)t „Alarm in de Oriënt” door Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST M Partij van de Arbeid I 3e TAARGANG No. 23 16 FÜIE LLE TON io >ler el EK EMS I. H. VAN SOEST VRIJDAG 19 MAART 1948 tie HOOFDSTUK XH. karretje van >g»» kgk! De Commandant Ab.-prijs >2.50 per batt jaar Franco per post I 3.75 per batt jaer TSJECHO-SLOWAAKSE KWESTIE OP AGENDA VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft Woensdag besloten de Tsjecho-Slowaakse kwestie op de agenda te plaatsen. Rusland en de Oekraine stemden tegen. sen de Ver. Staten en Rusland in zou staan, wel hebben opgegeven. De be narde en gevaarlijke toestand van het ogenblik eist nu eenmaal dat Europa steunt op de Ver. Staten en het lijkt niet gewenst dat met een ander diplo matiek spel te doorkruisen. Hoezeer de Engelse regering overigens van de ge varen der huidige situatie overtuigd is blijkt uit het feit dat zij besloten heeft communisten en fascisten uit functies, die van belang zijn voor de veiligheid van de staat, te verwijderen. Daartoe gaan de Engelsen niet gerpakkelijk over en er wordt dan ook al van tal van zijden in Engeland aangedrongen op voorzichtige hantering van dit besluit. hem oplaait, de ellendige je. ok Verschijnt) DINSDAGS GESCALPEERD’ Een 39-jarige vrouw werd in een was serij te Middelburg, toen zij met het hoofd te dicht bij de electrische mangel kwam, haar en hoofdhuid afgerukt In ernstige toestand is zij naar het zieken huis vervoerd. ENGELSE TRAWLER LIJDT SCHIPBREUK. Veertien leden der bemanning van de trawler Epine uit Huil zijn omge komen bij de stranding van het schip op klippen aan de Westkust van Ijs land. Vier man zijn van de kust uit gered. Een spoelde levend aan. verbreken. Het verbieden van de comm. partij zou spr. echter een onjuiste poli tiek achten. Van bepaalde zijde wordt de partij v. d. arbeid al maar een zeep bel genoemd, welke zal uiteen barsten. De ervaring hier en elders bewijst de onjuistheid van een dergelijke voorstel ling, zond .r er moeite voor te doen heeft de afd. hier sedert October 109 leden gewonnen. Voorts deelde spr. mede dat hier thans ook een afd. is opgericht van de dem. soc. jongeren ver. de Nieuwe Koers. Een koortje zong enkele liederen, de heer Dorenspleet declameerde op deze avond, welke het slot vormde van het seizoen. <antoo> voo> Abonnementen) ilEZEBRINi Jo. KLE1NZAND 7 - Tel. 2872 Met René heeft ze gisteren gespro ken over haar jeugd en hij heeft ver teld van de zijne. Hun idealen, hun werk, hun dromen hebben ze uitge wisseld, soms vaag aanduidend met een enkel woord. Boven de glooiing ziet ze plotseling een blonde kruin, dan een hoofd, ten slotte René’s schouders. „Goede morgen”, roept ze hem vro lijk toe. „Heeft de Baas goed gesla pen?” Zo gemelijk beantwoordt hij haar groet, dat ze op haar lip bijt. Is dat nu alleen gegriefdheid, omdat zij de eerste is geweest, die hun „huwelijk” heeft verloochend? Maar kijkend naar zijn gezicht verwerpt zij die gedachte. Intuïtief voelt ze de strijd aan, welke René deze nacht heeft gevoerd. Dom me liefste! Waarom wil hij toch strij den tegen wat overmachtig is? Tegen de liefde verlies je het altijd! „Hoe gaan we nu naar huis? Met een taxi?” vraagt Monica. De two- seater zal volgen met de eerstvolgen de K.P.M.-boot. René knikt, maar op hetzelfde mo ment draven twee rickshawcoolies naderbij. „Take a rickshaw, Mister! Much more quick than taxi, much more better!” (Neem ’n rickshaw, Mister! Veel meer vlug dan taxi, veel meer beter!) „O, ja, dol... eigenlijk heb ik altijd gepopeld om in zo’n wagentje te zit ten!” roept Monica en dit geeft de doorslag. René helpt haar in het lichte voertuigje stappen, waarvan de Chinees de bomen langs zijn zijden trekt en het zo in horizontale stand brengt. Een rukje... en licht als een HET VERDRAG DER VIJF LANDEN. Woensdag is te Brussel het verdrag tussen Engeland, Frankrijk en de Be- neluxlanden getekend. Het bevat 10 ar tikelen. De eerste drie daarvan zijn ge wijd aan de economische, maatschappe lijke en culturele samenwerking, bij de volgende verplichten de 5 landen zich tot directe militaire hulpverlening, over eenkomstig het handvest der Ver. Na ties, aan een der verdragsluitende par tijen, die zou worden aangevallen. Deze hulp zal eindigen op het moment dat de Veiligheidsraad er in geslaagd is door zijn maatregelen de vrede weer te ver zekeren. Er zal een consultatieve raad der vijf landen worden ingesteld. Iedere andere staat kan tot toetreding worden uitgenodigd op nader te bepalen voor waarden. In de Tweede Kamer heeft dr. Beel mededeling van de ondertekening van het verdrag gedaan dat dient ter be scherming van de beschaving en de be vordering der gemeenschappelijke be langen der vijf landen. Daar de ver plichte directe militaire bijstand niet geldt bij de verbreking van de vrede buiten Europa, is de instelling van de bovengenoemde Raad van grote beteke nis voor een land als Nederland, in ver band met zijn overzeese gebied, omdat dan in die Raad overleg kan gepleegd. De debatten over de verklaring van dr. Beel in de Tweede Kamer zijn reeds begonnen. PRESIDENT TRUMAN VOOR HET CONGRES. Weer militaire dienstplicht in de Verenigde Staten. Woensdag heeft president Truman in een rede voor het Congres dit verzocht tijdelijk de militaire dienstplicht weer in de Ver. Staten in te voeren, een stap welke spoed eist en de vrede kan be vorderen. Het hulpprogramma voor Europa dient zo snel mogelijk te worden afgewerkt. De toestand in Europa is kritiek en dit is hoofdzakelijk te wijten aan een land, dat de vrede saboteert. Amerika moet bereid zijn de prijs voor de vrede te betalen om niet die van de oorlog te moeten opbrengen. Het moet sterk zijn om te voorkomen dat de vrije democratieën in Europa tot communis tische politiestaten worden gemaakt. De president begroette het verdrag der vijf landen te Brussel gesloten met in stemming, de Ver. Staten moeten alles doen het te steunen. Truman deed als nog een beroep op Rusland zijn noodlot tige houding te laten varen en mee te werken de vrede in de wereld te ves tigen. die van Cairnhill zijn, waarvan ze zich steeds verder verwijderen. Indien er maar iemand passeerde! Een auto of een voetganger, hetzij Europeaan of Chinees, die hij te hulp kon roepen! Maar de weg is zo ontzettend een zaam, een verdwaalde hond is het enige levende wezen, dat te bekennen valt. Had hij de goede gewoonte maar van Oscar overgenomen om altijd een wapen bij zich te stekenMaar als het moet, zal hij ook zó weten te vech ten! Hij zal Monica verdedigen met de blote vuist en met alle ontembare vechtwoede, die nu m De verwenste duivels, schobbejakken, de Plotseling houdt het Monica stil en vlak daarop stopt het zijne. Hét komt hem voor, dat ze pal voor een groene heuvel tot staan zijn gqkomen. „Monica! Ik kom bij je!” roept hij luid en geruststellend, terwijl hij uit het karretje springt. Maar voordat hjj een pas heeft kunnen verzetten komt met geweldige kracht iets op zijn hoofd en schouders neer en heel het zonovergoten landschap verzinkt in de diepste duisternis...™. veer zweven de wagentjes voort. De sensatie van, gewichtloos te zijn en zonder schokken voort te bewegen zou Monica volmaakt toeschijnen, wanneer de gedachte aan het mense lijke lastdier haar niet hinderde. Maar hoe vreemd, deze richting moeten ze toch niet uit! Ze wenkt verwonderd naar René. Ook deze begrijpt er niets van. Hij heeft toch duidelijk gezegd, waar ze heen moesten! „Hei you, coolie!” schreeuwt hij kwaad. „I said Cairnhill Road! You take the wrong way! Stop, I say, stop!” (Ik zei Cairnhill Road. Je gaat verkeerd! Stop, zeg ik, stop!) Maar zijn roepen schijnt vergeefs en ook Monica’s pogingen in die rich ting falen. De koelies knikken en grijnzen vriendelijk: „Yes, yes, all right!” maar ze draven verder in de verkeerde richting. Van het oponthoud bij een weg- kruising maakt René gebruik om nog maals zijn aanwijzing te brullen. Een Engelse politie-agent wordt opmerk zaam. Hij komt met lange passen op de karretjes toe. „What is the mat ter?” vraagt hij bedaard. „We want to go to Cairnhill Road and they persist in going the wrong way” (Wij willen naar Cairnhill Road en zjj blijven de verkeerde weF vol- heeft er geen gras over laten groeien De marine is paraat, dat waren geen holle woorden!” Met bonzend hart ziet Monica, hoe het ene blanke oorlogsschip in de ha ven van Soerabaja is vermeerderd met een ganse vloot van oorlogs bodems, waarvan de kanonnen uit steken als armen in grimmige drei ging! RESOLUTIE VAN DE K.V.P. TEGEN DE C.P.N. In de vergadering van de partij raad van de K.V.P. is een ontwerp resolutie n.a.v. de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije ingediend, die met algemene stemmen werd goedge keurd. Daarin zegt de partijraad o.m., dat zij met voldoening het besluit van de regering begroet om het machts apparaat der overheid te versterken; er met klem bij de regering op aan dringt, door wettelijke maatregelen de openbare veiligheid ook verder te waarborgen; krachtig de versterking van vrijheid en veiligheid en het her stel der welvaart, door internationale regionale overeenkomsten onder steunt; het partijbestuur opdraagt te bevorderen dat aan alle samenwer king met communisten een einde wordt gemaakt. Vervolgens roept zij geheel Neder land op om steun te verlenen aan de door de regering te treffen maatre gelen, bij de komende verkiezingen een nederlaag aan de C.P.N. toe te brengen en op alle terreinen van het leven het communisme daadwerkelijk te bestrijden. NEDERLAND—INDONESIË. De regering der republiek heeft bij de Commissie van Goede Diensten geprotesteerd tegen de vorming van een voorlopige federale regering voor Indonesië, zonder dat de republiek er in gekend werd. De Commissie wei gerde dit protest door te zenden aan de Veiligheidsraad; nu zal de repu bliek het direct aan die raad toe zenden. DE WEST-INDISCHE STAATS REGELINGEN. De Tweede Kamer heeft de staats regelingen voor Suriname en de Antil len aangenomen. De ontwerpen voorzien o.a. in een algemeen mannenkiesrecht maar bij amendement is in dat voor Curacao ook het alg. vrouwenkiesrecht opgenomen. noten in het verdrag voorlopig geen be- hoefte hebben aan opname daarin van landen, die hoewel nog niet uitgehold door het communisme, verder oost waarts gelegen zijn en dus de rand na- deren van een nog altijd niet afgeba kende Russische invloedssfeer. Dezer dagen heeft de Zweedse opperbevelheb ber in een rapport aan zijn regering nog verklaard, dat hij niet geloofde dat Rus land binnenkort een algemene oorlog zou ontketenen doch dat plaatselijke acties mogelijk moesten worden geacht. Daargelaten dat dergelijke plaatselijke acties toch tot een algemene oorlog zou den kunnen voeren, omdat ze konden betreffen landen, welke de Ver. Staten niet aan de Russen ten prooi zouden willen laten, is het toch duidelijk dat men zijn verdragsvennoten liever niet zoekt in een gebied dat door dergelijke plaatselijke acties bedreigd wordt. Om al deze redenen is het te verwachten dat het vijflandenverdrag voorlopig tot En geland, Frankrijk en de Benelux be perkt zal blijven en dat er snel aan zijn inwendige kracht zal worden gebouwd. Op de duur kan het dan misschien kern van een groter verbond worden. Wat dit laatste betreft, kan ook de bijeenkomst der 16 landen, die van de Marshall-hulp profiteren, nuttig werk doen. Om deze hulp, waarvan de eerste termijn nu door de senaat is goedgekeurd, maar die het Huis van Afgevaardigden nog moet passeren, tot volle vrucht te brengen, zullen deze landen toch een of andere organisatie moeten vormen waartoe trouwens reeds in principe besloten is, en het is zeer goed mogelijk dat daarin dan een verdere politieke en economi sche samenwerking kan worden voorbe reid. De Amerikanen zullen ook stellig op een dergelijke organisatie voor de Marshall-hulp, waarin dan ook West- Duitsland zal moeten worden opgeno men, staan. Wellicht zal Truman in zijn rede tot het Congres, welke reeds zal zijn gehouden als dit overzicht ver schijnt ook dit punt aanroeren evenals de kwestie van een Amerikaanse mili taire garantie aan West-Europa of lan den, die daar een onderling verbond hebben aangegaan. De Amer. militaire leiders moeten Truman gewaarschuwd hebben, dat Ruslands druk op Tsjecho- Slowakije, Finland en misschien ook op Noorwegen strategische bedoelingen heeft en dat als Italië ook aan het com munisme ten prooi valt de Russische po sitie zo sterk wordt dat een oorlog kan worden verwacht. Men vermoedde ook dat hij m verband met de kritieke bui tenlandse toestand over de wederinstel ling van de algemene dienstplicht zou spreken, een gevaarlijk onderwerp voor een man, die dit jaar weer herkozen wil worden tot president der Ver. Staten. Want de dienstplicht is weinig populair in de Ver. Staten, en bovendien heeft Truman, wie het niet aan zedelijke moed ontbreekt, de sympathie van het Zuiden, waar de democratische partij grote aan hang heeft, al verspeeld doordat hij voor de negers jjezelfde rechten en dezelfde behandeling eist als de blanken genie ten. In hoeverre Truman, dus de Demo cratische partij, ook de stemmen van de Amerikaanse joden zal verspelen door de houding der Ver. Staten in de Pa- lestina-kwestie zal nog moeten worden afgewacht omdat men nog niet weet hoe het met die kwestie zal gaan. Het ont breekt bij de grote mogendheden aan alle doortastendheid in deze. Zoals de zaken thans staan lijkt het er veel op dat men eenvoudig Joden en Arabieren hun gang zal laten gaan met elkaar uit te moorden, zodra de Engelse troepen zijn teruggetrokken, om, als men ten slotte daarvan moe is het nog eens met een plan te proberen. De Engelsen to nen geen neiging langer in Palestina te blijven dan ze destijds hebben verklaard en trachten nog altijd de Arabieren wat te bevoordelen. Toch zullen ze gaandeweg de hersenschim de Arabi sche staten met West-Europa op t* ne men in een zg. Derde Macht, welke tus- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZFBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK OP HET RANDJE VAN DE DOOD. Met de K.L.M. is uit Zweden naar Frankrijk teruggekeerd de 24-jarige Parijzenaar Raymond Havard. Hjj leed aan een vernauwing van de grote lichaamsslagader en de Franse dok toren hadden hem opgegeven. Een Zweeds chirurg dr. Graaford, specia list op dit gebied, verrichtte echter een operatie en de man is hersteld. Een soortgelijk geval doet zich voor met een Belgische baby René Mi chels, die met zijn ouders met de Nieuw Amsterdam te New York is aangekomen. Het kind lijdt aan een hartmisvorming, en kan daarvan al leen afgeholpen worden door Ameri kaanse chirurgen, die in deze een nieuwe techniek ontwikkelden. In een openbare vergadering van de afd. Sneek van de Partij van de Arbeid sprak Maandagavond in de foyer van Amicitia de heer Meyer de Vries, ambtenaar in buitengewone dienst van minister Drees over „Sociale politiek voorheen, thans en in de toekomst”. Wat het verleden betreft wijst spr. er op dat nog tijdens de eerste wereld oorlog de armenzorg, met de armmees- ter, het brood, het spek en de daalder, een voorname rol in de sociale voorzie ningen speelde. En in 1848 was volgens de heer Heldring het gezinsbudget voor een gezin van 6 personen per week: 12 pond brood, 1 pond vet, 1 pond boter, 50 cent aardappelen, wat meel, melk, karnemelk, zeep, brandstof, huishuur en wat kleinere dingen, totaal ter waarde van 5.42. De inkomsten waren bijna nog kleiner, want ƒ1.per dag loon behoorde tot de zeldzaamheden. Een spoor van sociale zorg was niet te be speuren. Aan de woorden alleen: arm- meester armbestuur maatschappe lijk hulpbetoon dienst voor sociale zaken, kan men al nagaan hoeveel er in betrekkelijk korte tijd is veranderd. Voor de oorlog was Nederland rijk, bij een totaal bezit van 26 milliard gulden, had het een schuldenlast van 4 4 5 mil liard, (als men bij de eerste minuut van onze jaartelling 1 gulden zou hebben kunnen neertellen en dat elke minuut kon herhalen zou men tot 1930 werk hebben om een milliard gulden te tel len). Onze staatsbegroting bedroeg toen ongeveer 800 millioen met een min of meer kunstmatig gekweekt tekort van 50 millioen om de sociale wensen te remmen. Toen waren er tijden dat we 400.000 werklozen hadden te onderhou den, d.w.z. met him gezinnen mee 1.200.000 mensen van onze bevolking van 8 millioen. Wij kwamen met onze sociale politiek niet verder en toen is hier de voedingsbodem voor het natio- naal-socialisme gelegd. We konden niets bereiken in het rijke Nederland. Toen kwam de oorlog en de bezetting met al hun ellende, die spr. niet wil pogen te schetsen, laat ons echter niet vergeten wat er gebeurd is en waakzaam zijn voor wat nog gebeuren kan. De Duit sers richtten hier een materiële schade van 25 milliard in tegenwoordige gul dens aan, onze rijksbegroting bedraagt nu 3 4 milliard met tekorten van 1 A 2 milliard. Deze schade door de Duitsers aangericht en de opgelopen tekorten mag men samen ramen op 40 milliard, we zijn dus straatarm en zonder de Marshall-hulp komen we er niet. Een deel daarvan zullen we moeten terug betalen en ook daarom is het bedroe vend dat de arbeidsproductiviteit slechts van voor de bezetting is, terwijl ze hoger dan destijds moest zijn omdat on ze bevolking intussen met 10 toe nam. Maar ziet wat er ondanks het feit dat we straatarm zijn, na de bevrijding al op sociaal gebied gedaan is: voor de oorlog hadden 330.000 arbeiders een collectieve overeenkomst met enige da gen of een week vacantie, nu 1% milli oen, met 1 a 2 weken vacantie en va- cantietoeslag. Toen werden de ouden van dagen afgescheept met een fooi van een paar gulden, zodat de armbesturen millioenen moesten bijpassen, thans ge lukte het minister Drees practisch met alg. st een noodregeling voor de ouden van dagen te verkrijgen, die nog niet ideaal in dit straatarme land kan zijn, maar in ieder geval er toe heeft geleid dat de Armbesturen 40 van hun uit gaven niet meer behoeven te doen, en die tienduizenden de gang naar 't arm- bestuur bespaart. De minder valide ar- beidskrachten worden op grote schaal in het bedrijfsleven opgenomen, wie zou i daaraan voor de oorlog hebben ge dacht? Voor die oorlog kwam men in- 1 zake de werkloosheid niet verder dan steunregeling en werkverschaffing. Toen minister Romme in 1938 wat an- i ders wilde maakte minister Colijn een kabinetscrisis. Na de oorlog kwamen de overbruggingsregeling en andere zaken, partijbestuur de samenwerking met de nog niet ideaal, maar beter. Vroeger communisten in de vrije organisaties te „Monica”, zegt René kortaf, „we vertrekken. Direct. Er gaat om elf uur een vliegtuig van Soerabaja naar Singapore!” „Nu direct? Het lijkt wel een vlucht!” roept ze boos, maar plots houdt ze in. Zijn ontreddering wekt haar deernis. Ze springt van het paaltje en strijkt haar japon glad. „Goed, René. We hebben geen recht op vacantie, zolang de zaak in Singa pore nog niet is opgelost”, zegt ze sterk en ze gaat hem voor naar het hotel. Er is tijd genoeg hem tot het inzicht te laten rijpen, dat hij op de vlucht is voor zichzelf. „O, Monica!” zegt René dankbaar. Ze haalt met een onwillig lachje de schouders op. Nu moet hij haar ge duld niet al te zwaar beproeven, want ze is ook maar een vrouw! Een uur later verheft de Havik zich in de blauwe lucht. Vanuit het raampje der cabine kijkt Monica neer op de blanke stad, die daar als een opaal schijnt te rusten op een bed van grijsgroen satijn. Uit het andere raampje kijkt René. En plotseling voelt ze zijn hand op haar schouder, hoort ze zijn opge wonden stem: „Monica, kreeg men door de ziekteregeting jaar 80 uitkering, nu 1 jaar. Er komt een belangrijke verbetering voor de rentetrekkers, en een radicale inzake de werkloosheids- en wachtgeldverzeke- ring. Dit alles moet ons toch veel zeg gen. Al te vaak neemt men echter al die vooruitgang als vanzelfsprekend aan, vooral de jongeren beseffen niet hoe zwaar de ouderen hebben moeten strij den om de weg naar dit alles te effenen. In enkele jaren zijn beloften ingelost die dingen betreffen welke het noodza kelijkst waren. Maar veel moet er nog gebeuren: zuigelingenzorg, voorberei dend lager onderwijs, speelplaatsen voor de jeugd, beroepskeuze, de vrije jeugd- vorming met de noodzakelrjke over heidszorg voor gebouwen, waar de jeugd geestelijke en lichamelijke ont spanning kan vinden, de vacantiebeste- ding (leeszalen, wijkgebouwen), rust huizen voor ouden van dagen, dat alles zal de aandacht der overheid in de toe komst moeten hebben. Bij een aantal van die maatregelen zal de politieke- en vakbeweging ook een rol moeten spe len, staat en gemeente zijn soms niet de eerst aangewezenen. Ook dient aan dacht geschonken aan de ontwortelden, die weer terugkomen en opgenomen die nen in het productieproces. Het is moei lijk de verschijnselen van de eigen tijd oprecht te beoordelen. Spr. hoopt dat hij zich vergist, maar hg ziet de toestand somberder dan in 1938 en 1939. Wij staan voor zeer ernstige gebeurtenissen in West-Europa, wij staan tussen het wonderlijke Amerika en het ondoor grondelijke Rusland. Als nu de vrees voor het communisme over de wereld hangt, dienen wij te beseffen dat dit is gegroeid door de ongerechtigheden van het kapitalisme, wij hebben daar steeds voor gewaarschuwd. Alleen door onder ling overleg en samenwerking kunnen die overwonnen. Thans moet neutrali teit en souvereiniteit ter zijde gesteld en aanvaard wat wij socialisten altijd hebben gewild: samenwerking, maar dan ook ene, waarin wij volle medezeg- gingschap hebben. Willen wij deze we reld vooruitbrengen en onze kinderen en kleinkinderen vrede, welvaart en rust verzekeren, dan zullen echter man en vrouw in deze maanden voor de verkie zingen van huis tot huis moeten gaan met de roep: de redding kan alleen ko men van het democratisch socialisme. Naar aanleiding van een aantal vragen zeide spr. nog dat inderdaad ook men sen als Talma en Aalberse goed werk deden, doch door eigen kring verhinderd werden het gebouw van hun sociale zorg te voltooien. De noodvoorziening ouden van dagen is inderdaad niet ide aal, maar thans worden eigen inkom sten niet afgetrokken, en nu is een recht, wat vroeger een bescheiden gunst was. Het grote aantal ambtenaren is niet het gevolg van een geleide econo mie, die we eigenlijk niet hebben, maar nodig om een distributie-apparaat te handhaven, omdat de vrije krachten in tijden van schaarste onbekwaam zijn de goederen rechtvaardig te verdelen. Wij willen een maatschappij zonder exces sen van te veel of te weinig, met een beetje geluk voor allen, vrij van werk loosheid, met zorg voor de zieken en ouden van dagen. De middenstand zal in eigen kring middelen moeten zoeken zich bij de moeilijke omstandigheden van deze tijd aan te passen. De land- arbeiderslonen zijn in verhouding meer gestegen dan die van de industrie-arbei- ders, nu krijgen ze een pensioenfonds waarvoor ook de gemeenschap grote of fers moet brengen en we zullen de ge lijkheid in loon tussen industrie- en landarbeider bereiken als de rechtvaar dige politiek nu gevoerd, door een goede stembusuitslag wordt gesteund. De v o o r z., de heer F. v. d. Veen bracht de spr. dank. Brj de opening had de voorz. de heer Meyer de Vries geluk gewenst met zijn benoeming tot voorz. van de raad van arbeid te Utrecht en meegedeeld dat bestuur en afd. zich ge heel stellen achter het besluit van het Het verdrag, dat thans tussen Enge land, Frankrijk en de Beneluxlanden ge sloten is, de conferentie te Londen over West-Duitsland, welke tot April uiteen gegaan is, de conferentie te Parijs van de 16 landen welke de Marshall-hulp zullen ontvangen, de behandeling in de Veiligheidsraad van het verzoek van Chili om de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije, als een bedreiging van de al gemene vrede, op zijn agenda te plaat sen (wat de Ver. Naties op haar grond vesten kan doen trillen) kan men alle in verband zien en als een teken dat het Westen ontwaakt is voor de gevaren, welke het uit het Oosten bedreigen. Ook het voorstel van 73 Britse parle mentsleden van allerlei schakering het zijn er intussen al 150 geworden bij het Engelse Lagerhuis ingediend om een West-Europese raad op te richten kan men als een dergelijk teken be schouwen. Deze parlementsleden is het vijflandenverdrag voor een Westerse Unie niet voldoende, nauwelijks gesloten noemen ze het al „ouderwets”, geen der staten geeft immers iets van zijn sou vereiniteit prijs, de raad die zij voor stellen zou de 16 landen, welke aan het Marshall-plan deelnemen moeten om vatten en hij zou een West-Europese Unie moeten voorbereiden, gebaseerd op een gemeenschappelijk staatsburger schap, en sterk genoeg om de Europese democratie en de waarden van de Wes terse beschaving te verdedigen. Er zit iets aanlokkelijks in dit plan maar de grote vraag is of het snel zou kunnen worden uitgevoerd en inderdaad ook tot een hechte eenheid zou leiden. Gezien de moeizame onderhandelingen, welke veel kleinere ondernemingen al vergen mag daaraan getwijfeld. De 16 betrokken landen hebben zozeer uiteenlopende be langen en verschillen ook zozeer in in nerlijke kracht en in visie op de buiten lands politieke verhoudingen, dat de onderhandelingen eindeloos zouden zijn en als er een resultaat werd verkregen dit waarschijnlijk grote zwakheid zou vertonen. Beter is het daarom, ook al omdat de organisatie van zo’n kern haast heeft, met een bescheiden begin zoals het verdrag dat de Benelux met Engeland en Frankrijk sloot, aan te vangen, en met betrouwbare deelge noten. Terwijl we dit schrijven is de of ficiële tekst van dit verdrag nog niet bekend, maar uit wat er over is uit gelekt, bleek dat een bepaling dat ook andere landen konden toetreden heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Tenslotte schijnt overeengekomen dat dit alleen kan met goedkeuring van alle deelnemende staten. Hieruit blijkt reeds dat uitbreiding van een dergelrjk verdrag een netelige kwestie is, laat staan het tot stand brengen van een zo groot lichaam als de Engelse parle mentsleden zich voorstellen. Zelfs Frankrijk is nauwelijks over de grens, waarbij men van een betrouwbare deel genoot kan spreken, gezien de sterke communistische invloeden welke er nog werken. Men kan redeneren dat dit niet hindert en dat wanneer de communisten bij zo’n partner de baas worden, men hem eenvoudig overboord en uit het verbond gooit. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet, iedere deelgenoot in een verdrag heeft immers een rol te spelen, zowel op economisch als militair terrein, valt er een uit dan valt daarmee het gehele verdrag of wordt het in ieder ge val zeer kwetsbaar. Wanneer bijv. Italië direct tot het vijflandenverdrag zou wil len toetreden, zouden we ons kunnen voorstellen dat daartegen minstens en kele partners bezwaren zouden hebben. Ook in dat land is de communistische invloed immers aanzienlijk, de verkie zingen in April zullen eerst maar eens moeten aantonen, dat deze invloed is afgenomen die nu in ieder geval nog zo groot wordt geacht dat de Amerikaanse regering heeft verklaard dat aan een communistisch Italië geen Marshall hulp zal worden verleend. Men zou zich ook kunnen voorstellen dat de deelge- en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager gen!) zegt René rood van kwaadheid. „The gentleman want to go to Cairnhill Road this way!” (Deze heer wil naar de Cairnhill Road deze weg!) wijst de politieman. Nu knikken de ronde koppen met nóg meer animo: „O yes, yes, Holland Kongsie, yes!” En vol ijver vangen ze de tocht opnieuw aan, thans in de goede richting. René is nog altqd kwaad. Die ke rels zijn toch anders pienter genoeg en hij spreekt toch waarachtig duide lijk genoeg Engels! Maar wat is dat nu? Nauwelijks zijn ze uit het gezicht van de agent, of de draf wordt ge temperd en bliksemsnel wordt het wagentje gekeerd. René krijgt plotse ling argwaan. Dit is geen vergissing meer! Hier is opzet in het spel! Hij overweegt snel de kans om uit het karretje te springen zonder zijn benen te breken. Maar Monica! Haar kar retje flitst voor bet zijne uit en wan neer hij de sprong deed, zou dit be tekenen, dat hjj haar weerloos aan de wachtende gevaren overliet! Dat er gevaar dreigt, heeft hij nu begrepen. Dit is een ontvoering naar een onbe kend oord. Duizenden gedachten doorkruisen zijn brein. Hij tracht de omgeving te herken nen. De heuvels in de verte moeten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1