I MEi-FEtST MOÜERHE ARBEIDERSBEWEGING 0 1 DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMBRITSERADEEL en IJLST J J Stichting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noden ACTIE WEEK SNEEK Speelterrein N. O.-Hoek FEUILLETON DINSDAG 4 MEI 1948 3e JAARGANG No. 35 SKEEKER NIEUWSBLAD r*l I n, Ab.-prijs F 2.50 per halt jaar Franco per post 13.75 per halt jaar Voor het te Amsterdam gehou den vak-examen slaagde onze plaats genoot H. J. v. d. Wey als loodgieter, gas- en waterfitter. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties t Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager MUTATIES IN HET GEMEENTELIJK POLITIECORPS. Met ingang van 1 Mei j.l. heeft de Burgemeester eervol ontslag verleend aan de adjudant van gem. politie, W. Stilma, die de pensioengerechtigde leef tijd had bereikt Met ingang' van die zelfde datum werden bevorderd tot ad judant de brigadier A. Wiersma en tot brigadier de hoofdagent A. Keet, ter wijl werd aangesteld tot agent van poli tie de heer E. v. d. Veen, voorheen agent van politie te Bolsward. Santooi voo. Abonnementem ’a, XI£Z£BcUei.. Jo. KLEINZAND 7 - Tei 2872 HET ENGLAND-SPIEL. De regering overweegt personeelsverschui vingen. De Nieuwe Courant stelt de vraag, of het gewenst is, dat zij, die direct of indirect bij het England-spiel en soortgelijke gevallen betrokken waren en daarbij een ernstig gemis aan be kwaamheid en verantwoordelijkheids gevoel hebben gedemonstreerd, wel in overeenkomstige functies bij onze militaire of politiële diensten kunnen blijven gehandhaafd. Naar het blad verneemt wordt althans ten de- partemente van oorlog en bij de gene rale staf thans nagegaan of het geen omtrent het England-spiel is get bleken, niet aanleiding moet zijn tot enige verschuivingen in de personeels bezetting over te gaan. werden van hun tijdelijke stapelplaats om met titanen- geweld neergeslingerd te worden het d?' in.... Dat moment kwam! Het kwam op een stralende Zon dag, waarop mensen en dieren zich verheugden over de jonge lente en de warme zon. Die zon deed de laatste weerstand smelten en het jonge voorjaar droeg water en water aan, en stenen en bomen; en die ramden zich een weg door de dam heen naar het dal. Want de dam bezweekEerst verschoof de bovenste stam een beetje. De takken van die boom, die diep onder water andere weerstanden vasthielden, braken daardoor af en het volle geweld van het water deed een aanval op een zwakke plek in de versperring, die eindelijk mee gaf, achteruitschoof en zich toen plotseling oploste in een aantal dolgeworden blokken en stenen, die in teugelloze vaart omlaag donderden. Even later zakte met het geweld van een onweerslag het middenstuk van de dam in en de rollende echo daarvan had Blacks oor bereikt, toen hij de eerste keer zijn gretig grazen had onderbroken. Met tomeloze vaart spoot een troebele watermassa naar voren en rolde als een vloedgolf naar het zuiden. Stuk voor stuk begaven zich de zijkanten van de ver broken versperring en zonden een gerommel naar de horizon als een aankondiging van komende ver woesting. Dat was de oorzaak, waardoor de paarden onrustig waren geworden. Daarna heerste nog slechts het geluid van de voortschietende watermassa’s, van rollende, botsende rotsblokken, van neerzwiepende bomen en afbrokkelende oeverranden, van plassend, schuimend en kolkend water, van op elkaar stape lende bomen en houtblokken, die een ogenblik later weer als door een reuzenhand opgetild en losgesmeten werden. Wordt vervqjgd. bereikt U een circulaire waarin een bijdrage van U wordt gevraagd. Steunt het dan ook op Vaderlandse wijze, d.w.z. royaal en regelmatig. De Commissie voor Bijzondere Noden J. A. MASELAND, Voorzitter. A. DE VRIES, Secretaris. D. JAC. v. d. VEER, Adj. Seer. Penn. W. DE GROOT. C. P. DE JONG. L. KEIKES. Mevr. A. KLEIN—Walland. G. LAMPE. F. MATAK FONTEIN. H. METZ. W. MODDERMAN. W. TRENNING. J. DE WILDE. A. ZANDSTRA. 4 Jack had, toen hij dit wonderlijke zoeken van het oude paard voor het eerst bijwoonde, er met een van ver bazing open mond bij gestaan. Toen het paard aan de rand van de kreek plotseling stopte, had hij er de leid sels overgelegd en gebromd: „Wat is dat nou? Voor uit!” Het paard trok zich echter niets van zijp com mando’s aan, het scheen ze eenvoudig niet te horen. Jack werd kwaad en wilde de paarden met geweld vooruitjagen, maar Black legde nijdig zijn oren in de nek en weigerde te lopen. Terwijl de jongen, om kracht bij zijn woorden te zetten, een stok zocht, zag hij hoe het oude paard heel voorzichtig naar links afweek en ten slotte een pad koos, waarop Prince hem zonder enige aarzeling volgde en de vracht veilig naar de over kant bracht. Kwaad op zichzelf smeet Jack de stok weg en wreef de kop van het oude paard tegen zijn ge zicht aan, toen ze aan de overkant waren. „Knap gedaan, ouwe knaap”, zei hij. „Je weet beter dan ik, wat ei in dit land te koop is”. En sindsdien het hij Black zijn gang gaan, als de natuur hem voor een puzzle zette. Black was door de inspectie van het grazige weitje weer gerustgesteld en begon met een gretige bek het malse gras op te zoeken. Prince liep verder in de laagte, daar, waar in de winter alles volgestoven was met sneeuw. Nü liep er een smal beekje door het dras sige land, dat toch bedekt was met jong gras en de eerste bloemen. De paarden haalden hun schade in, evenals de mensen. Ze genoten van de voorjaarsweelde. Het werk van de Commissie voor bijzondere noden dat in de jaren voor de oorlog zo vruchtbaar mocht wer ken, werd door toedoen van de be zetter in 1940 abrupt beëindigd. Het is de wens der Regering dat, nu Volksherstel en andere tijdelijke na-oorlogse organen zijn opgeheven, het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden zijn taak weer zal hervatten, in samenwerking met de permanente organen van armenzorg en liefdadig heid, weer zal voorzien in de bijzon dere noden welke als uitvloeisel van de huidige tijdsomstandigheden zich zullen voordoen. In onze Commissie zijn dan ook weer opgenomen vertegenwoordigers van bijna alle plautselijke kerkelijke armenzorg-organen, voorts van het Burgerlijk Armbestuur, „Hulp in Nood” e.d. organen, die op het gebied van armenzorg en liefdadigheid een jarenlange ervaring hebben en bij de beoordeling van de ingekomen steun aanvragen „verstand en hart” laten beslissen. De C.B.N. heeft tot taak die perso nen te helpen die niet armlastig zijn, niet terecht kunnen en niet verwezen mogen worden naar de organen van armenzorg, maar die door het toeken nen van eenmalige steun afdoende geholpen zijn. Reeds zijn enige aanvragen om hulp ingekomen en kon reeds één ge val worden afgedaan, dank zij de te rugbetalingen van hen die voorheen door de Commissie geholpen zijn ge weest. Voor de afdoening der overige ge vallen wachten wij op de medewer king van onze medeburgers. Voor 1940 deden wij .limmer een vergeefs beroep op U. Velen steunden ons met maandelijkse bijdragen, anderen re serveerden hun bijdragen voor de pe riodieke buscollectes. Bedrijven steunden ons met maan delijkse-, halfjaarlijkse- en jaarlijkse giften. Wij doen weer een beroep o p U. Naast de sociale gerechtigheid die in onze maatschappij steeds meer toe passing gaat vinden, blijven er vaak nog zovele situaties in het mensen leven over waarin zelfs de meest uit gebreide sociale voorzieningen te kort schieten en financiële voorziening ge boden blijft. Als de nood van de enkeling nood ontstaan door oorzaken buiten zijn wil gemeenschappelijk gedra gen worden, dan bevestigen wij daar mede een oud-vaderlandse traditie, een traditie van offervaardigheid die vreemd is aan wat buitenlandse ideologiën, ons in dat opzicht in ruil willen geven, wat ons gedurende de bezettingstijd deed afwijzen: toepas sing van een „liefdadigheidsprincipe waarin de enkeling had te beslissen en controle op zijn handelingen niet werd geduld. Het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Noden werkt op Nederlandse wijze, voor eigen volk, voor eigen op bouw. Ons streven is, medeburgers die een bijzondere tegenslag gehad hebben voor afglijding naar de toe stand van blijvende armoede te be hoeden. Dus voorkomen, wat beter is dan genezen. Deze week en de komende weken, wekte strijdbaar te zijn voor het democr. socialisme, dat alleen in staat is een betere wereld op te bouwen, beëin digde hij zijn met grote aandacht ge volgde en door luid applaus onderstreep te rede. De heer v. d. Veen sprak daarna nog heer D ij k s t r a zegt weth. Boeijen- ga hartelijk dank voor zijn woorden, waarna hij de dames Vlas en Brand- sma verzocht de opening van het hek te verrichten en aan weth. Boeijenga vraagt de vlag te hijsen. Dan stormt de jeugd het terrein op, waarop al spoedig alle toestellen bezet zijn. Ër zijn 12 schommels, 6 wippen, 1 zweef, 1 rekstok en 2 stel ringen. Het ter rein is geopend van 912 en ’s mid dags van 2.308 uur, Woensdags en Zaterdags van 1.308 uur en Zon dags gesloten. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK echter nog iets dat onze strijdbaarheid beperkt. In het verleden waren we in de oppositie en moesten we Vechten in een strijd voor allen met offers van allen. Na veel offers kwam eindelijk het resul taat en vandaag profiteren wij van de strijd die vroeger gevoerd is. Het oogs ten is echter veel nuchterder dan het strijden, en vooral de jongeren hebben wel eens moeite te beseffen dat hier een groot werk is geschied. De strijd is ver plaatst naar het parlement en de re gering. Dat spreekt minder tot de mas sa dan voorheen, maar toch is het so cialisme van vandaag niet minder prin cipieel, maar is het moeilijker daarvoor in de grote massa het juiste begrip en de juiste belangstelling te wekken. Daar om is het in deze dagen meer dan ooit nodig naast de werkelijkheid het ideaal te plaatsen en de richting te wijzen waarheen wij gaan, waarbij we moeten aanknopen bij wat bereikt is en bij de rijke traditie die de arbeidersbeweging heeft. In de eerste plaats wensen wij het algemeen kiesrecht verder uit te breiden. De politieke rechten zijn nl. voor allen gelijk, maar op maatschappelijk terrein is die gelijkberechtigdheid nog niet be reikt. Vandaar onze eis economische medezeggenschap en bedrijfsdemocratie. Democratie is echter ondenkbaar zonder openbaarheid; het bankgeheim is al op geheven, maar ook het winstgeheim moet opgeheven worden omdat wij dan pas de verantwoordelijkheid mee kunnen dragen. Maar een kapitalisme dat niet meer geheim is, is geen kapitalisme meer. Daarom staan we voor een histo risch moment. Op socialistisch gebied zijn nl. al onze eisen in voorbereiding of al uitgevoerd. Nieuwe eisen zijn in dit stelsel niet meer mogelijk, en daarom grijpen onze nieuwe eisen dieper in het bedrijfsleven in dan ooit te voren, en vandaar dat men ons zo fel tegemoet treedt om ons tegen te houden. Het Marshall-plan. De vraag van de massa gaat tegenwoor dig echter om nuchterder dingen: meer textiel, meer loon enz. Gelukkig kan dat alles door het Marshall-plan bereikt wor den omdat wij daardoor in staat zijn ge steld de arbeidsmassa voor wegzinking in ellende te vrijwaren. Dank zij de Marshall-hulp is ook de afhankelijkheid van het Amerikaanse kapitalisme voor komen, want de goederen die Amerika ons zendt, mogen door Je regering ver kocht worden, waardoor we eigen geld in handen krijgen, waarmee we in staat zullen zijn onze welvaartt weer op te bouwen. Daarom is het grote demagogie te beweren dat wij door de Marshall hulp aan het Amerikaanse kapitalisme verkocht zijn. Dat zou juist het geval zijn geweest zonder die hulp. Wij staan in Europa voor een beslis sende phase; aan de ene kant Amerika en aan de andere kant Rusland, die bei de als een economische eenheid optre den. Daartussen moeten wij een derde macht vormen in nauwe samenwerking met de andere W. Europese landen, welke eis practisch uitgewerkt is in de kortgeleden gehouden conferentie van Parjjs. Ook hier zijn we dus gekomen van het ideaal in het practische werk. Oorlogsdreiging. 1 Mei is ook de dag van de wereld vrede. Velen menen dat een 3e wereld- De Partij van de Arbeid, Sneker Be- stuurdersbond, Vrouwengroep P.v.d.A., A.J.C., I.v.A.O., V.A.R.A., Arb. Zangver. „Morgenrood” en de Dem. Soc Jongeren ver. „Nieuwe Koers” vierden Zaterdag hun Meifeest in Amicitia, waaraan ook door tal van personen uit omliggende gemeenten deel namen. Daar ’s avonds geen grote zaal be schikbaar was, werd de grote bijeen komst ’s morgens gehouden. Deze was goed bezocht en er heerste een echt fees telijke stemming, die verhoogd werd door de prachtige zang van „Morgenrood” en het nieuwe Jeugdkoor die ook tezamen een tweetal nummers zongen en de dansjes van de A.J.C., waaronder ook de oude dans om de versierde Meiboom, die nog evenveel succes had als zo’n 25 jaar geleden, toen de vaders en moeders van de tegenwoordige A.J.C.’ers de Mei feesten opluisterden. Voorzitter P. v. d. Veen betoogde in zijn openingswoord, dat men voor 50 jaar al meende dat men er was, maar nu weten we wel dat we nog ver af zijn van een werkelijke samenleving. Hij las vervolgens een opwekkend schrijven voor van mevr. SikkesHartelust, voor zitster van het Gewest Friesland van de Vrouwengroep, die wegens ongesteld heid niet aanwezig kon zijn, en vestigde vervolgens de aandacht op een uitgereik te brochure van de N.V., waarin ge waarschuwd wordt tegen het toenemen de alcoholgebruik, ook onder de vrou wen. Ons volk moet nl. niet weer te rugzinken In de drankellende van vroe ger. Als spreker trad in deze bijeenkomst op Drs. G. M. Nederhorst! lid van de Tweede Kamer, die eerst een terugblik wierp in het verleden, o.a. in de jaren van bezetting toen het Meifeest in de huiskamers, in de concentratiekampen en zelfs in de cel gevierd moest wor den. Toen waren allen bezield door de gedachte dat de vrijheid en het Meifeest terug zouden komen, en die vrijheid is gekomen. Wie had echter kunnen den ken, dat er vandaag weer groepen zijn, die de verdrukking van onze democra tische rechten zouden aanprijzen als de hoogste vorm van vrijheid en democra tie Dat is echter niet de vrijheid waar naar wij in de oorlog hebben verlangd en waarvoor de besten van ons volk geval len zijn. Vrijheid betekent ook niet de vrijheid van lasteren, en van het kwade gerucht, die leeft in de kringen van Rijkseenheid, Gerbrandy, Lunshof en Welter en door de P. v. d. A. en de Vakbeweging heftig bestreden wordt. Wij voelen ons nl. ge roepen voor HIJ HAD NOG WAT TE GOED. De politie heeft een zekere H. B. al hier aangehouden, die nog enige tijd hechtenis moet ondergaan. Hij zal op transport worden gesteld naar Roer mond. ACTIE RECHTSGELIJKHEID STAD EN PLATTELAND. Op Zaterdag 8 Mei, 2.30 uur, is er een grote openbare vergadering in zaal de Jong, Lange Marktstraat, Leeuwar den, waar de h.h. Tj. de Jong, Bolsward en S. van Tuinen, Dokkum het woord zullen voeren. Men zie de adv. in dit nr. De Vereniging van Sneker Zakenlie den heeft, aangemoedigd door het suc ces, dat de ’t vorig jaar tijdens de Mar tinishow gehouden productiekeuring van Fokvee had, er de stoot aan gegeven deze keuring elk voorjaar hier te hou den. Zoals bekend zal ze dit jaar op 20 Mei plaats hebben en zal ze ’s middags gevolgd worden door een groot natio naal concours hippique. De Ver. van Sneker Zakenlieden heeft haar initiatief hiermede niet doen op houden, doch deze productiekeuring ge plaatst in het kader van een Actie Week Sneek, om onze stad in die dagen nog meer onder de aandacht der alge mene belangstelling te brengen. Van 12 t.e.m. 22 Mei zullen de leden der vereniging een etalage-wedstigjd houden, waarbij het publiek door mid del van door de deelnemende winkeliers te verstrekken formulieren zal uitma ken, welke zaken voor de prijzen in aan merking komen. De prijzen bestaan uit diploma’s, terwijl ook het publiek aan trekkelijke prijzen zal kunnen winnen. Op Woensdagmiddag 19 Mei, zal er voorafgegaan door een optocht, een grote ballonwedstrijd worden gehouden, waarvoor 3000 mooie ballons met de Sneker Waterpoort er op afgebeeld en het opschrift „Actie Week Sneek” be schikbaar zijn. Deze ballons zullen de deelnemers aan de wedstrijd kunnen verkrijgen, via de deelnemende win keliers, die voor elke gulden aan koop een bonnetje zullen uitreiken. Voor 10 bonnetjes krijgt men aan een bepaald adres een ballonkaart voor 25 cent en op deze kaart wordt op 19 Mei een ballon verstrekt. Op Zaterdag 22 Mei zal er ten slotte een grote kaatswedstrijd van 24 van de beste Friese kaatsers plaats hebben op het Martiniplein. En zo is dan de Ver. van Sneker Za kenlieden weer druk in actie om de aan dacht op Sneek als winkelstad bovenal, te vestigen. sen op te richten, waar veel lucht, licht en zon is. Want daaraan heeft de jeugd, die veel in de school ver toeft, grote behoefte. Spr. wenst het bestuur van harte geluk met dit mooie speelterrein, dat voor de kinderen in verre geslachten een bron van voort- enige macht is die ze bezitten. Met een durende vreugde mag worden. Het vurige peroratie, waarin spr. allen op- gemeentebestuur zal met waardering dit werk gadeslaan. (Applaus). De I een kort slotwoord, waarin hij alle mede- werkers dank bracht en constateerde dat het een goed geslaagd Meifeest was. watermassa’s tegen die dam op komen tornen en weer teruggekaatst het dal in. Bomen en blokken waren komen aandrijven, stenen rolden met de onderstroom mee en de aanzwellende beken rukten hoeken grond met struiken en al mee. Heel die troebele stroom, be laden met blokken ijs en halfgesmolten partijen sneeuw, stortte zich omlaag de heuvels af, om ten slotte uit te lopen in de grote plas, die langzamerhand ontstond achter de dam. Dat was de reden, waarom hun lage weide vrij van dooiwater was gebleven en waarom er thans volop gras voor de paarden groeide. Doch de zon werd sterker en sterker en het water schuurde met zijn rondwielende stenen langs de stam men, die met sneeuw en ijs, met aarde, gras en strui ken aan elkaar gevoegd waren. Zware rotsblokken ramden de versperring en het water, dat hoger en hoger steeg, oefende een steeds heviger druk op de natuurlijke stuwdam uit. In het noorden vielen zware regens, die de dooi verhaastten en ontzaglijke hoeveel heden water naar beneden stuurden. De beek en riviertjes, die reeds lang tot aan de bovenste randen van hun winterbedding gevuld waren met een kolkende, modderige stroom, die in zijn voorjaarsgeweld alles met zich mee sleurde, traden buiten de oevers en zwiepten langs de randen der wouden en rotsen met onweerstaanbaar geweld. Eens zou die stroom de stuw bereiken, die boven Mac Intosh Valley een kinderachtige poging deed om het ontketende natuurgeweld te weerstaan. Als eerst de grote vloed maar loskwam, dan zou die dam weg gespoeld worden als een strootje. De stroom zou mis schien even een rilling krijgen, maar het zou in de alles overdonderende heftigheid niet eens opvallen, dat hier honderden stenen, stammen en struiken losgerukt "i als Dem. Socialisten op te komen de ware vrijheid en te strijden tegen de belaging van links en van rechts. Feest van de Toekomst. Het 1 Mei-feest is het feest van de toekomst, het feest van de droom en van het verlangen naar een werkelijk heid die er nog niet is. Als soc. bewe ging hebben wij jaren lang het socia lisme en onze socialistische eisen gezien als heel ver af, maar thans staat het so cialisme in een volkomen andere positie. De 8-urendag, ouderdomsvoorziening, invaliditeitswet, algemeen kiesrecht enz. zijn werkelijkheid geworden, maar als veel bereikt is, verbleekt zo gemakke- lijk de glans van het idealisme. Er is Gewoonlijk was dit weitje niet zo grazig in het vroege voorjaar; dan was het een meertje van sneeuwwater, dat eerst geleidelijk opdroogde. Maar om de een of andere reden was het dooiwater uit de heuvels dit voor jaar niet op komen zetten, of het had zich een andere weg gezocht. In ieder geval was de wei na het smelten van de plaatselijke sneeuw droog gebleven en de paar den profiteerden daarvan. De zon scheen nu op volle kracht. De zwarte rug van Black en de grijze van Prince glommen in het licht van de zon en zo nu en dan ging een van hen liggen rollen uit louter vreugde om de warme aardemisschien ook wel prozaïscher om de laatste, losse, kriebe lende winterharen uit de huid te wrijven. Plotseling schrokken ze alle twee op. Black, die aan het drinken was bij de beek, smeet de kop in de hoogte en Prince, die al zijn voorjaarsjoligheid op een zacht tapijtje van gras lag uit te rollen, krabbelde haastig en onhandig op zijn poten. Een dof gerommel kwam uit het noordwesten tussen de heuvels door, waar het donker der dennen hier en daar doorlicht werd door het roodgele groen van de i blad komende populieren. Het geluid was als een ver verwijderde donderslag, die langzaam wegstierf. De paarden graasden nu niet rustig meer. Telkens hie ven ze de kop op, want het gerommel in de verte hield niet op. Ten slotte werd het geluid toch minder en de beesten werden kalmer, maar er geschiedde iets anders, dat aan hun waarneming ontsnaptte: het water in de beek begon langzaam te rijzen. Er was onheil in aantocht, maar de paarden wisten het niet. Sneeuw, ijs en oude boomstronken hadden tijdens de felste winterdagen een dam gevormd in de boven loop van de beek. Toen de dooi gekomen was, waren Zaterdagmiddag mocht het bestuur van de buurtvereniging „De Noord- Oosthoek” het genoegen smaken haar speelterrein aan de Parallelweg offi cieel open te stellen voor de kinderen uit dit stadsgedeelte. Te ruim drie uur heette de voorzitter, de heer A. D ij k- s t r a, de aanwezigen, en wel in het bijzonder de officiële vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur, wethou der F. Boeijenga, hartelijk welkom. Aan wat hier tot stand is gebracht kan men zien wat goede courage vermag. Na de be vrij ding werden in de onderscheidene delen van onze stad buurtverenigingen opgericht, waarbij wij een der laatsten waren. In ons reglement hadden wij opgenomen de bepaling, dat geijverd zou worden voor een speelterrein, wat allerlei zor gen omtrent materiaal en financiën met zich meebracht. Het vorig jaar mochten wij van het gemeentebestuur de toezegging ontvangen, dat ons 1200 M2, grond ter beschikking zou worden gesteld. Na langdurige onder- handeling is dit eindelijk op 3800 M2, gebracht. Dank zij de financiële me dewerking der leden, en de krachtige hulp van opzichter Velthuis, die ons met raad en daad ter zijde stond, is ons speelterrein thans gereed. De op zichter kon niet aanwezig zijn, maar hij schreef een brief met hartelijke gelukwensen en sprak de hoop uit, dat de jeugd haar verantwoordelijkheid zal gevoelen voor materiaal en plant soenen. Toen ons oudste lid, mevr. Zijlstra, vorig jaar gehuldigd werd bij haar 90ste verjaardag, is door haar familie een geschenk toegezegd voor de speeltuin, waarvoor wij 2 wip planken hebben aangeschaft, waarop de naam van mevr. Zijlstra is aange bracht. Wij zijn deze familie zeer er kentelijk voor dit prachtig blijk van medeleven. De heer Jorritsma, onze vroegere zwemmeester, is tot bewa ker van het terrein aangesteld. Het voetbalveld kan nog niet in gebruik worden genomen; eerst moet de gras mat dichter worden. Met de hoop, dat onze kinderen en kindskinderen veel vreugde door dit speelterrein mogen beleven, eindigt spr. (Applaus). Na mens het gemeentebestuur zegt wet houder F. B o e ij e n g a hartelijk dank voor de uitnodiging. Dit is voor u en uw kinderen en dag van groot gewicht en het stemt voorzeker tot voldoening, dat dit alles door u zelf gemaakt is. Dit speelterrein is wel het mooiste, dat wij hier in onze stad hebben en het moge de andere buurt verenigingen een voorbeeld zjjn oih dit voetspoor te volgen. Wij gaan in de zorg voor de jeugd vooruit, want spr. herinnert zich hoe hij in zijn jeugd in de straten der stad moest spelen en kattekwaad bedrijven, ja hoe zij zelfs een wedstrijd in hardlo- bestaanszekerheidligt niet zo Pen hebben gehouden. Dat kan nu meer af, daar het rapport van niet meer, want het gevaar is te groot reed is gekomen. Of het zal worden aan- j kjge gedachte, allerwege speelplaat- genomen hangt echter af van de uitslag der verkiezingen. Maar wij gaan de ver kiezingsstrijd met vreugde en vertrou wen tegemoet, omdat Partij en Vakbe weging hebben getoond in staat te zijn de staat te besturen beter dan anderen het ooit hebben gedaan. De kracht van de arbeiders zal echter nog meer ver- sterkt moeten worden, omdat dat de j oorlog onvermijdelijk is, maar volgens spr. moet men aan dat fatalisme niet toegeven. Wel loopt er een diepe kloof tussen het Oosten en het Westen, maar bij de beoordeling daarvan moeten wij ons geloof behouden en nuchter blijven. Er zijn nl. belangrijke verschillen met 1938. Stalin is geen Hitler, want de Rus sen zijn realisten die rekening houden met de keiharde feiten. Wanneer de de mocratie paraat is, niet bang is, en op haar rechten blijft staan, is dat de enige mogelijkheid om de vrede te be waren. Bovendien is de democratie zich haar kracht bewust geworden, zij laat zich niet overbluffen en afslachten en ook in Nederland hebben wij een actieve democratie gekregen die niet bereid is met vals-spelers mee te gaan, wat een eis is van zelfbehoud. Wanneer de soc. beweging zich dus niet laat ontmoedigen en vasthoudt aan haar idealen, kunnen wij het nodige tegenwicht in Europa vormen om de aanvallers van links en van rechts terug te dringen. ’s Middags was er feest voor de kin deren, waarbij het Kinderkoor een mooie aanwinst, maar dat om zich flink te kunnen ontplooien, meer kinderen no dig heeft en de A.J.C. voor prettige ontspanning zorgden en natuurlijk oqjt de nodige versnaperingen niet ontbraken. De avondbijeenkomst die in de Foyer gehouden werd, was ook behoorlijk bezocht. Hieraan werkten mee de dames D. v. MeegenJorritsma en Dicky de Groot (zang), F. Jorritsma (pianobegeleiding) en Auck de Boer (declamatie), die met hun kunst een prachtige sfeer wisten te scheppen, waarbij de rede van de N.V.V.-bestuur- der A. Vermeulen en de samenzang zich zeer goed aansloten. De spreker memoreerde eerst het ontstaan van het 1 Mei-feest op de con ferentie te Parijs in het jaar 1889, dat daarna regelmatig gehouden werd, maar tweemaal door de oorlog onderbro ken werd, gedurende welke jaren de ar beiders, inplaats van samen op te trek ken voor een betere toekomst, elkaar bevochten. Drie jaren na de laatste oorlog, ter wijl we nog bezig zijn de puinhopen op te ruimen, zijn nieuwe spanningen ont staan en ziet het er naar wit, dat we, ondanks onze ervaringen van 19141918 en 19401945 nog niets geleerd hebben. De wereld is nog steeds verdeeld en on rust heerst nog allerwege. Maar juist nu beseffen wij dat, wanneer wij de vrijheid lief hebben, wij die vrijheid ook moeten verdedigen en de dictatuur alleen be streden kan worden als de democratie bereid is haar, desnoods ten koste van alles, een halt toe te roepen. De erva ring heeft nl. geleerd dat dit het enige woord is dat verstaan wordt, en daarom geloofde spr. dat het samengaan van de 15 landen in Europa een waarborg is om de vrede te handhaven. Bovendien zal de dictatuur aan zichzelve ten onder gaan. Spr. lichtte hierna de beide andere Meileuzen bedrijfsdemocratie en be staanszekerheid uitvoerig toe, waarbij hij er o.a. op wees dat Minister Vos voor twee jaar als gevolg van de felle critiek op zijn voorontwerp-wet voor bedrijfs organisatie is weggewerkt, maar dat het ontwerp van de commissie-v.d. Ven, die daarna in het leven werd geroepen, nog meer zal bieden dan het ontwerp van. Vos, wat voor een groot deel bereikt is door de kracht en de druk van het N.V.V., dat meer leden heeft dan de Chr. en' de Katholieke Vakbeweging sa men. Ook de verwerkelijking van de leu ze voor 1 heel ver 1 de Commissie-van Rhijn dezer dagen ge- geworden. Het is daarom een geluk- -1 3 1 X» «tt ï-x vz-! nn O O H- 1 1 1 j 11 11 genomen hangt echter af van de uitslag i vertrou- tegemoet, omdat Partij en Vakbe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1