3 I Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMBRIT SER ADEPTen IJLST Een plan dat moet slagen VRIJDAG 30 APRIL 1948 3e JAARGANG No. 34 a 400 GRAM KRENTENBROOD OP 400 GRAM BROODBON. PROPAGANDA-AVOND V.C.J.C. 849 het e dames EXCURSIE RIJKSZUTVELSCHOOL. Door een leraar met een dertigtal leerlingen van de Rijkszuivelschool te Bolsward werd een bezoek gebrach* aan de fabriek der fa. A. Hoogeveen alhier. OFFICIËLE BONNENLIJ ST voor het tijdvak van 2 t.e.m. 15 Mei ’48. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: In de eerstvolgende weken worden GAUW. Benoemd te Heino bij Zwolle de onderwijzeres H. Wiersma van Apel doorn, thans onderwijzeres aan de C.V. i -school alhier. BALDADIGHEID. In de Zwijzenstraat te Tilburg werd door baldadige elementen een brieven bus in brand gestoken. Een besteller kreeg opdracht onmlddellijk te gaan redden wat te redden viel. In zijn haast reed hg eerst tegen een geparkeerde auto, toen tegen een melkwagen en ten slotte tegen een vijftienjarig fietsend meisje. Toen hij eindelijk ter plaatse Verschijnti DINSDAGS en Ab>-pri)s 12.50 pet halt iaa. Franco per port f3.75 per halt |aa< veelheden krenten en rozijnen bevoor raad ter verwerking in het brood. Binnenkort zal het reeds aangewezen krentenbrood dus verkrijgbaar zijn, zij het dan in beperkte mate. Een bon van 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krenten brood. N.S.-DIENSTREGELING OP 5 MEL Op de nationale feestdag 5 Mei zullen de Ned. Spoorwegen, in tegenstelling met hetgeen in het spoorboekje van 5 October 1.1. staat, rijden als op werk dagen. GEMEENTE-CLASSIFICATEE. De door de minister van Sociale Za ken in het leven geroepen commissie mzake de classificatie van gemeenten, is door deze geïnstalleerd. delen. Staten, Engeland. Frankrijk weken lange conferenties om het eens te wor den waarbij soms de Benelux ook mag meepraten en als dat het geval is moeten ook de Duitse instanties zelf nog een duit in ’t zakje doen. De ge meenteraadsverkiezingen in Beieren en Hessen gehouden hebben aangetoond dat buiten de Russische zöne, de com munisten in Duitsland geen schij- van kans hebben. In Beieren hebben chr. democraten en soc.dem. zich gehand haafd; in Hessen dieven de s.d. het sterkst, gevolgd door de chr. dem. doch beide verloren aan de liberalen, die hier grote winst boekten. De communisten liepen achteruit, in Hessen kregen zij 8, in Beieren nog geen 3 der uitge brachte stemmen. Staten bereid zijn door middel van een leen- en pachtovereenkomst de vijf lan den van de nodige wapenen te voorzien. Nu Italië gekozen heeft voor het Wes ten, richt zich de belangstelling ook weer sterk op Duitsland, dat het zware sluitstuk in de wederzijdse blokvorming moet zijn. We zullen ons niet verdiepen NA-UITRE^KING SCHOENEN BONNEN VOC KINDEREN. Tot en met 7 Mei bestaat nog de ge legenheid tot het afhalen van schoe nenbonnen voor kinderen ytegen inleve ring van bon 804 van het inlegvel. Na die datum wordt de ..verjaarsdagsbon” alleen nog verstrekt krachtens de nieu we regeling, waarbij bon 606 van inlegvel moet worden ingeleverd. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. De 46-jarige J. Jansma uit Maar- nsdijk, thans geïnterneerd, heeft als N.S.K.K.man ook ip Friesland dienst gedaan en heeft o.a. een rol gespeeld in de bloednacht in Sneek van 13 op 14 Juli 1944. Volgens verklaring van mevr. RasterhoffTinga was hij het die met visser de woning van de heer Raster- .off binnendrong. Eis 8 jaar. SCHARNEGOUTUM. Op Woensdag 5 Mei, de nationale feestdag zal 's avonds in de Ned. Herv. Kerk een dankdienst worden gehouden, waar als sprekers zullen optreden ds. H. G. Lekkerkerker en ds. J. J. Bosma. Verder zullen mede werken het plaatselijk muziekkorps en de Chr. Zangver. „God is mijn lied”. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloemcollecte heeft alhier I 732.57 opgebracht. DE PRINSES BEZOEKT DE MIJNSTREEK. H.K.H. Prinses Juliana bezocht Zuid- Limburg en is door de Limburgse be volking op enthousiaste wijze ontvangen O.a. daalde zij in volledig mijnwerkers- pak in een der mijnen af. Herbenoemd in de Kamer van Toezicht over de notarissen en candi- daat-notarissen te Leeuwarden tot plaatsvervangend lid Je heer M. A. Wis- selink, inspecteur Ier belastingen te Sneek. HET POSTKANTOOR OP DE NATIONALE FEESTDAG. Op 5 Mei, de nationale '’eestdag, zaï t postkantoor voor de post-, telegraaf- en celefoondienst om 16 uur gesloten zijn. De bestellingen worden normaal uitgevoerd. De heer S. van Dijk, commies- titulair der registratie cn domeinen te Sneek is met ingang van 1 Maart 1948 benoemd tot commies der registratie en domeinen met de titel van commies-chef de bureau. kleine verrassingen, waarop niet gere kend was” en het betrof hier e- kleine huldiging door de heer K. Doevendans van de echtparen de Ruiter en Greyda- nus. Het eerste echtpaar is 25 jaar als concierge opgetreden van de gymnas tiekzaal in net Sperkhem, terwij. „Pake en Beppe Greydanus” 25 jaar achtereen de uitvoeringen van 3.G.V. hebben mee gemaakt. Jammer genoeg konden ze juist deze avond wegens zie kte van Beppe niet van de partij zijn. kregen bloemen en de heren een ro kertje. De heer Greydanus ontving van zijn vereniging een vulpen met inscrip tie. Een gezellig bal besloot de uitvoe ring. .antoo. *oo Aoonnementan. 'a. XIEZESRIN1. Jo. KLEINZAND 7 - Iel 2872 VRIJDAGS Bureau voor Advertentie» t Fa. DRIIFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m- Bij contract (handelsadv.) lager EIERKOLEN GOEDKOPER, ANTHRACIET DUURDER. Met ingang van 1 Mei wordt de prijs van eierkolen met 0.40 per hl. ver laagd; de prijzen van de meeste cou rante anthracietsoorten worden dan 0.35 per hl. verhoogd. Hierdoor wordt de vooroorlogse verhouding tussen de prijzen van anthraciet en eierkolen grotendeels hersteld. EUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK In het knusse, gezellig versierde St. Jozef-gebouw werd Dinsdagavond een propaganda-avona gehouden door de V.C.J.C., de Vrijzinnig Christelijke Jeugd-Centrale. Mej. J. v. d. Veen heette de talrijke aanwezigen harte lijk welkom en verheugde zich, dat andere jeugdverenigingen aan de uit nodiging hier te komen, welwillend gehoor hadden gegeven. Onze kam pen worden door zeer velen bezocht en de lof is eenstemmig, hoe men daar geniet. Er zijn echter eveneens velen, die deze vreugdedagen nooit hebben meegemaakt en van de blijd schap en de ongedwongenheid, die daar gesmaakt wordt, wil men nu iets laten zien. Spr. legt de nadruk op de beide eerste letters van onze naam, Vrijzinnig Christelijk, omdat in de kampen bij alle vrolijkheid toch de godsdienstige sfeer niet wordt gemist en in morgenwijding en dagsluiting culmineert. Ook in het lekenspel wil men dit tot uiting brengen. Na een paar gedichten van Jacq. v. d. Waals te hebben gezegd, gaf de leidster ge legenheid voor de weergave van de geschiedenis van Martha en Maria, waarin eerstgenoemde geslingerd werd tussen angst en twijfel en Maria in blijmoedig geloofsvertrouwen vast hield aan Jezus. Deze episode werd zeer mooi weergegeven door de beide tegenspeelsters, terwijl de andere fi guren in dit gebeuren hun deel op iofwaardige wijze vervulden. De heer P. B. Revet sprak een kort woord over de kampen. Het doel van de V.C.J.C. is, in aansluiting aan de kampspreuk: „Verbonden met allen die van goeden wille zijn, gedragen door hoger kracht, geroepen tot ver nieuwing van de wereld en ons leven, willen wij God met al onze krachten dienen”, in vrijzinnige -’-eest onder de jongeren te werken. Wij streven naar vrijheid, persoonlijk geloof en ver draagzaamheid. Met die opdracht en die belofte werken wij aan het contact met onze jongens overzee door brie ven, lectuur en pakketten, welk werk zeer wordt gewaardeerd. Godsdienstig werken wij mee op de Zondagsscho len, in jeugddiensten en op afdelings- bijeenkomsten. Wij trachten een leven de gemeenschap te vormen en samen te waken en te strijden. Nu zijn er drie dingen, waarin we geholpen moe ten worden, nl. leiders voor de jongste groepen, het verschaffen van onder dak voor de verschillende onderafde lingen en de financiën. Spr. doet een dringend beroep op de aanwezigen om hen daarin tegemoet te komen. Hij geeft dan een uiteenzetting hoe in de verschillende clubs gewerkt wordt en wekt ten slotte op tot deelname aan de kampen, die in variërende prijzen voor elk wat wils bieden. Hierna wordt de kamp-revue opgevoerd, waarbij de verschillende werkzaam heden van ochtendgymnastiek tot dagsluiting werden vertoond, waarbij we een flits zagen van de bonte avond en de afscheidsavond meemaakten bij het kampvuur. Het was een wel zeer geslaagde avond en de aanwezigen hebben zeer genoten. De Stichting Herstellings-Oorden voor Oud-Illegale-Werkers heeft in smenwerking met de Vereniging Friesland 19401945, het plan op gevat in de a.s. bevrijdingsweek, tus sen 310 Mei ’48, een z.g. Busactie te organiseren in de provincie Fries land. De in dit kader gevoerde bespre kingen met de directies van de on derscheidene autobusondernemingen, hebben tot volledige overeenstemming geleid. Naast de gewone vervoerbewijzen zullen op ieder traject toeslagkaarten van 10 ets. worden verkocht, aange boden door de dienstdoende conduc trices of conducteurs. De resp. di recties verklaarden zich bereid, in de loonzakjes van het personeel een schrijve^ in te sluiten ter animering van de opgezette actie. Voorts werd er van de zijde der ondernemingen mee’ gedeeld, dat niets zal worden nagelaten om dit plan te doen slagen. De Stichting Herstellings-Oorden verwacht, dat het reizend publiek deze welwillendheid van de autobus maatschappijen, met een «ven voor treffelijk gebaar zal beantwoorden. Voor welk doel worden *de aldus verkregen gelden besteed? In sanatoria in Nederland, Zwitser land en Scandinavië vertoeven nog steeds tientallen jongemannen en vrouwen, die hun gezondheid geofferd hebben in dienst van de goede zaak. De verpleegkosten zijn zeer hoog, vaak opjopend tot 8.per dag. Herstel van deze patiënten vordert slechts langzaam. Het is wel duide lijk, dat hiermede grote bedragen ge moeid zijn. Er dienen dus bronnen te worden aangeboord, waaruit deze ver pleegkosten bestreden kunnen wor- IJLST, 29 April. "Sk hier zal Dinsdag 4 Mei een nationale herdenkingsavond worden gehouden. De stille tocht zal te 7.40 uur voor het gemeentehuis aanvan gen, waaraan ieder z 4 kunnen deel nemen. Door Concordia zal op de be graafplaats treurmuziek ten gehore worden gebracht en het Wilhelmus en Canadese volkslied worden gespeeld. Di rect na afloop van deze plechtigheid zal in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings dienst worden gehouden, waarin door de beide ptóatselijke predikanten het woord zal worden gevoerd en de drie plaatse lijke zangkoren medewerking zullen verlenen. KONINGIN SPREEKT 4 MEI NIET VOOR DE RADIO. H. M. de Koningin zal, om haar hten te ontzien, op 4 Mei a.s. geen idiotoespraak houden. Als ook in een overzicht het meest sensationele nieuws eerst beschouwd moet, zal ditmaal Palestina vooraan moeten gaan. Hoewel wat zich daar af speelt geenszins onverwacht komt en geenszins duidelijk is ook. Reeds maan den kon men zien aankomen dat, zodra de Engelsen het land gingen verlaten, Joden en Arabieren elkaar te lijf zouden gaan en dat de Arabische staten zouden ingrijpen. De besprekingen en besluite loosheid der Ver. Naties omtrent deze kwestie hadden eens te meer de on macht van dat lichaam bewezen zijn ge zag te doen gelden. Engeland noch Ame rika wensten zich de vijandschap van de Arabische staten op de hals te halen omdat de huidige verhouding tot Rus land hen noopt alle andere machten in deze wereld aan zich te binden en zo Engeland dan al niet de hand gehad heeft in de oorlogsverklaring van ko- ning Abdoellah van de Arabische staat Transjordanië aan het zionisme, dan zal het er toch ook wel niet rouwig om zijn. Het bericht is ook al weer tegengespro ken, maar er Is stellig iets aan de hand, vermoedelijk tracht men het echter zo onschuldig mogelijk voor te stellen, om het werkloos blijven van grote mogend heden en V. N. te verontschuldigen. Overigens een eigenaardig ding: een oorlogsverklaring niet aan een staat, maar aan een idee. Heeft Abdoellah, wiens land geen lid van de Ver. Naties is zodat er allerlei moeilijkheden zijn hem ter verantwoording te roepen, ook al wilde men dat misschien toch nog een officiële oorlogsverklaring aan de Joodse staat in Palestina willen vermij den om het Engeland niet al te moeilijk te maken, dat tot 15 Mei geroepen is in Palestina de orde te handhaven en bij een dergelijk officieel optreden zich wel tegenover Abdoellah zou moeten stellen Want deze Transjordaanse vorst is een trouw vriend van Engeland, dat hem jaarlijks 20 milliocn gulden uitkeert. En Londen zal hem liever aan de macht zien in Palestina tenslotte ook een strategisch zeer belangrijk gebied - in de velerlei blemen welke zIch ta dan welk ander heerser ook. Hetgeen overigens niet zeggen wil dat Abdoellah het Heilige land nu maar voetstoots zal kunnen veroveren, al schijnt zijn legioen er binnengevallen en zou het Jericho be zet hebben. De Joden beschikken niet alleen over een goed georganiseerde, dappere legerschaar, maar daarnaast hebben ook de andere Arabische staten nog wat in de melk te brokken. Er is onder die Arabische staten grote na'jver, enige er van hebben een even grote he kel aan Abdoellah, die eigenlijk één groot Arabisch rijk wil onder zijn lei ding natuurlijk, als aan Engeland. Wel is er te Amman, de hoofdstad van Transjordantië een overeenkomst gete kend tussen de legers van Syrië, de Libanon, Transjordanië en Irak, waarbij met een leger van 40000 man de strijd op 3 fronten tegen de Joden zou worden ondernomen, maar Egypte is er bijv, ook nog. Ook dat zendt ijlings soldaten naar Palestina, het wil er ook bij zijn en zal wel trachten te voorkomen dat als Abdoellah succes heeft hij het ge hele Palestijnse gebied inpikt. Misschien Is het beste waar we thans nog op mo gen hopen de kans dat de Arabische staten elkaar onderling te lijf zullen gaan om een buit, welke hun tegen standers, de Joden, hardnekkig zullen verdedigen. Dat de oplossing van deze kwestie thans feitelijk uit handen van de Veiligheidsraad Is genomen en door partijen zelf met wapengeweld moet wor den beslist is wel zeer beschamend voor de Verenigde Naties. Wellicht zullen deze nog iets kunnen doen om de heilige stad Jeruzalem voor verwoesting door oorlogsgeweld te sparen, dat is de eni ge troost. Wanneer ten minste op het laatste moment de Ver. Staten en Enge land zich niet vermannen en toch tussen beide komen. Er zijn daarvoor naast menselrjke, die soms weinig, ook mate riële overwegingen, die soms sterk spre ken, nl. de petroleumbelangen dezer bei de staten die in Palestina nu ook in t gedrang komen. Bovendien kan Palesti na door de uitbarsting der vijandelijk heden een tweede Spanje worden, met alle gevaren daaraan voor de internatio nale vrede verbonden. Het gewapend optreden van Transjordanië vormt op zich zelf ook een slecht voorbeeld voor landen elders, welke begerige ogen naar andermans gebied slaan. We denken hier bijv, aan die Zuid-Amerikaanse repu blieken die de Europese bezittingen op 't Westelijk halfrond zg. onafhankelijk willen maken, om ze in werkelijkheid in te palmen, De conferentie van Bogota heeft dezer dagen het bestaan van Europese koloniën op het Westelijk half rond veroordeeld en het voorstel aan genomen tot oprichting van een speciale commissie, die naar vredelievende mid- delen moet zoeken om deze koloniën te bevrijden. Achttien landen waren h' er over eens, dat „het een juist streven is van de Amerikaanse republieken om de koloniën op te ruimen. Drie landen onthielden zich van stemming, waaron der de Verenigde Staten. Misschien zal het niet direct zo’n vaart lopen, maar nu de aandacht der Ver. Staten zozeer door Rusland wordt in beslag genomen en het mede daarom Z.Amerika moet te vriend houden, moet men niet verwon derd zijn als ook in deze zaak de wereld eens plotseling voor een verrassing wordt geplaatst, ook al zegt de confe rentie nu nog dat men alleen met vrede- lisvenoe middelen het doel wil nastre ven. Tenslotte zijn Zuid-AmerikanenJ niet mtwer heetgebakerd dan Arabie-|i8 stond op het programma „Een paar den. In de keuze van objecten is men niet geheel vrij, want de te onderne men acties behoren een waardige stijl te vertonen. De mogelijkheden op dit terrein zijn daardoor zeer beperkt. Eigenlijk is iedere vorm van geld- in zamelen voor bovenomschreven ca tegorie van personen in wezen bene den de maat, maar de practijk vergt dit nu eenmaal. De verpleegkosten moeten er komen! De gezondheid van voortref felijke medeburgers hangt er van af. Hier dient onvoorwaardelijk hulp te worden geboden. Dit voorbeeldig streven ligt ten grondslag aan de inschakeling van de autobusondememmgen ten aanzien van de verzorging van verzetsslacht- offers. Het behoeft echter geen betoog, dat een dergelijke actie de meeste kans van slagen biedt bij een herden king van de bevrijding. Immers, er is dan reden tot dankbaarheid. Een uitingsvorm vindt men in het geven van een geldelijke bijdrage voor hen, die voor de vrijheid zo zwaar geleden hebben en nog lijden. Brengt dan in de week van 3 tot 10 Mei Uw waardering tot uitdrukking in ’n spontane gave voor degenen, die op hulp rekenen. Geeft met een dankbaar hart Uw financiële steun aan het werk van de Stichting Herstellings-Oorden, opdat zij haar heilzame arbeid kan voort zetten. Moge ook verantwoordelijkheidsge voel U daartoe aanzetten. Vorig jaar leidde een soortgelijke actie in de grote steden tot een ecla tant succes. Dit kan ook in Friesland! De Stichting Herstellings-Oorden vertrouwt op U. probleem. In geen enkel land heeft men dit kunnen bestrijden, dan alleen in Duitsland, waar iedere jonge man sol daat werd gemaakt. Van al de landen, was Nederland er één, waar de werk loosheid nog «et beste werd bestreden, ofschoon ook hier nog veel en veel te wensen overbleef. Eigenlijk is de werk loosheid niet te bestrijden. Na het zin gen van het 2e couplet van het Wilhel mus werd de bijeenkomst met dank zegging door de heer La Maitre ge sloten. UITVQERING „S.G.V.”. Onder het motto „Dat kimt U ook” gaf de Sneker Gymnastiek Vereniging Woensdagavond haar jaarlijkse uitvoe ring in Amicitia. Dit motto betekent, aldus voorzitter J. Greydanus, die de al gehele leiding had en in z"n openings woord de ereleden Groenland, Sijperda en v. d. Meer, B. en W. der gemeente en andere genodigden speciaal had welkom geheten, dat ieder de gymnastiek kan beoefenen, doch dan niet ter wille van de prestatie, maar om het oogmerk „een gezonde geest in een gezond li- heaam” te verwezenlijken. Hij vertelde verder nog dat S.G.V. in recordtijd in een nieuw kleed is gestoken. Twee hon derd pakjes zijn i i een week tijds door de dames gemaakt, op het nippertje is het klaar gekomen, maar voor hun medewerking is een hartelijk woord van dank zeker op zijn plaats. De deel neemsters zagen er in hun nieuw cos- tuum keurig uit en misschien lag het wel aan deze metamorphose, dal het uit 20 nummers bestaande programma met grote animo en vlotheid werd afgewerkt. De dames en heren leverden goed werk aan brug en ringen, terwijl ook de an dere nummers uitstekend verzorgd wa ren. Speciale vermelding verdient de uitvoering van de jubelserie van het K.N.G.V. Jubelfeest 1948, zowel van de dames als heren, alsmede een zeer mooie hoepeloefenlng van de dames. Ook individueel lieten de S.G.V.ers knap werk zien. De jongeren het is altijd een mooi gezicht deze groep aan het werk te zien voerden leuke dansjes en oefeningen uit, terwijl het „grut” van hun sympathieke leider spelenderwijs de eerste oefenstof leerde. Al met al was het een zeer geslaagde uitvoering, wel ke werd opgeluisterd door muziek van The Rhythm Tigers en door een talrijk publiek werd bijgewoond. De muzikale begeleiding van de oefeningen werd ver- Zuid-Amerikanen 1zorgd door leden der vereniging. Als no. ren. Ook de Italianen kunnen aan die eigenschap lijden, ze toonden daar bewij zen van toen, direct na de schitterende verkiezingsoverwinning van de chr. de mocraten op het Volksfront, er onder hen stemmen opgingen welke betoog den dat Italië zich nu direct kon aan sluiten bij „Brussel”, d.w.z. bij het Vijf- mogendhedenverdrag, stemmen welke zo waar, ook enige weerklank vonden hier in meer noordelijke, dus bezadigder streken. Men mag zich toch afvragen of de tijd voor deze aansluiting nu reeds gekomen is. De Italiaanse chr. democra ten zelf hebben dat trouwens ook reeds gedaan en nu hoort men vandaar, dat voor dat Italië aan aansluiting kan denken eerst enige wensen moeten wor den vervuld, o.a. inzake het vredesver drag dat Italië na de oorlog met de ge allieerden sloot, het zou bijv, over gro ter strijdmacht moeten beschl’-ken dan dat verdrag toestaat. Kortom, Italië wil zaken doen en hoewel we niet inzien dat dit gemakkelijk zal gaan omdat ook Rusland het vredesverdrag tekende en dus partij is, en zeker, niet zal willen meewerken Italië tot een waardevolle bondgenoot van „Brussel” te maken dit standpunt getuigt van werkelijk heidszin. Vermoedelijk zullen ook alle deelgenoten in het Vijflandenverdrag bij nader inzien wel tot de slotsom komen dat het de voorkeur verdient de onder linge betrekkingen perst te verstevigen, ook op militair gebied, voor men een zesde partner opneemt. Overigens: men is druk bezig met die versteviging. De ministers van financiën dezer landen hebben weer eens onderling overleg ge pleegd en nu komen de ministers van deze voordoen, wel schijnt het dat de Russen met het organiseren van hun bezettingszóne op alle gebied sneller vorderen dan de Westelijke geallieerden. Ge£n wonder, tenslotte hebben de Rus sen het alleen voor het zeggen en doen zij’ dat bovendien met dictatoriale mid- In het Westen houden de Ver. de broodbakkerijen met kleine hoe- Engeland. - KOFFIE EN RESTAURANTS WORDT BETER. Teneinde tegemoet te komen aan de klachten van publiek en ondernemers over de kwaliteit van „het kopje kof fie”, dat in Horeca-bedrijven geschon ken wordt, zullen met ingang van 9 Mei a.s. de toewijzingen koffiesurro- gaat aan deze bedrijven vervangen worden door toe. _zi -en echte kof fie, zij het dan in de verhouding 2 1 KNAAPJE VERMOORD, In de Delfshavense Schie te Rotter dam vonden jongens een zak, waarin zich een kinderlijkje bevond. Het bleek dat van Cornells Vermeulen te zijn, die reeds 3 weken wordt vermist Het knaapje is dus vermoord. Vah de dader ontbreekt elk spoor. UIT ZIJN AMBT ONTZET. Naar wg vernemen heeft het prov. kerkbestuur van Zeeland drs. J. C. Hooykaas, Ned. Herv. predikant te Ar- nemuiden uit zijn ambt ontzet. Reeds eerder kwam hg in conflict met de ker kelijke besturen. F. D. CHR. HIST. UNIE. IJLST, 26 April. Hedenavond hield de C.H. Kiesvereniging een openbare ver- 1 gadering. Na opening door de voorzitter J. Wassenaar met gebed en voorlezing van Psalm 130, verkreeg de heer J. J. La Maitre van Leeuwarden het woord om te spreken over het onderwerp: Christelijk en Nationaal. In deze na oorlogse tijd wenst de C.H.U. nationaal te werken, d.w.z. in .amen erking met alle partijen, uitgezonderd de commu nisten, omdat deze niet nationaal, maar volgens bevelen uit Moskou handelen, tot de wederopbouw van Nederland, maar nog veel meer tot wederopbouw op geestelijk ter-ein, omdat ook daar door de Dul'sers zo ontzaglgk veel is kapot geslagen. Allereerst wil de C.H.U. echter dat er volgens haar beginsel Christelijk wordt geregeerd, zoals dat reeds in 1908 bij de oprichters van de Fries Christelijk Historische partij door de voortrekkers als ds. Eyck van Hes linga, ds. Schokking en ds. Wagenaar in het program van beginselen is vast gelegd. Juist dit feit onderscheidt de C.H.U. van de andere christelijke par tijen. Niemand der anderen heeft dit in het program. Welke regering er ook moge komen steeds zullen de C.H. haar de eis van Gods gebod moeten toeroe pen. Vragen werden gesteld over de ouderdomsvoorziening, de Indische kwestie en de werkloosheid vóór 1940. Breedvoerig stond spr. aan de hand der geschiedenis stil bij de onweerlegbare feiten, dat bijna al de sociale wetten en ook de ouderdomsvoorziening onder een rechtse regering zijn aangenomen. In het bijzonder werd stilgestaan bij wijlen ds. Talma, A.R. en Ned. Herv. predi kant, die voor de arbeiders heeft ge vochten, ja nog meer, zijn leven voor hen heeft opgeofferd. Gewaarschuwd werd voor 3e legende die onder ons volk begint rond te waren, al zou er vóór 1940 niets goeds tot stand zijn gebracht en de sociale wetten door de vroegere S.D.A.P. in het leven zgn geroepen. De feiten der geschiedenis zijn nu eenmaal niet te weerspreken. Betreffende de In dische kwestie ging spr. niet met het standpunt der regering accoord, of schoon hij ook geen bewonderaar was van hetgeen Rijkseenheid beoogt. Alleen de door deze laatste gepropageerde plaat met de doorbroken kroon gaf zeer juist de werkelijkheid van de politiek der regering ie zien. De regering faalde in het nationale (wat de C.H. juist be oogt) betreffende de gebondenheid van Indië met het moederland. De ontwikke ling der dingen doet thans duidelijk zien, dat de zienswijze der A.R. en C.H. te» opzichte van de Indische kwestie juist is geweest En dan ten slotte de werk loosheid. Steeds na iedere oorlog ver schijnt de werkloosheid als naoorlogs kwam was de bus nagenoeg uitgebrand. Bonkaarten KA, KB, KC 804 349 Algemeen 225 gram hu: zeep of 180 gram toiletzeep 350 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 351 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.e.m. 8 Mei) 353 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 355 Algemeen 2 eieren 345 Reserve 800 gram brood, (geldig te.m. 8 Mei) 348 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 8 Mei) Bonkaarten KD, KE 804 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep 850 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 851 Algemeen 400 gram brood (geldig t.e.m. 8 Mei) 853 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 855 Algemeen 2 eieren 845 Reserve 400 gram brood (geldig te.m. 8 Mei) 848 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 43, 47 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak defensie bijeen en men zegt dat de Ver. 45 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 48 Versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Niet-aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen: 302, 304, 305, 804, 805 Melk, 310, 311, 312, 317, 814, 816, 817 Reserve, 319, 819 Algemeen. NED. TRAMWEGMIJ. Naar aanleiding van door V.V.V. ge stelde vragen aan de directie der Ned. Tramweg Mij. inzake wachtlokalen en retourprijs SneekP' Isw .rd is bij die ver. bericht ingekomen dat var 9 Mei a.s. af alle diensten via het station N.S. zullen rijden, zodat aldaar gele genheid voor wachtende passagiers is. Wat het 2e punt betreft deeit de di rectie mede dat de prijswijziging ver band houdt met het tarief voorgeschre ven door net Dir.generaal v. d. Prijzen SPORTUITWISSELING SNEEKMERTON MORDEN. Van 14 tot 18 Mei gaat in het kader van bovengenoemde sportuitwisseling een gezelschap van ruim 50 Snekers naar Merton Morden op bezoek. Daar moeilijkheden met de bootvc -bin ding werden ondervonden, is besloten deze tocht door de lucht te maken. De K.L.M. is bereid gevonden voor dit doel een hater nieuwste vliegtuigen in char ter af te staan, nl. een DC6 de grootste en mooiste machine waarover de maat schappij beschikt, en welk type zich op leze tocht voor het eerst in Engeland zal vertonen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1