„Alarm in de Oriënt” door Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sneeker Zeilclub DINSDAG 13 APRIL 1948 3e TAARGANG No. 29 niet 5 4 FEUILLETON HOOFDSTUK XXIV. 16 HOOFDSTUK XXHI. SCHIP VERGAAN. Lloyds meldt, dat het 300 ton me tende motorschip Strong, op weg van Oslo naar Narvik, ter hoogte van Egersund met zijn bemanning van negen koppen is vergaan. Een lege reddingsboot is aangetroffen en het lichaam van een lid der bemanning geborgen. drachtgevers luidt: „Overwinnen of sterven”. I i L l l Door een tegenvaller zal men op de voorinleveringsbonnen voor de groe pen A, B en C nummer 270 algemeen en voor de groepen D en E nummer 770 algemeen slechts de helft kunnen ontvangen van de hoeveelheid sinaas appelen, die oorspronkelijk was toege wezen. Op bon 270 algemeen zal men dus 250 gram en op bon* 770 algemeen 500 gram sinaasappelen kunnen ko pen. De met Spanje afgesloten con tracten waren ruimschoots voldoende voor de honorering van beide bonnen. Onlangs is echter een scherpe prijs stijging van dit fruit in Spanje inge- ontzetting als ziet ze een spookver schijning. „Ja, het is de jonge dwaas”, zegt René grimmig lachend. „Ik voelde toch niet veel voor zo’n opiumsigaret. Trouwens, aan die sigaret heb ik mijn ontsnapping te danken!” Dan ver volgt hij ernstig: „Miss Thalulah, het spel is uit”. Hij wijst op het papier, dat hij in de hand houdt: „Dit was u van plan over te seinen: De Grote Draak slaapt! De kleine gele torren kunnen komen. En daaronder een nauwkeurige aanwijzing van de steun punten. Maar de Grote Draak is al ge wekt. De plaats van uw geheime sa menkomsten, de opiumkit, is op dit moment in handen der politie. Uw medeplichtige, de extremist Shandral Sing, zit opgesloten als een rat in de val en zal de instructies niet kunnen uitvoeren! Want zoals ik hier lees, hadden op dit moment verschillende depóts in de lucht moeten vliegen. Thalulah Firestaff, geef je over!” „Nooit!” zegt de Yellow Woman met haar lage stem en met een blik semsnelle beweging grijpt ze iets uit haar witlinnen mantelcostuum, gooit het hoofd achterover en slikt het in. Een der snelwerkende vergiften van de Oriënt maakt een einde aan het leven van The Yellow Woman, wier devies als dat van haar op- René, die als laatste door het raam kroop, heeft de voorzorg genomen een rolgordijn te laten zakken, zodat geen tocht hen verraden kan. De kist staat zodanig, dat degeen, die tegen de wand zit, het uitzicht heeft achter het bruine gordijn. Door de smalle reet, welke daardoor ontstaat, kan René zwn. wat er in het belendende vertrek gebeurt. Zwaar leunt Jimmy bovenop hem en hij verwenst de on geduldige drif* van de reporter. Stel, cUt de ló«» verschuift of dat een hun ner naet een b»«e valt! Vóórdat zij in het bezit ’dfn van bet kostbare papier met de tekst, mag hun aanwezigheid niet worden verraden. T&e Yellow Woman is aan een schrijrimrean gaan zitten van glan zend teakhout, en opent de actetas, welke «4 neef*, meegebracht. In adem loze spanning zien René en Jimmy, DE BRANDSTICHTING IN HET BEVOLKINGSREGISTER TE AMSTERDAM. Een der grootste en best geslaagde, voortreffelijk voorbereide en met moed en beleid uitgevoerde onderne mingen van de verzetsbeweging: de overval op en brandstichting in het Bevolkingsregister van Amsterdam, waarbij bovendien nog geen enkel slachtoffer werd gemaakt, heeft later toch een groot aantal slachtoffers ge kost aan de zijde der bedrijvers. Dit fatale gevolg was te wijten aan één zwakke stêe in het complot, in de per soon van een man, die verdienstelijk illegaal werk had verricht, maar wiens domme praatzucht later nage noeg het gehele complot met alle bij figuren in handen van de S.D. voerde. Elf mannen werden vier maanden la ter gefusilleerd, tien personen naar een concentratiekamp gebracht, waar de meesten het leven lieten. Voor het Bijzonder Gerechtshof te A’dam stond dan in de eerste plaats terecht de expeditieknecht Joop Hoogsteder, die loslippig was geweest. Tegen hem werd slechts 3 jaar met aftrek geëist, want hij had op illegaal terrein be langrijk werk gedaan. De kleermaker A. v. d. Laak had, wat Hoogsteder had losgelaten, verder verteld; tegen hem werd 15 jaar geëist. Tot de eigenlijke schurken in het geval be hoorde de confectiefabrikant Ten nissen, bij wie van der Laak in dienst was. Deze Teunissen was N.S.B.er, verdiende dik aan de Duitsers en bracht het verhaal van v. d. Laak bij de S.D.; Hoogsteder werd door de Duitsers gepakt, maar later weer los gelaten, Teunissen ontving van de door de Duitsers uitgeloofde premie f 6500, maar hoorde nu voor het Bijz. Gerechtshof de doodstraf tegen zich eisen. Tenslotte was er Mannus de Roo, een beroepsverklikker, en N.S. B. er. Hij kreeg 2000 van de Duitsers voor zijn verraad, dat hij nu met ge vangenisstraf zal moeten betalen; 12 jaar was de eis. Ook de caféhouder Kemp speelde nog een verradersrol en kreeg 1500 van de S.D., maar voor diens naam staat al „wijlen”, hij werd destijds door de verzetsbeweging uit de weg geruimd. HERZIENING VAN HET ONTSLAGRECHT THANS NABIJ. De minister van justitie is voorne mens op korte termijn de indiening van het ontslagrecht, ontworpen door de commissie-Levenbach, te bevor deren. Het voorstel van de commissie behelst het volgende: Een werkgever zal voor elk jaar, dat de dienstbetrek king van een werknemer heeft ge duurd, een opzeggingstermijn van ten minste een week in acht moeten ne men, tot een maximum van 26 weken. Voor ontslagen, door de arbeider ge- rcmen, loopt de opzeggingstermijn op met een week voor ieder tijdvak van twee jaar dat de dienstbetrekking heeft geduura, tot een maximum van 13 weken. Partijen mogen geen ken nelijk onredelijk ontslag geven, resp. nemen. Als kennelijk onredelijk wordt o.a. beschouwd een door de werk gever gegeven ontslag, waarvan de gevolgen voor de arbeider te ernstig zijn in vergelijking met het belang, dat de werkgever bij het ontslag heeft. Voorts bevat het wetsontwerp bepalingen, die ontslag tijdens ziekte van de arbeider tegengaan. Ook ont slag op grond van een te verwachten of plaats gehad hebbende oproep in militaire dienst zal ten aanzien’van meerderjarige arbeiders over het al gemeen niet geoor ofd zijn. Aan het ontwerp ligt ten grondslag een rap port van de Stichting van de Arbeid, in welke, gelijk bekend, de organisa ties van werkgevers en van werkne mers zijn vertegenwoordigd. En dan beseffen de beide mannen pas de tegenwoordigheid van Monica. Met ogen vol afschuw staart ze naar het gevallen lichaam van haar doodsvijandin. „Wat kunnen wij doen?” roept ze met bevende stem. „Wij moeten haar helpen!” En op hetzelfde ogenblik is ze over de kist geklommen, maar Jimmy houdt haar terug. „Nonsens, Monica. Die vrouw is niet meer te helpen. Geloof maar, dat dergelijke lui radicale middelen heb ben om een nederlaag te ontgaan. O, lui, dit is de mooiste dag van mijn leven! What a news, what a news!” Jimmy kijkt als een minnaar, die het jawoord heeft ontvangen van zijn meisje. Hij rukt de telefoon naar zich toe. „With the Night-editor of... Oh, Patrick! it is me, Jimmy. Now, listen, old man, I...” (Met de nacht redacteur van... Oh, Patrick! Ik ben het, Jimmy. Luister kerel, ik...) Monica sluit beide oren voor Jim my’s ratelende, geëxalteerde woor den. Ze kan de Bulldog op dit ogenblik niet zien, laat staan hem horen. Maar NAAR ALGEMENE OEFEN PLICHT. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp „Wijziging Dienstplichtwet”, wordt door de regering meegedeeld, dat het streven er op gericht is, te ko men tot algemene oefenplicht, althans dit stelsel zoveel mogelijk te bena deren. Voor de lichting 1948 zijn de aanwijzingen nog niet geëindigd, maar kunnen de in totaal tot gewoon dienstplichtige te bestemmen man schappen worden geraamd op om streeks 38.000. Het vraagstuk om trent de toekomstige legerorganisatie heeft nog niet een zodanig stadium bereikt, dat men daarin een grond slag voor een jaarcontingent zou kun nen vinden. Het zou bij de minister geen bezwaar ontmoeten, in de wet vast te leggen, dat steeds gerekend kan worden op vrijstelling voor de verdere gezinsleden, als er drie broe ders dienen of gediend hebben. EN 1948 30000, IN 1949 37500 NIEUWE WONINGEN. Uit mededelingen van minister In 1 Veld blijkt dat gehoopt wordt dat in dit jaar 30.000 nieuwe woningen in Nederland gereed zullen komen. Voor 1949 wordt dit aantal op minstens 37500 geraamd. Bereikt men deze cij fers dan is aan de achteruitgang van de woningpositie een eind gemaakt. Dit jaar wordt ruim een milliard gul den aan bouw van woningen, bedrijfs ruimten enz. besteed. Voor de her bouw van kleine boerderijen zijn plan nen in bewerking naar een gewes telijk standaardmodel. GROTE TARWE-OOGST VERWACHT. Een tarwe-oogst van een milliard schepels, voor de vijfde keer in Ame- rika’s geschiedenis is aangekondigd in het oogstrapport van het Amerikaan se ministerie van landbouw. ONGELDIGE KOLENBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 17 April niet meer geldig zijn: bon 76 BV der brandstof - fenkaart TA 707 en TB 707, de bon nen 1ste t.e.m. 12de periode der brandstoffenkaarten WA 707 en WB 707 (voor B, C- en D-kleinverbrui- kers), de rantsoenbonnen „een een heid 1947-1948” voor brandstoffen. VOLGENDE WEEK EEN EI VOOR ALLE LEEFTIJDSGROEPEN. In de bonnenlijst van Donderdag 15 April zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden bekend gemaakt, recht gevend op het kopen van één ei, een afwijking van het aanvankelijke distributie-schema, als gevolg van exportmogelijkheden. Aldus het offi ciële bericht dat dus betekent dat ons eigenlijk 2 eieren per persoon waren beloofd. VOOR EENMAAL EEN DUBBELE HOEVEELHEID ROGGEBROOD OP BROODBON VAN 200 GRAM. De broodbon voor 200 gram, welke in de bonnenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht geven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood. Deze overwaardering van roggebrood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de bonnenlijst van 15 April, niet voor volgende 200-gram-bonnen. SCHOENENBONNEN VOOR KINDEREN. Aan kinderen geboren in April of Mei van een der jaren 1932 t.e.m. 1946, alsmede aan kinderen geboren in Juni 1947 zal een schoenenbon worden uitgereikt, van de soort en maat, als overeenkomt met leeftijd en geslacht-van het kind. Bon 606 zal van het inlegvel worden verwijderd. De distributiediensten zullen bekend maken wanneer de bonnen worden uitgereikt. EXTRA-TEXTIELPUNTEN BIJ HANDWERKONDERWIJS. Er is een regeling getroffen, waarbij ten behoeve van het hand- werkonderwijs op de lagere scholen en het naaldvakonderwjjs op de huis houdscholen extra-textielpunten aan ,de leerlingen zullen worden toegewe zen. De verdeling wordt geregeld door .de inspecteurs van het Lager Onder wijs en de inspectrices van het Nij verheidsonderwijs. Er kan nog niet .worden vastgesteld, hoeveel textiel punten per leerling zullen worden uit- ■gereikt. VALSE RANTSOENBONNEN VOOR TEXTIEL IN OMLOOP. Het C.D.K. deelt mede, dat rant soenbonnen voor textiel, voorzien van de aanduiding D 81, in omloop zijn, welke in plaats van een groene, een blauwe opdruk hebben. Er wordt op gewezen, dat deze rantsoenbonnen met blauwe opdruk vals zijn. die al een ander nummer aandraait. Weer gaat de two-seater door de nachtelijke straten van Singapore, maar René kiest een omweg. Monica mag nu niet opgeschrikt worden door overvalwagens of loeiende sirenes. De n echtelijke koelte, die langs haar wangen strijkt, doet Monica wat bijkomen. De aanblik van de nacht hemel met de rustig flonkerende ster ren doet de storm in haar bedaren. O, denkt ze, wat een kind was ik in mijn verlangen naar lembenemend avontuur. Wat ik nu verlang is enkel veiligheid en liefde, eeen duurzaam geluk! Als ze Caimhill naderen staat het Oosten al in een rossige gloed. Het is een andere gloed dan die voorspeld was door The Yellow Woman. De dag breekt aan en de Grote Draak is wak ker en rekt de machtige ledematen. „Waarom sla je de weg naar huis niet in, René?” vraagt Monica. „Nee, kind, vandaag mag je daar niet zijn. Ik wil je er yas terugzien, als de hele boel is uitgssnsmt’Rrné kleurt plotseling, alsof hd zich, haeft versproken. „Dit is Hotel Nederland, de eigenaars zijn Hollanders, dat wil zeggen, zij is een Indische en een allerliefste vrouw. Je zult het daar heel prettig hebben, Monica!” Wordt vervolgd. EMS I. H. VAN SOEST RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres: KLEINZAND 7 SNEEK secretaris, wiens verdiensten voor de watersport hij releveerde, en waarvoor hij hem namens de Kon. Zeilver. „Sneek” dank bracht. Hij zei, dat het hem speet dat de heer Brinksma is afgetreden, maar hoopte met de heer Zandhuizen even prettig te kunnen samenwerken. Nadat de secretaris verslag had uitgebracht van de alg. vergadering van de Noord Nederl. Watersportbond, kwam het punt „voorstellen voor de volgende Alg. Verg, van de N.N.W.B.” aan de orde. De heer Joh. Olij wees er op, dat er tussen de vakgroep voor Scheepswer ven en die voor Botenbouwers een geschil is gerezen, waardoor het zó ver gekomen is, dat het verboden is wedstrijdschepen te bouwen. Spr. wil de deze aangelegenheid gaarne onder de aandacht van de N.N.W.B. bren gen, temeer omdat ook de voorzie ning van nieuwe tuigen hierbij be trokken is. 70 van de tuigen wordt nl. voor nieuwbouw beschikbaar ge steld. Hierover ontstond enige dis cussie, waarbij werd opgemerkt, dat de nieuwbouw niet verboden is, maar dat daarvoor geen toewijzing van hout wordt verstrekt, wat van andere zijde .ook weer werd ontkend, daar wel hout wordt gegeven, indien men over een toewijzing voor een nieuwe boot beschikt. Besloten werd tenslotte dat de S.Z.C. zich met een schrijven tot de N.N.W.B. zal richten. Het wedstrijd- programma werd als volgt vastge steld: 6 Mei (Hemelvaartsdag) ope ning van het seizoen met een leden wedstrijd; 4 Juli: Clubtocht voor mo torboten naar Grouw ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de K.Z.V. „Oostergoo”; 11 Juli: zomer wedstrijd voor leden; 14-15-16 Augus tus: Sneek-Week, le helft; 19 Sep tember: Ledenwedstrijd tot sluiting van het seizoen. Voor de clubtocht van motorboten zal de heer H. Vro lijk het bestuur als commissielid as sisteren. De voorzitter wekte de wed- strijdzeilers op zoveel mogelijk deel te nemen aan de Jubileumwedstrijden van de K.Z.V. „Oostergoo”, en deelde verder nog mede, dat het bestuur ook gaarne weer een wedstrijd voor senio- res-heren en een wedstrijd voor da mes zal organiseren, mits de prijzen daarvoor beschikbaar worden gesteld. Een advies van de heer S. J. Olij om op 4 Juli weer een ledenboot met sleepgelegenheid naar Grouw te laten varen, werd in verband mot de daar aan verbonden kosten door de voorzit ter bestreden, maar na enige verdere besprekingen werd besloten vroegtij dig bekend te maken dat de leden zich vóór een bepaalde tijd kunnen opge ven, waarbij het van de deelname zal afhangen of tot het laten varen van een boot kan worden overgegaan. Bij de rondvraag wees de heer S. J. Olij op de moeilijkheden die verleden jaar tijdens de Sneek-Week werden onder vonden door de indringstart, wat hij wilde voorkomen door het uitleggen van een of meer boeien. De voorzitter achtte dit middel niet doeltreffend omdat het verschuiving van moeilijk heden zou geven, waarna de heer van Gooi adviseerde dit punt aan de Techn. Commissie van de N.N.W.B. voor te leggen, omdat ook andere verenigingen met dit euvel te maken hebben. Besloten werd dit advies op te volgen. De heer Joh. Olij vroeg of men, in verband met de overeenkomst tussen de N.N.W.B. en de K.V.N.W.V. inzake de 16 m2 klasse, die nu natio naal is, ook verplicht is bij de Zeil- raad van de K.V.N.W.V. in hoger be roep te gaan. Hierover voerden ver- René tracht haar te kalmeren: „Zie je wel, dat je niet mee had moeten gaan! Waarom maak je je nu van streek over de val van die ver schrikkelijke vrouw, meisje?” „Omdat het tenslotte ook maar een arme vrouw was, een vrouw als ik! Zij was door Oscar bedrogen en ver raden en geen levensgeluk was meer mogelijk voor haar. En... o, René, ik vind het ellendig!” „Je hebt een hart vol liefde, Mo nica”, zegt hjj teder. „En ik tyeet, dat dat het hoogste is in een vrouw. Maar je moet nu toch bedenken, dat deze vrouw jou niet gespaard zou hebben in haar blind najagen van dat éne doel. Mensenlevens tellen daarbij niet voor haar. Als je het uit die gezichts hoek ziet, begrijp je toch, dat dit de beste oplossing is!” „Misschien heb je gelijk, maar ik wil nu naar huis”, zegt Monica, die zich van een dodelijke vermoeidheid bewust wordt. Haar gezichtje ziet marmerwit en haar ogen staan onna tuurlijk groot. „Ik breng je thuis”, zegt René. Niets kan hem meer schelen op dit ogenblik. „Jimmy, de rest kan ik wel aan jou overlaten, niet? Jij houdt het lot van de Oriënt in je handen... hier zijn de papieren!" „Dank je, dank je!” wuift Jimmy, schillende leden het woord, waarbij, samenvattend, werd opgemerkt, dat men voor nationale wedstrijden (hier dus alleen in de Sneek-Week) in be roep moet gaan bij de Zeilraad van de K.V.N.W.V. die dit echter, indien het wedstrijden in het Noorden be treft, overdraagt aan de Zeilraad van de N.N.W.B. Naar aanleiding van een vraag hoe ver het staat met de film, die door de heer Bart Tromp in op dracht van het bestuur vervaardigd wordt, deelde de voorzitter mede, dat de onderhandelingen daarover nog steeds lopen, maar dat het tot nu toe niet mogelijk bleek de film in handen te krijgen. Er werd met klem op aan gedrongen dat deze zaak, die nu al 7 jaar loopt, eens tot een goed einde gebracht moet worden, waarbij het bestuur werd uitgenodigd in de vol gende vergadering een behoorlijk rap port over deze zaak uit te brengen en een voorstel te doen. Het bestuur zeg de toe deze zaak nogmaals te zullen bespreken. Tot slot richtte de voor zitter, na de leden dank te hebben gebracht voor hun opkomst, enkele waarderende woorden tot de afgetre den secretaris voor al het werk, dat hij voor de watersport in het alge meen en voor de S.Z.C. in 't bijzonder heeft gedaan, waarna hij diens op volger welkom heette in het bestuur. De heer Brinksma sprak daarna nog een kort afscheidswoord, waarin hij ook de voorzitter van de K.Z.V, „Sneek” dank bracht voor diens vrien delijke woorden, waarna de goedbe zochte vergadering werd gesloten. 1947 was voor de S.Z.C. een inte ressant jaar, dat verschillende nieu wigheden bracht, o.a. het bezoek van Prins Bernhard, een seniores-wed- strijd in de Regenbogen, en een da- mes-wedstrijd, aldus voorzitter G. S. Hofstra in zijn openingswoord op de algem. ledenvergadering van de S.Z. C., die Donderdagavond in de boven zaal van „Onder de Linden” gehou den werd. Hij deelde verder mede, dat de heren J. Zwart en F. v. d. Meer een flink bedrag voor het Sneek-Week fonds hadden bijeengebracht, waar voor hij hun hartelijk dank bracht. Ook dankte hij de commissie voor de clubavonden voor hun werk. Het jaar verslag van de secretaris, de heer B. Brinksma, vermeldde als ledental op 1 April jl. 724, nl. 536 stadsleden en 188 buitenleden. Op 1 April 1947 be droeg het aantal leden 730. De club avonden, die gehouden werden van October tot April werden weer druk bezocht. Kampioen van de kaartcom- petitie werd de heer E. v. d. Zee met 50 punten uit 25 gewonnen partijen. De tweede plaats werd’ ingenomen door de heren H. van Dijk, S. v. d. Zee en P. de Vries, elk met 48 pun ten. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Stoffelsma, werd, wegens diens ziekte, uitgebracht door de heer P. Olij. Het gaf een somber beeld van de financiële toestand, want niettegenstaande extra ontvangsten tot een totaal bedrag van 1555, was er toch nog een tekort van 3.01, dat uit de reserve gedekt werd. De ont vangsten bedroegen 6275.50, de uit gaven 6278.51. Op voorstel van de kascommissie, die bij monde van de heer M. Hendriks een gunstig rapport uitbracht, werd de rekening goedge keurd en de penningmeester décharge verleend. Naar aanleiding van het fi nanciële verslag merkte de voorzitter op, dat het zo niet door kan gaan. De financiën moeten versterkt worden en het beste middel daartoe is uitbrei ding van het ledental, waarvoor het bestuur een commissie wil instellen. Er zijn nog heel veel Snekers, voor namelijk zakenmensen, die veel van het vreemdelingenbezoek, voor een groot deel gevolg van het werk der beide - zeilverenigingen, profiteren, maar no0 geen lid zijn. Na enige dis cussie over deze aangelegenheid wer den de heren W. Wuring en J. Olij tot leden der commissie benoemd. Aange drongen werd ook nog op het verho gen der contributie en op het instellen van een commissie die, in samenwer king met eenzelfde commissie uit de K.Z.V. „Sneek” de gehele exploitatie van de Sneek-Week moet bestuderen. Het eerste werd door de voorzitter ontraden, die opmerkte dat men z’n contributie vrijwillig kan verhogen door inplaats van lid donateur te wor den tegen een minimum contributie van 5 per jaar, het tweede punt zal met het bestuur van de K.Z.V. „Sneek” besproken worden. Tot leden der kascommissie voor 1948 werden benoemd de heren W. v. d. Meulen en Tj. Strikwerda, tot plaatsvervangers de heren T. Boonstra en B. Couperus. De bestuursverkiezing had het vol gende resultaat: de heer J. Stoffel sma (penningmeester), die periodiek aftrad, werd met grote meerderheid herkozen. In de plaats van de heer B. Brinksma (secretaris), die zich niet herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer D. Zandhuizen. De heer R. A. v. d. Sluis richtte zich met enkele waar derende woorden tot de afgetreden hoe ze langzaam een bundel papieren te voorschijn trekt. Ze spreidt ze voor zich uit en met één oogopslag ziet hij, dat het de plattegrond is van Singa pore’s haven! Het papier, dat zij er naast legt, is in duidelijk machine schrift. Ze bestudeert aandachtig de plattegrond, zet hier en daar een merkteken en vergelekt dan de tekst, welke ze eveneens van tekens voor ziet. Nadat ze alles nog eens nauw keurig heeft vergeleken, staat ze op en gaat naar een tegenoverliggende wand. Een stalen ladekast gaat ze voorbij, maar ze houdt stil onder een reusachtige ingelijste reclameplaat van een Stoomvaartmaatschappij. Deze licht ze er af en een slot wordt zichtbaar. Maar in de enkele seconden, die se dert haar opstaan zijn verlopen, heeft René, als een aap over de kist klau terend, de papieren weggegrist van de tafel, terwijl Jimmy dreigend roept: „Thalulah Firestaff, bespaar je de moeite de geheime zender uit de schuilplaats te halen! Handen om hoog, asjeblieft!” Rinkelend valt de Lipssleutel op de vloer. Met een van haat vertrokken gezicht wendt de vrouw zich om: „Gekke bulldog, hoe kom jij hier™” begint ze, doch dan valt haar oog op René en haar ogen sperren zich in treden, en nu zijn de Spaanse expor teurs, naar hun mening, niet in staat hun verplichtingen geheel na te ko men. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN PRINS BERNHARD. Het secretariaat van Prins Bernhard deelt mede, dat in de gezondheidstoe stand van de Prins verbetering is in getreden. De behandelende arts acht echter een verlenging van de voorge nomen rustperiode noodzakelijk. Ver moedelijk zal de Prins in de maand April zijn werkzaamheden nog kunnen hervatten. SCHOOLJEUGD EN BEROEPSKEUZE. Op een der lagere scholen te Gro ningen wordt op het ogenblik een aar dige proef genomen. Op initiatief van het schoolhoofd hebben een aantal plaatselijke bedrijven kleine tentoon- stellinkjes in de school ingericht. Daarbij zijn zowel gemeentelijke be drijven als industrieën en telkens komt een van de vertegenwoordigers van deze ondernemingen aan de leer lingen van de twee hoogste klassen iets vertellen over de gang van zaken in dat speciale bedrijf. Op die manier wil men de jeugd, die straks de lagere school verlaat op de hoogte brengen van de verschillende kanten, die zij uit kan. De jongens en meisjes raken vertrouwd met deze bedrijven en kun nen dus iets gemakkelijker een be paalde voorkeur ontwikkelen. Men hoopt op deze wijze de beroepskeuze te vergemakkelijken en bovendien een selectie te krijgen onder de leerlingen. De kinderen, waar wat bijzit, verto nen spoedig een duidelijk waarneem bare belangstelling voor het een of andere vak en vervolgens kan met hèt advies van onderwijzer en school hoofd erbij een goede keus worden gedaan. Het is bovendien een geluk kig verschijnsel, dat de bedrijven meer en meer overgaan tot opleiding van hun jeugdig personeel, waardoor op de duur een belangrijk hogera graad van scholing wordt bereikt REGIONALE OMROEP NOORD. ,Ten einde de regionale omroep Noord, welke in de Noordelijke pro vincies ’n eigen en zeer gewaardeerde taak vervult, een vastere basis te ge ven, is in Groningen, Friesland en Drente een actie-comité gevormd, dat, zoals in een te Groningen gehouden persconferentie werd medegedeeld, voornemens is de minister van O., K. en W. een request te sturen, waarin wordt aangedrongen op de spoedige instelling van een Adviesraad, terwijl •tevens de wenselijkheid zal worden betoogd de zender Hoogezand te ver plaatsen naar een, ten opzichte van het gehele Noorden, meer centraal ge legen punt, bijv, in de omgeving van Drachten, waardoor de ontvangst .n het Zuiden van Friesland en Drente beter wordt. i L l I l I TOEWIJZING SINAASAPPELS GEHALVEERD. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half iaar SNEEKER NIEUWSBLAD <antoo< vooi Abonnementen: .'a. KIEZEBRINK Jo. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Verschijnti DINSDAGS en VRIJDAGS ureau voor Advertenties: a. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1