Departement Sneek Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRIISERADEEL en IJLST 150-jarig bestaan herdacht 3e JKARG1NG Ko. 33 A SCHARNEGOUTUM. Voor een ge- i J 2 I dat de jongens straks anders zullen terug komen. Dat komt best terecht. Zij hebben een groot aanpassingsver mogen gekregen. (Applaus). Mevr. Castelein deed enige mededelingen over de Mevr. Spoor-actie en over een familiedag in Leeuwarden te houden. Luit, de Vries beantwoordde daarop tal van vragen, waarop hem door de voorzitter hartelijk dank voor zijn boeiende causerie werd gebracht en hem een boekwerk werd aangeboden. Na het? zingen van het Fries Volks lied werd de vergadering gesloten. grote aandacht werd het spel ge volgd. Ook gaven enige leden nog voordrachten en zang ten beste. Alles viel zeer in de smaak en er was vaak daverend applaus. Veel te gauw was de buitengewoon geslaagde avond ten einde. IJLST. Geslaagd te Leeuwarden voor het muziekdiploma A: G. Hee- ringa, piston, T. Heeringa, bugle, S. F. Bakker, alt, allen leden van de Chr. muziekver. Concordia. I te gaan helpen. L; deze laatste maanden was een plan in haar gerijpt. Ze zou al was Daan er dan niet meer tóch gaan en Jan overhalen mee te komen. Dan zouden ze samen het bedrijf weer op gang kunnen brengen. Haar broer was die ontginning begonnen en zjj zou eens laten zien, dat een Noordhollander wist van doorzetten. Er was verzet geweest van vader en moeder. Natuur lijk Ze wilden niet nóg eens twee kinderen afstaan aan een land, lat hun reeds de oudste zoon ontnomen had. Maar Jan was voor Eefs plan gewonnen en beiden hadden dezelfde koppigheid, die de oudelui indertijd in staat had gestelo zich van landarbeider tot kleine boer op te werken. Zij gingen. Beiden snakten naar een leven van groter formaat dan ze in Holland te verwachten hadden, maar ieder leefde met zijn dromen in geheel andere sfeer. Eef zag land en bossen en veeze zag een boerderij ont staan, groter, vrijer, moderner dan hun propere Noord- hollandse plaatsje. Ze kende de vreugde van de arbeid op het land, de vreugde van planten en dieren te ver zorgen, de vreugde van arbeidende handen, waarmee de wind speelt en waarover de zon streelt. Ze genoot van de versgeploegde aarde, van de tere ontkieming, van groei en rijping, van oogst en uiteindelijke ver stilling van het land. Ze was een geboren boerin. Jans Amerikaanse dromen waren uit een andere geest ontsproten. Canada, Noord-Amerika, betekende voor hem tractors, maaimachines. Dat betekende fabrieken, mijnen, auto’s! Dat betekende verfijnde technische in strumenten, die een mens krachten in de hand gaven, duizenden, millioenen malen sterker dan hij zelf was. Hij dacht aan de hete adem van motoren en hoogovens en aan het snelle rhythme der industrie, terwijl Eef mijmerde over de vertrouwde streling van een paarde- kop, de zachte blik der koeien en de aandoenljjk stunte lige bewegingen der jonge kalveren. Hoe was Canada hun tegengevallen! Verveloze huizen Jack schrééuwde dan bijna met de heftigheid van een twintigjarige, op wie Evelyn moederlijk wijs, zoals een drie en twintigjarige vrouw betaamt, min of meer be grijpend neerzag. Zo’n jongen! Kom! Het werk moest gedaan worden al had ze zelf meer dan eens op het punt gestaan in te storten. Want het was geen gemakkelijke erfenis, die de dood van hun oudste broer hun op de schouders had gelegd. Daan, „Don” zeiden de Canadese buren, die de naam van Donald wilden afleiden, zou nu acht en twintig geweest zijn. Ruim anderhalf jaar geleden was hij omgekomen bij het vellen van een grote boom. Hij had het karweitje weer alleen willen opknappen, zoals hij altijd een neiging had gehad om zoveel mogelijk werk te verzetten in zijn eentje. Hij deed het om de pure vreugde van de inspanning. Sterk als een beer, was hem niets liever dan zijn krachten te meten aan de weerbarstige dingen. Dat had hem er ook toe gebracht een stuk land te kopen in het ruwe noorden van Ontario. Voor 80 dollar kocht hij 160 acres land! Denk eens aan: dat kwam op drie gulden de hectare! En het bedrijfskapitaal hakte je zelf bij elkaar, want het land was begroeid met bos. Voor de helft hoog hout, dat gedeeltelijk ge schikt was voor de houtzagerij en gedeeltelijk voor de papiermolen. De rest van zijn „Quarter-section” was een flauw hellend dal, dat begroeid was met ruw gras, hier en daar onderbroken door struikgewas. Hij was eerst een jaar in de buurt gaan werken als houthakker, had goed uit zijn ogen gekeken en ten slotte een gunstig gelegen stuk land genomen. Zijn grond grensde gebracht. Rest ons nog te vermelden, dat in de commissie personen uit V.V.V., Prov. Bestuur, Horeca (ver- en bosgebieden, de eilanden en de ste den) Vervoersmaatschappijen, Etif, Icobé, de Nederl. Jeugdherbergcen- trale en het Geldwezen zijn opgeno men. Wij wensen de commissie veel succes met haar mooie, doch zware taak. een kort welkomst- propagandistisch woord gespro- UITVOERING GEREF. GEM. ZANGVER. „SURSUM CORDA”. Als men als dirigent van een klein koor met beperkte mogelijkheden eens wat anders wil brengen dan de be kende composities uit bestaande lie derenbundels, is de keus niet zo heel groot. De meeste grotere koorwerken zijn technisch te moeilijk en eisen in ieder geval geschoolde, en dus dure solisten en begeleiders. De enkele werken, die wel binnen het bereid lig gen, zijn vaak onbelangrijk en kunnen het verwedde publiek van tegenwoor dig niet meer boeien. De heer Tuin- stra had voor de uitvoering met de Geref. gem. zangver. „Sursum Corda” het oog laten vallen op een onbekende compositie van Passie- en Paaskoor- klanken („Triptychon”) van van der Put. Triptychon is een driedelig werk voor koor, solisten en orkest, waarin en Dinsdag 20 April slaagde te ’s-Gravenhage voor adjunct-commies bij de P.T.T.-dienst de heer J. de Jong, werkzaam op het P. en T. kan toor alhier. De Hamletfiguur. Het verdere deel van de avond was gewijd aan een causerie van d r. H. C. Koek uit Heerenveen over de Hamletfiguur, waarbij dr. B. Dijkstra, eveneens uit Heerenveen, op meester lijke wijze een aantal fragmenten uit het Hamletdrama voordroeg in de magistrale Friese vertaling van Hol- trop. Dr. Koeks causerie beoogde een verklaring te zoeken van de figuur van deze prins van Denemarken die geroepen aan zijn oom de moord op zijn vader te wreken, en dus een voor die tijd heilige roeping volgend, niet in staat blijkt die daad te volvoeren en steeds talmt. Eerst in het laatste bedrijf, zelf reeds dodelijk gewond, steekt hij zijn oom overhoop. Dit tal men dat noch voortspruit uit lafheid, noch uit zedelijke motieven, zoals spr. uit Shakespeare’s stuk aantoont, roept om een verklaring. Deze dau moet men zoeken in Hamlets ogen blikkelijke geestelijke gesteldheid, die geheel in het teken van de rouw staat. Ook om de dood van zijn vader, maar vooral om zijn moeder, die reeds enkele maanden na die moord, de be drijver daarvan huwt. Hamlet’s innig geloof aan zijn moeder is daardoor vernietigd en deze zedelijke ontgoo cheling doet hem dan alles als ver dorven zien, het is de geestesgesteld heid der melancholie. En het is deze zwaarmoedigheid welke leidt tot het talmen met de daad, de moord op zijn oom, zij voert immers tot on macht omdat zij een motorische rem ming veroorzaakt. Hamlet kon niet handelen, omdat zijn ervaringen zijn psychische gesteldheid zo op de kop gezet hadden, dat hij tot melancholie moest vervallen. Maar ook deze kent vaak haar motorische ontladingen in een plotseling ontspoorde agressivi teit en het is deze welke de moord partij aan het slot, welke zo melodra matisch lijkt, inderdaad tot het enige aannemelijke einde maakt, zij treedt hier als een almachtig noodlot naar voren. De v o o r z. bracht dr. Koek en dr. Dijkstra ten slotte hartelijk dank voor het ten beste gegevene. moet gezet om iets te doen voor onze jongens. De geestelijke verzorging doir predikanten en aalmoezeniers i& een andere belichting van de moeilijk heden der soldaten. Zondag kent men in Indië practisch niet. Wat moeten de jongens nu met hun Zondag doen? De geestelijken zijn daar echte ka meraden voor hen en bij moeilijkheden doen zij hun uiterste best de ontspoor den weer op de rechte lijn terug te en schuren, slecht bewerkt land, armelijke gewassen, verlaten hoeven en kerkhoven van verroeste werk tuigen en auto’s waren overal te zien langs de spoor lijn, die hen het land invoerde. En een heel gewóón volk. Ze hadden gedacht sportieve typen te ontmoeten: slanke, pittige vrouwen, kwieke kerels. Maar deze plaatjesfiguren uit tijdschriften en kranten en films waren hier even zeldzaam als thuis en mensen met een natuurlijke, frisse kleur op het gezicht kwamen hier heel wat minder voor dan in Noord- Holland. Die eerste indrukken waren reeds lang vervaagd. Wat leek hun aankomst al weer een ontzaglijke tijd geleden! In weinige maanden waren ze sterk onder Canadese invloed gekomen; hun Hollands was doorspekt met Engelse woorden en Amerikaanse uitdrukkingen. Ze zagen het verveloze reeds niet meer, ze verbaasden zich niet meer over het gebrek aan verzorging van huizen en dieren en lachten een beetje laatdunkend over het gepeuter in „the old country”. Het opwekkende klimaat van Canada had hen gevangen. Hier kon je nog eens werken! Geen gezeur over het wegvegen van het laatste strootje bij de schuurdeur, maar een scherpe blik voor wat wèl en wat niet de moeite waard was. Dat hadden ze zich in hun eerste harde jaar in Mac Intosh Valley verworven. Ook de mensen bleken toch heel anders te zijn, dan ze in hun eerste teleurstelling hadden gemeend. Er zat meer gang in. Alles ging snel ler; er waren geen remmende tradities en geen onver anderlijke gebruiken, die iemand beletten op te schieten of nieuwe dingen toe te passen. Deze mensen wisten hun nuchtere bestaan, hun dagelijkse strijd om het brood vrij te houden van onzakelijke invloeden. Wie dat niet leerde, kon hier niet leven. Bij het werk slechts feiten, feiten en gezond verstand! Dat was de richtlijn, waarvan niet afgeweken mocht worden in een land, waar alleen met hard werken en open ogen een bestaan is te verdienen. WtWif L FRIESLAND EN HET VREEMDELINGENVERKEER. Onder leiding van de voorzitter van de Prov. Friese V.V.V. mr. A. A. M. van der Meulen, burgemeester van Leeuwarden werd dezer dagen een commissie voor Toerisme en Ontspan ning geïnstalleerd. Deze commissie zal, mèt de van provinciewege inge stelde commissie voor het Recreatie- vraagstuk, alle aspecten van het toe risme moeten bestuderen. Friesland en z’n eilanden komen nL hoe langer hoe meer op als geliefkoosd oord voor vacantiegangers. De Nederlanders zjjn voor wat het besteden van hun va- cantie betreft tegenwoordig practisch aangewezen op het eigen land. Boven dien heeft een ieder gelukkig tegenwoordig recht op vacantie. Door deze beide factoren èn de snelle be volkingstoename kunnen de oude ge bieden lang niet alle gasten meer op vangen en dus zoekt men nieuwe re creatieoorden. Wij kunnen verheugd zijn, dat Friesland één van deze ge bieden is, want het verhoogt zonder twijfel de bestaansmogelijkheid van velen. Van zjjn kant zal Friesland er echter klaar voor moeten zjjn deze vergrote toeloop van gasten op te vangen. Daarvoor is nodig, dat de hotel- en pensioncapaciteit in bepaal de gebieden aanmerkelijk dient te worden uitgebreid. Verder zal het verkeersnet alhoewel er reeds veel verbetering is ingetreden uitge breid moeten worden. Hiermede hangt ten nauwste samen de toestand van de wegen, vooral die der tertiaire. Ook op dit punt valt er in Friesland nog wel het een en ander te verbete ren. Werden er hier zo terloops enige problemen van materiële aard aange haald, er zijn ook nog problemen van culturele aard en dan wel speciaal het ontspanningsvraagstuk. Natuur- en cultuurmonumenten (wij noemen in dit verband alleen de onvolprezen schoonheid van onze meren, de bos sen van Gaasterland en de Zuid-Oost- hoek, de Waddeneilanden; onze oude kerken, musea, stadhuizen, het pla netarium, de Waterpoort, de steden enz.) zijn er te over, maar wij hebben een groot tekort aan goede ont spanningsmogelijkheden. Vooral deze kwestie zal veel studie van de com missie vragen, want Friesland is op dit gebied onbedorven en er zal angst vallig voor dienen te worden gewaakt, dat dit zo blijft Verder mag het cul- DINSDAG 27 APRIL 1^48 ReJacteuren. L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-aóresKLEINZAND 7 - SNEEK naam aria’s, als ik de solo-gedeelten zo noe men mag, leken minder geslaagd en soms onbevredigend oppervlakkig. Als geheel voor kleinere koren een ge schikt werk, dat in zijn eenvoud het verheven onderwerp waardig en vrij van onecht gevoel weergeeft. De heer Tuinstra wist in de uitvoering van Donderdagavond een behoorlijk resul taat te bereiken. „Sursum Corda” is vooral bij de tenoren en bassen wat mager bezet, maar het klankgehalte is beschaafd en, een enkele onzekere inzet daargelaten, kwamen de koren er dan ook goed uit. De solisten, een viertal amateur-zangers uit Heeren veen, vervulden hun taak heel aardig. Vooral de sopraan en de bas deden vaak goede dingen. De begeleiding werd vol toewijding verzorgd door een groepje strijkers van Symphonia. Aan het begin van de avond werd door deze musici nog een tweetal wer ken zelfstandig uitgevoerd: de sonate van Corelli en het Largo van Handel. De belangstelling voor deze goede uit voering was gering. Er waren een honderdtal mensen in de Zuiderkerk aanwezig. L. G. BAND NEDERLAND—INDIE, AFD. SNEEK. Woensdagavond vergaderde boven genoemde afd. in Aere Perennius on der leiding van de heer B ij 1 s m a, die bij de opening allen hartelijk wel kom heette, inzonderheid le luitenant K. de Vries, die zou spreken over: Het leven van onze militairen in In dië. De voorzitter deelde mee, dat men de jongens overzee bij hun ver jaring een pakje wil zenden; nodig is dat men hun geboortedatum en adres weet. Mevr. Jongejans vraagt daar voor bonnen, De O.V.W. komen suc cessievelijk terug. Men wil hen een verrassing bereiden, maar daarvoor moet het bestuur de datum van te rugkeer weten. Aller medewerking wordt ingeroepen. Het bestuur wordt uitgebreid met de heren J. A. Wier sma, H. Bakker en mej. J. A. Wijnja. De kascommissie wordt gevormd door de heren Kingma en H. Bakker. Voorts moet er nog een feestcommis-' sie komen om de jongens een waar dige ontvangst te bereiden, wanneer zij terugkomen. In een vlotte, gezel lige causerie sprak le luitenant K. de Vries toen over zijn onderwerp. Onder de talloze problemen, zorgen, genoegens en allerhande dagelijkse dingen, rijst telkens de vraag: Hoe lost de soldaat die op. Daar is eerst bv. de warmte. De keuring maakt uit of men voor de tropen geschikt is. Blijkt in Indië. dat men er niet tegen kan, dan wordt men afgekeurd en te rug gezonden of naar hogere streken overgeplaatst. De zwaar lijkende helm is van papier maché, de ijzeren helm draagt men practisch nooit. In de kle ding is niet veel variatie, zoals bij de Amerikanen. De pakken zijn licht en poreusmen moet de absorberende onderkleding niet uit doen, want dan ontstaat ringworm. Het lessen van de dorst is een ander vraagstuk. Water drinken uit de kali of waterleiding is verkeerd, want het water is veront reinigd. De cocosnoten geven een op lossing, maar dan alleen de oudere vruchten, de jongere bevatten alco hol, waarvan men het lelijk in de be nen krijgt. Kan men niet anders dan opstanding van water krijgen, dan moet men dat ont- dat het Nut ook hier zijn eigen Christus bezongen worden. De koren smetten met twee soorten pillen, wit- plaats blijve innemen. I FEUILLETON Te Groningen is geslaagd voor ’t examen apothekers-assistente mej. tureel-eigene niet in gevaar worden D. Cuperus te Hommerts. leen in gelegenheden komen, waarop i toneelstukken in studie te nemen. Het voor een toneel avond was het ook wel wat ver in het seizoen toonde zich zeer voldaan. TONEELGROEP „ANIMO”. De comedie „Excuseerik ben heel gevulde zaal van Elim gaf de 1 tegenwoordigers uit de watersport- m’n zus” van W. Dumont, waarmee 1 krite It Pompeblêd een dorpsavond, de Toneelgroep Animo Donderdag- welke geopend werd door voorz. R. avond in het St. Josephgebouw voor Heeringa, die het doel der krite nog het voetlicht trad, is een heel aardig 1 eens uiteenzette, men wil de Friese stuk, dat in de tegenwoordige tijd op taal en gewoonten hoog houden. De een klein Brabants dorp speelt en de leden der krite voerden op: „De faem geschiedenis behandelt van de onder- er üt” en „Leafde siket list”. Met wijzeres Rita Rensdaal, die uit geld nood meedoet aan een prijsvraag en onder pseudoniem van Gerard Land een bekroond scenario schrijft voor een film, waarin zij to^ grote ergernis van dezen de achtenswaardige notabe len een rol laat spelen. Men zoekt de schrijver in eigen omgeving en ver denkt tenslotte de dierenarts Boer- have van de „misdaad” tegen het dorp. Er ontstaan tal van verwikke lingen welke nog groter worden doordat Rita Rensdaal het tegen de directeur der filmmaatschappij, die evenals Boerhave liefde voor haar heeft opgevat, laat voorkomen, dat zij een tweelingzuster van Rita is. In het laatste bedrijf komt natuurljjk alles op zijn pootjes terecht. Het stuk stelt aan een pas begonnen amateursgezel- schap nogal hoge eisen, doch over het algemeen slaagde Animo er Uitste kend in aan deze eisen te voldoen. Speciaal Rita Rensdaal en Mijntje vooral de laatste was kostelijk in haar rol van huishoudster hebben veel tot het succes van de avond bijgedra gen, maar ook de anderen we willen niet alle namen noemen eisten hun klinkende muziekstukken. De half uur drinkbaar maken. Ananas is ook goed, maar gevaarlijk om de be smetting als men een aangesneden vrucht koopt. Wonden moeten direct door de dokter behandeld worden om de infectie tegen te gaan. Dysenterie komt veel voor; men drinke de koffie of thee door de kok gereed gemaakt. Alcoholische dranken zijn gevaarlijk, omdat er veel inlands maaksel bij is, dat zeer slecht is. Tegen de besmet ting worden de jongens als ’t ware geperforeerd door de talloze inentin gen. Spr. had er zelf maar 19 prikjes gekregen, en dit moet gedurig her haald, waaraan de jongens zich gewil lig onderwerpen. Zindelijkheid is alles en de strijd tegen de vetlappen wordt met kracht doorgezet. Baden is een eerste vereiste. Etensresten moeten direct opgeruimd, want dat zijn be smettingshaarden. Voor de gezellig heid moeten de jongens vrijwel zelf zorgen. Zij wonen het liefst in de kampongs, waar ze van de huizen zo goed en zo kwaad iets maken. Dan krjjgen zij periodiek verlof om naar Bandoeng of Batavia te gaan voor ontspanning. Men gaat in gemeen schap, want gaat één alleen, dan is er aandeel in dit succes op. Vast staat iets mis met hem. De rand van de jat regisseur Muurling met deze to- stad levert gevaren voor ze op, 1 neelgroep op de goede weg is en wan- waarom deze verboden voor militai- neer door vaker spelen de toneel- ren zijn, waarop de M. P. streng toe-j routine van enkelen is opgevoerd, is zicht houdt. De soldaten mogen al- het gezelschap zeker in staat goede een bordje staat: alleen toegestaan kleine publiek voor militairen. Dit in verband met zedelijke gevaren. De bioscoop is practisch de enige ontspanning. Ga- j Voordat het doek opging, had de heer melan en wajang-voorstellingen du-I r. h. Ferwerda -x ren te lang en -vorden niet altijd be- en propagandistiscn woora gespro- grepen. In het begin van de maand ken, waarin hij er op wees dat Animo zijn deze uitvluchten, evenals een keer wil trachten door ernstige studie en lekker eten, mogelijk, omdat men dan 1 jjver het toneelspel in Sneek op hoger tractement heeft. Het leven is er ont- i peii te brengen, doch dat de poging zettend duur en daar kan men zich om jit doel te bereiken staat of valt hier geen voorstelling van maken. I met de financiële uitkomsten der Het werk van de band Nederlandavonden en aan het houden van to- Indië wordt zeer gewaardeerd; dan is neelavonden is veel geldelijk risico er de radio en de vele brieven, waar- verbonden. Daarom deed hij een drin- op de jongens leven. Alles op alles gend beroep op de aanwezigen dona teur te worden teneinde daardoor een hecht fundament te vormen. Ten slotte deelde hij mede dat het in het voornemen van Animo ligt volgend seizoen twee grote avonden in Ami- citia te geven. JUBILEUM. Zaterdag 24 April was het 25 jaar - - geleden dat J. de Boer Dejjnum in brengen. Men moet niet bevreesd zijn, 1 dienst trad bij de firma Johs. Tromp alhier, ’s Morgens werd de jubilaris in een bijeenkomst van directie en personeel hartelijk toegesproken en toegezongen en werden hem van beide zijden geschenken aangeboden. De laatste bijeenkomst in dit sei- zoen van de leden van het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen in de foyer van Amicitia op Vrijdagavond werd geopend met een korte rede van de voorzitter, d s. J. P. J. Palmboom gewijd aan het 150- jarig bestaan van het dept, op 25 April j.l. Spreker deelde mede dat het hoofdbestuur zijn schriftelijke geluk wensen had doen vergezeld gaan van een cheque en betoogde dat al zijn Maatschappij en departement niet ’t een en ’t al, zij toch hun bescheiden plaats in de gemeenschap hebben ver diend en nog verdienen. Spr. wijst als bewijs daarvoor thans slechts op één aspect van de veelzijdige belangstel ling der Maatschappij, nl. die voor het onderwijs. Meer dan welke instelling van algemene aard ook, heeft zij het onderwijs consequent en duidelijk in al zijn vormen voorgestaan. Zo noemt spr. slechts het Nutsseminarie voor paedagogiek, een veredelingsbedrijf waarvan de jeugd ook in de toekomst nog in ruime mate zal profiteren evenals het cultuurleven in ’t alge meen, dat ondenkbaar is zonder de brede basis van het onderwijs. Daar om alleen al zijn wij er allen trots op lid van het Nut te zijn, dat al meer dan IV2 eeuw zo prachtig op dit ge bied werkt. En daarom gaat het be stuur gaarne met zijn taak voort, overtuigd dat nog een uitgebreid en veelzijdig werkterrein voor onze in stelling openligt. Het wenst bijeen komsten als deze niet als amusement, zeker niet als verstrooiing te zien, maar ook daarin de eervolle traditie van het verleden te handhaven, tot nut van ’t algemeen. Burgemeester Rasterhoff biedt zijn gelukwensen aan. Burgemeester Rasterhoff biedt gaarne namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen bij een zo zeldzaam- jubileum aan, en de dank voor wat het Nut ook plaatselijk heeft gedaan in al die 150 jaar van zijn bestaan. Het is eigenlijk verba zingwekkend dat een instelling die al 150 jaar bestaat bij al de zo ver anderde omstandigheden nog een gaaf en levend geheel is en een zo eigen plaats inneemt. Geboren in de tweede helft van de 18e eeuw uit allerlei cul turele noden, had de Maatschappij al spoedig succes dank zij ook de grote innerlijke gaven van de stichter. Veel wat de Maatschappij ter hand nam, kwam in de loop der tijden binnen het bereik van de overheidszorg, Spr. behoeft slechts op het onderwijs te wijzen, maar ook het bibliotheek- en spaarwezen, dat het Nut te dezer ste de o.m. zo krachtig bevorderde. Is er dus veel veranderd sedert het Nut ontstond, deze veranderingen bewij zen tevens hoe dynamisch onze maatschappij is, en stellig zal het Nut zich daarin dan ook steeds nieuwe arbeidsvelden weten te openen. Zo gezien is er nog een belangrijke taak voor uw instelling ,/eggelegd en het zij spr. veroorloofd op deze dag de hoop uit te spreken, dat departement, leden en bestuur aan dit werk steeds krachtig zullen mogen deelnemen, op- Itfden, sterven en koralen zjjn eenvoudige, aange-1 te en blauwe, die het water na een aan een spoorlijn, was niet ver van een riviertje en de ligging van het dal maakte de streek ■•oorbeschikt om metttertijd een knooppunt van verkeer te worden. Inmiddels hakte hij, dat het een lieve lust was. Je had maar bomen te vellen en naar de houtzagerij te transporteren om te bestaan. In samenwerking met de enkele andere kolonisten, die zich in de streek vestig den, werden eenvoudige huizen en schuren gebouwd. Het leek» alsof Daan aan het begin stond van een waarachtig pioniersleven, waarin hij al zjjn arbeids vreugde kon uitleven. Toen kwam in Holland het telegram van zijn ver wonding en later van zijn dood. Een week daarna volgde de laatste brief van de jongen, die hij de dag voor het ongeluk had verstuurd en waarin hij vertelde, hoe goed het werk opschoot. „Als Eef er plezier in heeft, moet ze overkomen in het volgend voorjaar”, schreef hij. „Ze zal zich hier best thuis voelen en we kunnen stevige jonge vrouwen wel gebruiken”. Daarop volgde een brief van de Canadese buurman met een relaas van het gebeurde. Een zware stam was bij het vellen eerder afgeknapt dan Daan gedacht had en daarbij in de verkeerde richting gevallen. Daan was blijkbaar opzij gesprongen, maar een zware tak had hem een klap gegeven. Twee dagen had hij daar be wusteloos en zwaar gewond gelegen toen de buur man hem vond, was hij stervende. Dj oudelui waren een paar weken volkomen verdoofd geweest; niemand dorst er thuis over te spreken. Vaders stille wanhoop snoerde hun allen de keel dicht. Toen er na twee maanden weer een brief kwam van de buurman met de vraag, wat er met de erfenis moest gebeuren, zei Evelyn: „Ik ga er volgend voorjaar zelf- naar toe en regel de zaak”. Ze had al die tijd, dat Daan op zijn ontginning had gewerkt, innig meegeleefd met zjjn strijd tegen de onbarmhartige woonplaats, die hij zichzelf had uitgekozen. In vele opzichten leek ze sterk op haar oudste broer en ze had er naar verlangd hem i I At>,-prijs 12.50 per het* jea» Franco per po»» f3.75 per heM foo» Kantoor moo» Abonnementen. j XIEZEB&INk KLEINZANO 7 - Tel. 2072 SHEERER NIEUWSBLAD Verschijnt» DINSDAGS en VRIJDAGS Bureaa voor Advertenties» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND $5 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1