I „Alarm in de Oriënt” door Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvergadering WymbritseradeeL DINSDAG 6 APRIL 1948 3e JAARGANG No. 27 FUIELLETON 1 r A j j EMS I. H. VAN SOEST V. van HOOFDSTUK XX. zegt een 1 Ab.-prip 12.50 per hek jeer rranco per post f3.75 per heH ie*r zijn een Monica’s lippen beven in een dap per glimlachje. Je moet een goed ver liezer kunnen zijn. Het leven altijd on verschrokken durven aanzien, ook al ‘verwijst het je naar de dood. En het tikje zelfspot moet je zelfs in dit moment niet begeven. Mal kind, dat ze is, om aan die hocus pocus zo’n waarde toe te kennen! Alsof haar ge dachten het kunnen opnemen tegen de daden van zo’n terreurbende! Over René behoeft ze zich blijkbaar niet bezorgd te maken het is toch ook meestal de vrouw, die de rekening be taalt, waarom ook nu niet? Met die j diende. Doch toen het hem goed- dacht het roer om te gooien, terwille van zijn eigen positie, werd hij mijn tegenstander”. Ze ziet Monica aan met iets eigen aardigs in-haar blik, bijna moeder lijk. Dan zegt ze met haar meest koude stem: „Zet de laatste illusie van je dwaze vrouwenhart uit je hoofd, Monica. Dit was je laatste en grootste avontuur. Je zult nooit een man hebben en nooit kinderen. Je laatste minnaar is de Dood!” En met deze harde woorden verlaat ze Monich. Kantoor voor Abonnementen^ fa. XIEZEBR1MK Co. KLE1NZANO 7 - Taf. 2&72 met bon van winkelier, Bloem, le Oos- terkade 15; bruin hondje, de Boer, Wa- terpoortsgracht 22; zakkammetje in etui, Wiersma, Oppenhuizerweg 48. Op de daarvoor vastgestelde tijden zijn aan het bureau van politie te be vragen: glacé handschoen, vulpotlood en een hondenpenning. 14 „Het huwelijk, juist!” zegt Monica kalm. „Er komt een tijdstip in het leven van elk meisje, hóézeer ze ook houdt van haar vak, dat ze niet anders zijn wil dan Vrouw. Dat ze een man wil hebben en een.kind of meer kinderen, een gezin in elk geval. Ik was niet van plan mijn geliefd vak ontrouw te worden. Op het een of andere critieke punt in mijn leven was ik toch wel weer aan het schrijven gegaan”. „Zou je je hebben gegeven aan een zaak, welke groter belangen raakt dan persoonlijke?” vraagt de Yellow Woman geïnteresseerd. „Ja, maar niet aan de uwe”, zegt Monica onverschrokken. „Nooit aan een zaak, welke bloed, vernietiging en misdaad als stappen gebruikt naar het doel!” „Juist, en omdat je de grote idee niet vatten kunt, behoor je tot de zijde, die ik bestrijd”, zegt koud de Yellow Woman. „Het is jammer. Je J na met de helft wordt verhoogd, kreeg de heer P. D ij k s t r a het woord, die het 'voorstel van de heer Brouwer on dersteunde, daar hij er zich met mee kon verenigen dat mensen, die prin cipieel op dansen tegen zijn, toch de verhoogde belasting moeten betalen. Naar aanleiding hiervan merkte de Vocrzitter op dat, als men de zaak principieel beziet, dergelijflfe avonden nog zwaarder belast behoor den te worden. Het betreft hier nu eenmaal een combinatie, en wie daar op tegen is, moet er niet heen gaan. De heer Brandsma achtte con trole heel wel mogelijk, nl. door het afgeven van twee verschillende kaar tjes, maar de Voorzitter hand haafde zijn bezwaren. Wie moet con trole op die kaarten uitoefenen? Dat kunnen we niet aan de Rijkspolitie opdragen. Het amendement-Brouwer kwam hierna in stemming. Voor stem den de leden Brouwer, Brandsma, P. Dijkstra en v. d. Bos. Tegen de heren Zwaagstra, Jongstra, Woltje, Hof- stra, Jouwsma, Westra, Bootsma, Schaap,, Gerbrandy en Osinga. Het werd dus verworpen met 410 stem men, waarna z. h. s. conform ’t voor stel van B. en W. besloten werd. Herverpachting tolinning bruggen. B. en W. stellen voor de tolinning bij Abbegasterketting weer voor een jaar te verpachten aan L. Bergstra met een toelage van 100 per jaar; te Scharnegoutum aan H. Douma voor een pachtsom van 200 per jaar, voor Tirns aan K. Wester voor een pachtsom van 100 per jaar. Dit zijn dezelfde pachters en sommen van de 12 Mei eindigende overeenkomst. Voor Heeg wordt voorgesteld de tol inning opnieuw te verpachten aan S. Hettinga aldaar voor een pachtsom van 50 per jaar, tot nog toe was deze som 150, doch B. en W. achten de geboden som aannemelijk, daar de scheepvaart door deze brug uiterst gering is. De herverpachting geldt voor alle bruggen voor 1 jaar nl. 12 Mei 1948—12 Mei 1949. Z. h. s. aangenomen. Enige wijzigingen in het ambtena renreglement en in de kindertöèslag- verordening worden op voorstel van B. en W. aangebracht, opdat de be palingen zich zoveel mogelijk aan sluiten bij de rijksregeling. A. G. de Boèr, veehouder te Heeg heeft verzocht hem een vergoeding uit de gemeentekas te willen toe kennen voor de kosten, welke hij moet maken om zijn kinderen een openbare lagere school te Sneek te doen be zoeken. Waar de financiële toestand van adressant echter zodanig is dat deze volgens de wet geen aanleiding voor een vergoeding geeft, kan het verzoek niet worden ingewilligd. De heer v. d. Bos informeerde welke normen voor een verzoek als dit worden aangelegd. De Voor zitter antwoordde, dat elk geval SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK lonen voor de ongeschoolden met 4 cent per uur te verhogen en deze lo nen maatstaf zijn voor die in de D.U.W. Een verzoek van het Bestuur der Geref. School te Scharnegoutum om medewerking te verlenen voor de aan schaffing van leermiddelen en dat van de Ned. Jeugdherberg-Centrale om een gemeente-garantie voor een lening van ƒ5000— ten behoeve van het herstel van de Jeugdherberg te Heeg, werden in handen van B. en W. ge steld om advies. Te zijner tijd zal aandacht worden geschonken aan een adres van de Ver. Dorpsbelang te Tirns om in de eerste plaats daar woningen te bou wen, nu de asbelt er gecentraliseerd blijft. Daar gebleken is dat geen lid van het college van B. en W. lid van de adviescommissie voor woonruimte- J de gehele avond 35 te heffen. Na vordering mag zijn, wordt de heer dat de heer Brouwer nog had be- V EILING STOOMWAS- EN STUURINRICHTING „FRISIA” TE SNEEK. Notaris Mr. K. H. Mulder te Lang weer veilde Donderdagavond in café Kingma provisioneel de fabriek en di recteurswoning van de wasserij „Fri sia” alhier. De fabriek werd beschre ven door de heer O. Zijlstra, admini strateur te Sneek voor 35.500. De maximum prijs hiervoor was £3.600. De directeurswoning werd beschreven door H. A. Visser, taxateur te Leeu warden voor 7999. Hiervoor was de maximumprijs 5800. Finale veiling 15 April a.s. LANBOU JONGEREIN MIENSKIP SNEES. De Lanbou Jonge rein slüt har win- terwurk mei de opfiering van D. A. Tamminga’s stik „Trelit op ’e Miedpleats” under regy fan de hear C. Smit op 12 en 13 April yn it Ge- bou foar Kr. Bilangen to Snits. Alder- ein en jongerein sille dêr fanseis by wêze wolle. Sjuch adfortinsje yn dit blêd. BERNESJONGSPUL KRITE SNEES. Ei, hwat hat Juffer Terpstra mei har Marsumer bem it folkje dêr Sneon in moaije middei bisoarge. „Yn ’t Mearkelan”, dêr’t de machten fan de Goede en de Boaze fé elko^r bi- kampe en dêr’t de Goede mei help fan kabouters, flinters, elfkes en wize man by einbislüt „fansels” de sterkste fan blykt, is in sjongspul, dat de Snit- ser bern alhiel meinaem, ja, ik bin der wis fan, dat it ek de greate minsken yn ’e seal bytiden oangyng. De flotte gong yn de tafrielen, de net to lange skoften dertusken en in düdlike üt- spraek yn wurd en sang wurken der tige ta mei om de oandacht fan ’e barkers geande to halden. Hwat wie ’t in moai gesicht, doe’t de Goede fé, in kreas en steatlik famke, alhiel yn ’t wyt klaeid, mei twa lytse beukerkes as tippedragers opkaem. Mar as dy beide lésten, dêr’t it jonkje 4 jier fan wie en it famke justjes alder, foarüt stappe en dit lytse spantsje in ferske sjongt, dan kin de seal him net langer goed halde en moat syn biwündering yn hantsjeklappen uterje. Tusken de bidriuwen hearden wy noch 4 „debu- tantsjes” yn sang en foardracht, dêr’t in famke fan 8 jier efkes apart fan neamd wurde moat om de knappe wize, dêr’t hja it stikje „IJsco op foarbracht. As foarsitter v. d. Werf fan Krite Snits by it heljen nei it léste tafriel de beide lytste meiwur- kers by de han kriget en dit krigele ploechje mei liedster en bigelieders tanket foar de moaije middei, dan hat er grif sprutsen üt namme fan jong en aid, yn "„Amicitia” oanwêzich. B.V.O.L. „SNEEK EN OMSTR.”. Dr. Hofstra hield een lezing voor bovengenoemde afd. over „Zoonosen” (ziekten bij het dier, die op de mens kunnen overgaan). Van dit terrein, dat zoveel omvat, konden alleen de meest voorkomende gevallen behan deld worden, wat op boeiende en leer zame wijze gebeurde. Hierna werden de tijdschriften uit de portefeuille verkocht. Tot slot werd besproken, hoe en wanneer de Zeeuwen zullen worden ontvangen. hun harten vormen een duet als van twee trommen. Als ze in de belen dende gang zijn aangeland, fluistert hij„Aan het eind hiervan is een luik, dat heb ik ontdekt! Het is nu maar de vraag, welk. Als we tegen dat van Oscar’s studio bonzen, is de kans ge ring, dat iemand ons hoort. Wung Ho waagde nooit een stap daarbinnen, zonder Oscar’s permissie en nu Oscar daar als dode is geweest, zal hij er helemaal niet komen. Toch moeten we het wagen!” Met vereende krachten duwen ze te gen het luik, doch het verwrikt niet. „Er staat iets op”, mompelt René, terwijl hij geweldig hamert met beide vuisten. Monica helpt hem ijverig met schitterende ogen. Doch hun vuisten kloppen pijnlijk, hun schouders steken en er gebeurt niets! „Nóg meer kracht bijzetten! Tan den op elkaar, meisje!” zeg René, als ze even hebben uitgerust. Doch zijn gezicht tekent angst en ergernis. De vrijheid hangt boven hun hoofd en... „Stil, ik hoor iets!” fluistert Mo nica plotseling. Boven hun hoofd wordt iets verschoven. Dan wordt heel, heel langzaam het luik opgetild. En terwijl het daglicht verblindend in hun ogen valt, staren ze in het vol komen verbijsterde gezicht van Tsé- men voor B. en W. werd daarna z. h. s. aan genomen. De besturen van de beide Bijzondere scholen te Woudsend verzoeken voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ning het sportterrein van de Wouds- ender sportvereniging in gebruik te mogen ontvangen. Deze sportvereni ging wil het voor dit doel aan de ge meente afstaan voor een jaarlijkse huur van 150, het bestuur neemt bovendien op zich op het terrein een springbak aan te leggen. De huursom HOOFDSTUK XXI. Dan begeeft Monica’s wil haar en terwijl ze hem ziet naderkomen, barst ze in tranen uit. René’s armen zijn beschermend om haar heen, zijn stem sust teder: „Stil, Monica, stil, ik kom je bevrij den. Niets heb je meer te vrezen, maar het is wel zaak, dat we haast maken. Monica”, zegt hij, even pau zerend, om het verrassende feit op waarde te doen stellen: „We zijn hier onder Cairnhill RoadD i t is de be ruchte geheime gang!” En dan maakt Monica een geluid, dat het midden houdt tussen een lach en een snik, en ze legt haar hoofd op zijn schouder, snikkend en lachend te gelijk: „Heeft... het dus toch... ge holpen?” „Wat?” vraagt René verbijsterd. „Dat ik aldoor, aldoor maar in ge dachten tot je riepHet is de geheime gang! Kom hierheen!” René kijkt als een kind, dat ze een stuk koek afnemen. Maar dan zegt hij snel: „Ik ben de Gele Vrouw, die tus sen twee haakjes Thalulah heet, ge volgd, toen ze je ging bezoeken. Hoe ik loskwam, dat hoor je later weL Ik heb, terwijl zij hier was, de verdere omgeving verkend. We moeten direct weg, kom mee”. Hii trekt haar mee naar buiten, eu m»-» JSiiot den de leden soms komen te staan en welke steun zij bij de oplossing daar- Mantgum van van het bestuur ondervinden. Dit Land, 2e Oosterkade 15; bruine beurs woorden „jonge dwaas” heeft haar tegenstandster een zekere toegevend heid te kennen gegeven ten opzichte van René. Stil, nu komt er een kwellend dui veltje in haar oor fluisteren. „Wat was het heerlijk in Patjét! Hoe ideaal zou het zijn geweest, als je werkelijk op huwelijksreis was met René! Wat ben je nog jong, wat klopt je hart en wat ruist je bloed, hoe gaaf en strak is je vlees en hoe sterk je ledematen! En dat is alles morgen niets meer! Binnen vier en twintig uur gaat in het Oosten een levenloos lichaam tot ontbinding over. Het grootste en meest waardevolle avontuur, Monica, is het Leven! En dat heb je argeloos verspeeld!” „Het zij zo”, zegt Monica, dapper vechtend tegen haar tranen. „In elk geval is dit te verkiezen boven een leven in saaiheid, zonder durf er een omgang met mensen, die je koud laten! Ik heb gewaagd en verloren, welnuhier ben ik!” „Hier ben ik, Monica! trillende stem. Met wijdgesperde ogen heeft ze de deur van haar gevangenis zien wijken. Maar niet de verwachte Japanse beul is het, die binnentreedt Het is René!! bestuur is nu weer voltallig. Als nieu we leden werden gekozen mej. A. Schurink en de he?r E. v. d. Zee. De heer H. Ringma, die volgens rooster aftrad, werd opnieuw ingehuurd. Na tuurlijk werden allerlei vragen ge steld over de pensioenregeling en wat de nieuw aangekondigde wetten voor verbeteringen zouden bevatten. Voor zover mogelijk werden de vragers door de voorzitter ingelicht, evenals door de heer van der Veer, lui van het hoofdbestuur. Voorz. en secr. werden respectievelijk' benoemd tot lid en plaatsvervangend lid van de Bonds raad. Een propagandacommissie van 3 leden werd ingesteld. Een goede vergadering, die tot verheldering van verschillende zaken heeft bijgedragen. RIJKSLANDBOUW-WINTER- SCHOOL, SNEEK. Het einddiploma werd uitgereikt aan: J. Akkerman, Scharsterbrug B. Asma, Scharsterbrug; W. Atsma, Indijk; H. Bakker, Pingjum; J. Boot sma, Tjerkwerd; L. Bosma, Schraard; Tj. Bouma, Abbega; M. v. Dijk, Bo- zum; J. Dijkstra, Oosterhaule; S. Ep- pinga, Nijemirdum; E. v. d. Gaast, Dijken bij Langweer; M. Gerbrandy, Nijland; S. Gerbrandy, Hommerts; P. iHilarides, Oosthem; Th. Jaarsma, Lutkewierum; Th. Jaarsma, Kuinre; J. Keuning, Oosterzee; H. Knip, Luinjeberd; Th. Miedema, Lytshuizen o.d. Heeg; A. Oosterhof, Oldeboorn; J. Oostra, Tirns; M. Posthuma, Fols- gare; H. Posthumus, Witmarsum; G. Reitsma, Wommels; B. Rijpkema, IJsbrechtum; J. Schaap, Broek bij Joure; R. Schraa, Boornzwaag; M. Smink. Harich; KI. Tamsma, Oost hem; H. v. d. Valk, Oosterend; P. Wester, Spannenburg; G. Wester, Spannenburg; F. Wind, Sneek; J. Wind, Oudega (H.O.N.)_; J. v. d. Zijl, Haskerhorne. 1 leerling behaalde het diploma niet. GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 23 t.e.m. 30 Maart 1948 werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: lipssleutel F 57555 B.K.S., Dijkstra, Grootzand 17; zilveren armband, Visser, Leeuwarder- kade 6; zwart leren beurs met inbond, d. Zee, Kruizebroederstraat 1; ^fil in etui, Zoethout, Grootzand 60; wieldop van auto, Molenaar, Schoolstraat 14, zwart beursje met inhoud, Hoekema, Geeuwkade 52; heren handschoen, ter Schuur, le Steenklipstraat 75; blauw kindermutsje, fil. Bensdorp, Oosterdijk, bruine ceintuur, de Bruin, Nauwe Noor- derhorne 10; steekwagentje, Krist, Krui zebroederstraat 47; bruin beursje, Kro- les, Napjusstraat 32; grijs leren d; mes- tas, 20-3-’48 gev., Zondervan, Galiga- straat 14; beurs inh. geld en bonnen, Boersma. Balthusstreekje 3; combinatie- tang, v. d. Kooy, Geeuwkade 9, IJlst; dameshorloge, de Boer, Ubbo Emmlus- straat 68; donkerblauwe baret en boekje, Homminga, Oude Koemarkt 9; bankbiljet, Postma, 2e Zomerrakbuurt 48; bruine beurs met inhoud, Meyer, Bo’thniakade 12; handschoen noors pa troon, IJntema, Parkbuurt 16; over- I schoen, de Vries, Regenboogstraat 10; sleutel, Meyer, le Steenklipstraat 56; zwart vulpotlood, Visser, Zuidend 25; zilveren broche, de Jong, Smidsbuurt 5, huissleutel, Goënga, 2e Oppenhuizer- dwarsstraat 4; paar bruine kinderschoe nen, Rodenburg, Oosterdijk 85; koe- halster, Nota, Kapelstraat 3; honden halsband, Brand, Ubbo Emmiüsstraat 31; leren riem en streng kralen, v. d. Meer, Schoolstraat 31; springtouw, Rus- ticus, Oude Koemarkt 17; rood bruine shawl, de Boer, Bourbonstraat 26; paar een aanvraag voor reeds uitgevoerde werkzaamheden dient afgewezen, geldt het hier kosten van instand houding welke uit ^e exploitatie vergoeding bestreden dienen te wor den, waarom B. en W. voorstellen af wijzend op het verzoek te- beschikken. Z. h. s. aldus besloten. De bijzondere school voor buiten gewoon l.o. de Koningin Emmaschool te Sneek ontvangt van de gemeente Wijmbritseradeel een subsidie van 15 per leerling per jaar voor elke uit die gemeente afkomstige leerling. Dit bedrag is bij lange na niet vol doende om een sluitende exploitatie te krijgen. De kosten bedragen thans zelfs 50 per .eerling en het school bestuur heeft dan ook een hoger sub sidie verzocht. Ged. Staten, die in 1939 hadden bepaald dat dit subsidie niet hoger dan 15 mocht zijn, heb ben thans de gemeente gemachtigd om over 1947 aan deze school een on verplichte bijdrage toe te kennen van 25 per leerling per jaar, naast de „verplichte” bijdrage van 15. In 1947 bezochten 14 leerlingen uit deze gemeente de school. Het streven om zwakzinnige en achterlijke kinderen in de gelegenheid te stellen het onder wijs te volgen dat nodig is om hen tot arbeidskrachten in de maatschappij op te leiden, rechtvaardigt de vol ledige steun van de overheid, en van de machtiging van Ged. Staten ge bruik makend, stellen B. en W. dan ook voor de school deze aanvullende jaarlijkse bijdrage van 25 per leer ling uit Wijmbritseradeel toe te kennen. Z. h. s. aldus besloten. Nadat op voorstel.van B. en W. nog ene wijziging der begroting-1947 z. h. s. was aangenomen, volgde sluiting der openbare vergadering. Vergadering van de raad der ge meente Wijmbritseradeel op Zaterdag 3 April 1948, 's voorm. 9.30 uur. Voorzitter: burgemeester F. Tjabe- rings; secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. Afwezig: de heer G. Dijkstra. De notulen worden op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Tot de ingekomen stukken behoren o.a. een besluit van Ged. Staten tot verdaging van de beslissing over het raadsbesluit tot vaststelling van een bijzondere rooilijn inzake de boerderij- Huitema te Scharnegoutum en een koninklijk besluit tot verlenging van de schorsing van het raadsbesluit in zake vergunning tot uitbreiding van de bakkerij van P. Tjalsma te Offin- gawier. De heer Brandsma vroeg nog waarom de beslissing inzake de rooi lijn boerderij-Huitema verdaagd is, waarop de Voorzitter antwoord de, dat Ged. Staten advies gevraagd hebben van de Planologische Dienst. B. en W. kunnen daarop geen invloed uitoefenen, maar hebben wel het ster ke vermoeden dat het een gunstig ad vies is. B. en W. zullen advies uit brengen over een verzoek van Chr. Schoolonderwijs te Woudsend om medewerking voor de vervanging van een houten scheidingswand tussen gang en lokalen in het schoolgebouw door ’n stenen muur en over een ver zoek van het R.K. Schoolbestuur te Westhem om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in lichamelijke oefening Over een verzoek van de A.B.T.B. om de nodigverklaring van de op richting van een landbouwhuishoud- cursus te W.esthem uit te spreken, wordt op voorstel van B. en W. gun stig beschikt. Op advies van B. en W. wordt, daar het hier een onderwerp van Rijksbelang betreft, voor kennis geving aangenomen een verzoek van B. en W. van Beerta om adhaesie te betuigen aan een motie om ver hoging der lonen van de D.U.W.- arbeiders. De heer Gerbrandy ging met het voorstel van B. en W. accoord, maar merkte op dat het hier tevens een landbouwbelang betreft, omdat de lo nen in de D.U.W. en in de landbouw met elkaar in overeenstemming moe ten zijn. Zonder dat men de gemeen ten hierover aanspreekt, zullen de lo nen toch wel verhoogd worden, omdat juist bésloten is in de landbouw de wordt door B. en W. alleszins billijk geacht, de beide scholen tellen ge zamenlijk rond 200 leerlingen. De in specteur van het L.O. kan zich met de beschikbaarstelling van dit terrein verenigen. B. en W. stellen voor het terrein op de genoemde voorwaarden te huren en ter beschikking der scho len te stellen. Z. h. s. aangenomen. De Hervormde school te Jutrijp heeft medewerking verzocht voor de aanschaffing van 30 stokken voor het onderwijs in de lichamelijke oefening met bijbehorende stander. De inspec teur van het l.o. adviseert gunstig en B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Z. h. s. aangenomen. De bijzondere school op Geref. grondslag te Oppenhuizen vraagt medewerking voor reeds uitgevoerde en nog uit te voeren verfwerken. Daargelaten dat volgens de wet reeds dient Verscbijntt DINSDAGS e» VRIJDAGS Bweae voor Advertentie* t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 56 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m Bij contract (handelsadv.) lager BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. Dezer dagen hield de afd. Sneek zitter antwooraae, aai em gcvai van ^Ig. Ned. Bond van Gepensi- afzonderlijk door B. en W. beoordeeld j onneerden haar jaarvergadering in j wordt omdat er geen algemene nor- hotej Hanenburg, onder leiding van bestaan. Het voorstel van haar voorzitter de heer H. Blanksma. De notulen en het jaarverslag wer den onveranderd goedgekeurd. Het zelfde geschiedde met de rekening en verantwoording van de penningmees ter. Het aantal leden is nog steeds stijgende, maar kan nog heel wat ho ger opgevoerd worden. Een uitge breide propaganda is op touw gezet en niet zonder resultaat. Uit het jaar- iiavv> verslag bleek voor welke moeilijkhe- ’“^ze’ handschoenen, Schilstra, Bosch- den de leden soms komen te staan en straat 23; bruine beurs, Hoekstra, 81; sleutel B.K.S. 09282, missie was benoemd, vervangen door de ambtenaar ter secretarie S. G. de Bock, te Heeg. Daar de benoemde strater-voorman J. Djurrema zich heeft teruggetrok ken dragen B. en W. thans als zoda nig voor: 1. W. v. d. Kooi, Hardega- rijp; 2. D. Bakker, Bolsward. De heer v. d. Kooi wordt met algemene stem men benoemd, welke benoeming in gaat op Maandag 5 April 1948. Verlenging overeenkomst met St. Antonius-zieken- huis te Sneek. In verband met het feit dat de ter mijn waarvoor door deze gemeente en 14 andere met het bestuur van het St. Antonius ziekenhuis een overeen komst werd gesloten betreffende de exploitatie van een paviljoen voor verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten is verstreken, stellen B. en W. voor deze voor 5 jaar te ver lengen tegen een verpleegprijs naar het tarief geldend voor de laagste verpleegklasse in het ziekenhuis. Z. h. s. aldus besloten. Nadat, naar aanleiding van enkele opmerkingen van Ged. Staten, enige redactionele wijzigingen in de ver ordening op de hondenbelasting aangebracht, komt aan de orde wijziging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. B. en W. stellen voor naar aan leiding van onderscheidene circulaires van de minister van Binnenlandse Zaken voor uitvoeringen van plaatse lijke verenigingen waar muziek, to neel en zang ten beste wordt gegeven, het heffingspercentage op 2C te handhaven. Voor uitvoeringen met „bal na” zal 35 worden geheven; voor een balavond alleen mag nl. 50 worden geheven, bij gewone uit voeringen geldt een percentage van 20 daarom lijkt het B. en W. ge wenst voor uitvoeringen met bal na het gemiddelde percentage dus 35 te heffen. Bij sportwedstrijden kan het percentage op 20 blijven gehand haafd. Alleen wanneer de entreeprijs 2.of meer zou bedragen, wat hier practisch niet voorkomt, zou 35 dienen te worden geheven. Het meren deel der filmvoorstellingen, welke in deze gemeente worden gegeven, kan ook onder het tarief van 35 wor den gebracht, zodat voorgesteld wordt op alle filmvoorstellingen, voor zover daarvoor vermakölijkheidsbe- lasting verschuldigd is, het uniforme tarief van 35 te doen gelden, welk percentage B. en W. ook willen heffen van de overige „gewinshalve” gege ven vermakelijkheden als een circus, variété-gezelschap enz. De heer Brouwer merkte op dat voor uitvoeringen met bal na de be lasting tot 35 verhoogd is, terwijl het alle bezoekers lang niet altijd al leen om het bal te doen is. Het is daarom onbillijk mensen, die niet aan het dansen deelnemen, of daar op te gen zijn, toch extra te belasten. Spr. stelde daarom voor de belasting voor dèrgelijke avonden te splitsen in 20 voor hen die alleen de uitvoering bijwonen en 45 voor hen die ook b’j het bal blijven. De Voorzittei antwoordde, dat zoiets practisch moeilijk is uit te voeren. Practischer is daarom de middelweg en dat is te vens de veiligste, te nemen, en voor Jouwsma, die vorig jaar in die com- toogd, dat de belasting hierdoor bij bent volgens mij intelligenter dan die jonge dwaas. Maar daarom ben je ook gevaarlijker. Jij bent het, die de stuw kracht vormde voor deze hele ge schiedenis. Ik voelde bij intuïtie, dat Oscar Overwinckel zijn taak slechts aan een competente persoonlijkheid zou toevertrouwen. Wanneer zijn neef er buiten was gebleven, was je er zeker in geslaagd mij te dwarsbomen, Miss ten Wage”. Ze lacht spottend. „Je onverwachte liefde voor die jonge man heeft tot je nederlaag ge leid. Vrouwen zijn dikwijls het slacht offer van hun liefde”. Bitterheid ligt in haar toon. „Heeft u Oscar vermoord, omdat hij u de papieren niet wilde geven of omdat hij met een ander zou trou wen?” Het is nu Monica’s beurt tot vragen en ze denkt met galgenhumor: „Twee journalisten, dié elkaar inter viewen!” „Om beide redenen. Als vrouw zou ik nooit hebben toegelaten, dat hij een ander toebehoorde. Dat is de laatste zwakheid van mijn hart. Het is jam mer, Miss ten Wage, dat ik het je zeggen moet. De doelstellingen van Oscar Overwinckel waren niet als die van jou en de jonge dwaas. Niet zijn kolonie en die der Britten wilde hij redden. Toen ik hem nog volledig be zat, was het mjjn zaak, welke hg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1