1/ I f’ Alarm in de Oriënt” Buitenlands Overzicht I ki Een Honderdenvijftig Jarige i J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST K VRIJDAG 9 APRIL 1948 3e JAARGANG No. 28 I 25 APRIL 1798 25 APRIL 1948 A K a j. p. j. p. FE UILLETON Wordt vervolgd. door EMS I. H. VAN SOEST U. T 15 HOOFDSTUK XXII. Abr-prij» f2.50 per haft jaar Franco per post f3.75 per haH jaar knie op de treeplank als lessenaar krabbelt René een ijlboodschap„If the police comes, you give them this! Understand?” (Als de politie komt, geef je hun dit, begrepen?) „Okay, Master!” zegt Wung Ho met zijn weemoedigste grijns. Op het briefje heeft René een aan duiding gegeven, waar de politie de hef- luxe SCHAAKCLUB SNEER KAMPIOEN VAN DE FRIESE SCHAAKBOND. SCHAPEN DOOR LOSLOPENDE HONDEN DOODGEBETEN. Het bestuur der Afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren schrijft ons: Herhaaldelijk heb ben wij er op gewezen, dat het zowel voor het dier als voor de veiligheid van het verkeer ongewenst is honden in de binnenstad los te laten lopen. De slachtingen, die de laatste tijd on der schapen aangericht zijn, noodza ken ons er thans met klem op te wij- K«wtoo< voo< Abonnementen f*. KIEZEBKDik Jp. KLHNZANO 7 - Tel. 2872 Verschijnt! DINSDAGS al en 1 s J e t 311. zen, dat het toch wel zeer gewenst is, dat hondenbezitters nu eindelijk eens beseffen, dat men honden niet zon der toezicht in de stad en omgeving moet laten rondlopen. Niet alleen, dat men anderen en zichzelf ernstige schade kan berokkenen, maar men werkt de gruwel van doodgejaagde drachtige schapen of soms zelfs ver scheurde dieren in de hand. Dergelij ke voorvallen zijn toch ernstig ge noeg om zich enige moeite te ge troosten door toezicht op de honden te houden. Wanneer dergelijke hon den in het asyl terecht komen, moe ten wij de dieren afmaken, omdat wij niet de verantwoording op ons kunnen nemen dergelijke dieren opnieuw een tehuis te bezorgen. Tenslotte worden dus de dieren, schapen en honden, weer eens de dupe van onachtzaam heid en onverschilligheid van de mens. een, verwensingen worden hen nage- snel springt hij in de dicky-seat. Met schreeuwd. Maar als een duivel jaagt zijn rode kop tussen de schouders van René voort. De prikkelende geuren Monica en René schreeuwt hij„Is het iets over het spionnage-complot Ben je erachter?” „Yes!” brult René terug. In tele gramstijl deelt hij Jimmy het voor naamste mede. Monica luistert met wijdopen ogen en oren en Jimmy fluit langgerekt. „Oh, what a news! What tocht voor jou! Wung Ho!”, met zijn ,a news!” roept hij verheerlijkt. „Maar als de Gele Vrouw of Thalulah al aan haar zender zit, zijn we te laat!” Op gewonden slaat hij een roffel op hun schouders, zodat Monica een gilletje geeft van pijn, hoewel het gezicht van Jimmy haar lachlust opwekt. Straks ontploft hij nog! „Schei uit, idioot!” brult René, „ik rijd immers al zo hard mogelijk!” van Chinese gerechten, de braadlucht van varkensvlees, alles waait hun te gemoet en zij snellen er weer vandaan. Het gebouw van The Voice of Asia ligt in het hartje van de Oosterse wijk. En in deze dolzinnige ren denkt Monica aan alles, wat deze dagen ge beurd is, tot het wordt één bonte, wilde droom. Maar het meest van alles heeft haar René’s onthulling over de opiumkit ontdaan. Terwijl zij rustig sliep in de kamer, waar één der uitgangen van het hol op uitkwam, nog liefst onder haar bed, hadden daar beneden de verschrikkelijkste orgiën der bedwelming plaats! René tempert zijn vaart en dooft Het volgende moment staan ze in de kamer en bliksemsnel legt René het luik op zijn plaats. De ijzeren trommel met de japonnen schuift hij er weer op terug. „Zo, dat is ge beurd, maar nu naar Oscar’s kan toor! Wung Ho! Wung Ho!” De Chinees komt toesnellen. Als hij hen ziet en achter hen de als volko- verlamde Tséhong, valt zijn een zee van licht. Neonreclames in al lerlei kleuren, met Latijnse en Chi nese karakters, weerspiegelen in het glanzende asfalt van de straten. Schelle, eentonige muziek komt uit de open deuren van danshuizen, waar matrozen hun vertier zoeken. Late rickshawvrachtjes worden geruisloos voortgeflitst, een zingende vrouwen stem als een jankende kat zo vals klinkt uit een open raam. Grote, zoe telijk gekleurde platen van Chinese schoonheden in Westerse kleding zijn tegen een muur bevestigd. Bij de nadering van de two-seater stuift Raffles Hotel, waar hij kamers heeft.alles, wat zich te voet bevindt, uit- X lij, -1T TTn AANVAL OP DESSA. 11 doden en 15 zwaar gewonden on der de feestvierende kampongbevol- king zijn het gevolg van de nachte- lijke overval van dertig met hand granaten en automatische wapens be wapende bendeleden op de dessa Tji- bitoeng bij Tamboen, 20 km. ten Oos ten van Batavia, op Zaterdag jl. In deze dessa werd een tweedaags feest gegeven ter gelegenheid van de terug keer van rust en orde ter ere van de daar tijdelijk gestationeerde veldpo litie. In de kring van de feestvieren den veroorzaakte de eerste handgra naat reeds slachtoffers. Daarop werd nog vuur op de menigte afgegeven. Onder de slachtoffers bevinden zich de loerahs (dorpshoofden) van Tjibi- bezwaren I toeng en Tjiboentoe, die op het feest I aanwezig waren. PROF. MR. P. S. GERBRANDY. Naar het Alg. Handelsblad verneemt is in het advies van het Centraal Comité van de A.R. Kiesverenigingen over de lijst voor de aanstaande verkiezingen oud-minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy op de derde plaats gesteld na de heren J. Schouten (no. 1) en mr. A. M. Roosjen (no. 2). Tussen de vele gebeurtenissen van onze tijd en vieringen van allerlei her- inneringsdatums mag een bescheiden plaats worden gevraagd voor een jubi leum, dat in zekere zin een unicum mag worden genoemd. Het is nL weldra 150 jaar geleden, dat gesticht werd het De partement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Blijkens stuk ken, berustende bij het Hoofdbestuur, begon het departement Sneek zijn be staan op 25 April 1798. Wij, snel-levende en veel-meemakende 20ste eeuwers, denken bij zo’n jaartal aan pruiken of crinolines, aan Franse revolutie of Na poleon, en moeten de weg zoeken tus sen jaartallen, die we wel hebben ge weten, maar ook vergeten. Dan komt er een vage voorstelling, hoe het toen on geveer was. Toen maakte Nederland ook zo een en ander mee. Bataafse Re publiek, later volslagen overheersing met-, dan zonder camouflage. Ondanks de stormtekenen richt men dan een ver eniging op, die het uit zal houden. Het wordt een departement, immers een on derdeel van het grote geheel, de Maat schappij van Nieuwenhuys, die toen reeds 14 jaren werkte. Vóór alles zal vereist zijn: beproefde burgerdeugd, ver antwoordelijkheidsbesef en toewijding. Van ’t centrale punt, het Hoofdbestuur, zal men steeds raad en voorlichting kun nen krijgen, ook zelfs financ. ruggesteun. Maar ’t komt aan op het eigen initia tief. De naam is het program, waardoor al de ouderwetse en degelijke qualiteiten van onze overgrootouders worden aan geraakt, als ’n soort klankbodem tot trilling worden gebracht. Het eerste en voornaamste initiatief ligt op *t terrein van het onderwijs. Dat is trouwens nu nog zo, al is dat plaatse lijk voor de departementen vaak niet den. „Misschien kan jij met hen naar het bureau gaan en de plek nog eens wijzen, Monica?” „Nee, ik ga met je mee!” zegt Mo nica koppig. „Wil je me nu na alles, wat we samen hebben meegemaakt, alleen laten? Denk je zó min over mijn durf?” „Stap maar in”, zegt hij met een lach en een ruk van zijn hoofd. „Maar schrik niet, wanneer ik bochten neem op twee wielen, want er hangt alles van af, dat we op tijd komen!” Jimmy Flagell staat hen al op te wachtei. op het bordes van het OM EEN AUTO-TOEWIJZING. Minister Vos beantwoordt vragen. Onlangs is bij een proces door een verdediger voor de Arnhemse Recht bank gezinsbeeld op het toewijzen door de R.V.I. van een Buick aan een chirurg in Warnsveld, de broer van een pasbenoemde minister, die niet eens een auto had aangevraagd en zelf over een D.K.W. beschikte. Hier over zijn door het Tweede Kamerlid, de heer Hacke, vragen gesteld, in ant woord waarop de minister van Ver keer en Waterstaat, ir. H. Vos, ver klaard heeft, dat inderdaad aan dr. J. C. Vos, te Warnsveld, als chirurg ver bonden aan ziekephuizen in Zutfen en Doetinchem, op grond van het onge schikt en onbetrouwbaar zijn van het gebruikte vervoermiddel, een aan- koopvergunning voor een automobiel werd verstrekt, en wel op 25 Novem ber 1946. Onjuist is in de meedede- lingen van de raadsman, dat geen aankoopvergunning zou zijn aange vraagd. Door de minister is ten aan- Come along boys, hier is een raam aan de achterkant! Ik ben een mees ter in het indrukken van ruiten. Miss Monica, ik maak u bij voorbaat excuses, als er iets gebeurt met uw japon, maar ik hoop dat u het er zélf zonder kleerscheuren afbrengt!” Fantastisch, denkt Monica, als ze door het raam is geklauterd en in een nauwe, dompige ruimte staat. Het voert haar terug naar haar kindertijd, toen ze óók door ramen klom, maar die behoefde je niet eerst in te slaan! Een gordijn met grillige draken ge borduurd sluit de ruimte af. Jiipmy tilt er een slip van op en gluurt erachter. „Juist wat ik dacht, dit is de werk kamer van mjjn collega! Nu, jongens, Ket uitwendige moge miserabel zijn, maar hier is alles van de modernste gemakken voorzien!” „Stil!” zegt René plotseling scherp fluisterend. „Ik hoor een auto. Laten wij ons verbergen achter deze kist van houtsnijwerk!” Minuten, die uren schijnen te duren, gaan voorbij. Met ingehouden adem zitten de drie samenzweerders daar. Monica’s hand glipt in die van René en hij geeft die een kalmerend drukje. In de doodse stilte is er het geluid van een slot, dat wordt omgedraaid, een deur, die opengaat en dan wordt het gehele vertrek verhelderd door plensend licht. meer nodig, nu onderwijs een zaak van overheidszorg is. De Maatschappij als geheel handhaaft de traditie echter met ere, het Nuts-Seminarie voor Pae- dagogie zij hier alleen genoemd ten be wijze. Aan T einde van de 18de eeuw lag er nog veel braak op dat terrein. En in Sneek werd al spoedig een Nuts-school opgericht, om „aan kindereneen goed onderwijs in algemeen nuttige we tenschappen te bezorgen”. De datum van oprichting is weliswaar in de stuk ken opengelaten, maar uit een nodig gebleken wijziging van November 1801 kan wel worden geconcludeerd, dat die school een der eerste en voornaamste instellingen van het departement is ge weest. Later komen er ook nog een lees bibliotheek, en een spaarbank. Die beide instellingen zijn later zelfstandig ge worden en bestaan tot op de huidige dag. Dat de Leeszaal meer bezoekers ziet binnenkomen dan de Spaarbank, dat zal wel altijd zo zijn geweest. Maar bei de zijn ze typische vertegenwoordigers van het aloude Nuts-ideaal. Men kan van mening verschillen over de vraag, of het juist is geweest, zulke instellin gen op een gegeven moment los te la ten. Het „Nut” had er dan niets meer aan, geen arbeidsterrein, geen reclame, geen inkomsten. Maar vanuit ’t pro gram, dat de naam Insluit, kan dat los laten stellig ook worden verdedigd. En dan willen wij bij zulk een herinnerings- datum aan vroegere generaties gaarne het volle pond van waardering doen toe komen. Er zou nog een en ander te zeggen zijn over de culturele bemoeiingen, meer bekend als „Nuts-avonden”. Daarover ’n volgende keer nog nader, en ook over heden en vooruitzichten. zien van deze aanvrage op geen en kele andere wijze gehandeld dan ten aanzien van de zeer talrijke andere, hem bereikende aanvragen, klachten en verlangens. De minister heeft ten aanzien van het tijdstip van toewijzing, noch ten aanzien van het type van wagen ook maar enige bemoeienis gehad. De af werking is zoals normaal geheel overgelaten aan het directoraat van het vervoer. De uitlatingen van de raadsman met betrekking tot het ontslag van een inspecteur zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Er is geen inspecteur ontslagen. Mocht worden gedoeld op het geheel vrijwillig heengaan van een adjunct-inspecteur, dan zij vermeld, dat betrokkene reeds in 1945 had te kennen gegeven de dienst te willen verlaten om een werkkring in Indonesië te kunnen aanvaarden, aan welk voornemen door hem is ge volg gegeven. RIJNVERKEER MET DUITSLAND. Inschakeling van Ned. en Belgische havens thans verwacht. Binnenkort, waarschijnlijk binnen 2 maanden, zullen Rotterdam, Amster dam en Antwerpen weer hun rechtma tig aandeel in het Rijnverkeer met Duitsland verkrijgen, meldt de N. R. Crt. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse bezettingszone, generaal Clay, had zich om financiële redenen daarte gen tot nu toe verzet, maar nu het Europees herstelprogramma in werking is getreden, dat zowel Nederland, België als West-Duitsland op de been wil hel pen, heeft ook deze geen meer. Moet thans promotie wedstrijden spelen voor een plaats in de Hoofd klasse. In deze kolommen leest men zelden iets over onze oudste Sneker schaak vereniging: de Sneeker Schaakclub, ze doet heel weinig aan publiciteit. Met te groter genoegen is het daarom dat we hier thans even mogen stilstaan bij de uitnemende prestatie van het eerste tiental dezer club. Onlangs heeft het door een 6%3% overwinning op de andere Friese candidaat, de Leeuwar der club S.C.L., het kampioenschap van de Friese Schaakbond verworven. Het geen betekent dat ons Sneker tiental thans promotiewedstrijden gaat spelen om een plaats in de hoofdklasse van de Ned. Schaakbond. Het ontmoet daarbij als tegenstanders de kampioen van de Groninger schaakbond: Staunton TI uit Groningen, die van de Twentse Schaak bond de club Almelo, van de Gelders- Overijselse bond: Pallas te Deventer en de degradatiecandidaat uit de hoofd klasse: Amersfoort. Philidor te Leeuwarden en Staunton I te Groningen vertegenwoordigen thans het noorden in de hoofdklasse. We ho pen dat het mooie succes reeds door de Schaakclub Sneek bereikt, straks be kroond zal worden met een plaats naast genoemde clubs in deze hoofdklasse. In klas n F werd Nijland kampioen. In klas in D werd Gauw kampioen. René hoeft nauwelijks te stoppen, zo In het kantoor aangekomen is Re né’s eerste werk om geholpen door Wung Ho de zware brandkast van zijn plaats te schuiven op het luik on der de mat. „Ziezo”, zegt hij hijgend. En dan gaat hij naar het bureau en neemt de telefoon van de haak. „Hello, with the Police? Cairnhill Road 77 calling! Ik heb een geheime gang ontdekt onder dit pand met daarin een complete opiumkit! Zendt onmiddellijk mannetjes voor een overval!” „Zo, dat is in orde!” zegt hij vol daan en slaat onmiddellijk een ander nummer aan. „Hello... it that you, Jimmy? Yes, Overwinckel speaking! Old boy, maak je onmiddellijk klaar om met mij mee te gaan. Wat? O, the biggest news you ever had! (O, het grootste nieuws, dat je ooit had!) Ik kom je ophalen met de two-seater!” „Waar gaan wij heen?” vraagt Mo nica ademloos, terwijl ze naast hem voortrent naar de garage. „We? Neen, Monica, dit is geen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK lijk ook aaft het verkennen zijn hoever ze kunnen gaan en waar hun mede- geallieerden de grens hunner lankmoe digheid trekken. De bedoeling der Rus sen is stellig geweest de andere gealli eerden uit Berlijn weg te plagen. Dat zou hun heel wat waard zijn, omdat thans via Berlijn, In het centrum van de Russische bezettingszone dus, de de mocratische partijen uit West-Duitsland nog altijd hun stem kunnen laten horen en daarmee de Russische propaganda voor een „volksdemocratlsch” Duitsland dat,in de Oost-Europese legkaart zo aardig zou aansluiten bij een „volks- democratisch” Polen, want ook daar nadert het ogenblik dat alleen de com munisten er de lakens zullen uitdelen ondergraven. Voor het ogenblik hebben de Russen hun plannen moeten opgeven, zij zijn weer wat soepeler, zoals ze ook wat toegevender geworden zijn in het overleg over het Oostenrijkse vredes verdrag, maar we zullen ons wel niet vergissen als we veronderstellen dat het maar tijdelijk is. Wellicht houdt dat ook verband met de nadering van de datum der Italiaanse verkiezingen 18 April. Een al te scherpe Russische hou ding, welke oorlogsgevaren oproept, zou een gedeelte van de communistische aanhang in Italië kopschuw kunnen ma ken en het doen stemmen op andere partijen. Overigens is de gehele wereld in spanning over de uitslag dezer ver kiezingen, welke beslissen zal of Italië tot Westelijk of Oostelijk blok gaat be horen. Mochten de communisten voor of tijdens de verkiezingen op onwettige wijze trachten de macht in handen te krijgen, dan verwacht men algemeen een ingrijpen der Ver. Staten. Maar wat gaat er gebeuren, als de communisten langs wettige weg, dus met een regel matig verkregen stembusuitslag, eens aan de macht komen, wat gelijk zou staan met een Russische doorbraak naar de Middellandse Zee, waarvan Washing ton Moskou thans zo zorgvuldig afsluit? Laten wij ons op dit ogenblik maar niet in die kwestie verdiepen, en nog ver melden dat, terwijl in Zuid-Europa de Russische drang naar machtsuitbreiding nog afgegrendeld is, in het Noorden de deur weer iets meer op een kier is ko men te staan doordat Rusland het met Finland eens is geworden over een ver drag tot wederzijdse militaire bijstand. Het Finse parlement moet de bepalin gen nog goedkeuren. Ze schijnen, dank zij Finse tegenstand, niet zo scherp als de Russen aanvankelijk wilden, doch al met al raakt Finland toch sterker in de Russische greep. Te Washington heeft de Belgische minister Spaak de bespre kingen ingeleid over de mogelijkheid dat de Ver. Staten in enigerlei vorm een belofte tot militaire bijstand geven aan de naties van het Vijflandenverdrag, wanneer zij worden aangevallen. Met het verdrag tot onderlinge bijstand der Amerikaanse landen dat thans te Bo gota behandeld wordt, vlot het niet erg, door Argentijnse onwil. De Palestijnse kwestie zal in een aparte vergadering der Ver. Naties worden behandeld. De ingediende Engelse staatsbegroting voorziet in iets lagere belasting voor de minvermogenden doch zwaardere fingen van grotere vermogens en artikelen als tabak en dranken. De spoed door de Ver. Staten betracht bij het tot stand brengen van het Mar- shall-plan dat we nu in het vervolg maar het Europees herstelprogramma zullen noemen verdient niet alleen de dank van Europa maar ook een beant woording met evengrote spoed van die zijde. Want om het Europese herstel programma te doen slagen in zijn wer kelijke betekenis moeten nu de Euro pese landen snel plannen opstellen. Dat zou heel gemakkelijk zijn, wanneer de Amerikaanse hulp maar een soort be deling was, beogende Europa wat meer voedsel, kleding enz. te geven. Maar de Ver. Staten willen veel meer met deze hulp en daarom is ook de naam herstel programma beter. Het beoogt immers een zodanig herstel van de Europese landen, welke geholpen worden, dat deze zich over enige jaren weer zelf kunnen bedruipen. Eigenlijk is het dus een over- bruggingssteun en de aard daarvan legt dus elk geholpen land afzonderlijk zo wel als alle betrokken landen samen ver plichtingen op. Elk land afzonderlijk moet zijn productiemiddelen zodanig herstellen en in overeenstemming met de nieuwste technische ervaringen bren gen waarom de Amerikanen dan ook in de eerste plaats grondstoffen en machines zenden dat zijn productie belangrijk stijgt. Alle landen te samen hebben voor zodanige economische sa menwerking te zorgen, dat de producten van deze landen onderling zoveel moge lijk kunnen worden geruild. Op die wijze zal het herstelprogramma het grootste nut afwerpen en zal, als over enige ja ren die hulp gestaakt wordt, Europa weer op de been geholpen zijn. Het wordt echter een harde dobber om dat in betrekkelijk korte tijd te bereiken. Minister Lieftinck heeft daar Maan dagavond in zijn radiorede ook al op ge wezen. Betogend dat het herstelpro gramma als prikkel voor Europa tot eigen inspanning is bedoeld en niet als zitkussen, zeide hij, „dat wij een harde strijd voor ons hebben, doch geen wan hopige”! De economische commissie voor Europa uit de Ver. Naties komt in een rapport over de huidige toestand in ons werelddeel tot de conclusie dat een vierjarige Marshallsteun eigenlijk enigszins onvoldoende is, in 1951 kun nen we er nog niet boven op zijn. Veel hangt er overigens Ook van af of de Ver. Staten zelf in staat en bereid zul len zijn Europese producten in veel rui mer mate af te nemen dan tot nu toe geschiedde. Want ook dat zal er toe moeten meewerken de scheve economi sche verhoudingen weer recht te trek ken, al staat yoorop dat de Europese landen, en daarbij behoort ook West- Duitsland, onderling tot een ruimer en vrijer ruilverkeer moeten komen. Slagen de landen er niet in deze plannen tot samenwerking te verwezenlijken, dan zullen zij er na de paar jaar van steun nog ellendiger aan toe zijn dan nu, om dat zij door het herstelprogramma ook groter schuld op zich hebben geladen, al wordt dan een deel der Amerikaanse hulp gratis verstrekt. D. w. z. gratis aan de betrokken regeringen. Deze stellen de cadeau gekregen goederen natuurlijk niet gratis ter beschikking van hun onderdanen, doch laten ze door hen betalen. De regeringen krijgen daardoor grote sommen ter beschik king, welke ze kunnen aanwenden voor aflossing van staatsschuld of andere doeleinden, waardoor ook deze kapi talen bijdragen tot de gezondmaking van de economische en financiële ver houdingen in de geholpen landen. Dat alles zal natuurlijk in overleg met de Ver. Staten moeten gebeuren, die een aparte organisatie zullen scheppen, be last met het toezicht op en het overleg over de besteding van de hulp, een voorzitter van dat lichaam, de president^ men mond open van verbazing. „Master back? Wung Ho don’t understand. Two-seater comes here with strange man in it. No Master, no Missus. Wung Ho don’t know! And now back, from now here!” (Meester terug? Wung Ho begrijpt niet! Two-seater komt hier met vreemde man erin. Geen Master, geen Mssus! Wung Ho niet weten! En nu terug, nergens vandaan!) „Some day I’ll explain, Wung Ho. But come now, quick! To the office!” (Op ‘n dag zal ik het uitleggen, Wung Ho. Maar kom nu, gauw! Naar het kantoor!) hij„Heb jij een wapen bij je, Jimmy, als het nodig mocht blijken? Ik heb er natuurlijk totaal niet aan ge dacht!” „Okay, ik draag altijd een Brow ning bij me. Razzia’s in speelholen verslaan vergt voorzorgsmaatrege len”. „Wat denk je, zullen we ons aandie nen als bekenden van Miss Thalulah of!!...?” „Mij dunkt dit het beste”, zegt Jimmy, terwijl hij de slapende waker welke waker in de Oriënt is ooit wakker! zachtzinnig op zijn kruin mept. „Nee, Miss Monica, u hoeft niet zo verschrikt te kijken! de man gaat er niet aan dood!” Het gebouw ligt in het diepste duister. „Blijkbaar heeft zij niet zo’n krankzinnige vaart verkozen als wij”, zegt René. „Natuurlijk wil zij hier zo onopvallend mogelijk aankomen. We schijnen tijd te krijgen. Maar hoe ko men wij binnen in dit miserabele hol? Een courant van die belangrijkheid moest een beter gebouw hebben, wat jij?” „Wees blij, dat *t niet zo’n gebouw is als dat van The Oriental News, want daar kom je met geen macht binnen!*’ zegt Jimmy trots. „En daar heb je zoveel verdiepingen en vertrek ken, dat het een doolhof wordt. Het is echter een ding van reuzen-omvang, maar de bezoeker wacht er geen kwaad, terwijl hier in dit obscure ge- ai ds- m. as. sr- let I van de Studebaker maatschappij, is reeds aangewezen. Dat de Europese re geringen inzien dat spoed betracht dient blijkt uit het feit dat een commissie voor economische samenwerking der 16 naties reeds Maandag a.s. te Pargs zal bijeenkomen om de door een werkcom- missie voorbereide plannen te bespre ken. We schrijven hier zestien naties, het waren er, als het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn zin had ge kregen, zeventien geworden omdat dit Huis ook Franco Spanje in de steun had willen opnemen. Onder druk van pre sident Truman, Marshall en de Am. se naat heeft men tenslotte daarvan afge zien. Steun aan Franco Spanje en ge dwongen economische samenwerking met dat land zou bij velen in de demo cratische landen een pijnlijke indruk hebben gemaakt, het Franco-regime weer vaster in het zadel hebben gezet en ook fascistische bewegingen in an dere landen, als daar zijn in Italië, Frankrijk en Griekenland hebben aan- gemoedigd. Truman en de zijnen weten welk een prijs soms betaald moet voor samenwerking met een dictatoriaal stelsel. Noodgedwongen hebben de de mocratische landen in de oorlog moeten samenwerken met Rusland, het com munisme dus, dat zich daardoor een zo sterke positie verwierf, dat men nu alle hens aan'dek moet roepen om het te weerstaan. De aanvaarding van samen werking met het fascisme zou er toe kunnen leiden dat men dan weer dat gevaar in Europa opriep. Dat alles be tekent overigens niet dat Spanje van Amerikaanse hulp verstoken zal blijven, de bekende vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de Paus, Myron Taylor, is dezer dagen te Madrid geweest en daarna weer naar Rome gegaan, het is mogelijk, dat via Vaticaan en Washing ton in Spanje, nu de hoop van Franco dat zijn land opgenomen zou worden in het Europese herstelprogramma de bo dem is ingeslagen, toch hervormingen tot stand zullen komen, in democrati sche richting. We schreven hiervoor dat thans alle hens aan dek worden ge roepen om de communistische uitbrei- dingsbegeerte in te dammen. Zo gelei delijk ontdekt men waar de grenzen lig gen, welke de grote Westelijke gealli eerden niet door de Russische drang willen zien overschreden. Een dezer punten schijnt te zijn Berlijn, waar Rus sen, Amerikanen, Engelsen en Fransen elk hun bezettingszöne hebben. Met him verkeer naar het Westen moeten de laatste drie echter door een strook der Russische bezettingszöne en zoals be kend hebben de Russen vorige week vrij plotseling hun contröle op het verkeer door die strook zeer verscherpt en eis ten zij die ook op alles, wat al een door- laatbewijs van de Westelijke geallieer den had. Dezen hebben daartegen scherp geprotesteerd en alle verkeer over de grond stopgezet om alleen van vliegtuigen gebruik te maken. Ook dat verkeer hebben de Russen toen trachten te verstoren door Russische jagers ma noeuvres in het vlieggebied te doen hou den. Een ernstig vliegongeluk is daar van het gevolg geweest; een Brits pas sagiersvliegtuig, bij het dalen door een Russische jager gehinderd, is evenals deze jager zelf neergestort, waarbij 15 personen het leven lieten. Onlhiddellijk gaven de Westelijke geallieerden toen bevel hun vliegtuigen door jagers te doen vergezellen, doch ze trokken dat terstond weer in, want blijkbaar waren de Russen zelf ook wat geschrokken. De Russische opperbevelhebber, maarschalk Sokolovsky gaf, op het Britse protest, de verzekering, dat zo iets niet meer zou gebeuren. Al vóór de ramp waren de Russen al wat soepeler in hun con tröle geworden en alles wat er zich af speelde, wijst er -p dat de Russen eigen- TELEGRAAFDIRECTIE ZWAAR BEBOET. Het tribunaal te Amsterdam heeft de erven van wijlen H. M. C. Holdert, di recteur van „De Telègraaf”, „Het Nieuws van den Dag” en Drukkerij „El sevier” beboet met 2 millioen gulden, wegens diens gedragingen tijdens de be zetting; de heer F. H. J. Holdert werd een boete opgelegd van ƒ40.000. Het totaal vermogen van win. H. M. C. Holdert bedraagt 17 millioen gulden. en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1