J DE CANADESE ERFENIS 5 et Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht i r. Industrie-moeilijkheden te Sneek. 3e JAARGANG No. 32 L ONZE PRODUCTEN VOOR TOERISTEN. VRIJDAG 23 APRIL 1948 BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Wordt vervolgd. te tr e >p Een lawine van staal. Ab.-priji f2.50 per half jae> Franco per poet 13.75 per half jaar o n Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijdsgroepen worden ver strekt, een en ander dank zij een rui me kaasproductie. De in deze tijd van het jaar geproduceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur. Binnenkort zal een regeling tot stand komen, waarbij uitsluitend bui tenlandse toeristen in de gelegenheid zullen worden gesteld in hun hotel sommige Nederlandse producten, zo als chocolade en jenever, bedoeld om als geschenk mee naar hun vader land te nemen, in de valuta van hun eigen land te kopen. Zoals gemeld, is een dergelijke regeling onlangs ge troffen voor buitenlandse toeristen, die de Alkmaarse kaasmarkt bezoe ken. De deviezen-afdeling van De Ne- derlandsche Bank heeft reeds haar toestemming voor een en ander ge geven. a t e O»| M* ita. ;t- n ja. .t a 5 P e S3 verzekering en van de weduwen- en kinderbijslagverzekering zou reeds aanstonds tot alle zelfstandigen kun nen geschieden. De ^.eerderheid der commissie wil de verzekeringsplicht beperken tot de grens van f 6000.— inkomen, de minderheid tot f 4500. De premie dient door de zelfstandigen zelf betaald, behalve wanneer het in komen zeer laag is. itantooi tooi Abonnementen' ,'a. KIEZEBRINh. Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Nauwelijks uit de sneeuw gedoken, was het dal reeds groen en bloeiend, want als daar in het noorden, vroeg in Mei, de lente eenmaal inzet, schijnt heel de natuur uit te barsten in uitbundigheid. Dan wordt met zeven mijlslaarzen de achterstand ingehaald. Sneeuw en ijs houden weken lang de zon in haar opmars tegen, maar ééns keert de kans en van dat ogenblik af veroveren de reeds in het verborgen aangezwollen voorjaarskrachten de wereld met een overrompelende snelheid. Veilig lag het huigje in de zorgzame omarming der donkere bossen, die de noorden- en westenwind be letten hun ruwe krachten op de vestiging bot te vieren. Naar het zuiden keek het huis op de ontginnin. een kaal stuk grond met enkele spaarzame akkers en veel nog onbewerkt land, bezaaid met wortels en stronken der gevelde bomen. Ver in het zuidwesten was een schaduw te bespeuren van het huis van de naaste buurman, ergens achter de spoorlijn, waartegen hun land lag. Evelyn hield van dit land, haar land, waar meer van iemand werd verlangd dan alleen maar te doen, zoals de traditie het voorschreef. Winter en zomer waren hier feller en heviger dan in het lauwe Holland en dat strookte beter met haar eigenzinnige natuur en haar driftige dadendrang. Nooit had ze deze gedachte onder woorden gebracht, maar in de koesterende blik, die ze over het dal en vooral over het ontgonnen gedeelte liet gaan, lag al haar voldoening over het nieuwe bestaan. Jack kwam binnen, een lange, gespierde jongen van twintig jaar, dromerige, onboerse ogen, een iets voor overgebogen gestalte. Een jongen, die weinig sprak en veel dacht, maar die soms vinnig met zijn zuster kon twisten. Deze morgen was hij in de beste stemming; de winter DE RONDE VAN NEDERLAND DOOR SNEER. Zaterdag gaat dan het grote sportge beuren beginnen, waarvoor niet alleen in heel ons land, maar ook bij velen daarbuiten belangstelling bestaat: de eerste Ronde van Nederland. Zaterdag morgen valt in Amsterdam h t start schot en vertrekken de 140 deelnemers uit alle delen van Europa voor de eerste etappe, die naar het Noorden voert. Er zijn in die etappe 2 grote momenten: de premiesprint die door Sneek verreden wordt en de finish van de eerste dag in Groningen. Ongetwijfeld zullen duizen den Friezen, voor wie deze sport iets nieuws is, getuige willen zijn van de sprint door Sneek, waar zij alle gelegen heid hebben renners van Europese ver maardheid aan ’t werk te zien doordat het parcours midd - door de stad loopt, nl. Bolswarderweg, Kruizebroederstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, waar de fi nish !s bij 't Sportpark. De brede trot toirs langs deze weg zullen allen in de gelegenheid stellen de strijd rustig .te volgen. Een >aar waarschuwingen aan het publiek zijn echter wel gewenst. Men bedenke wel, dat het hier geen groep rustig peddelende wielrijders be treft, maar renners, die met êen vaart van 45 K.M. per uur voorbijsnellen. Men houde zich dus stipt aan de verkeers regeling en blijve op de trottoirs. Moet men oversteken, zie dan goed uif. want bij een dergelijke snelheid is een af stand van bv. 100 M. in enkele secon den afgelegd. En men zal begrijpen, dat de renners voor wie zoveel op het spel staat en die in wedstrijdspanntng zijn niet kunnen afremmen voor een passe rend voetganger. Men zij dus voorzich tig! De grote strijd zal tusser 2 en 3 uur gestreden worden; men kieze dus tijdig een geschikte standplaats. Na afloop van de race zullen interes sante wedstrijden op het Sportpark het publiek diverse attracties bieden, terwijl des avonds het Sneeker Muziekcorps op het Schaapmarktplein een concert zal geven. Tenslotte een verzoek aan de Snekers: geeft uw stad die dag een fees telijk aanzien door de vlaggen uit te steken. Toont daarmee, dat we het op prijs stellen, dat deze grote tocht Sneek in zijn route heeft opgenomen. was voorbij en daarmee waren veel moeilijkheden be graven. Terwijl ze zich bedienden van de gebakken ham en eieren, spraken ze al weer over het werk, dat er gedaan moest worden in de week, die vóór hen lag. Nu het voorjaar was gekomen met zijn warmte en zijn overstelpende hoeveelheid werk, zonken de al te stille dagen van de lange beklemming van de winter weg. Vooral Jack had onder de benauwenis van de winter te lijden gehad. Hij was dan nors, dwars en vaak moede loos. Hij haakte naar verandering, naar bezigheid, die zijn technisch gerichte belangstelling boeide. Hij leefde a' in machines, toen hij nog thuis was op de boerderij van hun vader, waar hij als jongen van twaalf jaar een defecte pomp uit elkaar gehaald en zo goed hersteld had, dat zijn vader niet geloven wilde, dat hij het alleen aad klaargespeeld. En altijd wilde hij weer mechanisch speelgoed hebben. Als schooljongen was hij beroemd in de buurt >m zijn verzameling spoorrails en treintjes; later om zijn stoommachientjes en mecanodoos. En toen hij van school afkwam, besloot zyn vader de lange veertienjarige jongen met het peinzende gezicht, die altijd na vieren bij de dorpssmid te vinden was, naar de ambachtsschool te sturen. Hg had het boerenbloed niet. Het ploegen ging hem te langzaam; hij vond het boerenvak te stuntelig, te moei zaam. Hij wilde met machines meer werk verzetten, dan zijn paar handen hem toestond. Amerika was zijn droom geweest, zijn droom van reuzenmachines en ontzaglijke, maar bedwongen krachten, die door enkele mensenhanden neen sterker nog, door één enkel stel mensenhersens bestuurd werden. En nu zat hij in Amerika! Maar hoe anders dan hij het zich had voorgesteld! By na hetzelfde werk als bij vader thuis, maar dikwijls nog primitiever, nog zwaarder en MET PINKSTEREN SPIJSOLIE. In de bonnenlijst, welke in de week voor Pinksteren zal worden bekend gemaakt, zal een bon voor alle leef tijdsgroepen worden aangewezen voor het kopen van 120 gram spijsolie. In verband hiermede wordt nog maals een beroep gedaan op het pu bliek om ledige spijsolieflessen in te leveren, opdat de distributie niet in gevaar worde gebracht door een kort aan flessen. UITBREIDING VERPLICHTE VERZEKEREN '1 TOT ZELFSTANDIGEN. In een rapport van de commissie van vertegenwoordigers van de mi nister van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid inzake her ziening van de sociale verzekering komt deze tot de slotsom dat het ge wenst is de verplichte/sociale verze kering uit te breiden tot de zelfstan digen. Uitbreiding van de ouderdoms- ENGLANDSPIEL EN VAN DER WAALS. Anton van der Waals, beruchte S.D. spion en verrader van talloze goede Nederlanders staat thans in Rotterdam terecht. Hij was o.m. be trokken bij het „Englandspiel”. De Duitsers was een code voor radio verkeer met Londen in handen geval len toen zij hier in Maart 1942 een met een parachute neergelaten agent van Londen arresteerden en traden toen in radio-contact met Engeland. Zij kwamen toen van alles te weten met het gevolg dat geleidelijk 53 agenten o.a. ook een vrouw door j van woningen of woonruimte, zo mo- vliegtuigen hier neergelaten de Duit sers in handen vielen. Eerst in Dec. 1943 ontdekte Londen dat er iets niet in orde was en staakten ook de Duit sers het spel. Het was een raadsel dat men in Engeland de zaak niet eerder dooi had. Kol. J. M. Somer, destijds hoofd van de Ned. spionnage- dienst in Engeland, als getuige ge hoord verklaarde dat 43 agenten door zijn dienst afgeworpen niet waren ge pakt, de 53 ongelukkigen waren door het bureau „bijzondere opdrachten” af geworpen; en omtrent die dienst weet de getuige niets. Zodat deze gro ve fout van Londen ook thans niet verklaard werd, hetgeen een zeer on aangename indruk maakt. W jensdag werd in de rechtzitting onthuld hoe v. d. ^Vaals meehielp-het nationaal comité op te rollen, o.a. werd daarbij als getuige de heer Koos Vor- rlnk gehoord, die twee illegale organi saties bestuurde. Door het binnendrin gen van v. d. Waals m de zg. „Dienst Wim” vielen opnieuw 70 personen in Duitse handen. Dit alles kon geschieden omdat de Londense radio de illegalen meldde dat v. d. Waals vertrouwd kon worden! zijn bekend gemaakt was de sterfte aan tuberculose in Friesland het laagst (2.81 op 10.000 tegenover b.v. 4.71 pp 10.000 inwoners in Groningen). Iedereen zal gaarne z’n medewerking verlenen om Friesland zijh goede positie te doen blijven behouden. JUBILEA. Vorige week Vrijdag was de heer Wip 40 jaar in dienst als suikerwer ker bij de fa. Tonnema Cie. alhier. De jubilaris is in een bijeenkomst van directie en personeel hartelijk gehul digd, waarbij hem van beide zijden mooie cadeaux gewerden. De heer L. Wagenmakers hoopt Woensdag 28 April de dag te gedenken dat hij voor 35 jaar in dienst trad bij de gemeentereiniging alhier. Verschijnti DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties» F«. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager SNEEKER NIEUWSBLAD VOLKSCONCERT STEDELIJK MUZIEKCORPS SNEEK. Het eerste volksconcert van het Stedelijk Muziekcorps Sneek zal mor gen- Zaterdagavond, op het Schaap marktplein worden gegeven. Het be gint om uur. Het ligt in de bedoe ling dat er een populair programma zal worden uitgevoerd. Dinsdag deed het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden uitspraak in de volgende zaken: Sije Enne Koop- mans, 36 jaar, restaurateur, wonende te Leeuwarden, thans geïnterneerd. Het Hof bevond verdachte schuldig en veroordeelde hem tot de doodstraf en ontzegging van de beide kiesrech ten voor de tijd van het leven. Hem werd verlof verleend tot het instellen van beroep in cassatie, waarvan ver dachte inmiddels gebruik heeft ge maakt. Sjoerd Sonnema, 28 jaar, landarbeider, wonende te Anjum, thans geïnterneerd. Verdachte werd schuldig bevonden en veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf door te bren gen in een Rijkswerkinrichting met aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht en ontzegging van de beide kiesrechten voor de tijd van het leven. Hem werd verlof verleend tot het in stellen van beroep in cassatie, waar van verdachte inmiddels gebruik heeft gemaakt. IN JULI EN AUGUSTUS DE BONNENLIJST EENMAAL IN TWEE WEKEN. Evenals het vorige jaar zal, ten einde de winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantie te sluiten van Juli t.e.m. 11 September a.s. inplaats van iedere week, éénmaal per veertien dagen een bonnenlijst worden gepubliceerd. De bonnen, welke normaliter verdeeld over tvyee weken worden aangewezen, zullen dan in één lijst worden bekend gemaakt. De eerste bonaanwijzing voor 14 dagen zal dus zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus. In de tijd stippen, waarop de detaillisten de bonnen bij de distributiedienst moeten inleveren, wordt geen wijziging ge bracht. Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen sluiten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren. Het publiek moet er rekening mede houden, dat het als gevolg van deze regeling een week eerder de beschikking krijgt over de artkelen, welke gewoonlijk in de twee de week worden aangewezen. Aan het einde van de periode, waarvoor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moeten wachten. MATZES EN TOAST BONVRIJ. Met ingang van heden zijn matzes en toast zonder bon verkrijgbaar. De vervaardiging van deze producten is beperkt, zodat het niet mogelijk is on gelimiteerde hoeveelheden te kopen. DIRECT GEVAAR VOCR VLEESVOORZIENING GEKEERD. Doordat overeenkomsten met Bel gië en Engeland gesloten zijn voor door-levering van bevroren vlees, dat deze landen in voorraad hebben is di rect gevaar voor onze vleesvoorzie ning afgewend, doch volledige zeker heid voor onze rantsoenen in Mei en Juni is er nog met. EXTRA KAAS. In de week van 27 April tot 1 Mei zal ahn de houders van A B en C- kaarten een extra rantsoen kaas van 50 gram beschikbaar worden gesteld. EEN PARTICULIERE RONDE VAN NEDERLAND. De Ronde van Nederland heeft twee oude wielerenthousiasten, de heren H. Henneveld en H. J. Groeneveld, respec tievelijk 67 en 69 jaar, geïnspireerd, de zelfde route te maken op toerfietsen. Ze zijn Dinsdag 21 April uit Amsterdam vertrokken, vertoefden s nachts in Bols- ward, waar zij hun eerste contróle- stempel op Friese bodem ontvingen. Woensdag 22 April, s morgens 9 uur kwamen zij hun contrólestempel halen in Sportcafé „De Kroon” te Sneek. Van de Waterpoortnremiesprint hebben de heren maar een onderonsje gemaakt om een goede sigaar, welke door de oudste van het tweetal is gewonnen. Deze wie- lerveteranen denken een halve dag voor de ronderijders in Amsterdam aan te komen. Zij zullen, evenals hun wieler- collega’s van de Grote Ronde, hun ere rondje rijden op het Stadion-cement. bij een klimaat, dat hem lange maanden dwong tot een arbeid, die hij verachtte, een bezigheid, slechts dienstig om de tijd te doden: hout hakken! En toch kende hy de vreugde van het zwaaien van de bijl met de tref zekere slag, de vreugde van de man, die zyn armen weet te gebruikenmaar het bevredigde hem niet en zijn humeur leed eronder. „Jij”, had Evelyn dikwijls gesmaald, „jij, je hebt geen pioniersbloed. Wou jij soms liever taxi-chauffeur wor den in Toronto? Fijn vak, jongen! Wachten op een vrachtje, urenlang in de kou en bijna meer onkosten dan loon”! Dan schamperde Jack terug: „Is dit dan zo plezierig? Om een onbegaanbaar stuk bos kaal te kappen En een massa zorg te hebben om een hoek grond te ont ginnen En wat heb je dan nog? Een armelijk boer- derytje in een uithoek van de wereld, waar je nooit iemand of iets ziet. Je kunt net zo goed monnik wor den! En jy wordt een oude vryster, wees daar maar zeker van”. „Ach wat”, suste Evelyn dan, „jy denkt alleen maar aan de beginjaren. Jij hebt geen fantasie! Heel Ame rika is toch zo begonnen. Iedere streek moet opge bouwd worden, je zult de veranderingen eens zien over egn paar jaar; als er meer huizen komen, dan krijgen we een winkel en een kerk en later een schoot Dan komt er misschien ook wel een station en wie weetom jou een plezier te doen een fabriek, net als in Beaver Creek”. „Dan kan het hier net aardig zijn tegen de tijd, dat we doodgaan. Nou, ik denk er niet aan! Ik zal hier blijven, tot de boel behoorlijk loopt, maar ik ben met van plan me hier mijn hele leven op te sluiten". DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN. Volgens de laatste gegevens zullen van de*345 leden van de Senaat er 148 chr. dem. zijn en 119 van ’t Volksfront; in de Kamer zullen 281 zetels voor de chr. dem. zijn en 177 voor ’t Volksfront. Het Volksfront heeft een zeer zware ne derlaag geleden en er wordt al gezegd dat Italië thans in de W. Europese Unie zal worden opgenomen. U. SIJTEMA t- Te Axel is op 63-jarige leeftijd overleden de heer U. Sijtema, direc teur van het postkantoor aldaar. De heer Sijtema was, voor hij te Axel werd benoemd, jarenlang werkzaam aan het postkantoor alhier en heeft hier geruime tijd zitting in de ge meenteraad gehad voor de vroegere S.D.A.P. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK De verkiezingen in Italië hebben tot een grote overwinning van de partijen, welke het met de Westerse democra tieën houden, geleid. In het bijzondei heeft de hr. democratische partij on der de leiding van de tegenwoordige eerste minister, de Gaspéri, succes ge had en zo zij al niet de absolute meer derheid in de Kamer heeft verworven bij het schrijven van dit overzicht was de volledige officiële uitslag, die men waarschijnlijk wel elders in dit olad zal vinden, nog niet bekend dan heeft ze toch verreweg het groctste aantal ka merzetels verkregen. Daarmede is dan ook, naast de vrees dat het communis- tisch-socialistisch tlok, dat onder de naam Volksfront samenwerkt, zou over- winren, ook nog een andere zorg aan de kant, nl. dat uit dit Volksfront de nieu we eerste minister zou moeten worden aangewezen. Het is nl. zo dat de nieuw gekozen Kamer een staatshoofd, dus de president kiest, en dat deze de nieuwe eerste minister, gewoonlijk voortkomend uit de grootste partij, aanwijst, die dan voor de Kamer verschijnt, om een ver- trouwensmotie te krijgen. Ware de nieu we Kamer zo samengesteld, dat het Volksfront daarin niet de meerderheid, doch wel de grootste partij vormde, dan zou de president waarschijnlijk, afwij kend van het gebruik, de nieuwe eerste minister niet uit het Volksfront geko zen hebben, en zouden daardoor weer allerlei moeilijkheden zijn ontstaan, welke nu de chr. dem. part" weer de grootste is, kunnen worden vermeden. Natuurlijk vraagt men zich thans af of de communisten zich bij hun nederlaag zullen neerleggen. Ogenschijnlijk vermoe delijk wel, maar inderdaad zullen we in Italië aanvankelijk wel die moeilijk heden krijgen, welke men ook in Frank rijk heeft gehad. Al hebben de Italiaan se communisten ook in het industriële noorden blijkens de verkiezingsuitslag aanzienlijk aan invloed onder de irbei- ders verloren, met stakingen en derge lijke middelen zullen zij wel trachten de nieuwe regering dwars te zitten en het herstel van het land met behulp van het Marshallplan, te belemmeren. Veel zal in dezen afhangen of Amerika deze hulp snel weet te organiseren en in Italië bekwame mannen zullen worden gevon den, die de geboden hulp zo doeltreffend mogelijk aan zullen wenden, waardoor er weer enige welvaart in het zwaar ge teisterde land zal ontstaan, dus voor de arbeiders weer werk, die daardoor zul len ontdekken, dat de Amerikaanse hulp niet louter een verkiezingsleus is ge weest, en zich meer en meer zullen af wenden van avonturen, waartoe de com munisten hen zullen trachten te verlok ken. Italië is er dus met dez verkie zingsuitslag nog niet a! zijn de vooruit zichten er wat gunstiger geworden. De eerste tijd zal er nog een evenwicht zijn, zoals dat DE EMMABLOEM-COLLECTE. Dinsdag 27 April a.s. zal de jaarlijkse Emmabloemcollecte worden gehouden. De opbrengst komt grotendeels ten goede aan de plaatselijke tuberculose bestrijding die daaraan dringend be hoefte heeft. Want al moge het waar zijn, dat de sterfte aan deze ziekte weer keen vooroorlogs peil heeft bereikt, de bestrijding van de ziekte brengt èn indi vidueel èn organisatorisch veel kosten met zich mee. En al in door een syste matische bestrijding kan resultaat wor den bereikt. In Augustus ’47 de laatste maand, waarover officiële cijfers Als een vlam staat Evelyn in de deur van het grauwe huis; wild blond haar om het fel blozende gezicht, de mime rok golvend met de wind om haar sterke benen, de blouse gewelfd over haar krachtige borst. Ze zet de handen aan de mond, haalt diep adem, zoals alleen een jong, sterk mens dat kan, en haar roep juicht over het erf. Juicht, hoewel het iets heel gewoons is, wat zij te roepen heeft „Jack, kom je eten? Het ontbijt is klaar!” zong het door haar handen. „Evelyn” hadden de Canadese buren haar gedoopt, want de degelijk Hollandse naam van Everarda was voor een Britse tong niet uit te spreken. Haar broer heette thuis Jan, maar ze waren in de veertien maanden, die ze nu in Noord-Ontario woonden, a zc gewend aan de Canadese namen, dat ze die zelf ook waren gaan gebruiken. Jan was Jack geworden en alleen Evelyn hoorde zich nog van tijd tot tijd door haar broer, evenals vroeger in Holland, „Eef” noemen. Lang nadat Jack geantwoord had, stond Evelyn nog in de deuropening te genieten van de zonnige Zondag morgen. Met volle teugen ademde ze de kruidige lucht m, die haar toescheen met energie geladen te zyn. Een pittige geur van bloeiende dennen en ontbottend hout woei door Mac Intosh Valley, waarin hun boerderij was gelegen. zal bijeenkomen. Daar zal de Duitse kwestie wel op de voorgrond staan, want niet alleen Frankrijk, ook de Benelux, heeft haar eisen ten opzichte van dit probleem. Daar zijn bijv, nog altijd de grensverbeteringen door Nederland ge ëist en waartegen de Duitsers thans in heviger mate dan ooit te keer gaan. Zij voelen dat het Westen hen tegen het Oosten nodig heeft en maken van hun positie gebruik, of in Nederlandse ogen misbruik. Heel veel geven we nog niet voor het inwilligen onzer eisen door onze mede-geallieerden al hebben de Ver. Staten, als zij ons willen steunen, een geducht wapen in de hand met de Marshallhulp, welke West-Duitsland even dringend behoeft als de West- Europese landen. Deze landen schieten goed op met hun nieuwe organisatie voor Europese samenwerking, welke be oogt de uitvoering van het hulppro gramma voor Europa te bespoedigen. Een verdrag voor Europese economische samenwerking is ondertekend door 16 landen, de organisatie zetelt te Parijs. Daarnaast lopen dan de onderhandelin- gen tussen de Westelijke Unie en de Ver. Staten over een militaire garantie van het vijfmogendhedenpact, waarover de Belgische minister Spaak te Was hington heeft onderhandeld. Deze kwes tie is nog niet geregeld, doch de steeds omvangrijker Amerikaanse oorlogsvoor bereiding, vergezeld van het- zenden van oorlogsschepen en vliegtuigen voor zg. oefendoeleinden naar Europa bewijzen dat Amerika zijn steun niet aan de West-Europese staten zal onthouden; door een verdrag moet deze echter ge regeld opdat ze behoorlijk georganiseerd kan worden ook. Het schijnt echte dat er verschil van mening is over de vraag wat nu eerst moet gebeuren. Amerika zou wensen dat de Westelijke Unie eerst haar verdedigingsplannen opstelt, waar bij zij zou .unnen rekenen op aanvoer van Amerikaans oorlogsmateriaal, de Westelijke Unie zou eerst de Ameri kaanse garantie willen en dan haar daarop steunende defensieplannen wil len ontwerpen. Over het Palestina- vraagstuk geen groot nieuws al is deze zaak nu in de vergadering der Ver. Na ties; de Engelse troepen zyn reeds met de ontruiming aangevangen en het is een wedloop tussen Joden en Arabieren de verlaten stellingen te bezetten. De industrie in het Noorden van het land, ook in Sneek, heeft met per- soneelsmoeilijkheden te kampen. Er heerst een ernstig tekort aan vak bekwame arbeiders, speciaal in de metaal- en meubelindustrie. Dit heeft, naar het oordeel van de directeur van het Arbeidsbureau te Sneek, meer dan één reden. Naast de onbillijke classificatie der gemeenten, speelt het woningtekort een niet onbelangrijke rol. De Sneker industrie zou wel ar beiders van elders tot zich kunnen trekken, indien er voor hen een rede lijke kans op het verkrijgen van een woning zou bestaan. Hoewel de moei lijkheden voor het Gemeentebestuur bij’ de verdeling van de beschikbare woonruimte ongetwijfeld groot zijn, meent genoemde ambtenaar toch, dat meer rekening behoort te worden gehouden met de belangen van de industrie. Industrie-vestiging gaat Sneek voorbij. Temeer reden bestaat er om rekening te houden met de be langen van de daar nog gevestigde bedrijven. De directeur van het Ar beidsbureau heeft zich dan ook met een adres tot de Gemeenteraad ge wend om de aandacht van het Ge meentebestuur op dit probleem te vestigen. In dat adres wordt dan ook gevraagd om by het toekennen van woningen of woonruimte, zo mo- I gelijk voorrang te verlenen aan die arbeiders, die tot de personeelskern van de in Sneek gevestigde bedrijven behoren of van elders kunnen worden aangetrokken. Dit is een levenskwes tie voor de plaatselyke industrie. Het zal ongetwyfeld remmend werken op de vlucht naar andere delen van het land, waar, naar het schijnt, in dat opzicht in meerdere mate rekening gehouden wordt met de belangen der bedrijven; en het zal arbeiders tot de Sneker bedrijven kunnen voeren uit die streken waar een belangrijk arbei- dersoverschot is. De groot-industrie kan het personeelstekort opvangen door een of meer onderdelen van het bedrijf te verplaatsen naar die delen van het land waar een arbeiders- overschot is. Dit is voor de te Sneek gevestigde bedrijven niet mogelijk, daar ze daarvoor van te beperkte omvang zijn. PROCES-RAUTER HEROPEND. Bij de heropening van het proces- Rauter voor het Haagse bijz. gerechts hof bleek uit nieuwe stukken dat Rau- ter en voor de meubelroof en vcfor de Jodenvervolging groter verantwoorde lijkheid droeg dan hij had toegegeven. Uit een verklaring van ir. Louwes bleek echter daf wat de tweede distributie- stamkaart betreft het meer waarschijn lijk was dat de Duitsers die invoerden om de voedselpositie te handhaven dan om onderduikers te treffen. De vrij wankel evenwicht zijn, zoals dat er in Frankrijk ook nog altijd is. Daar is de Nationale vergadering weer bijeen gekomen, en blijft, ondanks de Iets verbeterde eco nomische toestand, de positie van de re gering Schuman nog moeilijk. Enerzijds trachten de communistische groeperin gen weer een nieuwe loonactie op te zet ten, anderzijds blijft de partij van de Gaulle, die nieuwe verkiezingen en een bewind dat niet geheel vrij van dictatori ale smetten is eisen, haar zuigkracht oefenen op de rechterzijde van de groe pen, welke de regering Schuman nog steunen. Mede daardoor voelt deze rege ring zich niet geheel vrij in haar buiten landse politiek. Deze rechtse groepen zijn er tegen West-Duitsland ai te stevig op de been te helpen en het is mogelijk dat daardoor de vorming van de West- Duitse staten weike Engeland en de Ver. Staten op het oog hebben, wordt vertraagd. Een zeer voorname rol speelt deze zaak ook bij ae huidige be sprekingen tussen de landen van het vyfmogendhedenverdrag die nu een consultatieve taad voor de Westelijke Unie, met zetei te Londen, hebben op gericht, w'elke 24 April voor het eerst FEÜILLETON

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1