I I 1 I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMBRITSERADEEL en IJLST I Raadsvergadering Sneek VRIJDAG 2 APRIL 1948 3e JAARGANG No. 26 1 1 i 't SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK 1 aan j WAGON IN FRANEKERVAART GEREDEN. Donderdagmiddag ongeveer half twee geraakte een vrachtwagen, welke even verplaatst zou worden op het emplace ment der N.S. alhier door de stormwind op drift. Daar de spoorbrug bij de Park straat geopend was stortte de wagon met het voorgedeelte in de Franeker- vaart, zodat het spoorwegverkeer via deze spoorbrug tijdelijk ,-estaakt moest worden. Ab.-prijs f2.50 per hak jaar Franco per post f3.75 per hek jaar Verschijnti DINSDAGS KONINGIN MOET RESTEN. De secretaris van H. ML de Koningin deelt het volgende mede: „De toestand van H. M. de Koningin maakt het nog niet mogelijk, dat zij haar werkzaam heden ten volle kan hervatten. Op me disch advies zal zij voorlopig nog zeer veel rust moeten houden?» Kantoor voor Abonnementen; ?a. KIEZEBRIN1. J®. KLEINZAND 7 - Tel 2872 Bezoldiging gemeentepersoneel. B. en W. bieden een regeling aan der bezoldiging van het gemeentepersoneel waarin naast de nieuwe salaris- en loon schalen ook alle voorschriften omtrent deze materie zijn verwerkt. Wat de sa larisregeling van het ambtenarenperso- neel in engere zin der gemeente betreft, deze ging niet uit boven de rijksnormen. B. en W. hebben er reeds vroeger op gewezen dat dit personeel hier steeds sober is bezoldigd. Er bestaat dan ook niet de minste aanleiding de achter stand, die alhier in dit opzicht bestaat te handhaven. De voorgestelde gemeen telijke salarisregeling is dan ook aange past aan de thans algemeen aanvaarde normen. Wat de nieuwe loonschaal voor de werklieden betreft, deze heeft B. en W. heel wat hoofdbrekens gekost. Zij betreuren ten zeerste dat de werklieden per 1 Oct. 19X6 geen 10 tijdelijke toe lage kon worden verleend. Een herinde ling van de werklieden, gepaard gaande met de zg. mildheidsclausule kon ook geen genade bij het departement vinden. Na rijp beraad is, nu een hergroepering zonder meer voor een groot deel van het werkliedenpersoneel geen verbetering zou brengen, noodgedwongen overge gaan tot overneming van de loonrege ling voor het rijkspersoneel, waarin de mildheidsclausule voor het op 1 Juli 1947 in dienst zijnde personeel kon worden opgenomen. Daarnaast is een enkele functie, welke in het verleden onjuist was gewaardeerd, thans in de juiste loopgroep geplaatst. De heer Koolmoes stelt voor ambtenaren, die thans 5000.of meer salaris hebben, niet voor een verhoging in aanmerking te doen komen. Er zijn vele mensen, die met minder dan 5000 toemoeten. De V o o r z. acht het laatste op zichzelf geen argument om deze sa larissen niet te verhogen. De heer Groeneveld laat de heer Kool moes dan niet beginnen bij 5000, maar bijv, bij 2500, want er zijn ook velen die zelfs dat niet hebben. Maar het voorstel-Koolmoes zou, als het aange nomen werd, slechts ten gevolge heb ben dat onze beste ambtenaren naar elders gingen. De heer de Groot zegt dat deze gehele zaak in het georgani seerd overleg is geweest, dat is de hoogste instantie en als die het goed keurt is het toch wel voldoende. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. van de verordening, men doet het best bij het samenstellen van het programma rekening met de voorschriften te hou den. Als er bij een uitvoering „bal na” is, zal men als regel toch met 20 be lasting kunnen volstaan, omdat het bal hier niet de hoofdzaak is. De heer Lin deman vindt de jeugdconcerten niet in de verordening genoemd. De Voor zitter: die zijn niet’belast. De heer Lindeman zou de buurtverenigingen maar de helft der in de verordening ge noemde percentages voor haar feesten willen doen betalen, doch trekt dit voor stel in als de V o o r z. hem er op wijst dat daarvoor geen motief is, terwijl de gemeente dan de andere helft zou moeten betalen, omdat het rtjk die op de rijksuitkering zou korten. Het voor stel van B. en W. wordt nu z. h. s. aangenomen, met aantekening in de no tulen dat de heer Koolmoes geacht wenst te worden tegen te hebben ge stemd. Lening van 360.000. B. en W. stellen voor tot gedeeltelijke dekking van de tekorten op de gewone dienst van de gemeenterekeningen over de jaren 1944 t.e.m. 1947, een geldlening aan te gaan groot 360.000,op onder handse schuldbekentenis, koers 100 rente gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd 3 per jaaz, daarna 3% Aflossing in jaarlijkse termijnen van 12.000.— gedurende dc periode 1948 t.e.m. 1977. Op grond van de beschik bare gegevens kunnen de tekorten van de diensten 1944 t.e.m. 194» geraamd worden op rond 600.000.-waarin het rijk vermoedelijk rond 200.000.zal bijdragen, resteert 400.000. >Z. h. s. aangenomen. Voorschotten aan bijzondere lagere scholen op de gemeen telijke vergoedingen bedoeld in art. 101 en lOlbis L.O.wet 1920 voor 1948. Voor de bijzondere scholen voor ge woon l.o. wordt de vergoeding berekend naar 19.57 per leerling, voor die voor uitgebreid l.o. naar ƒ41.41 per leerling, uitgezonderd voor de St. Josephschool welke eerst in 1944 is geopend, terwijl de bovengenoemde bedragen berekend zijn naar de gemiddelde uitgaven voor het vijfjarig tijdvak 1938 t.e.m. 1942. Derhalve worden de voorschotten: Re- hobothschool (u.l.o. 291% leerling) 12077.92; St. Josephschool (ulo 932/3 leerling) ƒ2810; Julianaschool, Jan v. Nassauschool, Koningin Wilhelmina- school, Willem Lodewijkschool (totaal 1081% leerl.) 21168.22, Julianaschool 7e en 8e leerjaar (32% leerl.) ƒ863.30; R.K. Jongensschool (173 leerl.) ƒ3385.61; R.K. Meisjesschool (150% leerl.) ƒ2942.02; R.K. Meisjesschool 7e en 8e leerjaar (18 leerl.) ƒ480.60; Montessori school (131 leerl.) 2563.67. Z. h. s. aangenomen. Woonrulmteverordening 1948. In verband met de inwerkingtreding der Woonruimtewet 1947 stellen B. en W. voor een woonrulmteverordening 1948 vast te stellen. De heer Blok wijst er op dat B. en W. het advies der daartoe benoemde commissie moeten inwinnen voor tot vordering kan worden overgegaan en dat hij, tegen wie de vordering wordt uitgevaardigd alleen in verzet kan ko men wanneer deze vordering niet in overeenstemming met het advies der commissie is, of meer dan één lid der commissie niet in de vergadering aan wezig was, of wanneer het advies der commissie niet éénstemmig was. Maar hoe komt de betrokkene nu te weten of deze voorwaarden voor verzet aan wezig zijn Mevr. Spaande rK o k geeft B. en W. met klem in overweging bij eventuele voordrachten voor deze commissie, daarin ook steeds een vrouw op te nemen, het is haar gebleken dat de burgerij er prijs op stelt dat een vrouw er zitting in heeft, het is ook zeer nuttig. De Voorzitter ant woordt de heer Blok dat in het vorde- ringsbevel de gegevens worden vermeld, waarop de betrokkene in beroep kan gaan. Wat mevr. Spaanders opmerking betreft, de raad treeft reeds een vrouyv in de commissie benoemd en er is geen reden te verwachten dat men later een andere weg zal inslaan. Z. h. s. wordt de verordening nu aangenomen. Heffing rechten gebruik ge meentelijke aanplakgelegen- heden. B. en W. bieden ter vaststelling een nieuwe verordening op deze heffing aan met een nieuw tarief dat als volgt luidt: 1. De rechten bedragen voor het ge bruik van een aanplakgelegenheid ge durende de eerste week of gedeelte daarvan voor een vel papier: met een kleinere oppervlakte dan 40 dm2, ƒ1.50; met een oppervlakte van 40 dm.2 of meer doch minder dan 100 dm.2 1.50, vermeerderd met 1% cent per dm.2 voorzoveel de oppervlakte groter is dan 40 dm.2; met een oppervlakte van 100 dm.2 of meer doch minder dan 200 dm.2, 2.25, vermeerderd met 1 cent per dm.2 voorzoveel de oppervlakte groter ia dan 100 dm.2; met een oppervlakte van 200 dm.2 of meer doch minder dan 300 dm.2, 3.25, vermeerderd met cent per dm.2 voorzoveel de oppervlakte groter is dan 200 dm.2; met een oppervlakte van 300 dm.2 of meer doch minder dan schaal steunend op te treden, dan bij een jaarlijkse verdeling van het fonds het geval zou zijn. Door aldus te handelen zal de betekenis van het fonds toenemen. Ten slotte stellen B. en W. voor de adressen ingekomen tegen verhoging der vermakelijkheidsbelasting voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Koolmoes zegt dat de vermakelijkheidsbelasting jal van die aard is dat het bioscoopbezoek er zeer onder lijdt, soms zijn er 50 a 60 men sen, als ze nog hoger wordt zouden der gelijke zaken wel eens kunnen sluiten. De film heeft grote betekenis op cultu reel gebied en daarom is spr. tegen dit voorstel. De heer van der Veen be treurt eensdeels dat de gemeenten met deze herziening moeten komen, ander deels is ook op ander gebied dat met be lastingen het geval. Spr. gelooft wel dat B. en W. de meeste klippen hebben om- zeild en zal dus aan het voorstel zijn stem geven. Er zijn echter tal van ver enigingen die al zalen huurden voor uitvoeringen, welke nog moeten plaats hebben, en die niet op deze verhoging hebben gerekend. Kunnen deze ook te gemoet gekomen. Spr. meende voorts gehoord te hebben dat de entréeprijzen voor de bioscoop al verhoogd zijn, is het B. en W. ook bekend of ze door deze hogere belasting nog hoger worden? De V o o r z. antwoordt dat de verhoging vrij draaglijk is en een belangrijke da ling van het bezoek daardoor niet ge vreesd behoeft te worden. Dat de entréeprijzen hier verhoogd zijn is niet het gevolg van deze verwachte stijging der belasting maar de eigenaar heeft deze inrichting in een hogere prijsklasse weten te krijgen. Wat de kwestie van de verenigingen betreft die blijven als regel 20 betalen en zullen dus wel geen last hebben van de verhoging. De heer van der Veen meent toch dat ver. op sommige reeds vastgestelde programma’s meer belasting moeten be talen. Daarop hebben ze niet gerekend, verenigingen komen als regel krap om, misschien Is er een weg haar tegemc te komen. De Voorz. ziet niet de mo- gelijkheid van eea algemene afwijking Heffing rechten draaien brug bij „De Dille”. B. en W. stellen voor verlenging aan te vragen der concessie tot het heffen van rechten voor het draaien van de brug bij „De Dille” te Rauwerd. De oude concessie eindigt 12 Mei 1948. De opbrengst van deze rechten met gebruik van woning met stal enz. is thans ver huurd voor 160.per jaar, voor de opbrengst van de tol is daarin berekend 20.—. Z. h. s. aldus besloten. Verlenging overeenkomst tus sen St. Antonius Ziekenhuis te Sneek en 15 gemeenten betref fende exploitatie en gebruik paviljoen lijders besmettelijke ziekten. Tot de 15 gemeenten welke deze over eenkomst in 1932 sloten behoort ook Sneek. B. en W. stellen voor mede te werken aan de verlenging voor de tijd van vijf jaren. De verpleegkosten wor den bepaald op de prijs, die door de daartoe aangewezen instantie is vast gesteld voor de laagste verpleegklasse van het ziekenhuis (3e klasse). Z. h. s. aldus besloten. Inrichten bouwterreinen in het Sperkhem, nabij de Amaliastraat. Het voorstel dienaangaande hebben wij reeds in een vorig nr. opgenomen. B. en W. stellen voor aan de straat, welke evenwijdig zal lopen aan de Ama liastraat de naam te geven van de ge malin van Koning Willem II dus: Anna Paulownastraat. Mevr. Spaande rK o k vraagt of het de bedoeling is de huizen in de nieuwe straat in de rooilijn van de reeds bestaande te bouwen of een eind terug te plaatsen. Als men ze in dezelfde rooi lijn plaatst, zullen ze, in verband met de hoogte, het zonlicht voor de huizen aan de overzijde wegnemen. De Voor zitter: de rooilijn is bepaald in het uitbreidingsplan en kan niet gewijzigd, het is niet de bedoeling de huizen ach teruit te plaatsen. Maar deze kwestie kan besproken als het bouwplan aan de orde komt. De heer Lindeman pleit er voor dat men de nieuwe straat de naam van prins Maurits zal geven, die heeft zeer veel voor ons land gedaan in een tijd, toen het nog door de grootste gevaren werd bedreigd. Daarom mag deze naam met meer recht gekozen dan die van een buitenlandse mevrouw. De heer Dokkum steunt dit voorstel, al is hij het niet eens met de kwalificatie van vorstin Anna Paulowna. De Voor zitter zegt dat er nog een nieuwe straat komt en spr. is dankbaar dat men nu dé aandacht van B. en W. ge vestigd heeft op een zeer geschikte naam voor die straat. Na deze toezeg ging trekt de heer Lindeman zijn voor stel in en wordt dat van B. en W. z. h. s. aangenomen. Aankoop van een perceel weiland enz. aan de Frane- kervaart, verpachting Sathe Welgelegen. In verband met het feit, dat alle door de gemeente ingerichte bouwterreinen achter de Kerkhofslaan thans in beslag zijn genomen hebben B. en W. zich de vraag gesteld aan welke zijde van de stad in de nabije toekomst op de meest doelmatige en bovendien minst kostbare wijze terreinen voor de bouw van kleine burger- en arbeiderswoningen beschik baar kunnen worden gesteld. Zij kwa men tot de conclusie dat dit in de stads uitbreiding achter de Kerkhofslaan in aansluiting aan Eeltje Halbertsma- en de Gysbert Japiksstraat kon geschieden. 400 dm.2, ‘ƒ4.vermeerderd met cent per dm.2, voorzoveel de opper vlakte groter is dan 300 dm.2; met een oppervlakte van 400 dm.2 of meer doch minder dan 500 dm.2, 4.50, vermeer derd met cent per dm.2 voorzoveel de oppervlakte groter is dan 400 dm.2; met een oppervlakte van 500 dm.2 of meer, 4.75, vermeerderd met cent per dm.2, voorzoveel de oppervlakte groter is dan 500 dm.2. 2. Voor iedere dag dat langer dan één week van de aanplakgelegenheid gebruik wordt ge maakt is verschuldigd gedeelte van het volgens het in het vorige lid ver melde tarief berekende recht, met dien verstande dat een vermindering wordt verleend: van 10 op het recht, ver schuldigd over de öe tot en met de 8e week; van 20 op het recht, verschul digd over de 9e tot en met de 12e wsek; van 30 op het recht, verschuldigd na de 12e week. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd voor aanplakbiljetten betreffende liefdadige doeleinden, vrijstelling van betaling van het verschuldigde recht te verlenen. Het aanplakken der biljetten geschiedt in dat geval niet van ge meentewege. Voor het in artikel 1 bedoelde gebruik moet een vergunning worden aange vraagd bij de directeur der gemeente werken. Deze vergunning wordt niet verleend, indien zij wordt aangevraagd voor naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders aanstootgevende of niet toelaatbare afbeeldingen of opschriften. De heer van der Veen zegt dat er eigenlijk maar twee gelegenheden zijn waar kan worden aangeplakt, kunnen B. en W. niet overwegen in andere stadsgedeelten nog enige te plaatsen. De V o o r z. zegt overweging toe. De heer Groeneveld vraagt of te voren moet meegedeeld hoe lang men een bil jet wil laten hangen, waarop de Voor zitter antwoordt dat dit als regel het geval is. Z. h. s. wordt ook dit voorstel aangenomen. 3 heer de Groot zijn fractie, herinnert aan de entrée van de heer Groeneveld hier, welke nog al gewagmakend was. Na die tijd kwam dat niet meer voor. In het bijzonder heeft spr. na de oorlog met de heer Groeneveld kennis gemaakt in de commissie voor de woningen, als voorz. van die commissie wil spr. wel verzekeren dat men hem daar zeer zal inissen, spr. heeft in die moeilijke ver- Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Dat zal echter alleen kunnen plaats vinden als de gemeente de beschikking krijgt over een aan de heer S. Gronin ger toebehorend perceel weiland, groot 1.77.82 H.A. aan de Franekervaart, ter wijl het uitbreidingsplan slechts volledig ten uitvoer zal kunnen worden gelegd, indien ook enkele andere eigendommen, die thans gedeeltelijk aan de heer S. Gro ninger behoren in handen van de ge meente overgaan. De heer Groninger is bereid gevonden een en ander aan de gemeente te verkopen, doch hij kan deze eigendommen voor de uitoefening van zijn bedrijf niet missen, zodat hij alleen bereid is ze over te dragen als de gemeente hem een gelegenheid kan aanbieden, waar hij zijn bedrijf kan voortzetten. Toevallig kan de gemeente dit doen, daar de heer S. Bruinsma, tot 12 Mei/5 Maart 1952 pachter van de aan de gemeente toebehorende sathe Welge legen aan de Leeuwarderweg, reeds enige tijd overweegt zijn bedrijf te sta ken. De heer pruinsma is bereid de ge meente 15 Nov. e.k. de beschikking over de door hem bewoonde boerderij te geven, mits hem voorlopig de pacht van ongeveer 20 maal 36% are weiland wordt gelaten en hij voor de zomer van de betaling van onderhoudskosten van de boerderij „Welgelegen” wordt vrijge steld. De heer Groninger heeft de aan bieding van B. en W. Welgelegen met ingang van 15 Nov. e.k. te pachten, aangenomen. B. en W. stellen voor deze regeling goed te keuren. De koopsom van de door de gemeente te verwerven eigendommen van de heer Groninger zal bedragen 28783.60. Met inbegrip van het aan te kopen perceel is er dan nog 82000 M2, bouwterrein beschikbaar. De heer Lindeman zal tegen dit voorstel stemmen omdat er een boeren bedrijf door verloren gaat en bouwter rein door onteigening kan worden ver kregen. De heer Koolmoes zegt dat de heer Groninger veel meer grond krijgt dan hij gebruiken kan. Er zijn ook hier kleine boeren die snakken naar wat land, spr. herinnert aan een adres van v. d. Laan en noemt ook Hoekema. Laat men de heer Groninger evenveel land geven als hij verliest en de rest verhuren aan kleine boeren. De heer D o k k u’m vraagt of B. en W. niet de noodzaak gevoeld hebben over dit voor stel een advies van de opzichter der lan derijen te vragen. Spr. mist dat zeer. Overigens zou spr. willen wijzen op de buitensporig hoge prijs en in het bijzon der op’ het feit dat de heer Groninger dan daarnaast nog Welgelegen mag pachten, dat lijkt hem te veel stroop op één pannekoek. Spr. acht dit geen aan- bevelenswaardige transactie voor de ge meente. De Voorz. zegt dat B. en W. dit voorstel noodzakelijk achten in ver band met de uitvoering van het uitbrei dingsplan. Dat een boerenbedrijf verlo ren gaat is jammer, maar van uit het gezichtspunt van het gemeentebelang is dat niet primair, maar wel of dat be lang dit besluit vordert. Het geldt hier een zeer belangrijke beslissing, waarvan men het later wel eens zou kunnen be treuren, als ze niet genomen werd. Als het voorstel niet aangenomen wordt zal Welgelegen aan een andere boer wor den verhuurd en geen land beschikbaar komen voor kleine boeren, krijgt de heer Groninger de sathe, dan zal hij misschien bereid zijn het losse land dat hij nog van de gemeente huurt ter be schikking te stellen voor het doel dat de heer Koolmoes beoogt. Het advies van de opzichter der landerijen is niet gevraagd, omdat het hier niet de exploi tatie van landerijen, doch bouwterrein betrof en de prijs dus beoordeeld diende door de directeur van gemeentewerken De heer Koolmoes kan zich wel ver enigen met het voorstel als inderdaad het losse land aan de kleine boeren zal komen. De heer Groeneveld zegt dat herverkaveling bedoelt het land economischer te verdelen, hetgeen het geval zou zijn als Groninger even veel land bij Welgelegen kreeg als hij nu heeft en de rest, benevens het land dat de heer Groninger nu huurt, ge pacht kon worden door kleine boeren. Spr. zou gaarne willen dat wij allen dit voorstel konden zien als te zijn in het belang van Speek, doch we denken daar zeer verschillend over. Is het, waar de regeling toch eerst eind van dit jaar ingaat, niet mogelijk dit voorstel tot de volgende vergadering aan te houden We hebben een zeer overladen agenda en de tijd tot bestudering der voorstel len was te kort. Beschikken we over langer tijd tot beraad dan zouden allen misschien tot de conclusie komen dat dit voorstel het waarachtig belang der gemeente dient. Spr. stelt dus aanhou ding voor. De heer Dokkum hoopt dat B. en W. dan intussen ook zullen onderzoeken of de heer Groninger be reid is het land, dat hij huurt ter be schikking te stellen. Het voorstel van de heer Groeneveld tot aanhouding wordt hierna aangenomen met 10 tegen 5 st. Tegen de leden Boeijenga, Fijlstra, v. d. Veen, SpaanderKok en de Groot. De vermakelijkheidsbelasting. Zoals bekend heeft de minister van binnenlandse zaken er bij de gemeente besturen op aangedrongen de vermake lijkheidsbelasting te verhogen. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor: het bestaande heffingspercentage van 20 te handhaven voor toneelver toningen, revues en daarmede gelijk te stellen voorstellingen, voordrachten, bal let, operettes, zang-, muziek- en gym- nastiekuitvoeringen, concoursen hippi- que. sportwedstrijden en veldspelen. B. Vergadering van de gemeenteraad van Sneek op Woensdag 31 Maart, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Raster- h o f f secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden; afwezig de heer v. d. Molen; 1 vacature (Stellingsma). Van de ingekomen stukken vermelden we een verzoek van B. en W. van Beerta om adhaesie te betuigen aan de door de raad dier gemeente aangenomen motie, waarin bij de regering wordt aangedrongen op het treffen van betere arbeidsvoorwaarden voor D.U.W.-arbei- ders. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koolmoes hoopt dat de raad adhaesie zal betuigen, gehoord de besprekingen in de vorige raadsvergade ring en gezien de benarde omstandighe den waarin de D.U.W.-werkers ver keren. De V o o r-z. zegt dat deze aan gelegenheid de vorige vergadering uit voerig is behandeld, de raad heeft toen besloten geen schrijven tot de minister te richten, er zijn sedert dien geen nieu we gezichtspunten geopend, zodat er geen reden is voor de raad op zijn eer der ingenomen standpunt terug te ko men. Het voorstel van de heer Koolmoes wordt niet gesteund, zodat het schrijven voor kennisneming wordt aangenomen. Bij het ingekomen verslag omtrent de toestand van het gymnasium over 1947, brengt de heer Lindeman dank aan degenen, die toen in het gymnasium geen les kon worden geworden, hun wo ningen voor het geven van die lessen be schikbaar stelden. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij ingekomen verslagen van de in 1947 gehouden schoolvergaderingen van de openbare lagere scholen wijst mevr. Spaande rK o k er op dat volgens het verslag van school 3 men daar om bezuinigingsredenen de schoolfilm heeft afgeschaft, dat lijkt geen verbetering. Het verslag van school 4 vraagt mede werking om aan alle scholen een eigen naam te geven. Dit lijkt spr. een ge lukkig denkbeeld, dan zou meteen aan de onaangename kwestie dat enkele scholen nu met namen aangeduid wor den welke een minder prettige klank hebben, een eind gemaakt zijn. De Voorz. antwoordt dat de hoofden van scholen vrij zijn in het besteden van een bepaald bedrag dat te hunner be schikking wordt gesteld. Men kan daar voor een schoolfilm draaien, een ander zal de voorkeur "even aan meer boekjes. Dit is echter een interne zaak van de scholen. De kwestk van eigen namen voor de scholen had reeds de aandacht van B. en W. en zal nu nog eens over wogen worden. Afscheid van de raadsleden Groeneveld en v. d. Molen. Mededelingen zijn ingekomen van de h.h. F. K. Groeneveld en S. K. v. d. Molen dat zij ontslag nemen als leden van de gemeenteraad. De Voorz. zegt dat de heer Groene veld sedert 1939 lid van de raad is en zich met toewijding en enthousiasme de behartiging der gemeentebelan gen heeft gewijd en steeds getracht heeft zich op ernstige wijze en princi piële grondslag een oordeel over de ge- PROF. FRIDSMA BEZOEKT SNEEK. Zaterdagmiddag was prof. Fridsma de gast van het Flies Scheepvaart Mu seum. In gezelschap van de conservator en enkele genodigden maakte hij met het skütsje van de heer Koenen, waar van het ruim tot een gezellig en beschut zitje was ingericht, een zeiltocht over het Sneekermeer en omgeving. Dat voldeed de sympathieke professor uit stekend, en daar het toeval bovendien wilde, dat schipper Koenen vroeger twee jaar als knecht bij de vader van de heer Fridsma gevaren had, was de tocht voor hem nog interessanter omdat nu tal van herinneringen uit zijn jeugd als schippersjongen konden worden op gehaald. Na de terugkeer in Sneek werd het Muséum bezichtigd, over welk be zoek de gast, die heel veel belangstel ling aan de dag legde, zich zeer waar derend uitliet. Vergeleken bij dergelijke instellingen in Amerika is ons Museum natuurlijk wel klein, maar, aldus merkte de professor in uitstekend Fries op, „jim hoev’ jim d’r net foar to skamjen”. Om een uur of zes is hij met Sipke Dijkstra, die hem steeds op zijn tochten door Friesland vergezelt, weer naar Leeuwarden vertrokken. 1 en W. achten het eveneens gewenst, dat dit percentage gehandhaafd wordt voor bioscoopvoorstellingen, waar uitsluitend Nederlands journaal en/of films worden vertoond als bedoeld in artikel 1, 2e lid onder 2o. van de Bioscoopwet. Voor de normale bioscoop-programma’s, waarin als regel ten minste 500 meter normaal- film van de in de vorige zin bedoelde films worden vertoond, komt B. en W. de door de Minister in overweging ge geven verhoging van het heffingsper centage tot 35 aanvaardbaar voor. Bioscoopvoorstellingen, waarin de zo juist omschreven films niet worden ver toond en welke derhalve louter tot ver maak of ontspanning van het publiek worden gegeven kunnen naar het in zicht van B. en W. met 45 van de onzuivere opbrengst worden belast. Het aantal vermakelijkheden, dat met een heffing van 50 belast zal worden, is gering. Onder dit heffingspercentage zullen behalve het z.g. luxe vermaak, dat hier nagenoeg niet voorkomt, onder meer vallen: bals, kermisvermakelijk heden, circusvoorstellingen, cafés’ chan- tant, café’s concert e.d. De voorgestelde wijzigingen zullen 1 April ingaan. De meerdere opbrengst welke van deze verhoging verwacht wordt over 9 maanden van dit jaar wordt door B. en W. niet hoger dan 14.000.geraamd, de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting beweegt zich reeds enige tijd in een dalende lijn. Fondsvorming voor steun culturele doeleinden. De minister van O. K. en W. zou het op prijs stellen, als in die gemeenten, waar een achterstand bestaat in de ver zorging van culturele belangen en van de lichamelijke opvoeding en de sport, wordt nagegaan of er geen aanleiding bestaat, om een deel van de te verwach ten hogere belastingopbrengst te be stemmen tot het inhalen van deze ach terstand. B. en W. zijn bij het bepalen van hun standpunt ten deze tot de con clusie gekomen dat het inderdaad ge wenst is, dat er op een bepaald ogenblik geldmiddelen aanwezig zijn, die voor culturele doeleinden of in het belang van de lichamelijke opvoeding of de sport aangewend zouden kunnen wor den. Bepaalde vastomlijnde plannen hebben hun daarbij niet voor ogen ge staan. B, en W. zijn van oordeel, dat zich hier een ongezochte gelegenheid voordoet om op bescheiden schaal tot fondsvorming te geraken voor doelein den, waaraan tot dusver niet die aan dacht is geschonken als wel wenselijk ware. Er liggen hier nog vele terreinen braak, waarop de gemeente met vrucht •werkzaam zou kunnen zijn. Deze fonds vorming zal in verband met ,de finan ciële toestand der gemeente op beschei den wijze dienen te geschieden. B. en W. stellen dan ook voor %o gedeelte van de jaarlijkse meerdere opbrengst der vermakelijkheidsbelasting voor dit doel te bestemmen. Voor 1948 zal dit dus een bedrag moeten zijn van naar raming 1400.Het ligt niet in de bedoeling de in het fonds gestorte gelden jaar lijks te verdelen doch het fonds telkens aan te spreken wanneer zich een geval voordoet, waarin steun van gemeente wege voor een cultureel doeleinde ver antwoord moet worden geacht. Een eventueel saldo in het fonds zal naar het volgend dienstjaar worden overge bracht. Op deze wijze zal het ook mo gelijk zijn op een zeker ogenblik op rui mere schaal steunend op te treden, dan bij gaderingen zeer veel steun van hem gehad, hij kende bijna alle mensen en had een goed oordeel over de toestan den. Ontsteld waren we toen we van zijn geschokte gezondheid hoorden, mo ge hij nog zeer lang voor zijn gezin be houden blijven, en aan ons een even goede herinnering bewaren als wij aan hem. De heer v. d. Molen kent spr. slechts op een afstand, doch ook hem wenst spr. nu deze zich uit het open bare leven terugtrekt, alle goeds. De heer Koolmoes zou van de voorzit ter de redenen willen vernemen, waar om de heer v. d. Molen zich terugtrekt, de Voorz. deelde dit niet mede. De Voorz.: Wegens drukke werkzaam heden. De heer Lindeman sluit zich aan bij de woorden door de voorz. tot beide aftredenden gericht en wenst de heer Groeneveld een spoedig herstel. Nadat de raad op advies van de com missie van onderzoek, die de geloofs brief en verdere stukken in orde bevond, besloten heeft tot toelating van de heer L. Stoelwinder als raadslid (vacature Stellingsma), neemt hij z. h. s. ver schillende voorstellen van B. en W. be treffende begrotingswijzigingen enz. aan. meentezaken te verwerven. Zijn tempe rament en belangstelling in vele vraag stukken deden hem, strijdbare figuur als hij is, niet schromen als het te pas kwam een eerlijk gehecht te aanvaar den. Spr. gelooft namens allen te spre ken als hij zegt dat men zijn helder en principieel oordeel hier zal missen, ook als lid der woningcommissie hebben wij hem zeer gewaardeerd. Spr. betreurt zeer dat de heer Groeneveld heengaat, te meer omdat gezondheidsredenen hem daartoe dwongen, namens de gehele raad dankt spr. hem voor wat hij in het belang der gemeente deed, gaarne wen sen wij hem volledig herstel, terwijl wij hem de verzekering geven dat wij een prettige herinnering aan hem behouden. De heer Groeneveld dankt voor deze welwillende woorden, hij heeft zijn taak hier met groot genoegen verricht en is alle leden dankbaar dat hij, on danks zijn strijdbaar temperament, toch op zo prettige wijze met hen heeft kun nen samenwerken. Moge dan een van sprekers eerste vergaderingen een zeer onaangename indruk bij hem hebben ge wekt, het ging toen om een wethouders- verkiezing, nadien kwam dat niet meer voor en thans gaat het spr. vaak al te tam, we zijn het steeds zo erg eens. Spr. hoopt dat de goede verstandhouding hier steeds gehandhaafd zal blijven, we gaan tijden tegemoet dat weer belang rijke vraagstukken voor onze gemeente aan de orde zullen komen en spr. hoopt dat de raad de wijsheid zal worden ge schonken ze op te lossen. De V o o r z. zegt dat de heer v. d. Molen tot de jongste raadsleden behoort, hij heeft eerst sedert 1946 zitting, maar in die korte tijd getoond, dat de belangen van Sneek ook hem ter harte gaan en dat hij bereid was mede te werken de goede geest te handhaven, welke de sfeer hier steeds kenmerkte. Ook hem zij dank ge bracht voor wat hij in het belang der gemeente deed. De sprekend namens en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1