:o I „Alarm in de Oriënt” door Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST eel” Dinsdag 30 Maart niet verschijnen D1KSDAG 23 MAART 1948 3e JAARGANG Mo. 24 1. bel. FUIE LLETON RIL zienstir inde Maart EK ie ond, ireklng repen). EMS I. H. VAN SOEST Ingevolge een besluit van de aid. Friesland der Ned. Nieuws- bladpers zullen de Friese Streek bladen In verband hiermede vestigen wij er de aandacht van onze abonné’s en adverteerders op dat het Sneeker Nieuwsblad dus in de. week na Pasen alléén zal verschijnen op Vrijdag 2 April. DE UITGEVERS. I INGEZONDEN. *1 SIMA VI. I 11 HOOFDSTUK XIV. HOOFDSTUK XV. Wordt vervolgd. Na de werveling der gebeurtenissen gevolgd op de diefstal der documen ten op het bal bij de Consul is hun voornemen om een onderzoek in te stellen naar de geheime gang bij dat vluchtige moment blijven steken. .-Ver. :n dan COMMISSIE VAN ADVIES ARBEIDSBUREAU. Door de minister van Sociale Zaken zijn benoemd tot voorzitter, respectie velijk tot leden van de commissie van advies voor de directeur van het Bij kantoor van het gewestelijk Arbeids bureau te Sneek, de heren: L. Raster- hoff, voorzitter; leden: S. B. Bos, N. Brattinga, H. Wind, G. Reehoorn, G. Vonk en J. de Vries, allen te Sneek. 1 Abr-prijs f2.50 per beft ja«' Franco por post f3.75 per heK jeer .tj» cu» offib xcm .D« wil in werking stelt om dat te vinden, hoe tijger zijn denken vervloeit. Hij slaat zijn gebalde linkervuist op de open handpalm van zijn rechter. Die heuvel, vervloekt, die heuvel... daar ging .het om. In een-onweerstaanbare drang tot actie begint hij zijn gevan genis te verkennen. De duisternis heeft hem omtrent de grootte misleid, het hol is hoogstens vier meter lang. De lemen wanden hebben geer, enkele breuk. Een ijzeren deurtje bevindt zich tegenover hemhet is van buiten gegrendeld en stevig ook, constateert hij, er met zijn volle lichaamsgewicht tegenaan duwend. Moe laat hij zich weer op het veld bed neervallen. Cairnhill Road lijkt wel heel ver weg, een schone droom van comfort en de goede zorgen van Wung Ho en Tséhong Nio. Hij gooit met een ruk het hoofd achterover. Daar hèb je het weer! Cairnhill... groene heuvel. Wat drommel, heeft die slag op zijn kop zijn geheugen be neveld? Een plotseling getuid doet hem schrikkend opzien. Een opening ontstaat plots naast het deurtje en een gele hand schuift een kommetje met twee rechtopstaan de stokjes over een plankje, dat René nog niet had opgemerkt. Dan wordt het luikje weer omlaag getrokken en de stilte keert weer. Hij staat op en inspecteert het :onsult. preken, jorwer- ;estolen een ge- aan w;j- Kantooi voo. Abonnementen; fa. KIE ZE BRINK KL0MZAND 7 - Tel 2872 SIMAVI. Nu de wapenstilstand in Indonesië is tot stand gekomen, kan met de wederopbouw begonnen. Een van de meest ontstellende dingen is wel de slechte gezondheidstoestand van het volk. Afzichtelijke huiduitslagen, ma laria, dysenterie teisteren de bevol king als nooit te voren. Daarvoor zie men de etalage van Bervoets. Simavi doet wat zij kan om enigszins de nood te lenigen. Wij twijfelen niet of heel ons volk wil ons daarbij steunen. Wij houden Zaterdag daarvoor collecte. Geeft wat u kunt, de nood is wel heel erg groot. dekt, geef dan even een seintje aan het bestuur van v.v. Black Boys. Adressen: Sperkhem: Bourbonstr. 17; Binnenstad: Wijde Burgstr. 16; Noorderhoek: Hopperstraat L U redactie dank voor de plaatsing. A. VAN DER HEIDE, Hopperstraat 1, Sneek. De gedachte, dat aan het eind van de door hem reeds eerder vermoede ruimte de vrijheid wenkt met de ver trouwdheid van de Chinese bedienden de gedachte, dat één der uitgangen te vinden is in Monica’s kamer, doet hem jagend zinnen op een poging tot ontvluchten. Nu hij déze oplossing gevonden heeft, zal hij niet rusten, of hij moet Monica bevrijd hebben! Uur na uur verstrijkt. Met de vuis ten tegen zijn slapen gedrukt zit hij plannen te ontwerpen en verwerpt ze weer. De verstikkende vochtige at- mospheer Benauwt hem, het is hem, alsof hij zelf reeds doortrokken is van de schimmelige lucht. Visioenen van wat dit worden moet, als hij en Monica niet spoedig weg komen, drin gen zich tussen zijn gedachten. Dan weer is het hem, als ziet hij de pro fetie van The Yellow Woman in ver vulling gaan: roversbenden, die lan den bij nacht de vesting in handen der overweldigers de Europeanen weggevoerd, een vreselijk lot tege moet. Doch telkens, als zijn wanhoop haar dieptepunt bereikt, is het of de gedachte aan Monica en aan alles, wat op het spel staat, hem moed geeft „Je zult slagen!” houdt hij zichzelf voortdurend voor. „Het zal en het moet!” LAMSVLEES. In verband met de huidige vlees- positie is er een ruil-transactie met België tot stand gekomen, waardoor geheel Nederland momenteel hoofd zakelijk bevoorraad wordt met lams vlees. Daar lamsvlees, vooral in het Noorden, geen gewild artikel is, komt het veelvuldig voor, dat het publiek weigert, het te accepteren. Daar de slagers hierdoor in grote moeilijkhe den geraken, verzoeken zij uw aller medewerking en wijzen er op, dat er in de naaste toekomst weinig of geen vers vlees te verwachten is. SPORT EN LIEFDADIGHEID SNEEK. Vrijdagavond was bovengenoemde commissie in Hotel Hanenburg bij een. Besloten werd o.a. tot uitbreiding van het ledental. Burgemeester Ras- terhoff werd tot voorzitter benoemd. Verder zullen deel uitmaken van het comité de h.h. H. Abma, Consul van de K.N.V.B., F. Matak Fontein, voorz. van de ver. Hulp in Nood, Dr. van der Zijpp, voorz. van het Groene Kruis, afd. Sneek, L. Ringma, H. Doeven- dans, J. Rustring. Van de oude com missie zullen alleen zitting hebben de heren H. de Leeuw en Overzee. De h.h. J. Postma, H. Wempe en D. Zijl- stra, die bedankten, werden tot ere lid benoemd. Door technische moei lijkheden zullen zeer zeker de wed strijden op Hemelvaartsdag niet door kunnen gaan. Het ligt in de bedoe ling van het comité dit tournooi later te doen spelen, met speciaal eerste klas clubs. VRIJE JEUGD BEWEGING SNEEK. Op Palm-Zondag, 21 Maart, is door de Jonge Bouwers, 1015-jarigen van de V(rije) J(eugd) B(eweging) een oud gebruik in ere hersteld. Met Palmpasens trokken ze in optocht zingend door de stad, en velen keken glimlachend naar de fleurig versierde stokken met broodhaantjes in top en de wapperende kleurige vlaggetjes gestoken in sinaasappel en broodje. Voor sommige huizen hield de stoet even stil om voor een kleine zieke of een lachend oudje een liedje te zin gen, terwijl één van de kinderen z’n Palmpaas overhandigde. Voor de kin deren zelf was het bezoek aan de drie ling, die de vorige dag z’n eerste ver jaardag vierde, het hoogtepunt. Vriendelijk ontvangen door vader en moeder Spoelstra mochten ze allen binnenkomen om de drie Palmpasen’s aan de drie jarige jongetjes te bren gen. Wat werden de lieve kleintjes bewonderd en hartelijk toegezongen! Eindelijk waren alle Palmpasen’s rondgedeeld en trok de groep tevre den naar huis. „Volgend jaar gaan we weer met Palmpasen’s lopen en dan nemen we nog meer kinderen mee!” Een toe te juichen besluit. Onze oude volksgebruiken zijn te mooi om in het vergeetboek te ge raken. OPROEP. De Sneker voetballiefhebbers wordt vriendelijk verzocht hun mede werking te verlenen bij het volgende: Het is nu twee Zondagen aanéén ’voorgekomen, dat er tijdens het spe len van een jeugdelftal op het Black Boys-terrein jongens of groteren bal len roofden. Beide malen zijn ze er in geslaagd een bal te bemachtigen. Nu zag het bestuur gaarne dat alle Sne- kers medewerking verleenden dit in het vervolg te voorkomen. Degenen die deze misselijke daad hebben be gaan zullen hopelijk alsnog de ballen B.V.O.L. SNEEK EN OMSTREKEN. Dezer dagen was er een vergade ring van bovengenoemde afd, waar de gebruikelijke jaarverslagen uitge bracht werden. De penningmeesteres- se meldde een batig saldo. De biblio thecaresse wekte alle dames op mee te helpen aan het geregeld versturen van de portefeuilles, opdat ook de verst af wonenden er nog iets aan hadden. De vice-presidente sprak hierna mevr. Heeringa toe ter ere van haar 25-jarig voorzitterschap. U hebt, deze ver. naar steeds groter hoogten we ten te voeren. De voorz. van T.G -P., de heer Martens, die na de opstelling van jong T.G.P., in de nieuwe, aardige cos- tuums, ereleden, leden van verdienste, afgevaardigden van zusterver. en alle andere aanwezigen had welkom gehe ten en prgzen had uitgereikt aan de winnaressen van de puzzlewedstrijd, richtte aan het slot van de uitvoering een woord van gelukwens tot de heer C. Kan met zijn onderscheiding, ’n dank woord tot hem en dhr. J. Kan voor de uitstekende leiding, terwijl hij aan de derde onmisbare Kan, mevrouw, bloe men aanbood als dank voor de verleende medewerking. KA ATS VERENIGING „SNEEK”. Zoals bekend wordt reeds enige ja- ren een kaats-competitie gehouden tussen de afdelingsparturen van de kaatsver. Sn^ek, Bolsward, Weidum en Oosterlittens. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de kaats ver. Sneek. Het vorige jaar werd de afd. Weidum winnaar, en dezer dagen had aldaar de feestelijke prijsuitdeling plaats. De Sneker kaatsers en het be stuur, zijn daarbij tegenwoordig ge weest. Het is een recht gezellige avond geworden. De voorz. van de kaatsver. Sneek had de leiding. Hij zeide o.a. dat ’t hem een grote eer was deze fraaie prijzen te mogen uit reiken aan ’t drietal van Weidum, dat de zege voor zijn afd. zo taai had be vochten en hoopte dat het zich in de competitie 1948 met hetzelfde élan en sportiviteit in de strijd zou werpen. Al zal het kaatsen nooit die populariteit genieten als xoning voetbal, als elk lid en speler zich geeft aan de ver breiding van onze mooie echt Friese kaatssport, dan kan deze toch veel meer populair worden dan tot nu toe •het geval is. Onze leus moet zijn „heel Friesland moet kaatsen”, e. de be staande verenigingen moeten elkaar ontmoeten in een soort competitie, in de vorm zoals wij dat bij het voetbal len zien. Voor 't komende seizoen heb ben de vier voorzitters, aangemoedigd door ’t grote succes van de afgelopen jaren, besloten wederom een compe titie onder de afd. Sneek, Weidum, Bolsward en Oosterlittens te doen piaats hebben, en ze vertrouwen dat de kaatsers wederom vinnig en spor tief zullen strijden en het kaatslievend publiek dit door groot bezoek zal waarderen. De firma Sustring te Sneek had, uit belangstelling voor dit competitie-kaatsen een zeer.fraaie bg- ker aangeboden, waarover men de vrije beschikking had gekregen. Deze „Sustring-beker” zal om definitief bezit te worden 3 maal achter elkaar of 5 maal in totaal moeten worden gewonnen. Deze mededeling werd met daverend applaus ontvangen. Hierna werd met eigen krachten opgevoerd het toneelstukje „De weddenschap” en tot slot was er bal. TENTOONSTELLING IMPRESSIE, In het Fries Scheepvaartmuseum exposeert onze plaatselijke teken- en schilderclub „Impressie” thans weer een collectie schilderijen, aquarellen, pastels en tekeningen van de hand van amateurs uit stad en omgeving. Velen zullen zich de tentoonstelling van verleden jaar nog herinneren die zulk een goede indruk maakte en het kijkje dat wij er thans namen over tuigde ons dat de expositie van dit jaar zeker niet onderdoet voor haar voorgangster. Er is weer van alles te zien, er is zowel romantisch, als im- terug bezorgen. Zodra men iets ont- voedsel. Papperige rijst met grove brokken zout. Het doet er niet toe, hij heeft honger. Met de stokjes kan hij vrij goed overweg, dank zij de Chi nese maaltijden, /welke hij met kan- toorrelaties heeft bijgewoond. Terwijl hij de rijst naar zijn mond brengt, de brokjes zout zoveel mogelijk vermij dend, bepeinst hij: „Hoe ze Chinese werktuigen voor deze Japanse belangen heeft kunnen winnen, is me een raadsel”. Hij haalt zich de absoluut loyale en sympathie ke Chinese relaties voor de geest en bedenkt met welk een afschuw zij zouden kennis nemen van het feit, dat zonen van het Hemelse Rgk zich lenen voor diensten aan het land van de Rijzende Zon. Met een zucht zet hij het lege kommetje terug. René doorzoekt zijn zakken. Hem van zijn bezittingen te beroven heeft blijkbaar niet in het voornemen gele gen óf The Yellow Woman heeft het tegengegaan. Uit zijn portefeuille neemt hij een papier en met zijn vul pen erboven poogt hij weer zijn ge dachten te concentreren op de groene heuvel. Misschien helpt het, als je het opschrijft: Green hill Cairnhill. Hij staart op de letters, schrijf er ge dachteloos onder: Monica. En beseft dat dit ene woord hem verleidt tot zoete gepeinzen aan een maannacht op zee. Met een ongeduldige uitroep from- En wanneer het machtige Singapore valt, hoe zal dan het kleinere Soera- baja stand houden, ook al is hij er van overtuigd, dat ze als leeuwen vechten zullen! En zolang Singapore veilig is, is ook Soerabaja veilig. Want de aanval op Singapore zal eerst worden gedaan, als The Yellow Woman haar fatale sein heeft gegeven. Maar of hij nu in Patjét zat of hier in deze beschimmelde ruimte, de re sultaten blijven dezelfde! Hij raast. Wat geeft het, dat hij in Singapore is, wanneer hij hier zit opgesloten als een beest? Die cirkelgang van ge dachten zal hem nog gek maken! En dan daarbij die moordende onrust om trent het lot van Monica. Waarheen hebben ze haar gebracht? Hij ziet het tafereel plotseling voor zich: de groe ne heuvel, de gewaarwording, dat ze er regelrecht op aanvliegen, het plot seling stoppen. Monica’s gevangen schap is op hetzelfde punt aangevan gen als de zijne. Dus moeten ze haar van hieruit verderop hebben ge bracht. Hij schiet plotseling overeind, zijn slapen en polsen kloppen, koortsig werken zijn gedachten. Het besef, dat er achter dit hol een uitgestrekte ruimte moet zijn, laat hem niet los. Maar hoe zit het eigenlijk— wat schiet hij daar mee op. Er m o e t een knooppunt zijn, maar hoe meer hü zq& aldus spreekster, uw beste krachten aan de vereniging gegeven, Niet al tijd was dat even gemakkelijk. Het werk van de B. v. O.L. is klein begon nen, later uitgebreid, in de oorlog moest het stilgelegd worden. Altijd hebt u mee ópgebouwd en met hart en ziel de belangen van de vereni ging gediend. Als dank bood mevr. Castelein een aandenken van de leden aan. Mevr. Heeringa was op deze hul diging niet voorbereid, ze had dit feit gaarne stil laten voorbijgaan. Maar ze was toch dankbaar voor de kracht haar geschonken om dit werk te doen. Ze hoopte dat de B. v. O.L. mocht groeien en bloeien en waardeerde de goede verstandhouding zowel onder de leden als in het bestuur. Zij be dankte verder mevr. Castelein voor haar hartelijke woorden. Mevrouw Schaafsmade Jong hield een lezing over „De vrouw en de cultuur”. Zij sprak er over, van hoe groot belang het is, dat de belangstelling van de vrouw ook uitgaat naar dat wal bui ten het gezin ligt en dat de taak die de Vrouw in de cultuur heeft, een plaats naast die van de man inneemt. Mevr. Heeringa bedankte mevr: Schaafsma voor haar keurige lezing. Vervolgens werden nog enige mooie liederen gespeeld door de dames A. Heeringa en Z. Kramer. DE „ZENTO”. Vrijdagavond was de laatste gele genheid voor belangstellenden boven genoemde zendingstentoonstelling te bezoeken om daar door de zendeling- predikanten ingelicht t e worden omtrent het leven en de gebruiks voorwerpen, welke door de verschil lende volkeren in Indonesië worden gebezigd. Na de laatste rondgang sprak ds. van Niel een woord van har telijke dank aan de zendeling-pre- dikanten en het personeel van Oegst- geest voor de moeite om de bezoekers wegwijs te maken op het zendings- térrein. Aanvankelijk was spr. ietwat sceptisch geweest omtrent het bezoek, doch tot zijn vreugde was dit de laatste dagen beter geworden, vooral van de zijde der onderwijsinrichtingen alhier, en uit de omgeving. In totaal hadden ruim 2300 personen deze ten toonstelling bezocht. Dat geeft moed voor andere plaatsen. Spr. hoopt dat ook de gemeente haar roeping ook door het hier gebodene beter zal leren kennen om het evangelie uit te dra gen, opdat Jezus Christus als Heer en Koning zal worden verstaan. Hij stelt nooit teleur, de uitkomst is in Zijn hand, doch wij moeten met moed en élan voortgaan. Ds. v. d. Beek sprak namens de zendelingen woorden van grote dank voor de vriendschap en gastvrijheid hier ondervonden. Wij hebben kunnen laten zien wat de zen ding doet en wij verheugen ons, dat men met grote belangstelling heeft willen luisteren. Wij willen de wereld voor Christus winner, en moeten heenzien over de kleine dingen in eigen gemeente. Onze opdracht is het evangelie te verkondigen. Er is ge vraagd, hoe wij met die mensen in contact komen, Dat weten we eerlijk gezegd, zelf niet, het is Christus die het contact «bevordert. Hij werkt on der heidenen en Mohammedanen. Die zekerheid geeft ons de kracht om voort te gaan, want Indië igr als de gewonde man uit de gelijkenis en wij mogen barmhartigheidswerk doen om hem op te richten. Na deze woorden sloot ds. van Niel de tentoonstelling. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK „HULP IN NOOD”. Vrijdagavond hield de vereniging „Hulp in Nood” in „De Gouden Leeuw” haar jaarl. algemene verga dering onder leiding va% de heer F. Matak Fontein. De notulen van de vorige vergadering, opgesteld en voorgelezen door de wnd. secretaris, notaris J. Zijlstra, werden onveran derd vastgesteld. Daarna was het woord aan de administrateur S. Feen- stra, die de cijfers van de rekening over 1947, sluitende met een nadelig saldo van 460.22, toelichtte. Hij maakte daarbij een vergelijking met het jaar 1937, waaruit bleek dat het aantal aanvragen kleiner, maar de bedragen van de steun veel hoger zijn geworden. Hij merkte verder op dat het aantal aanvragen in het laat ste halfjaar van ’47 groter was dan dat in de eerste helft en verwachtte voor 1948 een nog verder gaande stij ging der uitgaven. Met Kerstmis wer den 275 bonnen voor levensmiddelen uitgereikt, t.w. 78 a 7, 135 a 5 en 62 a 4, totaal 1469.In totaal werd aan steun uitgegeven 3677.01. De voorzitter dankte de heer Feen- stra voor z’n ve e werkzaamheden, die hij steeds met opgewektheid ver richtte ondanks het klimmen der ja ren. en sprak de wens uit dat hij z’n functie nog lang met dezelfde opge wektheid zal mogen vervullen. De pen ningmeester, de heer J. Keuning, gaf een overzicht van de ontvangsten, die de vergelijking met verleden jaar goed konden doorstaan. Aan schen kingen ontving de vereniging een be drag van 1320.tegen 713.in 1946, maar de uitgaven waren ook veel hoger, zodat de rekening toch nog een belangrijk verlies aanwees. De kascommissie, bestaande uit de heren D. Zijlstra en H. de Leeuw, ad viseerde bij monde van eerstgenoem de de rekening, waarop zij geen aan merkingen had, goed te keuren en de beide beheerders van de financiën met dank voor hun beheer te déchar- geren, waartoe werd besloten. In de plaats van wijlen notaris H. A. Ban ning werd notaris J. Zijlstra bij accla matie tot secretaris benoemd. Op de zelfde manier werd zr. Molenaar her kozen als commissielid. Nadat de ad ministrateur bij de rondvraag nog had medegedeeld, dat er 57 schrifte lijke dankbetuigingen waren ontvan gen voor de met Kerstmis uitgereikte 275 levensmiddelenbonnen, werd de vergadering gesloten. pressionistisch en zelfs expressionis tisch werk, diverse technieken zijn toegepast en de kwaliteiten van het geëxposeerde lopen ook weer vrij sterk uiteen. Naast werk van be gaafde en geoefende amateurs is er ook dat nog zekere onbeholpenheid verraadt. De nummers 1, 2, 4, 7, 28, 29, 40, 43, 45, 48 verdienen o.m. de aandacht, evenals de koppen van plaatsgenoten. We noemen 11, 24, 32, 41, 42 en 50. Het viertal koppen, dat afzonderlijk is opgehangen en waar toe 11 behoort, ond -rscheidt zich door een zeer aparte techniek, maar we gaan hierop niet verder in, want er is voor de bezoekers een wedstrijd in het aanwijzen van de techniek welke bij diverse nrs. gevolgd is en welk ma teriaal werd gebruikt. Voor de beste oplossingen zijn een olieverfschilderij, een aquarel (bloemstuk) en een idem (landschap) uitgeloofd, ook deze prij zen zijn te bezichtigen en zijn alles zins de moeite waard. Herinneren we er aan dat de tentoonstelling tot en met 3 April geopend is alle dagen, 5 en behalve Zondags, van 2 tot ’s avonds van 7 tot 9. PAASEI VOOR DE BURGEMEESTER. Een Sneker eierzoeker heeft een door hem Zondag jl. gevonden kie vitsei aangeboden aan burgemeester Rasterhoff. Nu hij alleen is en geen schijn heeft op te houden, grijpt een plotse linge wanhoop hem aan. Als hij niet zo’n beestachtige egoïst was geweest'. Als hij in Patjét gebleven was en niet op de loop was gegaan, omdat hij niet langer kon instaan voor zichzelf, dan was alles anders gelopen. In gedach ten ziet hij Monica’s teleurgestelde gezichtje, toen hij het einde van hun verblgf aankondigde. Zij had nu in de verrukkelijke bergatmospheer, veilig in hun eigen kolonie, kunnen genieten en nu, door zijn schuld, zit ze in een verschrikkelijke, schimmelige holte, weerloos en aan wie weet welke pijni gingen blootgesteld! Maar als hij gebleven was in Patjét... hij moest toch terug, om de gestolen documenten terug te vinden! Al is Soerabaja verdedigd en alles pa raat. wanneer een aanval wordt ge daan op Singap'ore en wanneer deze gelukt, dan wordt ook Soerabaja ge dwongen zich in de strijd te mengen. UITVOERING T.G.P. ThusneldaGreate Pier was Zater dagmiddag in Amicitu. op de planken met alle T.G.P.ers van 7 tot 17 jaar voor de jaarlijkse uitvoering onder het motto „de gymnastiekles op het toneel”. In het uitgevoerde programma vond men nl. alle onderdelen van de kern van de gymnastiekles terug, opdat het pu bliek nu eens zou begrijpen hoe via deze lessen de lichamelijke opvoeding wordt gediend. Deze opzet van de uit voering ontslaat ons meteen van een kritische beschouwing van het uitge voerde, gesteld we wilden en konden die geven. Toen we echter een onzer na zaten een ongerechtigheid zagen plegen tijdens een brugnummer, herinnerden we ons, dat wij zelve, ééns leerling van de heer Wierstra, ook steeds uit de maat waren! En die meneer Wierstra still going strong is nog steeds levend bewijs voor het succes van de oude methoden van Heimelijke opvoe ding, en van Kan Jr. zal eerst in den jare 2010 of zo, iets dergelijks ten op zichte van de huidige methode kunnen worden gezegd! Als we het zo over oude en moderne methoden hebben, dan valt het op hoeveel minder dril er bij de laatste is, hoe alles veel soepeler en natuurlijker, bijna argeloos, gaat, het lijkt alles minder pHcht en meer pret! Wij leerden het vroeger ook grondig, jnaar we waren minder „gronderig”. In derdaad, zie nu eens die nummertjes grondgymnastiek ja, Marjan we zijn het volkomen met je eens, vlechten z ij n soms lastig in zo’n nummer, maar ze zijn eigenlijk een onmisbaar aanhangsel van een dochter van Thusnelda en daar om ben je er extra zorgzaam mee, ook al zijn ze van je partner. Hoe eenvou dig en gemakkelijk lijkt zo’n nummer, hoe natuurlijk ontwikkelt het zich, maar hoe profiteert elk onderdeel van het spierenstelsel er van. Er was een rijke verscheidenheid in het getoonde, er waren paaloefeningen voor de jongsten, niet te moeilijke, maar zeer goed uit gevoerde brugnrs. voor de meisjes, en de oudste jongens of moeten we al heren zeggen? kwamen met een bra- vournummertje springen, waarvan je echter leerde dat al blijft een salto een salto, de leiders de nodige voorzorgen nemen bij het onderwijs er van. Voor ons persoonlijk waren glansnummers 7 en 12, geen volksdans en geen dans misschien, maar een eenvoudig en toch zeer gracieus meisjesnummer. Een pret tige sfeer kenmerkte de gehele uitvoe ring. geen wonder ook want het is de sfeer waarin de dagelijkse lessen der heren Kan zich voltrekken. Dit wat „de gymnastiekles op het to neel” betreft, er was echter ook toneel in de gymnastiekles, want er was een entr’acte. De heer C. Kan onderscheiden. Die opende de heer J. de Jong, zelf een der vooraanstaande figuren uit de Friese turnwereld wie kent hem niet als directeur van de kampioensclub Quick uit Huizum? die met een har telijk speechje, namens het nu 80-jarige Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond de heer C. Kan het erespeldje van het Verbond aanbood en hem daarmede promoveerde tot Verbondsridder. Een welverdiende onderscheiding. De heer de Jong monde dat aan en wij weten het allemaal door er op te wijzen dat de heer Kan al meer c 25 jaar zijn beste krachten geeft aan de lichamelijke opvoeding in Friesland en dat op wel zo verdienstelijke wijze dat het ■doel van het K.N.G.V. er zeer door wordt bevorderd. Een doel dat gelukkig I de laatste jaren ook meer waardering van de zijde van de overheid geniet en, waar het ook de onderlinge samenwer king en opvoeding in vaderlandse geest nastreeft, actueel is ook. De heer Kan heeft reeds grote resultaten van zijn werk mogen aanschouwen. T.G.P. zij gelukgewenst met zo’n leider, moge hij melt hg het papiertje in elkaar. Nee, het is volkomen onzin... het heeft niets te beduiden. Of ja, wacht, nu herinnert hij zich, dat hij tot de slot som kwam: „Cairnhill moet juist aan de andere kant van de heuvels lig gen”. Hij legt het papiertje op zijn knie en strijkt het blad. Op de tip van zijn vinger lijkt de oplossing te liggen en Plotseling een beeld door zijn her innering. Hij ziet Monica in een wazig rose avondtoilet, en hij hoort zichzelf roepen: „Ziedaar! Precies zo’n luik!” terwgl hij een omgerolde mat terug slaat. Heftig springt hij overeind, zo dat hij zijn hoofd stoot tegen de lage lemen zoldering. Hij merkt het nau welijks. „De groene heuvel vormt de in gang”, prevelt hij koortsig. „En van daar uit hebben ze Monica verder ge bracht. En het punt, waar deze onder aardse holen eindigen, is onder Oscar’s schrijfbureau in Cairnhill Road!” Verschijnt: DINSDAGS ea VRtfDAGS Bureau voor Advertenties i F«. DRIJFHOUT GROOTZAND M Telefoon 3005 Advertentie prijs 15 ct. per m.m Bij contract (haodelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1