i I Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Een Honderden vijftig Jarige Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ft I I T 3e JMRGANG Mo. 30 25 APRIL 1798 25 APRIL 1948 I) ft ft K VRIJDAG 15 APRIL 1948 I es TER OVERDENKING EEN REIS DOOR DE GROTE OOST t US “9 opdrachten correct uit, Ligando als hypnotiseur Na drie jaar bevrijding van onze gemeente. Nóg horen wij die vreugdekreten Van jong en oud en groot en klein, Omdat we in ons Nederlandje Weer Nederlanders konden zijn Er was muziek, er hingen vlaggen, De mensen waren bijna dol; De harten, ogen en de straten Ze waren allen éven völ! En als je dan „de stand van zaken” Na drie jaar vrij-zijn gadeslaat En voor jezelf de balans gaat maken Van „recht” en „krom” en „goed” en „kwaad”, Als je opnieuw de wereld inkijkt En dagelijks de kranten leest Dan vraag je of die v ij f jaar oorlog Soms niet voldoende zijn geweest...? Wij horen nog die vreugdekreten Van jong en oud en groot en klein En dragen steeds de.hoop nog mèt ons, Dat niet te vróég gejuicht zal zijn...! PHILIA. OOSTHEM. Een vrachtauto beladen met bietenloof zakte op Draaisterhuizen onder ons dorp, door het bruggetje. Met enige materiële schade liep dit onge val af. BIJZ. GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Vijftien jaar gevangenisstraf en le venslange ontzetting uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekle den eiste de procureur-fiscaal tegen de 43-jarige Harm Sibma, vroeger hoofd wachtmeester te Heerenveen. De procu reur-fiscaal zag in hem ook, hoewel dit feit niet in de dagvaarding is opgeno men, de oorzaak van de moord op mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Sloo- ten. Tegen Hendrik Zomer, portier te Leeuwarden, die zich als Landwachter voor de vijand verdienstelijk heeft ge maakt. luidde de eis veertien jaar. Kantoor voor Abonnementom .'1. UEZEBRIMK Co. KLHHZAHD Z - Tol. 2872 Ab.-prtjs f2.50 por hak jaar Franco per post 13.75 per bah joer Verachijati DINSDAGS eo VRIJDAGS Bareaa voor Advertenties) Pa. DRIJFHOUT GROOTZAND 95 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager Buitengewoon Pensioen 19401945 en andere details van het Stichtings- werk. De stemming was prettig, het onderling contact werd verstevigd. door te voeren. Maar ons gaat het er om met behoud van het géhele Koninkrijk te leiden, werden de banden geheel doorgesneden, dan zou dat rampzalig zijn voor ons maar ook voor de millioe- nenvolken daar, die ten prooi zouden vallen aan internationale politieke zwen delaars. Wij zullen in dit licht de ko mende grondwetswijziging en alle foor stellen, welke daaruit voortvloeien be zien en steeds zullen we daarbij in het oog houden de plichten, welke we tegen over de millioenen, di< ons Koninkrijk trouw bleven, hebben. Wij waren ook daarom zo voor een nationaal kabinet, omdat dan de politiek minder ook een rol had gespeeld bij de behandeling der Indische kwestie, de C.G. zou dan ook deskundigen die Indië kenden omvat hebben, en niet alleen iemand, die een Indisch eiland slechts uit de lucht had gezien. En waren ook dan onze bedoelin gen met Indië mislukt, dan zou juist omdat dit een nationaal kabinet óver kwam, ons volk zich daarbij hebben neergelegd overtuigd dat alles gedaan was wat kon en zou die eenheid be waard zijn in onze natie, welke het In disch beleid van nu niet vermag te -cheppen. Wat de sociale gerechtigheid voor allen betreft zegt spr dat men het niet zo moet zien dat door de tot nu toe genomen sociale maatregelen te vee. voor de arbeiders is gedaan, maar wel dat daarnaast nu ook wat voor de an dere groepen moet gebeuren. De kleine bezitters en spaarders zijn door de hef fing ineens, de niet verhoogde huren, de lage rentestand, in de hoek gekomen waar de slagen vallen, dat is niet ver antwoord in sociaal opzicht. In econo misch opzicht is de heffing ineens, waar tegen wij stemden, het slachten van de kip met de gouden eieren. Men roept om meer productie, maar vele bedrijven kunnen hun apparaat niet nitbreiden, als ze met de fiscus hebben afgerekend. We RAADSVERGADERING SNEEK. Heden, Vrijdagavond, 8 uur is er een raadsvergadering der gemeente Sneek. Op de agenda komen voor, de beëdiging van de heer L. Stoelwinder als raads lid, onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden de h.h. M. Knol en K. Schaper, verzoek van de zorgden werden ingelicht over de Wet lerares a. h. gymnasium mej. dr. F. Szper om eervol ontslag; benoeming van een lid der commissie bedoeld in art. 8, le lid der Woonruimtewet 1947 ter voorzie ning in de vacature-F. K. Groeneveld. Door B. en W. worden aangevolen: le. S. Douma, Grootzand 66; 2e. M. Oppen huizen, Parallelweg 47. Voorts komt weer aan de orde het voorstel nopens aankoop door de gemeente van een per ceel weiland enz. van de heer S. Gro ninger en de onderhandse verpachting van de sathe Welgelegen. B. en W. stel len ten slotte nog voor het gemiddelde bedrag in 1947 per leerling aan de open bare scholen voor gewoon lager, voort gezet gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs aan beloning van vakonder wijzers is uitgegeven vast te stellen op resp. ƒ1.67, ƒ17.69 en ƒ21.78. In ver band hiermede stellen zij voor aan de bijzondere scholen voor 1948 de volgen- H WIM.Y PETILLON t- De bekende schrijfster van meisjes- boeken, Willy Pétillon, is op 64-jarige hebben zonder aarzelen gestemd leeftijd te Den Haag overleden. ONS NATIONALE INKOMEN. Naar de minister van economische za ken in de memorie van antwoord aan de Kamer meedeelt, bedroeg het nationale inkomen van Nederland over 1947 onge veer 11 milliard gulden, waarvan aan lonen en salarissen ongeveer 5>/2 mil liard, dus 50 In 1938 was het natio nale inkomen ongeveer 5 milliard, waar van 2.1 milliard salarissen en lonen dus 42 SNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE BONNEN VOOR WERK KLEDING GELDIG VERKLAARD. Het C.D.K. deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 tot nader order geldig zijn voor het kopen var. werkkleding. Op de bonnen H 3 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 3 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koks- buis of een korte stofjas. De bonnen H 4 t.e.m. 12 en L 4 t.e.m. 12 zijn nog niet geldig. MELKBONNEN IN HEEL HET LAND GELDIG. Meer en betere karnemelk. Met ingang van 25 April zal het verschil tussen melkbonnen met op druk „West” en melkbonnen zonder opdruk voorlopig vervallen. De bon nen zonder opdruk zijn dan ook in het Westen van het land geldig. Dit be spaart vacantiegangers, die naar het Westen gaan, de moeite hun melk bonnen bij de distributiediensten om te wisselen. Met ingang van dezelfde datum wordt de verstrekking van karnemelk verruimd. Tegen inlevering van melkbonnen als tot heden zal karnemelk kunnen worden afge leverd en wel zo dat een liter melk gelijk staat aan drie liter karnemelk. Tevens wordt de kwaliteit van de kar nemelk verbeterd. Het vetgehalte wordt gebracht van 0.1 procent op tenminste 0.4 procent. WONINGRUILCENTR.ALE VOOR HET HELE LAND. Er zal waarschijnlijk een woningruil- centrale voor heel het land komen, waarin de plaatselijke woningbureaus da» een rol krijgen toebedeeld. mede mogelijk door een subsidie van de zijde van het Nut, kan daarop nu niet meer blijven drijven, en wacht op een regeling van Gemeente-wege. Op zich zelf zijn dat geen dingen, waartegen men bezwaar kan maken. Toch is het enigszins een verlies, wanneer de toe wijding, die er voor zulke dingen is, weer moet zoeken naar een nieuwe mogelijkheid om zich uit te leven. Het kan in onze samenleving niet anders, dat zij volmondig erkend. Maar wij kun nen daarin geen vooruitgang zien Nu moge ons juist het 150-jarig bestaan van ons Departement er, zo nodig, aan herinneren, dat wij nooit de moed mo gen verliezen, veeleer vooruit moeten zien. Er is veel bereikt, er is altijd nog vee' meer te doen. Zoal niet direct naar buiten, aan de weg, dan naar binnen, aan cultuur in de diepe zin van het woord. Vervlakking en verslapping van belangstelling menen vaak een veront schuldiging te vinden in de dooddoener: „dat dit of dat niet op onze weg ligt”. Het Is daartegenover van principiële betekenis, dat de mens, de enkeling, weer tot het volle besef komt van het nut, wjj zouden nu eerder zeggen van de waarde van toegewijde werkzaamheid, waarvoor dan ook. De menselijke cultuur berust, daar op, ont staat daaruit. En is in wezen ir^er op dracht dan bereikt resultaat. Daarom willen wij met dankbaarheid terugzien, en tegelijk de verantwoording aanvaar den voor de tijd, die komt. Het Departej ment Sneek heeft door traditie en pres tatie een plaats in de samenleving der stad verworven, een zeer bescheiden plaats, wanneer men die zou gaan af meten naar de oppervlakte en kleuren rijkdom van aanplakbiljetten, maar een merkwaardig belangrijke plaats, wan neer de gedachte gaat in de richting van bewustwording, verruiming van blik, deelname aan het leven der cultuur in de diepere zin van het woord. In die richting wijzen ook de Nuts-avonden der laatste jaren duidelijk. De viering van het jubileum zal niet plaats hebben met een of ander feestbetoon. In de eigen kring zal op 23 April daaraan een kort woord worden gewijd, vóór de laatste Nuts-avond van dit seizoen. Die avond zal de lezing plaats hebben van dr. Koek uit Heerenveen over „Hamlet”. P. UITVOERING „THUSNELDA— GREATE PIER”. Dinsdagavond hebben de leden van T.G.P. bij de jaarlijkse uitvoering weer hun beste beentje voorgezet. Na de opmars en het zingen van het club lied sprak voorzitter W. Martens een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder vot de beide ereleden, mevr. Kan en nestor D. Wierstra, de voorzitter van de Turnkring Fries land de heer A. H. Vis, de afgevaar digden van de Commissie voor licha melijke opvoeding en diverse zuster verenigingen en tenslotte tot mej. Ozinga, die speciaal uit België was overgekomen om de uitvoering van haar vereniging mee te maken. Voorts zeide hij dat het een tijd sukkelen is geweest met de turnkleding vooral bij de optochten kwam dit euvel sterk naar voren doch dat hierin door de medewerking van de ouders er. de le den gelukkig verbetering is ingetreden zodat Thusnelda nu weer beter voor de dag kan komen. Bij deze uitvoe ring zullen enkele jongeren voor het eerst bij de 'ouderen optreden, omdat vele leden in militaire dienst zijn en zij de opengevallen plaatsen moeten innemen. Verder bracht hij nog hulde aan de heren Steenstra en Schermer voor hun verdienstelijk werk ten op zichte van liet troinirelcorps. Daarna werd begonnen met het omvangrijke programma, dat uit 16 nummers be stond, en van het publiek, dat niet in zc grote getale was opgekomen als bij vorige uitvoeringen, veel waardering genoot. Natuurlijk was de afwerking van alle oefeningen niet even vlekke loos en ontbraken ook niet de steeds voorkomende „malheurtjes” hier aan is bij een dergelijke uitvoering toch nooit te ontkomen, omdat de ze nuwen vaak ook een woordje mee spreken maar over het algemeen werd er uitstekend werk geleverd. Van de heren zagen we een knap uit gevoerde vrije oefening, fraai brug- turnen en paardvoltigeren, terwijl ook de Jubelserie (dit zijn de algemene vrije oefeningen voor het Jubelfeest, dat met Pinksteren ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het K.N.G.V. te Arnhem wordt gehou den) goed ingestudeerd was. Later vervolgden zij nog met een prachtig nummer ringenzwaaie i en rekstok vooral bij het laatste nummer werd uitstekend werk geleverd, in het bij zonder door de leiders, de heren C. en J. C. Kan, en de heer W. Monsma. De meisjes en dames deden niet voor de heren onder, ook zij lieten goed werk zien bij de brugnummers, het ringen- zwaaien, de knotsoefeningen en de rhythmische vrije oefeningen en voer den de Jubelserie, evenals een mooie hoepel-* en een gedurfde partner- oefening keurig uit. Aparte vermel ding verdient nog het dansje van de meisjes. Er werd de gehele avond in een zeer vlot tempo dikwijls was het non-stop gewerkt, zodat de uit voering mooi op ijd, pl.m. 11 uur, was afgelopen. De gymnastiekfamilie ThusneldaGreate Pier en haar lei ders, de heren Kan, kunnen met gro te voldoening op deze avond terug zien. Voor het laatste nummer had de voorzitter de jonge niet-leden in de zaal nog opgewekt lid te worden, ter wijl hij tevens wees op de mogelijk heid de vereniging en daardoor de li chamelijke opvoeding in de vorm van een donatie te steunen. Een bal be sloot deze uitvoering. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres-KLEINZAND 7 SNEEK voor de noodvoorziening ouden van da gen van minister Drees, al achten we haar, door de aftrek van de helft der eigen inkomsten, niet ideaal, men zal dat van spr, die ook bestuurder is van de Bond v. Staatspensionnering wel wil len geloven. In deze tijd kan men echter niet verder gaan, en deze wet is een zegen voor tienduizenden gezinnen; we hebben inderdaad ook voor de salaris verhogingen gestemd maar wensen die bijv, in de onderwijswereld ook doorge trokken te zien naar middelbaar en aca demisch onderwijs, anders krijgt men scheve verhoudingen. Dit wat de ambte naren betreft. En dan is er de midden stand. De P. v. d. A. zegt dat het zeker haar bedoeling niet is deze de nek om te draaien, maar het is maar de vraag of de regeringsmaatregelen er in de praktijk niet heenleiden. In dezen is Tsjecho-Slowakije ook een waarschu wend voorbeeld. 50 der bedrijven was daar reeds genationaliseerd voor de be kende gebertenissen voorvielen en dan is de sprong niet, zo groot meer. Waar om zou men bijv, een Philipsbedrijf, klein begonnen, thans een prachtig be drijf dat ons deviezen oplevert, moeten socialiseren, waarvoor wordt gepleit. Heersen in zo’n bedrijf sociale misstan den dan moet de overheid corrigerend optreden, maar als alles goed marcheert is er geen reden tot Ingrijpen. En als men eenmaal principieel de socialisatie aanvaardt voor grote bedrijven, komt men geleidelijk ook tot de kleinere en doodt men de energie en de daadkracht omdat de eigenaars zich gaan afvragen of het nog de moeite waard is hard te werken, als de socialisatie hun toch bo ven het hoofd hangt. Men denke maar eens aan wat minister Vos voor heeft met het particulier wegvervoer; in hoge mate onjuist acht spr. het ook dat de N.S. met staatsgeld in staat worden ge steld een deel van dit wegvervoer in hun greep te krijgen en tegen een ander deel te concurreren zoals hij het ook onjuist acht dat P.T.T. nu de radiodistributie- bedrijven onder zich wil houden. Dat was een Duitse maatregel, de particu liere ondernemers hadden op dit gebied goed en zeer nuttig werk gedaan en het publiek goed bediend, laat de over heid er dan afblijven, reeds de angst voor mogelijk staatsingrrjpen verlamt de energie der ondernemers. Socialisatie vormt ook een bedreiging der geeste lijke vrijheid, ten deze behoeft spr. maar te wijzen op het betoog van het Kamer lid Hofstra van de P. v. d. A., die bij het wetsontwerp tot nationalisatie van de Ned. Bank, pleitte voor het nationali seren van alle banken, mede omdat het dan niet meer kon voorkomen, dat, zoals de Rott. Bank zich in haar jaarverslag had veroorloofd, kritiek van die zijde op het regeerlngsbeleld werd geoefend. Naast de economische, wil men dus ook de geestelgke vrijheid onderdrukken! Wel heel duidelijk blijkt hieruit hoezeer we te waken hebben tegen staats- almacht, die hier die groep van midden standers en boeren zou wegvagen, welke juist het bolwerk tegen het communis me is, omdat ze die grote tegenstellin gen wegneemt, welke in sommige an dere landen bestaan, waar naast de grootste weelde slechts de diepste ellen de staat. Laat men er voor waken dat de regerlngspolltiek die middenstand uitholt, deze heeft bij de tegenwoordige regeringspolitiek inzake lonen en prijzen evenzeer recht op steun als de arbeider op zijn overbruggingssteun als hij 's winters niet kan werken. Wat wij gadjati, zo’n houding is nu eenmaal niet ,g de sociale maatregeIen te z4 4 zx AI '"1 O T* /ATI O t*T“Q Q 1 rl n> O T* - I niet doen welke Nederland reeds kent, de Indische vSlken naar de vrijheid maar we Qok de andere groepen> welke er nu niet van profiteren op het zelfde peil brengen. Die sociale maat regelen hebben geld gekost, dat slechts gefourneerd kan uit het opvoeren der productie en dat kan alleen als men het particulier bedrijf zoveel mogelijk vrij laat; in deze tijden van schaarste moet de overheid natuurlijk zekere leiding geven, maar men late zoveel mogelijk aan de bedrijven zelf over, trede des noods corrigerend op en verstikke de energie niet in een papierlawine. Zorg ook voor de kleine zelfstandigen, die hun bedrijven lief hebben en er daarom van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat in ploeteren, aan hen ligt het niet dat het vooroorlogse peil der productie nog niet is bereikt. Een mooie samenleving is naar onze overtuiging die, waarin de overheid haar streven naar sociale ge rechtigheid niet beperkt tot een groep, die daar overigens zeker recht op heeft, maar uitstrekt over allen. Spr. beantwoordde nog enige vragen, waarna de heer N au t a, die presideer de, hem dank bracht en betoogde dat veel wat in Nederland gebeurt analogie vertoont met wat Kravchenko in zijn boek „Ik verkoos de vrijheid” omtrent Rusland schrijft. Weliswaar ontbreken de concentratiekampen hier nog, maar als het zo doorgaat, zal ook een menta liteit, welke deze aanvaardt, worden ge schapen. HET RAPPORT OVER DE RODE KRUIS PAKKETTEN. De leden van de voormalige Londense commissie van het Ned. Rode Kruis, de h.h, v. Lldth de Jeude, mr. baron van Harinxma thoe Slooten en de Meester, noemen het rapport der commissie- Vorrink over hun werk lichtvaardig en tendentieus. De Scandinavische landen kregen van de Duitsers betere kansen om voor de burgergevangenea in de kampen te zorgen dan de commissie, vandaar de klachten dat de Nederlandse gevangenen het slechter hadden dan an dere. Over „Nuts-avonden” iets zeggen, dat zou nog het best kunnen gebeuren in de vorm van een flim, met telkens de meest karakteristieke momenten: on derwerpen in vogelvlucht, en portretten van sprekers in close-ups. Dan zou de een zich weer ineens scherp herinneren, wat hij al zo heeft gehoord en gezien, de ander zou zich aangetrokken gevoe len om het ook eens mee te maken. Merkwaardig, dat dat Instituut del Nuts-avonden zich door zoveel wisse lende tijden heen heeft gehandhaafd. Er blijkt uit, dat die mensen van de oude t|jd wel zeer vooruitziende waren, en tegelijk, dat er in ons volk een sterke gehechtheid bestaat aan wat nu een maal zijn plaats veroverd en zijn be staansrecht bewezen heeft. Er is na tuurlijk ook de steeds voortgaande aan passing, de wisselende voorkeur, het streven iets te brengen, dat aan de mens van het heden iets biedt. De „sprekers lijst” van het Hoofdbestuur toont dat zeer duidelijk. Behalve „sprekers” vindt men daarin toneel, muziek, film. Dus keuze genoeg. Als een nieuwe variëteit kunnen beschouwd worden de Jeugd- concerten. Ook die zijn alweer tot een min of meer vaste traditie geworden Tenslotte nog iets over het heden en de vooruitzichten. Op het eerste gezicht is de situatie niet bepaald rooskleurig. Er is „oorlogs-schade”, niet in de materiele zin, maar meer algemeen. Natuurlijk zijn de bescheiden vaste inkomens ook sterk gedaald in betekenis, maar dat is overal hetzelfde. Het ledenaantal van het departement Sneek is ook niet slecht, en heeft na een laagtepunt aan het tinde van de oorlog weer een op gaande richting ingeslagen. Het is nu even boven de 200. Dat zou ook wel het dubbele kunnen zijn, en eigenlijk moe ten zijn. Maar we willen niet klagen. De bezwaren voor het Nuts-werk ontstaan grotendeels uit de „trend” van onze da gen, alles zoveel mogelijk te brengen onder direct beheer van officiële instan ties. Dat is al geruime tijd zo geweest, de oorlog en de jaren daarna hebben dat alleen versneld en toegespitst. Daardoor blijft er voor particulier Initiatief steeds minder ruimte. De gymnastiekschool werd al in 1924 overgenomen, een cur sus voor vervolgonderwijs, indertijd de voorschotten op de gemeentelijke ver goeding art. 101 bis L.O.wet 1920 te verstrekken: Rehobothschool 6^52.50; St. Josephschool ƒ2040.06; Juliana- school, J. v. Nsasauschool, Kon. Wilhel- minaschool en Willem Lodewijkschool totaal 1860.38; R.K. Jongensschool ƒ288.91; R.K. Meisjesschool ƒ281.12; Montessorischool 218.77. WASSERIJ „FRISIA”. Naar wij vernemen is de wasserij Fri sia alhier onderhands en in haar geheel aangekocht door de wasserij Ozon te Leeuwarden, zodat de finale publieke verkoop niet is dojrgegaan. SEANCE RINALDO. Voor het slagen van een occultlsche avond is het in de eerste plaatsj nodig dat het publiek medewerking verleent, en hierover had hel. gezelschap Rinaldo, dat Woensdagavond een dergelijke avond in Amicitla gaf, niet te klagen, al vulden dan ook slechts een honderd tal bezoekers de grote zaal. Dit was erg jammer voor het optredende trio, doch het was geen beletsel voor hen om de zaken serieus op te vatten en voor een Interessante avond te zorgen. Rinaldo zelf en de helderziende Annelies voerden verschillende terwijl mr. eveneens veel succes had. Er is hartelijk gelachen om de opdrachten, die enkele personen uit het publiek in slapende toestand uitvoerden. In de pauze was er gelegenheid vragen te stellen en in lichtingen te verkrijgen over personen en voorwerpen, waarvan door velen ge bruik werd gemaakt. Telepaath Rinaldo gaf ook hierbij frappante staaltjes van zijn kunnen. KIEVITSEIEREN. Dinsdag werden alhier 4000 kievits eieren aangevoerd. Ze werden evenals vorige week voor 30 cent per stuk verhandeld. STICHTING SNEEK 1940—1945. Vrijdag 9 April werd in café-rest. „Onder de Linden” te Sneek de jaar lijkse contactdag van de Stichting Sneek 1940—1945 gehouden. De ver in de foyer van Amicitia was Maandagavond jl. een klein gezel schap bijeen om te luisteren naai wat de heer van Asperen over boven genoemd onderwerp zou vertellen. De heer J. Keur heette allen hartelijk welkom en zei, dat het doel was de banden met Indië strakker aan te halen, waartoe nodig is de kennis uit te breiden van belangrijke gebieds delen. De ver. Oost en West telt thans 40 afd. met in totaal 14000 leden. Dit moesten er 50000 zijn. Men wil in Sneek een afd. oprichten, waar voor 25 leden nodig zijn. Er zijn reeds 22; er moeten nog een paar bij, dan is men in staat meer lezingen te hou den. Het gebiedsdeel ten O. van Java is niet erg bekendhet loont de moeite er nader kennis van te nemen. De heer van Asperen noemde het in een vlotte causerie, een verheugend feit, dat de belangstelling voor Indië groeiende is. Dit moet worden onder houden en gestimuleerd. Spr. ?al over Indië van voor de oorlog spreken, niet over Indonesië, want dat roept politieke tendenzen op en dat is niet zijn bedoeling. De Grote Oost bestaat al heel lang. De hoofdplaats is Ma kassar op Celebes. Het verkeer heeft plaats per K.P.M. Wel zijn er vlieg tuigen, maar die worden alleen voor zakenmensen beschikbaar gesteld. De tarieven van de K.P.M. zijn nogal hoog en hoewel deze in de oorlog veel schepen heeft verloren, is de capaci teit thans vrijwel gelijk aan voor 1942. Makassar is het .knooppunt der K.P.M.-lijnen en daardoor een tran- sito-haven. Celebes heeft geen grote cultures zoals Java en Sumatra. Het belangrijkste product Is de cocosnoot. De kustlijn van Celebes is enorm uit gestrekt en daardoor worden er bui tengewoon veel klapperbomen gevon den, die altijd de zeekust zoeken. In de vorm van copra wordt de vrucht naar Europa vervoerd, waar het in de oliefabrieken wordt verwerkt. In de grote oerwouden wordt veel hars ge wonnen, die voor lakken en vernissen wordt gebruikt. De coban, een slin gerplant, wordt verzameld en als bindmiddel aangewend, omdat deze plant zeer taai is. Na de bevrijding is men begonnen het nikkel-erts, dat bij de meren wordt gevonden, te ontgin nen. De koffie- cn rijstverbouw heeft op Celebes njet veel te betekenen. Men heeft grote plannen om dit eiland vooruit te brengen, maar het zal nooit een positie als Sumatra be reiken. Alleen op Celebes worden er 35 talen gesproken. Men vindt er de Makassaren, Boeginezen, Toradja’s en de Menadonezen. Dit laatste is een belangrijk volk, dat het langst met Nederland is verbonden en de trouw ste onderdanen van onze Koningin zijn. In 1831 is de christelijke zending met haar werk begonnen in de Mina- hassa. Men leze hierover maar eens werken van Dr. Adrihni en Alb. Kruyt. Het oudste volk zijn de To radja’s, die trouw zijn en nooit in op stand kwamen. De Boeginezen zijn een zeevarend volk, waaruit de K.P. M. gaarne haar personeel werft. In 1607 bestond Makassar reedsin 1905 kwam er rechtstreeks bestuur, hoewel er op Celebes nog zelfbestu- rende landschappen zijn. Admiraal Corn. Speelman heeft in de 17e eeuw veel voor Makassar gedaan. Spr. nam zijn gehoor daarna aan de hand van lantaarnplaatjes mee naar Ambon, de Molukken, Nieuw-Guinea, Timor en Flores, Soembawa, Soemba, Lombok en Bali, over welke eilanden hij nog tal van zeer interessante mededelin gen wist te plaatsen. De heer Keur dankte de spreker zeer hartelijk voor de onderhoudende en animerende reisbeschrijving, waarmee we met hem op reis zijn geweest, welke woor den met een welwillend applaus on derstreept werden. In een openbare vergadering van de afd. Sneek van bovengenoemde partij sprak Dinsdagavond in zaal-Piso het Eerste Kamerlid R. Zegering Had- d e r s over „Sociale gerechtigheid, ook voor de kleine zelfstandigen”. Spr. be toogde dat de drie leuzen, waarmee de voormalige partij v. d. Vrijheid 2 jaar geleden de verkiezingsstrijd aanvaardde nl.: Handhaving van het Gezag; behoud van de eenheid van het Koninkrijk; stre ven naar sociale gerechtigheid voor heel het Ned. volk, nu nog even actueel zijn als destijds. Na wat in Tsjecho- Slowakije gebeurde is iedereen over tuigd, dat het gezag dient gehandhaafd, maar het extremisme profiteert al te vaak van een slapheid bij regering en volk, een verwaarlozing van het gezag dus, in normale tijden. Het gezag dient te allen tijde gehandhaafd, wij hebben de regering daarop ook herhaaldelijk moeten wijzen en dan voorkomt men ook dat zich in tijden van crisis een pa niekstemming bij velen ontwikkelt zo als thans en gegrepen wordt naar maat regelen waarvan men zich afvraagt of ze de grondwettige vrijheden niet al te zeer aantasten. Spr. denkt hierbij aan het voorstel tot wering uit colleges van wethouders en leden Ged. Staten, die het vertrouwen der meerderheid hebben verloren, zuiver gericht tegen de com munisten, met wie de socialisten na de oorlog zo gaarne wilden samenwerken. Nu willen ze het tegendeel, maar voor spc., die erkent dat de mogelijkheid wel ke door het voorstel geopend wordt goed is, is het in verband met de ach tergrond een vraag of het communis me, door zo’n maatregel bestreden of niet eer bevorderd wordt. Het hooghou den van het gezag is altijd actueel en niet alleen bij bepaalde gelegenheden, in deze kan ons standpunt niet worden misverstaan, wij protesteerden steeds tegen een slappe houding, welke wrange vruchten afwerpt. Tegen dezelfde slap heid bij de regering kwamen wij op bij het Indische vraagstuk. Wij gunnen de Indische volken de vrijheid, welke wij zelf genieten maar waren tegen een overeenkomst door een Commissie- Generaal gesloten, welker leden en hun instructie de Kamers niet kenden toen zij tot instelling er van moesten beslui ten. Een overeenkomst voor velerlei uit leg vatbaar en gesloten met onderhan delaars der tegenpartij, in wie wij geen vertrouwen konden stellen. Toen noem de men ons reactionnair maar later liet dr. van Mook zich in veel krasser ter men over die onderhandelaars uit. Ook in dezen leidt de slapheid der regering tot gezagsondermijning, alleen immers als-zij krachtig optreedt bij de onder- handelingen zal de bevolking van de nu door ons gehouden gebieden overtuigd worden dat wij van plan zijn ons gezag te handhaven en zal ook zij durven uit komen voor haar’ mening nl. dat zij sa menwerking met Nederland binnen het Rijk wil. Te veel aandacht is door de regering geschonken aan de rechten, die de naar vrijheid strevende inlanders hebben, te weinig aan de plichten, wel ke de regering heeft tegenover de Indi sche millioenenbevolking, welke het rijk trouw bleef. Intussen willen wij niet, wat de a.r. wel doen, Linggadjati als ge heel ter zijde geschoven zien, we dienen mee te gaan met de stroom, waarin we zijn terecht gekomen, nu de Ver. Naties er zich mee bemoeiden, het Amerikaan se volk zou het eenvoudig niet begrijpen als we geheel terugkwamen van Ling-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1