak: 3 jaar internering met af trek, terwijl hij tevens het Nederlan derschap heeft verloren. Regina Josina Witteveen, 25 jaar, zonder beroep te Leeuwarden. Is secretaresse geweest van de liquida- teur voor Joodse vermogens en is in dienst geweest van het Marine Artil lerie Zeugamt te Harlingen. Uit spraak: een voorwaardelijke interne ring van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Jacob Halma, 57 jaar, landarbeider te Oude Bildtzijl. Was o.m. lid van de N. S.B. en heeft als (hulp)landwach- ter patrouille- en wachtdiensten ver richt. Uitspraak: internering van 3 jaar met aftrek alsmede ontzetting uit de kiesrechten gedurende 10 jaar. Alle van Dijk, 27 jaar, boeren knecht te Leeuwarden. Was o.m. lid van de N.S.B. en heeft dienst gedaan bij de N.S.K.K. Uitspraak: een inter nering van 3J/2 jaar met aftrek, als mede een verbeurdverklaring van 300.terwijl hij ook het Nederlan derschap heeft verloren. IJtske Strikwerda, 27 jaar, baker te Franeker. Heeft vrijwillig als ver pleegster dienst gedaan bij het Duitse Rode Kruis. Uitspraak: beschuldiging vervallen Verklaard. PAARDENFOKVERENIGING SNEEK EN OMSTREKEN. De Paardenfokvereniging „Sneèk en Omstreken” hield haar jaarvergade ring op 6 Maart in hotel Hanenburg Nadat de voorzitter, de heei H. S. Wiarda te Nijland de goed bezochte bijeenkomst had geopend en in ’t kort enkele bijzonderheden, als deelneming aan de Martinishow en gehouden fok dag in ’47 had gememoreerd en een warm pleidooi had gehouden om het zuivere gebruikspaard van het Bov. Ras in Frieslands greidehoek, waar de mechanisatie het paard niet zal verdringen, aan te schaffen of te fokken, werden de diverse verslagen van de secretaris en penningmeester gelezen en goedgekeurd. Bij monde van de heer G. Cnossen te Hommerts werd door de kascommissie verslag uitgebracht en voorgesteld de pen ningmeester decharge te verlenen van zijn beheer, waartoe werd be sloten. Betreffende het jaarverslag kan worden opgemerkt, dat de ver. momenteel 165 leden telt, zodat dit een vooruitgang is van 35 leden. Tot leden van het bestuur werden be noemd de heren R. P. Stegenga, Wommels, J. S. Haitsma, Gaast, P. E. Huistra, Scharnegoutum, J. L. Kam pen, Heidenschap, terwijl de heren H. S. Wiarda, Nijland en Y. Boersma Yzn. te Oudega (H.O.N.) met meer derheid van stemmen werden herko zen als bestuursleden. Zover aanwe zig namen allen de benoeming aan. De voorzitter dankte de vergadering voor het weer in hem gestelde ver trouwen. Tot leden der kascommissie voor 1948 werden benoemd de h.h. en H. P. Wi- wer- den de gewonnen prijzen van de fok dag Augustus ’47 aan de winnaars uitgereikt en gaf de heer B. Lycklema a Nijeholt te Oudega (W.) een resu mé van zijn ervaring als jurylid bij de in 1947 gehouden keuring te Wolve- KUNST AAN ALLEN. Concert G.O.V. Soliste: Maart je Kliffen, sopraan. Donderdag vond het laatste van de drie orkestconcerten van dit seizoen plaats. De opkomst van het publiek was, evenals de vorige keren, bevredi gend en dit zal Kunst aan Allen ster ken in zijn streven, onze stad goede muziekuitvoeringen te bezorgen. Het verdient wel aanbeveling de verschil lende concerten van het volgend jaar met ongeveer gelijke tussenpozen over de wintermaanden te verdelen. Twee concerten in één week en boven dien in de tijd, dat ook de Matthaus Passion aandacht vraagt, is te veel voor een kleine plaats als Sneek. Het programma, dat deze keer weer door de Groninger Orkest Vereniging werd verzorgd, vermeldde voor de pauze twee ouvertures en vier aria’s uit verschillende opera’s. Het orkest speelde, na een zwak begin, zeer be hoorlijk en bereikte zijn hoogtepunt in de Oberon-ouverture. Maartje Klif fen had geen gemakkelijke taak, om in de nuchtere concertzaal haar aria’s aannemelijk te maken. Ze slaagde hierin dan ook niet altijd. Haar ove rigens aardige stem miste wel eens de nodige bezieling en volheid. Toch gaf zij genoeg te genieten, om haar optre den een succes te noemen. Na de pauze speelde het orkest de tweede symphonic van Brahms. Dit is een van de opgeruimdste werken van deze meestal ernstige componist. Vooral de hoorns en houtblazers heb ben in dit stuk een dankbare taak, die door de Groningers naar behoren ver vuld werd. Jan van ’t Hoff leidde het ensemble pittig en correct, zodat van een zeer goede uitvoering genoten kon worden. H. B. beid. Een rondgang door de „Zento” is een waar genot. Het oog wordt tel kens weer getroffen door de bijzonder mooie sierkunst, welke in vlecht- en weefwerk, in houtsnijkunst en metaal bewerking een beeld geeft van de aangeboren kunstvaardigheid der In donesische bevolking. Modellen van kerken, scholen en ziekenhuizen to nen, wat de zending onder deze vol ken heeft tot stand gebracht. Op de „Java”-stand nemen de wajang-figu- ren een bijzondere plaats in. Indertijd zijn in Indonesië pogingen in het werk gesteld om de wajangvertoningen in het werk der zending in te schakelen. Het resultaat is nog niet bekend. Spe ciaal bij de Javaanse stand blijkt steeds weer, dat de Javaan hoger ontwikkeld is dan de inlanders uit de overige gebieden. Alles bij elkaar ge nomen is deze tentoonstelling de moeite waard om zelfs meerdere avonden aan te wijden, mede door de grote zaakkundigheid, waarmede de zendings-predikanten hun „stof” be handelen. De tentoonstelling is tot en met Vrijdag geopend van 912, 25 en 710 uur. EMS I. H. VAN SOEST Zittend op een paal, een der stutten van een van latwerk opgetrokken om heining, laat Monica haar ogen gaan over het schitterende berglandschap aan haar voeten. Op gelijke afstanden staan zulke palen en elk daarvan torst een sierlijke bolvormige vaas van aardewerk. De toppen van slanke coniferen komen halverwege boven de glooiing uit, waarop het hotel is ge bouwd. Verderop staat een klein, langwerpig gebouwtje, de wanden ge heel van glas, in vakken gedeeld. Sta len meubels en barkrukken, een toon bank en bierpullen, een Friese klok en een aquarium het doet alles zo fantastisch aan hier hoog in het ge bergte! Liever dan naar dit vertoon van modern comfort kijkt Monica naar de ongerepte natuur en ze ademt diep de verruimende berglucht in. Zo koel, zo zuiver, zó sereen kunnen de tropen dus óók zijn! Plotseling wordt ze zich gewaar de stimulerende kracht van het meditatieve Oosten tegen de versnipperende zenuwsloping van het jagende Westen. Hoe nietig lijkt elke zorg van tobbende en sla vende mensen; al hun gewichtige be slommeringen en problemen worden molshopen tegenover de onwrikbare majesteit der bergen. de 4e of 5e eeuw voor Chr. aanvangt, bewoonden. Hoe Romeinse overheer sers en Saksische immigranten er een rol hebben gespeeld, waarvan ook de zg. „losse vondsten” uit terpen, wel ke in het verloop der tijden zijn af gegraven, getuigen. Bij lichtbeelden vertelde spr. bijzonderheden van de gevonden keramiek en andere voor werpen en hun datering, om daarna stil te staan bij de studie der terpen. Eerst sedert 1931 geschiedt dit syste matisch en het eerste voorbeeld van een dergelijke systematisch afgegra ven terp is die te Ezihge in de pro vincie Groningen. Het is een grote terp van 16 a 17 H.A., meer dan 5 M. hoog, zodat ze een half millioen ton grond bevat. Deze terp nu toont een concentrische bouw, om een heuvel tje, dat als de kern kan worden be schouwd, welke kern gaandeweg werd opgehoogd en uitgebreid. De Ezinger terp of wierde zoals men in Groningen zegt, omvat de gehele ont wikkeling van enkele eeuwen v. Chr. tot in de late middeleeuwen. De bo venste woonlagen leveren ons de be wijzen voor de Saksische overheer sing zowel als voor het feit dat in de Karolingische tijd de oude, verdron gen cultuur weer de overhand kreeg, die dus tijdens de Saksische periode latent bleef. Naar beneden volgende lagen brachten eerst een kleilaag aan het licht, welke moeilijk leesbaar is en weinig studiemateriaal bood, maar daarna kwam men aan een twee meter dikke mestlaag, welke uitste kend leesbaar was. Daar werden de resten van woningen gevonden, welke een reconstructie van deze oude hoe ven toelieten. Ze hadden een met koemest dicht gesmeerde vlechtwand, het hoog opgaande dak rustte niet op die wand, doch op rijen palen er bui ten en werd inwendig ook gestut door diep in de bodem geplaatste palen, die echter onderling niet verbonden wa ren. De ruimte was drie-schepig. De zijschepen hadden stallen waar het vee twee aan twee was geplaatst. Het zijn vaak grote boerderijen, men vond er een voor 60 koeien en ze vormen hfct proto-type van de Friese boer derij. Ze liggen radiair, dus naar een centrum gericht en vormen dus geen „Haufendorf”, zoals er in de woon laag betreffende de Saksische over heersing worden aangetroffen. Het centrum waarheen de boerderijen ge richt liggen, zal vermoedelijk wel een heidens heiligdom zijn geweest. Niet alleen in het terpengebied, ook op het zand trof men dergelijke boerderijen aan, spr. toont ten bewijze daarvan plaatjes van overblijfselen van derge lijke hoeven te Fochteloo, en betoogt dan dat Uilkema’s onderzoek omtrent het ontstaan van de Friese boerderij volkomen klopt met wat de Ezinger terp aan het licht bracht. Toen men het kernheuveltje in de Ezinger terp afgroef ontdekte men tenslotte nog een boerderij op de maagdelijke grond, van soortgelijk type, die dus uit de tijd van 400 a 500 voor onze jaar telling moet dateren. Naast deze boerderij vond men sporen van rijen palen, die waarschijnlijk een platvorm Koop Visser, Langweer hebben gedragen, waarop veldvruch- nia te Nijega (H.O.N.). Hierna ten enz. veilig werden bewaard tegen de gevaren van water en gedierte. Als Plinius dan ook er van spreekt dat de Friezen leefden op tumuli en tribu- nalia zal hij met de tumuli stellig de terpen bedoeld hebben en met de Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat de regering heeft besloten, ter versterking van de kracht van het gezagsapparaat der overheid aan de rijks- en de gemeentepolitie een aan zienlijke uitbreiding met vrijwilligers te geven. In de rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve wor den opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwilligers als reserve ver dubbeld worden. Daarnaast over weegt de regering nog andere maat regelen tot waarborging van de open bare veiligheid. Toetreding tot de po litie in vrijwilligersverband zal alleen kunnen geschieden op basis van vrij willige, individuele bijstand aan het bevoegd gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig optre den dezer vrijwilligers in eigen zelf standig korpsverband zal geen spra ke zijn. Zij zullen, wanneer het be voegd gezag zulks nödig oordeelt, in dividueel in werkelijke dienst bij de politie worden opgeroepen. De oplei ding en oefening zullen eveneens in het normale politie-verband plaats vinden. Voor toetreding tot de reser- ve-politie komen uitsluitend in aan merking gezagsgetrouwe Nederlan ders, die niet militair dienstplichttig zijn of indien zij wel militair dienst plichtig zijn, wat officieren betreft de leeftijd van 45 jaar, wat onderofficie ren en korporaals betreft de leeftijd van 40 jaar en wat manschappen be treft de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die 65 jaar of ouder zijn, kunnen niet worden toe gelaten. Bijzonderheden inzake belo ning, vergoeding van inkomstender ving, verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en andere sociale voorzieningen zullen binnen kort bekend gemaakt worden. Het ligt niet in het voornemen der rege ring te komen tot heroprichting van de vroegere bijzondere -vrijwillige landstorm en de vrijwillige burger wachten, maar wel zal ook op de voormalige leden dier instituten een beroep worden gedaan om mede te werken aan de verwezenlijking van bovenomschreven doeleinden. „Ja, wie heeft tenslotte het eerst over een schijnhuwelijk gerept?” plaagt Monica. „Een jonge man, René Overwinckel genaamd! En nu blijkt, dat hij dat plan niet tot in de uiterste consequenties heeft doordacht!” Haar gezichtje is één tinteling van ondeu gend plezier. „O, Monica, maar dat was inder daad de enige oplossing! Hier gaat het echter niet op. Ik kan je hier niet voor mijn vrouw laten doorgaan!” Zijn stem klinkt nerveus-gejaagd, maar Monica vraagt kalm: „Waarom niet? Dat strijdt met al mijn begrip pen van fair play, jongen! Wil je nu ineens terugkrabbelen?” „Monica, wees toch één moment se rieus! Bedenk, dat... dat we in dat geval één kamer zouden moeten ne men!” gooit René er uit en hij maakt een beweging met het stuur, die haar lachend doet opmerken: „Goed, dat er hier geen rickshaws zjjn!” „Je begrijpt wel, dat we direct naar Singapore terugmoeten!” zegt René beslist. DINSDAG 16 MAART 1946 Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP. In de vierde bijeenkomst van dit seizoen sprak Donderdag in café Het Park voor het Natuurkundig Genoot schap prof, d r. A. E. van Gif fen uit Groningen over „terpen, spe ciaal die te Ezinge en Fochteloo”. in een uitvoerige inleiding ging spr. ee-st na welke volken het terpenge bied in de terpentijd, welke reeds in denkt aan de goede, lispelende Wung Ho met zijn trieste masker. Het geeft alles de verrukkelijke sensatie op reis te zijn en wélk een reis! Als René maar voor rede vatbaar wilde zijn en niet zo hoogst ernstig keek! Of nee... als dit maar de wèrkelijkheid was, de werkelijkheid van hun eigen levens avontuur^ „René”, zegt ze, „breng me nu met een gerust hart st s naar Patjét. IK zal wel zorgen, dat alles in orde komt!” René kijkt haar wat onzeker aan en hoest. „Verdraaid scherp, die lom bok!” bromt hij. Maar Monica zegt opgetogen: „O, jongen, het is een zaligheid na al die curry and rice! De Engelsen moeten veel van ons leren. Vind je het niet prachtig, die blanke, vlokki ge rijst, die goudkleurige jus, die bonte mengeling van al die ingrediën ten? Heel wat smakelijker dan Wung Ho’s in kerrysaus drijvende rijstepap! Ik ga hem leren, hoe je rijst maakt op Indische manier!” René glimlacht. Heerlijk kind, dat ze is! Nooit heeft hij zich gereali seerd, hoe de toekomstige vrouw van Oscar zijn zou. Het liet hem tamelijk koud. Bij haar komst zou hij toch ver huizen naar een mess van collega’s. En nu was ze er en nu... verdekseld! Hij neemt haastig een slok ijswater, zijn voorhoofd heeft boze groeven. Een dubbele plicht had hij nu: Os car’s nagedachtenis, maar bovenal haar belang! Dessert, koffie, vruchten, een siga ret. Met een gevoel van uiterste vol daanheid gaat Monica naast René in de two-seater zitten. Ze rijden nu langs de buitenwijken der stad. Géén bungalows hier, met de ouderwetse veranda’s en de trapjes... maar uiterst moderne villa’s met bordessen, garages opzij van het huis en bonte parasols boven de zitjes in de fleurig aangelegde tuinen. En dan uit Monica plotseling een kreet van verrukking: „O, René! Bergen... blauwe ber gen!” Massief en toch wonderlijk teder in hun blauwheid, die transparant lijkt, waar ze de hemel ontmoeten en ge leidelijk overgaan in donkerder nu ances, tot ze aan de voet samensmel ten met het zwart van de aarde, ver rijzen daar Java’s natuurmonumen ten. En zover het oog reikt waast het tere groen van de jonge-rijstplantjes op de glinsterende sawahs met hun walletjes van bruin leem, hun gril lige terrassen. Een ploeg, voortge trokken door dromerige karbouwen en daarachter een tani, met enkel een kort broekje aan, het hoofd gedekt door een bamboe punthoed, tekenen zich af in de verte. Steiler, steiler wordt de weg. Nu geen rijstvelden meer, maar de gewassen der cultures, die in hoger streek gedijen. En daar na kloven, waarlangs een waterval ZENDINGSTENTOONSTELLING „DE ZENTO”. In het Gebouw v. Chr. Bel. wordt van 15—20 Maart een zendingsten- toonstelling gehouden „De Zento”, die door de georganiseerde zendings- corporaties is tot stand gebracht en reeds op verschillende plaatsen in ons land is geëxposeerd. Gisteren vond de officiële opening plaats door ds. H. van Niel, de voorzitter van de classi cale zendingscommissie, die er zijn vreugde over uitsprak, dat ook Sneek deze belangrijke expositie binnen haar muren mag hebben. Deze ten toonstelling brengt ons nader tot het land en de volkeren van Indonesië. Het is van groot belang, dat juist in deze tijd deze zendingstentoonstelling wordt gehouden, omdat zij er ons aan herinnert, dat wij aan die volkeren daar iets te brengen hebben. Als de vraag gesteld wordt, wat wij daar te brengen hebben, wijst spr. er op, dat wij de bevolking op medisch, sociaal en opvoedkundig gebied kunnen hel pen, maar bovenal dat wij het beste wat God ons heeft geschonken, nl. het evangelie van de reddende liefde Gods in Jezus Christus, hun bekend maken. Deze tentoonstelling toont ons iets van het nieuwe leven, dat door de werking van het Evangelie in Indo nesië is gegroeid. Door deze tentoon stelling komt ook tot ons de vraag, wat wij als Nederlanders zelf doen met dit evangelie. Spr. hoopt dat deze tentoonstelling ons tot de bezinning op deze vraag zal kunnen uitdrijven. Een der zendelingen er zijr vijf, die bij de rondleiding verklarende in lichtingen geven wees er op, dat deze tentoonstelling niet gezien moet worden als een verzameling ethno- graphica, doch dat hier ook gelegen heid bestaat kennis te nemen van de diepere betekenis van de zendingsar- „Naar Singapore terug? Nu ik nau welijks op Java ben? Niet naar het goddelijke Patjét, dat de Comman dant speciaal voor mij heeft uitver kozen? O, René, je bent een mon ster!” roept Monica onstuimig en haar ogen vlammen hem tegen. „Maar mijn hemel, kind, het is toch voor je eigen... ik hou toch alleen re kening met jouw gevoelens... ik... o, Monica, begrijp me dan toch!” Ze vraagt plotseling: „Hoe laat is het eigenlijk? Ik heb knagende honger. Ik geloof, dat we al lang aan de tiffin toe zijn!” „Zo noemen ze dat hier niet. Hier is het rijsttafel”, zegt René, opgelucht lachend nu het pénibele onderwerp even van de baan is. „Ik zal je direct naar het Oranjehotel rijden, en een rijsttafel voor ons bestellen”. Monica is verrukt! In de grote, koele zaal met de fraaie betimmering, aan één zijde geheel open, zodat er uitzicht is op de tuin en de verkeers weg, staan de tafels gedekt met flon kerend zilver en blank damast. Een fan snort en draait regelmatig met flitsen van koperglans en de radio speelt lunchmuziek, lichte Franse chansons, afgewisseld door bekende danswijzen. Bedienden in witte livrei met rode biezen gaan af en aan op hun blote voeten, de hoofden gedekt met gebatikte doeken, er sierlijk om heen geplooid en er strak om getrok ken met uitstaande punten. Monica te n. h. ij r 3 2341 Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar 4ed. n. an ito en op 17-10. 1 cent, rsoon, rsoon, Kantoor voor Abonnementen. ?a. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 LY. ziet. Dreet bans id I en idag how IEEL- 11PEL INEA ebt en tuigen 5 tal len en SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1