„Alarm in de Oriënt” door Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRHSERADEEL en IJLST Raadsvergadering Sneek DINSDAG 20 APRIL 1948 3e JAARGANG No. 31 ■I FEUILLETON SCHIPPER NAAST GOD. Donderdagavond ging in A mini Ha voor een talrijk publiek, opnieuw de Hartogs „Schipper naast God” en we der met groot succes. Het publiek was even enthousiast over stuk als spelers en aan het slot ging vele malen het doek uiteen om de laatsten in staat te stellen een ovatie van het publiek m ontvangst te nemen, welke speciaal de speler van de hoofdrol de onvolpre zen Cort v. d. Lugt Melsert gold. geschieden als we dit terrein niet hebben, voor de riolering zullen we dan weer een tijdelijke voorziening moeten treffen of Groninger zal moe ten toestaan dat we ze door zijn land leggen. Spr. kan de politiek van de heer Blok, die eigenlijk hierop neer komt „de grond is niet duur, en toch doen we het niet”, niet volgen. Men kan nu kijken naar een uitbreiding in Wijmbritseradeel, maar dat zal nog wel wat duren en intussen moet er gebouwd en het is niet verantwoord de logische uitbreiding volgens het uitbreidingsplan tegen te gaan om redenen, welke een behoorlijke onder grond missen. De heer K o o 1 m o e s is wel voor het voorstel van B. en W., maar komt er nu ook land voor de kleine boeren beschikbaar? De V o o r z. B. en W. hebben zich nog niet beraden hoe met de 4 pdm. los land welke van de gemeente loskomt te handelen, maar zij willen streven naar een rechtvaardige oplossing, al kunnen zij thans geen concrete toe zeggingen doen. De heer D i s s e ver klaart dat zijn fractie, mede in aan merking genomen de aanvullende no ta, voor het voorstel van B. en W. zal stemmen, omdat zij dit in het belang der gemeente acht. De heer Vis heeft vorige keer voor het voor- stel-Groeneveld gestemd, omdat hij het voorstel van B. en W. toen niet kon overzien. Het zwaartepunt er van ligt volgens spr. hierin dat de ge meente nu in staat is een compensa tie te geven, welke gelegenheid zich niet gauw weer zal voordoen, dit in aanmerking nemende, terwijl spr. ook de situatie ter plaatse heeft opgeno men, zal hij zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. De heer D o k- k u m echter acht de geboden oplos sing niet zeer bevredigend. Spr. er kent dat het noodzakelijk is dat de gemeente tijdig voorzieningen treft in verband met de uitbreiding van de stad. Maar dat is toch niet het enige wat ter sprake komt. Het gaat niet alleen om een prijs welke men de ver koper biedt maar ook om de voorde len welke deze krijgt doordat hem de boerderij aan de Leeuwarderweg in pacht ter beschikk;ng wordt gesteld. Spr. meent dat bij de onderhandelin- gen deze zaken niet voldoende onder scheiden zijn en blijkbaar niet alle mo gelijkheden zijn overwogen en heeft vooralsnog geen vrijmoedigheid voor het voorstel van B. en W. te stemmen. De V o o r z. zou van de heer Dokkum wel eens willen hebben gehoord, welke andere mogelijkheden de onderhande- lingen nog konden bieden. B. en W. hebben een stuk grond te koop ge vraagd, dat zij voor de stadsuitbrei ding nodig achtten. De eigenaar wilde niet verkopen. Men kan dan onteige ning toepassen, maar de ervaring leert, dat dit een sprong in het duis ter is. Daarmee was dus de zaak af. Maar er was een tweede mogelijk heid. Groninger was bereid tot een transactie, welke de gemeente niets kostte, en langs die weg kon de ge meente op redelijke voorwaarden en zonder risico terrein in handen krij gen voor een stadsuitbreiding welke er toch moet komen. Nu kost deze zaak de gemeente geen financiële of fers, laat men ze nu lopen, wie weet hoe dan over 5 of 10 jaar de toestand zal zijn. Zeker, wij hebben de koop van de grond en de verpachting van „Welgelegen” niet gescheiden gehou den ,doch bewust naast elkaar ge plaatst, ze horen bij elkaar. Het ge meentebelang vorderde dat o.i. en op de duur zou men B. en W. wel eens daarvoor spr.’s compliment. Zich tot de nieuwe bestuursleden wendend hoopt spr. dat zij met grote trouw zullen doorzetten. Wij leven in een bewogen tijd en de leden van het C.N.V. zijn in beweging gekomen, want op de brief van het C.N.V. zijn reeds 2000 leden gewonnen. Als de leden niet actief zijn, zijn ze niet veel waard en niet waard de christelijke naam te dragen. Overal wordt brand stof verzameld voor de revolutie; wij willen samenwerking tussen patroon en arbeider en zo pal staan tegen hen die alles om willen keren. Wij zijn nu op weg naar de bedrijfsorganisatie en het komt er op aan, dat straks de mannen en vrouwen klaar zullen staan daarin zitting te nemen. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat men opnieuw zal beginnen om het werk dat God bezig is in ons land te doen, krachtig te steunen (applaus). De heer T j. v. d. W e r f sprak als voorzitter van de feestcommissie zijn grote dank en waardering uit voor wat de scheidende vrienden hadden gedaan voor de chr. sociale actie, waarna hij de heer Reehoorn een schilderij en de heer v. d. Horst een lampekap aanbood, terwijl de echtge noten met bloemen werden vereerd. Aan de heer Reehoorn werd namens zijn patroon, de heer G. H. Krommen dijk, een mand bloemen aangeboden. De heer Reehoorn sprekende ook namens de heer v. d. Horst, be tuigde zijn grote dank voor deze feest avond en de prachtige cadeaux. Zij hadden gedacht aan een afscheid in klein comité, dat heeft niet zo mogen zijn. Ook deze spr. vestigt in een korte terugblik de aandacht op de noodza kelijkheid van de trouw en toewijding der leden, anders kan het bestuur niets doen. De zangver. Excelsior onder leiding van de heer J. Nauta verleende op keurige wijze haar medewerking, ter wijl de heer H. G. de Boer met enkele voordrachten zorgde voor de nodige afwisseling. Na een kort slotwoord van de voorzitter sloot de heer Schip per met dankgebed. in gebreke hebben kunnen stellen als zij thans van deze mogelijkheid geen gebruik hadden gemaakt. Deze trans actie is o.i. zeer in het belang der ge meente. Het voorstel van B. en W. wordt als- nu in stemming gebracht en aange- In de jaren 19321938 was het ook nomen met 13 tegen 2 st. (de h.h. voor hen een moeilijke tijd, de grote I werkloosheid werkte deprimerend op I hen in. Zij hebben volgehouden en het Lot gebruikt is als werktuig om een groot onheil te keren. Maar zal ze van lange duur zijn, deze rust in de Oriënt? Zal de vijand, eenmaal in de kaart gekeken, zich gewonnen geven of een nieuwe poging wagen? De vraag behoeft eigenlijk niet overwogen te worden. Niet van hier uit, doch vanuit Soerabaja zal een maal het alarm slaan! De Nederlands- Indische Regering is het spel moe. De onderhandelingen met de huichelende gele handelsgenoot zijn afgebroken. De wateren zijn ontoegankelijk voor de als eerzaam visser vermomde spi on. Verbittering heeft de plaats inge nomen van vertrouwen en éénmaal zal de alarmkreet weerklinken: Ne- derlands-Indië verklaart de oorlog aan Japan! Dan zal de Schout-bij- Nacht het sein tot de aanval geven en de vloot zal volgen met de ver bitterde leuze: Eén Japans schip per dag! Hij schudt het visioen van zich af. Het past niet bij deze gloriedag en het past niet bij Monica! Wat nu past, is een opgaan in het grote geluk van hun kleine levens. „Monica, lieveling”, fluistert hij daar op de voorplecht van die kruiser in haar oor, terwjjl de tropenzon hun witte kleding doet lijken op blanke banieren tegen het stralende blauw: hoorlijk naar eigen inzicht zijn ver werkt, ten volle mee spreekt in zijn werk. Het is alles spontaan, open en fris. Vlot en gevoelig is bv. het prach tige „Ontbijt” no. 4); bijzonder har monisch van kleursamenstelling het ietwat Frans aandoende ,Strijkstertje’ (no. 14). Ook de bloemstukken (nos. 1, 2, 3, 9) zijn van ’n ver boven het ge middelde uitstekend gehalte! In zijn „Chrysanthen” is b.v. het tinnen schaaltje met appels buitengewoon knap van toon. Zijn portretten zijn evenals het andere werk knap van kleur, maar naar onze smaak iets min- ,der levendig met uitzondering van no. 10, een damesportret van bijzondere charme. Een enkel stadsgezicht (no. 8) bekoorde weer door opvatting en juist afgewogen kleurtegenstelling. In dit laatste genre zouden wij gaarne iets meer hebben gezien. De tekenin gen, vooral „Jongenskopje” (no. 13) en no. 17 „Baby” zijn prachtig ge daan. De enige pastel.welke aanwezig was, viel o.i. iets uit de toon en had naar ons gevoel en gezien het overi ge, spontaan-fleurige werk, een iet wat „dode” kleur. Deze tentoonstelling, die van Za terdag jl. voor het publiek geopend is tot aan 2 Mei a.s. verdient de volle dige belangstelling van ieder in Sneek en omstreken, die ook maar iets voor schilderkunst voelt. Wij kunnen dan ook niet nalaten iedereen aan te ra den deze expositie te bezoeken, mede om daardoor de jonge kunstenaar te tonen dat zijn streven fen zeerste wordt gewaardeerd en in de hoop dat onze stad hierdoor toont dat het mo gelijk is om ook in de toekomst ge regelder goede kunst te exposeren. B. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Vrijdagavond was het voor de C.B. B. een belangrijke avond. Toen toch zou afscheid genomen worden van de oud-bestuursleden G. Reehoorn en J. v. d. Horst, die als voorzitter en pen ningmeester resp. 30 en 25 jaar de zaak van de christelijke vakbeweging hadden gediend. Na samenzang, ge bed en Schriftlezing, heette de nieuwe voorzitter, de heer L. W ij t s m a al len harteijjk welkom, inzonderheid de beide jubilarissen met hun echtgeno ten. Zij zijn nu teruggetreden uit hun bestuursfuncties en men heeft ge meend hun werk op bescheiden wijze te moeten gedenken. Zij hebben de hitte van de strijd meegemaakt en spr. wijst er op, dat die strijd alleen goed kan worden gestreden als ieder zijn plicht doet. Spr. verheugde zich dat vr. Schipper, de secretaris van het C.N.V., van zijn ernstige ziekte is hersteld en nu hier is om een kort woord te spreken. De heer J. Schipper zegt dat het een feest is voor hem hier te zijn, omdat hij in een woord van afscheid de waardering van het C.N.V. kan uitspreken voor het werk dat de beide scheidende vrienden voor de arbeid van de chr. vakbeweging hebben ver richt. Zij hebben dat niet altijd met opgewektheid kunnen doen, er was vaak lauwheid en inzinking bij de le den, zij hebben zichzelf niet gezocht, maar uit liefde voor anderen gearbeid. Het werk voor de vakbeweging wordt niet aan de hoge top, maar door de leden en de besturen van gewone af delingen verricht. Namens het bestuur van het C.N.V. zegt"Spr. de scheiden de vrienden daarvoor hartelijk dank. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Vrijdag 16 April ’s avonds 8 uur. Voorzitter: burge meester L. Rasterhoff; secretaris: de heer K. Koster. Aanwezig bij de ope ning 14 leden, afwezig de h.h. Groe- neveld en v. d. Molen, 1 vac. (Stel- lingsma). Installatie dhr. Stoelwinder. Aan de orde is de installatie van de heer L. Stoelwinder als raads lid in de vacature-Stellingsma. Nadat de secretaris de nieuwbenoemde heeft binnengeleid, legt de heer Stoel winder in handen van de V o o r z. de vereiste beloften af, waarna laatst genoemde hem mede namens de raad hartelijk gelukwenst met zijn benoe ming. Reeds tweemaal verliet de heer Stoelwinder deze raad, maar keerde telkens tot zijn oude liefde terug, de herinnering aan hem hier is nog niet verbleekt en we hopen opnieuw op een prettige samenwerking met hem. Nadat de notulen van de vergade ring van 31 Maart jl. onveranderd zijn vastgesteld, verleent de raad op voorstel van B. en W. en op haar ver zoek eervol ontslag aan mej. dr. F. Szper als lerares aan het gymnasium met ingang van 1 Sept. a.s. Nadat een commissie bestaande uit de h.h. Dokkum, v. d. Veen en V i s de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, de h.h. M. Knol en K. Schaper heeft onderzocht advi seert deze bij monde van de heer Dokkum tot toelating, daar alle stukken in orde zijn bevonden. De raad besluit z. h. s. tot toelating. Tot lid der commissie bedoeld in art. 8, le lid der Woonruimte wet 1947 ter voorziening in de vacature-F. K. Groeneveld wordt met 9 st. benoemd de heer S. Douma, nr. 2 der door B. en W. aanbevolenen, de heer M. Op penhuizen, had 6 st. Zonder discussie of stemming nam de raad het voorstel van B. en W. aan tot vaststelling van het gemid deld bedrag in 1947 per leerling aan de openbare scholen uitgegeven als beloning aan vakonderwijzers en dat betreffende de op dit bedrag geba seerde voorschotten over 1948 te ver lenen aan de bijzondere scholen. Voor de bedragen zie men ons vorig nr. Landaankoop van de heer S. Groninger en verpach ting sathe Welgelegen. In de vorige vergadering werd een voorstel van de heer Groeneveld tot aanhouding van het voorstel van B. en W. betreffende deze zaak tot een volgende vergadering aangenomen. Bij de stukken hebben B. en W. thans een nadere nota voor de leden ter in zage gelegd. De V o o r z. zegt dat B. en W. het niet nodig hebben geacht met een nieuw voorstel bij de raad te komen, zij hebben alleen een nota met enige feitelijke "egevens bij de stukken ge voegd. Tot die feitelijke gegevens be hoort een overzicht van de prijzen welke de gemeente in de jaren 1926 1944 besteedde voor aankoop van ter rein, dat ongeveer vergeleken kan met wat thans voorgesteld wordt aan te kopen. Uit dat overzicht blijkt dat 2.10 tot 0.74 werd besteed en dus een prijs van 80 ct. per m2, geenszins buitensporig is. Uit de nota blijkt ook dat B. en W. het land nog eens door twee deskundigen, onafhankelijk van elkaar hebben doen schatten, beide kwamen tot de conclusie dat de prijs zeker niet aan de hoge kant is. Ten slotte is in de nota meegedeeld, dat gelden en dat niet alleen, want de hier geboren blanken, de zogenaamde „witte kakkerlakken”, moeten het nèt zo hard ontgelden, nu, René... waar blijft dan de menselijke waarde?” „O, er zijn onverstandige dwazen, die in de tropen hun superioriteitslust botvieren. En in hun verblinding la ten ze dan wèl „gekleurd volk” toe in de oorden van vermaak, waar een op eengepakte donkere menigte de ver richtingen van blanke revue-girls gadeslaat?” „Heerst er dan een grote haat tus sen blank en bruin?” vraagt Monica geïnteresseerd. „Wacht eens af, meisje. Als ooit een noodsein gegeven wordt, als er ooit oorlog komt, wat de hemel ver hoede, dan zul je het meemaken! Dan strijdt de Eurasian schouder aan schouder met de Brit. Dan maken juist zij een kranig figuur in het leger!” Monica ziet hem aan met glanzende ogen. „Weet je, dat ik jou al bij Vader heb geïntroduceerd?” vraagt ze plot seling. „En hoe heb je mij wel afgeschil derd?” vraagt hij met zijn jongens achtige lach. Monica schudt het hoofd, haar ogen tintelen. Zij heeft vader geschre ven. dat zü hier in de Oriënt het beste fle heer Groninger bereid is, van een 2-tal percelen weiland, welke hij van de gemeente en het O.B.W. in pacht heeft, de huur op te zeggen, dat hij door het pachten van Welgelegen maar 5% H.A. meer land krijgt, dan hij nu tot zijn beschikking heeft en dat hij na de bevrijding de huur van 15 pdm. los land van de gemeente is kwijt geraakt. De heer Lindeman is er verheugd over dat er wat meer land beschikbaar komt voor verpach ting aan kleine boeren, maar zijn hoofdbezwaar.blijft nog altijd dat er door deze transactie een landbouwbe drijf verloren gaat. Spr. is echter na alle belangen tegen elkaar afgewogen te hebben, tot de conclusie gekomen dat het voorstel van B. en W. aan vaardbaar is en zal dus voorstemmen. De heer Blok spgt het dat B. en W. geen volledig plan van de bebouwing der gemeente aan de raad hebben overgelegd, dan eerst krijgt men een goed overzicht en spr. meent dat het tijd wordt dat de raad het plan voor zich krijgt. De zaak waarom het hier gaat heeft 2 kanten. Men kan discus siëren over de prijs, maar ook over de omstandigheden, waaronder deze grond zal worden aangekocht. Het Prijzenbureau te Leeuwarden schrijft in zijn rapport dat het er rekening mee houdt dat de gemeente Sneek tot aankoop wenste over te gaan, spr. vindt het een eigenaardig standpunt dat men bij een taxatie rekening houdt met een bepaalde koper, dat maakt dit rapport niet erg objectief. Over het bezwaar van de prijs zou spr. echter heenstappen als de aan koop dringend noodzakelijk was voor de gemeente, hoewel toch ook uit de nota blijkt, dat door de gemeente aan gekochte terreinen goedkoper werden naarmate ze verder van het centrum lagen, aan Leeuwarderweg en Emma- straat werd meer voor de grond be steed dan aan de Kapelstraat, en waar nu voorgesteld wordt te kopen zijn we wel aan de rand der gemeen te. Maar is het wel noodzakelijk nu land te kopen. We hebben nog 64000 m2, achter de Kerkhofslaan, dat zal in de eerste jaren niet allemaal be bouwd worden. Het spijt spr. ook dat het bebouwingsplan niet aan de raad is overgelegd omdat daarin ook een stuk van Wijmbritseradeel is begre pen, krijgt men dat dan is er nog enorm veel terrein beschikbaar. Maar niet alleen willen B. en W. nu van Groninger een terrein kopen, dat spr. niet direct nodig acht, het kan z.i. nog wel enige jaren wachten, doch bovendien willen zij hem een boerderij verpachten, welk voordeel voor hem bijna niet in geld is uit te drukken. Gezien het een en ander kan spr. niet voor het voorstel stemmen. De V o o r z. is dankbaar dat de heer Lindeman zich nu met het voorstel kan verenigen en betreurt dat de heer Blok met argumenten, die geen hout snijden, het voorstel toch nog be strijdt. Wat de prijs betreft, als het in de nota gegeven overzicht aantoont dat in 1933 prijzen van 78, 75, 74 ct. aan de Kapelstraat werden besteed, is 80 ct. voor dit terrein zeker niet te hoog. Eigenlijk heeft de heer Blok de prijs ook niet bestreden, maar toch wil hij de aankoop uitstellen, maar dan zal de prijs juist hoger zijn, om dat deze grond midden in de bebou wing komt te liggen. Het volgend jaar zullen we de bebouwing achter de Kerkhofslaan moeten uitbreiden en dat zal niet op normale wijze kunnen „Monica, wanneer trouwen we? Ik kan wérkelijk niet langer wachten! We trouwen zo spoedig mogelijk, is het niet, Monica?” „Ja, maar niet hier!” zegt Monica met een tinteling in haar ogen, terwijl ze haar hoofd achterover drukt tegen zijn schouder. „Waar dan, meisje van me?” vraagt hij met gretige verbazing. „In een land, waar de huwelijks wetgeving niet zo gemakkelijk is, mijn jongen!” zegt ze met uitdagende tederheid. „We trouwen op Java, in Soerabaja en we maken onze huwe lijksreis naar Patjét!” „O, natuurlijk!” zegt hij verrast. „Er is geen andere oplossing moge lijk! Ik schik me helemaal naar je wensen, lieve tyran!” „Toch zou ik, als we op droge toon de formules horen aflezen, misschien wel door een ambtenaar, die gebroken Nederlands spreekt, graag hebben, dat ook jg dacht aan een formule uit de Engelse wetgeving, die ik prachtig vind...” zegt ze dromerig. „En die is, mijn kleine meisje?*’ vraagt hg, zgn blonde kop naar haar overbuigend. Ontroerd hoort hij haar gefluisterd antwoord: „For better and for Worse?” (In Geluk en Tegenspoed). - EINDE. heeft gevonden, wat zij zich ooit heeft kunnen wensen: Een man als René! „Ik kwam jou eigenlijk vertellen, dat ik een villa rijker ben, namelijk een bij de Botanical Garden”, zegt René met kwajongensachtig gegrin nik. „Hoe denk je daarover, Monica? Je zult die met mij moeten delen!” „Ik vind het een verontrustend ca deau”, zegt Monica ernstig. „Hoe zal ik zo’n ding ooit kunnen bestieren, zélfs met twee zulke voortreffelijk heden als Tséhong Nio en Wung Ho?” „O, jij kan alles, wat je wilt”, zegt René in vol vertrouwen. „Verder heb ik salarisverhoging en ik krijg va- cantie... ruim genomen!” „O, lieve jongen, voor dat laatste moet ik je omhelzen!” roept Monica en ze slaat haar armen onstuimig om zijn hals. En juist op dit moment komen twéé reporters binnen, op de voet gevolgd door de luid protesterende Mevrouw Witte. „Schandaal toch deze...!” roept ze verontwaardigd uit. Maar een vergenoegde stem zegt: „Thank you!” en de fotoverslaggever van het blaadje „The Mosquito” klapt zijn camera toe. Hét moment is op de gevoelige plaat vastgelegd. —Q. Monic&l Die arme JmMx«4*"lxk»-t;ade. Hii denkt eraan- dat hii door 18 „Bereid je voor op erger”, zegt René. Juist op dit moment komt Mevrouw Witte, de donkere eigena resse van het hotel, binnen. „Wéér van die krantenmensen voor n, toch te bar!” zegt ze met levendig meevoelen. „Poeier ze af, Mevrouw Witte, dan is u een beste!” verzoekt René sme kend. Mevrouw Witte lacht en zucht, verdwijnt dan hoofdschuddend. Ze horen haar even later, schel en ge biedend, zoals ze gewoon is haar be dienden te regeren. „Weet je, wat ze zoëven zei naar aanleiding van het stuk over Thalu- lah? Dat ze die vrouw natuurlijk slecht vond, maar haar tóch begrijpen kon. Het moet hier in Singapore vreemd toegaan tegenover de mensen van gemengd bloed”, zegt Monica. „Mevrouw Witte vertelde, dat zelfs de dominé haar niet onder zijn gehoor wilde hebben, want hij preekte niet voor „coloured people”! Als zelfs een dominé het verschil in huidskleur laat EMS I. H. VAN SOEST JEUGDMIDDAG „KUNST AAN ALLEN”, De vereniging „Kunst aan Allen” heeft de jeugd en ook de aanwezige ouders Zaterdag in Amicitia een pret tige en kunstzinnige middag bezorgd met de opvoering van' het bekende sprookje van Grimm „Zeven in één klap”. Er is zeer genoten van de reeks avonturen, die het dappere kleerma- kertje, door Ina Krediet subliem ge speeld, beleefde voordat hij koning was. Doch niet alleen Ida Krediet, ook de andere leden van het gezelschap „De Sprookjesspelers” vertolkten him rol uitstekend, zodat een prachtig ge heel werd verkregen. Het mooie weer zorgde voor de enige dissonant in de vorm van een zeer matig bezoek, het geen te betreuren was én voor het optredende ensemble, én voor het wakkere bestuur van Kunst aan Allen. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK HOOFDSTUK XXVI. Zó groot is het contrast, dat het Monica stil maakt. Het Igkt nog zo kort geleden, dat zij aan de reling stond van het pas sagiersschip, een onbekend meisje, dat de haven van Singapore binnen gleed met gemengde gevoelens van angst en verwachting. En nu staat ze op de voorplecht van een kruiser en het imposante schouwspel van een kolossale vloot, welke uitvaart om op de oceaan manoeuvres te houden, ver toont zich aan haar geboeide blik. Geen jonk is er op het water te be kennen. Geen motorboot, geen schip, alles is ingenomen door de oorlogs bodems, die zich fier verheffen als heersers van de zee! Hoeveel hebben René en zij nog in het vooruitzicht! Maar boven de over weldigende vloed van indrukken in de Straits, heft zich haar trots om de dankbetuiging van de Nederlands- Indische regering en het persoonlijk woord van de Vlootcommandant. Hoe verrukkelijk is de erkenning van haar geluk met René. René is op een andere manier on der de indruk van de grote vloot- TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN EN TEKENINGEN DICK OSINGA. Vrijdagavond werd bovengenoemde tentoonstelling in het Friesch Scheep vaart Museum officieel geopend door de voorzitter van dat museum de heer Joh. Halbertsma, die het een voorrecht achtte deze tentoonstelling van een beroepsschilder en stadge noot bij de genodigden te mogen inlei den, al wordt zij dan niet onder auspi ciën van het museum gehouden, doch wordt enkel een zaal ter beschikking gesteld, wat de ver. gaarne doet, om dat op die manier een steentje wordt bijgedragen tot de bevordering van de schilderkunst. Na even stilgestaan te hebben bij de betekenis van de Neder landse en Friese schilderkunst, herin nerde spr. er aan dat zijn eerste ken nismaking met de heer Osinga da teert van de opvoering van het sjongspul „Roaitske”, waarvoor hij de décors schilderde, en zo fraai als alleen iemand het kan, die hier gebo ren en getogen is, en het landschap liefheeft. Even schoon is het water en weidelandschap als achtergrond van het diorama in het Friesch Na tuurhistorisch Museum te Leeuwar den, dat ook van Osinga’s penseel is. Spr. zag ook illustratiewerk en ex libris van de heer Osinga, die van jongs af er naar verlangde schilder en tekenaar te worden, doch eerst eindexamen H.B.S. haalde, waarna hij aan de Rijks-academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam lessen van een aantal professoren volgde, om daarna een jaar lang bij prof. Opsomer te Antwerpen te werken. Toen kwam de tweede wereldoorlog en in Frankrijk maakte de schilder alle ellende daar van mede, en ten slotte heeft hg nog geruime tgd met Piet van der Hem op diens atelier te den Haag gewerkt, waarna hij onze stadgenoot werd. Moge hij steeds blijven groeien in zijn werk, zodat hij een der fakkeldragers van de Friese schilderkunst zal wor den, en zijn tentoonstelling de aan dacht van vele stadgenoten genieten. De mogelijkheid om in onze stad goede beeldende kunst te zien, komt zo goed als nooit voor. Het is daar om buitengewoon verheugend dat on ze plaatsgenoot, de jonge kunstenaar Dick Osinga, hierin de volle steun genietend van het bestuur van het Scheepvaartmuseum, het initiatief heeft genomen om ons van zijn werk te laten genieten. Het is moderne, maar daarom geen onbegrijpelijke kunst die ons uit zijn werken tege moet treedt. Het grootste gedeelte van de wanden van het gezellige bo venzaaltje van bovengenoemd mu seum wordt ingenomen door schilde rijen, met hier en daar een enkele tekening en pastel. Voor ons gevoel zijn zijn laatste werken wel de beste, hoewel wij er direct aan menen te moeten toevoegen dat alle stukken het aanzien meer dan waard zijn. Ons dunkt dat de persoon van de schilder, hoewel niet altijd vrg gebleven van bepaalde invloeden, die echter wel be- Dokkum en Blok). Hierna sluiting. zegt René met goedgehuichelde deer nis. tf Ab<-pr$s 12.50 per h*li jeer Franco per post (3.75 per helt jaar <antoo> rooi Abonnementen KIEZEBRINK Jo. KLHMZAND 7 - Tel. 2872 W j SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1