Herdenking Oorlogsslachtoffers Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS 5 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBR1TSERADEEL en IJLST De Nationale Feestdag VRIJDAG 7 MEI 1948 3e JAARGANG No. 36 FEUILLETON De herdenking op de Marktstraat SNEEKER NIEUWSBLAD INGEZONDEN. voor er r tegen een vloedgolf van Russische mH- lioenenlegers kan worden verdedigd en dat de Ver. Staten hun krachten daar om beter kunnen samentrekken op het Nabije en Verre Oosten waar te land en te water ruimte is, terwijl Azië in de toekomst ook belangrijker voor de Ver. Staten zou zijn dan Europa. Voorts zou Azië wanneer de Ver. St hun krachten versnipperen over geheel de wereld, ook groter gevaren voor het Westen herber gen. Daarom willen de Amerikanen Ja pan ook weer op de been helpen e^tot hun sterke bondgenoot maken. Reeds wordt de ontmanteling van de,Japanse Ab<-prijs f2.50 per halt jaar Franco per pos* f3.75 per half laar Verschijnti DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties i Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m- Bij contract (handelsadv.) lager lenen brachten vervolgens hun bloemen offer en vele ver. en particulieren volg den. Ten slotte werd gezamenlijk een couplet van het Wilhelmus gezongen. De gezamenlijke zangverenigingen van Sneek hadden op voortreffelijke wijze ‘onder leiding van de heer F1. van Bergen na elke redevoering enige lie deren gezongen en m e j. J. van der Veen, godsdienstonderwijzeres der Ned. Herv. Gemeente declameerde tussen de zang enige toepasselijke gedichten nl. „Een nieuw lied” van Ida Gerhardt, „Na de bevrijding” van J. C. Bloem, en „De Besten”, een uit het Noors vertaald ge dicht. spraak. „Nee”, zei ze midden in een gesprek zeer be slist, „dat zeggen we hier niet”, als Jack en Evelyn een verkeerd woord gebruikten, of een zin op een on-Britse manier in elkaar zetten „Dat moet je zó zeggen!” En dan volgde het juiste woord in de juiste woordkeus. Op die manier leerden de twee jonge Hollanders snel en goed Engels. Deze Zondag was niet anders dan de vele Zondagen, die ze reeds in Beaver Creek doorgebracht hadden. De preek en het gezang hadden de gewone bekoring, maar zowel broer als zuster waren in een naar daden hunke rende stemming, zodat ze niet veel aandacht hadden bij de plechtigheid. De wijding, die van de arbeid uit ging in de gespannen voorjaarsdagen nam hun denken meer in beslag dan de beschouwingen van de dominee. Buiten op het land werd thans de eredienst uitgejubeld op een wijze, waarmee heel hun hart instemde. Ze haastten zich na de kerk naar hun Canadese moeder om het laatste nieuws, een uitstekend maal en ontelbare goede raadgevingen en wenken te krijgen. Vroeg in de middag werden de inkopen in de wagen geladen en kort na twee uur reden ze langs de rivier, die zo sterk ge zwollen was, dat de opslagplaatsen der houtzagerijen langs de oevers ondergelopen waren. ,,’t Water staat hier hoger dan bij ons”, zei Jack. „Kijk eens, hoe hard het gaat! ’t Lijkt wel een bergstroom”. „Je zou er angstig van worden”, antwoordde zijn zus ter. „Maar het schijnt wel, dat wjj er dit jaar al heel gemakkelijk afkomen. Er staat dit voorjaar lang niet zo’n plas water in onze lage wei als het vorige jaar”. „Ik hoop het, want hoe minder water er cp het land staat, des te harder kunnen we ópschieten. Als het goed gaat, hebben we over vijf weken alles geploegd acht moeten worden voor onze zieke en gewonde militairen in de vreemde. Zie de raambiljetten en de adverten tie in dit nummer. Het plaatselijk Comité: Mevr. JONGEJANS—de Vries Mevr. KINGMA—Niemeijer J. HOEKSTRA R. MARTENS W. MODDERMAN J. J. J. NOORDMAN J. N. DE RUITER C. SLUMP T. J. VAN TERWISGA H. TROMP. In ons land is thans het congres voor een Verenigd Europa bijeen, voortgeko men uit het initiatief van verschillende bewegingen, die de eenheid van ons we relddeel nastreven en daarom nieuwe vormenvan samenwerking tussen de Europese staten willen zoeken. Alge meen voorzitter is Churchill, die zoals bekend van het einde van de oorlog af, ja tijdens deze oorlog nog, op de nood zakelijkheid van deze samenwerking heeft gewezen. Het congres staat geheel buiten de invloed van officiële instanties en zijn bedoeling is de volkeren zich te doen bezinnen op problemen, van welker oplossing misschien het bestaan van Europa afhangt en welke ook reeds bin nen de sfeer van de practische politiek zijn getrokken, sedert het Marshallplan samenwerking der 16 Europese landen welke van dat plan profiteren, eiste. Hoewel het congres theoretisch de sa menwerking van geheel Europa beoogt, is in een politiek rapport dat het is aangeboden, met de werkelijkheid reke ning gehouden, het gaat er van uit dat thans alleen plannen gemaakt kunnen worden voor een samenwerking Oezer 16 landen, temeer omdat als basis voor een Europese Unie de democratische be ginselen naar Westerse begrippen wor den gedacht. Dit getuigt inderdaad van zin voor de werkelijkheid. Op dit ogen blik is samenwerking met Oost-Europa onmogelijk, te zeer lopen de ideologieën uiteen om besprekingen ook op een con gres, dat buiten de practische politiek staat, vruchtbaar te doen zijn. Zelfs thans nu er slechts 16 landen op het congres vertegenwoordigd zijn, kan men er nauwelijks directe vruchten van ver wachten. Misschien zullen de beraad slagingen er toe kunnen leiden dat in elk land kernen gevormd worden, welke door een krachtige propaganda voor een Europese samenwerking, de volken ge leidelijk voor de practijk van die ge dachte rijp maken. Want hoe moeizaam in de practijk samenwerking zelfs bin nen een zeer beperkte kring kan wor den bereikt toonden ook weer verschil lende gebeurtenissen in de afgelopen week. Gepubliceerd werd dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk het nog niet eens konden worden over de poli tieke organisatie van West-Duitsland. De conferentie der ministers van defen sie der Westelijke Unie kon het eigen lijk niet eens worden over de vraag wie de gemeenschappelijke opperbevelhebber zou zijn, de Fransen wensten een Frans generaal, de Engelsen schoven Mont gomery naar voren, het heet dat ten slotte een compromis is bereikt waarbij Montgomery de leider zou worden en een Fransman chef van de gemeen schappelijke generale staf. Ongeruster dan dergelijke kibbelarijen stemt echter de houding der Ver. Staten die nog steeds schijnen te aarzelen militaire ga ranties aan de Westelijke Unie te geven en haar wapenen te verstrekken. Deze aarzeling is weinig aangenaam voor Europa maar schijnt er uit voort te vloeien dat in de Ver. Staten op basis van deze kwestie eerst een principiële zaak moet worden uitgevochten. Er zijn nl. in Amerika militairen die van oor deel zijn dat West-Europa zeer moeilijk De Belgische af te treden de socialisti- koos in het Kan<oo< Abonnementen; 7*. iCIEZEBRINu Jo. KLEIN ZAND 7 - Tel 2872 was door gordijnen gescheiden van de eetkamer en die kwam weer uit op een keuken, waar een geweldig for nuis het voornaamste meubelstuk was. Dat fornuis was het huishoudelijk altaar van de „Canadese moeder” van Jack en Evelyn, zoals Mrs. Collins zichzelf gedoopt had. Daar sloofde ze zich uit om cakes en pies te bakken, porridge te koken, brood te roosteren en jams en jellies te voorschijn te toveren, zoals dat volgens de goed Britse regelen van de onvolprezen Canadese keu ken geëist wordt. In haar houten huis troonde Mrs. Collins, een fijn grijs dametje met een kanten mutsje, als een plaatje uit vervlogen dagen en ontving haar gasten met een grazieuze gastvrijheid, die niet meer van deze tijd is. Nadat de ergste verwarring in de erfenis van hun broer was opgeruimd, voorraden en materiaal waren inge slagen, hadden Jack en Evelyn hun Canadese moeder voorlopig vaarwel gezegd, maar deze had hun de be lofte afgedwongen, dat ze trouw bij haar zouden komen als ze in de stad kwamen. Geleidelijk was daarna de gewoonte ontstaan, dat Mrs. Collins op Zaterdag voor hen boodschappen deed en dat zij die ’s Zondags, als ze voor de kerkdienst naar Beaver Creek kwamen, op haalden. Ze bleven dan bij de oude dame eten en deze was voldoende burgeres van de Nieuwe Wereld om voor de maaltijden betaling aan te nemen, zonder dat het aan haar moederlijkheid of waardigheid ook maar iets afbreuk deed. Het geschiedde met een eenvoud, die het zakelijke van het banale ontdeed en die bewees, dat er een werkelijke band tussen de beide Hollandse jongelui en de oude Canadese vrouw was ontstaan. Deze regelmatige bezoeken hadden neg een ander voor deel. Mrs. Collins was in haar jonge jaren onderwijzeres industrie stop gezet, er het economisch herstel weer bevorderd en zoeken de Amerikanen er, om het communisme dat ook in Japan zekere zuigkracht heeft, tegen te gaan, steun bij partijen, welke niet vrij van nationalistische smetten zijn. Inderdaad zou een com munistisch Japan een even groot ge vaar in het Verre Oosten opleveren als een communistisch Duitsland in het Westen, in verband met een dan te ver wachten samengaan met Rusland. Toch heeft de Amerikaanse steun aan Japan al geleid tot verzet in Z.O. Azië waar niet alleen Australië, maar ook India en andere landen evenveel vrees hebben voor een nieuw nationalistisch Japan, als Frankrijk ze heeft voor een derge lijk georiënteerd Duitsland. Er is dan ook in Z.O. Azië een streven tot meer onderlinge samenwerking der daar lig gende landen merkbaar, zoals dat zich in het Westen geopenbaard heeft in de vorming der Westerse Unie. Dit streven in Z.O. Azië dankt zijn ontstaan zowel aan vrees voor een herleving van een nationalistisch Japan als aan de Rus sische expansiezucht ook in het Verre Oosten, welke zich nog weer pas uitte in het feit dat het door de Russen bezette gedeelte van Korea, het Noorden, een grondwet heeft aangenomen welke ge zag over geheel Korea opeist, met inbe grip der Amerikaanse bezettingszöne. Men kan zich in het licht van dit alles de aarzeling der Ver, Staten op velerlei gebied voorstellen, ook inzake de kwes tie Palestina, waar het thans even rus tig is omdat het de Engelsen te bar werd met de strijd tussen Joden en Ara bieren, en ze strijdkrachten hebben aan gevoerd om de orde te handhaven tot 15 Mei, de officiële ontruimingsdatum. Daarna dreigt echter de echte oorlog, wanneer intussen de Ver. Naties niet een internationale troepenmacht hebben gezonden. De Engelsen hebben ver klaard ook de Arabieren te zullen te lijf gaan, als ze voor 15 Mei door een inval de wereld voor een voldongen feit wil len plaatsen, doch betwijfeld wordt of ze daarna nog iets tegen de Arabische staten zullen willen ondernemen. En de vraag is of ook de Ver. Staten zich tegenover een Arabisch blok zullen wil len stellen, dat immers ook een belang rijke rol in de wereldpolitiek kan spelen. Evenals een Zuid-A- erikaans blok, waarop president Peron van Argentinië aanstuurt, die nog pas in een rede heeft laten doorschemeren dat hij van een keuze tussen de twee bloks niets moest hebben, doch voor Z.Amerika een „derde positie” wenste. De Z.Amerikaanse re publiek Columbia heeft thans officiëel haar betrekkingen met Rusland verbro ken, nadat de nieuwe regering een on derzoek had ingesteld naar Russische inmenging in de Columbiaanse politiek via de communistische beweging. Ook van dichter bij huis komt nog een iet wat sensationeel bericht, ministerpresident besloot omdat zijn eigen fractie, sche, partij tegen hem vraagstuk van de subsidiëring van het bijzonder onderwijs, Spaak wenste in deze verder te gaan dan zijn fractie. Het blijft echter mogelijk dat deze zeer be kwame en geziene figuur toch weer te rugkeert. Er werd trouwens later be richt, dat Spaak nog niet besloten had af te treden. leden en het heden der bevrijding. Ds. Nagel sprak over het heden en de toe komst. Met een samenzang van twee coupletten van het Wilhelmus werd de dienst beëindigd. Gezamenlijk verleen den de drie koren, onder dirigentschap van de heer Tj. J. v. d. Velde, him me dewerking door de verzen 2 en 3 van Psalm 98, Gelukkig is het land en Wilt heden nu treden, ten gehore te brengen. De kerk was tot in alle hoeken bezet. We moeten in verband met Hemel vaartsdag en het vroeg afsluiten van dit blad thans zeer kort zgu met het behan delen van hetgeen zich zoal Woensdag afspeelde, doch we hopen daarop in ons volgend nr. nog even terug te komen. De feestelijkheden, geopend door he rauten, waartoe de landelijke Rijvereni- ging „De Waterpoorters” haar mede werking verleende, stond vooral in het teken der kindervreugd. Een kleurige optocht van schoolgroepen, kinderen met bogen, groepen, versierde wagens, reclamewagens enz. trok al vroeg door de met vlaggen versierde stad, waar een grote menigte het fleurige schouw spel gadesloeg. Er waren originele vondsten bij: „De Ronde van Neder land” en „Japi” deden opgeld, ’s Avonds werd deze optocht herhaald. Later op de morgen volgde een indrukwekkend défilé van de plaatselijke gymnastiek verenigingen langs de in de stad opge stelde muziekcorpsen. Een schoolsportmiddag, met pl.m. 400 deelnemers in het Sportpark trok heel wat belangstellenden daarheen. Het slot der feestelijkheden werd gevormd door een bioscoopvoorstelling op het Martini- plein. Wat in de verte een wonderlijk geruis leek, won aan kracht, naarmate de vloedgolf Mackintosh Valley naderde om ten slotte met een brullend geweld in het dal neer te storten. De paarden, reeds verontrust door de ongewone ge- MEVROUW SPOOR AANDELEN ACTIE. De meeste Nederlanders kennen de naam van Mevrouw Spoor, de echtge note van Generaal Spoor, die zo ont zaglijk veel en goed werk verricht voor onze zieke en gewonde militairen overzee. Zij is in de ware zin van het woord „soldatenmoeder”. De jongens waarderen haar arbeid buitengewoon. Dit is te begrijpen. De soldaat, die ver van huis ziek of gewond is heeft 'behoefte aan een vriendelijk, opbeu rend woord, aan raad en liefde. Het is vanzelfsprekend, dat voor het werk van Mevrouw Spoor geld, heel veel geld zelfs, nodig is. Dat geld kan niet komen uit de beurzen van de soldaten zelf. Die kunnen hun soldij wel op. Daaruit volgt, dat het Nederlandse volk zal moeten zorgen, wil dit werk althans voortgang heb ben, dat het benodigde bedrag er komt. Om dit te bereiken is de z.g.n. „Mevrouw Spoor Aandelen Actie” op touw gezet. Ieder Nederlander wordt hierdoor in de gelegenheid gesteld een „aandeel” te kopen van 10, 5.—, 2.50 of 1.Ook in Sneek zal deze actie gevoerd worden en wel in de week van 9 Mei. Alle ingezete nen van Sneek zullen worden bezocht. Wie niet in staat is een „aandeel” te kopen, kan een gift deponeren in een bus. Aanbeveling is wel overbodig. Wanneer elke ingezetene van Sneek doet wat hij of zij kan, zal ook in onze stad een flinke som geld bijeen gebracht worden. Dan kan voor de ontspanning van zieke en gewonde soldaten veel gedaan worden. Dan ko men er in de hospitalen radio-instal- laties, dan komt er huisvlijtmateriaal voor de arbeidstherapie, dan kan er een fonds gesticht worden voor kleine attenties bij ziekenbezoek, kortom, j dan kunnen al die voorzieningen ge- j troffen worden, welke wenselijk ge-1 Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK rijt. Herinnerend aan de woorden van H. M. de Koningin in haar proclamatie tot ons volk bij de inval der Duitsers: „Ik en mijn regering zullen onze plicht doen, doet gij de uwe met die innerlijke rust, waartoe een rein geweten in staat stelt”, een plicht door de gevallenen ten volle vervuld, zegt spr. dat 3 jaar na de bevrijding ons volk, nog krimpend van de pijn, maar herrijzend, zijn 250.000 slachtoffers gedenkt. „Wij mogen niet vergeten”, doch spr. zegt dit niet als prediker van de haat. God leert ver geten en vergeven, maar daar is de stem des bloeds van de aarde opgegaan naar de hemel en in die zin vergeet God niet en moeten wij dei gevallenen her denken. Ons land is nog vol corruptie, dat eert die gevallenen niet, verbroken huwelijken, ze eren de gevallenen ook niet, noch de anti-militairistische pa pieren, welke men u weer ter tekening aanbiedt! Zeker ook zij die ■'delen, von den de oorlog een verschrikking, maar als het moet, moet het! Laat ons ook in dit ogenblik even denken aan onze jon gens in Indië, die ons land zo liefhebben, ook naar hen gaan nu onze gedachten in deze ure,^welke ons toeroept: „terug naar gezin, volk en in het midden de kerk, want waar het Christendom ver loren gaat, komt de tirannie. Terug naar de eenvoudige waarheden van het Christendom, dan zal het zijn: „de Vrij heid brengt Christus” en „ik verkoos de vrijheid”. KERKOONCERT SNEKER CANTATEKOOR. De herdenkingsplechtigheden werden in Sneek besloten met een buitenge woon goed geslaagd concert in de Grote Kerk. Het stijlvolle programma werd geopend met drie liederen voor mannen koor: „Am Grabe” en „Trösterin Mu- sik” van Anton Bruckner en „Vere Languores” van Lotti. Het koor, be staande uit heren van enkele zangver enigingen uit Bolsward en Sneek, le verde o. 1. van de heer Schrik, met de uitvoering van deze werken een zeer goede prestatie. Het plechtige „Am Grabe”, door de talrijke aanwezigen staande aangehoord, zal zeker niemand onberoerd hebben gelaten. De rest van het programma werd ver zorgd door het Sneker Cantatekoor. Ge zongen werden de cantates no. Ill („Was mein Gott will”) en no. 93 („Wer nur den Lieben Gott laszt wal- ten”) van Joh, Seb. Bach. Het Cantate koor dat ons al zo vaak van Bach’s heerlijke scheppingen heeft doen genie ten, zong ook nu weer zuiver en mooi van klank. De solisten: Mien Peters (sopraan) Dora v. MeegenJorritsma (alt), Chris Taverne (tenor) en Guus Hoekman (bas) verzorgden hun belang rijk aandeel uitstekend. Het duet der beide damessolisten en de sopraanaria uit de cantate no. 93 met de mooie hobo-solo vormden wel de muzikale hoogtepunten van deze avond. De bege leiding werd correct uitgevoerd door het strijkorkest, aangevuld door Dicky de Groot (clavecimbel) en de heren Timme en de Roo (hobo). Ds. de Ruiter sprak een korte herden kingsrede uit. Hij schetste de betekenis en het karakter van het bevrijdingsfeest en herdacht degenen, die door het offer van hun leven dit feest mogelijk hadden gemaakt. Hetzelfde programma, uitgezonderd de liederen voor mannenkoor, werd ’s morgens en ’s middags gegeven voor de leerlingen van alle inrichtingen voor voortgezet onderwijs in Sneek. Dit gold meteen als vierde en laatste jeugdcon- cert in dit seizoen. De heer Schrik lichtte ontstaan en bouw der kerkcan- tate toe en bezorgde ook door een goede uitvoering de jeugd enige waardevolle en leerzame uren. H. B. NATIONALE HERDENKINGSAVOND IJLST, 4 Mei. De stille tocht ving te 7.40 aan bij het Gemeentehuis, Concor dia ging met omfloerste trom voorop, daarachter B. en W. en dan volgden vele ingezetenen. Onder dof tromgerof fel trok men naar de begraafplaats, waar onder het luiden der klokken en treurmuziek vanConcordia, bloemen werden gelegd, allereerst op het graf van Gerrit Kaspersma, in 1940 gevallen te Wons, dan op de graven van Jurjen Hoomans en Henk Huizinga, gevangen genomen en in Gaasterland gefusilleerd een paar dagen vóór de bevrijding in April 1945 en ten slotte op de beide graven der Canadese vliegers, die met hun vliegtuig hier waren neergestort. Na de twee minuten stilte speelde Con cordia een couplet van het Wilhelmus, het Canadese Volkslied, om dan met het tweede couplet van het Wilhelmus te besluiten. Do dienst in de Ned. Herv. Kerk werd aangevangen met het zingen van Ps. 66 5 en 6. Ds. Albada las voor Ps. 124 om daarna te spreken over het ver- Zoals overal in den lande zijn Dins dagavond ook hier de oorlogsslacht offers herdacht. Te zeven uur ’s avonds trokken velen op naar de Marktstraat, waar van tal van gebouwen de vlag halfstok woei, om bij het tijdelijk monu ment, opgericht op de plaats waar een maal de Waag stond en dat de namen der Sneker slachtoffers draagt, dezen ce gedenken. De plechtigheid werd ingeleid met een kort woord van de voorzitter Kan het 5 Mei comité, de heer F. J. J a p e n g a waarna Burgemeester Rasterhoff constateerde dat de strijd voor het naakte leven, welke velen onzer in de oorlogsjaren van vroeg tot laat ver vulde, heeft plaats gemaakt voor andere problemen. Niets welhaast heeft nog zijn evenwicht hervonden en beangstigd vragen wij ons vaak af: Waar gaan wij heen? Is het dan wonder, dat wij in die omstandigheden steeds minder gelegen heid vinden onze gedachten te richten op de nagedachtenis van hen, die in de strijd om ons vaderland vielen. Daarom is het goed telken jare hier eenmaal sa men te komen om te gedenken de velen, die behoord hebben tot onze plaatselijke gemeenschap en in de strijd voor de vrijheid en de rechten van de mens ge vallen zip. Met hen en degenen, bij wie de gev» enen voor immer een lege plaats achterlieten, ouders, echtgenoten en kinderen, voelen wij opnieuw de band en hen die achterbleven wensen wij op nieuw de kracht toe het onherstelbare verlies dat zij leden, verder te dragen. Spr. wijst er dan op dat dit niet slechts een uur van herdenking doch ook van bezinning moet zijn. In de drie jaar na de bevrijding zijn wij er ons van bewust geworden dat het hoogste goed, waar voor velen, die wij gedenken, het leven lieten, nog steeds belaagd wordt, en wij aanvaarden langzamerhand de ontstel lende werkelijkheid, dat wij misschien opnieuw op de bres zullen moeten staan voor vrijheid en menselijkheid. Daarom moeten wij ons bezinnen op de vraag of wij bereid zijn met dezelfde volharding en zelfverloochening te strijden, 'als zij, die in de jaren 1940—’45 het hoogste offer brachten, dat gedaan hebben. Dit uur moet dan ook behalve in het teken van de herdenking, staan in het teken van de geestelijke herbewapening tegen alles wat onze hoogste opvatting van vrijheid en mensenrechten zou kunnen aantasten. Wij moeten in de eerste plaats onze innerlijke weerbaarheid te gen aantasting van die rechten vergro ten. Doen wij dit, dan staan wij vandaag niet helemaal met lege handen tegen over hen, die vielen, en die hun idealen hadden van vrijheid en vrede, van ge rechtigheid en eensgezindheid. Idealen, laten we het hier maar openlijk erken nen, stadgenoten, waarvan wij in de achter ons liggende 3 jaar zo bitter wei nig hebben terecht gebracht. „Als ik aanstonds namens de burgerij van Sneek, een krans aan het voetstuk van het gedenkteken zal leggen, wil dat dan ook niet alleen zijn een daad van her denking, maar tevens de bekrachtiging van onze hier jegens de doden afge legde gemeenschappelijke belofte, dat ook wij, ten koste van offers, op de j bres zullen staan, nu en in de toekomst, vrijheid en recht. Veldprediker ds. H. Steenhuis, die deze middag nog een dodenherden king aan de Moerdijk van ons derde mi litaire gewest had meegemaakt, had toch gaarne gevolg gegeven aan de uitnodiging hier te spreken, omdat hij zich met velen hier door lief en leed verbonden voelt, in het bijzonder ook door het leed aan de bezettingstijd ver bonden, en niet het minst ook door het leed van hen wier namen op dit monu ment staan. Voor hun nagelaten be trekkingen is elke herdenking weer een offer, omdat ze de wond opnieuw open luiden en door het langzaam stijgende water, werden plotseling door een panische schrik bevangen, toen de troebele muur van sneeuwwater, ijs, bomen en stenen aan kwam donderen. De koppen vlogen omhoog, snui vend richtten ze zich op hun achterpoten en in vlie gende galop stoven ze naar het andere einde van het kleine weitje, waar de afrastering, die opgebouwd was uit boomstronken, hen tegenhield. Ze draafden opge wonden langs de kant van het land, maar reeds nam het water bezit van de weide en toen een grote ijs schots op een ontwortelde boom in stukken brak met een knal als een geweerschot, vlogen ze weer naar het andere einde, vergaten dat ze brave en kalme werk paarden waren, die geleerd hadden afrasteringen als onaantastbare wet te aanvaarden en.... sprongen orss- de hindernis der stekelige boomstronken. Ler. kwartier later Hepen ze rustig te grazen langs de bnge eo droge spoorbaan, terwijl naast hen zich in sn«L-2 was een memr vormde van grijsbruin, wild draaiend, nw» setarim bedekt modderwater, waarin bomen, :w>c-'‘'"wbrokken en ijsschotsen rondwentelden en zochten «mum een rustiger plaats. Deken J. van Galkom was de derde spreker, die in zijn rede aan de eerste oorlogsdagen herinnerde, toen onze mannen, door overmacht ge dwongen, de wapenen moesten neerleg gen, zo zij niet het hoogste offer hadden gebracht. Liefde betekent offers bren gen, vaderlandsliefde dus offers brengen voor het vaderland. Zij die dat hoogste offer brachten hebben de overwinning niet mogen aanschouwen, welke door het verzet van ons volk en de hulp on zer vrienden is bereikt. Hun offers mo gen wij nooit vergeten want hun daden vormden de eerste .grondslag voor de komende overwinning. Met weemoed en dankbaarheid maar ook met fierheid gedenken wij allen die vielen, onze stad genoten, maar ook alle andere vader landers, onze jonge matmen als bloemen afgeplukt en neergelegd op het altaar van het vaderland, en ontvallen aan hun gezinnen en familiebetrekkingen. Voor het recht en het leven van ons vader land hebben zij de dood niet gevreesd. Houde ons volk hen steeds in vrome dankbaarheid. Het beste eert men hen door trouw te blijven aan waarheid en recht, en voorts door te denken aan hen, die zij achterlieten en door hun heen gaan in moeilijkheden geraakten. Mo gen wij dezen steeds met trouwe zorg omringen, en ook denken aan de ka meraden der gevallenen, die verminkt of ziek werden en eveneens recht op onze hulp hebben, zodat de fondsen daarvoor dienen gesteund. Inderdaad, wij hebben de oorlog gewonnen, maar de vrede nog niet, daarom mogen wij ons gebed tot de Heer van de Vrede niet vergeten. Tenslotte: er is ontzettend veel leed veroorzaakt in de oorlogs- iren, groot is de verantwoordelijkheid van hen die dat leed over de wereld brachten, maar haat mag nooit de drijf veer van ons handelen zijn. Daarom zij naast de gerechtigheid ook plaats voor de vergiffenis naar het woord van onze Meester: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen Deze gevallenen zij mogen ons een voorbeeld zijn tei navolging wat hun trouw aan gaat: Trouw aan de Heer, aan Koningin en Vaderland. Spr. verzoekt daarna alle aanwezigen de doden te eren in twee minuten stilte. Daarna legde burge meester Rasterhoff een krans namens de gemeente aan de voet van het ge denkteken, de betrekkingen der geval- Beaver Creek; een stadje van nog geen tweeduizend inwoners. Met hun Fordje over de grotendeels ruwe weg deden Evelyn en Jack ongeveer een uur over de 15 mijl, die Mac Intosh Valley van de „stad” scheidde. Het was de enige plaats in de omtrek, die met enig recht aanspraak op de naam „stad” kon maken. Het was een station rijk, drie hotels, enkele banken, een kantonrechter, wat industrie, verschillende kerken, bioscopen, Chinese wasserijen en goedkope restau rantjes. Jack en Evelyn gingen iedere Zondag, waarop het mo gelijk was met de auto te rijden naar Beaver Creek om de kerkdienst bij te wonen. Thuis in Holland waren ze niet erg kerks, maar door hun harde arbeid op de ont ginning hadden ze meer behoefte aan geestelijke ver ademing. Het rechtstreekse contact met de ontzaglijke natuur rondom hen had hun belangstelling voor de grote mysterieën van het leven verlevendigd en ze had den bovendien meer morele steun nodig, nu ze op hun eigen krachten waren aangewezen. Het was hun gewoonte in Beaver Creek te logeren bij de oude Mrs. Collins, die haar bescheiden inkomsten graag aanvulde, met wat betalende logé’s haar in brachten. Toen Jack en Evelyn voor het eerst in Beaver Creek aankwamen, hadden ze bij de oude dame hun intrek genomen en uit hun eerste kennismaking was een wederzijdse genegenheid gegroeid. De zoons van Mrs. Collins woonden reeds jaren in de „States” en onderhielden de briefwisseling maar zeer onregelmatig. Geen wonder, dat de oude dame alle warmte van haar moederlijk hart had overgebracht op de twee Hollandse jongelui, die zo onverwacht haar huis waren komen binnenvallen. Haar ouderwetse withouten huis was zo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1